*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1967320 φορές)

0 μέλη και 34 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3584 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 08:40:55 μμ »
Υπαρχει κανεις που να ξερει τον πραγματικο αριθμο των ΟΑΕΔΙΤΩΝ; Να  ξερουμε τι να περιμενουμε; Ποσοι ειναι ρε παιδια ; θα ληφθει υποψη ολη η προυπηρεσια τους η μονο το 1/3 οπως ακουσα; Θα καταλαβουν τελικα ολο το 40 %; Αν γινει ετσι κ παρει μονο 240 κ το 40% τοτε αντε γεια .Ξερετε ποσοι θα μαζευτουν απο κατω 390 24μηνιτες και αλλοι 160 με προυπηρεσιες μεγαλες 30 και πανω.Θα γινει χαμος.Ολα αυτα σε συνδυασμο με τα αρθρα απο τις εφημεριδες ειναι το χειροτερο σεναριο κ μακαρι  θεε μου να μη συμβει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:35:27 »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3585 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 09:01:03 μμ »

Δεν είναι καλύτερα να πούμε ότι θα διοριστούν οι πρώτοι 1000 του διαγωνισμού (μαζί με τις προσαυξήσεις),καθαρά και ξάστερα;
Το ξέρω ότι αυτοί που έχουν μαζέψει πολλούς μήνες θα με βρίσουν,αλλά επίσης είμαι βέβαιος ότι αυτοί οι συνάδελφοι που έχουν 2,3 και περισσότερες επιτυχίες στον διαγωνισμό και οφείλουν εκεί την αναπλήρωση και την ωρομισθία τους,τον έχουν απομυθοποιήσει και δεν τους φαντάζει τόσο ανέφικτη άλλη μια επιτυχία. Δεν θεωρώ ότι έχουν τίποτα να φοβηθούν.Αυτοί άλλωστε είναι εκείνοι που μπορούν να ξεκουνήσουν λίγο και τους παλαιότερους από το βόλεμά τους όταν εισέλθουν στο σχολείο.


rublev, εδώ με βρίσκεις απόλυτα αντίθετη και βρίσκω την άποψή σου εντελώς απαράδεκτη!  :o
Είμαι 3 φορές επιτυχούσα ΑΣΕΠ και 3η χρονιά αναπληρώτρια εξαιτίας του διαγωνισμού.
Αν και ήμουν βέβαιη ότι θα προσλαμβανόμουν και φέτος αναπληρώτρια λογω των μορίων μου, εντούτοις έδωσα ΑΣΕΠ φέτος, το 2009, και κέρδισα άλλα 8+ μόρια για τον πίνακα των αναπληρωτών.
Λοιπόν, μετά από όλα αυτά, δεν δέχομαι να ξαναδώσω ΑΣΕΠ, για να αποδείξω για άλλη μία φορά ότι είμαι άξια να διοριστώ ή για να έχω να λέω στον κάθε συνάδελφό μου, βύσμα ή όχι, ότι δεν είχα να φοβηθώ τίποτε και ξανασυμμετείχα στον διαγωνισμό.
Μια ζωή με το σταυρό στο χέρι και να με λένε μ@λ^κ* και κορόιδο!  >:(
Ας αγωνιστούν και οι άλλοι, οι έξυπνοι, για τον διορισμό τους, για να δούμε κι εμείς οι επιτυχόντες - αποτυχόντες ΑΣΕΠ πόσα απίδια πιάνει ο σάκος ._
To ξέρω ρε Βανέσσα ότι δεν συμφωνείς.Ούτε εμένα μου αρέσει αυτό το ενδεχόμενο,γιατί καταλαβαίνω απόλυτα τους κόπους σου,αφού κι εγώ στην ίδια διαδικασία μπήκα.
Κάτι τέτοιο είναι πραγματικά απαράδεκτο να συμβεί για όλους όσους έχουν δοκιμαστεί τόσες φορές.Εχεις όντως δίκιο και καλά θα κάνουμε να παλέψουμε για να μην συμβεί.
Εγώ όμως απλά θέτω σκέψεις και προσπαθώ να εξετάσω όλα τα ενδεχόμενα,όσο σκληρά κι αν είναι αυτά και εν τω μεταξύ να δώσω λίγο κουράγιο,γιατί βλέπω μεγάλη απαισιοδοξία (αν το έκανα με λάθος τρόπο,έχω το θάρρος να ζητήσω συγνώμη).

