*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966272 φορές)

0 μέλη και 27 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3766 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:44:49 πμ »
Συνάδελφοι, χθες ήμουν στο Υπουργείο και στη συνάντηση με τον Πανάρετο. Όλοι είπαμε για μαζικούς διορισμούς, κατάργησητης ωρομισθίας, μείωση των μαθητών ανά τάξη, λειτουργία των αντισταθμιστικών προγραμμάτων, διατήρηση της προυπηρεσίας κλπ. Επειδή δε μου αρέσει να λέω τι είπαν οι άλλοι, θα σας πω τι είπα, τι ρώτησα και τι απαντήσεις πήρα.
Μετά την τοποθέτηση του προέδρου της ΟΛΜΕ πήρα το λόγο ως εκπρόσωπος της ΠΕΑΕ. Δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω την πρώτη φράση αμέσως με διέκοψε για να με ρωτήσει τι σημαίνει αδιόριστος εκπαιδευτικός. Του απάντησα ότι αδιόριστος είναι όποιος έχει πτυχίο καθηγητικής σχολής ή δουλεύει ως ωρομίσθιος και αναπληρωτής και με απίστευτη ειρωνεία μου είπε ότι δεν είναι δυνατό να πιστεύουμε ότι με ένα πτυχίο είμαστε καθηγήτές!!! Ακριβώς το ίδιο μου είχε πει ο κ. Λυκουρέντζος, του απάντησα και εκείνος είπε να μην το τσουβαλιάζω, οπότε και εγώ του είπα ότι αυτός κάνει τις ίδιες δηλώσεις με τον προκάτοχό του και δε φταίω εγώ. Στη συνέχεια του διάβασα το διάγραμμα με την αύξηση των μέσων όρων ηλικίας διορισμού, τη μείωση του αριθμού των διορισμών από ΑΣΕΠ από το 2002 - 2008 με ταυτόχρονη αύξηση των ωρομισθίων, το πώς λειτουργεί ο διαγωνισμός (θέματα-ύλη-απαντήσεις) και δε μιλούσε. Όταν ήρθε η σειρά των ερωτήσεων, ρώτησα μαζί με τον συνάδελφο από το Συντονιστικό Ωρομισθίων, ποιο το χρονοδιάγραμμα κατάργησης της ωρομισθίας, τι θα γίνει με τα ολοήμερα, πότε θα αποπληρωθεί η ΠΔΣ και φυσικά, πώς θα προσμετράται η προϋπηρεσία. Σιγή ιχθύος. Αναμασημένα λόγια, έχουμε δίκιο, αλλά..., όλα είναι θέμα διαβούλευσης κλπ. Έφτασε σε σημείο να πει ότι για το διαγωνισμό μπορεί και να έχουμε δίκιο, αλλά χρειάζεται και ένα φίλτρο!!!! Έχοντας μαζί μου τα διαφημιστικά του Μπόνια και άλλων φροντιστηρίων, του τα έδειξα και μου είπε: Τι μου τα δείχνεις, όλος ο κόσμος τα ξέρει...Του είπε ότι είναι παράνομα, ότι ο ρόλος τους είναι να τα κλείσουν και δεν απάντησε.
Σε ερώτηση από εκπρόσωπο της ΟΛΜΕ τι θα κάνει εφόσον στη διαβούλευση όλοι οι φορείς δηλώνουν την αντίθεσή τους στα νέα μέτρα, αν θα τα πάρει πίσω και θα ξεκινήσει την κουβέντα σε άλλη βάση, έλεγε ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα. Τον ρωτούσαμε ποιος συμφωνεί μαζί τους και φυσικά, δεν απαντούσε. Ίσως και να ξεχνάω κάτι που θα το συμπληρώσω αργότερα, αλλά το θέμα είναι ένα...
Αυτοί θέλουν να μας εξοντώσουν και εμάς και το σχολείο. Χθες έγινε η κινητοποιήση στο Υπουργείο. Θα μπορούσε να είναι μαζικότερη, αλλά ελπίζω και στην επόμενη. Ταυτόχρονα, από όσα έμαθα έγινεκινητοποίηση και σε Χανιά, Θεσσαλονίκη, Δράμα, ενώ στην Αθήνα είχαν έρθει και από Γιάννενα, Καλαμάτα.Ας συνειδητοποιήσουμε ότι πρέπει να είμαστε ενωμένοι και δυναμικοί, να είμαστε στους συλλόγους μας, να πιέζουμε και να συμμετέχουμε σε απεργίες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:44:42 »

