*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966676 φορές)

0 μέλη και 28 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4984 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 01:28:42 μμ »
Θα αναφερω και το σνομπισμο των πανεπιστημιακων απεναντι στις συναδελφισσες/στους συναδελφους  Π/θμιας και Δ/θμιας για να κλεισει ο κυκλος της υποτιμησης του εργου των αλλων.
Συμπερασμα:καμια συνοχη και αλληλεγγυη αναμεσα στις ομαδες που απαρτιζουν τον κοινωνικο ιστο της ελληνικης κοινωνιας,δηλ."καθεμια/εις και η παρτη της/του".
 Σωστοτερη κουβεντα μετα δυσκολιας θυμαμαι να εχω διαβασει σ αυτο το φορουμ:"μετά να μην απορούμε που μας την πέφτουν από παντού οι παντες".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:47:38 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4985 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 01:40:48 μμ »

ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΑΣΚΑΛΩΝ Δεν θυσίασαν το "μεροκάματο"

Της Στελίνας Μαργαριτίδου


Χθες, σύμφωνα με τα στοιχεία της Περιφέρειας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, η συμμετοχή των εκπαιδευτικών στην απεργία του κλάδου σε όλους τους νομούς της Κεντρικής Μακεδονίας δεν ξεπέρασε το 12%, γεγονός που αποδεικνύει ότι οι περισσότεροι προτίμησαν να μη χάσουν το ημερομίσθιο...


Και γιατί να απεργήσουν οι δάσκαλοι;;;  ???
Η Α/θμια είναι μακράν πιο ευνοημένη από την Β/θμια και θα συνεχίσει να είναι (για πόσο ακόμη δεν ξέρω...).

Ο Μπράτης πιέζει μονίμως για περισσότερα προνόμια.
Οπότε, ποιος ο λόγος να χαθούν 50 ευρώ;;;  ???

Συμφωνώ, αλλά στην Α/βάθμια δεν ανήκουν μόνο οι δάσκαλοι, είναι και οι νηπιαγωγοί, που δεν είναι τόσο ευνοημένοι όσο οι δάσκαλοι και υπάρχουν στο δημοτικό και οι ειδικότητες.....
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4986 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 03:09:16 μμ »
προβληματα εχει ο καθε κλαδος που τα γνωριζει καλυτερα απο ολους ,αλλα δεν επρεπε η ΔΟΕ να κανει συγκεντρωση την Τεταρτη εφοσον ολοι οι υπολοιποι ειχαν αποφασισει για Πεμπτη....διασπαση μετωπου λεγεται αυτο...και δυστυχως ηταν εκ των εσω.. :(
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4987 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 03:14:52 μμ »
Δεν έχω διάθεση να κάνω το δικηγόρο των δασκάλων. Απλώς μένω άφωνη με την ευκολία με την οποία κρίνουμε άλλους συναδέλφους. Είναι γνωστός ο σνομπισμός των καθηγητών (ευτυχώς όχι όλων) απέναντι στους συναδέλφους της Α/θμιας αλλά πρέπει να έχει και κάποια όρια. Προσωπικά γνωρίζω πολλούς δάσκαλους που και διαβάζουν και αγωνίζονται καθημερινά μέσα στην τάξη όπως και καθηγητές που δεν ανοίγουν βιβλίο. Παρεμπιπτόντως τα πρώτα σου γράμματα από δάσκαλο δεν τα διδάχτηκες; Τώρα όσο για το ανεκδιήγητο επιχείρημα ότι και με βαθμό 5 στο πτυχίο διδάσκουν στα παιδιά μας θα σε αφήσω να το ξανασκεφτείς.... :o  μετά να μην απορούμε που μας την πέφτουν από παντού οι πάντες :-X :-X

Δεν κρινω σε καμια περιπτωση ΟΛΟΥΣ τους δασκαλους (απορω που το σκεφτηκες), αλλά το μονο με το οποιο συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον Παναρετο και τη Διαμαντοπουλου ειναι οτι με καποιον τροπο πρεπει να γινεται η αξιολογηση κι η επιλογη των καλυτερων (απλά διαφωνω οτι αυτος ο τροπος για εναν ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ειναι ο ΑΣΕΠ με την παρουσα μορφη του). Δεν ειναι ολοι οι αποφοιτοι φτιαγμενοι για την εκπαιδευση, ουτε εχουν ολοι το ιδιο μερακι για τη δουλεια τους. Τ'οτι καποιος καταφερε να παρει το πτυχιο του δε μου λεει τιποτα, αλλιως δε θα επελεγα εγω οδοντιατρο αλλά θα πηγαινα στον οποιονδηποτε οδοντιατρο του ΙΚΑ - κι εκεινοι την ιδια σχολη τελειωσαν, ξερεις!