Αυτό που θέλω να τονίσω και ίσως φαίνομαι λίγο προκλητικός (συγχώρα με αλλά γνωρίζεις ότι δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου),είναι ότι ο αγώνας θεωρώ ότι πρέπει να στραφεί στην εξασφάλιση της εισόδου μόνο όλων όσοι έχουν μαζέψει την προυπηρεσία τους μέσω ΑΣΕΠ και πως κατά τη μεταβατική περίοδο δεν θα υπάρξουν πάλι παράθυρα.

Δεν είναι δυνατόν ένας ολόκληρος κλάδος να περιμένει από μια χούφτα ανθρώπων που προσφύγαμε στα δικαστήρια (με προσωπικά μας έξοδα) να αποτρέψουμε την είσοδο των ΟΑΕΔιτών και τώρα όχι να μην γίνεται κουβέντα για τα παράθυρα,αλλά να διαβάζω και μύδρους κατά του διαγωνισμού...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2009, 02:03:54 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3586 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 09:09:56 μμ »
Υπαρχει κανεις που να ξερει τον πραγματικο αριθμο των ΟΑΕΔΙΤΩΝ; Να  ξερουμε τι να περιμενουμε; Ποσοι ειναι ρε παιδια ; θα ληφθει υποψη ολη η προυπηρεσια τους η μονο το 1/3 οπως ακουσα; Θα καταλαβουν τελικα ολο το 40 %; Αν γινει ετσι κ παρει μονο 240 κ το 40% τοτε αντε γεια .Ξερετε ποσοι θα μαζευτουν απο κατω 390 24μηνιτες και αλλοι 160 με προυπηρεσιες μεγαλες 30 και πανω.Θα γινει χαμος.Ολα αυτα σε συνδυασμο με τα αρθρα απο τις εφημεριδες ειναι το χειροτερο σεναριο κ μακαρι  θεε μου να μη συμβει.

Καταρχην οσον αφορα αυτα που ανεφεραν οι geok salonika kai jimy100, οτι δλδ ειναι πιθανο να μην κανει διορισμους περαν των διοριστεων του ασεπ, αυτο ρε παιδια δεν προκειται να γινει! Αφου εκανε ανακοινωση πριν καμια βδομαδα καθαρα και επι λεξη (την οποια μαλιστα τη διαβασα εδω στο pde), οτι "ολοι οι διορισμοι για το 2010-2011 θα γινουν με τον τροπο που ισχυε μεχρι τωρα". Οποτε μην τρομοκρατουμαστε αδικα!
Να κανω και μια ερωτηση, με την ευκαιρια που αναφερεται σ'αυτο το ποστ για 40% και 24μηνιτες... Μπορει καποιος να μου θυμισει πώς παει το συστημα των διορισμων? Δηλαδη αν πχ ειναι να διοριστουν 60 ατομα με ασεπ για την επομενη σχολικη χρονια, θα διοριστουν αλλοι 40 απο τον ενιαιο με προυπηρεσια, ετσι δεν ειναι? Η ερωτηση μου ειναι: οι 24μηνιτες θα ειναι εξτρα, επιπλεον δλδ αυτων των 40? Ή μηπως μεσα σ'αυτους τους 40 ειναι κι οι 24μηνιτες? Που σημαινει οτι αν υπαρχουν 40 ατομα με πανω απο 24 μορια +ασεπ, δε θα διοριστει κανεις χωρις επιτυχια ασεπ?
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3587 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 09:15:01 μμ »
Ναι οι 24 μηνιτες ειναι εξτρα , αν δεν τους παρει , τοτε μπαινουν κανονικα στον πινακα του 40% .Πχ περσι πηρε 205 24 μηνιτες, 240 ασεπιτες διοριστεους , 160 40 % .Φετος αν παρει οαεδιτες καταλαβαινεις οτι αυτοματα μενουν απ εξω κ οι δυο κανονικες ομαδες 40 % και 24 μηνιτες ,( μαλιστα  αν δεν τους παρει ολους δηλ τους 24 μηνιτες   θα ειχαν την ευκαιρια να ενσωματωθουν καποιοι στο 40 %.)Σε μπερδεψα μηπως;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2009, 09:18:26 μμ από billimember »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:35:27 »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3588 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 09:16:33 μμ »
Υπαρχει κανεις που να ξερει τον πραγματικο αριθμο των ΟΑΕΔΙΤΩΝ; Να  ξερουμε τι να περιμενουμε; Ποσοι ειναι ρε παιδια ; θα ληφθει υποψη ολη η προυπηρεσια τους η μονο το 1/3 οπως ακουσα; Θα καταλαβουν τελικα ολο το 40 %; Αν γινει ετσι κ παρει μονο 240 κ το 40% τοτε αντε γεια .Ξερετε ποσοι θα μαζευτουν απο κατω 390 24μηνιτες και αλλοι 160 με προυπηρεσιες μεγαλες 30 και πανω.Θα γινει χαμος.Ολα αυτα σε συνδυασμο με τα αρθρα απο τις εφημεριδες ειναι το χειροτερο σεναριο κ μακαρι  θεε μου να μη συμβει.

