*

Ψηφοφορία

Τι ημερίσιο ωράριο πρέπει να δουλεύουμε στο σχολείο;

1) 8:00-14:00, όπως ορίζει ο νόμος, ανεξάρτητα τις ώρες διδασκαλίας που έχουμε
53 (41.7%)
2) μόνο τις ώρες διδασκαλίας που έχουμε και να φεύγουμε μετά
17 (13.4%)
3) άντε το πολύ 1-2 ωρίτσες παραπάνω και εφόσον υπάρχει κάποια δουλειά
57 (44.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 125

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών  (Αναγνώστηκε 25469 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 01:50:40 μμ »
Ζητάμε μισθολογική εξίσωση με τους συναδέλφους της Γερμανίας, της Αγγλιας και των λοιπών "προηγμένων" χωρών. Διάβασα, ότι αν μας δώσουν αυτό το μισθό (των 2000 ευρώ) ας μένουμε καιπαραπάνω στο σχολέιο. ΑΥτό που κανείς δεν αναφέρει είναι ότι οι εκπαιδευτικοί έξω δεν παίρνουν 2000 μόνο γιατί κάθονται 8ωρο στο σχολέιο.
Οι εκπαιδευτικοί αυτοί κάθε τόσο περνάνε από πολύ αυστηρές αξιολογήσεις και αν κριθούν ανεπαρκείς τότε απολύονται. Αν το σχολείο δεν έχει τα επιθυνητά αποτελέσματα στις εξετάσεις, τότε ο "κακός" δάσκαλος απολύεται. Αν αλλάξουν σχολείο, ο μισθός τους δεν τους ακολουθεί, αλλά τον διαπραγματεύονται πάλι από την αρχή....
Αν θέλουμε τους μισθούς, θα πρέπει ίσως να πάρουμε όλο το πακέτο....

Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:58:56 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 03:06:45 μμ »
killbill ..... δεν ξέρω σε τι σχολείο υπηρετείς, αλλά σε όσα έχω πάει εγώ, έτσι και αποφασίζαν οι 30-50 καθηγητές του συλλόγου να σκάσουν κάποια μέρα στο σχολείο με βιβλία, λάπτοπ και λοιπά συμπράγκαλα με σκοπό να ετοιμάσουν την δουλειά τους μέσα στο γραφείο καθηγητών, θα γινόταν ... .της τσού*** !!!!
Θα του πουν δηλαδή οτι χαλάει την πιάτσα!

Κοίτα, καταρχήν αν το καλοσεκφτείς κανένας δεν με πέρνει χαμπάρι και ο λόγος είναι απλός, απλούστατος θα έλεγα. Ένας συνάδελφος που έχει μάθημα μόνο τις 2-3 πρώτες ώρες θα έρθει θα με δει εκεί και θα υποθέσει ότι και εγώ έχω μάθημα τις ώρες αυτές. Μετά θα φύγει για να πάει για τα ψώνια του.
Ο συνάδελφος που ξεκινάει 3η ώρα και έχει 3η-4η-5η το ίδιο. Νομίζει (αφού με βλέπει) ότι και εγώ έχω μάθημα τις ίδιες ώρες. Το ίδιο και οι συνάδελφοι που έχουν τελευταίες ώρες.
Για να με "ανακαλύψουν!!" θα πρέπει κάποιος να σκαλίσει το πρόγραμμα και να μου πει τι κάνεις εσύ εδώ 1η ώρα αφού ξεκινάς την 4η ώρα μάθημα.
Ε τώρα δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες, δηλαδή να έρθουν και να μου ζητήσουν τον λόγο γιατί δουλεύω!!! Έλεος αν φτάσουμε και εκει δηλαδή. Αν κάποιος θέλει να δουλέψει για τους δικούς του λόγους (πχ δεν έχει internet σπιτι, δεν έχει χρόνο τα απογεύματα σπίτι γιατί έχει τα παιδιά του να ταίσει και να φροντίσει την μάνα του που έχει προβλήματα υγείας κλπ κλπ) θα του το απαγορέψουν οι άλλοι? Δεν γίνεται αυτό που λες. Και αν γίνει, τότε αυτοί θα εκτεθουν!