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3767 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:48:48 πμ »
Αν κρινω με αυτα που εγραψε η ΦΩΤΟ οτι ζητησαν απο την Υπουργο να καταργησουν επετηριδα και να μετραει ο ΑΣΕΠ κρινω πως αντι για καλο χαντακωσαν περισσοτερο τον κλαδο μας. Με αυτα που λετε συμφωνειτε με το σχεδιο της Διαμαντοπουλου.Ποιος ο λογος που πηγατε? Ζημια μας κανατε καλυτερα να καθοσαστε σπιτι σας!!

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3768 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:51:49 πμ »
Παρατηρώ ότι αγαπητοί συνάδελφοι που τους ξέρω καιρό και τους εκτιμώ,ενώ παραδέχονταν ότι εάν δεν υπήρχαν οι πίνακες τώρα θα ήταν ήδη διορισμένοι (επειδή οι θέσεις θα ήταν περισσότερες και οι ίδιοι είχαν γράψει πολύ καλά),τώρα που πια είναι αναπληρωτές και περιμένουν το 24μηνο,προκρίνουν τη διατήρηση των πινάκων.

ΤΟ ΛΕΩ ΞΑΝΑ:Το καταλαβαίνω το πώς αισθάνονται,γιατί είναι πραγματικά θύματα του υπουργείου.Κι εγώ εαν ήμουν στη θέση τους είναι πιθανό ότι θα αντιδρούσα ανάλογα.Εννοείται ότι καλά κάνουν και διεκδικούν τη διάσωση της αξιοπρέπειάς τους από ένα ανεκδιήγητο υπουργείο.

Ωστόσο,εάν θέλουμε να κρίνουμε πέρα από ατομικά συμφέροντα το τί είναι καλύτερο για την εκπ/ση,τότε θεωρώ ότι η μεταβατική περίοδος πρέπει να είναι σύντομη,για να μην ανοίξουν πάλι νέα παράθυρα,αλλά και για να σταματήσει το εμπόριο ελπίδας σε χιλιάδες αναπληρωτές και ωρομίσθιους.που τόσα χρόνια εργάζονται σε πλασματικά κενά.

Τώρα,ως προς τις επιθέσεις κατά του ΑΣΕΠ που γίνονται από κάποιους άλλους,θεωρώ ότι γίνονται εκ του πονηρού και για δύο λόγους:
1)Από πληγωμένο εγωισμό για την αποτυχία
2)Για δικαιολόγηση καποιων αθέμιτων μέσων.

Θεωρώ ότι ο διαγωνισμός αποτελεί ένα από τα ελάχιστα αξιοκρατικά πράγματα στη χώρα μας και πρέπει να μιλάμε για βελτίωσή του,αφού πρώτα εξασφαλίσουμε την ενίσχυσή του.Κι εγώ έδωσα αρκετές φορές, αλλά ποτέ δεν απέδωσα την ευθύνη της αποτυχίας μου σε εξωγενείς παράγοντες.Επίσης έχω γνωρίσει πολλούς επιτυχόντες-διοριστέους με παιδιά και σε μεγάλη ηλικία που πάντα είχαν το θάρρος να αναλάβουν την ευθύνη των πράξεών τους.Και στο κάτω κάτω πώς θα μπουν σε τάξη να αξιολογήσουν μαθητές,άνθρωποι που αρνούνται να υποβληθούν οι ίδιοι σε αξιολογηση από κάποιους άλλους;

