*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1967374 φορές)

0 μέλη και 28 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8624 στις: Μάρτιος 28, 2010, 11:28:34 μμ »
Ψυχραιμία βρε παιδιά να τα ρημαδοανακοινώσει πρώτα!

Οποιος πήγε κόντρα στους εκπαιδευτικούς έφαγε το κεφάλι του !

Αν πραγματοποιήσει αυτά που ακούγονται πρέπει όλοι μας να συνεισφέρουμε στην

πολιτική της εξόντωση
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:41:48 »

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8625 στις: Μάρτιος 28, 2010, 11:32:17 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα.Τελικά έχει καταλάβει κανείς πως θα προσλαμβάνονται από του χρόνου οι αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι; από ποιον πίνακα;

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8626 στις: Μάρτιος 28, 2010, 11:37:51 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα.Τελικά έχει καταλάβει κανείς πως θα προσλαμβάνονται από του χρόνου οι αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι; από ποιον πίνακα;

Απο ποιον πινακα θα προσλαμβανονται τον Σεπτεμβριο 2010 και τον Σεπτ.2011  ???

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8627 στις: Μάρτιος 28, 2010, 11:42:23 μμ »
                

Αν πούμε ότι σε ένα κλάδο όπως πχ πε60 έγιναν φέτος 700  μόνιμοι διορισμοί συνολικά από όλους τους πίνακες.
Το έτος 2010/11 σύμφωνα με τα μέχρι τώρα (δεδομένα ( -50%) πρέπει να διορίσει τους 350.
Φέτος πήρε αναπληρωτές κοντά στους 1800.
Το 2010/11 σύμφωνα με τα μέχρι τώρα (-70%) πρέπει να πάρει  550 περίπου .

Έχουμε  συνολικά  μέχρι τώρα     700 μονίμους + 1800 αναπληρωτές = 2500

Θα έχουμε για το 2010/11  350 μόνιμους + 550 αναπληρωτές  =  900.

Όλες αυτές τις θέσεις (1600) πως θα τις καλύψει  ???    
Ξαφνικά αυτές οι θέσεις θα πάψουν να υπάρχουν???  Με  30ρια τμήματα???
Δεν νομίζω .

Η δική μου λογική    είναι να περιμένουμε  να ακούσουμε τις επίσημες ανακοινώσεις και μετά να  κάνουμε υποθέσεις προφητείες που δεν κάνουν τίποτε άλλο από το να μας προσθέτουν αγωνία και άγχος.

Λέτε για το πιστοποιητικό,         συγνώμη βρε παιδιά  θέλω να κάνω μια ερώτηση χωρίς να έχω πρόθεση να θίξω.

Τι παιδαγωγική επάρκεια  μπορεί να έχουν κάποιες τεχνικές ειδικότητες??

Τα νούμερα που αναφέρω μπορει να μην είναι απόλυτα ακριβή
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2010, 11:45:37 μμ από PO-PA-KI »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:41:48 »

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8628 στις: Μάρτιος 28, 2010, 11:43:40 μμ »
Εννοώ από το Σεπτέμβρη του 2010 και μιλάω για αυτούς τους δύο πίνακες που αναφέρθηκαν πριν. Οι αναπλ-ωρομίσθ. θα προσλαμβάνονται από αυτόν της μεταβατικής ή από τον άλλον;

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8629 στις: Μάρτιος 29, 2010, 01:18:25 πμ »
Εχουμε και λεμε,μοριοδοτηση προσφατου/ων ασεπ,προυπηρεσια,ειδικα προσοντα ( πχ.μεταπτυχιακα και ισως ξενες γλωσσες η η/υ )και κοινωνικα κριτηρια πχ.  πολυτεκνοι.Μεταβατικο σταδιο 2-3 ετων, η frau  Anna  επιθυμει εναν πινακα για ολους (αναπληρωτες-μονιμους  ακομη  και των ιδιωτικων) .Προσωπικα δεν πιστευω τιποτα μεχρι να τα δω τυπωμενα σε επισημο εγγραφο.Δεν δενω κομπο τιποτε γιατι ο καθε ενας απο εμας εκφραζει τις επιθυμιες του.Ελπιζω να σε βοηθησα physicaest.
ok ευχαριστω


