*

Αποστολέας Θέμα: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας  (Αναγνώστηκε 91617 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #238 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 01:41:01 μμ »
Την ιδιαιτερότητα του κλάδου την κατανοώ απόλυτα. Εκείνο που δεν κατανοώ είναι πώς μπορεί ένα σεμινάριο ( στο οποίο η μόνη συμμετοχή είναι η οικονομική και τίποτα άλλο)  να κάνει ειδικό κάποιον πάνω σε θέματα ειδικής αγωγής !!! Επίσης δεν κατανοώ πώς γίνεται να λέτε πως ειδικά εσεις δεν πρέπει να δίνετε ασεπ. Να δίνετε ασέπ και να καταρτιστούν πινακες βάσει αυτού. Επίσης τα μόρια που παίρνετε να μετράνε μόνο για την ειδική κι όχι για τη γενική παιδεία.

αναφερομαι στον ασεπ γενικης που ειναι παντελως ασχετος με το αντικειμενο μας. οι πινακες ειδικης αγωγης οριζονται βασει αντικειμενικων επιστημονικων κριτηριων, οπως ακριβως οριζει η νομοθεσια, οι διεθνεις κανονες της ειδικης εκπαιδευσης και -γιατι οχι;- η κοινη λογικη. ο νομος κατατασσει τους ειδικους παιδαγωγους ως εξης: α) διδακτορες, β) μεταπτυχιακοι, γ) εχοντες ετησια εξειδικευση.
οπως ακριβως ισχυριζεσαι οτι μια ετησια επιμορφωση δεν κανει καποιον γνωστη της ειδικης αγωγης, τοτε εγω απαντω οτι μια τριωρη εξεταση σε εναν ασχετο με την ειδικη αγωγη διαγωνισμο δεν αποδεικνυει απολυτως τιποτα. και προσωπικη θεωρηση; ο ασεπ κατ'εμε δεν αποδεικνυει την αξια ή μη του εκπαιδευτικου ουτε στην γενικη εκπαιδευση. εσυ διαφωνεις μαζι μου; ok. εχεις το δικαιωμα να δωσεις 30 φορες στον ασεπ. καλη επιτυχια.
σχετικα με τα μορια που αναφερεις: οι συναδελφοι που βλεπουν την ειδικη αγωγη ως μια ευκαιρια να διοριστουν ΔΕΝ κανουν για την ειδικη αγωγη και ουτε εμεις τους θελουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2009, 01:43:18 μμ από spapioan »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elias vassiliou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #239 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 04:36:04 μμ »
Ο Ειδικός Παιδαγωγός έχει παραπάνω πτυχία. Αν θέλει πηγαίνει στην Γενική και αν θέλει στην Ειδική. Στη Γενική  ισχύει για όλους ο νόμος με κυρίαρχο κριτήριο τον ΑΣΕΠ ορθώς. Για την Ειδική ισχύει ο νόμος με κυρίαρχο κριτήριο τη Γνώση μέσω επιπλέον πτυχίων ακόμη πιο ορθώς. Οι εκπαιδευτικοί ΕΑ δεν είναι υποχρεωμένοι να δίνουν λογαριασμό σε κανένα για το που θα επιλέξουν να πάνε.
Περιμένουμε επιτέλους να δούμε η επίθεση εναντίον συναδέλφων που θα πάει...

