*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966872 φορές)

0 μέλη και 32 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4396 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 06:27:54 μμ »
Στον Κοσμο του Επενδυτη γραφει:


"Τον προσεχη Ιουνιο θα πρεπει και τυπικα να εχουν κλεισει οι πινακες΄ η μεταβατικη περιοδος για οσες κατηγοριες ενταχθουν στις ρυθμισεις δεν μπορει να ειναι μεγαλυτερη των τριων χρονων.Το νεο συστημα εκ των πραγματων πρεπει να αρχισει να εφαρμοζεται απο τον επομενο διαγωνισμο του ΑΣΕΠ, που θα πραγματοποιηθει το 2011."


       Η μεταβατικη περιοδος (το πολυ των τριων ετων ) θα ισχυει μεχρι το 2011 ή θα "τρεχουν" ταυτοχρονα δυο συστηματα προσληψεων ,το παλιο και το νεο?
       Αν ισχυσει το τελευταιο, οι παραλληλοι τροποι προσληψεων θα αφορουν και τους αναπληρωτες ή μονο τους μονιμους διορισμους?
      Λιγο ασχετη η απορια μου ,αλλα γιατι δεν αναφερει οτι ο επομενος διαγωνισμος ΑΣΕΠ θα πραγματοποιηθει το 2010?

την ιδια απορια εχω και εγω ...υπαρχει περιπτωση να μην γινει το 10 ή αναφερεται στην προκυρηξη που θα βγει το 11 για ις εξετασεις του 12;; ???
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:21:08 »

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4397 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 09:00:58 μμ »
 ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ ΟΙ ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ                              27 – 8- 2009

Λίγες μέρες μετά τους διορισμούς εκπαιδευτικών για το σχολικό έτος 2009 – 2010 και όλοι οι συνάδελφοι όχι μόνο δεν μπορούν να χαρούν το διορισμό τους, αλλά βρίσκονται σε απόλυτη απόγνωση, αφού θα πρέπει αναγκαστικά να αποκοπούν από τις οικογένειες τους ακολουθώντας μια νέα οδύσσεια ανά την επικράτεια μετά από εκείνη του αναπληρωτή. Παρά τις εκκλήσεις μας όλο το προηγούμενο έτος για προώθηση ρύθμισης που θα διευκολύνει το διορισμό κοντά στον τόπο κατοικίας μας , δεν υπήρξε καμιά ανταπόκριση.

Δεκάδες συνάδελφοι αδυνατούν να ακολουθήσουν το νέο ξεριζωμό και προσπαθούν να βρουν άλλες λύσεις που και αυτές όμως φαίνονται ανέφικτες, αφού κανένας σχετικός νόμος δεν έχει ψηφιστεί ούτε για άμεσες μεταθέσεις, ούτε για αποσπάσεις που να διευκολύνουν τους τρίτεκνους.

Εφιστούμε την προσοχή στην ηγεσία του ΥΠΕΠΘ , αρκετά ολιγώρησαν προσποιούμενοι και επικαλούμενοι αντιδράσεις άλλων εκπαιδευτικών φορέων , τους υπενθυμίζουμε πως αποτελούμε πλέον το ομοιογενές ποσοστό του 20%των διοριζομένων στην εκπαίδευση με κοινά προβλήματα και συμφέροντα.

ΤΩΡΑ και είναι αργά θα πρέπει να βρουν και να εφαρμόσουν λύσεις διαφορετικά θα είναι υπόλογοι για τις οικογενειακές τραγωδίες που βρίσκονται σε εξέλιξη.

Η κεντρική συντονιστική επιτροπή

politeknia@in.gr


Ρε παιδια ντροπη και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο; Τι να πουμε δηλ εμεις που παρακαλαμε για μια θεση στην κολοπετινιτσα , μπας και μπορεσουμε να κανουμε και εμεις οικογενεια.ΕΛΕΟΣ

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4398 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 09:07:01 μμ »
Πρέπει να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι στα αιτήματά μας.