Καταρχην οσον αφορα αυτα που ανεφεραν οι geok salonika kai jimy100, οτι δλδ ειναι πιθανο να μην κανει διορισμους περαν των διοριστεων του ασεπ, αυτο ρε παιδια δεν προκειται να γινει! Αφου εκανε ανακοινωση πριν καμια βδομαδα καθαρα και επι λεξη (την οποια μαλιστα τη διαβασα εδω στο pde), οτι "ολοι οι διορισμοι για το 2010-2011 θα γινουν με τον τροπο που ισχυε μεχρι τωρα". Οποτε μην τρομοκρατουμαστε αδικα!
Να κανω και μια ερωτηση, με την ευκαιρια που αναφερεται σ'αυτο το ποστ για 40% και 24μηνιτες... Μπορει καποιος να μου θυμισει πώς παει το συστημα των διορισμων? Δηλαδη αν πχ ειναι να διοριστουν 60 ατομα με ασεπ για την επομενη σχολικη χρονια, θα διοριστουν αλλοι 40 απο τον ενιαιο με προυπηρεσια, ετσι δεν ειναι? Η ερωτηση μου ειναι: οι 24μηνιτες θα ειναι εξτρα, επιπλεον δλδ αυτων των 40? Ή μηπως μεσα σ'αυτους τους 40 ειναι κι οι 24μηνιτες? Που σημαινει οτι αν υπαρχουν 40 ατομα με πανω απο 24 μορια +ασεπ, δε θα διοριστει κανεις χωρις επιτυχια ασεπ?
Εγώ ανέφερα αυτά που έγραψαν οι εφημερίδες μετά το τελευταίο Πολιτικό Συμβούλιο. Εννοείται ότι με κανένα τρόπο δεν θέλω να γίνει πραγματικότητα κάτι τέτοιο.
Το 24μηνο είναι επιπλέον του 40% αλλά διορθώστε με αν κάνω λάθος: Ο νόμος έλεγε ότι οι προσλήψεις από το 24μηνο γίνονται ανάλογα των αναγκών μετά από κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και του Παιδείας. Άρα δεν υποχρεώνει το Υπουργείο να προσλάβει όλους όσους συμπληρώνουν 24μηνο...  :-\
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3589 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 09:28:32 μμ »
Οι 24μηνίτες και οι 30μηνίτες διορίζονται σε επιπλέον του 60-40 θέσεις.Και να υπενθυμίσω ότι οι ΟΑΕΔίτες έχουν μαζέψει την προυπηρεσία τους πριν το 2008 και επομένως δεν έχει ξεκαθαριστεί εάν θα διοριστούν με το 30μηνο.Στους φυσικούς και στους μαθηματικούς π.χ. θα υπάρξει πρόβλημα παιδιά,δεδομένου ότι οι περισσότεροι βρίσκονται πολύ ψηλά στους πίνακες και ο φετινός ΑΣΕΠ π.χ.για τους μαθηματικούς δεν απέφερε σημαντικά μόρια.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2009, 01:57:35 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3590 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 09:31:08 μμ »
Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο, που ακολουθεί αλλά θέλω να καταθέσω μερικές σκέψεις μου.