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #240 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 08:12:10 μμ »
Πιστεύω πως όντως αν τα μόριά μας μετρόυσαν μόνο στην ειδική κ δε μπορούσαν να μεταφερθουν στη γενική αγωγή θα ήταν πολύ πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.Δε λέει κανείς να μην έχουν το δικαίωμα να δουλέψουν και στη γενική,αλλά χωρίς τα μόρια της ειδικής.Πρέπει να σταματήσει να γεμίζει η ειδική αγωγή με περαστικούς..Και αντίστοιχα να σταματήσουν να ανταγωνίζονται οι συνάδελφοι της γενικής αγωγής με άτομα που απέκτησαν προϋπηρεσία σε άλλο αντικείμενο.Θεωρώ πως δεν είναι δίκαιο για κανέναν αυτόπου γίνεται τώρα..
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #241 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 08:29:33 μμ »
Φυσικά και συμφωνώ μαζί σας ότι ένας τρίωρος διαγωνισμός δεν αποδεικνύει απαραίτητα την αξία ή όχι ενός εκπαιδευτικού. Φυσικά και δεν θέλω να δίνω σε 30 ασέπ ( εχω δώσει ήδη σε 3 - φτάνουν πιστεύω). Φυσικά και δεν απαξιώνω όλους εσάς που έχετε πτυχίο ειδικής αγωγής. Η ένστασή μου αφορά τους έχοντας σεμινάριο ειδικής αγωγής και τα μόρια που μεταφέρονται στους πίνακες της γενικής. Θεωρείτε όλοι εσείς με τα μεταπτυχικά και τους τίτλους ΕΑ ότι τα ατομα των σεμιναρίων έχουν εξειδικευτεί πλήρως με το αντικείμενο, το οποίο όλοι οι υπόλοιποι μελετούσαν 4 ολόκληρα χρόνια και εξεταζόνταν πα΄νω σ'αυτό συνέχεια; Εξειδικεύτηκαν μ' ένα σεμινάριο το οποίο παρακολουθήσαν επειδή εχουν χρήματα; Ξέρουμε όλοι μας πώς παίρνουν την πιστοποίηση τα άτομα αυτά, έτσι δεν είναι; Επιπλέον, όταν λέμε ασέπ ειδικής δεν εννοούμε να εξεταζεστε με βάση την ύλη της γενικής αλλά να ανακοινωθεί σχετική ύλη με το αντικείμενό σας. Αν είναι να διορίζονται όλοι οι εκπαιδευτικοί με ασέπ δεν καταλαβαίνω το λόγο να εξαιρείστε ειδικά εσεις! Δηλαδή όλοι οι υπόλοιποι δεν έχουν πτυχία, μεταπτυχιακά και διδακτορικά; Εκείνοι πρέπει συνεχώς να αποδεικνύουν τις γνώσεις τους και στους πίνακες να βρίσκουν μπροστά τους άτομα που απέκτησαν προυπηρεσία από ειδική; Γιατί στους πίνακες να μετράει η προυπηρεσία σας σα να διδάξατε στη γενική; Αφού η προυπηρεσία σας εκεί είναι μηδενική. Αδικο δεν είναι;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #242 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 08:40:25 μμ »
οι ενστασεις σου ειναι δυο: πρωτον, τα σεμιναρια ειδικης αγωγης, δευτερον, 100% ασεπ.
οι θεσεις μου: εαν δεν υπαρχουν διδακτορες, μεταπτυχιακοι, τοτε ΝΑΙ, ειναι καλυτερο να παει σε ειδικο σχολειο καποιος με σεμιναριο απο καποιον διοριστεο του ασεπ γενικης αγωγης.
για τον ασεπ: το 60-40 ειναι κατακτηση του εκπαιδευτικου κοσμου και πρεπει ολοι να παλεψουμε να συνεχισει να ισχυει, χωρις φυσικα πδς, σιβιτανιδειο, εκκλησιαστικα και αλλα μελανα σημεια...
για τους αλεξιπτωτιστες της ειδικης αγωγης: το ξαναειπα, δεν τους θελουμε.
δυστυχως δεν εχουν καταλαβει οι συναδελφοι οτι πρεπει να παψουν οι φατριασμοι. ολοι τον ιδιο σκοπο εχουμε και ολοι θα βιωσουμε δυσκολες μερες. μονο ολοι μαζι μπορουμε να πετυχουμε πραγματα.
και το γραφω μια ακομα φορα: οσοι δρουν διασπαστικα, παρακαλω θερμα να μην ξαναγραψουν σε αυτο το θεμα. υπαρχουν αλλα θεματα ανοιχτα για τους θιασωτες της διαμαντοπουλου. οχι εδω.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #243 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 08:40:57 μμ »
Φυσικά και συμφωνώ μαζί σας ότι ένας τρίωρος διαγωνισμός δεν αποδεικνύει απαραίτητα την αξία ή όχι ενός εκπαιδευτικού. Φυσικά και δεν θέλω να δίνω σε 30 ασέπ ( εχω δώσει ήδη σε 3 - φτάνουν πιστεύω). Φυσικά και δεν απαξιώνω όλους εσάς που έχετε πτυχίο ειδικής αγωγής. Η ένστασή μου αφορά τους έχοντας σεμινάριο ειδικής αγωγής και τα μόρια που μεταφέρονται στους πίνακες της γενικής. Θεωρείτε όλοι εσείς με τα μεταπτυχικά και τους τίτλους ΕΑ ότι τα ατομα των σεμιναρίων έχουν εξειδικευτεί πλήρως με το αντικείμενο, το οποίο όλοι οι υπόλοιποι μελετούσαν 4 ολόκληρα χρόνια και εξεταζόνταν πα΄νω σ'αυτό συνέχεια; Εξειδικεύτηκαν μ' ένα σεμινάριο το οποίο παρακολουθήσαν επειδή εχουν χρήματα; Ξέρουμε όλοι μας πώς παίρνουν την πιστοποίηση τα άτομα αυτά, έτσι δεν είναι; Επιπλέον, όταν λέμε ασέπ ειδικής δεν εννοούμε να εξεταζεστε με βάση την ύλη της γενικής αλλά να ανακοινωθεί σχετική ύλη με το αντικείμενό σας. Αν είναι να διορίζονται όλοι οι εκπαιδευτικοί με ασέπ δεν καταλαβαίνω το λόγο να εξαιρείστε ειδικά εσεις! Δηλαδή όλοι οι υπόλοιποι δεν έχουν πτυχία, μεταπτυχιακά και διδακτορικά; Εκείνοι πρέπει συνεχώς να αποδεικνύουν τις γνώσεις τους και στους πίνακες να βρίσκουν μπροστά τους άτομα που απέκτησαν προυπηρεσία από ειδική; Γιατί στους πίνακες να μετράει η προυπηρεσία σας σα να διδάξατε στη γενική; Αφού η προυπηρεσία σας εκεί είναι μηδενική. Αδικο δεν είναι;;

