*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1967205 φορές)

0 μέλη και 34 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Adv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4130 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 01:03:01 πμ »
Σας παρακαλω παρα πολυ συναδελφοι να αφησετε αυτη την αντιδικια απιτελους το θεμα μας δεν ειναι αυτο και εχει καταντησει κουραστικο να τσακωνεστε.Αφηστε τις διαφορες σας στην ακρη!
 Κανεις δε θελει να κανει τιποτα εις βαρος κανενος! Ειμαστε ολοι αναστατωμενοι και νιωθουμε ανασφαλεια μετα τις νεες εξαγγελιες. Πρεπει να φροντισουμε να ειμαστε ενωμενοι και οχι να ξεσκιζουμε τις σαρκες μας σαν αρπαχτικα. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΡΜΑ ΒΑΛΤΕ ΤΕΛΙΘΑ ΕΔΩ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:16:07 »

Αποσυνδεδεμένος archer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4131 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 02:10:20 πμ »
Στη διαβούλευση απ' ότι είδα οι υποστηρικτές της κ. Υπουργού είναι κυρίως οι άρτι αποφοιτήσαντες από τις σχολές. Νομίζουν ότι μόνο οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ είναι οι άξιοι. Θα δώσω ένα παράδειγμα με νούμερα χοντρικά: Είμαι ΠΕ0401. Στον κλάδο μου οι προσλήψεις για τις χρονιές 09-10 και 10-11 (ΑΣΕΠ, 40% και 24μηνο) είναι γύρω στις 300. Στο χρόνο λοιπόν είναι 150. Αν λοιπόν προκηρύσσονται κάθε χρονιά 150 θέσεις δεν φτάνουν για να καλύψουν ούτε εσάς που βγαίνετε τώρα από τη σχολή! Αν τώρα μαζί με σας περάσουν τη βάση άλλα 2000 άτομα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ θα πρέπει να σας πάρουν αναπληρωτές και ωρομίσθιους. (Αν έχω κάνει κανένα λάθος στα νούμερα όσοι ξέρετε καλύτερα παρακαλώ διορθώστε με). Θα σας πάρουν όμως όλους; Δεν το νομίζω! Θα καταλήξουμε λοιπόν να έχουμε σε κάθε ΑΣΕΠ τέσσερις κατηγορίες διαγωνιζόμενων: α) επιτυχόντες και διοριστέοι, β) επιτυχόντες και αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι, γ) επιτυχόντες ΜΗ διοριστέοι ούτε καν με ωρομισθία και δ) αποτυχόντες. Ποια η αξία λοιπόν της επιτυχίας στον ΑΣΕΠ;;;
Και κάτι άλλο πιο πρακτικό: ας υποθέσουμε ότι κάποιος έχει δυο συναπτές επιτυχίες στον ΑΣΕΠ και μάλιστα τον διορίζουν αναπληρωτή και τις δύο, διότι ήταν πολύ κοντά στους διοριστέους. Την τρίτη χρονιά όμως όταν πρόκειται να δώσει ΑΣΕΠ συμβαίνει ένα ατυχές γεγονός και δεν μπορεί να δώσει εξετάσεις ή αν δώσει να μην είναι λογικά απόλυτα συγκεντρωμένος και να αποτύχει, άρα δεν θα είναι στους πίνακες για την επόμενη χρονιά. Αυτός για μια 8ωρη εξέταση δεν θα θεωρείται αδικημένος για την υπόλοιπη χρονιά και για ότι έχει πετύχει τις προηγούμενες;
Προσωπικά, έχω δώσει 4 φορές ΑΣΕΠ. Ουσιαστικά την πρώτη δεν τη μετράω (γιατί ήταν μετά από φανταριλίκι) και στις άλλες είμαι δύο φορές επιτυχών και μια φορά παραλίγο επιτυχών! Αυτή τη στιγμή είμαι αναπληρωτής κυρίως γιατί ΕΞΑΡΓΥΡΩΝΩ την επιτυχία μου στον τελευταίο ΑΣΕΠ.
Το ισχύον σύστημα θεωρώ ότι δεν θίγει κανένα. Σίγουρα κάποιοι μπήκαν από "παραθυράκια", αλλά δεν είναι όλοι οι αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι έτσι! Στο κάτω κάτω, ένας επιτυχών του ΑΣΕΠ αν έχει γράψει π.χ. 73 και δεν διορίστηκε μόνιμος είναι πιο μπροστά στον πίνακα αναπληρωτών για ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 χρόνια από έναν ωρομίσθιο με 4 χρόνια full ωράριο από τη "βυσματική" ΠΔΣ ή ακόμα και από έναν "βυσματικό" αναπληρωτή, όπως το θεωρείτε.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4132 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 02:11:59 πμ »

Θα είχε μεγαλύτερη αξία για τη συζήτηση αν η κάθε άποψη που παρατίθεται σεβόταν και την αντίθετη άποψη.