Εννοώ από το Σεπτέμβρη του 2010 και μιλάω για αυτούς τους δύο πίνακες που αναφέρθηκαν πριν. Οι αναπλ-ωρομίσθ. θα προσλαμβάνονται από αυτόν της μεταβατικής ή από τον άλλον;

Ο νεος πινακας θα καταρτιστει για τον Σεπτ. 2010 ??? ή μετα τον νεο ΑΣΕΠ?
Παντως παλι δε διαφωτιστηκαμε
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2010, 01:26:31 πμ από physicaest »

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8630 στις: Μάρτιος 29, 2010, 02:34:17 πμ »
ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ.Η ΠΕΕΑ παλευει για το 40% στο οποιο ανηκουν οι οαεδιτες και το καταλαμβανουν ολο , τουλαχιστον στους φιλολογους  .Πετανε εξω εκατονταδες φιλολογους αναπληρωτες που εχουν περασει και στον ασεπ.Μη κανοντας καμια αναφορα στο 24 μηνο , ουσιαστικα η ΠΕΕΑ μας διαγραφει μονοκονδυλιας.Αρα εμεις θα ειμαστε τα εξιλαστηρια θυματα.ΑΙΣΧΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ.

Αποσυνδεδεμένος astron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8631 στις: Μάρτιος 29, 2010, 03:32:55 πμ »
ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ.Η ΠΕΕΑ παλευει για το 40% στο οποιο ανηκουν οι οαεδιτες και το καταλαμβανουν ολο , τουλαχιστον στους φιλολογους  .Πετανε εξω εκατονταδες φιλολογους αναπληρωτες που εχουν περασει και στον ασεπ.Μη κανοντας καμια αναφορα στο 24 μηνο

Ποια αναφορά????? Το δελτίο τους αναφέρεται σε αυτά που τους είπαν στο υπουργείο:
Παράθεση
Στα πλαίσια των συναντήσεων διεφάνη ότι :

Αποσυνδεδεμένος FL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8632 στις: Μάρτιος 29, 2010, 08:06:03 πμ »
ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ.Η ΠΕΕΑ παλευει για το 40% στο οποιο ανηκουν οι οαεδιτες και το καταλαμβανουν ολο , τουλαχιστον στους φιλολογους  .Πετανε εξω εκατονταδες φιλολογους αναπληρωτες που εχουν περασει και στον ασεπ.Μη κανοντας καμια αναφορα στο 24 μηνο , ουσιαστικα η ΠΕΕΑ μας διαγραφει μονοκονδυλιας.Αρα εμεις θα ειμαστε τα εξιλαστηρια θυματα.ΑΙΣΧΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ.

Ψυχραιμία συνάδελφε. Ψυχραιμία.
Πρωτα διαβαζουμε καλα και μετα κρινουμε και φωναζουμε!



...Στα πλαίσια των συναντήσεων διεφάνη ότι...


...3. Μετά από πιέσεις της Π.Ε.Α. εξετάζεται το ζήτημα των εκπαιδευτικών με μεγάλες προϋπηρεσίες που δεν θα απορροφηθούν στη διάρκεια της μεταβατικής περιόδου.

...Ο νέος πίνακας αναμένεται να περιλαμβάνει :
μοριοδότηση πρόσφατου – πρόσφατων – γραπτού διαγωνισμού εκπαιδευτικών, προϋπηρεσία (η Π.Ε.Α. πιέζει ώστε να έχει τη μεγαλύτερη βαρύτητα)...


[/i]

Φιλικα παντα.