Πρέπει να μάθουν αυτοί που γράφουν σε ένα φόρουμ ότι επειδή γράφουν στον ίντερνετ αυτό δεν τους δίνει ΑΛΟΘΙ για να συκοφαντούν !
Ναι αυτό κάνεις όταν ΓΡΑΦΕΙΣ ότι " Ξέρουμε όλοι μας πώς παίρνουν την πιστοποίηση τα άτομα αυτά, έτσι δεν είναι; "
Κόψε τις γενικεύσεις λοιπόν, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να κατηγορείς ένα σωρό ανθρώπους επειδή ξέρεις γραφή.
Αν ξέρεις κάτι ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΕΠΩΝΥΜΑ, αλλά ακόμα και τότε η κατηγορία σου πρέπει να είναι συγκεκριμένη και όχι να γενικεύεις.

Όσο για τα άλλα που λες για την προϋπηρεσία έχω να πω το εξής, η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Μην μιλάς αν δεν ξέρεις.
Κάνω μάθημα σε Τ.Ε. όσο ειδική και αν είναι η θέση μου το αναλυτικό πρόγραμμα μου είναι το ίδιο με της γενικής, προσαρμογές κάνω όπως θα έπρεπε να κάνουν κανονικά και οι της γενικής.

Αυτά και ελπίζω την άλλη φορά να σκεφτόμαστε πριν γράψουμε

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #244 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 09:15:21 μμ »
Δεν είμαι θιασώτης της Διαμαντοπούλου, κάθε άλλο. Ισα- ίσα κι εγώ θα θιγώ ανεπανόρθωτα με τα μέτρα της, αν τελικά εφαρμοστούν. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αντιδράτε κάνοντάς μου τέτοια επίθεση! Εσείς δηλαδή θεωρείτε δίκιο να δίνουν ασεπ για να διοριστούν όλοι οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί εκτός από εσάς τους ίδιους; Αυτό σας ρωτώ και απαντήστε μου σε αυτό και μόνο. Η δική μου θέση όσον αφορά τους διορισμούς είναι να ισχύσουν για όλους τα ίδια. Οχι μόνο για τους εκπαιδευτικούς αλλά για όλα τα επαγγέλματα. Αν θέλει η κυρία Διαμαντοπούλου και η κυβέρνηση  αξιοκρατία να την απαιτήσουν σε όλους τους τομείς. Ή να δίνουμε όλοι μας ή κανένας. Είναι τόσο παράλογο αυτό που λέω;
Οσον αφορά τα σεμινάρια ειδικής αγωγής, δεν θα είχα κανένα προβλήμα με τα άτομα που τα παρακολούθησαν, αν έστω η συμμετοχή τους απαιτούσε κάποια άλλα προσόντα κι όχι το πόσο βαρύ είναι το πορτοφόλι τους.!Συμφωνώ ωστόσο με σένα spapioan ότι αν δεν υπάρχουν άλλα άτομα, καλύτερα να διδάξουν εκείνοι κι όχι όσοι έχουν πλήρη άγνοια.