Η κριτική κατά του ΑΣΕΠ μου θυμίζει την κριτική κατά των πανελληνίων.Κι εκεί παίζει ρόλο και η παπαγαλία.Κι εκεί τα παιδιά από ανώτερα κοινωνικοοικονομικά στρώματα έχουν περισσότερες ευκαιρίες.Γιατί να μην φωνάξουμε να καταργηθούν και οι πανελλήνιες;Επειδή κάτι τέτοιο αποτελεί μακροπρόθεσμο στόχο και μια γενικότερη μεταρρύθμιση;Εχετε δει κανένα είδος εξέτασης στο οποίο να μην παίζουν ρόλο και οι παραπάνω παράγοντες έως ένα βαθμό;Να καταργήσουμε λοιπόν όλες τις εξετάσεις.
Και ποιός είναι περισσότερο αλαζόνας;Αυτός που ξεσκίστηκε στο διάβασμα ή αυτός που δεν δέχεται ότι μπορεί και να μην έχει γράψει καλά και ότι έπρεπε να προσπαθήσει περισσότερο,αφού αυτός είναι η επιστημονάρα που δυστυχώς δεν αναγνωρίζεται;
Σίγουρα ο διαγωνισμός χρειάζεται βελτίωση σε πολλά σημεία,αλλά ας μην λέμε ότι αυτοί που έχουν επιτύχει είναι απλά παπαγάλοι...Προσωπικά δεν τα πήγα τόσο καλά στις πολλαπλών επιλογών όσο στην ανάπτυξη.Αλλά και πάλι τα παιδιά που ασχολήθηκαν και διάβασαν και μπήκαν στον τρόπο σκέψης που απαιτεί ο διαγωνισμός,σημαίνει ότι δεν αξίζουν να μπουν στην τάξη χάριν κάποιων άλλων που είναι "διάνοιες";

Μήπως απλά κοιτάμε μόνο το πότε θα διοριστούμε;Όλα τα άλλα είναι απλές θεωρίες έτσι;

Αποσυνδεδεμένος alexis35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3769 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:53:29 πμ »
chrisoula λυπαμαι που θα στο πω αλλα για το αδιοριστος εκπαιδευτικος εχουν δικιο! Βγάζοντας τη σχολή δε σου λεει κανεις οτι θα διοριστεις στο δημοσιο... ειναι λαθος το ονομα τουν συλλογου .. ασε που ειναι σχεδον ιδιο με των αναπληρωτων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:44:42 »

Αποσυνδεδεμένος alexis35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3770 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:54:46 πμ »
chrisoula λυπαμαι που θα στο πω αλλα για το αδιοριστος εκπαιδευτικος εχουν δικιο! Βγάζοντας τη σχολή δε σου λεει κανεις οτι θα διοριστεις στο δημοσιο... ειναι λαθος το ονομα τουν συλλογου .. ασε που ειναι σχεδον ιδιο με των αναπληρωτων.

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3771 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:56:07 πμ »
Προσωπικα τελειωσα προσφατα δεν εχω δωσει ΑΣΕΠ και επομενως δεν ειμαι αποτυχουσα.Αλλα τι ΑΣΕΠ να δωσουμε οταν η υλη ειναι αδιευκρινιστη και οι ερωτησεις μοιαζουν με τηλεπαιχνιδια!Η λυση ειναι να αυξηθουν θεσεις, οπως συνεβη με τα ολοημερα δημοτικα!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3772 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:56:19 πμ »
η διαβουλευση ειναι για τα "ματια" του κοσμου.γιαυτο ουτε εγραψα,ουτε προκειται να γραψω. δεν μπαινω στο τρυπακι της ξεφτιλας και της κοροιδιας.δεν θα δωσω το βιογραφικο μου, τις αγωνιες και τους αγωνες μου,γιατι ξερω οτι οχι μονο δεν θα τους αγγιξουν,αλλα ουτε καν θα τα διαβασουν.
 οι αποφασεις εχουν λειφθει απ'αυτους. Νυν υπερ παντων ο αγων
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3773 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 10:00:01 πμ »
Ποιος είπε ότι ζητήσαμε να μετράει ο ΑΣΕΠ; Τα παλίσια που ψηφίστηκαν στις συνελεύσεις καταθέσαμε. Μη λέμε ό,τι θέλουμε. Τα μισά που έγραψα ήταν όσα του θέσαμε ως απόδειξη για το ότι ο ΑΣΕΠ απορρίπτει και δεν προσλαμβάνει.Αλοίμονο.
alexi35, το όνομα του συλλόγου υπάρχει εδώ και 20 χρόνια σχεδόν. Και λέει αδιόριστος με τη λογική ότι όποιος δεν ειναι μόνιμος είναι αδιόριστος. Η φράση του Πανάρετου έχει να κάνει με την απαξίωση των πτυχίων και την αποσύνδεσή τους από τα εργασικαά δικαιώματα.Τι είναι αυτό που σου δίνει το δικαίωμα στη δουλειά; Το πτυχίο.

