*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 296050 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #630 στις: Απρίλιος 03, 2022, 01:50:33 μμ »
Για την άδεια άνευ αποδοχών πέραν του ενός μήνα, αιτείσαι στην περιφερειακή διεύθυνση που ανήκει η ΔΔΕ όπου υπηρετείς. Η αίτηση αυτή γίνεται μέσω της ΔΔΕ στην οποία υπηρετείς ή είσαι αποσπασμένη/ος τη στιγμή της αίτησης.
Οι αιτήσεις αυτές γίνονται μέχρι τέλος Ιουνίου για την επόμενη σχολική χρονιά για την καλύτερη λειτουργία των σχολείων.

Από τις απαντήεις σας καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν διατύπωσα σωστά το ερώτημά μου.

Ζήτησα άδεια ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ άνευ αποδοχών και ενώ από τη ΔΙΔΕ που ανήκω αρχικά μου είχαν πει ότι μπορώ να την πάρω, τώρα μου λένε ότι μόνο ένα μήνα θα υπογράψει ο Διευθυντής και κάτι τέτοια.

Με βάση το νέο νομοθετικό πλαίσιο που είδα ότι ισχύει από τη συζήτηση παραπάνω τι  άδεια δικαιούμαι για τα 2 παιδιά και τι αποδοχές για την περίπτωσή μου:

Υιοθεσία 2 παιδιών ηλικίας 5 ετών (γίνεται 6 τον Οκτώβριο) και 6 ετών.

Επίσης επειδή είμαι νεοδιόριστη με απασχολεί να ξέρω εκ των προτέρων πόσο διάστημα αυτής της άδειας θα μετράει σαν υπηρεσία στην οργανική μου (to be...) για να μετρήσω τις δυνάμεις-οικονομικά-συμφέροντά μου. Διότι ο σύζυγος δουλεύει στον τόπο κατοικίας μας αλλά η θέση διορισμού μου δεν είναι στον τόπο κατοικίας μας αλλά σε άλλο νομό. Επίσης τα παιδιά πάνε και τα 2 σχολείο και κάθε 15 μέρες έχουν και τη συμβουλευτική τους.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:59 »

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #631 στις: Απρίλιος 03, 2022, 02:05:32 μμ »
Θα κάνεις αίτηση επικαλούμενη τον νόμο που παρέθεσε συνάδελφος πιο πάνω.Αυτή η 4μηνη άδεια αναγνωρίζεται πλήρως ως προϋπηρεσία και έχει και 2 μήνες βασικό μισθό (σύνολο πήρα 940).Μπορείς να την πάρεις για κάθε παιδί χωριστά μέχρι και την ηλικία των 8 ετών.Το αν έχεις κάνει τεκνοθεσία ή όχι, νομικά δεν έχει καμία σημασία νομίζω, εφόσον μιλάμε για νόμιμα τέκνα(τι σημασία έχει αν είναι βιολογικά ή υιοθετημένα, εφόσον νομικά δεν διαχωρίζονται, μιλάμε για νόμιμα τέκνα).Η έγκρισή της θα γίνει από την περιφέρεια αλλά την αίτηση θα την κάνεις στη διδε διορισμού σου.Για να μη σε παραπλανώ εγώ πήρα ένα έτος άνευ αποδοχών και ενώ αρχικά ήμουν προετοιμασμένη ότι πρόκειται για μια νεκρή περίοδο στην πορεία με ενημέρωσαν ότι άλλαξε ο νόμος και θα μου αναγνωριστούν οι 4 μήνες, όπως και έγινε, ενώ θα πληρωθώ με τον βασικό για τους 2, όπως επίσης έγινε.Τώρα έχω και μια κόρη 8 ετών και σκέφτομαι το καλοκαίρι να αιτηθώ 4μηνη για αυτήν, αλλά μόνο 4μηνη όχι έτος.Θα επικαλεστώ στην αίτησή μου αυτον τον νέο νόμο, όπως μου υπέδειξαν εδώ και θα δούμε τι θα γίνει
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #632 στις: Απρίλιος 03, 2022, 02:37:45 μμ »
Θα κάνεις αίτηση επικαλούμενη τον νόμο που παρέθεσε συνάδελφος πιο πάνω.Αυτή η 4μηνη άδεια αναγνωρίζεται πλήρως ως προϋπηρεσία και έχει και 2 μήνες βασικό μισθό (σύνολο πήρα 940).Μπορείς να την πάρεις για κάθε παιδί χωριστά μέχρι και την ηλικία των 8 ετών.Το αν έχεις κάνει τεκνοθεσία ή όχι, νομικά δεν έχει καμία σημασία νομίζω, εφόσον μιλάμε για νόμιμα τέκνα(τι σημασία έχει αν είναι βιολογικά ή υιοθετημένα, εφόσον νομικά δεν διαχωρίζονται, μιλάμε για νόμιμα τέκνα).Η έγκρισή της θα γίνει από την περιφέρεια αλλά την αίτηση θα την κάνεις στη διδε διορισμού σου.Για να μη σε παραπλανώ εγώ πήρα ένα έτος άνευ αποδοχών και ενώ αρχικά ήμουν προετοιμασμένη ότι πρόκειται για μια νεκρή περίοδο στην πορεία με ενημέρωσαν ότι άλλαξε ο νόμος και θα μου αναγνωριστούν οι 4 μήνες, όπως και έγινε, ενώ θα πληρωθώ με τον βασικό για τους 2, όπως επίσης έγινε.Τώρα έχω και μια κόρη 8 ετών και σκέφτομαι το καλοκαίρι να αιτηθώ 4μηνη για αυτήν, αλλά μόνο 4μηνη όχι έτος.Θα επικαλεστώ στην αίτησή μου αυτον τον νέο νόμο, όπως μου υπέδειξαν εδώ και θα δούμε τι θα γίνει