Σε παρακαλώ πολύ όταν βγάζεις τα συμπεράσμά σου σχετικά με την εργατική συνείδηση των συναδέλφων, να προσπαθείς να λαμβάνεις υπόψη σου δεδομένα που είναι έξω από τον μικρόκοσμό σου (δλδ τα όποια σχολεία έχεις γνωρίσει, με τον σύλλογο που έχεις γνωρίσει, τις εγκαταστάσεις που έχεις γνωρίσει) και επιπλέον, να προσπαθείς να "φανταστείς" εάν οι κινήσεις που προτείνεις μπορούν στ' αλήθεια να εφαρμοστούν σε μαζική κλίμακα.
Είναι θέμα συνείδησης του καθενός. Εγώ στο σχολείο δεν κοντράρομαι με κανέναν ούτε ανοίγω κουβέντα γιατί κάποιος κάνει το 2ωρό του και φεύγει. Δικαίωμά τους. Υπάρχουν συνάδελφοι που ψάχνουν εξονυχιστικά το πρόγραμμα να δουν μήπως τους έχωσαν καμία εφημερία περισσότερη από κανέναν άλλον και γίνεται το έλα να δεις αν ανακαλύχψουν κάτι τέτοιο!
Ότι είπα παραπάνω, φυσικά και αντικατοπτρίζει τον δικό μου τρόπο σκέψεις και αντίληψης των πραγμάτων, και δεν είμαι ο μόνος που σκέφτεται έτσι αλλά αρκετοί. Εγώ κοιτάω να είμαι ήσυχος με την συνείδησή μου και να απολαμβάνω την κάθε μέρα στο σχολείο.
Τώρα αν εφαρμόζονται σε μαζική κλίμακα, ε αυτό φυσικά και είναι δύσκολο έως αδύνατον να γίνει, γιατί είναι δύσκολο να ρίξεις κατεστημένα πολλών χρόνων.
Απλά η ψηφοφορία που διοργάνωσα αφορά το πως σκέφτεται ο καθένας, τι πιστεύει σαν άτομο, και όχι αν μπορεί να εφαρμοστεί. Αυτό είναι αλλουνού παπα ευαγγέλιο!


Όπως είπα και πριν, μπράβο σου που επιλέγεις να λειτουργείς έτσι στην εργασία σου, αλλά το γεγονός ότι εσύ ΜΠΟΡΕΙΣ και το κάνεις (γιατί σου το επιτρέπει ο ρούτερ που είναι στα 20 μέτρα και όχι στον άλλο όροφο, το γραφείο καθηγητών που έχει καρέκλα να κάτσεις, οι συνάδελφοι που δεν κάνουν πολύ φασαρία, η τουαλέτα που δεν σιχαίνεσαι να πας, τα οικονομικά σου που σου επιτρέπουν να έχεις λάπτοπ, κτλ κτλ) δεν σου επιτρέπει να το "παίζεις μάγκας" (με συγχωρείς για την έκφραση) και να λοιδορείς τους υπόλοιπους συναδέλφους.
Φυσικά και θα ξεφτιλίζω τους υπόλοιπους συναδέλφους και θα τους χαρακτηρίζω απαράδεκτους όταν μου κάνουν φασαρία γιατί τους έβαλα 1ες ώρες που είναι δύσκολο να ξυπνάνε, ή τελευταίες ώρες που έχουν να πάνε για ψώνια ή να μαγειρέψουν, ή γιατί έχουν 1 κενό μέσα στο πρόγραμμά τους. Με συγχωρείς πολύ αλλά εδώ είσαι τελείως λάθος ή μάλλον δεν κατάλαβες τί έχω γράψει παραπάνω. ΔΕΝ είπα ότι εγώ είμαι ο μάγκας που παίρνω το λαπτοπ στο σχολείο και οι άλλοι είναι οι τεμπέληδες που δεν το φέρνουν. ΟΧΙ, ΟΧΙ. Αυτό που έθιξα ήταν οι απαράδεκτες συμπεριφορές από συναδέλφους και μόνο αυτό.


