*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966917 φορές)

0 μέλη και 35 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10122 στις: Απρίλιος 25, 2010, 05:38:31 μμ »
Αν θελουν λοιπον να ανακατεψουν τα μορια και να κανουν πινακα/ες βαθμου  προνοησης του τυπου "δεν αφηνω την δουλεια μου κ το σπιτι μου προνοω παω στον Μπονια να μου μαθει σχεδιο μαθηματος που δεν το εκανα στη σχολη μου για να χτυπησω 85αρι στην διδακτικη ωστε να εκτοξευτω  ψηλα στον πινακα ΑΣΕΠ" εε ας τον πουνε πινακα καταταξης προνοησης στο σχεδιο μαθηματος!!  ::)   οχι ομως να τους λενε και πινακα  ΑΣΕΠ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:27:55 »

Αποσυνδεδεμένος kooki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10123 στις: Απρίλιος 25, 2010, 05:46:09 μμ »
Δεν λέω πως όλα όσα γίνονται είναι δικαιολογημένα και οτι θα τα δεχτούμε χωρίς να αγωνιστούμε να τα αλλάξουμε προς όφελός μα ,αλλά ε΄χω μάθει να σκέφτομαι προνοητικά.Πρέπει να σκέφτεται κανείς τι θα κα΄νει αν όλα πάνε στραβά και όχι όπως τα υπολόγιζε.Σε μια τέτοια περίπτωση ο πιο προνοητικός θα βγει κερδισμένος.Είμαι απλά ρεαλίστρια.

 Ξεκινάς με πληθυντικό "Δεν λέω πως όλα όσα γίνονται είναι δικαιολογημένα και οτι θα τα δεχτούμε χωρίς να αγωνιστούμε να τα αλλάξουμε προς όφελός μας" και καλά κάνεις ,όμως διολισθαίνεις στον ενικό  "Σε μια τέτοια περίπτωση ο πιο προνοητικός θα βγει κερδισμένος.Είμαι απλά ρεαλίστρια."Ξέρεις στο ίδιο καλάθι δεν χωράνε εύκολα η λογική της  πολιτικής αμφισβήτησης και της συλλογικής διεκδίκησης από τη μια και η λογική της αρένας "ο θάνατός σου η ζωή μου" από την άλλη. Από πότε ρεαλισμός σημαίνει "παίζω με τους όρους του συστήματος" ,αλλά του κάνω -στο φαντασιακό μου- υψηλή κριτική ; Στην προκειμένη περίπτωση ,όοοταν και ααααν αποφασίσεις ποτέ αποφασίσεις να παίξεις με άλλους όρους ,θα έχεις ξεχάσει ήδη τις αρχικές σου επιφυλάξεις. Θα είσαι ήδη μέσα στο σύστημα και θα έχεις κάνει γαργάρα τα "πώς' και τα "γιατί"

Αποσυνδεδεμένος kes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10124 στις: Απρίλιος 26, 2010, 12:30:08 πμ »
Έχω την εντύπωση ότι το νομοσχέδιο θα έχει νομικό κώλυμμα. Με το ισχύον σύστημα ο ΑΣΕΠ δεν μπορεί να κάνει διαγωνισμό για θέσεις που δεν έχουν προκυρηχθεί εκ των προτέρων.Συνεπώς ο διαγωνισμός δεν μπορεί να είναι ανοιχτός άρα το νομοσχέδιο μετά από πρσφυγή στο ΣΤΕ να είναι έωλο

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10125 στις: Απρίλιος 26, 2010, 03:18:20 πμ »
Να σας θυμισω

Συνέντευξη Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων Άννας Διαμαντοπούλου στη ΝΕΤ, στην εκπομπή «Πρώτη Γραμμή» με τους δημοσιογράφους Β. Λυριτζή και Δ. Οικονόμου.