Επομένως δικαιούμαι 8 μήνες άδεια ανατροφής ανευ αποδοχων συνολικά, ανεξάρτητα του πότε θα ζητήσω ποιους μήνες, και 4 μήνες τον βασικό μισθό;
Και αναγνωρίζονται σαν υπηρεσία για τις μεταθέσεις και οι 8 μήνες;

Αποσυνδεδεμένος panagtsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #633 στις: Απρίλιος 03, 2022, 02:41:53 μμ »
Έτσι ακριβώς! Άλλαξε ο νόμος και ισχύει το άρθρο 56 Ν.4830/21. Ζητάς 4 μήνες άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή του παιδιού η οποία χορηγείται για μια μόνο φορά για το κάθε παιδί, λογίζεται ως πραγματική δημόσια υπηρεσία σε όλα (ασφαλιστικά, μοριοδότηση κλπ) και εσύ καθορίζεις την έναρξη και τη λήξη με αποδοχές 780 για το πρώτο δίμηνο. Πολλές διευθύνσεις προσπαθούν να το καταστρατηγήσουν απαιτώντας προφορικά και όχι εγγράφως λήξη 31/8 που ισχύει μόνο για τις ετήσιες άνευ αποδοχών, όπως σαφώς αναφέρει το νομοθετικό πλαίσιο που παραπάνω εκθέτω. Οποιαδήποτε διαφορετική απάντηση πάρεις εννοείται πρέπει να είναι έγγραφη για να είναι δικαστικά ελέγξιμη. Η αίτηση υποβάλλεται υπηρεσιακά μέσω του σχολείου που υπηρετούμε στη ΔΙΔΕ που ανήκει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:59 »

Αποσυνδεδεμένος panagtsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #634 στις: Απρίλιος 03, 2022, 02:53:43 μμ »
Αν έχεις δυο παιδιά δεν μπορείς να πάρεις συνεχόμενα τα 2 τετράμηνα. Το ένα από το άλλο πρέπει να απέχει 1 χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #635 στις: Απρίλιος 03, 2022, 03:34:22 μμ »
Αν έχεις δυο παιδιά δεν μπορείς να πάρεις συνεχόμενα τα 2 τετράμηνα. Το ένα από το άλλο πρέπει να απέχει 1 χρόνο.

η τεκνοθεσια εγινε την ιδια μερα ομως. Δεν ειναι κατι αναλογο με τα διδυμα σε αυτη την περιπτωση;

Αποσυνδεδεμένος panagtsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #636 στις: Απρίλιος 03, 2022, 05:54:53 μμ »
O N. 4830/21 προβλέπει τα παρακάτω:
Οι γονείς διδύμων, τριδύμων ή και περισσότερων πολύδυμων τέκνων δικαιούνται να λάβουν την άδεια του πρώτου εδαφίου για κάθε παιδί ξεχωριστά, τμηματικά ή και συνεχόμενα, και δικαιούνται να λάβουν την παροχή του δεύτερου εδαφίου για δύο (2) μήνες επιπλέον, ανεξαρτήτως του αριθμού των παιδιών που γεννήθηκαν μαζί.

Η διευκόλυνση της παρ. 1Α του άρθρου 51 χορηγείται αυτοτελώς σε κάθε φυσικό, θετό και ανάδοχο γονέα υποχρεωτικά, χωρίς γνώμη υπηρεσιακού συμβουλίου, όταν πρόκειται για ανατροφή τέκνου ηλικίας έως και οκτώ (8) ετών.».

