*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966686 φορές)

0 μέλη και 29 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8498 στις: Μάρτιος 27, 2010, 03:31:05 μμ »
εχει καταλαβει κανεις αν θα μετρανε οι προηγουμενοι ΑΣΕΠ και ποσοι?
θα εχουν δικαιωμα διορισμου οι μη επιτυχοντες στοντελευταιο ΑΣΕΠ αν ειναι επιτυχοντες σε προηγουμενο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:49:54 »

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8499 στις: Μάρτιος 27, 2010, 03:37:23 μμ »
Γιατί η δική σου προϋπηρεσία στα ΤΕΕ δεν είναι βυσματική και λες για τους άλλους; Πώς μπήκες στα ΤΕΕ με μέσο φυσικά!!!! Και εγώ έκανα τα χαρτιά μου πολλές φορές αλλά επειδή δεν είχα κανένα μέσο δεν με πήραν ποτέ, Επέλεξα τον δρόμο του ΑΣΕΠ που είναι και αξιοκρατικός. Λοιπόν, τώρα αποκαλύφτηκες πλήρως !!! Μπράβο σου και μιλάς για αξιοκρατία τόσο καιρό που δεν ξέρεις ούτε την σημασία της λέξης.
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8500 στις: Μάρτιος 27, 2010, 03:40:15 μμ »
εχει καταλαβει κανεις αν θα μετρανε οι προηγουμενοι ΑΣΕΠ και ποσοι?
θα εχουν δικαιωμα διορισμου οι μη επιτυχοντες στοντελευταιο ΑΣΕΠ αν ειναι επιτυχοντες σε προηγουμενο?


[/quote

Θα μετρήσουν οι 2 προηγούμενοι. Αν είσαι επιτυχών στον προτελευταίο δεν έχεις πρόβλημα.
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8501 στις: Μάρτιος 27, 2010, 03:49:37 μμ »
εχει καταλαβει κανεις αν θα μετρανε οι προηγουμενοι ΑΣΕΠ και ποσοι?
θα εχουν δικαιωμα διορισμου οι μη επιτυχοντες στοντελευταιο ΑΣΕΠ αν ειναι επιτυχοντες σε προηγουμενο?


[/quote

Θα μετρήσουν οι 2 προηγούμενοι. Αν είσαι επιτυχών στον προτελευταίο δεν έχεις πρόβλημα.
οι 2 προηγουμενοι δηλαδη και εκεινοσ που θα γινεται θα ισχυουν ?
και σε οποιον γραφεις καλυτερα τονδιαλεγεις απο τουσ 3 δηλαδη?
ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:49:54 »

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8502 στις: Μάρτιος 27, 2010, 03:58:02 μμ »

Aπο την εφημεριδα αρθρο


http://1.bp.blogspot.com/_Moz08RhEWgo/S63t7Y10Q1I/AAAAAAACR1g/qZUvD4ib8Lc/s1600/167.jpg








Από την καθημερινή αυτό διάβασα:
Γ. Παπανδρέου: Δεν χρειάζονται νέα μέτρα
Στην εκτίμηση ότι οι προχθεσινές αποφάσεις της Ευρωπαϊκής Ενωσης και της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας θα συμβάλουν στην αποκλιμάκωση των επιτοκίων δανεισμού της χώρας και θα τερματίσουν τη «φημολογία» περί χρεοκοπίας ή εξόδου από τη Ζώνη του Ευρώ προέβη ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου.

Ο κ. Παπανδρέου διαβεβαίωσε ότι δεν θα απαιτηθεί η λήψη νέων μέτρων, αλλά απέστειλε σαφές μήνυμα για απαρέγκλιτη εφαρμογή του Προγράμματος Σταθερότητας. Επίσης, ανέφερε ότι η Κομισιόν και η ΕΚΤ θα έχουν την ευθύνη να εισηγηθούν τυχόν ενεργοποίηση του μηχανισμού στήριξης της Ελλάδας. Τέλος, αίσθηση προκάλεσε το γεγονός ότι ο πρωθυπουργός άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο άρσης της μονιμότητας στο Δημόσιο, «όταν εμπεδωθεί στη χώρα η έννοια της αξιοκρατίας».