Να ξεκαθαρίσουμε αρχικά ότι τα ολοήμερα σχολεία και τα 25 μελή τμήματα (ορισμένοι μάλιστα προτείνουν 20 μελή τμήματα και 12 ή 15 μελή στα εργαστηριακά μαθήματα) είναι θέσεις της ΟΛΜΕ και της ΔΟΕ κατατεθειμένες στο υπεπθ και σημεία συζήτησης/αντιπαράθεσης με την ηγεσία του υπουργείου τα τελευταία χρόνια.
Προτάσεις υπάρχουν και για τα αναλυτικά προγράμματα και τα σχολικά βιβλία καθώς και για τους διορισμούς, αποσπάσεις, επιμόρφωση κλπ.
Γίνεται η προβολή αυτών των προτάσεων/θέσεων σε ικανοποιητικό βαθμό; Θα συμφωνήσω πώς όχι. Αλλά το θέμα όμως δεν πρέπει να είναι το τι κάνουν οι συνδικαλιστές. Το θέμα είναι τι κάνω εγώ, εσύ, ο καθένας μας ξεχωριστά. Οι συνδικαλιστές μπορούν και πατάνε στη δική μας αδράνεια.

Για τους μαζικούς διορισμούς. Κατ’ αρχήν ένα σύντομο σχόλιο: δεν είναι ανέξοδος τρόπος!
Να συνεχίσω όμως.
Ο τρόπος πρόσληψης μπορεί να αποσυνδεθεί από τον αριθμό προσλήψεων;
Κι ο αριθμός των προσλήψεων μπορεί να αποσυνδεθεί από τις πραγματικές ελλείψεις και τις ανάγκες του σημερινού σχολείου;
Άποψή μου ότι όχι.
Πρέπει λοιπόν να προηγηθεί μια συζήτηση για το τι σχολείο θέλουμε και τι σχολείο έχουμε.
Για να γίνω πιο σαφής: Ως φυσικός θεωρώ ότι ο χώρος που θα πρέπει να γίνεται το μάθημά μου είναι το εργαστήριο. Η αποσύνδεση των φυσικών επιστημών από την πειραματική διαδικασία απομακρύνει το μαθητή από την επιστημονική μέθοδο και ταυτόχρονα, μια σειρά από δεξιότητες που θα μπορούσαν να αναπτυχθούν δεν καλλιεργούνται. Οι περιοριστικοί λόγοι αυτή τη στιγμή κυρίως είναι τα αναλυτικά προγράμματα σπουδών και ο λόγος μαθητών ανά διδάσκοντα. Αδυνατώ σε 40 λεπτά να συντονίσω, να βοηθήσω και να καθοδηγήσω 5-6 ομάδες των 4 μαθητών να πραγματοποιήσουν ένα πείραμα. Αντ’ αυτού καταφεύγω σε πειράματα επίδειξης και πάντα με τη δαμόκλειο σπάθα της διδακτέας ύλης πάνω από το κεφάλι μου.

Θέτω, λοιπόν, το ερώτημα: Τι γνώσεις, δεξιότητες, στάση ζωής θέλουμε να αποκτήσουν ο μαθητές; Πώς αυτό μπορεί σήμερα (με το σημερινό σχολείο) να πραγματοποιηθεί; Τι πρέπει να αλλάξουμε (αυριανό σχολείο) για να πετύχουμε το στόχο μας;

ΑΣΕΠ, κατάργηση. Μπορεί να είναι και λάθος. Έχει, βεβαια, αναλυθεί κι εδώ και σε άλλα forum από αρκετά μεγάλη μερίδα του εκπαιδευτικού κόσμου (όχι άτομα που δεν έχουν διαγωνισθεί αλλά επιτυχόντες και διοριστέοι) ότι ο θεσμός αυτός αν μη τι άλλο χωλαίνει. Δεν αξιολογείται πραγματικά ούτε η διδακτική ούτε η παιδαγωγική ικανότητα των υποψηφίων. Επιπλέον μπορεί πολύ εύκολα τη μία χρονιά να είσαι επιτυχών και την επόμενη αποτυχών. Αυτό τι σημαίνει πρακτικά; Ότι τη μια χρονιά έχεις τα «τυπικά» προσόντα και την επόμενη αυτά εξαφανίζονται;
Μπορεί να θεωρηθεί αξιοκρατικός; Προσωπικά απαντώ όχι γιατί όπως έχω ξαναγράψει την αξιοκρατία θα πρέπει να την αναζητήσουμε όταν δίνονται ίσες ευκαιρίες.

