*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και τριετία  (Αναγνώστηκε 208529 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #574 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 10:38:42 πμ »
Έστειλα μειλ σε πρωινές εκπομπές να αναφερθούν στο θέμα και τίποτα...

μα κανένας δεν πιέζει το υπουργείο; >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Κανείς μα κανείς δεν πρόκειται να δείξει κατανόηση στο πρόβλημα, αντίθετα όλοι θα πουν: "Δεν φτάνει που διοριστήκατε μια τόσο δύσκολη εποχή και εσείς θέλετε να είστε και δίπλα στα σπίτια σας;;;". Ο προηγούμενος χειμώνας ήταν η περίοδος της πλήρους απαξίωσης των εκπαιδευτικών από την ίδια την ηγεσία του υπουργείου...τεμπέληδες, βολεψάκηδες, βύσματα και άλλοι, ων ουκ έστιν αριθμός, χαρακτηρισμοί εκτοξευόντουσαν εναντίον μας καθημερινά. Ύστερα απ' αυτόν τον ορυμαγδό απαξίωσης ήρθε τον Μάιο ο νόμος 3848 για να βάλει "τα πράγματα στη θέση τους", έτσι τουλάχιστον εξελήφθη από τους περισσότερους εκτός εκπαίδευσης. Υπό αυτό το πλαίσιο δεν αναμένω την παραμικρή ρανίδα βοήθειας ούτε από τα ΜΜΕ ούτε από την "κοινή γνώμη"...

Πέρα από τις "μάχες" του υπουργείου με τους αδιόριστους πέρσι, κανένας δημοσιογράφος, λίγοι εκπαιδευτικοί και πολύ λίγοι γονείς θα δείξουν κατανόηση για τα αιτήματά σας...
Οπότε, η δημοσιοποίηση του προβλήματος ισχυροποιεί απλά την εικόνα της υπουργού...
Οι καλύτερες λύσεις, που εμείς αναλύουμε και εφευρίσκουμε, μπορούν να βρουν εφαρμογή με μια νέα ηγεσία στο υπουργείο και θα αφορούν τους νεοδιόριστους τότε, όπως εμένα...
Μαζί σας...  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:05:43 »

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #575 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 10:42:28 πμ »
Όποιος έχει πρόσβαση σε συνδικαλιστές ή σε πρόσωπα που ζητούν ψήφους για να εκλεγούν στΙς ΕΛΜΕ ας τους ζητήσουν να ζητήσουν από το υπουργείο ρύθμιση για την κατάργηση της 3ετίας...
Είναι καταστροφική ρύθμιση για τους νεοδιόριστους...

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #576 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 06:12:07 μμ »
Έχω να καταθέσω συγκεκριμένη πρόταση: επειδή οι ενέργειες μας θα πρέπει να συντονιστούν με κάποιον τρόπο και επειδή δεν βλέπω να ιδρώνει σχετικά κανένα συνδικαλιστικό αυτί, προτείνω τη σύστηση συλλόγου Νεοδιόριστων Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για τους εξής λόγους: α) ως σύλλογος - σωματείο θα μπορέσουμε πιο άμεσα και συντονισμένα να πιέσουμε τις ΕΛΜΕ και την ΟΛΜΕ και β) θα μπορέσουμε να καταθέσουμε το υπόμνημα - ερώτηση προς το Υπουργείο. Αν είμαστε οργανωμένοι θα μας λάβει πιο σοβαρά υπόψη της!
Αν συμφωνείτε, πέστε μου και θα ρωτήσω ποιες είναι οι προϋποθέσεις για την ίδρυσης σωματείου ή συλλόγου. Δεν ξέρω καθόλου τι απαιτείται. Και κάτι ακόμα: να ετοιμάσουμε ένα υπόμνημα και να το στείλουμε σε όλα τα σχολεία για να το συνυπογράψουν οι νεοδιοριστοι εκπαιδευτικοί (όσοι τουλάχιστον το επιθυμούν) για να ξέρουμε και τι μας γίνεται. Αν έχει κάποιος κάτι πιο συγκεκριμένο να προτείνει, ας μας το πει προκειμένου να οργανωθούμε. Τη Δευτέρα ανοίγουν τα σχολεία και πρέπει να δράσουμε άμεσα, αν θέλουμε να πετύχουμε κάτι. Α, και κάτι ακόμη! Νομίζω πως θα πρέπει να επιδιώξουμε και τη στήριξη όλων των Συλλόγων (τριτέκνων, εκπαιδευτικών με αναπηρίες, αδιόριστων κ.τ.λ.). Το μέτρο μας αφορά όλους. Οι εκπαιδευτικοί είμαστε άνθρωποι, με προβλήματα κάθε φύσης, δεν είμαστε απλώς αριθμοι σε ένα χαρτί ή "κατηγορίες" ειδικές ή μη!
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος tse