Τ'οτι η νοσηλευτρια που γνωριζω καταφερε και τελειωσε το Παιδαγωγικο δυστυχως δεν την κανει καταλληλη να διδαξει παιδια, ουτε ειναι η μοναδικη (αν εχεις αρκετα φιλικα ζευγαρια με παιδια δημοτικου, ολο και καποια απαραδεκτη δασκαλα θα τους εχει τυχει). Ειχα κι εγω επι 3 χρονια μια ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ δασκαλα που δυστυχως δεν απομακρυνθηκε ποτέ απο την ταξη, παρα τις επανειλημενες εκκλησεις του Συλλογου Γονεων στο διευθυντη, οπότε γνωριζω απο πρωτο χερι τι βιωνουν τα παιδια που δεν εχουν καλη δασκαλα. Οι υπολοιπες δασκαλες που ειχα ηταν μια χαρα, καμια σχεση με τη συγκεκριμενη! Ολες το ιδιο πτυχιο δεν ειχαν?
Να μην τα ισοπεδωνουμε ολα, λοιπον. Το πτυχιο ειναι ένα πραγμα κι η καταλληλοτητα καποιου να εργαζεται με παιδια ειναι εντελως άλλο πραγμα!
(παρεπιμπτοντως, οχι, τα πρωτα μου γραμματα δεν τα διδαχτηκα απο δασκαλο, αλλά απο νηπιαγωγο - που ακομη κι εκει θυμαμαι "καλες" και "κακες" νηπιαγωγους, οπως συνεχιζουν να υπαρχουν και σημερα)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:47:38 »

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4988 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 05:18:17 μμ »
Δεν κρινω σε καμια περιπτωση ΟΛΟΥΣ τους δασκαλους (απορω που το σκεφτηκες), αλλά το μονο με το οποιο συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον Παναρετο και τη Διαμαντοπουλου ειναι οτι με καποιον τροπο πρεπει να γινεται η αξιολογηση κι η επιλογη των καλυτερων (απλά διαφωνω οτι αυτος ο τροπος για εναν ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ειναι ο ΑΣΕΠ με την παρουσα μορφη του).

Αυτόκλιτοι κριτές των άλλων είμαστε όλοι οι Έλληνες. Το να κρίνουμε τους άλλους μας βάζει (υποτίθεται) αυτόματα στη θέση του σωστού, του γνώστη, αυτού με τις καλές προθέσεις, του ευσυνείδητου. Τότε γιατί είναι ένα μπάχαλο όλα τα επαγγέλματα με πρώτο σε έλλειψη αξιοπιστίας αυτό του πολιτικού;

Δεν ειναι ολοι οι αποφοιτοι φτιαγμενοι για την εκπαιδευση, ουτε εχουν ολοι το ιδιο μερακι για τη δουλεια τους.

Ενφιαφέρουσα άποψη, την έχω ακούσει χιλιάδες φορές. Μήπως είναι όμως κενή περιεχομένου; Τι να σημαίνει άραγε αυτό; Ότι υπάρχει ή μπορεί να υπάρξει κάποιο τεστ (DNA ίσως?) που να πιστοποιεί τη συγκεκριμένη ικανότητα; Προτείνω εγώ το τεστ ιστοσυμβατότητας με το άτομό μου :P

Τ'οτι καποιος καταφερε να παρει το πτυχιο του δε μου λεει τιποτα, αλλιως δε θα επελεγα εγω οδοντιατρο αλλά θα πηγαινα στον οποιονδηποτε οδοντιατρο του ΙΚΑ - κι εκεινοι την ιδια σχολη τελειωσαν, ξερεις!