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3774 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 10:02:54 πμ »
Παρατηρώ ότι αγαπητοί συνάδελφοι που τους ξέρω καιρό και τους εκτιμώ,ενώ παραδέχονταν ότι εάν δεν υπήρχαν οι πίνακες τώρα θα ήταν ήδη διορισμένοι (επειδή οι θέσεις θα ήταν περισσότερες και οι ίδιοι είχαν γράψει πολύ καλά),τώρα που πια είναι αναπληρωτές και περιμένουν το 24μηνο,προκρίνουν τη διατήρηση των πινάκων.

ΤΟ ΛΕΩ ΞΑΝΑ:Το καταλαβαίνω το πώς αισθάνονται,γιατί είναι πραγματικά θύματα του υπουργείου.Κι εγώ εαν ήμουν στη θέση τους είναι πιθανό ότι θα αντιδρούσα ανάλογα.Εννοείται ότι καλά κάνουν και διεκδικούν τη διάσωση της αξιοπρέπειάς τους από ένα ανεκδιήγητο υπουργείο.

Ωστόσο,εάν θέλουμε να κρίνουμε πέρα από ατομικά συμφέροντα το τί είναι καλύτερο για την εκπ/ση,τότε θεωρώ ότι η μεταβατική περίοδος πρέπει να είναι σύντομη,για να μην ανοίξουν πάλι νέα παράθυρα,αλλά και για να σταματήσει το εμπόριο ελπίδας σε χιλιάδες αναπληρωτές και ωρομίσθιους.που τόσα χρόνια εργάζονται σε πλασματικά κενά.

Τώρα,ως προς τις επιθέσεις κατά του ΑΣΕΠ που γίνονται από κάποιους άλλους,θεωρώ ότι γίνονται εκ του πονηρού και για δύο λόγους:
1)Από πληγωμένο εγωισμό για την αποτυχία
2)Για δικαιολόγηση καποιων αθέμιτων μέσων.

Θεωρώ ότι ο διαγωνισμός αποτελεί ένα από τα ελάχιστα αξιοκρατικά πράγματα στη χώρα μας και πρέπει να μιλάμε για βελτίωσή του,αφού πρώτα εξασφαλίσουμε την ενίσχυσή του.Κι εγώ έδωσα αρκετές φορές, αλλά ποτέ δεν απέδωσα την ευθύνη της αποτυχίας μου σε εξωγενείς παράγοντες.Επίσης έχω γνωρίσει πολλούς επιτυχόντες-διοριστέους με παιδιά και σε μεγάλη ηλικία που πάντα είχαν το θάρρος να αναλάβουν την ευθύνη των πράξεών τους.Και στο κάτω κάτω πώς θα μπουν σε τάξη να αξιολογήσουν μαθητές,άνθρωποι που αρνούνται να υποβληθούν οι ίδιοι σε αξιολογηση από κάποιους άλλους;