  
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2009, 09:53:20 πμ από jak13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4133 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 06:32:06 πμ »
Αυτό το επιχείρημα με τα παιδιά πρέπει επιτέλους να σταματήσει. Ναι, φυσικά είναι και πιο δύσκολο να διαβάζεις με παιδιά στα πόδια σου, αλλά δεν πρέπει να προβάλλεται σαν επιχείρημα για να "ξεχωρίσει" μια κατηγορία υποψηφίων γονέων εκπαιδευτικών. Εξάλλου, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις συναδέλφων, γονέων, που διάβασαν και διορίστηκαν μέσω ΑΣΕΠ: Συνάδελφος με παιδί 6 μηνών διάβασε και ήταν επιτυχούσα στον ΑΣΕΠ 06, στη συνέχεια γέννησε και 2ο παιδί και με 2 πλέον παιδιά στα πόδια της διάβασε και διορίστηκε με τον ΑΣΕΠ 08 (όντας πλέον 30 ετών), δουλεύοντας ταυτόχρονα και ως αναπληρώτρια, 200km από το σπίτι της. Άλλη περίπτωση, συνάδελφος λεχώνα στο 2ο παιδί, δουλεύοντας και αναπληρώτρια, διορίστηκε με τον ΑΣΕΠ 02 (και αυτή ήταν τότε 30). Οι συνάδελφοι αυτές δηλαδή επέλεξαν να διαβάσουν και να ξαναδιαβάσουν για το διαγωνισμό, παρά να γκρινιάζουν που τις δυσκολεύουν τα παιδιά στο διάβασμα.

Όταν η πραγματικότητα σε συντρίβει και έρχονται όλα τα πιτσιρίκια ή οι νοικοκυρές που όλη μέρα κάαααθονται και σου μιλάνε για ΑΣΕΠ και πράσινα άλογα .... αυτό είναι ότι πιο προκλητικό έχω ακούσει. Οι συνάδελφοι που διορίστηκαν μέσω ασεπ προφανέστατα δεν δουλεύανε έχοντας ταυτόχρονα και παιδιά. Διότι κάτι τέτοιο είναι εντελώς αδύνατο. Εκτός αν στη δουλειά σου είσαι τουρίστας (σε υπουργείο που δεν πατάς ποτέ), αλλά αυτοί δεν έχουν ανάγκη να μπούνε στην εκπάιδευση. Το έχω ξαναπεί γιατί έχω παραδείγματα από άπειρους γνωστούς μου. Τον ασεπ υποστηρίζουν τα πιτσιρίκια (κάτω των 35) και οι νοικοκυρές που θέλουν να διοριστούν για ΕΠΙΠΛΕΟΝ εισόδημα. Γιατί αν είχαν ανάγκη να δουλέψουν δε θα καθόντουσταν άνεργες να διαβάζουν για ασεπ. Πες μας την ηλικία σου φίλε μου αν θέλεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2009, 06:34:13 πμ από sec »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:16:07 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4134 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 07:38:04 πμ »
ρε παιδιά , τι δημόσια διαβούλευση είναι αυτή που έχω 1,5 μέρα που έστειλα μην και ακόμη δεν αναρτήθηκε; λογοκρίνεται πρώτα; θα μας τρελάνουν;