ΑΜΕΣΗ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ 10 ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ 50% ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ !! (Η ΠΟΣΟΣΤΟΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΚΛΑΔΟ ΣΕ ΚΛΑΔΟ)!!

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 10 ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΝΑ ΚΗΔΕΥΕΤΑΙ "ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΑΠΑΝΗ" ΜΕ ΤΙΜΕΣ ΑΡΧΗΓΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ!!

 ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4399 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 09:21:31 μμ »
Απο το club της ΠΕΑ οι δηλώσεις της Διαμαντοπούλου

http://clubs.pathfinder.gr/anaplirotes/191580?forum=36783&read=1170&bcseed=1260108652_28737

Καθαρά για λόγους εντυπωσιασμού η όλη επιχειρηματολογία και αποδεκνύεται στη πράξη η γνωστή ρήση για την στατιστική ότι: "είναι η επιστήμη της απάτης". Την επικαλούμαστε ώς άριστοι "τεχνοκράτες" για να αποδείξουμε πράγματα που δεν ισχύουν τα εξής δύο:
1. η αναλογία 1 καθηγητής προς 8 μαθητές είναι ότι πιο πλασματικό μπορεί να ειπωθεί διότι δεν μπορείς να μιλάς για "μέσο όρο μαθητών" στην Ελλάδα με τα εκατοντάδες νησιά και ακριτικά μέρη (εκτός κι αν είσαι τόοοσο άσχετος που βλέπεις τους ανθρώπους ως αριθμούς). Αν είναι έτσι η κ. Διαμαντοπούλου να κλείσει τα σχολεία στους Φούρνους Ικαρίας και σε πάμπολα νησιά, να λύσει το πρόβλημα της χρηματοδότησης μια και καλή.
2. το 50% των αποσπασμένων οι οποίοι "δεν είναι στην τάξη". Άλλο πάλι κι αυτό! Και πού είναι δηλαδή; Η πλειοψηφία είναι αποσπασμένοι σε άλλα σχολεία... Πώς δεν είναι στην τάξη λοιπόν;

Προσωπικά δεν έχω ακούσει πιο "διαβολική" επιχειρηματολογία από πολιτικό!

(Παρεπιμπτόντως είδα στο αλφαβίτα ότι έκοψε αποσπάσεις μονίμων σε σδε! Έχω την αίσθηση ότι δεν δίνει δεκάρα να κρατήσει στοιχειωδώς τα προσχήματα και να προσπαθήσει να είναι αντικειμενική. Κόβει αποσπάσεις και δίνει άλλες καινούριες!)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:21:08 »

Αποσυνδεδεμένος Γάτος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4400 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 09:41:43 μμ »
Φαίνεται πραγματικά να είναι διαβολική! Δεν υπολογίζει τίποτα...Και όλα αυτά γιατί? Για να φέρει απλά την αξιοκρατία;;; ??? ??? ??? Μάλλον για να δείξει ποιος είναι το αφεντικό. ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4401 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 09:43:14 μμ »
Απο το club της ΠΕΑ οι δηλώσεις της Διαμαντοπούλου

http://clubs.pathfinder.gr/anaplirotes/191580?forum=36783&read=1170&bcseed=1260108652_28737

Καθαρά για λόγους εντυπωσιασμού η όλη επιχειρηματολογία και αποδεκνύεται στη πράξη η γνωστή ρήση για την στατιστική ότι: "είναι η επιστήμη της απάτης". Την επικαλούμαστε ώς άριστοι "τεχνοκράτες" για να αποδείξουμε πράγματα που δεν ισχύουν τα εξής δύο:
1. η αναλογία 1 καθηγητής προς 8 μαθητές είναι ότι πιο πλασματικό μπορεί να ειπωθεί διότι δεν μπορείς να μιλάς για "μέσο όρο μαθητών" στην Ελλάδα με τα εκατοντάδες νησιά και ακριτικά μέρη (εκτός κι αν είσαι τόοοσο άσχετος που βλέπεις τους ανθρώπους ως αριθμούς). Αν είναι έτσι η κ. Διαμαντοπούλου να κλείσει τα σχολεία στους Φούρνους Ικαρίας και σε πάμπολα νησιά, να λύσει το πρόβλημα της χρηματοδότησης μια και καλή.
2. το 50% των αποσπασμένων οι οποίοι "δεν είναι στην τάξη". Άλλο πάλι κι αυτό! Και πού είναι δηλαδή; Η πλειοψηφία είναι αποσπασμένοι σε άλλα σχολεία... Πώς δεν είναι στην τάξη λοιπόν;