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #245 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 09:23:39 μμ »
αφου θα θιγεις και εσυ λοιπον, οπως και τοσοι αλλοι, δεν υπαρχει λογος να συνεχισεις αυτη την κουβεντα με το ασεπ. το ασεπ ειναι επιφαση αξιοκρατιας. θελουν να μειωσουν τους διορισμους και η μοναδικη οδος ειναι ενας απολυτα ελεγχομενος διαγωνισμος.
και αυτη η φαγωμαρα με την ειδικη αγωγη ειναι αδικαιολογητη. απο εδω και περα ας εστιασουμε ολοι μαζι στο τι μπορουμε να κανουμε για ενα καλυτερο συστημα διορισμων, αφου οι σκεψεις του υπουργειου μας βλαπτουν ΟΛΟΥΣ ανεξαιρετως. εκτος αν θελεις να δινεις καθε χρονο εξετασεις και αν δεν εισαι διοριστεος/α να εισαι εισαι ενας lifetime επιτυχων, χωρις επαγγελμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2009, 09:25:26 μμ από spapioan »

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #246 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 09:40:46 μμ »
Ωραία λοιπόν, συμφωνούμε σ'αυτό. Το μόνο σίγουρο είναι ότι κανείς μας δεν θέλει να μπει σ'αυτήν τη διαδικασία. Ποσο μάλλον όσοι έχουν δώσει απειρες φορές για να μπορέσουν να μπουν στην εκπαίδευση. Δεν έχω κανένα μένος εναντίον σας. Απλά, όταν σας ακούω να λέτε πως εσείς ειδικά δεν πρέπει να δίνετε ασέπ, αφήνοντας υπονοούμενο του τύπου "οι υπόλοιποι ας δίνουν", εκεί είναι που θυμώνω. Ολοι μας έχουμε παλέψει, όλοι μας έχουμε κουραστεί, όλοι μας έχουμε πτυχία. Μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα για όλους μας λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #247 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 10:01:53 μμ »
   Ενα μονο πραγμα θα πω,ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΤΩΝ 400 ΩΡΩΝ

Αποσυνδεδεμένος lang

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #248 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:08:50 μμ »
Ωραία ρε ανθή να καταργηθούν τα σεμινάρια. Εχεις υπόψιν σου όμως οτι στους πληροφορικούς , μαθηματικούς ,και κάποιες άλλες ειδικότητες δεν υπάρχει ικανός αριθμός  συναδέλφων με μεταπτυχιακά για να καλύψουν τα κενά?
Εχω την εντύπωση οτι δεν γνωρίζεις καθόλου απο ειδική αγωγή, γιαυτό πετάς λοιπόν μαργαριτάρια χωρίς να σκέφτεσε.

Αποσυνδεδεμένος evipan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #249 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:16:01 μμ »
Αν κάνεις τον κόπο marita να διαβάσεις όσα έχουν γραφεί σ'αυτό το forum,θα καταλάβεις πως οι αναπληρωτές δευτεροβάθμιας στν ειδική αγωγή είναι εκπαιδευτικοί ,οι οποίοι έχουν επιπρόσθετα προσόντα,διδακτορικά,μεταπτυχιακά,σεμινάρια και προυπηρεσία την οποία και συγκέντρωσαν υπηρετώντας σε μονάδες ειδικής αγωγής και μόνο.Τα παραπάνω μέχρι πρότινος ήταν οι προυποθέσεις, προκειμένου να ενταχθείς στους πίνακες και να εργαστείς ως αναπληρωτής σε ΣΜΕΑ.Ήμουν χρόνια στην Αγγλία ,όπου και εργαζόμουν σε κέντρα αυτισμού,σε ειδικά σχολεία αλλά και σε σχολεία γενικής παιδείας,σε κάτι σαν τα τμήματα ένταξης.Κριτήριο πρόσληψης αποτελεί η εξειδίκευση στο εν λόγω αντικείμενο και όχι η επιτυχία σου σε κάποιον γραπτό διαγωνισμό.Τί ακριβώς είναι αυτό που σε δυσκολεύει να κατανοήσεις?Προσπάθησε την οργή και τον θυμό σου να τα στρέψεις προς τη σωστή κατεύθυνση και όχι εναντίον συναδέλφων σου.