Ενδιαφέρον παραλληλισμός του εκπαιδευτικού με τον οδοντίατρο... Τι σχολείο, τι οδοντιατρείο...(ξεφύγαμε από τον παραλληλισμό του εκαπιδευτικού με τον ταμία σουπερμαρκετ τουλάχιστο, κάτι είναι κι αυτό). Παρόμοιες απόψεις του τύπου "θέλω να διαλέγω το δάσκαλο των παιδιών μου, όπως διαλέγω οδοντίατρο" μπορούν να ψευτοικανοποιηθούν (να δοθεί δηλαδή η ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ της επιλογής στους γονείς) ιδιωτικοποιώντας την εκπαίδευση εν μέρει, υποβαθμίζοντας και εξαθλιώνοντας ένα ακόμη επαγγελματικό κλάδο. Σιγά το δύσκολο..
Υπόψην ότι οι συμβασιούχοι γιατροί στο ικα εργάζονται επί χρόνια ανασφάλιστοι με γελοίες αμοιβές. Καιρός είναι να τους ακολουθήσουμε οι καθηγητές :P


Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4989 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 05:48:41 μμ »
Δεν κρινω σε καμια περιπτωση ΟΛΟΥΣ τους δασκαλους (απορω που το σκεφτηκες), αλλά το μονο με το οποιο συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον Παναρετο και τη Διαμαντοπουλου ειναι οτι με καποιον τροπο πρεπει να γινεται η αξιολογηση κι η επιλογη των καλυτερων (απλά διαφωνω οτι αυτος ο τροπος για εναν ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ειναι ο ΑΣΕΠ με την παρουσα μορφη του).

Αυτόκλιτοι κριτές των άλλων είμαστε όλοι οι Έλληνες. Το να κρίνουμε τους άλλους μας βάζει (υποτίθεται) αυτόματα στη θέση του σωστού, του γνώστη, αυτού με τις καλές προθέσεις, του ευσυνείδητου. Τότε γιατί είναι ένα μπάχαλο όλα τα επαγγέλματα με πρώτο σε έλλειψη αξιοπιστίας αυτό του πολιτικού;

Ασε την προσωπικη μας αντιδικια κατα μερος.
Διαφωνω μαζι σου οτι ειναι ενα μπαχαλο ολα τα επαγγελματα. Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι υπαρχει μια μειοψηφια που χαλαει το καθε επαγγελμα: ο γιατρος που σου ζηταει φακελακι, ο ταξιτζης που σε κανει κυκλους επιτηδες, ο καθηγητης που κανει ιδιαιτερα στους μαθητες του, κλπ.

Παράθεση
Δεν ειναι ολοι οι αποφοιτοι φτιαγμενοι για την εκπαιδευση, ουτε εχουν ολοι το ιδιο μερακι για τη δουλεια τους.

Ενφιαφέρουσα άποψη, την έχω ακούσει χιλιάδες φορές. Μήπως είναι όμως κενή περιεχομένου;

Συνηθως αυτοι που ισχυριζονται κατι τετοιο ειναι οσοι γνωριζουν οτι δε θ'αξιολογηθουν ευνοϊκα σε σχεση με τους περισσοτερους συναδελφους τους. Οι υπολοιποι ξερουμε καλα οτι σε καθε επαγγελμα υπαρχουν περισσοτερο και λιγοτερο ικανοι.

Παράθεση
Παρόμοιες απόψεις του τύπου "θέλω να διαλέγω το δάσκαλο των παιδιών μου, όπως διαλέγω οδοντίατρο" μπορούν να ψευτοικανοποιηθούν (να δοθεί δηλαδή η ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ της επιλογής στους γονείς) ιδιωτικοποιώντας την εκπαίδευση εν μέρει

Δεν ειπα οτι θελω να διαλεγω εγω το δασκαλο των παιδιων μου, αλλά οτι δε θελω να γινεται δασκαλος των παιδιων μου ο οποιοσδηποτε πτυχιουχος, οπως ακριβως δε θελω να γινεται καθηγητης των παιδιων μου ο οποιοσδηποτε πτυχιουχος. Ειχα συμφοιτητες με πολυ χαμηλο επιπεδο, που πηραν το πτυχιο με τα χιλια ζορια. Ε οχι, δε θελω ενας απο αυτους να διδασκει τα παιδια μου! Ας βρει αλλη δουλεια να κανει!

