*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1967395 φορές)

0 μέλη και 27 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11144 στις: Αύγουστος 24, 2010, 09:43:38 μμ »
Ρε σου λέω βλέπουν το ποσό και αλληθορίζουν! Και πας τόσα χλμ ? Ναι τους έλεγα,για τα μόρια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:44:13 »

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11145 στις: Αύγουστος 24, 2010, 11:14:02 μμ »
Δελτίο Τύπου
Σημεία συνέντευξης της Υφυπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, Εύης Χριστοφιλοπούλου, στo ραδιόφωνο της «ΝΕΤ105.8» και στο δημοσιογράφο Τάκη Σαράντη

«Είμαι στρατιώτης αυτής της προσπάθειας και εκεί που θα ταχθώ θα πάω. Όλοι είμαστε υπηρέτες ενός γενικού δημοσίου συμφέροντος, αυτό και μόνο»

Ο Πρωθυπουργός θα επιχειρήσει αλλαγές. Εκείνος γνωρίζει την έκταση και το μέγεθος. Οι αλλαγές που θα έρθουν, θα είναι προς το καλύτερο. Είμαστε μια κυβέρνηση που μέχρι τώρα έχει δουλέψει πολύ σκληρά και αυτό το έχει αναγνωρίσει και ο ίδιος ο Πρωθυπουργός. Έχει αξιολογήσει που χρειάζεται αλλαγές. Δεν νομίζω ότι πρόκειται μόνο για αλλαγή προσώπων. Εκτιμώ ότι πρόκειται και για μια αλλαγή σε δομικές και διαρθρωτικές διαστάσεις. Η δομή της Κυβέρνησης μπορεί να αλλάξει.

Αυτό που πρέπει να κάνουμε τώρα όλοι - όσοι είμαστε σε κυβερνητικό πόστο - είναι να δουλεύουμε μέχρι την τελευταία στιγμή που θα ανακοινωθεί, όποτε αυτό γίνει, σαν να μην υπάρχει ο ανασχηματισμός. Σκεφτείτε τώρα εμείς στο Υπουργείο Παιδείας ή στα άλλα Υπουργεία να κατεβάσουμε τα μολύβια, να κατεβάσουμε την προσπάθεια τη μεγάλη εμείς για τα σχολεία και για τις βάσεις […]

Εκτιμώ ότι όλοι μας, αλλά και εγώ προσωπικά αισθάνομαι στρατιώτης αυτής της προσπάθειας και εκεί που θα ταχθώ θα πάω.

Το σημαντικό είναι η νοοτροπία που πρέπει να έχουμε γενικότερα στην πολιτική, αλλά και πόσο μάλλον τώρα που υπάρχει η κρίση. Όλοι είμαστε στρατευμένοι. Το κάθε κυβερνητικό στέλεχος που αύριο μπορεί να φύγει και να είναι βουλευτής, που αύριο μπορεί να φύγει και να επιστρέψει στη δουλειά του. Τώρα όμως είμαστε εκεί, γιατί όλοι είμαστε υπηρέτες ενός γενικού δημοσίου συμφέροντος, αυτό και μόνο.

Αν αυτό είναι ο γνώμονας τότε και οι προσωπικές φιλοδοξίες του καθενός και οι στόχοι εντάσσονται σ’ αυτή τη μεγάλη προσπάθεια. Αυτό που πρέπει να κάνουμε όλοι τώρα είναι να έχουμε επίγνωση της δραματικότητας της κατάστασης, της κρίσιμης καμπής που περνάει η χώρα, της ανάγκης πραγματικά η χώρα μέσα απ’ αυτή την κρίση να βγει δυνατότερη.

Αυτό που εμείς περιγράφουμε στο Υπουργείο Παιδείας σήμερα - και μας αφορά όλους - είναι, ότι οι μεγάλες αλλαγές στην Παιδεία μπορούν να γίνουν και σε μια εποχή που σπανίζουν οι πόροι, διότι υπάρχει ο καλός εννοούμενος πατριωτισμός. Και αυτό σημαίνει, είμαι στο πόστο μου, μέχρι τελευταία στιγμή και προσπαθώ να φέρω σε πέρας αυτά που έχω αναλάβει.

Ο Πρωθυπουργός, λοιπόν, αποφασίζει πού και πώς θα ταχθεί ο καθένας στην επόμενη φάση που ο ίδιος θα εξαγγείλει.


