*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικά σχολεία.  (Αναγνώστηκε 19406 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος claire_t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 12:53:01 μμ »
Έχω ακούσει ότι για να διδάξεις σε φροντιστήριο χρειάζεται να έχεις την άδεια διδασκαλίας ( το γνωστό τρέξιμο με τα χαρτιά από γιατρούς κλπ). Για να διδάξεις σε ιδιωτικό - εκτός από το να είσαι στην επετηρίδα - χρειάζεται και εκεί η άδεια διδασκαλίας?

Έχω μπερδευτεί με τόσους πολλούς και διαφορετικούς κανόνες στο χώρο της εκπαίδευσης. Εγώ σκέφτομαι να δώσω ΑΣΕΠ αλλά επειδή δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου η επιτυχία στον ΑΣΕπ και δη με την πρώτη, σκέφτομαι σοβαρά να αρχίσω να κοιτάω και σε ιδιωτικά σχολεία (όχι ότι εκεί τα πράγματα είναι εύκολα, αλλά ας κάνω μια προσπάθεια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:45:16 »

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 02:00:48 μμ »
Έχω ακούσει ότι για να διδάξεις σε φροντιστήριο χρειάζεται να έχεις την άδεια διδασκαλίας ( το γνωστό τρέξιμο με τα χαρτιά από γιατρούς κλπ). Για να διδάξεις σε ιδιωτικό - εκτός από το να είσαι στην επετηρίδα - χρειάζεται και εκεί η άδεια διδασκαλίας?

Έχω μπερδευτεί με τόσους πολλούς και διαφορετικούς κανόνες στο χώρο της εκπαίδευσης. Εγώ σκέφτομαι να δώσω ΑΣΕΠ αλλά επειδή δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου η επιτυχία στον ΑΣΕπ και δη με την πρώτη, σκέφτομαι σοβαρά να αρχίσω να κοιτάω και σε ιδιωτικά σχολεία (όχι ότι εκεί τα πράγματα είναι εύκολα, αλλά ας κάνω μια προσπάθεια).
ναι χρειάζεται και εκεί.
Θαυμάζω την αισιοδοξία σου θεωρείς τα ιδιωτικά "λύση ανάγκης", εγώ θα παρακαλούσα να μπω.

Αποσυνδεδεμένος claire_t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 02:19:29 μμ »
Σε καμιά περίπτωση δεν θα τα θεωρούσα <<λύση ανάγκης>>, αυτό που λέω είναι ότι είναι εξίσου δύσκολο να μπεις στο δημόσιο, απλά θα προσπαθήσω και στα δύο και μπορεί να μην τα καταφέρω και πουθενα στο τέλος και να παραμείνω για πάντα στα ιδιαίτερα...ποιος ξέρει. Ό,τι μπορούμα κάνουμε..

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 09, 2010, 12:46:43 πμ »
καλησπέρα!!!!γνωρίζει κανείς τι χρειάζεται για εγγραφή στη επετηρίδα ιδιωτικής εκπαίδευσης;από γραφειοκρατικής άποψης περισσότερο ,θα μου πείτε <<γιατί;υπάρχει και άλλη;>>.Ευχαριστωωω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:45:16 »

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 09, 2010, 02:10:17 πμ »
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 09, 2010, 02:42:48 πμ »
να΄σαι καλα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 09, 2010, 02:49:13 πμ »
Συνάδελφοι, υπάρχει επετηρίδα για την ιδιωτική εκπαίδευση; Δεν το ήξερα, γιατί είμαι καινούργιος στο κουρμπέτι! Μπορώ να κάνω την αίτηση στη ΔιΔε του Νομού μου ακόμη και αν δεν έχει ιδιωτικό σχολείο; Χωρίς την εγγραφή μου δεν μπορώ να εργαστώ σε ιδιωτικό σχολείο; Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο! Μπορώ να πάω και τώρα να γραφτώ ή υπάρχει συγκεκριμένη ημερομηνία, όπως στις αιτήσεις ωρομισθίων-αναπληρωτών;

ΥΓ. Συγγνώμη για τα πολλά ερωτήματά μου αλλά καταλαβαίνετε...
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 09, 2010, 02:53:05 πμ »
καλησπέρα!ναι υπάρχει δεν το ήξερα ,μου ζητήθηκε από ιδιωτικό όπου πρόκειται να υποβάλλω αίτηση για εργασία ,δεν πρέπει να έχει συγκεκριμένες ημερομηνίες πιο πολύ διαδικαστικό ειναι να δουν αν έχεις τα προσόντα,μπορείς να ανατρέξεις στον παραπάνω σύνδεσμο

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 09, 2010, 03:00:45 πμ »
καλησπέρα!ναι υπάρχει δεν το ήξερα ,μου ζητήθηκε από ιδιωτικό όπου πρόκειται να υποβάλλω αίτηση για εργασία ,δεν πρέπει να έχει συγκεκριμένες ημερομηνίες πιο πολύ διαδικαστικό ειναι να δουν αν έχεις τα προσόντα,μπορείς να ανατρέξεις στον παραπάνω σύνδεσμο
Σε ευχαριστώ θερμά!
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 07, 2010, 06:57:15 μμ »
Δεν έχω καταλάβει κάτι.

Όσοι απολύονται από ιδιωτικά σχολεία και έχουν συμπληρώσει 6 χρόνια προυπηρεσίας, προσλαμβάνονται αυτόματα στην δημόσια εκπαίδευση χωρίς να μετράει η επιτυχία σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ? ή πρέπει να έχουν και μια επιτυχία στον ΑΣΕΠ?