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4990 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 06:27:01 μμ »
Διαφωνω μαζι σου οτι ειναι ενα μπαχαλο ολα τα επαγγελματα. Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι υπαρχει μια μειοψηφια που χαλαει το καθε επαγγελμα: ο γιατρος που σου ζηταει φακελακι, ο ταξιτζης που σε κανει κυκλους επιτηδες, ο καθηγητης που κανει ιδιαιτερα στους μαθητες του, κλπ.
Αυτό που ονομάζεις εσύ μειοψηφία είναι ο κανόνας όταν υπάρχουν απαιτήσεις (μαθήματα κατεύθυνσης, πανελλήνιες). Οι καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα, δεν μπορούν ακόμη κι να ήθελαν να κάνουν μάθημα επιπέδου στην τάξη γιατί οι συνθήκες είναι κατά κανόνα άθλιες. Οι γονείς που θέλουν το παραπάνω τους απευθύνονται. Όλα τα άλλα ...

Συνηθως αυτοι που ισχυριζονται κατι τετοιο ειναι οσοι γνωριζουν οτι δε θ'αξιολογηθουν ευνοϊκα σε σχεση με τους περισσοτερους συναδελφους τους. Οι υπολοιποι ξερουμε καλα οτι σε καθε επαγγελμα υπαρχουν περισσοτερο και λιγοτερο ικανοι.
Αξιολόγηση μέσω ΑΣΕΠ δε σου κάνει, αξιολόγηση από τον δήμαρχο και τους τοπικούς παράγοντες δε σου κάνει. Μήπως το τεστ ιστοσυμβατότητας σου κάνει; Ξεμείναμε από τεστ :P

Δεν ειπα οτι θελω να διαλεγω εγω το δασκαλο των παιδιων μου, αλλά οτι δε θελω να γινεται δασκαλος των παιδιων μου ο οποιοσδηποτε πτυχιουχος, οπως ακριβως δε θελω να γινεται καθηγητης των παιδιων μου ο οποιοσδηποτε πτυχιουχος. Ειχα συμφοιτητες με πολυ χαμηλο επιπεδο, που πηραν το πτυχιο με τα χιλια ζορια. Ε οχι, δε θελω ενας απο αυτους να διδασκει τα παιδια μου! Ας βρει αλλη δουλεια να κανει!
Μάαλιστα, τώρα προτείνεις το ..βαθμό του πτυχίου σαν κριτήριο.

Παρότι σε γενικές γραμμές είναι θεμιτό να λέει ο καθένας τη γνώμη του, σε κάποιες περιπτώσεις συνειδητοποιώ το πόσο επικίνδυνο είναι να φλυαρεί κανείς χωρίς να αντιλαμβάνεται το ειδικό βάρος των λεγόμενών του. Ναι utenar σε σένα πάει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4991 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 06:54:28 μμ »
προβληματα εχει ο καθε κλαδος που τα γνωριζει καλυτερα απο ολους ,αλλα δεν επρεπε η ΔΟΕ να κανει συγκεντρωση την Τεταρτη εφοσον ολοι οι υπολοιποι ειχαν αποφασισει για Πεμπτη....διασπαση μετωπου λεγεται αυτο...και δυστυχως ηταν εκ των εσω.. :(

+++++++++++++
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4992 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 06:55:57 μμ »
Διαφωνω μαζι σου οτι ειναι ενα μπαχαλο ολα τα επαγγελματα. Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι υπαρχει μια μειοψηφια που χαλαει το καθε επαγγελμα: ο γιατρος που σου ζηταει φακελακι, ο ταξιτζης που σε κανει κυκλους επιτηδες, ο καθηγητης που κανει ιδιαιτερα στους μαθητες του, κλπ.
Αυτό που ονομάζεις εσύ μειοψηφία είναι ο κανόνας όταν υπάρχουν απαιτήσεις (μαθήματα κατεύθυνσης, πανελλήνιες). Οι καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα, δεν μπορούν ακόμη κι να ήθελαν να κάνουν μάθημα επιπέδου στην τάξη γιατί οι συνθήκες είναι κατά κανόνα άθλιες. Οι γονείς που θέλουν το παραπάνω τους απευθύνονται. Όλα τα άλλα ...