Η κριτική κατά του ΑΣΕΠ μου θυμίζει την κριτική κατά των πανελληνίων.Κι εκεί παίζει ρόλο και η παπαγαλία.Κι εκεί τα παιδιά από ανώτερα κοινωνικοοικονομικά στρώματα έχουν περισσότερες ευκαιρίες.Γιατί να μην φωνάξουμε να καταργηθούν και οι πανελλήνιες;Επειδή κάτι τέτοιο αποτελεί μακροπρόθεσμο στόχο και μια γενικότερη μεταρρύθμιση;Εχετε δει κανένα είδος εξέτασης στο οποίο να μην παίζουν ρόλο και οι παραπάνω παράγοντες έως ένα βαθμό;Να καταργήσουμε λοιπόν όλες τις εξετάσεις.
Και ποιός είναι περισσότερο αλαζόνας;Αυτός που ξεσκίστηκε στο διάβασμα ή αυτός που δεν δέχεται ότι μπορεί και να μην έχει γράψει καλά και ότι έπρεπε να προσπαθήσει περισσότερο,αφού αυτός είναι η επιστημονάρα που δυστυχώς δεν αναγνωρίζεται;
Σίγουρα ο διαγωνισμός χρειάζεται βελτίωση σε πολλά σημεία,αλλά ας μην λέμε ότι αυτοί που έχουν επιτύχει είναι απλά παπαγάλοι...Προσωπικά δεν τα πήγα τόσο καλά στις πολλαπλών επιλογών όσο στην ανάπτυξη.Αλλά και πάλι τα παιδιά που ασχολήθηκαν και διάβασαν και μπήκαν στον τρόπο σκέψης που απαιτεί ο διαγωνισμός,σημαίνει ότι δεν αξίζουν να μπουν στην τάξη χάριν κάποιων άλλων που είναι "διάνοιες";

Μήπως απλά κοιτάμε μόνο το πότε θα διοριστούμε;Όλα τα άλλα είναι απλές θεωρίες έτσι;


πολύ σωστά όσα λες εσύ και έχουν ειπωθεί και από άλλους συναδέλφους... δυστυχώς όμως οι εκπρόσωποι του κλάδου μας βγαίνουν μόνο και λένε κατάργηση του ασεπ ενώ θα έπρεπε να ζητήσουμε 100% διορισμούς μέσω ασεπ με παράλληλη αναγνώριση τηης προυπηρεσίας, να μη χαθεί καμιά προυπηρεσία.. αλλά αμα ουτε οι ίδιοι δνε ξέρουμε τι θέλουμε καλά μαςκάνουν και μας παίζουν....

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3775 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 10:07:40 πμ »
Κανετε πολυ μεγαλο λαθος επειδη το προβλημα ξεκινα απο εσας.Διαβαζω στο αλφαβητα οτι χθες η ΟΛΜΕ ανακοινωσε στην Υπουργο ότι δεν πρόκειται να αποδεχθούν αλλαγές στο σύστημα προσλήψεων εάν δεν μονιμοποιηθούν οι σημερινοί εγγεγραμμένοι στους πίνακες διοριστέων. Αυτο ειναι το ζητουμενο μονο?Γιατι δεν συζητατε για τα καιρια ζητηματα παρα μονο τρεχετε να βολεψετε ορισμενους!

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3776 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 10:09:23 πμ »
Ποιος είπε ότι ζητήσαμε να μετράει ο ΑΣΕΠ; Τα παλίσια που ψηφίστηκαν στις συνελεύσεις καταθέσαμε. Μη λέμε ό,τι θέλουμε. Τα μισά που έγραψα ήταν όσα του θέσαμε ως απόδειξη για το ότι ο ΑΣΕΠ απορρίπτει και δεν προσλαμβάνει.Αλοίμονο.
alexi35, το όνομα του συλλόγου υπάρχει εδώ και 20 χρόνια σχεδόν. Και λέει αδιόριστος με τη λογική ότι όποιος δεν ειναι μόνιμος είναι αδιόριστος. Η φράση του Πανάρετου έχει να κάνει με την απαξίωση των πτυχίων και την αποσύνδεσή τους από τα εργασικαά δικαιώματα.Τι είναι αυτό που σου δίνει το δικαίωμα στη δουλειά; Το πτυχίο.