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #577 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 06:30:41 μμ »
συμφωνω απολυτα...ειμαι νεοδιοριστη και εκπαιδευτικος ειδικης κατηγοριας....το μετρο της τριετιας ειναι απανθρωπο! :'(πρεπει να καταργηθει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:05:43 »

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #578 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 08:01:18 μμ »
Έχω να καταθέσω συγκεκριμένη πρόταση: επειδή οι ενέργειες μας θα πρέπει να συντονιστούν με κάποιον τρόπο και επειδή δεν βλέπω να ιδρώνει σχετικά κανένα συνδικαλιστικό αυτί, προτείνω τη σύστηση συλλόγου Νεοδιόριστων Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για τους εξής λόγους: α) ως σύλλογος - σωματείο θα μπορέσουμε πιο άμεσα και συντονισμένα να πιέσουμε τις ΕΛΜΕ και την ΟΛΜΕ και β) θα μπορέσουμε να καταθέσουμε το υπόμνημα - ερώτηση προς το Υπουργείο. Αν είμαστε οργανωμένοι θα μας λάβει πιο σοβαρά υπόψη της!
Αν συμφωνείτε, πέστε μου και θα ρωτήσω ποιες είναι οι προϋποθέσεις για την ίδρυσης σωματείου ή συλλόγου. Δεν ξέρω καθόλου τι απαιτείται. Και κάτι ακόμα: να ετοιμάσουμε ένα υπόμνημα και να το στείλουμε σε όλα τα σχολεία για να το συνυπογράψουν οι νεοδιοριστοι εκπαιδευτικοί (όσοι τουλάχιστον το επιθυμούν) για να ξέρουμε και τι μας γίνεται. Αν έχει κάποιος κάτι πιο συγκεκριμένο να προτείνει, ας μας το πει προκειμένου να οργανωθούμε. Τη Δευτέρα ανοίγουν τα σχολεία και πρέπει να δράσουμε άμεσα, αν θέλουμε να πετύχουμε κάτι. Α, και κάτι ακόμη! Νομίζω πως θα πρέπει να επιδιώξουμε και τη στήριξη όλων των Συλλόγων (τριτέκνων, εκπαιδευτικών με αναπηρίες, αδιόριστων κ.τ.λ.). Το μέτρο μας αφορά όλους. Οι εκπαιδευτικοί είμαστε άνθρωποι, με προβλήματα κάθε φύσης, δεν είμαστε απλώς αριθμοι σε ένα χαρτί ή "κατηγορίες" ειδικές ή μη!

Συμφωνώ και εγώ απόλυτα. Πλέον η ΟΛΜΕ και η ΔΟΕ δεν μας καλύπτει. Σε πρώτη φάση θα πρέπει μια φιλόλογος να συντάξει ένα υπόμνημα, να το στείλει με mail σε όσους νεοδιορισμένους μπορεί (του Forum) και στη συνέχεια να έρθουμε σε επαφή και με τους υπόλοιπους στα σχολεία. Μετά να το κοινοποιήσουμε παντού,αφου το υπογράψουμε.
Σε δεύτερη φάση θα πρέπει να δούμε πολύ σοβαρά τη δημιουργία ενός συλλόγου-σωματείου που πέρα απο τη διεκδίκηση της κατάργησης της τριετίας να έχει πιό μόνιμο χαρακτήρα, αφου αυτοί που θα διορίζονται απο δω και πέρα θα έχουν τελείως διαφορετικά προβλήματα απο αυτά που συζητά η ΟΛΜΕ   και   η ΔΟΕ.  Αυτές έχουν καταντήσει ένα κυβερνητικό παραμάγαζο.   Αυτό που εννοώ είναι να ιδρύσουμε ένα σωματείο ανεξάρτητο απο κόμματα ωστε αντιμετωπίσουμε όλα τα προβλήματα που προκύπτουν και θα προκύψουν στο μέλλον.
ΥΓ. Η σιγή μου χθες και σήμερα οφείλεται στο οτι έχω έρθει να δω την οικογένειά μου.

Αποσυνδεδεμένος Uranios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #579 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 08:14:29 μμ »
Ειμαι μεσα σε οτι συμφωνήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος ouf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #580 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 08:22:22 μμ »
Πλέον η ΟΛΜΕ και η ΔΟΕ δεν μας καλύπτει.  ???
 Γιατι καλέ μας  κάλυπτε ποτε????????????????????????? :-X

