*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 296462 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #574 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 12:38:19 μμ »
Είμαι μόνιμη. Για αναπληρωτές δε γνωρίζω δυστυχώς. Όσον α στην προϋπηρεσία, ο χρόνος αυτός είναι υπηρεσιακά νεκρός χρόνος, όμως είναι εξαγορασιμος για τη σύνταξη γιατί αφορά ανατροφή τέκνου. Πιστεύω όμως ότι εφόσον δίνονται δύο μισθοί, λογικά μετράν και οι δύο μήνες ως προϋπηρεσία. Πάντως στη διδε μου που πήρα τηλ για να τους ενημερώσω για το θέμα, το γνώριζαν ήδη και μου είπαν ότι θα πάρω αναδρομικά τα χρήματα.

Αν δείτε στον σύνδεσμο που έβαλα παραπάνω αναφέρεται αυτό :


• Για κάθε τέκνο, διάστημα τεσσάρων (4) μηνών της άδειας της παρ. 1 του άρθρου 53 του ΥΚ λογίζεται ως χρόνος πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας για κάθε συνέπεια. Το διάστημα της άδειας άνευ αποδοχών που υπερβαίνει τους τέσσερις (4) μήνες για κάθε τέκνο δεν αποτελεί χρόνο πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:48:11 »

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #575 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 01:22:52 μμ »
Το έχω δει, αλλά έχω κάποιες επιφυλάξεις ως προς αυτό, διότι παλαιότερα υπήρχε μια άδεια άνευ αποδοχών 4μηνη (δεν παίρνω και όρκο μπορεί να ήταν και 3μηνη ή 6μηνη) με πλήρη υπηρεσιακή αναγνώριση. Αυτή όμως έπαψε προ 3ετιας να δίνεται διότι σύμφωνα με τη γνωμοδότηση από το νομικό συμβούλιο του Κράτους οι εκπαιδευτικοι υπόκεινται σε άλλες πιο ευνοϊκές άδειες για ανατροφή τέκνων και έτσι αυτή κόπηκε. Φυσικά και θέλω να ισχύει το 4μηνο εννοείται και το εύχομαι. Είχα δει το άρθρο αλλά ξέχασα να το ρωτήσω στη διδε μου. Θα φανεί στον υπολογισμό της προϋπηρεσίας μου πάντως και θα σας ενημερώσω. Προς το παρόν στο σύστημα υπάρχει η προϋπηρεσία μέχρι το τέλος του Αυγούστου. Ευχαριστώ πάντως για την επισήμανση, διότι μου δίνει θάρρος για αυτήν την απόφαση που πήρα φέτος να μείνω χωρίς εισόδημα στο σπίτι για την ανατροφή των απογόνων
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος elieli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #576 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 12:27:20 πμ »
συνάδελφοι, γνωρίζει κανείς κατι παραπάνω;  Θα τα παρουμε τελικα αυτά τα χρήματα;;Απο τη δικη μου διευθυνση ακομη περιμένουν οδηγίες..

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #577 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 02:07:26 μμ »
Σε εμένα προσωπικά προ 10ημερου πέρασαν προϋπηρεσία 4 μηνών, πράγμα που σημαίνει ότι εφαρμόζουν την οδηγία που συζητούσαμε εδώ. Από αυτό συμπεραίνω ότι και τα λεφτά είναι θέμα χρόνου να μπουν. Εφόσον δηλ εφαρμόστηκε το ένα σκέλος που προβλέπει αναγνώριση προϋπηρεσίας, οσονούπω θα εφαρμοστεί και το άλλο για τις οικονομικές απολαβές. Αυτά τα γράφω με βάση τη λογική μου και χωρίς να έχω κάποια επικοινωνία με τη διδε
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:48:11 »

Αποσυνδεδεμένος elieli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #578 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 12:27:25 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση scandalo! κοίταξα τωρα στο teachers minedu. Δεν εχει περαστει κατι σ εμενα. Θα περιμένω.Συμφωνω πάντως με τη λογικη σου

Αποσυνδεδεμένος panagtsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #579 στις: Μάρτιος 21, 2022, 06:07:26 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Όντως ισχύουν αυτά. Είμαι σε άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου και κατόπιν επικοινωνίας με τη διδε μου μου επιβεβαίωσαν ότι αναμένουν κάποιες οδηγίες ακόμα και όντως δικαιούμαστε 2 μισθούς. Πολύ καλό νέο αυτό, όσο και η επέκταση του δικαιώματος χρήσης άνευ αποδοχών μέχρι τα 8 έτη.