Λέτε να μας κοροϊδεύουν πάλι.....
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος Nickman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8503 στις: Μάρτιος 27, 2010, 03:59:31 μμ »
Αυτό το πράγμα με την προυπηρεσία πρέπει να σταματήσει. Ο καθένας που βολεύεται θεωρεί καλή την προυπηρεσία που αναγνωρίζεται απο το κράτος. Τα χρόνια δουλειάς και δουλείας στα φροντιστήρια που δεν αναγνωρίζονται δεν είναι προυπηρεσία; Δεν σε βελτιώνουν σα καθηγητή; Εχω ένσημα σε φροντιστήρια απο το 1992 μέχρι και σήμερα. Εδωσα όμως ΑΣΕΠ για δεύτερη φορά και είμαι διοριστέος (η πρώτη ήταν το 1998 και ήμουν επιτυχόν και παραλίγο διοριστέος) χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα (επανάληψη απο τα βιβλια της 1ης δέσμης) και ΧΩΡΙΣ φροντιστήριο κλπ που λέγονται και ελπιζω φέτος να διοριστώ. Εύχομαι το ίδιο σε κάθε έναν από τους συναδέλφους που πραγματικά το δικαιούνται.
Όποιος έχει να καταγγείλει κάτι για τον ΑΣΕΠ να το κάνει επωνύμως και με στοιχεία διότι αν έχει γίνει κάτι ύποπτο αυτό επηρεάζει την σειρά και των υπολοίπων.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2010, 04:02:13 μμ από Nickman »

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8504 στις: Μάρτιος 27, 2010, 04:01:49 μμ »
εχει καταλαβει κανεις αν θα μετρανε οι προηγουμενοι ΑΣΕΠ και ποσοι?
θα εχουν δικαιωμα διορισμου οι μη επιτυχοντες στοντελευταιο ΑΣΕΠ αν ειναι επιτυχοντες σε προηγουμενο?



Θα μετρήσουν οι 2 προηγούμενοι. Αν είσαι επιτυχών στον προτελευταίο δεν έχεις πρόβλημα.
οι 2 προηγουμενοι δηλαδη και εκεινοσ που θα γινεται θα ισχυουν ?
και σε οποιον γραφεις καλυτερα τονδιαλεγεις απο τουσ 3 δηλαδη?
ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος elefthe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8505 στις: Μάρτιος 27, 2010, 04:02:58 μμ »
φιλη μου στην Ρουμανια  μετην οποια εχω επαφες, μου ειπε οτι στην δικη τους περιπτωση εγινε αρση της μονιμοτητας και απολυθηκαν πρωτα οι δημοσιοι  υπαλληλοι που ηταν ζευγαρια. Δηλαδη αν σε μια οικογενεια και αντρας και γυναικα δουλευαν στο δημοσιο αποφάσιζε η οικογενεια ποιος απο τους δυο θα "απολυθει"!!!!!!!!!!!τραγικο

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8506 στις: Μάρτιος 27, 2010, 04:07:31 μμ »
Αυτό το πράγμα με την προυπηρεσία πρέπει να σταματήσει. Ο καθένας που βολεύεται θεωρεί καλή την προυπηρεσία που αναγνωρίζεται απο το κράτος. Τα χρόνια δουλειάς και δουλείας στα φροντιστήρια που δεν αναγνωρίζονται δεν είναι προυπηρεσία; Δεν σε βελτιώνουν σα καθηγητή; Εχω ένσημα σε φροντιστήρια απο το 1992 μέχρι και σήμερα. Εδωσα όμως ΑΣΕΠ για δεύετερη φορά και είμαι διοριστέος (η πρώτη ήταν το 1998 και ήμουν επιτυχόν και παραλίγο διοριστέος) χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα (επανάληψη απο τα βιβλια της 1ης δέσμης) και ΧΩΡΙΣ φροντιστήριο κλπ που λέγονται και ελπιζω φέτος να διοριστώ. Εύχομαι το ίδιο σε κάθε έναν από τους συναδέλφους που πραγματικά το δικαιούνται.
Όποιος έχει να καταγγείλει κάτι για τον ΑΣΕΠ να το κάνει επωνύμως και με στοιχεία διότι αν έχει γίνει κάτι ύποπτο αυτό επηρεάζει την σειρά και των υπολοίπων.

Δεν καταλαβαίνω το μένος σου εναντίον της προϋπηρεσίας πραγματικά. Το κράτος ΔΕΝ μπορεί να γνωρίζει τις συνθήκες πρόσληψης και εργασίας στοκάθε ιδιωτικό φροντιστήριο (και σχολείο...και μιλώ ως παθών) και για το λόγο αυτό δεν αναγνωρίζει την προϋπηρεσία αυτή ως προσόν διορισμού (στα ιδιωτικά σχολεία θα πρέπει να έχει συμπληρώσει ο υποψήφιος τουλάχιστον 24 μήνες προϋπηρεσίας για να μπει στους πίνακες αναπληρωτών)...