Προσωπικά δεν έχω ακούσει πιο "διαβολική" επιχειρηματολογία από πολιτικό!

(Παρεπιμπτόντως είδα στο αλφαβίτα ότι έκοψε αποσπάσεις μονίμων σε σδε! Έχω την αίσθηση ότι δεν δίνει δεκάρα να κρατήσει στοιχειωδώς τα προσχήματα και να προσπαθήσει να είναι αντικειμενική. Κόβει αποσπάσεις και δίνει άλλες καινούριες!)

ΕΤΣΙ ++++++++++++++++++
ΕΡΩΤΗΜΑ: ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ ΕΚ' ΜΕΡΟΥΣ ΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥ Ή ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΕΚ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ!!
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ, ΝΑ ΤΗ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ, ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ MAIL ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ....

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4402 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 09:44:37 μμ »
Φαίνεται πραγματικά να είναι διαβολική! Δεν υπολογίζει τίποτα...Και όλα αυτά γιατί? Για να φέρει απλά την αξιοκρατία;;; ??? ??? ??? Μάλλον για να δείξει ποιος είναι το αφεντικό. ??? ??? ???

ΕΛΑΑΑΑΑ βρεεεεε τωρα το καταλαβες;;;; ??? ??? ;D
σπασμοδικες κινησεις κανει μεχρι να φαει το πρωτο γιαουρτι ,δεν ειναι τιποτα μετα θα στρωσει... ;D ;D :P
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος 30m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4404 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 10:01:19 μμ »
Φαίνεται πραγματικά να είναι διαβολική! Δεν υπολογίζει τίποτα...Και όλα αυτά γιατί? Για να φέρει απλά την αξιοκρατία;;; ??? ??? ??? Μάλλον για να δείξει ποιος είναι το αφεντικό. ??? ??? ???

μπροστα στον πρωην υπουργο δεν πιανει μια..διαβαστε τι ειπε στο veto  :)

Σε ανατρεπτικές ερωτησεις που δεν έχουμε συνηθίσει για ένα πολιτικό πρόσωπο δέχεται να απαντήσει ο Αρης Σπηλιωτόπουλος, σε συνέντευξη που παραχώρησε στην εφημερίδα «Veto».

Όταν ο Μάκης Τριανταφυλλόπουλος του θυμίζει τα υπονοούμενα που είχαν υπάρξει σε βάρος του ότι είναι ομοφυλόφιλος και ερωτάται αν θα το έλεγε δημόσια εφόσον αλήθευε, απαντά: «Κοιτάξτε, για να είμαστε ειλικρινείς, εμείς είμαστε μια συντηρητική κοινωνία και ενδεχομένως κάποιος να μην έμπαινε στη λογική να διαλαλήσει ως σημαία την όποια επιλογή του.  (...) Στην προκειμένη περίπτωση εγώ δεν είμαι, και δεν το λέω γιατί το θεωρώ μειονέκτημα για κάποιον που είναι, απλώς δεν έτυχε να είμαι». Ο κ. Σπηλιωτόπουλος αποκαλύπτει ότι ακόμα: «έχω σταθερές σχέσεις και στην πραγματικότητα, όταν έχω σχέσεις, είναι μακροχρόνιες σχέσεις».