με ασεπ μπήκε ο σύζυγος της διαμαντοπούλου στο διοικητικό του εθνικού κτηματολογίου ή με προϋπηρεσία; μάλλον με απευθεία ςανάθεση-τοποθέτηση!!!   έ ρε......φωτιά να τους κάψει όπως  καίνε χρόνια τώρα τα όνειρά μας!!! >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4135 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 09:11:04 πμ »
Προς sec που ρώτησε την ηλικία μου: Είμαι 32 ετών, 1ος διοριστέος ΑΣΕΠ στον κλάδο μου, με την 1η φορά που έδωσα (μέχρι τώρα έκανα μεταπτυχιακό, διδακτορικό και εργαζόμουν ως συμβασιούχος στην τριτοβάθμια εκπαίδευση). Για να το πετύχω αυτό, παραιτήθηκα από την εργασία μου και για 9 μήνες διάβαζα κλεισμένος μέσα στο σπίτι, τρώγωντας από τις οικονομίες 5 ετών εργασίας... Με θεωρείς πιτσιρίκο επειδή είμαι κάτω των 35; Τότε τι θα πεις για τον 22χρονο που τελειώνει τη σχολή και διαβάζει κατευθείαν για ΑΣΕΠ (μπράβο του και ας μην έχει εργαστεί ακόμα, τρώγωντας ακόμα από το χαρτζιλίκι του μπαμπά του, άλλοι μέχρι τα 30 δεν κάνουν απολύτως τίποτε).

Ξέρω και ανθρώπους με οικονομικά προβλήματα που επίσης άφησαν τη δουλειά τους για 1 χρόνο και διάβασαν και διορίστηκαν. Όπως ξέρω και άλλους που συνέχισαν να δουλεύουν έχοντας και οικογένεια και παιδιά και επίσης διάβασαν και διορίστηκαν. Όπως είπε μία συνάδελφος, είναι θέμα προσωπικών επιλογών (αλλά και ικανοτήτων, προσθέτω εγώ). Το σύστημα δεν το νοιάζει, ούτε πρέπει να το νοιάζει ο χρόνος που έχει ο καθένας για διάβασμα. Το σύστημα πρέπει να αντιμετωπίζει όλους ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, και να επιλέγει τους καλύτερους.

Εγώ πάντως χαίρομαι ιδιαίτερα, όταν βλέπω νέους πτυχιούχους, 22άρηδες, 25άρηδες, αρκετούς με μεταπτυχιακές σπουδές, να ψάχνονται για ΑΣΕΠ, να το παίρνουν τελικά απόφαση και να ξεκινούν το διετές διάβασμά τους για το διαγωνισμό, κάνοντας τον αγώνα τους, χωρίς γκρίνια και παράπονο. Αντίθετα, πολλοί από τους σημερινούς 35άρηδες-40άρηδες, όταν θεσπίστηκε ο διαγωνισμός το 1998 είτε ήταν νέοι πτυχιούχοι, είτε ήδη εργάζονταν σε φροντιστήρια, προσδοκώντας σε βάθος χρόνου το διορισμό τους από την επετηρίδα (σε ορισμένες ειδικότητες θα περίμεναν ακόμη και 20 χρόνια!). Και αντί να αρπάξουν την ευκαιρία που τους δινόταν για διορισμό εδώ και τώρα, αντέδρασαν κάπως έτσι: "Τι, εγώ να δώσω εξετάσεις να διοριστώ; Δεν ασχολούμαι με τα φροντιστήρια, που έχουν και πολύ ψωμί;" Όταν αργότερα διαπίστωσαν ότι η δουλειά στα φροντιστήρια άρχισε να πέφτει επικίνδυνα, σε συνδυασμό με την οικονομική κρίση και την αβεβαιότητα του ιδιωτικού τομέα, επεδίωξαν τη δημόσια εκπαίδευση, ξεκινώντας με καμιά ωρομισθία ή ΠΔΣ και γκρινιάζοντας ότι επειδή έχουν παιδιά δεν έχουν το χρόνο να διαβάσουν. Όταν ήταν όμως η ώρα τους να διαβάσουν (στους πρώτους ΑΣΕΠ, όταν ήταν 25-30 χρονών, χωρίς παιδιά) δεν το έκαναν, προσδοκώντας στα φροντιστήρια για επαγγελματική αποκατάσταση. Τώρα φωνάζουν: "Τι, να δώσω εγώ εξετάσεις, μαζί με τους μαθητές μου;", δηλαδή αντιδρούν διαχρονικά στο να δώσουν ΑΣΕΠ. Είναι μια διαπίστωση που φυσικά δεν ισχύει για όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2009, 09:15:06 πμ από teogan »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4136 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 09:19:23 πμ »
Αυτό το επιχείρημα με τα παιδιά πρέπει επιτέλους να σταματήσει. Ναι, φυσικά είναι και πιο δύσκολο να διαβάζεις με παιδιά στα πόδια σου, αλλά δεν πρέπει να προβάλλεται σαν επιχείρημα για να "ξεχωρίσει" μια κατηγορία υποψηφίων γονέων εκπαιδευτικών. Εξάλλου, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις συναδέλφων, γονέων, που διάβασαν και διορίστηκαν μέσω ΑΣΕΠ: Συνάδελφος με παιδί 6 μηνών διάβασε και ήταν επιτυχούσα στον ΑΣΕΠ 06, στη συνέχεια γέννησε και 2ο παιδί και με 2 πλέον παιδιά στα πόδια της διάβασε και διορίστηκε με τον ΑΣΕΠ 08 (όντας πλέον 30 ετών), δουλεύοντας ταυτόχρονα και ως αναπληρώτρια, 200km από το σπίτι της. Άλλη περίπτωση, συνάδελφος λεχώνα στο 2ο παιδί, δουλεύοντας και αναπληρώτρια, διορίστηκε με τον ΑΣΕΠ 02 (και αυτή ήταν τότε 30). Οι συνάδελφοι αυτές δηλαδή επέλεξαν να διαβάσουν και να ξαναδιαβάσουν για το διαγωνισμό, παρά να γκρινιάζουν που τις δυσκολεύουν τα παιδιά στο διάβασμα.