Καλησπέρα. Η άδεια ανατροφής άνευ αποδοχών που πήρατε ήταν 4 μηνών και τελικά πήρατε κάποιο μισθό το πρώτο δίμηνο; Επίσης αν μπορείτε να μου πείτε αν είναι υποχρεωτικό να λήγει η παραπάνω άδεια στις 31/8 όπως ισχυρίζονται κάποιες διευθύνσεις. θα σας ήμουν ευγνώμων για την όποια απάντηση.
Σας ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #580 στις: Μάρτιος 21, 2022, 06:14:36 μμ »
Καλησπέρα. Η άδεια ανατροφής άνευ αποδοχών που πήρατε ήταν 4 μηνών και τελικά πήρατε κάποιο μισθό το πρώτο δίμηνο; Επίσης αν μπορείτε να μου πείτε αν είναι υποχρεωτικό να λήγει η παραπάνω άδεια στις 31/8 όπως ισχυρίζονται κάποιες διευθύνσεις. θα σας ήμουν ευγνώμων για την όποια απάντηση.
Σας ευχαριστώ
Μέχρι 31/8 υποχρεωτικά απάντησε εγγράφως η ΔΔΕ μου σε συνάδελφο που είχε ζητήσει 4μηνη άνευ αποδοχών πριν περίπου 2 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος panagtsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #581 στις: Μάρτιος 21, 2022, 06:23:56 μμ »
Ευχαριστώ θερμά για την απάντηση αλλά πού το στηρίζουν; Πουθενά στη νομοθεσία δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος panagtsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #582 στις: Μάρτιος 21, 2022, 06:31:31 μμ »
Ν. 4830/21 Άρθρο 56
Άδεια χωρίς αποδοχές - Διευκολύνσεις
υπαλλήλων με οικογενειακές υποχρεώσεις -
Τροποποίηση παρ. 1, 3, 4 και 8 και προσθήκη
παρ. 1Α άρθρου 53 του ν. 3528/2007
1. Η παρ. 1 του άρθρου 53 του Κώδικα Κατάστασης Δη-
μοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλή-
λων Ν.Π.Δ.Δ. (ν. 3528/2007, Α’ 26) αντικαθίσταται ως εξής:
«1. Η προβλεπόμενη από την παρ. 2 του άρθρου 51
άδεια άνευ αποδοχών χορηγείται αυτοτελώς σε κάθε
φυσικό, θετό και ανάδοχο γονέα υποχρεωτικά, χωρίς
γνώμη υπηρεσιακού συμβουλίου, όταν πρόκειται για ανατροφή τέκνου ηλικίας έως και οκτώ (8) ετών. Για τους
υπαλλήλους που έχουν έως δύο (2) τέκνα και δικαιούνται
την άδεια του πρώτου εδαφίου, η υπηρεσία που βαρύ-
νεται με την υποχρέωση μισθοδοσίας του υπαλλήλου,
υποχρεούται να καταβάλλει στον γονέα μηνιαίως, για
κάθε τέκνο, ποσό ίσο με τον ελάχιστο νομοθετημένο
μισθό, για τους δύο (2) πρώτους μήνες της άδειας. Οι
γονείς διδύμων, τριδύμων ή και περισσότερων πολύδυ-
μων τέκνων δικαιούνται να λάβουν την άδεια του πρώ-
του εδαφίου για κάθε παιδί ξεχωριστά, τμηματικά ή και
συνεχόμενα, και δικαιούνται να λάβουν την παροχή του
δεύτερου εδαφίου για δύο (2) μήνες επιπλέον, ανεξαρ-
τήτως του αριθμού των παιδιών που γεννήθηκαν μαζί.
Οι μονογονείς, λόγω θανάτου του άλλου γονέα ή λόγω
ολικής αφαίρεσης της γονικής μέριμνας ή μη αναγνώρι-
σης του τέκνου από τον άλλο γονέα, δικαιούνται τις διευ-
κολύνσεις των προηγούμενων εδαφίων εις διπλούν. Σε
περίπτωση γέννησης τρίτου και περισσότερων τέκνων,
για χρονικό διάστημα τριών (3) μηνών, η άδεια του πρώ-
του εδαφίου χορηγείται με πλήρεις αποδοχές. Η άδεια
των προηγούμενων εδαφίων χορηγείται είτε συνεχόμενα
είτε τμηματικά, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν είναι δυ-
νατή η χορήγησή της για διάστημα μικρότερο του ενός
(1) μηνός. Για κάθε τέκνο, διάστημα τεσσάρων (4) μηνών
της άδειας του πρώτου εδαφίου λογίζεται ως χρόνος
πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας για κάθε συνέπεια.