Έρχομαι τώρα στο θέμα των αιφνιδιασμών και στο θέμα του τι αποφασίζεις και πότε αρχίζει να εφαρμόζεται. Έχουμε πια όλοι εμπειρία και από τις αλλαγές που έχουν γίνει και από τον τρόπο που έγιναν αυτές οι αλλαγές, ιδιαίτερα στο χώρο της παιδείας. Η λογική ότι αποφασίζω κάτι τώρα και το ξεκινάω το Μάιο είναι καταστροφική.
ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ:  Με το βαθμό του πτυχίου όχι, αλλά θα σας πει κάποιος και η εμπειρία δε θα παίξει ρόλο που  έχω κάνει μάθημα 5 χρόνια ως αναπληρωτής;
Α. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ: Βεβαίως, ας απαντήσω. Είπαμε την εξής βασική αρχή, η οποία συνάδει με την αρχή την οποία την προηγούμενη μέρα είχε πει η κυβέρνηση. Ότι θα πρέπει κάποιος να περνάει το ΑΣΕΠ και θα προσμετράτε όλη η εμπειρία που έχει. Κάθε μόριο που έχει κάθε εκπαιδευτικός, είτε ως ωρομίσθιος, είτε ως αναπληρωτής όλα αυτά τα χρόνια που τα μάζεψε σε όλη την Ελλάδα θα προσμετράνε απολύτως. Δηλαδή το ένα είναι το ΑΣΕΠ, το δεύτερο είναι αυτή η εμπειρία η οποία είναι και πολύ σημαντική. Δηλαδή είναι σημαντικό να έχεις έναν εκπαιδευτικό ο οποίος έχει εμπειρία.
ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ:  Δηλαδή ένα άνθρωπος που ήταν έτοιμος να διοριστεί, έχοντας όλα αυτά τα προσόντα που λέμε, τα μόρια από την επαρχία, που έχει περάσει τα χρόνια του και ήταν έτοιμος τώρα να διοριστεί, του λέτε μπες και στο ΑΣΕΠ.
Α. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ: Είναι ελάχιστοι οι άνθρωποι που δεν έχουν περάσει από το ΑΣΕΠ. Αλλά θέλω να σας πω ότι είναι οι περισσότεροι, δηλαδή αυτή τη στιγμή και οι αναπληρωτές οι περισσότεροι έχουν περάσει στο ΑΣΕΠ. Υπάρχει ένας μικρός αριθμός ανθρώπων που δεν έχουν περάσει στο ΑΣΕΠ και έχουν συγκεντρώσει μόρια, οι οποίοι έρχονται από αρκετά μακριά και γι’ αυτό μίλησα για μεταβατικές περιόδους.

θελω να συγχαρω και  να ευχαριστησω την Αννουλα για τα παρακατω

1. την ειλικρινεια της
2.οτι δεν με αιφνιδιασε ηταν ολα αναμενομενα
3.οτι μου μετραει την προύπηρεσια οπως ακριβως εχει (7 χρονια ωρομισθιος-21 μηνες )
4.οτι μου μετραει την επιτυχια μου στον ασεπ(2002)
5.οτι ελαβε σοβαρα υποψη της την ηλεκτρονικη διαβουλευση στην συνταξη του νομοσχεδιου
6.οτι βγαινει στα καναλια παραμυθιαζει τους παντες και δεν τρεχει τιποτα


                                    εχει συνεχεια


Α. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ: Δεν μπορεί κανείς να πει ότι δεν προσλαμβάνω γιατί δεν έχω λεφτά. Νομίζω στην υγεία και στην παιδεία αυτό το πράγμα δεν γίνεται.
Αυτό λοιπόν που πρέπει να πούμε είναι ότι οι πίνακες του ΑΣΕΠ, που είναι εξέλιξη, θα λειτουργήσουν κανονικά για το 2010 – 2011. Γι' αυτό είπαμε ότι δεν θα υπάρξει ανατροπή στη ζωή κανενός και οι πίνακες αυτοί θα λειτουργήσουν όπως είναι γιατί ανακοινώθηκαν πριν από δυο χρόνια, δόθηκαν εξετάσεις. Κανένας δεν πρόκειται να βρεθεί ξαφνικά από τη μια στιγμή στην άλλη στο κενό. Να πούμε ότι η βασική αρχή η οποία θα υπάρξει για όλα είναι το ΑΣΕΠ, αλλά και η εμπειρία και τα μόρια.

να ευχαριστησω την Αννα

7.που ειναι κυμπαρισσα γυναικα και δινει λεφτα για την παιδεια(μειωση προσληψεων,30ρια τμηματα , υπερωριες κ.ο.κ)
8.που δεν ανατρεπει τις ζωες των εκπαιδευτικων φτιαχνοντας μεταβατικες περιοδους (αξιοκρατικα,ορθολογικα τουλαχιστον πραγματικα)
9.που δεν βρισκομαι απο την μια στιγμη στην αλλη στο κενο.


