*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και τριετία  (Αναγνώστηκε 208546 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #588 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 09:53:42 πμ »
να ρωτησω κατι, η όποια δικαστικη αποφαση θα αφορα μονο τους ενάγοντες ή θα εχει ισχυ καθολική ?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:48:54 »

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #589 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 10:23:37 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι . Εϊμαι κι εγώ μέσα σε όλα.

Προθυμοποιούμαι να συντάξω την επιστολή (με τη βοήθεια της συζύγου που είναι πρώην δικηγόρος- τώρα στο δημόσιο) το Σαββατοκύριακο  με νομικά ερείσματα , και στη συνέχεια να την ανεβάσουμε εδώ για τυχόν τροποποιήσεις και για να την υπογράψουν όσοι θέλουν ( όταν λέμε υπογραφή εννούμε ονοματεπώνυμο, και πλήρη υπηρεσιακά στοιχεία και στοιχεία κατοικίας).

Στη συνέχεια να την αποστείλουμε με εξώδικο στην Υπουργό Παιδείας και με φαξ ή μέιλ όπου αλλού νομίζετε. Επίσης και στο συνήγορο του Πολίτη, γιατί δεν ξέρω αν το μάθατε αλλά απεύθύνθηκαν σε αυτόν και οι διοριστέοι του ΥΠΟΙΚ που θα τους διορίσει στην τριετία και αποφάνθηκε υπέρ τους και ότι είναι παράνομο να τους διορίσει στην τριετία (πολύ σημαντικό και για τους διοριστέους 3ης φουρνιάς).Θα είναι όμως λίγο δύσκολο να το στείλουμε σε όλα τα σχολεία όπου υπηρετούν νεοδιόριστοι (εκτός κι αν μοιραστούμε τις περιοχές και αναλάβουμε κάποια άτομα να στέλνουμε φαξ - εγώ συμμετέχω και σε αυτό). 

Οσον αφορά το σύλλογο, αυτό θα πάρει 1 περίπου χρόνο γιατί χρειάζεται δικαστική απόφαση, κλπ, και αμφιβάλλω κατό πόσο χρειάζεται , γιατί θα έχει πολύ περιορισμένο αντικείμενο και περιορισμένη χρονική διάρκεια.

Νομίζω ότι τα αποτελέσματα μπορούν να είναι ισάξια και αν κινηθούμε ως Συντονιστικό Οργανο νεοδιόριστων εκπαιδευτικών.


Συμφωνώ απόλυτα. Πρέπει να κινηθούμε γρήγορα ώστε να γίνει γνωστό το πρόβλημά μας. Αν μπορέσεις κάνε την επιστολή, ανέβασέ την και θα ενημερώσουμε τους νεοδιόριστους συναδέλφους, ώστε να μαζευτούμε όσο το δυνατόν περισσότεροι. Οσον αφορά το σύλλογο-σωματείο πρέπει να κάνουμε κάτι εκτός ΟΛΜΕ γιατί όπως είδαμε για την ΟΛΜΕ είμαστε ανύπαρκτοι.

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #590 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 10:25:47 πμ »
Οσον αφορά το σύλλογο-σωματείο πρέπει να κάνουμε κάτι εκτός ΟΛΜΕ γιατί όπως είδαμε για την ΟΛΜΕ είμαστε ανύπαρκτοι.


+1. Έστειλα μειλ στην ΟΛΜΕ για το θέμα μας και ενδισφέρον δεν είδα.

Αποσυνδεδεμένος aaaa123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #591 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 10:27:38 πμ »
σε οποαδηποτε κινηση ειμαι μεσα συμφωνω οτι πρεπει να κινηθουμε γρηγορα για να προλαβουμε τις αιτησεις μεταθεσεων το Νοεμβριο ειναι ευκαιρια τωρα με τις εκλογες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:48:54 »

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #592 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 12:06:29 μμ »
Πήρα τηλέφωνο στην ΟΛΜΕ και μου είπαν οτι τα μέλη του συμβουλίου είναι στη Θεσσαλονίκη. Θα γυρίσουν τη Δευτέρα.
Προτείνω τη Δευτέρα να πάρουμε όλοι τηλέφωνο μήπως και κάποιος μας δώσει κάποια απάντηση. Τα τηλέφωνα:210 3236544
              210 3221255
              Fax   210 3311338

             Email   olme@otenet.gr

Αποσυνδεδεμένος bubblegum

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #593 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 02:24:55 μμ »
Παιδιά και εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να ρωτήσουμε κάποιο δικηγόρο πρώτα για να μας συμβουλεύσει πως θα κινηθούμε. Πάντως το μέτρο δεν πρέπει να ισχύσει.Κάτι πρέπει να κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #594 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 02:43:04 μμ »
Η δικαστική προσφυγή είναι πολύ χρονοβόρα. Εγώ με κάποιους άλλους συναδέλφους έχουμε προσφύγει δικαστικά για μια υπόθεση Φυσικών για δυσπρόσιτα από το 2004 και ακόμα δεν έχει βγεί απόφαση.Πάμε απο αναβολή σε αναβολή. Πρέπει να κάνουμε κάτι πιό άμεσο.

