*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1977672 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7896 στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:24:54 μμ »
Συνάδελφοι...πρεπει να βομβαρδίστηκε απο μηνυματα ο Λακης...η κατάσταση εφτασε στο απροχωρητο....για αυτον και την εξευτελισε την κυραννα...δεν υποφερονται πια οι κηφηνες...ΟΛΟΙ , ωρομισθιοι , αναπληρωτες στα πρωινα , στα ολοημερα ,στην ΠΔΣ ,στα ΣΔΕ .... και σε ολα τα  δημοσια σχολεια της Ελλαδος...καταλαβετε το , πρεπει να παρουμε την κατασταση στα χερια μας...εμεις τους ψηφιζουμε και εμεις πρεπει να τους στειλουμε απο εκει που ηρθαν...τελος η ομηρια της μαυρης εργασιας...  ΟΛΟΙ εχουμε τα ιδια προβληματα...ΑΓΩΝΑΣ ....

Δεν έχω πρόθεση  να σε θίξω         νομίζω είναι ξεπεσμός να μιλάμε για Λαζόπουλους και λοιπούς ακριβοπληρωμένους της TV.  
 Είναι κατάντημα           συγνώμη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:44:58 »

Αποσυνδεδεμένος tapairnwstokranious!!!

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7897 στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:25:56 μμ »
το ακουσατε αυτο οτι θα αυξησουν τον αριθμο των ενσημων για να μπεις στο ταμειο ανεργιας?

που το διαβασες αυτο??? εχεις link???? ωχ παναγια μου αυτο μας ελειπε.......
Συγνωμη αλλα αυτο το πιστευω κι εγω γιατι διαβασα εξω πο το ΙΚΑ οτι συμφωνα με το νομο Πετραλια καθε χρονο μεχρι το 2012 θα αυξανεται κατα 10 ο αριθμος των ενσημων που θα χρειαζονται για να ασφαλιστει κανεις....αυτο θα εχει αμεση συνεπεια και στον ΟΑΕΔ.Εγω εχασα το επιδομα φετος....

δλδ αν φετος καποιος βγαινει ανεργια για 1η φορα ποσα ενσημα θελει?

Αποσυνδεδεμένος vaseto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Res non verba!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7898 στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:31:46 μμ »
Η αλλαγες στο ασφαλιστικο ειναι εξισου σημαντικες
1) θελουν να καταργησουν τις συλλογικες συμβασεις και να τις κανουν ατομικες
2) θελουν να καταργησουν την κοινωνικη ασφαλιση και να τη κανουν ιδιωτικη
3  θελουν να συρρικνωσουν το δημοσιο τομεα - που αυτο θα σημαινει απολυσεις συννεφο
4 θελουν να απελευθερωσουν τις απολυσεις δηλαδη να μην παιρνεις αποζημιωση σε περιπτωση που σε απολυσουν
επισης οταν θα πιανεις δουλεια στον ιδιωτικο θα υπογραφεις συμφωνητικο με το οποιο θα σε δεσμευει ναμην μιλας σε κανενα για το τι γινεται στην εταιρεια
Ακουω ειδησεις και βρ.....ζω

Παιδια , ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ
Res

Αποσυνδεδεμένος vaseto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Res non verba!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7899 στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:33:56 μμ »
Ποπακι τις υπερηφανειες θα κοιταμε ? Πρεπει καπως να ακουστουμε ... εγω πιστευω πως ηταν μια καλη κινηση για αρχη

νατα νατα καλως τα δεχτηκαμε ... Τα σχεδια της θα τα μαθουμε Μαιο

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_16/03/2010_328637
 
καλλικρατης και το νομοσχεδιο για τις προσληψεις , ετσι νομιζω τουλαχιστον

Η Αννουλα περιμενει Μαιο με τις πανελλαδικες, Η Κοινωνια τοτε δεν θανε σιγουρα μαζι μας
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2010, 11:49:27 μμ από vaseto »
Res

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:44:58 »

Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7900 στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:41:53 μμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2010, 11:48:22 μμ από che »
hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7901 στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:45:19 μμ »
Τσαλακώθηκε και η Αννούλα...

