*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1967391 φορές)

0 μέλη και 27 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10150 στις: Απρίλιος 26, 2010, 05:07:13 μμ »
Εδω και αρκετη ωρα παρουσιαζεται το πολυνομοσχεδιο αναλυτικα ....sch.gr.....δεν το προλαβα ολο...μομο ενα μερος...οποιος προλαβει ναμ ενημερωσει κι εμενα γιατι φευγω.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:43:56 »

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10151 στις: Απρίλιος 26, 2010, 05:29:32 μμ »
Εδω και αρκετη ωρα παρουσιαζεται το πολυνομοσχεδιο αναλυτικα ....sch.gr.....δεν το προλαβα ολο...μομο ενα μερος...οποιος προλαβει ναμ ενημερωσει κι εμενα γιατι φευγω.....

Κι εγω δεν το προλαβα απο την αρχη.Μονο απο το σημειο που ο Παναρετος εβαζε της Διαμαντως νερο χωρις να του το ζητησει

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10152 στις: Απρίλιος 26, 2010, 05:32:48 μμ »
σλουρπππ.... σιγα τα σαλια κολλησα

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10153 στις: Απρίλιος 26, 2010, 05:33:08 μμ »
Ναι φεύγουμε. Με αυτή που μπλέξαμε σε λίγο θα ...αποδημήσουμε εις Κύριον! >:(

ΥΓ. Το μόνο ευχάριστο που βλέπω είναι... τα μωράκια που βάζει η aeee στο avatar της! :)

ουα :'(...ουα :'(... κανουν όλα τα καημενα!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:43:56 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10154 στις: Απρίλιος 26, 2010, 05:57:07 μμ »
Nαι, αλλά οι φατσούλες τους είναι γλυκύτατες! :)
Πάντως, επειδή δεν είδα τη συνέντευξη από την αρχή, το μόνο που κατάλαβα από τα χαχαχα και τα μπουχουχου των δημοσιογραφίσκων είναι ότι το παιχνίδι είναι στημένο και η τράπουλα σημαδεμένη! >:( Τέτοια... γλωσσόφιλα σε υπουργό παιδείας δεν έχω... ματαξαναδεί!

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10155 στις: Απρίλιος 26, 2010, 06:16:37 μμ »
Ναι φεύγουμε. Με αυτή που μπλέξαμε σε λίγο θα ...αποδημήσουμε εις Κύριον! >:(

ΥΓ. Το μόνο ευχάριστο που βλέπω είναι... τα μωράκια που βάζει η aeee στο avatar της! :)

ουα :'(...ουα :'(... κανουν όλα τα καημενα!!

aeee…..γιατι κλαινε τα μωρα σου??? …….δεν σε πιστευω ....κατι  εκανες ….κατι πρεπει να τους ειπες  για ΔΝΤ ;D

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10156 στις: Απρίλιος 26, 2010, 06:21:32 μμ »
Ναι φεύγουμε. Με αυτή που μπλέξαμε σε λίγο θα ...αποδημήσουμε εις Κύριον! >:(

ΥΓ. Το μόνο ευχάριστο που βλέπω είναι... τα μωράκια που βάζει η aeee στο avatar της! :)

ουα :'(...ουα :'(... κανουν όλα τα καημενα!!

aeee…..γιατι κλαινε τα μωρα σου??? …….δεν σε πιστευω ....κατι  εκανες ….κατι πρεπει να τους ειπες  για ΔΝΤ ;D
πως το καταλαβες; . τους ειπα "ΔεΝ ανΤεχω τη ΔιαμαΝΤοπουλου, αν ειναι ΔυΝαΤον! θα μας μας βαλει στο ΔΝΤ και δε θα εχουμε καμια ΔυΝαΤοτητα να διορισθούμε".......

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10157 στις: Απρίλιος 26, 2010, 06:41:02 μμ »
Nαι, αλλά οι φατσούλες τους είναι γλυκύτατες! :)
Πάντως, επειδή δεν είδα τη συνέντευξη από την αρχή, το μόνο που κατάλαβα από τα χαχαχα και τα μπουχουχου των δημοσιογραφίσκων είναι ότι το παιχνίδι είναι στημένο και η τράπουλα σημαδεμένη! >:( Τέτοια... γλωσσόφιλα σε υπουργό παιδείας δεν έχω... ματαξαναδεί!

Πριν κλεισει η συνδεση ακουστηκε μια που ελεγε "τωρα ειμαι για υπνο"   ::)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10158 στις: Απρίλιος 26, 2010, 06:44:55 μμ »
Α ωραία. Τώρα μπορεί να κοιμηθεί ήσυχη. Ήταν άψογη στο ρόλο της, ξέρεις αυτόν του... γλύφτινγκ!