και τελικά με δυο λόγια τι ακριβώς ζητήσατε;

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3777 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 10:14:20 πμ »
Παρατηρώ ότι αγαπητοί συνάδελφοι που τους ξέρω καιρό και τους εκτιμώ,ενώ παραδέχονταν ότι εάν δεν υπήρχαν οι πίνακες τώρα θα ήταν ήδη διορισμένοι (επειδή οι θέσεις θα ήταν περισσότερες και οι ίδιοι είχαν γράψει πολύ καλά),τώρα που πια είναι αναπληρωτές και περιμένουν το 24μηνο,προκρίνουν τη διατήρηση των πινάκων.

ΤΟ ΛΕΩ ΞΑΝΑ:Το καταλαβαίνω το πώς αισθάνονται,γιατί είναι πραγματικά θύματα του υπουργείου.Κι εγώ εαν ήμουν στη θέση τους είναι πιθανό ότι θα αντιδρούσα ανάλογα.Εννοείται ότι καλά κάνουν και διεκδικούν τη διάσωση της αξιοπρέπειάς τους από ένα ανεκδιήγητο υπουργείο.

Ωστόσο,εάν θέλουμε να κρίνουμε πέρα από ατομικά συμφέροντα το τί είναι καλύτερο για την εκπ/ση,τότε θεωρώ ότι η μεταβατική περίοδος πρέπει να είναι σύντομη,για να μην ανοίξουν πάλι νέα παράθυρα,αλλά και για να σταματήσει το εμπόριο ελπίδας σε χιλιάδες αναπληρωτές και ωρομίσθιους.που τόσα χρόνια εργάζονται σε πλασματικά κενά.

Τώρα,ως προς τις επιθέσεις κατά του ΑΣΕΠ που γίνονται από κάποιους άλλους,θεωρώ ότι γίνονται εκ του πονηρού και για δύο λόγους:
1)Από πληγωμένο εγωισμό για την αποτυχία
2)Για δικαιολόγηση καποιων αθέμιτων μέσων.

Θεωρώ ότι ο διαγωνισμός αποτελεί ένα από τα ελάχιστα αξιοκρατικά πράγματα στη χώρα μας και πρέπει να μιλάμε για βελτίωσή του,αφού πρώτα εξασφαλίσουμε την ενίσχυσή του.Κι εγώ έδωσα αρκετές φορές, αλλά ποτέ δεν απέδωσα την ευθύνη της αποτυχίας μου σε εξωγενείς παράγοντες.Επίσης έχω γνωρίσει πολλούς επιτυχόντες-διοριστέους με παιδιά και σε μεγάλη ηλικία που πάντα είχαν το θάρρος να αναλάβουν την ευθύνη των πράξεών τους.Και στο κάτω κάτω πώς θα μπουν σε τάξη να αξιολογήσουν μαθητές,άνθρωποι που αρνούνται να υποβληθούν οι ίδιοι σε αξιολογηση από κάποιους άλλους;

Η κριτική κατά του ΑΣΕΠ μου θυμίζει την κριτική κατά των πανελληνίων.Κι εκεί παίζει ρόλο και η παπαγαλία.Κι εκεί τα παιδιά από ανώτερα κοινωνικοοικονομικά στρώματα έχουν περισσότερες ευκαιρίες.Γιατί να μην φωνάξουμε να καταργηθούν και οι πανελλήνιες;Επειδή κάτι τέτοιο αποτελεί μακροπρόθεσμο στόχο και μια γενικότερη μεταρρύθμιση;Εχετε δει κανένα είδος εξέτασης στο οποίο να μην παίζουν ρόλο και οι παραπάνω παράγοντες έως ένα βαθμό;Να καταργήσουμε λοιπόν όλες τις εξετάσεις.
Και ποιός είναι περισσότερο αλαζόνας;Αυτός που ξεσκίστηκε στο διάβασμα ή αυτός που δεν δέχεται ότι μπορεί και να μην έχει γράψει καλά και ότι έπρεπε να προσπαθήσει περισσότερο,αφού αυτός είναι η επιστημονάρα που δυστυχώς δεν αναγνωρίζεται;
Σίγουρα ο διαγωνισμός χρειάζεται βελτίωση σε πολλά σημεία,αλλά ας μην λέμε ότι αυτοί που έχουν επιτύχει είναι απλά παπαγάλοι...Προσωπικά δεν τα πήγα τόσο καλά στις πολλαπλών επιλογών όσο στην ανάπτυξη.Αλλά και πάλι τα παιδιά που ασχολήθηκαν και διάβασαν και μπήκαν στον τρόπο σκέψης που απαιτεί ο διαγωνισμός,σημαίνει ότι δεν αξίζουν να μπουν στην τάξη χάριν κάποιων άλλων που είναι "διάνοιες";