Αννα

ανατρεπεις τον οικογενειακο προγαμματισμο χιλιαδων ανθρωπων (αδικα αυτο ειναι το τραγικο) και αναστατωνεις εντελως ανευθυνα τις ζωες τους με προκλητικο τροπο.
Αννα εσυ μπορει να ξεχασεις
αυτοι ποτε...



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:27:55 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10126 στις: Απρίλιος 26, 2010, 01:18:35 μμ »
Διαβάζω τόσες μέρες και δεν έχω καταλάβει τίποτα. όποιος μπορεί ας με βοηθήσει λιγακι.
1. Πώς αποκτά κανείς το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας; Όσοι έχουν τελειώσει καθηγητική σχολή πχ Μαθηματικοί, Φιλόλογοι,Ξενόγλωσσοι πρέπει να δώσουν εξετάσεις καπου ξανα;
2. Οι επιτυχόντες των 2 τελευταίων ΑΣΕΠ .εχουν δικαίωμα να μη δώσουν εξετάσεις στον επικείμενο ΑΣΕΠ; Κάπου διάβασα ότι η επιτυχία διατηρείται ή μήπως  αυτό θα ισχύει με το ΑΣΕΠ του 2012;
3.Τώρα το Μάη δε θα κάνουμε καθόλου αιτήσεις στις δευτεροβάθμιες για αναπλήρωση κ ωρομίσθια αφού κλείνουν οι πίνακες;
4. Ποιες είναι οι επιστήμες της αγωγής μεταπτυχιακό στις οποίες δίνει εξτρα μόρια;; Τα μεταπτυχιακα του ΠΤΔΕ μετράνε;

Συγνώμη που κάνω τόσες ερωτήσεις.Καταλαβαίνω ότι όλοι θέλουν να μάθουν το μακρύ τους και το κοντό τους αλλά αλήθεια δεν έχω καταλάβει και πολλά. Μ'εχει πιάσει μια απελπισία...οι φίλοι μου έχουν βαρεθεί να τους ζαλίζω για την Αννούλα και νιώθω ότι εδώ τουλάχιστον κάποιοι με καταλαβαίνουν και νιώθουν όπως εγώ.

ΥΓ. Νομίζω ότι το νομοσχέδιο ειναι επίτηδες γραμμένο έτσι για να μας αποθαρρύνει και  να μας αποτρέψει από το να ζητήσουμε μόνιμη δουλειά στη δημόσια εκπαίδευση πιέζοντας μας όχι μόνο να απευθυνθούμε στον ιδιωτικό τομέα αλλά και σε δουλειά-απασχόληση άσχετη με τις σπουδές μας.

Σ' αυτά εδώ θα μπορούσε να μας βοηθήσει κάποιος;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10127 στις: Απρίλιος 26, 2010, 01:38:22 μμ »
Ρε παιδιά τι ψάχνετε να βρείτε? Μπήκαμε στο ΔΝΤ! Αυτό τα λέει όλα. Απλά το πασοκ αυτοπροωθείτε ως το κόμα που βελτιώνει την παιδεία επιβάλοντας την αξιοκρατία....! Λες κι εμείς δε ξέρουμε τι έκαναν όλες οι κυβερνήσεις τόσα χρόνια,σε άλλη χώρα ζούσαμε.
Δε μας λένε "δεν υπάρχει σάλιο" ,μας λένε άχρηστους .τεμπέληδες και τόσα άλλα.
Διαβάζω απορίες συναδέλφων και απορώ! Είναι απορίες ανθρώπων που έχουν πτυχίο?
Το πολυνομιοσχέδιο δεν το έχει διαβάσει ούτε η Διαμαντοπούλου!
Επίσημη ενημέρωση δεν υπάρχει. Ούτε για τους πίνακες που θα καρτιστούν,ούτε για το πως θα καταρτιστούν,πότε θα κάνουμε αιτήσεις για να μπούμε στους πίνακες,ο καιρός περνάει κι εμείς είμαστε ξεκρέμαστοι! Αφήσαμε τα σπίτια μας, με όποια προβλήματα μπορεί να είχε και δε ξέρουμε που θα είμαστε του χρόνου....Δε ξέρουμε τι να κάνουμε....να ψαχτρούμε για ιδιαίτερα... να ψαχτούμε για φροντιστήρια και σε ποια περιοχή...