Ο ΑΣΕΠ είναι ένα κόσκινο, που «νομιμοποιείται» λόγω μεγάλου αριθμού υποψηφίων και μικρού αριθμού προσφερόμενων θέσεων και όχι σαν αποτέλεσμα ανάγκης επιλογής των καλύτερων εκπαιδευτικών.
[Εδώ ανοίγω μια συζήτηση που κάποια στιγμή πρέπει να κάνουμε: όταν η τεχνική εκπαίδευση (μέση και ανωτέρα) πρακτικά απουσιάζει ή λειτουργεί ως Καιάδας για όσους το σημερινό σχολείο αδυνατεί να αγκαλιάσει, δεν μπορούμε να μιλήσουμε για   αναχαίτιση του κύματος που κατευθύνεται στην τριτοβάθμια θεωρώντας την σαν τη μοναδική επαγγελματική διέξοδο.]

Σήμερα πάντως το «κατάργηση του ΑΣΕΠ» νομίζω ότι αντιδρά, απαντά πρώτα και κύρια στη διάθεση του υπουργείου να ελαχιστοποιήσει τον αριθμό των προσλήψεων. Χρησιμοποιώντας τις διαρκείς αξιολογήσεις το υπεπθ μοιράζει ελπίδες (δυστυχώς φρούδες) στους νέους κυρίως συμμετέχοντες ενώ κρύβει τις δικές του προθέσεις για μελλοντικό πάγωμα των προσλήψεων.
Αύριο μπορεί πολύ εύκολα ο ΑΣΕΠ να αντικατασταθεί ή να συμπληρωθεί από ένα βιογραφικό και μια συνέντευξη. Μη νομίζετε ότι αυτό το σενάριο είναι μακριά από τις σκέψεις του υπουργείου (κάπου ακούστηκε από πολύ επίσημα χείλη…).

Τελειώνοντας, συμφωνώ ότι πρέπει να αναδείξουμε περισσότερο τα υπάρχοντα προβλήματα και να προτείνουμε λύσεις και τρόπο για να τις προωθήσουμε.  Αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει ούτε από τον καναπέ μας ούτε βγαίνοντας απλά συνεχώς παραπονούμενοι.
Δεν πιστεύω ότι πρέπει να ελπίζουμε σε κάποιον από μηχανής Θεό να μας λύσει τα προβλήματα.
Αντιθέτως πιστεύω στην ενεργητική συμμετοχή όλων μας στους συλλόγους και τις ΕΛΜΕ γιατί ο καθένας μας είναι μια ψηφίδα. Όλοι μαζί μπορούμε να συνθέσουμε την εικόνα του σημερινού και του αυριανού σχολείου.



Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3591 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 09:31:26 μμ »
Οι 24μηνίτες και οι 30μηνίτες διορίζονται σε επιπλέον του 60-40 θέσεις.Και να υπενθυμίσω ότι οι ΟΑΕΔίτες έχουν μαζέψει την προυπηρεσία τους πριν το 2008 και επομένως δεν έχει ξεκαθαριστεί εάν θα διοριστούν με το 30μηνο.Στους φυσικούς και στους μαθηματικούς π.χ. θα υπάρξει πρόβλημα παιδιά,δεδομένου ότι οι περισσότεροι βρίσκονται πολύ ψηλά στους πίνακες και ο φετινός ΑΣΕΠ π.χ.για τους μαθηματικούς δεν απέφερε σημαντικά μόρια.
Είναι δυνατόν να μιλάει η υπουργός για αξιοκρατία και να καίει τόσους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ,αλλά αφού πρώτα διορίσει τους ΟΑΕΔίτες και αυτούς από τα εκκλησιαστικά κτλ.;Αυτό δεν είναι κοροιδία;


+++++++++++++++++++++.

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3592 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 09:43:57 μμ »
Ναι οι 24 μηνιτες ειναι εξτρα , αν δεν τους παρει , τοτε μπαινουν κανονικα στον πινακα του 40% .Πχ περσι πηρε 205 24 μηνιτες, 240 ασεπιτες διοριστεους , 160 40 % .Φετος αν παρει οαεδιτες καταλαβαινεις οτι αυτοματα μενουν απ εξω κ οι δυο κανονικες ομαδες 40 % και 24 μηνιτες ,( μαλιστα  αν δεν τους παρει ολους δηλ τους 24 μηνιτες   θα ειχαν την ευκαιρια να ενσωματωθουν καποιοι στο 40 %.)Σε μπερδεψα μηπως;