Αποσυνδεδεμένος tapairnwstokranious!!!

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος vaseto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Res non verba!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7903 στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:51:54 μμ »
Κολλαει στο οτι οι μεν βρι...ζουν τους δε και αντιστροφα  Και τα δυο ΣΚ.......ΤΑ
Res

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7904 στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:52:33 μμ »
Η Βουλή γεμάτη γιούς, κόρες και συζύγους. Πρωτοφανής συμπεριφορά στα πολιτικά χρονικά. Ο Πρόεδρος της Βουλής κ. Σιούφας διόρισε την κόρη του μόνιμη υπάλληλο στην Βουλή. Ούτε σε ιδιωτικό μαγαζί δεν γίνεται αυτό! Ότι είναι νόμιμο δεν είναι και ηθικό. Στο μέσο της κρίσης που ο απλός πολίτης παρακαλάει για να μην του κόψουν τον μισθό και την σύνταξη των 700 ευρώ! Και είναι μόνο η αρχή. Η κα Παπαδημητρίου την κόρη της, ο κ. Αγγέλου την σύζυγό του και πολλοί άλλοι που παρουσιάστηκαν στο Αποκαλυπτικό δελτίο. Περιμένουμε και... περισσότερα ονόματα. Έλεος. logspot.com

fimotro.b

Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7905 στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:54:44 μμ »
Πιο σωστα ολοι μας βρίζουμε " τους μεν και τους δε¨
και ........πράτουμε σωστά.
hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος vaseto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Res non verba!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7906 στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:56:28 μμ »
οκ ναι εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο
Res

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7907 στις: Μάρτιος 17, 2010, 12:04:27 πμ »
το ακουσατε αυτο οτι θα αυξησουν τον αριθμο των ενσημων για να μπεις στο ταμειο ανεργιας?

που το διαβασες αυτο??? εχεις link???? ωχ παναγια μου αυτο μας ελειπε.......
Συγνωμη αλλα αυτο το πιστευω κι εγω γιατι διαβασα εξω πο το ΙΚΑ οτι συμφωνα με το νομο Πετραλια καθε χρονο μεχρι το 2012 θα αυξανεται κατα 10 ο αριθμος των ενσημων που θα χρειαζονται για να ασφαλιστει κανεις....αυτο θα εχει αμεση συνεπεια και στον ΟΑΕΔ.Εγω εχασα το επιδομα φετος....

δλδ αν φετος καποιος βγαινει ανεργια για 1η φορα ποσα ενσημα θελει?
Για πρωτη φορα 80 ενσημα  αφαιρουμενων των 2 τελευταιων μηνων πριν απολυθεις.Για δευτερη φορα 125,αφαιρουμενων παντα των 2 τελευταιων μηνων.Η δευτερη φορα ειναι το προβλημα γιατι με τα ενσημα που παιρνουμε δεν εχουμε ολοι τη δυνατοτητα.Εμενα με βαλανε να δουλευω 3 μερες κι εκει να κανω ολες τις ωρες.Συμφερει ακομη και 1 ωρα να δουλευεις τη μερα γιατι το υπουργειο σου δινει ολο το ενσημο ....Αποριες?

Αποσυνδεδεμένος piaget

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7908 στις: Μάρτιος 17, 2010, 12:22:57 πμ »

  Κατ'αρχήν να δώσω συγχαρητήρια για τη μεγάλη σας επιτυχία να σας αναφέρει ο Λαζόπουλος στην εκπομπή του. Άντε και εις ανώτερα, να πάτε και στην Αννίτα Πάνια.
  Που φτάσαμε ε? αυτοί που θα θέλουν να μορφώσουν τους αυριανούς πολίτες να θεωρούν επιτυχία που τους ανέφερε ο Λαζόπουλος.
  Γεια χαρά παιδιά και καλούς αγώνες, α και αν μπορώ να βοηθήσω στο μέτρημα των ενσήμων εδώ είμαι έτσι?