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10159 στις: Απρίλιος 26, 2010, 06:46:48 μμ »
Τελικοί πίνακες κατάταξης εκπαιδευτικών  (Πίνακες Επιλογής Εκπαιδευτικών για την Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια  Εκπαίδευση  - ΠΕΕΠΔΕ)
Με το άρθρο 3 ρυθμίζονται τα σχετικά με τη σύνταξη των τελικών πινάκων  κατάταξης εκπαιδευτικών . Σε αυτούς εντάσσονται όσοι συγκέντρωσαν τη βαθμολογική βάση στον τελευταίο διαγωνισμό ΑΣΕΠ ή σε έναν από τους δύο αμέσως προηγούμενους και αναφέρονται λεπτομερώς τα κριτήρια με βάση τα οποία διαμορφώνεται η σειρά κατάταξης. Εκτός από τη βαθμολογία από το διαγωνισμό,  θεσπίζονται: α) νέα ακαδημαϊκά κριτήρια, όπως η  γλωσσομάθεια, η πιστοποιημένη γνώση χειρισμού η/υ και η κατοχή δεύτερου πτυχίου., μεταπτυχιακά κλπ. , β) η αναβαθμισμένη μοριοδότηση της πραγματικής διδακτικής προϋπηρεσίας αναβαθμισμένης και  γ) λαμβάνονται υπόψη, για πρώτη φορά, κοινωνικά κριτήρια, όπως είναι η μόνιμη αναπηρία 67% και άνω ή ομόζυγη μεσογειακή αναιμία ή σκλήρυνση κατά πλάκας ή μικροδεπανοκυτταρική αναιμία, η  ύπαρξη περισσοτέρων από τρία ή περισσοτέρων από δύο τέκνων.


  Αναφέρεται στους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ του 2006 και του 2009;;;; Το νομοσχέδιο είναι ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΤΗ! Ο πρόλογος δε με τους στόχους που υποτίθεται πως υλοποιούνται με την εφαρμογή του...εξοργιστικός! "πρώτα ο μαθητής" Μας έπεισαν!
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος PE-02GR35

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10160 στις: Απρίλιος 26, 2010, 06:50:47 μμ »
"Στο θέμα των προσλήψεων νέων εκπαιδευτικών νομοθετήσαμε το θεσμό του 24μηνου με επιτυχία στον ΑΣΕΠ θέτοντας σταθερό σημείο αναφοράς για τον τρόπο πρόσληψης με προϋπηρεσία βάζοντας τέλος στην ομηρία χιλιάδων νέων επιστημόνων.

Σήμερα, η νέα πολιτική ηγεσία του υπουργείου παρουσίασε ένα σχέδιο ιδεών για την πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση υπό τον τίτλο «Νέο Σχολείο». Πολλά σημεία των εξαγγελιών..."

αρθρο Ευριπίδη Στυλιανίδη στην "Απογευματινή"

http://www.e-stylianidis.gr/node/451

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10161 στις: Απρίλιος 26, 2010, 08:33:17 μμ »
"Στο θέμα των προσλήψεων νέων εκπαιδευτικών νομοθετήσαμε το θεσμό του 24μηνου με επιτυχία στον ΑΣΕΠ θέτοντας σταθερό σημείο αναφοράς για τον τρόπο πρόσληψης με προϋπηρεσία βάζοντας τέλος στην ομηρία χιλιάδων νέων επιστημόνων.

Σήμερα, η νέα πολιτική ηγεσία του υπουργείου παρουσίασε ένα σχέδιο ιδεών για την πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση υπό τον τίτλο «Νέο Σχολείο». Πολλά σημεία των εξαγγελιών..."

αρθρο Ευριπίδη Στυλιανίδη στην "Απογευματινή"

http://www.e-stylianidis.gr/node/451



Ε όχι κι αδιάβλητο κύριε Στυλιανίδη το προηγούμενο σύστημα με ΠΔΣ, Συβιτανίδειο , ΣΔΕ κτλ. Αν θέλατε αδιάβλητο σύστημα θα μπορούσατε να κρατήσετε το 60 - 40 και να  κλέισετε τα παράθυρα αλλά όπως αποδείχτηκε δεν θέλατε... Μια χαρά βολεύανε τα παράθυρα για τα ρουσφετάκια  σας... Πολλά παιδιά που δεν είχαν μπάρμπα στην Κορώνη ένιωσαν στο πετσί τους το αδιάβλητο του προηγούμενου συστήματος...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10162 στις: Απρίλιος 26, 2010, 08:41:07 μμ »
είναι μία πικρή αλήθεια αλλά ποιος εγγυάται ότι δεν θα επαναληφθεί με άλλους πρωταγωνιστές?