ΥΓ: επίσης, μιας και είσαι επιστήμονας άνθρωπος, προσπάθησε να αντιμετωπίσεις την ψηφοφορία που ανάρτησες έστω και στοιχειωδώς επιστημονικά (αν και δεν σπούδασες στατιστική) και άλλαξε τις επιλογές έτσι ώστε να φαίνονται τουλάχιστον αμερόληπτες. Αυτό το "άντε 1-2 ωρίτσες παραπάνω" είναι τουλάχιστον για γέλια
1ον: Σπούδασα στατιστική, γιατί είμαι Μαθηματικός!!  :P

2ον: το "άντε 1-2 ωρίτσες παραπάνω" φυσικά και είναι για γέλια, γιατί αυτή είναι η πραγματικότητα στα σχολεία, και η πραγματικότητα στα σχολεία είναι για γέλια!

Τι άλλη επιλογή προτείνεις εσύ δηλαδή;
Εγώ έβαλα 1η επιλογή τι λέει ο νόμος, 2η & 3η επιλογή τι συμβαίνει στην πραγματικότητα στα σχολεία! Διαφωνεί κανείς ρε παιδιά; Κάτι εκ των επιλογών 2 & 3 δεν συμβαίνει;
Που ενοχλήθηκες εσύ δηλαδή;  Γιατί λες ότι μεροληπτώ;

Πες τι άλλη επιλογή θες να μπει και εγώ θα την βάλω!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2010, 03:41:15 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 03:27:12 μμ »
Ξέχασα να αναφέρω ότι άλλη συνάδελφος μου είπε να μην την βάζω πρώτες ώρες γιατί δεν μπορεί να ξυπνάει, άλλη ότι θέλει πρώτες ώρες για να φεύγει μετά να προλαβαίνει τα μαγαζιά ανοιχτά!! Ε ρε γέλια!!  Και το λυπηρό είναι ότι αυτές οι περιπτώσεις αποτελούν δυστυχώς την πλειοψηφία....
Καλά, εσείς που βγάζετε προγράμματα το τι ακούτε ..... δεν περιγράφεται! Ένας συνάδελφος σαν εσένα μου έλεγε ότι κάποια ήθελα να πηγαίνει στην λαική μια μέρα γι'αυτό ήθελε αργά να ξεκινάει. Και φυσικά χαμός με τα κενά!
Anyway, στα κενά μου προσπάθησα να κάνω δουλειά για την επόμενη μέρα αλλά μάταια. Είμαι αγγλικών και χρειάζομαι βιβλία διάφορα για back up υλικό τα οποία πρέπει να κουβαλάω απ'το σπίτι. Άσε για την φασαρία των συναδέλφων. Σε άλλο σχολείο δεν είχα γραφείο και ούτε διόρθωμα δεν κατάφερνα να κάνω. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι, όπως είπαν και άλλοι συνάδελφοι, είναι πολύ δύσκολο με τα μέσα που μας παρέχονται να αξιοποιήσουμε τα κενά μας. Μακάρι (και το λέω ειλικρινά) να έμενα μέχρι τις 2, να τέλειωνα την δουλειά μου και να άφηνα τα βιβλία στο σχολείο. Θα'ταν τέλεια!
Α, έχω και μια ερώτηση: στο εξωτερικό που πληρώνονται minimum €2000, το καλοκαίρι πληρώνονται; Κάποιος δάσκαλος μου έλεγε ότι δεν πληρώνονται, κι έτσι αν τα βάλεις κάτω, ουσιαστικά παίρνουμε τα ίδια χρήματα. :P Ξέρει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 04:54:09 μμ »
οταν λες το καλοκαιρι τι εννοεις? ξερεις αυτες οι τριμηνες διακοπες μονο στην ελλαδα υπαρχουν.στο εξωτερικο(στις περισσοτερες χωρες δηλαδη) τα σχολεια κλεινουν για 6 βδομαδες. 1,5 μηνα δηλαδη.οποτε και να μην πληρωνονται αυτον τον μηνα δε νομιζω να υπαρχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα.και λογικα πληρωνονται για οσο δουλευουν αφου δεν υπαρχει η μονιμοτητα για αυτους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:58:56 »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 05:19:40 μμ »
Δηλαδή, κανονίζουν το προγραμμά τους και αν κάποιος έχει 11-2 για παράδειγμα δεν έρχεται από το πρωί στο σχολείο; Έρχεται στις 11;

Το άλλο με τη λαϊκή το έχω δει και σε άλλο χώρο του δημοσίου, όταν δούλευα με σύμβαση. Κάθε Πέμπτη που είχε λαϊκή όλες ήταν εκτός. Και ήταν χώρος με το 80% γυναίκες. Καταλαβαίνεις τι γίνεται...