Σε άλλο σημείο της συνέντευξής του, ερωτάται για «τα δημοσιογραφικά σχόλια και κουτσομπολιά ότι ο Σπηλιωτόπουλος ζει πλουσιότερα από όσο του επιτρέπει το πορτοφόλι του». Ο πρώην υπουργός Παιδείας απαντά: «Όταν έχεις καλό γούστο, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αυτό είναι και ακριβό γούστο». Μάλιστα, υπενθυμίζει  ότι «ζει ως εργένης» και διευκρινίζει: «απλώς, η αποζημίωση η δική μου είναι μόνο για τον εαυτό μου, ενώ η αποζημίωση άλλων βουλευτών είναι για να θρέψει και γυναίκα και πολλές φορές δύο και τρία παιδιά τα οποία σπουδάζουν».

Λέει ακόμα ο κ. Σπηλιωτόπουλος ότι τον βοήθησε οικονομικά και... η δημοσιογραφία. «Μην ξεχνάτε ότι τα 130 εκατομμύρια που εισέπραξα από αποζημιώσεις από τις αγωγές, εγώ τα κράτησα στον λογαριασμό μου. (...) Είπα ότι εμένα με ζημίωσαν, εγώ υπέφερα με αυτά που ειπώθηκαν τότε, εγώ θα τα κρατήσω και τα κράτησα. Ξέρετε το υποκριτικό που πολλές φορές είναι “τα δωρίζω στον φιλανθρωπικό σύλλογο Η Αγία Ελένη". Ε, όχι, εγώ υπέφερα, εγώ θα τα κρατήσω».

Στην συνέντευξη, ο Αρης Σπηλιωτόπουλος ακόμα ερωτάται ακόμα και για άλλα «ανατρεπτικά» θέματα, όπως την περίφημη φωτογράφισή του με πετσέτα αλλά και το αν βάφει τις... βλεφαρίδες του.

Star.gr

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4405 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 10:13:01 μμ »
μπροστα στον πρωην υπουργο δεν πιανει μια..διαβαστε τι ειπε στο veto  :)

Το θεωρώ παιδαριώδες να ασχολούμαι με κουτσομπολιά ή πικάντικές λεπτομέρεις για τη ζωή κάποιου δημόσιου προσώπου και να συγκρίνεται κάτι τέτοιο με την απόπειρα της Διαμαντοπούλου να καταρρακώσει έναν επαγγελματικό κλάδο επικαλούμενη "εξορθολογισμό" με πρωτοφανή ψέματα, αγνοώντας επιδεικτικά όλους τους αντιπροσώπους τους και αρνούμενη επί της ουσίας οποιοδήποτε διάλογο.

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4406 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 10:16:39 μμ »
ότι και να λέτε, ο καλύτερος μπον βιβέρ (να με συγχωρήσουν οι Γάλλοι, για τα γκρικλις) είναι (και με διαφορά) ο Στυλιανίδης

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4407 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 10:20:50 μμ »
με 130 εκατομμυρια στην τραπεζα σιγουρα το πρωτο πραγμα που θα σκεφτοταν οταν ξυπνουσε θα ηταν η βελτιωση της παιδειας και δη της δημοσιας....

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4408 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 10:30:04 μμ »
ότι και να λέτε, ο καλύτερος μπον βιβέρ (να με συγχωρήσουν οι Γάλλοι, για τα γκρικλις) είναι (και με διαφορά) ο Στυλιανίδης

ποιοοοοοοοοος;;;;;;;;  αχαχαχααααααχαχαχαχαχαχαα καλο   ;D ;D ;D σαν να εχει αλλαξει μολις πανα ειναι ο ανθρωπακος...
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4409 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 10:50:08 μμ »
ότι και να λέτε, ο καλύτερος μπον βιβέρ (να με συγχωρήσουν οι Γάλλοι, για τα γκρικλις) είναι (και με διαφορά) ο Στυλιανίδης
Το λες επειδή την ημέρα που δολοφονήθηκε ο Αλέξης πήγε στα μπουζούκια να γλεντήσει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 507
Σύνολο: 508

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.