«Οι αναπληρωτές θα προσληφθούν σε πραγματικά κενά»

Το Υπουργείο Παιδείας είναι ευνοημένο, γιατί μαζί με το Υγείας και το Προστασίας του Πολίτη- είναι τα μόνα τρία Υπουργεία που παρά την απαγόρευση διορισμών έχουν τη δυνατότητα, έστω και σε μειωμένους, διορισμούς,

Οι αναπληρωτές θα προσληφθούν σε πραγματικά κενά. Τον ακριβή αριθμό των κενών δεν τον γνωρίζουμε ακόμα, διότι μέχρι και λίγες μέρες πριν ανοίξουν τα σχολειά δημιουργούνται κενά.

5.000 εκπαιδευτικοί έχουν ήδη επιστρέψει στην τάξη από αποσπάσεις εκτός σχολείου. Τώρα πάμε σε ένα δεύτερο γύρο αποσπάσεων από Νομό σε Νομό, από σχολείο σε σχολείο. Καταβάλουμε κάθε προσπάθεια για πιο ορθολογική κατανομή στο εκπαιδευτικό μας δυναμικό. Έχουμε πολλές υπεραριθμίες, διότι έχουμε πολλούς εκπαιδευτικούς, δεν τους έχουμε όμως εκεί που τους χρειαζόμαστε.

«Δεν θα διχάσουμε, αλλά θα ενώσουμε οικογένειες από τις αποσπάσεις και μετακινήσεις»

Έχουμε νομοθετήσει από τον περασμένο Μάιο ώστε να έχουν οι Διευθυντές Εκπαίδευσης τη δυνατότητα να μετακινούν προσωπικό μέσα σε ένα Νομό, αλλά και οι Περιφερειακοί διευθυντές να μετακινούν προσωπικό από Νομό σε Νομό.

Σε αυτές τις μετακινήσεις θα πάρουμε υπόψη μας τα οικογενειακά δεδομένα του κάθε εκπαιδευτικού. Θα προσπαθήσουμε να μην διχάσουμε, αλλά να ενώσουμε οικογένειες από τις από τις αποσπάσεις και μετακινήσεις.

Θα ληφθούν βεβαίως υπόψη στις μετακινήσεις και τα κοινωνικά κριτήρια. Ωστόσο, η φράση «πρώτα ο μαθητής και πρώτα η μαθήτρια» σημαίνει ότι οι ανάγκες του σχολειού είναι πρώτες και μετά έρχονται οι ανάγκες που έχουμε οι συντελεστές της εκπαίδευσης, δηλαδή οι εκπαιδευτικοί.

Μέσα από τις αποσπάσεις - 5.000 εκπαιδευτικοί γυρίσανε πίσω στην τάξη - και από έναν αριθμό αναπληρώσεων ευελπιστούμε ότι θα αντιμετωπίσουμε αυτή την πάρα πολύ δύσκολη κατάσταση την οποία η κα Διαμαντοπούλου χθες περιέγραψε με τρόπο νομίζω σοβαρό και ουσιαστικό.


«Φέτος επιχειρούμε σε πάρα πολύ δύσκολες συνθήκες να γίνει το αυτονόητο»
Να σας θυμίσω, όχι μόνο τα 7.000 περσινά κενά, αλλά τα τελευταία χρόνια οι Έλληνες δυστυχώς - γονείς και μαθητές - βίωναν αυτή την κατάσταση, με πολλαπλάσιους διορισμούς και πολύ λιγότερες συνταξιοδοτήσεις. Υπήρχε μια απίστευτη σπατάλη πόρων σε ανθρώπινο δυναμικό, διότι ακριβώς βολεύαμε - και εννοώ το πολιτικό σύστημα διότι δεν φταίνε οι εκπαιδευτικοί - βολεύαμε τους εκπαιδευτικούς με κάθε τρόπο. Εκείνο που δεν βολεύαμε ήταν η ανάγκη του μαθητή να έχει τον καθηγητή και το δάσκαλο στο θρανίο να τον περιμένει και να μην περιμένει το παιδί να έρθει ο καθηγητής.

Αυτό, λοιπόν, που φέτος επιχειρούμε σε πάρα πολύ δύσκολες συνθήκες είναι να γίνει το αυτονόητο και να έχουμε το εκπαιδευτικό μας δυναμικό καλύτερα κατανεμημένο. Έχουμε 180.000 εκπαιδευτικούς, έχουμε πάρα πολλούς εκπαιδευτικούς σε σχέση με τον αριθμό των μαθητών μας.