Όταν η πραγματικότητα σε συντρίβει και έρχονται όλα τα πιτσιρίκια ή οι νοικοκυρές που όλη μέρα κάαααθονται και σου μιλάνε για ΑΣΕΠ και πράσινα άλογα .... αυτό είναι ότι πιο προκλητικό έχω ακούσει. Οι συνάδελφοι που διορίστηκαν μέσω ασεπ προφανέστατα δεν δουλεύανε έχοντας ταυτόχρονα και παιδιά. Διότι κάτι τέτοιο είναι εντελώς αδύνατο. Εκτός αν στη δουλειά σου είσαι τουρίστας (σε υπουργείο που δεν πατάς ποτέ), αλλά αυτοί δεν έχουν ανάγκη να μπούνε στην εκπάιδευση. Το έχω ξαναπεί γιατί έχω παραδείγματα από άπειρους γνωστούς μου. Τον ασεπ υποστηρίζουν τα πιτσιρίκια (κάτω των 35) και οι νοικοκυρές που θέλουν να διοριστούν για ΕΠΙΠΛΕΟΝ εισόδημα. Γιατί αν είχαν ανάγκη να δουλέψουν δε θα καθόντουσταν άνεργες να διαβάζουν για ασεπ. Πες μας την ηλικία σου φίλε μου αν θέλεις.

καταρχην πολυ καλα κανουν τα ....πιτσιρικια κατω των 35 να θελουν τον ΑΣΕΠ. ειναι ο μονος δρομος που εχει απομεινει γιαυτους. η διεξοδο τους απο το αδιεξοδο.το ο,τι ισχυε μεχρι σημερα δεν σημαινει οτι ηταν και το πλεον δικαιο συστημα. αυτο να το βαλουν καλα στο μυαλοδακι τους.
και αυτοι οι ανω των 35 με ασεπ επιασαν δουλεια. ετσι δεν ειναι?
τελος, δεν ειναι κατακριτεο μια "νοικοκυρουλα" να προσπαθει στη ζωη της να κανει κατι καλυτερο. οπως και εκεινη που εχει οικογενεια με παιδια να θελει και να το προσπαθει. Ξερεις ποσες κοπελες γνωριζω με 1,2 παιδια και τα καταφεραν μια χαρα να διοριστουν μεσω ασεπ?

το να δωσουν 1 ακομα φορα οι "καλοι" με υπηρεσια εκπαιδευτικοι δεν ειναι και το φοβεροτερο πραγμα στο κοσμο. τη βαση θα την πιασουν,εφοσον λενε οτι ειναι "ικανοι"
τί εχουν να φοβηθουν?
απ'την αλλη τα "πιτσιρικια" οπως λες θα χρειαστει να γραψουν πολυ καλυτερα για να πετυχουν μια θεση, εναντι των αλλων που πιανοντας τη βαση 55 θα προστεθει και η προυπηρεσια τους.
μη τα θελουμε ολα δικα μας.
και αν ο διαγωνισμος δεν ειναι "δικαιος" αυτο ισχυει τοσο για τα πιστιρικια (κατω των 35) οσο και για τους "μεγαλους" (ανω των 35)



 