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #595 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 06:31:53 μμ »
Ωραία! Είμαστε αρκετοί που το σκεφτόμαστε σοβαρά. Έχω ήδη καταγράψει κάποια πράγματα. Αν η συνάδελφος συντάξει την επιστολή νωρίτερα (αυτό θα ήταν πολύ καλό γιατί εγώ μόλις σήμερα έμαθα πού θα τοποθετηθώ - Ελλάς το μεγαλείο σου! - και καταλαβαίνετε πως είμαι άνω κάτω, ψάχνω για σπίτι κτλ) καλό θα ήταν να μας προωθηθεί προκειμένου να προσθέσουμε και κάποια πράγματα όσοι νομίζουμε. Όσον αφορά στην αποστολή των φαξ, αυτό είχα στο μυαλό μου όταν είπα να τη στείλουμε σε όλα τα σχολεία. Κι εγώ είμαι σύμφωνη να αναλάβω στην περιοχή μου. Ήδη έχω συζητήσει με τους νεοδιόριστους εκεί και όλοι ενδιαφέρονται για το ζήτημα. Από Δευτέρα, επομένως, με τον αγιασμό ας ξεκινήσουμε κι εμείς την προσπάθεια. Καλή σχολική χρονιά σε όλους και καλή μας επιτύχια (είμαι αισιόδοξη....)!
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #596 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 06:39:38 μμ »
Μόλις είδα κι αυτό! Επιτέλους, κάτι άρχισε να κινείται....

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=9133
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #597 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 06:44:30 μμ »
Συναδελφοι, ενδιαφερει πολλους αυτο το ζητημα.Ειμαι διοριστεα ΑΣΕΠ, αλλα δε με απορροφησε φετος!Πρεπει να κινηθουμε ολοι αμεσα. Δεν ξερω αν εχει ηδη προταθει, αλλα καλο θα ειναι να ενημερωσουμε κ τους βουλευτες της επιτροπης των μορφωτικων υποθεσεων, αν δεχτουν πολλα μηνυματα, πιστευω θα θιξουν το ζητημα.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #598 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 07:08:54 μμ »
Τα μέλη Uranios και dsouras συγκέντρωσαν κάποιες ηλεκτρονικές διευθύνσεις. Είναι πιθανό τα μηνύματά μας να μην διαβάζονται, αλλά αν είναι πολλές επιστολές για το ίδιο θέμα δεν μπορούν να τις αγνοούν για πάντα! Παραθέτω ξανά την σελίδα του τόπικ με τις διευθύνσεις - προσωπικά ήδη έστειλα σε όλες.
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=20320.300

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #599 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 07:16:47 μμ »
Η τριετία είναι ένα θέμα που αφορά όχι μόνο τους τωρινούς νεοδιόριστους αλλά και τους μελλοντικούς. Αφορά δε όλες τις κατηγορίες (πολύτεκνους, τρίτεκνους, δίτεκνους, παντρεμένους, ανύπαντρους, 24μηνίτες, Ασεπίτες κ.λ.π.). Γι΄αυτό πρέπει να αντιδράσουμε όλοι άμεσα και με όποιον τρόπο μπορούμε.

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #600 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 07:32:19 μμ »
Ευχαριστω, casperini!

Αποσυνδεδεμένος penny_ct

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 402
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #601 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 11:27:33 πμ »
Η τριετία είναι ένα θέμα που αφορά όχι μόνο τους τωρινούς νεοδιόριστους αλλά και τους μελλοντικούς. Αφορά δε όλες τις κατηγορίες (πολύτεκνους, τρίτεκνους, δίτεκνους, παντρεμένους, ανύπαντρους, 24μηνίτες, Ασεπίτες κ.λ.π.). Γι΄αυτό πρέπει να αντιδράσουμε όλοι άμεσα και με όποιον τρόπο μπορούμε.

Συμφωνω απολυτα!! Και γω νεοδιοριστη απο τον πινακα, ο νομος μου δεν δοθηκε για μονιμους διορισμους... Το αποτελεσμα?? Τα κενα απιστευτα πολλα (μονο μεσα στην πολη μου εχει 10!!), τα οποια θα καλυφθουν φετος απο αναπληρωτες...και το μονο σιγουρο ειναι οτι με την τριετια δεν θα καταφερουμε, οσοι φετος διοριστηκαμε, να επιστρεψουμε στις πολεις μας έχοντας μια θεση κοντα στο σπιιτι μας..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 503

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.