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #637 στις: Απρίλιος 03, 2022, 06:20:26 μμ »
Το κριτήριο για την άδεια είναι η ηλικία των τέκνων και όχι η ημερομηνία τεκνοθεσιας. Θέλω να πω ότι δε μιλάμε για δίδυμα αλλά για δύο τέκνα στην ηλικία των 6 ετών. Άρα παραμένει αυτοτελές δικαίωμα για κάθε ένα χωριστά. Μιλάω με βάση τη λογική και όχι ως ειδικός.
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #638 στις: Απρίλιος 04, 2022, 10:49:16 πμ »
Έτσι ακριβώς! Άλλαξε ο νόμος και ισχύει το άρθρο 56 Ν.4830/21. Ζητάς 4 μήνες άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή του παιδιού η οποία χορηγείται για μια μόνο φορά για το κάθε παιδί, λογίζεται ως πραγματική δημόσια υπηρεσία σε όλα (ασφαλιστικά, μοριοδότηση κλπ) και εσύ καθορίζεις την έναρξη και τη λήξη με αποδοχές 780 για το πρώτο δίμηνο. Πολλές διευθύνσεις προσπαθούν να το καταστρατηγήσουν απαιτώντας προφορικά και όχι εγγράφως λήξη 31/8 που ισχύει μόνο για τις ετήσιες άνευ αποδοχών, όπως σαφώς αναφέρει το νομοθετικό πλαίσιο που παραπάνω εκθέτω. Οποιαδήποτε διαφορετική απάντηση πάρεις εννοείται πρέπει να είναι έγγραφη για να είναι δικαστικά ελέγξιμη. Η αίτηση υποβάλλεται υπηρεσιακά μέσω του σχολείου που υπηρετούμε στη ΔΙΔΕ που ανήκει.
Υπάρχει έγγραφη απάντηση από το ΥΠΑΙΘ ότι πάει έως 31/08.

Αποσυνδεδεμένος panagtsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #639 στις: Απρίλιος 04, 2022, 11:03:43 πμ »
Μήπως μπορούμε να την έχουμε αυτή την έγγραφη απάντηση;

Αποσυνδεδεμένος spuros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #640 στις: Μάιος 04, 2022, 03:26:08 μμ »
Τι ισχύει τελικά με την 4μηνη άνευ αποδοχών? Ισχύει ότι πρέπει να λήγει 31/8 γιατί η κάθε διεύθυνση λέει τα δικά της. Επίσης είδα ότι έχει βγει ΦΕΚ που λέει ότι οι άδειες πρέπει να δηλωθουνε μέχρι τέλος Μαίου αλλιώς δεν θα εγκριθούν. Δεν ισχύει δηλαδή ο ένας μήνας πριν. Λογικά κάνουν τον προγραμματισμό για τη νέα χρονιά... Γνωρίζει κάποιος πόσο είναι το καθαρό μηνιαίο ποσό που δίνεται για το πρώτο δίμηνο? Κάπου διάβασα 780 ευρώ. Προφανώς είναι μεικτά

Αποσυνδεδεμένος panagtsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #641 στις: Μάιος 04, 2022, 07:44:29 μμ »
Το 31/8 ισχύει για τις ετήσιες άδειες  άνευ αποδοχών που δίνονται για σοβαρούς λόγους. Η τετράμηνη άδεια για λόγους ανατροφής είναι άλλη και εδράζεται στους νέους νόμους Ν. 4808/21 και 4830/21 και επιλέγεις εσύ πότε θα την πάρεις και μπορείς να κάνεις χρήση και τμηματικά όχι λιγότερο όμως από 1 μήνα. Μέσα στο Μάιο πρέπει όμως πρέπει να δηλωθούν σύμφωνα με πρόσφατη νομοθεσία και η απόφαση θα βγει τον Ιούνιο και αφορούν την επόμενη χρονιά. Το 780 είναι μικτά.

Αποσυνδεδεμένος spuros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #642 στις: Μάιος 04, 2022, 10:05:23 μμ »
Το 31/8 ισχύει για τις ετήσιες άδειες  άνευ αποδοχών που δίνονται για σοβαρούς λόγους. Η τετράμηνη άδεια για λόγους ανατροφής είναι άλλη και εδράζεται στους νέους νόμους Ν. 4808/21 και 4830/21 και επιλέγεις εσύ πότε θα την πάρεις και μπορείς να κάνεις χρήση και τμηματικά όχι λιγότερο όμως από 1 μήνα. Μέσα στο Μάιο πρέπει όμως πρέπει να δηλωθούν σύμφωνα με πρόσφατη νομοθεσία και η απόφαση θα βγει τον Ιούνιο και αφορούν την επόμενη χρονιά. Το 780 είναι μικτά.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν γνωρίζει κάποιος που έκανε χρήση πόσο είναι το καθαρό ποσό...

Αποσυνδεδεμένος gandread

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #643 στις: Μάιος 04, 2022, 10:17:49 μμ »
Και εγώ αυτό θέλω να ρωτήσω, για το καθαρό ποσό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 487

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.