Αποσυνδεδεμένος STELLIOPH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8633 στις: Μάρτιος 29, 2010, 09:02:35 πμ »
               

Αν πούμε ότι σε ένα κλάδο όπως πχ πε60 έγιναν φέτος 700  μόνιμοι διορισμοί συνολικά από όλους τους πίνακες.
Το έτος 2010/11 σύμφωνα με τα μέχρι τώρα (δεδομένα ( -50%) πρέπει να διορίσει τους 350.
Φέτος πήρε αναπληρωτές κοντά στους 1800.
Το 2010/11 σύμφωνα με τα μέχρι τώρα (-70%) πρέπει να πάρει  550 περίπου .

Έχουμε  συνολικά  μέχρι τώρα     700 μονίμους + 1800 αναπληρωτές = 2500

Θα έχουμε για το 2010/11  350 μόνιμους + 550 αναπληρωτές  =  900.

Όλες αυτές τις θέσεις (1600) πως θα τις καλύψει  ???    
Ξαφνικά αυτές οι θέσεις θα πάψουν να υπάρχουν???  Με  30ρια τμήματα???
Δεν νομίζω .

Η δική μου λογική    είναι να περιμένουμε  να ακούσουμε τις επίσημες ανακοινώσεις και μετά να  κάνουμε υποθέσεις προφητείες που δεν κάνουν τίποτε άλλο από το να μας προσθέτουν αγωνία και άγχος.

Λέτε για το πιστοποιητικό,         συγνώμη βρε παιδιά  θέλω να κάνω μια ερώτηση χωρίς να έχω πρόθεση να θίξω.

Τι παιδαγωγική επάρκεια  μπορεί να έχουν κάποιες τεχνικές ειδικότητες??

Τα νούμερα που αναφέρω μπορει να μην είναι απόλυτα ακριβή

“Λέτε για το πιστοποιητικό,         συγνώμη βρε παιδιά  θέλω να κάνω μια ερώτηση χωρίς να έχω πρόθεση να θίξω.

Τι παιδαγωγική επάρκεια  μπορεί να έχουν κάποιες τεχνικές ειδικότητες??”


Καταλάβατε ρε παιδιά? Να μη θίξουμε κιόλας τις αμόρφωτες κομμώτριες που έχουν διοριστεί  στην Εκπ/ση χωρίς να υπάρχουν  στο λεξιλόγιό τους οι λέξεις : Πανελλαδικές εξετάσεις, πτυχίο Τριτοβάθμιας εκπ/σης, Μεταπτυχιακό, Διδακτορικό, ΑΣΕΠ, ΣΕΛΕΤΕ ,….
Τι παιδαγωγική επάρκεια μπορεί να έχει μια κομμώτρια ρε παιδιά????

Αποσυνδεδεμένος ACHINOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8634 στις: Μάρτιος 29, 2010, 09:15:19 πμ »
Διεφανη ,πιεζει,εξεταζεται,αναμενεται να παριλαμβανει,ο Κρονος επιστρεφει στην Παρθενο,αυτοκλητοι σωτηρες,αισχος,40%,24+Ασεπ,λεξεις,αγωνιες,μηνυματα,ωρες χαμενες απο τη ζωη μας μπροστα σε ενα πληκτρολογιο,ανασφαλεια...........Καποτε πηγαινα με τον σταυρο στο χερι μα αυτος μου βαρηνε πια και τον κουβαλαω στον ωμο ,για να ειμαστε και στο πνευμα των ημερων.Καλη Ανασταση οτι και αν σημαινει αυτο για τον καθενα απο εμας ,γιατι απο πνευμα εγω τουλαχιστον εχω παραδωσει.......