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7909 στις: Μάρτιος 17, 2010, 12:24:24 πμ »
     Παιδιά ψυχραιμία... Διαβάζω εδώ και αρκετούς μήνες την κριτική που ασκείται στην Διαμαντοπούλου και μου φαίνεται υπερβολική.
Οι βασικοί άξονες που φαίνεται να έχει στο μυαλό της η Διαμαντοπούλου είναι αναβάθμιση του ρόλου του ΑΣΕΠ και των μεταπτυχιακών/ διδακτορικών και υποβάθμιση του ρόλου της προϋπηρεσίας. Προσωπικά θεωρώ ότι τα παραπάνω κινούνται προς τη σωστή κατεύθυνση αν συνυπολογίσει κανείς ότι στην προυπηρεσία υπήρχαν μέχρι πρόσφατα αρκετά αμαρτωλά παραθυράκια όπως Πρόσθετη, Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας, Σιβητανίδειο κτλ.
    Σίγουρα όσοι συνάδελφοι ήταν κοντά στο διορισμό νιώθουν ότι αδικούνται επειδή ξαφνικά τα δεδομένα με βάση τα οποία είχαν κάνει τον προγραμματισμό τους αλλάζουν. Σε όλες τις αλλαγές οι ευνοημένοι είναι οι καινούριοι και οι ζημιωμένοι είναι οι παλιότεροι οι οποίοι έχουν κάνει τον προγραμματισμό τους με βάση παλιότερα δεδομένα. Και για να σας προλάβω είμαι κι εγώ ένας απ' αυτούς. Αν και είμαι επιτυχών του διαγωνισμού, ήμουν κοντά στον διορισμό κυρίως χάρις στην σημαντική προυπηρεσία που είχα αποκτήσει. Τώρα πιθανόν το όνειρο του διορισμό να απομακρυνθεί.
    Παρόλ' αυτά δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι η επιδίωξη της να περνάνε όλοι οι διορισμοί μέσα από τον ΑΣΕΠ δείχνει ότι δεν έχει σκοπό να βολέψει τους δικούς της (ΠΑΣΟΚΟΥΣ). Όποια κυβέρνηση θέλει να βολέψει τους δικούς της το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να μειώνει το ποσοστό των διορισμών μέσω ΑΣΕΠ. Και σε μια χώρα στην οποία διαχρονικά το ρουσφέτι πέφτει σύννεφο η επιδίωξη της Διαμαντοπούλου για μια αξιοκρατική, σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον, διαδικασία επιλογής δεν είναι καθόλου αυτονόητη ούτε θα πρέπει να υποβαθμίζεται.
    Γνωρίζω συναδέλφους οι οποίοι δούλευαν με μέσο στη ΠΔΣ και επαναστατούν εναντίον της Διαμαντοπούλου επειδή πίστευαν ότι με μερικά χρονάκια ΠΔΣ θα διορίζονταν χωρίς να κάνουν το κόπο να διαβάσουν. Συνήθως είναι οι ίδιοι οι οποίοι δεν γουστάρουν αξιολόγηση, εξυμνούν την επετηρίδα και άλλα τέτοια επαναστατικά και προοδευτικά τα οποία όμως στην ουσία τους είναι βαθύτατα συντηρητικά...Επίσης θεωρούν ο πρωταρχικός στόχος της δημόσιας εκπαίδευσης είναι να βολεύονται όσο γίνεται περισσότεροι εκπαιδευτικοί  θέλουν να βρούν δουλειά στο δημόσιο.
  
     Με δυο λόγια αυτό που θέλω να πω είναι ότι η όποια κριτική θα πρέπει να γίνει αφού κατατεθεί το νομοσχέδιο και με τρόπο σοβαρό, χωρίς κραυγές, υπερβολές και υστερίες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161772
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.