«Τα περί μεγάλων τμημάτων δεν αληθεύουν»

Δεν θα πάμε σε 40ντάρια τμήματα. Θα εφαρμόσουμε την εγκύκλιο του 2005, η οποία λέει 25 μαθητές στην Πρωτοβάθμια, έως 30 μαθητές στη Δευτεροβάθμια. Από εκεί και πέρα τα περί πολύ μεγάλων τμημάτων δεν αληθεύουν.

Με γνώση ότι τα πράγματα είναι δύσκολα επιχειρούμε, χωρίς να αλλοιώσουμε την εγκύκλιο του αριθμού των μαθητών, χωρίς να αλλάξουμε τις εργασιακές σχέσεις των καθηγητών και των δασκάλων, να εφαρμοστεί ο νόμος και να εξαντληθούν τα περιθώρια της αξιοποίησης του δυναμικού που έχουμε.

Οι Έλληνες γονείς και κυρίως οι μαθητές δεν θα βιώσουν κάτι διαφορετικό απ’ ότι βίωναν όλα αυτά τα χρόνια που δεν υπήρχε αυτή η δυσκολία. Θα είναι καλύτερη η κατάσταση, δεν θέλω αυτή τη στιγμή να σηκώσω ψηλά τον πήχη, για μας είναι ήδη σηκωμένος ψηλά, αλλά θέλω να πω, ότι θα κάνουμε κάθε προσπάθεια να υπάρχει ομαλή λειτουργία.

 

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11146 στις: Αύγουστος 24, 2010, 11:14:59 μμ »
 >:(

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11147 στις: Αύγουστος 24, 2010, 11:20:00 μμ »
Οι Έλληνες γονείς και κυρίως οι μαθητές δεν θα βιώσουν κάτι διαφορετικό απ’ ότι βίωναν όλα αυτά τα χρόνια που δεν υπήρχε αυτή η δυσκολία. Θα είναι καλύτερη η κατάσταση, δεν θέλω αυτή τη στιγμή να σηκώσω ψηλά τον πήχη, για μας είναι ήδη σηκωμένος ψηλά, αλλά θέλω να πω, ότι θα κάνουμε κάθε προσπάθεια να υπάρχει ομαλή λειτουργία.

 τον εχουμε νιωσει ολοι αυτον τον σηκωμενο... πηχη, θα ρθει η ωρα να τον νιωσεις και εσυ ευη μου ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:44:13 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11148 στις: Αύγουστος 25, 2010, 12:00:54 πμ »
1ον Κατεβάστε τα μολύβια γιατί όποτε τα σηκώνετε κάνετε μαλακίες.
2ον Ρε! Ρε ήμουν βολεμένη ρε και δεν το ήξερα! Τόσα χρόνια τις ώρες που περίμενα μέσα στη βροχή και τα χιόνια το λεωφορείο να έρθει για να γυρίσω στην πόλη μου (το σπίτι θέλει άλλη μισή ώρα περπάτημα) χωρίς να έχω βγάλει μεροκάματο γιατί τα παιδιά πήγαν σινεμά και ο φασίστας διευθυντής δε μου έβαλε τις ώρες παρότι τις δικαιούμουν ήμουν βολεμένη! Τόσα χρόνια που ήθελα 100 ευρώ τη βδομάδα για τα ναύλα μου,ενώ έβγαζα 80 ήμουν βολεμένη!
Τόσα χρόνια που αργείται να με πληρώσετε 1 και 2 χρόνια ήμουν βολεμένη!

Ε Α ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ! Α ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ!

Αποσυνδεδεμένος Lora75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11149 στις: Αύγουστος 25, 2010, 12:15:48 πμ »
Ο κόσμος δεν ξέρει ποια είναι η πραγματικότητα σχετικά με τους εκπαιδευτικούς.Νομίζουν ότι είναι προνομιούχοι.Όταν όμως κάποιος τους εξηγεί πως είναι η κατάσταση και πόσο διαφορετικά παρουσιάζεται από τα ΜΜΕ μας λυπούνται.Σκεφτείται πως ένα μεγάλο ποσοστό εκπαιδευτικών δουλεύουν ουσιαστικά για ψίχουλα(δεν αναφέρομαι στους ωρομίσθιους)όταν ένα μέρος του μισθου πηγαίνει σε ενοίκια και εισιτήρια.Σε κανέναν άλλο τομέα δεν υπάρχει τέτοια μετακίνηση όπως στους εκπαιδευτικούς.Οι εκπαιδευτικοί γυρίζουν από πόλη σε πόλη από χωριό σε χωριό και δεν πληρώνονται καλά.Ουσιαστικά δουλεύουν για 400,500,600 ευρώ αφού τα υπόλοιπα φεύγουν σε ενοίκια μετακομίσεις εισιτήρια και επιπλέον τους λένε ότι είναι προνομιούχοι.ΤΟΣΟ ΔΟΥΛΕΜΑ.Νομίζω ότι από δω και πέρα θα δούμε πολλές παραιτήσεις εκπαιδευτικών και δεν εννοώ μόνο για συνταξιοδότηση.