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8635 στις: Μάρτιος 29, 2010, 10:41:49 πμ »
Διεφανη ,πιεζει,εξεταζεται,αναμενεται να παριλαμβανει,ο Κρονος επιστρεφει στην Παρθενο,αυτοκλητοι σωτηρες,αισχος,40%,24+Ασεπ,λεξεις,αγωνιες,μηνυματα,ωρες χαμενες απο τη ζωη μας μπροστα σε ενα πληκτρολογιο,ανασφαλεια...........Καποτε πηγαινα με τον σταυρο στο χερι μα αυτος μου βαρηνε πια και τον κουβαλαω στον ωμο ,για να ειμαστε και στο πνευμα των ημερων.Καλη Ανασταση οτι και αν σημαινει αυτο για τον καθενα απο εμας ,γιατι απο πνευμα εγω τουλαχιστον εχω παραδωσει.......
Κάτι μου λέει ότι και εσύ πας να γίνεις κακό πρότυπο... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8636 στις: Μάρτιος 29, 2010, 10:49:50 πμ »
Από τα γραφόμενα της ΠΕΑ δεν ξεκαθαρίζονται πολλά. Αυτό  για το μεταβατικό διάστημα ότι για 2 ή 3 χρόνια θα διορίζονται από τους ισχύοντες πίνακες εγώ το καταλαβαίνω σαν μια παράταση που είναι λογικό να υπάρξει για να μην ανατραπεί βίαια η ζωή κανενός.
Όσο για την διαμόρφωση ενός πίνακα απ’ τον οποίο να γίνονται οι προσλήψεις και για ΠΔΣ και για εκκλησιαστικά ακόμη και για τα ιδιωτικά είναι κάτι εξαιρετικά θετικό.
Αφενός κλείνουν τα παράθυρα που έδωσαν σε πολλούς την πλάγια προϋπηρεσία αφετέρου θωρακίζεται ο εκπαιδευτικός.
 Στα ιδιωτικά σχολεία και κυρίως στα φροντιστήρια κατάντησαν να διοργανώνουν καλλιστεία για να προσλάβουν κάποιο και να υποβαθμίζουν  τα αντικειμενικά προσόντα που πρέπει να έχει ο εκπαιδευτικός. Εν τέλει η εκπαίδευση δεν είναι εμπόριο όπως επιμένουν μερικοί. Όλα τα παιδιά πρέπει να αποκτούν μόρφωση με τις ίδιες προδιαγραφές άσχετα αν επιλέγουν ιδιωτικό ή δημόσιο ή ακόμη και φροντιστήριο.
Το ίδιο ισχύει και για τα εκκλησιαστικά, τι πάει να πει να βάζουμε τους «ηθικούς» καθηγητές οι οποίοι αφού πάρουν τα μόρια να την κάνουν για το δημόσιο. Δηλαδή οι υποψήφιοι παπάδες πρέπει να είναι στην γυάλα τους και μετά να βγουν και να το παίζουν πνευματικοί πατέρες;
Εύχομαι  η Διαμαντοπούλου να μας διαψεύσει και να γίνει κάτι σωστό στην εκπαίδευση. Μιας και γίνεται όλος αυτός ο χαμός ας θιχτούν κάποια θέματα που φαινόταν παγιωμένα και μας έχουν ,όσους είμαστε στην εκπαίδευση, ταλαιπωρήσει πολύ …

Αποσυνδεδεμένος piaget

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8637 στις: Μάρτιος 29, 2010, 11:37:54 πμ »
Καταλάβατε ρε παιδιά? Να μη θίξουμε κιόλας τις αμόρφωτες κομμώτριες που έχουν διοριστεί  στην Εκπ/ση χωρίς να υπάρχουν  στο λεξιλόγιό τους οι λέξεις : Πανελλαδικές εξετάσεις, πτυχίο Τριτοβάθμιας εκπ/σης, Μεταπτυχιακό, Διδακτορικό, ΑΣΕΠ, ΣΕΛΕΤΕ ,….
Τι παιδαγωγική επάρκεια μπορεί να έχει μια κομμώτρια ρε παιδιά????

Εσύ τι παιδαγωγική επάρκεια έχεις? επειδή έτυχε να πάρεις 1-2 μαθήματα περί θεωρίας στα παιδαγγωγικά νομίζεις ότι έγινες και καθηγήτρια? ή πειραματίζεσαι στις πλάτες
των αθώων μαθητών σου για λίγα μόρια?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.