Α ωραια, ιδου η συναδελφος που θελει να μονιμοποιηθει! Ειπα ν'αφησω την προσωπικη μας αντιδικια κατα μερος, αλλα δε γινεται οταν για τετοιες "καθηγητριες" τρεφω μονο περιφρονηση! Αν ετσι ειναι ολοι οι πτυχιουχοι που επι σειρα ετων μαζευαν μορια ΠΔΣ με τη σεσουλα κι απαξιωναν τον ΑΣΕΠ που ειναι (πώς το ειχες πει?) "μονο για τους φοιτητες και τις νοικοκυρες", ευχομαι να εφαρμοσει αμεσα τα μετρα η Διαμαντοπουλου και να μη διοριστει ουτε ενας απο εσας! >:( Εσεις ειστε που χαλασατε το ονομα των καθηγητων στην κοινωνια! Ειστε αναξιοι να διδασκετε στη σχολικη αιθουσα που περιφρονειτε - να συνεχισετε με τα φροντιστηρια και τα ιδιαιτερα, μονο αυτα σας ταιριαζουν!

Παράθεση
Συνηθως αυτοι που ισχυριζονται κατι τετοιο ειναι οσοι γνωριζουν οτι δε θ'αξιολογηθουν ευνοϊκα σε σχεση με τους περισσοτερους συναδελφους τους. Οι υπολοιποι ξερουμε καλα οτι σε καθε επαγγελμα υπαρχουν περισσοτερο και λιγοτερο ικανοι.
Αξιολόγηση μέσω ΑΣΕΠ δε σου κάνει, αξιολόγηση από τον δήμαρχο και τους τοπικούς παράγοντες δε σου κάνει. Μήπως το τεστ ιστοσυμβατότητας σου κάνει; Ξεμείναμε από τεστ :P

Μια χαρα μου κανει ο ΑΣΕΠ, αρκει να διορθωθουν τα ελαττωματα που εχει. Αν νομιζεις οτι μπορεις να περασεις, ιδου η Ροδος ιδου και το πηδημα.

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4993 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 07:09:31 μμ »
Στις 11/12/2009 αντιπροσωπεία του νεοσύστατου Σωματείου Ελαστικά Απασχολούμενων Εκπαιδευτικών (Ωρομισθίων-Αναπληρωτών) πραγματοποίησε συνάντηση με τριμελή επιτροπή του υπουργείου Παιδείας. Στη συζήτηση θέσαμε τα πιο σημαντικά προβλήματα που μας απασχολούν, αλλά οι εκπρόσωποι του υπουργείου επιχείρησαν να μας καθησυχάσουν αποφεύγοντας κάθε συγκεκριμένη δέσμευση.

 

- Σχετικά με το καθεστώς των διορισμών η επιτροπή του Υπουργείου μας δήλωσε ότι  ο ενιαίος πίνακας κατάταξης με βάση την προϋπηρεσία θα κλειδώσει στο τέλος της χρονιάς και  το 60-40 θα διατηρηθεί για ένα μεταβατικό διάστημα. Δεν προσδιόρισαν την διάρκεια αυτού του μεταβατικού σταδίου αλλά μας διαβεβαίωσαν ότι θα υπάρξει σύντομα ανακοίνωση από το υπουργείο. Μετά την  λήξη αυτής της προσωρινής «παράτασης» το  νομοσχέδιο θα προβλέπει κατάργηση του κριτηρίου της προϋπηρεσίας και όλοι οι διορισμοί να γίνονται μέσω του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ.

 

- Καμία απάντηση ή διευκρίνιση δεν δόθηκε στις ερωτήσεις μας σχετικά με το καθεστώς διορισμών των συναδέλφων που διαθέτουν 24μηνη και 30μηνη προϋπηρεσία.

 

- Σε μια προσπάθεια εφησυχασμού των συναδέλφων η επιτροπή του Υπουργείου δήλωσε ότι μια επιτυχία σε οποιονδήποτε προηγούμενο διαγωνισμό ΑΣΕΠ θα αρκεί για να εργαστεί κανείς ως αναπληρωτής ή ωρομίσθιος, χωρίς να απαιτείται η επιτυχία στον τελευταίο ΑΣΕΠ.


http://www.alfavita.gr/ank_b/ank19_12_933.php

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4994 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 07:14:52 μμ »
Στις 11/12/2009 αντιπροσωπεία του νεοσύστατου Σωματείου Ελαστικά Απασχολούμενων Εκπαιδευτικών (Ωρομισθίων-Αναπληρωτών) πραγματοποίησε συνάντηση με τριμελή επιτροπή του υπουργείου Παιδείας. Στη συζήτηση θέσαμε τα πιο σημαντικά προβλήματα που μας απασχολούν, αλλά οι εκπρόσωποι του υπουργείου επιχείρησαν να μας καθησυχάσουν αποφεύγοντας κάθε συγκεκριμένη δέσμευση.