Αποσυνδεδεμένος London06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11150 στις: Αύγουστος 25, 2010, 01:34:13 πμ »
Ά. Διαμαντοπούλου: “Υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός εκπαιδευτικών που διορίζονται και δεν αποδέχονται το διορισμό τους, αυτό συμβαίνει και με τους αναπληρωτές…» Ολη η συνέντευξη της Υπ. Παιδείας στο ΣΚΑΪ

24/08/2010 - 18:09


Α. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ: «ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΟΥ ΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥΣ»

Άννα Διαμαντοπούλου: “Υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός εκπαιδευτικών που διορίζονται και δεν αποδέχονται το διορισμό τους, αυτό συμβαίνει και με τους αναπληρωτές…» Δείτε όλη συνέντευξη της Υπουργού Παιδείας στο ΣΚΑΪ.

Παρατήρηση της alfavita.gr: Τα ίδια ψέμματα ακούμε χρόνια και χρόνια. Άλλοτε για τα κενά φταίνε οι επαπειλούμενες κυήσεις, τώρα οι εκπαιδευτικοί δήθεν διορίζονται και δεν αποδέχονται το διορισμό τους.

Κυρία Διαμαντοπούλου η alfavita.gr γνωρίζει χιλιάδες αδιοριστους εκπαιδευτικούς που δέχονται να τους διορίσετε στα Ιμια, στη Ρω, στα Ψαρά ή όπου αλλού θέλετε.

Ξεχάσατε κυρία Υπουργέ ότι εδώ και αρκετά χρόνια χιλιάδες δάσκαλοι, νηπιαγωγοί και καθηγητές άφησαν οικογένειες, γονείς, φίλους και όργωσαν τη σχολική εκπαίδευση από τον Εβρο μέχρι την Κρήτη και από τους Παξούς μέχρι τη Χάλκη με μισθούς - φιλοδωρήματα;

Ποιοι τα τελευταία χρόνια κάλυπταν τα κενά χωρίς καμία υποστήριξη από την πολιτεία σε όλη την ελληνική γη, σε ορεινά χωριά και κωμοπόλεις;

Γιατί προσβάλετε έτσι τη νοημοσύνη της εκπαιδευτικής κοινότητας;

Σημερινή (24/8) συνέντευξη της Άννας Διαμαντοπούλου στο ΣΚΑΙ

 

http://www.skai.gr/player/tv/?mmid=204115







Αποσυνδεδεμένος vasia98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11151 στις: Αύγουστος 25, 2010, 01:37:10 πμ »
1ον Κατεβάστε τα μολύβια γιατί όποτε τα σηκώνετε κάνετε μαλακίες.
2ον Ρε! Ρε ήμουν βολεμένη ρε και δεν το ήξερα! Τόσα χρόνια τις ώρες που περίμενα μέσα στη βροχή και τα χιόνια το λεωφορείο να έρθει για να γυρίσω στην πόλη μου (το σπίτι θέλει άλλη μισή ώρα περπάτημα) χωρίς να έχω βγάλει μεροκάματο γιατί τα παιδιά πήγαν σινεμά και ο φασίστας διευθυντής δε μου έβαλε τις ώρες παρότι τις δικαιούμουν ήμουν βολεμένη! Τόσα χρόνια που ήθελα 100 ευρώ τη βδομάδα για τα ναύλα μου,ενώ έβγαζα 80 ήμουν βολεμένη!
Τόσα χρόνια που αργείται να με πληρώσετε 1 και 2 χρόνια ήμουν βολεμένη!

Ε Α ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ! Α ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ!