Οχι, καταλαβα και σ'ευχαριστω, οπως και τους υπολοιπους. Μια απορια εχω μονο...με ποια λογικη δε θα τους παρει ολους τους 24μηνιτες? Με βαση αυτο που αναφερατε, οτι δλδ δεν υπαρχουν αναγκες για περεταιρω διορισμους? Οποτε σ'αυτη την περιπτωση διοριζει μονο τους μεγαλυτερους σε μορια 24μηνιτες, αφου πρωτα εχει διορισει τους 40+60?
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3593 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 09:46:06 μμ »
Ακριβως.Πιστευω πως 200 θα παρει γιατι ειπε οτι οι διορισμοι θα γινουν οπως περσι.Οι υπολοιποι απο κατω ας παμε να πνιγουμε ( μαλιστα εχω διαισθηση πως θα πανε να πνιγουνε κ οι 160 κανονικοι στον πινακα  40 % αφου θα τους φανε τις θεσεις οι οαεδιτες)( δηλ τα αρχιβυσματα οι οαεδιτες θα φανε τα βυσματα  τους 40% και οι μαριδες δηλ οι  24 μηνιτες θα παρουν τον ...........λο)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2009, 09:54:55 μμ από billimember »

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3594 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 09:53:38 μμ »
Ναι οι 24 μηνιτες ειναι εξτρα , αν δεν τους παρει , τοτε μπαινουν κανονικα στον πινακα του 40% .Πχ περσι πηρε 205 24 μηνιτες, 240 ασεπιτες διοριστεους , 160 40 % .Φετος αν παρει οαεδιτες καταλαβαινεις οτι αυτοματα μενουν απ εξω κ οι δυο κανονικες ομαδες 40 % και 24 μηνιτες ,( μαλιστα  αν δεν τους παρει ολους δηλ τους 24 μηνιτες   θα ειχαν την ευκαιρια να ενσωματωθουν καποιοι στο 40 %.)Σε μπερδεψα μηπως;

Οχι, καταλαβα και σ'ευχαριστω, οπως και τους υπολοιπους. Μια απορια εχω μονο...με ποια λογικη δε θα τους παρει ολους τους 24μηνιτες? Με βαση αυτο που αναφερατε, οτι δλδ δεν υπαρχουν αναγκες για περεταιρω διορισμους? Οποτε σ'αυτη την περιπτωση διοριζει μονο τους μεγαλυτερους σε μορια 24μηνιτες, αφου πρωτα εχει διορισει τους 40+60?

μπορεί άραγε κανείς να υπολογισει πόσους 24νιτες θα έχουμε του χρόνου σε κάποιους κλάδους π.χ.φιλόλογοι;;;;

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3595 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 09:54:53 μμ »
ολοι μας μιλουσαμε για ενα δικαιο συστημα διορισμου.
ολοι μας μιλουσαμε και για ενα πιο αντικειμενικο συστημα αξιολογησης μεσω ΑΣΕΠ.

ηρθε τωρα η στιγμη να κανουν καποιες αλλαγες.
αυτες σε αλλους θα αρεσουν και σε αλλους οχι. οπως συμβαινει συνηθως.

το σωστο ποιο ειναι, δυστυχως δεν μπορω να πω. ουτε και ποιο ειναι το δικαιο γιατι ο καθενας εχει το δικο του δικιο.
θα ελεγα το  εξης ως συμβιβαστικη λυση:  οσοι εχουν προυπηρεσια, αυτη να μετρησει αλλα διαιρουμενη δια 2 ωστε και ολοι οι αλλοι συναδελφοι που δεν εχουν προυπηρεσια και  που ειναι η πλειονοτητα  και κυριως τα νεα παιδια που τωρα ξεκινουν να εχουν την ευκαιρια και τη δυνατοτητα να καταφερουν κατι.

 
Mαρκο, τωρα ειδα την προταση σου κι απ'οτι βλεπω θελεις να μην αδικηθουν οι νεοι. Θα προτεινω κι εγω κατι για να μην αδικηθουν οι παλιοι (οχι οτι θα ισχυσει κανενα απο τα δυο ή ο,τιδηποτε αλλο προτεινεται στη διαβουλευση, αλλα κουβεντα να γινεται). Προτεινω λοιπον σε πρωτη φαση να διοριστουν οσοι ηταν στην επετηριδα κι εχουν και καποια επιτυχια ασεπ! Αλλωστε ειναι δικαιο γιατι αυτοι αδικηθηκαν και απο τις δυο αλλαγες!