Η αίτηση για χορήγηση της άδειας των προηγούμενων
εδαφίων υποβάλλεται τουλάχιστον, ένα (1) μήνα πριν
από την έναρξη της άδειας, εκτός εάν συντρέχουν έκτα-
κτοι λόγοι, οι οποίοι καθιστούν αναγκαία την έναρξη της
άδειας σε συντομότερο χρονικό διάστημα. Η αρμόδια
υπηρεσία απαντά στην αίτηση του υπαλλήλου άμεσα
και πάντως το αργότερο εντός ενός (1) μηνός από την
υποβολή της.».

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #583 στις: Μάρτιος 21, 2022, 06:33:06 μμ »
Α. Αυτοδίκαιη λύση υπαλληλικής σχέσης σε περίπτωση μη ανάληψης εντός 1 μηνός από χορήγηση μακροχρόνιας άδειας άνευ αποδοχών

Με τις διατάξεις του άρθρου 171 του ν. 4823/2021 (ΦΕΚ 136 Α ́/03.08.2021) προστέθηκε εδάφιο στην υποπαρ. 2, παρ. Ε ́ του άρθρου 16 του ν. 1566/1985 (Α ́ 167) περί αυτοδίκαιης λύσης της υπηρεσιακής σχέσης του/της εκπαιδευτικού, στην περίπτωση μη ανάληψης καθηκόντων του/της εντός ενός (1) μηνός από τη λήξη της χορηγηθείσας μακροχρόνιας άδειας άνευ αποδοχών.

Ως εκ τούτου, για την άδεια άνευ αποδοχών στους/στις μόνιμους/ες εκπαιδευτικούς οι ειδικές διατάξεις της περίπτωσης Ε ́ του άρθρου 16 του ν. 1566/1985 (Α ́ 167), όπως ισχύουν, διαμορφώνονται ως εξής:

«1. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, ύστερα από πρόταση του αρμόδιου κεντρικού υπηρεσιακού συμβουλίου, μπορεί να χορηγείται σε εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης άδεια χωρίς αποδοχές μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους, όταν συντρέχουν σοβαροί λόγοι ιδίως θεραπεία δυσίατων ασθενειών του ίδιου του εκπαιδευτικού ή των μελών της οικογενείας του, αντιμετώπιση δύσκολων περιπτώσεων εγκυμοσύνης, τοκετού και μητρότητας, ολοκλήρωση μεταπτυχιακών σπουδών, ανάγκη προσωρινής εγκατάστασης στο εξωτερικό.

2. Άδεια χωρίς αποδοχές που χορηγείται, σύμφωνα με την προηγούμενη παράγραφο, δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να παραταθεί πέρα από πέντε (5) σχολικά έτη. Λύεται αυτοδικαίως η υπηρεσιακή
σχέση του εκπαιδευτικού, αν εκείνος δεν προβεί σε ανάληψη καθηκόντων, εντός ενός (1) μηνός από τη λήξη της ως άνω χορηγηθείσας σε αυτόν άδειας.».

Σημειώνεται ότι για την αυτοδίκαιη λύση της υπαλληλικής σχέσης των εκπαιδευτικών της ανωτέρω περίπτωσης, η οικεία Δ/νση Εκπ/σης του/της εκπαιδευτικού εκδίδει διαπιστωτική πράξη που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Β. Χορήγηση άδειας άνευ αποδοχών σε νεοδιόριστους εκπαιδευτικούς