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10163 στις: Απρίλιος 26, 2010, 08:42:21 μμ »
Μετά το μεσημεριανό από τη μαθήτρια, το επόμενο "κορυφαίο" το άκουσα μόλις τώρα από μια φίλη μου: "Αρκεί το πιστοποιητικό και η φοίτηση να είναι μια μέρα τη βδομάδα και όχι ολόκληρη" και η μετάφραση: γιατί έχω πολλά ιδιαίτερα και δεν μπορώ να λείπω πολλές μέρες. ;) Αφού της απάντησα για το πιστοποιητικό, ότι τόσα παιδαγωγικά κάναμε και έρχεται να μας τα αναιρέσει και ότι ένα χαρτί δε λέει τίποτα,ούτε σου εξασφαλίζει ότι θα τα πας καλά στην τάξη, έρχεται και η επόμενη απάντηση: "Όχι είμαι της άποψης πως πρέπει να γίνονται συνέχεια επιμορφώσεις και δεν πρέπει να επαναπαυόμαστε, ό,τι μαθαίνουμε καλό είναι", και η μετάφραση από μένα: δεν έχω καταλάβει τι είναι η επιμόρφωση και τι το πιστοποιητικό. Της εξηγώ πως έχει τεράστια διαφορά η επιμόρφωση με το χαρτί αυτό και μου απαντάει:"ας μην κρυβόμαστε, και τις επιμορφώσεις τις κάνουν για εκπαιδευτικές άδειες. επιπλέον η παιδ.κατάρτιση είναι πιο σημαντική από τις γνώσεις γιατί ο εκπαιδευτικός πρέπει πρώτα να είναι παιδαγωγός και αν ένα τέτοιο πιστοποιητικό βελτιώσει την εκπαίδευση,αξίζει." εδώ η μετάφρασή μου είναι:έχω χάσει τη μπάλα και έχω γίνει παπαγαλάκι. Συνεχίζω να της εξηγώ για έναν καθηγητή παιδαγωγικών στη σχολή μας που ήταν απίστευτα εριστικός και ειρωνικός με τους φοιτητές και άλλα δίδασκε και άλλα μας έκανε και μου απαντά: "Επειδή τους θυμάμαι αυτούς ακούω καθημερινά από τα παιδιά ιστορίες για καθηγητές που τα βρίζουν και τα χτυπάνε και τους φέρονται άσχημα" και η μετάφρασή μου:λέω ό,τι να'ναι γιατί δεν έχω τι να πω.Και συνεχίζω να της λέω πως το πιστοποιητικό θα της το δώσουν κάποιοι τέτοιοι καθηγητές σε κάποιο παιδαγωγικό τμήμα,πάλι θα διαβάσεις θα πας να δώσεις,θα πάρεις το χαρτί σου και θα θεωρείσαι παιδαγωγός, και ας μπεις μετά στην τάξη και ας φωνάζεις και ας χτυπάς τα παιδιά. Και η απάντηση "θα δούμε ως θα διαμορφωθεί και ποιές ειδικότητες θα αφορά, και αν κάτι τέτοιο θα βελτιώσει την παιδαγωγική μας συμπεριφορά γιατί όχι!" και η μετάφραση:αν δεν είναι για μένα που έχω τελειώσει ΦΠΨ και πήρα παιδαγωγικά αλλά είναι για κάτι φυσικούς,μαθηματικούς,πληροφορικής κλπ, δε με απασχολεί.

Αυτά από μια συζήτηση δύο νέων πτυχιούχων.Τα συμπεράσματα δικά σας. Εγώ αυτό που έχω να πω μόνο είναι ότι δεν ξέρουν οι περισσότεροι τι τους γινεται και τι πάει να γίνει. :( :( Θεωρούν ότι με τα πιστοποιητικά και τα χαρτιά θα γίνει η παιδεία καλύτερη. ::) Όπως αυτό των υπολογιστών, είχαμε ξεσκιστεί τόσα χρόνια να κάνουμε εργασίες στο word και στο ίντερνετ,ξέραμε να τα χειριζόμαστε άψογα αλλά έπρεπε να πληρώσουμε και 500 ευρώ για να πάρουμε πιστοποίηση. :-\ Μεγάλες στιγμές ζούμε και από συναδέλφους και από μαθητές!!! ;D
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.