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3596 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 09:56:21 μμ »
Ναι οι 24 μηνιτες ειναι εξτρα , αν δεν τους παρει , τοτε μπαινουν κανονικα στον πινακα του 40% .Πχ περσι πηρε 205 24 μηνιτες, 240 ασεπιτες διοριστεους , 160 40 % .Φετος αν παρει οαεδιτες καταλαβαινεις οτι αυτοματα μενουν απ εξω κ οι δυο κανονικες ομαδες 40 % και 24 μηνιτες ,( μαλιστα  αν δεν τους παρει ολους δηλ τους 24 μηνιτες   θα ειχαν την ευκαιρια να ενσωματωθουν καποιοι στο 40 %.)Σε μπερδεψα μηπως;

Οχι, καταλαβα και σ'ευχαριστω, οπως και τους υπολοιπους. Μια απορια εχω μονο...με ποια λογικη δε θα τους παρει ολους τους 24μηνιτες? Με βαση αυτο που αναφερατε, οτι δλδ δεν υπαρχουν αναγκες για περεταιρω διορισμους? Οποτε σ'αυτη την περιπτωση διοριζει μονο τους μεγαλυτερους σε μορια 24μηνιτες, αφου πρωτα εχει διορισει τους 40+60?

μπορεί άραγε κανείς να υπολογισει πόσους 24νιτες θα έχουμε του χρόνου σε κάποιους κλάδους π.χ.φιλόλογοι;;



 Ειπαμε 337 με 390 24 μηνιτες φιλολογοι.ΟΙ οαεδιτες δεν ξερουμε ποσοι ειναι και αυτο ειναι το προβλημα  κ δεν μπορουμε να κανουμε υπολογισμους

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3597 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 10:02:03 μμ »
Rozy4,θα συμφωνήσω με τα περισσότερα από όσα είπες.
Επίτρεψέ μου όμως να διαφωνήσω σε ορισμένα πράγματα.
Δεν τάζει το υπουργείο τόσα χρόνια φρούδες ελπίδες σε τόσες χιλιάδες αναπληρωτών και ωρομισθίων που τους βάζει να δουλεύουν σε θέσεις βυσματικά αποσπασθέντων χωρίς να υπάρχει πραγματική ανάγκη;Το ΑΣΕΠ το κάνει αυτό;
Και μην μου πεις ότι υπάρχουν πολλά κενά,γιατί έχω ζήσει από κοντά τις υπεραριθμίες και τις βυσματικές αποσπάσεις.

Αν εξασφαλίσουμε την είσοδο μόνο ανθρώπων που έχουν υποβληθεί στη μόνη ελάχιστη διαδικασία αξιολόγησης(ΑΣΕΠ),τότε πραγματικά ο λόγος μπορεί να στραφεί και στη βελτίωση των τρωτών του στοιχείων.
Και τότε θεωρώ ότι μπορεί να ανοίξει και η συζήτηση για μια σοβαρή αξιολόγηση που δεν θα έχει ως στόχο την τιμωρία του εκπ/κού αλλά την ουσιαστική επιμόρφωσή του.
Δεν καταλαβαίνω γιατί ο πενηντάρης εκπ/κός που έχει ήδη μια 15ετία τάξης στην πλάτη και είναι εμφανώς κουρασμένος να μην πηγαίνει κάποια χρόνια σε ένα γραφείο να ξεκουραστεί.Μήπως γιατί δεν θέλει να χάσει το μειωμένο ωράριο και τα ιδιαίτερά του;
Εγώ βλέπω τον εαυτό μου ότι εάν συνεχίσω με τον ίδιο ρυθμό είναι πολύ πιθανό να θελήσω κάποτε λίγο γραφειοκρατική δουλειά,αφού όπως και να το κάνουμε ρε παιδιά δεν μπορείς να είσαι το ίδιο αποδοτικός συνέχεια.

Επίσης,αμφισβητούμε το γεγονός ότι υπάρχουν ορισμένοι εκπ/κοί και επιτυχόντες του ΑΣΕΠ που μπορεί να είναι πολύ καλοί επιστήμονες,αλλά να αδυνατούν να αποδώσουν στο περιβάλλον μιας τάξης;Γιατί να μην προωθούνται και αυτοί σε κάποια γραφεία;
Προτάσεις κάνω.Ωστόσο,δεν καταλαβαίνω γιατί για ορισμένους συνδικαλιστές αυτά τα θέματα αποτελούν ταμπού...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 447

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.