Περαιτέρω, από τις διατάξεις του ισχύοντος Υπαλληλικού Κώδικα που κυρώθηκε με το ν. 3528/2007 – που εφαρμόζεται σε υπαλλήλους ή λειτουργούς του κράτους ή νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου (μεταξύ των οποίων και στους/στις μόνιμους/ες εκπαιδευτικούς) οι οποίοι κατά τη συνταγματική ή νομοθετική πρόβλεψη διέπονται από ειδικές γι’ αυτούς διατάξεις, μόνο για όσα θέματα δεν ρυθμίζονται από τις ειδικές γι’ αυτούς διατάξεις – και δη από τον συνδυασμό των διατάξεων των άρθρων 51 και 53 παρ. 1 αυτού, ως ισχύουν, και με αφορμή το σχετικό ερώτημα Περιφερειακής Δ/νσης Π.Ε. & Δ.Ε., προκύπτει ότι δεν ορίζεται κάποιο κώλυμα ή διαφορετική αντιμετώπιση για τους νεοδιόριστους υπαλλήλους/εκπαιδευτικούς, εκτός από την περίπτωση της παρ. 3, άρθρο 51 του ν. 3528/2007 (άδεια άνευ αποδοχών έως 6 έτη λόγω συζύγου που υπηρετεί σε υπηρεσία στο εξωτερικό) για την οποία υπάρχει ρητή αναφορά στις διατάξεις του νόμου (της παρ. 3 του άρθρου 51).

Συνεπώς, εν γένει (ήτοι, εκτός από την περίπτωση της άδειας της παρ. 3, άρθρο 51 του ν. 3528/2007) δεν τίθεται ζήτημα διαφοροποίησης της αντιμετώπισης της αίτησης χορήγησης μακροχρόνιας άδειας άνευ αποδοχών των νεοδιόριστων εκπαιδευτικών από τους λοιπούς εκπαιδευτικούς.

Νομίζω ότι οι ΔΔΕ βασίζονται στο πεδίο 1, αλλά στη θέση σου θα έκανα έγγραφο αίτημα για να έβλεπα τι θα μου απαντούσαν. Scripta manent.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2022, 06:39:15 μμ από die »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #584 στις: Μάρτιος 21, 2022, 09:03:46 μμ »
Α. Αυτοδίκαιη λύση υπαλληλικής σχέσης σε περίπτωση μη ανάληψης εντός 1 μηνός από χορήγηση μακροχρόνιας άδειας άνευ αποδοχών

Με τις διατάξεις του άρθρου 171 του ν. 4823/2021 (ΦΕΚ 136 Α ́/03.08.2021) προστέθηκε εδάφιο στην υποπαρ. 2, παρ. Ε ́ του άρθρου 16 του ν. 1566/1985 (Α ́ 167) περί αυτοδίκαιης λύσης της υπηρεσιακής σχέσης του/της εκπαιδευτικού, στην περίπτωση μη ανάληψης καθηκόντων του/της εντός ενός (1) μηνός από τη λήξη της χορηγηθείσας μακροχρόνιας άδειας άνευ αποδοχών.

Ως εκ τούτου, για την άδεια άνευ αποδοχών στους/στις μόνιμους/ες εκπαιδευτικούς οι ειδικές διατάξεις της περίπτωσης Ε ́ του άρθρου 16 του ν. 1566/1985 (Α ́ 167), όπως ισχύουν, διαμορφώνονται ως εξής:

«1. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, ύστερα από πρόταση του αρμόδιου κεντρικού υπηρεσιακού συμβουλίου, μπορεί να χορηγείται σε εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης άδεια χωρίς αποδοχές μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους, όταν συντρέχουν σοβαροί λόγοι ιδίως θεραπεία δυσίατων ασθενειών του ίδιου του εκπαιδευτικού ή των μελών της οικογενείας του, αντιμετώπιση δύσκολων περιπτώσεων εγκυμοσύνης, τοκετού και μητρότητας, ολοκλήρωση μεταπτυχιακών σπουδών, ανάγκη προσωρινής εγκατάστασης στο εξωτερικό.

2. Άδεια χωρίς αποδοχές που χορηγείται, σύμφωνα με την προηγούμενη παράγραφο, δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να παραταθεί πέρα από πέντε (5) σχολικά έτη. Λύεται αυτοδικαίως η υπηρεσιακή
σχέση του εκπαιδευτικού, αν εκείνος δεν προβεί σε ανάληψη καθηκόντων, εντός ενός (1) μηνός από τη λήξη της ως άνω χορηγηθείσας σε αυτόν άδειας.».