Αποσυνδεδεμένος claire_t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 08, 2010, 03:48:35 μμ »
Για την άδεια διδασκαλίας τι χρειάζεται?
Πρόκειται να βγάλω την άδεια διδασκαλίας για φροντιστήριο κα να γραφτώ στην επετηρίδα για τα ιδιωτικά, αλλά για την άδεια διδασκαλίας σε ιδιωτικά δεν βρήκα καμία πληροφορία. Είναι η ίδια με αυτή των φροντιστηρίων; Αν χρειάζεται και εκεί το πιστοποιητικό πρωτοβάθμιας υγειονομικής επιτροπής, πώς θα μπορέσεις να το πάρεις 2 φορές (μια για τα φροντιστήρια και μια για τα ιδιωτικά) για το οποίο πρέπει να βγάλεις ακτινογραφία θώρακος και δεν μπορεις να την βγαλεις 2 φορες...
Κάποιος που να έχει κάνει την διαδικασία για τις 2 άδειες συγχρόνως μπορεί να με βοηθήσει γιατί έχω μπερδευτεί...

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 08, 2010, 09:31:11 μμ »
Για την άδεια διδασκαλίας τι χρειάζεται?
Πρόκειται να βγάλω την άδεια διδασκαλίας για φροντιστήριο κα να γραφτώ στην επετηρίδα για τα ιδιωτικά, αλλά για την άδεια διδασκαλίας σε ιδιωτικά δεν βρήκα καμία πληροφορία. Είναι η ίδια με αυτή των φροντιστηρίων; Αν χρειάζεται και εκεί το πιστοποιητικό πρωτοβάθμιας υγειονομικής επιτροπής, πώς θα μπορέσεις να το πάρεις 2 φορές (μια για τα φροντιστήρια και μια για τα ιδιωτικά) για το οποίο πρέπει να βγάλεις ακτινογραφία θώρακος και δεν μπορεις να την βγαλεις 2 φορες...
Κάποιος που να έχει κάνει την διαδικασία για τις 2 άδειες συγχρόνως μπορεί να με βοηθήσει γιατί έχω μπερδευτεί...

Για την άδεια διδασκαλίας σε φροντιστήριο μπορείς να δεις εδώ:

http://www.ypepth.gr/el_ec_category6785.htm

και εδώ ,για ότι αφορά την επετηρίδα των ιδιωτικών σχολείων.
http://www.siel.gr/?%D7%D1%C7%D3%C9%CC%C1_%C5%C3%C3%D1%C1%D6%C1

Οσο για το πιστοποιητικό πρωτοβάθμιας υγειονομικής επιτροπής προτείνω να κρατήσεις το γνήσιο και όπου χρειάζεται να καταθέτεις ένα επικυρωμένο αντίγραφο του...
(δεν είχα ποτέ πρόβλημα κάνοντας το ίδιο)
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 09, 2010, 12:52:54 πμ »
Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την επιδιωκόμενη προσληψή μου σε κάποιο ιδιωτικό.Είμαι φιλόλογος,μέσον δε διαθέτω ούτε και μεταπτυχιακό (θα μου πείτε "πού πας ρε Καραμήτρο;")Αυτά που διαθέτω είναι "προυπηρεσία" 10+ χρόνων σε φροντιστήρια σε Λύκειο και καποια παραπάνω σε ιδιαίτερα,ένα αξιοπρεπές πτυχίο,ξένες γλώσσες,βασικές γνώσεις υπολογιστή και έναν παρολίγον διορισμό στον ασεπ '09.Αυτό το τελευταίο μπορεί να θεωρηθεί "ατού" στην προκειμένη περίπτωση ή καλύτερα να μην προβληθεί προκειμένου να φανεί απ'τη μεριά μου διάθεση μακροχρόνιας δέσμευσης απεναντί τους;(γεγονός που θα συνέβαινε,αν με προσλάμβαναν)Από την άλλη,αν βρισκόσασταν στη θέση με ένα βαθμό κάτω από τον τελευταίο διοριστέο  :-\αλλά με ελάχιστη προυπηρεσία φέτος απο πδσ,και σύμφωνα με τα νέα μέτρα,θα ελπίζατε σε μια αποκατάσταση έστω και μακροπρόθεσμα από το δημόσιο,ή θα κυνηγούσατε κατι άλλο;Δε νομίζω οτι θα άντεχα να ξαναδώσω ασεπ με δουλειά στα φροντιστήρια,δυο παιδιά και λοιπές υποχρεώσεις και μάλιστα σ'ένα τόσο αβέβαιο,σχεδόν χιμαιρικό πλαίσιο...
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 09, 2010, 01:38:40 πμ »
Καταλαβαίνω τη κάποια διστακτικότητα στην περιγραφή των προσόντων σου ενόψει συνέντευξης (να υποθέσω) σε ιδιωτικό σχολείο, αλλά δεν χρειάζεται να μειώνεις τον εαυτό σου. Τα προσόντα σου είναι υπεραρκετά, και πολύ τους πας. Η 10+ έτη εμπειρίας σου σε λυκειακές τάξεις φτάνουν και περισσεύουν. Και φυσικά να προβάλεις την επιτυχία σου στο Ασεπ. Είναι αν μη τι άλλο ακόμη μία απόδειξη του πόσο καλή είσαι. Ούτε μεταπτυχιακό χρειάζεσαι ούτε μέσον. Το ότι στέκεσαι στο επάγγελμα τόσα χρόνια και με συνεχή αξιολόγηση είναι εχέγγυα της ικανότητάς σου. Θάρρος λοιπόν και εύχομαι καλή επιτυχία!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 604
Σύνολο: 617

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.