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος hippy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4137 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 09:31:47 πμ »
Προς sec που ρώτησε την ηλικία μου: Είμαι 32 ετών, 1ος διοριστέος ΑΣΕΠ στον κλάδο μου, με την 1η φορά που έδωσα (μέχρι τώρα έκανα μεταπτυχιακό, διδακτορικό και εργαζόμουν ως συμβασιούχος στην τριτοβάθμια εκπαίδευση). Για να το πετύχω αυτό, παραιτήθηκα από την εργασία μου και για 9 μήνες διάβαζα κλεισμένος μέσα στο σπίτι, τρώγωντας από τις οικονομίες 5 ετών εργασίας... Με θεωρείς πιτσιρίκο επειδή είμαι κάτω των 35; Τότε τι θα πεις για τον 22χρονο που τελειώνει τη σχολή και διαβάζει κατευθείαν για ΑΣΕΠ (μπράβο του και ας μην έχει εργαστεί ακόμα, τρώγωντας ακόμα από το χαρτζιλίκι του μπαμπά του, άλλοι μέχρι τα 30 δεν κάνουν απολύτως τίποτε).

Ξέρω και ανθρώπους με οικονομικά προβλήματα που επίσης άφησαν τη δουλειά τους για 1 χρόνο και διάβασαν και διορίστηκαν. Όπως ξέρω και άλλους που συνέχισαν να δουλεύουν έχοντας και οικογένεια και παιδιά και επίσης διάβασαν και διορίστηκαν. Όπως είπε μία συνάδελφος, είναι θέμα προσωπικών επιλογών (αλλά και ικανοτήτων, προσθέτω εγώ). Το σύστημα δεν το νοιάζει, ούτε πρέπει να το νοιάζει ο χρόνος που έχει ο καθένας για διάβασμα. Το σύστημα πρέπει να αντιμετωπίζει όλους ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, και να επιλέγει τους καλύτερους.

Εγώ πάντως χαίρομαι ιδιαίτερα, όταν βλέπω νέους πτυχιούχους, 22άρηδες, 25άρηδες, αρκετούς με μεταπτυχιακές σπουδές, να ψάχνονται για ΑΣΕΠ, να το παίρνουν τελικά απόφαση και να ξεκινούν το διετές διάβασμά τους για το διαγωνισμό, κάνοντας τον αγώνα τους, χωρίς γκρίνια και παράπονο. Αντίθετα, πολλοί από τους σημερινούς 35άρηδες-40άρηδες, όταν θεσπίστηκε ο διαγωνισμός το 1998 είτε ήταν νέοι πτυχιούχοι, είτε ήδη εργάζονταν σε φροντιστήρια, προσδοκώντας σε βάθος χρόνου το διορισμό τους από την επετηρίδα (σε ορισμένες ειδικότητες θα περίμεναν ακόμη και 20 χρόνια!). Και αντί να αρπάξουν την ευκαιρία που τους δινόταν για διορισμό εδώ και τώρα, αντέδρασαν κάπως έτσι: "Τι, εγώ να δώσω εξετάσεις να διοριστώ; Δεν ασχολούμαι με τα φροντιστήρια, που έχουν και πολύ ψωμί;) Όταν αργότερα διαπίστωσαν ότι η δουλειά στα φροντιστήρια άρχισε να πέφτει επικίνδυνα, επεδίωξαν τη δημόσια εκπαίδευση, ξεκινώντας με καμιά ωρομισθία ή ΠΔΣ και γκρινιάζοντας ότι επειδή έχουν παιδιά δεν έχουν το χρόνο να διαβάσουν. Όταν ήταν όμως η ώρα τους να διαβάσουν (στους πρώτους ΑΣΕΠ, όταν ήταν 25-30 χρονών, χωρίς παιδιά) δεν το έκαναν, προσδοκώντας στα φροντιστήρια για επαγγελματική αποκατάσταση. Τώρα φωνάζουν: "Τι, να δώσω εγώ εξετάσεις, μαζί με τους μαθητές μου;", δηλαδή αντιδρούν διαχρονικά στο να δώσουν ΑΣΕΠ. Είναι μια διαπίστωση που φυσικά δεν ισχύει για όλους.
α) αν δεν εχει κανεις οικονομιες ή γονεις να τον στηριζουν, τι ακριβως προτεινεις;
β) αν διαβασουν ΟΛΟΙ παρατωντας τα παντα, και αριστευσουν ΟΛΟΙ στον ΑΣΕΠ, ποιοι ακριβως θα διοριστουν;
γ) εισαι σιγουρος οτι ο ΑΣΕΠ αναδεικνυει τους καλυτερους δασκαλους ή καθηγητες; δεν εχεις ακουσει μαλλον κριτικες για πολλους, που μπηκαν με δαφνες στα σχολεια -λογω επιτυχιας σε ΑΣΕΠ- και δεν τα καταφερνουν; ρωτα τα παιδια, ή συναδελφους.Ειναι κοινο μυστικο. Ακριβως ο,τι συνεβαινε βεβαια και με τους διορισμενους με επετηριδα. Αρα ο μονος τροπος ειναι η αξιολογηση μεσα στην ταξη.
ΠΕ 04.01