Σημειώνεται ότι για την αυτοδίκαιη λύση της υπαλληλικής σχέσης των εκπαιδευτικών της ανωτέρω περίπτωσης, η οικεία Δ/νση Εκπ/σης του/της εκπαιδευτικού εκδίδει διαπιστωτική πράξη που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Β. Χορήγηση άδειας άνευ αποδοχών σε νεοδιόριστους εκπαιδευτικούς

Περαιτέρω, από τις διατάξεις του ισχύοντος Υπαλληλικού Κώδικα που κυρώθηκε με το ν. 3528/2007 – που εφαρμόζεται σε υπαλλήλους ή λειτουργούς του κράτους ή νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου (μεταξύ των οποίων και στους/στις μόνιμους/ες εκπαιδευτικούς) οι οποίοι κατά τη συνταγματική ή νομοθετική πρόβλεψη διέπονται από ειδικές γι’ αυτούς διατάξεις, μόνο για όσα θέματα δεν ρυθμίζονται από τις ειδικές γι’ αυτούς διατάξεις – και δη από τον συνδυασμό των διατάξεων των άρθρων 51 και 53 παρ. 1 αυτού, ως ισχύουν, και με αφορμή το σχετικό ερώτημα Περιφερειακής Δ/νσης Π.Ε. & Δ.Ε., προκύπτει ότι δεν ορίζεται κάποιο κώλυμα ή διαφορετική αντιμετώπιση για τους νεοδιόριστους υπαλλήλους/εκπαιδευτικούς, εκτός από την περίπτωση της παρ. 3, άρθρο 51 του ν. 3528/2007 (άδεια άνευ αποδοχών έως 6 έτη λόγω συζύγου που υπηρετεί σε υπηρεσία στο εξωτερικό) για την οποία υπάρχει ρητή αναφορά στις διατάξεις του νόμου (της παρ. 3 του άρθρου 51).

Συνεπώς, εν γένει (ήτοι, εκτός από την περίπτωση της άδειας της παρ. 3, άρθρο 51 του ν. 3528/2007) δεν τίθεται ζήτημα διαφοροποίησης της αντιμετώπισης της αίτησης χορήγησης μακροχρόνιας άδειας άνευ αποδοχών των νεοδιόριστων εκπαιδευτικών από τους λοιπούς εκπαιδευτικούς.

Νομίζω ότι οι ΔΔΕ βασίζονται στο πεδίο 1, αλλά στη θέση σου θα έκανα έγγραφο αίτημα για να έβλεπα τι θα μου απαντούσαν. Scripta manent.
Καλησπέρα σε όλους! Αυτά που γράφεις αφορούν την παλαιότερη 4μηνη άδεια άνευ αποδοχών, όχι αυτή που αναφέρει η συνάδελφος.
Με το νόμο Χατζηδάκη του 2021 δεν ισχύει το "μέχρι τέλος του σχολικού έτους'. Όμως όταν ζητηθεί στην διεύθυνση πρέπει να γίνει ρητή αναφορά για το ποια άδεια άνευ αποδοχών θέλουμε.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #585 στις: Μάρτιος 21, 2022, 09:08:37 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Αυτά που γράφεις αφορούν την παλαιότερη 4μηνη άδεια άνευ αποδοχών, όχι αυτή που αναφέρει η συνάδελφος.
Με το νόμο Χατζηδάκη του 2021 δεν ισχύει το "μέχρι τέλος του σχολικού έτους'. Όμως όταν ζητηθεί στην διεύθυνση πρέπει να γίνει ρητή αναφορά για το ποια άδεια άνευ αποδοχών θέλουμε.
Η δική μου ΔΔΕ εγγράφως απάντησε σε συνάδελφο ότι δεν υπάρχει πλεον 4μηνη άνευ αποδοχών αλλά αν κάνει χρήση της άνευ αποδοχών υποχρεωτικά θα πάρει μέχρι 31/8.
Στο αίτημα της ζητούσε 4μηνη άνευ αποδοχών.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2022, 09:12:16 μμ από die »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #586 στις: Μάρτιος 21, 2022, 09:16:10 μμ »
Η συνάδελφός σου είχε αναφέρει το νομοθετικό πλαίσιο βάσει του οποίου τη ζητούσε? Μάλλον όχι!
Οι περισσότερες είτε δεν αναφέρουν βάσει ποιου νόμου τη ζητούν είτε αναφέρουν το νομοθετικό πλαίσιο που είναι αναρτημένο στη σελίδα του υπουργείου που αφορά τις άδειες, το οποίο βέβαια έχει αλλάξει με το νόμο Χατζηδάκη.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #587 στις: Μάρτιος 21, 2022, 09:21:30 μμ »
Πιστεύω ότι ανεξάρτητα με το τι αιτείται ο καθένας οι διευθύνσεις είναι υποχρεωμένες να τηρούν το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο. Είναι αδύνατον οι εκπαιδευτικοι να γνωρίζουν τα πάντα γύρω από τους νόμους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.