Πριν 50 χρόνια έφυγαν οι γιαγιάδες μας στη Γερμανία για να βρουν μια καλύτερη τύχη.
Τώρα ήρθε η σειρά μας.

Αποσυνδεδεμένος mlks

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10128 στις: Απρίλιος 26, 2010, 02:13:08 μμ »
Ρε παιδιά τι ψάχνετε να βρείτε? Μπήκαμε στο ΔΝΤ! Αυτό τα λέει όλα. Απλά το πασοκ αυτοπροωθείτε ως το κόμα που βελτιώνει την παιδεία επιβάλοντας την αξιοκρατία....! Λες κι εμείς δε ξέρουμε τι έκαναν όλες οι κυβερνήσεις τόσα χρόνια,σε άλλη χώρα ζούσαμε.
Δε μας λένε "δεν υπάρχει σάλιο" ,μας λένε άχρηστους .τεμπέληδες και τόσα άλλα.
Διαβάζω απορίες συναδέλφων και απορώ! Είναι απορίες ανθρώπων που έχουν πτυχίο?
Το πολυνομιοσχέδιο δεν το έχει διαβάσει ούτε η Διαμαντοπούλου!
Επίσημη ενημέρωση δεν υπάρχει. Ούτε για τους πίνακες που θα καρτιστούν,ούτε για το πως θα καταρτιστούν,πότε θα κάνουμε αιτήσεις για να μπούμε στους πίνακες,ο καιρός περνάει κι εμείς είμαστε ξεκρέμαστοι! Αφήσαμε τα σπίτια μας, με όποια προβλήματα μπορεί να είχε και δε ξέρουμε που θα είμαστε του χρόνου....Δε ξέρουμε τι να κάνουμε....να ψαχτρούμε για ιδιαίτερα... να ψαχτούμε για φροντιστήρια και σε ποια περιοχή...

Πριν 50 χρόνια έφυγαν οι γιαγιάδες μας στη Γερμανία για να βρουν μια καλύτερη τύχη.
Τώρα ήρθε η σειρά μας.

Φιλος οικονομολογος που δουλευει στο εξωτερικο μου εξηγησε τι ακριβως συμβαινει με ολη αυτη την οικονομικη κατασταση.Το συμπερασμα ποιο ειναι ; Θα σας το πω απλα. Εκατονταδες χιλιαδες απολυσεις , μειωσεις μισθων συνταξεων εως και 50% και περιορισμος του κρατους παντου. Ο ιδιος πιστευει οτι η Ελλαδα θα χρεωκοπησει μεσω της στασης πληρωμων αφου δεν θα μπορεσει να πληρωσει τα 150 δισ. ευρω (!) που χρειαζεται τα επομενα τρια χρονια για χρεος και τοκους. Το ξαναλεω 150 δισ μονο για χρεος τα επομενα τρια χρονια.
Αν εσεις πιστευετε οτι υπαρχει μελλον το αφηνω στην κριση σας.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10129 στις: Απρίλιος 26, 2010, 02:21:02 μμ »
Ρε παιδιά τι ψάχνετε να βρείτε? Μπήκαμε στο ΔΝΤ! Αυτό τα λέει όλα. Απλά το πασοκ αυτοπροωθείτε ως το κόμα που βελτιώνει την παιδεία επιβάλοντας την αξιοκρατία....! Λες κι εμείς δε ξέρουμε τι έκαναν όλες οι κυβερνήσεις τόσα χρόνια,σε άλλη χώρα ζούσαμε.
Δε μας λένε "δεν υπάρχει σάλιο" ,μας λένε άχρηστους .τεμπέληδες και τόσα άλλα.
Διαβάζω απορίες συναδέλφων και απορώ! Είναι απορίες ανθρώπων που έχουν πτυχίο?
Το πολυνομιοσχέδιο δεν το έχει διαβάσει ούτε η Διαμαντοπούλου!
Επίσημη ενημέρωση δεν υπάρχει. Ούτε για τους πίνακες που θα καρτιστούν,ούτε για το πως θα καταρτιστούν,πότε θα κάνουμε αιτήσεις για να μπούμε στους πίνακες,ο καιρός περνάει κι εμείς είμαστε ξεκρέμαστοι! Αφήσαμε τα σπίτια μας, με όποια προβλήματα μπορεί να είχε και δε ξέρουμε που θα είμαστε του χρόνου....Δε ξέρουμε τι να κάνουμε....να ψαχτρούμε για ιδιαίτερα... να ψαχτούμε για φροντιστήρια και σε ποια περιοχή...