Αποσυνδεδεμένος iroz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #581 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 08:28:34 μμ »
Ειμαι κι εγώ συμφωνη και για σύλλογο και για δικαστική κινηση. Αν ξεκινούσαμε διεκδικώντας τα δικαιώματα των νεοδιοριζόμενων του Ασεπ που το φεκ του διαγωνισμού που δώσαμε ήταν πριν το νέο νομοσχέδιο; Και να ακολουθήσει διεκδίκηση της καταργησης της τριετίας γενικότερα.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #582 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 09:08:03 μμ »
Αν κοινοποιήσουμε την επιστολή ανυπόγραφη, αλλά ως ομάδα;
Γιατί σίγουρα θα υπάρχουν συνάδελφοι που συμφωνούν με αυτή, αλλά θα ενημερωθούν από την δημοσίευσή της και δεν θα μπορούν να υπογράψουν (αν έχω λάθος να με διορθώσετε)
Και σίγουρα πρέπει να επιδιώξουμε και τη στήριξη όλων των Συλλόγων - αν καταφέρουμε να ενωθούμε για αυτόν τον σκοπό, η μαζικότητα θα είναι μεγάλο πλεονέκτημα και η πίεση που θα ασκηθεί πολύ μεγαλύτερη!
Δικαστικά, δεν συμφέρει, γιατί η εκδίκαση της δίκης θα πάρει 4 περίπου χρόνια...

Αποσυνδεδεμένος φρουφρού

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #583 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 09:26:57 μμ »
Πριν αποκλειστεί και η δικαστική οδός νομίζω πως πρέπει να ρωτήσουμε ένα δικηγόρο τι θα γίνει σε περίπτωση που βγει απόφαση υπέρ μας, όποτε και αν συμβεί αυτό.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #584 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 09:36:10 μμ »
Δίκιο έχεις!

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #585 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 09:07:11 πμ »
Πρέπει να κινηθούμε, ώστε να καταργηθεί η 3ετία,
παλέψαμε για να διοριστούμε και απαιτούμε επαναφορά του συστήματος ποτ ίσχυε ως πέρυσι, δηλ. να μπορέσουμε όλοι οι νεοδιόριστοι το Νοέμβριο να κάνουμε τα χαρτιά μας για ΜΕΤΑΘΕΣΗ.
Τέλος στα 3χρόνια υποχρεωτικής παραμονής στον τόπο του πρώτου διορισμού...
Μας κόψαν που μας κόψαν το μισθό πώς να τα βγάλουμε πέρα για 3 χρόνια;


Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #586 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 09:09:17 πμ »
Πριν αποκλειστεί και η δικαστική οδός νομίζω πως πρέπει να ρωτήσουμε ένα δικηγόρο τι θα γίνει σε περίπτωση που βγει απόφαση υπέρ μας, όποτε και αν συμβεί αυτό.

Όμως, μήπως μέχρι να βγει η απόφαση περάσει η 3ετία;...
Τώρα πρέπει να τους πιέσουμε...
Τώρα που οι εκλογές της ΕΛΜΕ πλησιάζουν...
Αν βγει 1 απόφαση που με δικαιώνει μετά από 4 χρόνια ποιο το όφελος;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2010, 09:12:25 πμ από iex »

Αποσυνδεδεμένος velis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #587 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 09:51:55 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι . Εϊμαι κι εγώ μέσα σε όλα.

Προθυμοποιούμαι να συντάξω την επιστολή (με τη βοήθεια της συζύγου που είναι πρώην δικηγόρος- τώρα στο δημόσιο) το Σαββατοκύριακο  με νομικά ερείσματα , και στη συνέχεια να την ανεβάσουμε εδώ για τυχόν τροποποιήσεις και για να την υπογράψουν όσοι θέλουν ( όταν λέμε υπογραφή εννούμε ονοματεπώνυμο, και πλήρη υπηρεσιακά στοιχεία και στοιχεία κατοικίας).

Στη συνέχεια να την αποστείλουμε με εξώδικο στην Υπουργό Παιδείας και με φαξ ή μέιλ όπου αλλού νομίζετε. Επίσης και στο συνήγορο του Πολίτη, γιατί δεν ξέρω αν το μάθατε αλλά απεύθύνθηκαν σε αυτόν και οι διοριστέοι του ΥΠΟΙΚ που θα τους διορίσει στην τριετία και αποφάνθηκε υπέρ τους και ότι είναι παράνομο να τους διορίσει στην τριετία (πολύ σημαντικό και για τους διοριστέους 3ης φουρνιάς).Θα είναι όμως λίγο δύσκολο να το στείλουμε σε όλα τα σχολεία όπου υπηρετούν νεοδιόριστοι (εκτός κι αν μοιραστούμε τις περιοχές και αναλάβουμε κάποια άτομα να στέλνουμε φαξ - εγώ συμμετέχω και σε αυτό). 

Οσον αφορά το σύλλογο, αυτό θα πάρει 1 περίπου χρόνο γιατί χρειάζεται δικαστική απόφαση, κλπ, και αμφιβάλλω κατό πόσο χρειάζεται , γιατί θα έχει πολύ περιορισμένο αντικείμενο και περιορισμένη χρονική διάρκεια.

Νομίζω ότι τα αποτελέσματα μπορούν να είναι ισάξια και αν κινηθούμε ως Συντονιστικό Οργανο νεοδιόριστων εκπαιδευτικών.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 669
Σύνολο: 679

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.