Και κάτι ακόμη: την καταγγελία για τον 1Π/2008 την έκανα όταν έπρεπε και εκεί που έπρεπε και φυσικά επώνυμα. Από 'κεί και ύστερα ένα είναι το σίγουρο: το ΑΣΕΠ είναι κράτος εν κράτει, οι μηχανισμοί και οι δικλείδες του είναι τέτοιες ώστε να είναι καλυμμένο σε κάθε περίπτωση δικής του ατασθαλίας. Αυτά να τα βλέπουν όσοι "θεοποιούν" το "αξιοκρατικό" ΑΣΕΠ...

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8507 στις: Μάρτιος 27, 2010, 04:14:56 μμ »
Δηλαδή τι θέλεις να πεις; Ότι είναι πιο αξιοκρατικό να έχεις κάποιον γνωστό στην δευτεροβάθμια και να παίρνεις ώρες για πρόσθετη διδακτική στήριξη και ωρομισθία; Και αν δεν έχεις μέσο τι κάνεις από πού θα αρχίσεις να μαζεύεις μόρια;;; Δηλαδή μόνο όσοι έχουν άκρες είναι ικανοί για δουλειά σ΄ αυτήν τη χώρα; Γι΄ αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε......
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8508 στις: Μάρτιος 27, 2010, 04:20:20 μμ »
Δηλαδή τι θέλεις να πεις; Ότι είναι πιο αξιοκρατικό να έχεις κάποιον γνωστό στην δευτεροβάθμια και να παίρνεις ώρες για πρόσθετη διδακτική στήριξη και ωρομισθία; Και αν δεν έχεις μέσο τι κάνεις από πού θα αρχίσεις να μαζεύεις μόρια;;; Δηλαδή μόνο όσοι έχουν άκρες είναι ικανοί για δουλειά σ΄ αυτήν τη χώρα; Γι΄ αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε......

Ξέρεις κάτι φίλε μου; Το να μετατρέπεις την εξαίρεση σε κανόνα χαρακτηρίζεται με μία και μόνο λέξη: στρέβλωση! Αν υπάρχουν μερικά λαμόγια που κινούνται έτσι όπως λες ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΤΑΣ ΛΑΣΠΗ σε δεκάδες χιλιάδες εκπαιδευτικούς που έχουν φτύσει το γάλα της μάνας τους για να μαζέψουν τα μόριά τους: έχουν αφήσει πίσω οικογένειες και ζωές, έχουν "μπει μέσα" οικονομικά για να αυτοχρηματοδοτούν τις οδύσσειές τους ανά την Ελλάδα κλπ κλπ κλπ Εκτός αν θες (όπως και η φιλτάτη υπουργός) απλά να δημιουργήσεις εντυπώσεις χαρακτηρίζοντας το σύνολο των ωρομισθίων και αναπληρωτών εκπαιδευτικών ως λαμόγια...

Λίγη ντροπή δεν θα έβλαπτε...

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8509 στις: Μάρτιος 27, 2010, 04:26:13 μμ »
Δεν χαρακτήρισα κανέναν και τίποτα. Απλώς επισήμανα ότι από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κάποιος για να μαζέψει τα μόρια που απαιτούνται για να πάει ωρομίσθιος ή αναπληρωτής, αν δεν έχει μέσο. Αυτό το κάπου λέγεται ΑΣΕΠ ή κάνω λάθος;  Δεν βλέπω εγώ κανέναν άλλο δρόμο. Αν πάλι κάνω λάθος απάντησε μου εσύ από πού  μπορεί κάποιος να μαζέψει μόρια; Και η διαδικασία του γύρω-γύρω  όλοι ανά την Ελλάδα μου είναι γνωστή την κάνω τρίτη χρονιά και την έχω εμπεδώσει!!!
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος Nickman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8510 στις: Μάρτιος 27, 2010, 04:29:22 μμ »
Δεν δέχομαι οτι είναι κάποιος καλύτερος καθηγητής από κάποιον άλλο επειδή η δική του προυπηρεσία είναι αναγνωρισμένη απο το κράτος ενώ του άλλου όχι και γιαυτό έκανα το παραπάνω σχόλιο. Αυτή είναι η άποψή μου.
Και στα ιδιωτικά σχολεία πάλι μέσο θέλεις και μάλιστα γερό για να μπείς. Το ίδιο και για την ΠΔΣ μέχρι φέτος που μπήκε ο χρόνος που πήρες πτυχίο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2010, 04:37:45 μμ από Nickman »

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8511 στις: Μάρτιος 27, 2010, 04:31:54 μμ »
amadeus μηπως εχεις απαντηση για την δικη μου ερωτηση πριν?
thanks

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 637
Σύνολο: 647

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.