μπααααααα!!!!!!!!!!!!! ουτε αυτος δε θα τους θελει...... >:( >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11152 στις: Αύγουστος 25, 2010, 09:07:37 πμ »
Η "κυρία" αυτή, συνειδητοποιώντας ότι θα φρικάρει η ελληνική κοινωνία με τις συμπτύξεις τμημάτων και σχολείων, ενδεχομένως και με το κλείσιμο σχολικών μονάδων αφού:
1) Διορισμούς δεν κάνει
2) Οι εκπαιδευτικοί δε θα έχουν πλέον το δόλωμα που λέγεται μόρια για να γυρίζουν την Ελλάδα με 3 και 60
σπεύδει να ρίξει το φταίξιμο στους εκπαιδευτικούς που δεν αποδέχονται τον διορισμό τους!!!!

Μα δεν βρίσκεται ΕΝΑΣ δημοσιογράφος να την ρωτήσει:
ΕΣΥ θα πήγαινες να δουλέψεις για να πάρεις 300 ευρώ και να δίνεις 400 νοίκι, χωρίς άλλο κίνητρο;
Τι προσόντα έχεις ΕΣΥ δηλαδή, που δεν τα έχει ένας πτυχιούχος Ανώτατης Εκπαίδευσης;
Αι σιχτίρ πια!!!
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11153 στις: Αύγουστος 25, 2010, 09:32:10 πμ »
Έτσι είναι...όσο "μεράκι" και να έχει ένας εκπαιδευτικός αυτό δεν αρκεί για να παρατήσει κανείς ΤΑ ΠΑΝΤΑ , να κάνει χιλιόμετρα μακριά από σπίτι και οικογένεια και να πάει ΑΚΩ ή ΑΜΩ για 600 euro (στην καλύτερη περίπτωση) ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΡΟ ΤΗΣ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΠΛΕΟΝ ...Γι αυτό πιστέυω ότι θα υπάρξει μεγάλο κύμα ΑΡΝΗΣΕΩΝ προσλήψεων αναπληρωτων...


Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11154 στις: Αύγουστος 25, 2010, 10:13:01 πμ »
Μην ανεβάζετε άλλες δηλώσεις τους. Είμαι σε ηλικία κρίσιμη για έμφραγμα!
Πάντως καλά κάνουν και λένε τη μια μπαρουφολογία μετά την άλλη μπας και ξυπνήσει λιγάκι ο εκπαιδευτικός κόσμος και ξεσηκωθεί επιτέλους.
Είμαστε οι μόνοι που δουλεύαμε τζάμπα μακριά από τον τόπο μας, χωρίς εκτός έδρας, χωρίς θέρετρα διακοπών για τις οικογένειές μας (όπως οι στρατιωτικοί) χωρίς καμία εξτρά παροχή και κίνητρο εκτός από τα μόρια και το όνειρο του διορισμού και τώρα το κόβουν και αυτό, ας προσέχαμε...
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11155 στις: Αύγουστος 25, 2010, 10:24:40 πμ »
Μην ανεβάζετε άλλες δηλώσεις τους. Είμαι σε ηλικία κρίσιμη για έμφραγμα!
Πάντως καλά κάνουν και λένε τη μια μπαρουφολογία μετά την άλλη μπας και ξυπνήσει λιγάκι ο εκπαιδευτικός κόσμος και ξεσηκωθεί επιτέλους.
Είμαστε οι μόνοι που δουλεύαμε τζάμπα μακριά από τον τόπο μας, χωρίς εκτός έδρας, χωρίς θέρετρα διακοπών για τις οικογένειές μας (όπως οι στρατιωτικοί) χωρίς καμία εξτρά παροχή και κίνητρο εκτός από τα μόρια και το όνειρο του διορισμού και τώρα το κόβουν και αυτό, ας προσέχαμε...
εσενα δε σε φοβουνται για να σε γλειφουν, αλλοι ...εκαμαν επανασταση καποτε και τωρα ειναι στα ωπα ωπα, με συνταξεις απο τα 40κατι......

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11156 στις: Αύγουστος 25, 2010, 12:56:36 μμ »
Που ειναι αυτος ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥΣ;;;;;χα χα χα χα χα ουαχα χα χα χαχα ουαχαχα,μπουχαχα,χα χα χαχου ουαχαχα.Αρκει


Ειναι υπαρκτοι;Ζουν αναμεσα μας;Να μας απαντησει ο Λιακοπουλος

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11157 στις: Αύγουστος 25, 2010, 01:06:17 μμ »
Μόλις επικοινώνησα με το Λιακόπουλο και μου είπε πως έχει αναλύσει διεξοδικά το θέμα με τους εκπαιδευτικούς που δε δέχονται το διορισμό τους στο best seller του "Γιατί και πώς ζουν ανάμεσά μας".
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.