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4138 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 09:34:53 πμ »
Τον ασεπ υποστηρίζουν τα πιτσιρίκια (κάτω των 35)

σε ευχαριστω sec !!!
δηλ. θελω άλλα 6 χρονια για να ....ενηλικιωθω? !!!  παω για την ....μπεμπελάκ μου !!! χαχα
sec: εισαι απιστευτος!!  ;D ;D  η εφηβια εφτασε στα 35.

για να σοβαρευτουμε τωρα. αν εννοει ο συναδελφος οτι στις μερες μας ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια και οτι μεχρι και τα 35 δυσκολα τακτοποιεισαι επαγγελματικα, αυτο πραγματι συμβαινει και ειναι λυπηρο.
συνεπως ο χαρακτηρισμος "πιτσιρικια" ειανι αστοχος. Ανεργοι θα επρεπε να πει.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4139 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 09:43:26 πμ »
καλημέρα καταρχάς!
λοιπόν δεν θεωρείται για μένα πιτσιρίκι όποιος είναι κάτω των 35 γιατί και άντρα και παιδιά έχει...
δεύτερον αλίμονο α περίμενε η κάθε γυναίκα να γίνει μητέρα στα 35 της αφού διοριστεί στον ασεπ διακινδυνεύοντας την υγεία της από τη στιγμή που μετά τα 30 η εγκυμοσύνη μπορεί να παρουσιάσει ποικίλες επιπλοκές σε σχέση με μικρότερη ηλικία..εγώ προσωπικά δε θα έκανα τον προγραμματισμο για τη ζωή μου με βάση τις αποφάσεις οποιασδήποτε κυβέρνησης
τρίτον με 4 ώρες ιδιαίτερα τη μέρα και δεν πεινάς και μένει χρόνος άπλετος για διάβασμα ασεπ...
τέταρτον οι παντρεμένοιμε παιδί δεν παλεύουν μόνοι τους, έχουν οικονομική και οποιουδήποτε άλλου είδους βοήθεια και από το σύζυγο...
πέμπτον οι έχοντες προυπηρεσία σίγουρα υπερτερούν έναντι των πιτσιρικάδων καθώς στο 55 της βάσης θα προστεθεί και η προυπηρεσια τους
έκτον έτσι και οι μεγάλοι είναι ευχαριστημένοι καθώς δε θα χαθεί η προυπηρεσία και ο κόπος τους και οι μικροί νιώθουν ότι τους δίνεται η ευκαιρία να παλέψουν κι αυτοί για το μέλλον τους
έβδομον σταματήστε να φαγώνεστε τρίτεκνοι, άτεκνοι, εγκυμονούσες , νοικοκυρές, επιτυχόντες κλπ....

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4140 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 10:12:44 πμ »
και γω για 3 μορια ετρεχα στα βουνα και στους λογγους αφηνοντας πισω μου την πεθερουλα μου κατακοιτη και τη συνυφαδα της ξαδελφης της κοπελας μου, αλλα δεν το εκανα θεμα στη Διαμαντοπουλου.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kbazar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 329
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4141 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 10:17:10 πμ »
http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=3157&Itemid=231                                                                      Αυτές τις πέρασε από τη διαδικασία του ΑΣΕΠ >:( :P; Η ιδιότητα της δεύτερης ούτε καν αναφέρεται :P :-X :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4142 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 10:27:53 πμ »
και σε θεση Ειδικου Συμβουλου Διαχειρησης Θεματων Εκπαιδευσης ....  εμενα !!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4143 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 10:48:31 πμ »
Πριν από 5', ο Κάτσικας μίλησε για το πρόβλημα των 40.000 αδιόριστων εκαιδευτικών, ωρομισθίων και αναπληρωτών στην εκπομπή της Πόπης Τσαπανίδου, στη ΝΕΤ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.