Πριν 50 χρόνια έφυγαν οι γιαγιάδες μας στη Γερμανία για να βρουν μια καλύτερη τύχη.
Τώρα ήρθε η σειρά μας.

Φιλος οικονομολογος που δουλευει στο εξωτερικο μου εξηγησε τι ακριβως συμβαινει με ολη αυτη την οικονομικη κατασταση.Το συμπερασμα ποιο ειναι ; Θα σας το πω απλα. Εκατονταδες χιλιαδες απολυσεις , μειωσεις μισθων συνταξεων εως και 50% και περιορισμος του κρατους παντου. Ο ιδιος πιστευει οτι η Ελλαδα θα χρεωκοπησει μεσω της στασης πληρωμων αφου δεν θα μπορεσει να πληρωσει τα 150 δισ. ευρω (!) που χρειαζεται τα επομενα τρια χρονια για χρεος και τοκους. Το ξαναλεω 150 δισ μονο για χρεος τα επομενα τρια χρονια.
Αν εσεις πιστευετε οτι υπαρχει μελλον το αφηνω στην κριση σας.

Έχει ήδη χρεωκοπήσει... Τέλος.  :-X
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10130 στις: Απρίλιος 26, 2010, 02:31:33 μμ »
και τι προτεινεις ........ να βγουμε στα μπαλκονια και να πεσουμε?
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10131 στις: Απρίλιος 26, 2010, 02:38:28 μμ »
και τι προτεινεις ........ να βγουμε στα μπαλκονια και να πεσουμε?

Δεν είναι άσχημη ιδέα...  :P
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10132 στις: Απρίλιος 26, 2010, 02:39:29 μμ »
Μόνο που δεν είναι μόνο 150 δισ.
 Στο τέλος του 2010 το κράτος θα χρωστά 304 δισ. ευρώ, ενώ η συνολική παραγωγή της χώρας θα είναι στα 234 δισ. ευρώ (χρέος 129,3% του ΑΕΠ). Αν ήταν οικονομολόγος ο φίλος σου δεν θα έκανε λάθος στο ποσό αλλά θα έκανε και  αναγωγή σε σχέση με το ΑΕΠ. Άλλο να χρωστάει η Ελλάδα 300 δισ. κι άλλο οι ΗΠΑ.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος mlks

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10133 στις: Απρίλιος 26, 2010, 02:47:25 μμ »
Μόνο που δεν είναι μόνο 150 δισ.
 Στο τέλος του 2010 το κράτος θα χρωστά 304 δισ. ευρώ, ενώ η συνολική παραγωγή της χώρας θα είναι στα 234 δισ. ευρώ (χρέος 129,3% του ΑΕΠ). Αν ήταν οικονομολόγος ο φίλος σου δεν θα έκανε λάθος στο ποσό αλλά θα έκανε και  αναγωγή σε σχέση με το ΑΕΠ. Άλλο να χρωστάει η Ελλάδα 300 δισ. κι άλλο οι ΗΠΑ.

Τα 150 δισ χρειαζονται για την αποπληρωμη χρεους και τοκων σε βαθος τριετιας . Δεν μιλαμε για το συνολικο χρεος το οποιο αυξανεται προφανως αφου φετος θα δανειστουμε και φετος.

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10134 στις: Απρίλιος 26, 2010, 02:48:45 μμ »
και τι προτεινεις ........ να βγουμε στα μπαλκονια και να πεσουμε?

Δεν είναι άσχημη ιδέα...  :P

μενω σε ισογειο ......γαμωτο :P :P

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10135 στις: Απρίλιος 26, 2010, 02:54:45 μμ »
ηρεμησε λιγο μην παθαινεις παρακρουση .
οντως φτασαμε στο αμην και βρήκαν καποιοι την ευκαιρια να προωθησουν τα σχεδια τους.αν θελαν στην ευρωπη να αφησουν την ελλαδα να χρωκοπησει θα το εκαναν ήδη .
εγω οικονομολογος δεν ειμαι αλλα μην νομιζει οτι θα σου πουν και τις συμφωνιες που γινονταιι κατω απο το τραπεζι.
παντως αν το εχεις υποψη σου ο ζαλογγος εχει καλυτερη θεα  ;)
μαρακι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 503

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.