Μήπως απλά κοιτάμε μόνο το πότε θα διοριστούμε;Όλα τα άλλα είναι απλές θεωρίες έτσι;


πολύ σωστά όσα λες εσύ και έχουν ειπωθεί και από άλλους συναδέλφους... δυστυχώς όμως οι εκπρόσωποι του κλάδου μας βγαίνουν μόνο και λένε κατάργηση του ασεπ ενώ θα έπρεπε να ζητήσουμε 100% διορισμούς μέσω ασεπ με παράλληλη αναγνώριση τηης προυπηρεσίας, να μη χαθεί καμιά προυπηρεσία.. αλλά αμα ουτε οι ίδιοι δνε ξέρουμε τι θέλουμε καλά μαςκάνουν και μας παίζουν....


Και να προτείνουμε βελτιώσεις του τρόπυ πρόσληψης μέσω ΑΣΕΠ, γιατό όπως και στις πανελλήνιες οι μαθητές δεν ενδιαφέρονται για το σχολκείο τους και είναι συγκεντρωμένοι στα φροντιστήρια, έτσι και κατά την διάρκεια των σπουδών τους θα ενδιαφέρονται περισσότερο για τα φροντιστήρια για τον διαγωνισμό ΑΣΕΠ και όχι για τις σπουδές τους.
Το σύστημα αυτό των εξετάσεων οδηγεί πάντα σε αδιέξοδο σ΄ αυτή τη χώρα της υπερβολής.
Κ

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3778 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 10:20:57 πμ »
Παιδιά,το πρόβλημα ξεκινάει από πολύ μακριά,τί λέμε τώρα.....
Αν π.χ. υπήρχε πραγματική έρευνα στην Ελλάδα,δεν θα προσπαθούσαν όλοι να μπουν σε τάξη,ενώ πραγματικά δεν το θέλουν.
Ξέρετε πόσους νεοδιόριστους είδα φέτος να παρακαλάνε διάφορους για να πάνε σε γραφεία με τα μόρια του δυσπρόσιτου;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3779 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 10:26:04 πμ »

alexi35, το όνομα του συλλόγου υπάρχει εδώ και 20 χρόνια σχεδόν. Και λέει αδιόριστος με τη λογική ότι όποιος δεν ειναι μόνιμος είναι αδιόριστος. Η φράση του Πανάρετου έχει να κάνει με την απαξίωση των πτυχίων και την αποσύνδεσή τους από τα εργασικαά δικαιώματα.Τι είναι αυτό που σου δίνει το δικαίωμα στη δουλειά; Το πτυχίο.

Από τη μία έχεις δίκιο, αλλά από την άλλη, σχολές π.χ. θετικών επιστημών δεν είναι αποκλειστικά καθηγητικές. Δεν έκανα μεταπτυχιακά στη φυσική για να διδάσκω σε γυμνάσιο το νόμο του Νewton, αλλά για να κάνω έρευνα.. Άσχετα που μας σπρώχνει μετά η ανάγκη. Βέβαια και ο υφυπουργός (όπως και ο προκάτοχός του) είναι αφοριστικός και προκλητικός στον τρόπο που εκφράζεται.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 645
Σύνολο: 665

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.