 

- Σχετικά με το καθεστώς των διορισμών η επιτροπή του Υπουργείου μας δήλωσε ότι  ο ενιαίος πίνακας κατάταξης με βάση την προϋπηρεσία θα κλειδώσει στο τέλος της χρονιάς και  το 60-40 θα διατηρηθεί για ένα μεταβατικό διάστημα. Δεν προσδιόρισαν την διάρκεια αυτού του μεταβατικού σταδίου αλλά μας διαβεβαίωσαν ότι θα υπάρξει σύντομα ανακοίνωση από το υπουργείο. Μετά την  λήξη αυτής της προσωρινής «παράτασης» το  νομοσχέδιο θα προβλέπει κατάργηση του κριτηρίου της προϋπηρεσίας και όλοι οι διορισμοί να γίνονται μέσω του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ.

 

- Καμία απάντηση ή διευκρίνιση δεν δόθηκε στις ερωτήσεις μας σχετικά με το καθεστώς διορισμών των συναδέλφων που διαθέτουν 24μηνη και 30μηνη προϋπηρεσία.

 

- Σε μια προσπάθεια εφησυχασμού των συναδέλφων η επιτροπή του Υπουργείου δήλωσε ότι μια επιτυχία σε οποιονδήποτε προηγούμενο διαγωνισμό ΑΣΕΠ θα αρκεί για να εργαστεί κανείς ως αναπληρωτής ή ωρομίσθιος, χωρίς να απαιτείται η επιτυχία στον τελευταίο ΑΣΕΠ.

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank19_12_933.php


ρε παιδια δεν ξαναγυρναμε στη ν επετηριδα ετσι;;;; τι στο καλο ανακυκλωση κανουν;;  ??? ???
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4995 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 07:25:38 μμ »
για τετοιες "καθηγητριες" τρεφω μονο περιφρονηση! Αν ετσι ειναι ολοι οι πτυχιουχοι που επι σειρα ετων μαζευαν μορια ΠΔΣ με τη σεσουλα κι απαξιωναν τον ΑΣΕΠ που ειναι (πώς το ειχες πει?) "μονο για τους φοιτητες και τις νοικοκυρες", ευχομαι να εφαρμοσει αμεσα τα μετρα η Διαμαντοπουλου και να μη διοριστει ουτε ενας απο εσας! >:( Εσεις ειστε που χαλασατε το ονομα των καθηγητων στην κοινωνια! Ειστε αναξιοι να διδασκετε στη σχολικη αιθουσα που περιφρονειτε - να συνεχισετε με τα φροντιστηρια και τα ιδιαιτερα, μονο αυτα σας ταιριαζουν!

Ναι ναι εμείς είμαστε, οι αδιόριστοι, χαλάμε τη πιάτσα. Περιμένουμε πώς και πώς να μονιμοποιηθούμε για να πλακωθούμε στα ιδιαίτερα :P Είσαι στην κατηγορία "νοικοκυρές" γι' αυτό θυμώνεις... Και θυμώνεις όπως οι νοικοκυρές που ξεστομίζουν ότι ναναι όταν διαφωνήσει κάποιος μαζί τους...

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4996 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 07:48:58 μμ »
Μετά την  λήξη αυτής της προσωρινής «παράτασης» το  νομοσχέδιο θα προβλέπει κατάργηση του κριτηρίου της προϋπηρεσίας και όλοι οι διορισμοί να γίνονται μέσω του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ.

Εμένα αυτό με ανησυχεί πιο πολύ από όλα....

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4997 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 07:52:52 μμ »
Μετά την  λήξη αυτής της προσωρινής «παράτασης» το  νομοσχέδιο θα προβλέπει κατάργηση του κριτηρίου της προϋπηρεσίας και όλοι οι διορισμοί να γίνονται μέσω του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ.

Εμένα αυτό με ανησυχεί πιο πολύ από όλα....

γιατι ειναι ξεκαθαρη...οσοι προλαβουν...προλαβαν...οι υπολοιποι ξανα ασεπ... :P :-\
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 652
Σύνολο: 661

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.