Πάντως βρε παιδιά, για να πούμε και του στραβού το δίκιο, οι γονείς με μικρά παιδιά που δεν έχουν κανένα να πάει να τα πάρει από το σχολείο, τι να κάνουν; Τα νηπιαγωγεία λειτουργούν μέχρι τι 12 30 και δεν είναι όλα ολοήμερα. Αν είναι ολοήμερα πρέπει να τα αφήσεις εκεί ωσ τις 16 00. Και αυτό δεν είναι πρόβλημα μόνο με τους εκπαιδευτικούς αλλά με όλους τους υπαλλήλους. Στην Αγγλία οι υπάλληλοι δούλευαν 9-5 και τα σχολεία φυσικά άρχιζαν νωρίτερα, για να μπορούν να τα αφήνουν με την ησυχία τους...

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 06:28:11 μμ »
School holidays

The main school holidays are:

        * Christmas- 2 weeks
        * Spring - 2 weeks
        * Summer - 6 weeks

There are also one week holidays:

          o end of October
          o mid February
          o end of May

Σύνολο: 13 εβδομάδες διακοπών στην Αγγλία .

Άρα κι εδώ υπάρχουν 3μηνιαίες διακοπές (συνολικά )

http://www.woodlands-junior.kent.sch.uk/customs/questions/education.html

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 07:21:52 μμ »
 Όταν έκανα το μεταπτυχιακό μου στην Αγγλία, το πανεπιστήμιο για τα Χριστούγεννα ήταν κλειστό ένα μήνα σχεδόν. Για το Πάσχα ήταν όντως δύο εβδομάδες και λίγο λιγότερο.

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 08:09:41 μμ »


Σύνολο: 13 εβδομάδες διακοπών στην Αγγλία .

Άρα κι εδώ υπάρχουν 3μηνιαίες διακοπές (συνολικά )

http://www.woodlands-junior.kent.sch.uk/customs/questions/education.html
Μια μικρη διόρθωση - εδω, οι καλοκαιρινες διακοπες μονο, ειναι γυρω στις 12 εβδομαδες .... + 4 Πασχα και Χριστουγεννα...

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 09:14:23 μμ »


Σύνολο: 13 εβδομάδες διακοπών στην Αγγλία .

Άρα κι εδώ υπάρχουν 3μηνιαίες διακοπές (συνολικά )

http://www.woodlands-junior.kent.sch.uk/customs/questions/education.html
Μια μικρη διόρθωση - εδω, οι καλοκαιρινες διακοπες μονο, ειναι γυρω στις 12 εβδομαδες ....
Aπό 1 Ιουλίου ως 31 Αυγούστου, δηλ. περ. 8 εβδομάδες (+ 4 Χριστούγεννα, Πάσχα = περ. 12 εβδομάδες σύνολο) .

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 09:19:36 μμ »
αυτο που εχω καταλάβει είναι ότι το ωραριο εργασίας του εκπαιδευτικού στην Ελλάδα εξαρτάται από την ευσυνειδησία του καθενός και κυμαίνεται από 16 - 21 εως και 96 ώρες εβδομαδιαίως!

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 09:21:29 μμ »


Σύνολο: 13 εβδομάδες διακοπών στην Αγγλία .

Άρα κι εδώ υπάρχουν 3μηνιαίες διακοπές (συνολικά )

http://www.woodlands-junior.kent.sch.uk/customs/questions/education.html
Μια μικρη διόρθωση - εδω, οι καλοκαιρινες διακοπες μονο, ειναι γυρω στις 12 εβδομαδες ....
Aπό 1 Ιουλίου ως 31 Αυγούστου, δηλ. περ. 8 εβδομάδες (+ 4 Χριστούγεννα, Πάσχα = περ. 12 εβδομάδες σύνολο) .