Αποσυνδεδεμένος elias vassiliou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #250 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 03:40:01 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι μην ξεχνάτε τους τρόπους αντίδρασης που προτείνονται σε προηγούμενες σελίδες. Συνεχίζουμε και την περίοδο των γιορτών. Οι συνάδελφοι από επαρχία να επισκεφθούν τους τοπικούς βουλευτές και να εκφράσουν τα θέματά μας. Μετά τις γιορτές καταθέτουμε επερώτηση στη Βουλή για την ΕΑ και συμμετέχουμε σε όλες τις κινητοποιήσεις της ΟΛΜΕ. Η απουσία δηλώσεων μπορεί να εμπεριέχει και θετικά στοιχεία, μακριά όμως από εφησυχασμούς.

ΥΓ Μην αναλώνεστε να απαντάτε σε εκπαιδευτικούς- κανίβαλους που στρέφονται εναντίον οποιουδήποτε συναδέλφου τους (να πεθάνει και ο γάιδαρος του γείτονα) γράψτε mail για το πρόβλημά μας και στείλτε το στους αρμόδιους.

ΥΓ1 Φίλε Κυναίγειρε νομίζω ότι κατάλαβες γιατί σου απάντησα άμεσα κ έντονα ή υπερβολικά. Βλέπεις τι κυκλοφορεί... ο καθένας βγάζει δικούς του νόμους και αξιολογικά συστήματα για να απολυθεί ο συνάδελφος και να μπει ο ίδιος. Αν μπορούσαν θα σε πέταγαν και εσένα από το ΤΕ μετά από τόσα χρόνια ως άχρηστο σεμιναριούχο και μετά από τόση προσφορά, όπως εμάς.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #251 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 08:38:19 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι μην ξεχνάτε τους τρόπους αντίδρασης που προτείνονται σε προηγούμενες σελίδες. Συνεχίζουμε και την περίοδο των γιορτών. Οι συνάδελφοι από επαρχία να επισκεφθούν τους τοπικούς βουλευτές και να εκφράσουν τα θέματά μας. Μετά τις γιορτές καταθέτουμε επερώτηση στη Βουλή για την ΕΑ και συμμετέχουμε σε όλες τις κινητοποιήσεις της ΟΛΜΕ. Η απουσία δηλώσεων μπορεί να εμπεριέχει και θετικά στοιχεία, μακριά όμως από εφησυχασμούς.

ΥΓ Μην αναλώνεστε να απαντάτε σε εκπαιδευτικούς- κανίβαλους που στρέφονται εναντίον οποιουδήποτε συναδέλφου τους (να πεθάνει και ο γάιδαρος του γείτονα) γράψτε mail για το πρόβλημά μας και στείλτε το στους αρμόδιους.

ΥΓ1 Φίλε Κυναίγειρε νομίζω ότι κατάλαβες γιατί σου απάντησα άμεσα κ έντονα ή υπερβολικά. Βλέπεις τι κυκλοφορεί... ο καθένας βγάζει δικούς του νόμους και αξιολογικά συστήματα για να απολυθεί ο συνάδελφος και να μπει ο ίδιος. Αν μπορούσαν θα σε πέταγαν και εσένα από το ΤΕ μετά από τόσα χρόνια ως άχρηστο σεμιναριούχο και μετά από τόση προσφορά, όπως εμάς.

Βλέπω συνάδελφε ότι οι σωτήρες του "νέου" συστήματος, οι υπέρμαχοι του ασέπ, οι καταπατητές των σεμιναρίων, αγνοώντας τους κόπους και το τρέξιμο μας και στο τελευταίο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ της χώρας αποκτούν φωνή και με "ΦΑΣΙΣΤΙΚΕΣ" εκδηλώσεις προσπαθούν να μας ακυρώσουν και να μας επιβάλλουν τις νέες μεθόδους.
Αδιαφορούμε για το τι έχουν ακούσει (σεμινάρια-μεταπτυχιακά), και δεν δεχόμαστε υποδείξεις σε ποιες δομές της εκπαίδευσης θα εργαστούμε. Η παιδεία είναι μία και αδιαίρετη tzzz τα παιδιά ειτε της γενικής ειτε της ειδικής marita είναι δικά μας παιδιά και ως εκ τούτου δεν θα δώσουμε σε κανέναν αναφορά σε πιο κομματι της εκπαίδευσης επιλέγουμε. Η προυπηρεσία είναι μία και δεν αλλάζει κι αν καποιοι δεν δέχονται την άθροιση της ας την αρνηθούν.
Έλεος όχι αλλοι σωτήρες επιφανειακοί........

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161901
  • Σύνολο θεμάτων: 19236
  • Σε σύνδεση σήμερα: 558
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.