Νομιζα οτι μιλαμε για διδακτικο ετος - απο μεσα Ιουνιου εως περιπου μεσα Σεπτεμβρη δηλαδη, αφου και το site που παρατεθηκε σε αυτο αναφερεται...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2010, 09:23:32 μμ από someone »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 09:40:55 μμ »
Μια μικρη διόρθωση - εδω, οι καλοκαιρινες διακοπες μονο, ειναι γυρω στις 12 εβδομαδες .... + 4 Πασχα και Χριστουγεννα...
9 περίπου το καλοκαίρι (21 ή 30 Ιουνίου - 31 Αυγούστου) + 4 Χριστούγεννα  και Πάσχα

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 09:45:35 μμ »
Πιστεύω ότι η 3η επιλογή της ψηφοφορίας είναι απαξιωτική. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να μένω περισσότερο στο σχολείο, και κάποιες φορές το έχω κάνει, όχι απαραίτητα επειδή είχα συγκεκριμένη δουλειά να κάνω. Αλλά το θέμα δεν είναι τόσο αυτό.

Από τη μια λέγεται πως δεν αμειβόμαστε καλά. Από την άλλη ότι μία υψηλότερη αμοιβή δεν δικαιολογείται από το ωράριο των 21 ωρών.

Όμως ποιος εκπαιδευτικός πιστεύετε θα είχε πρόβλημα να εξαντλεί το ωράριο 8-14 αν η αμοιβή ήταν μεγαλύτερη; Αν επίσης μπορούσε να εργαστεί δημιουργικά στο χώρο του σχολείο κατά τις ώρες που δεν διδάσκει; Αν τέλος είχε δικό του γραφείο και γιατί όχι δικό του χώρο μέσα στο σχολείο για να δουλέψει με την ησυχία του. Είναι πολυτέλεια όλα αυτά;
Όμως η παρούσα κατάσταση είναι φαύλος κύκλος: Από τη μια λιγότερες αποδοχές για τον εκπαιδευτικό, σχολεία με ακατάλληλους ή και ανύπαρκτους χώρους για εργασία πέραν της διδασκαλίας και από την άλλη μειωμένο ωράριο και μια διοίκηση που κάνει τα στραβά μάτια στην μη τήρηση του ωραρίου 8-14. Έτσι εξουσία και εργαζόμενοι αλληλοκαλύπτονται και ανέχονται ο ένας τις παρατυπίες του άλλου. Αυτό βλέπω εγώ να συμβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 09:52:41 μμ »
Πιστεύω ότι η 3η επιλογή της ψηφοφορίας είναι απαξιωτική. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να μένω περισσότερο στο σχολείο, και κάποιες φορές το έχω κάνει, όχι απαραίτητα επειδή είχα συγκεκριμένη δουλειά να κάνω. Αλλά το θέμα δεν είναι τόσο αυτό.

Από τη μια λέγεται πως δεν αμειβόμαστε καλά. Από την άλλη ότι μία υψηλότερη αμοιβή δεν δικαιολογείται από το ωράριο των 21 ωρών.

Όμως ποιος εκπαιδευτικός πιστεύετε θα είχε πρόβλημα να εξαντλεί το ωράριο 8-14 αν η αμοιβή ήταν μεγαλύτερη; Αν επίσης μπορούσε να εργαστεί δημιουργικά στο χώρο του σχολείο κατά τις ώρες που δεν διδάσκει; Αν τέλος είχε δικό του γραφείο και γιατί όχι δικό του χώρο μέσα στο σχολείο για να δουλέψει με την ησυχία του. Είναι πολυτέλεια όλα αυτά;
Όμως η παρούσα κατάσταση είναι φαύλος κύκλος: Από τη μια λιγότερες αποδοχές για τον εκπαιδευτικό, σχολεία με ακατάλληλους ή και ανύπαρκτους χώρους για εργασία πέραν της διδασκαλίας και από την άλλη μειωμένο ωράριο και μια διοίκηση που κάνει τα στραβά μάτια στην μη τήρηση του ωραρίου 8-14. Έτσι εξουσία και εργαζόμενοι αλληλοκαλύπτονται και ανέχονται ο ένας τις παρατυπίες του άλλου. Αυτό βλέπω εγώ να συμβαίνει.


αν είχα αυτά (γραφείο να δουλέψω με την ησυχία μου και βιβλιοθήκη) όχι 8-2 αλλα 8-5 θα έμενα στο σχολείο!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159633
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 426
Σύνολο: 439

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.