*

Ψηφοφορία

Τι ημερίσιο ωράριο πρέπει να δουλεύουμε στο σχολείο;

1) 8:00-14:00, όπως ορίζει ο νόμος, ανεξάρτητα τις ώρες διδασκαλίας που έχουμε
53 (41.7%)
2) μόνο τις ώρες διδασκαλίας που έχουμε και να φεύγουμε μετά
17 (13.4%)
3) άντε το πολύ 1-2 ωρίτσες παραπάνω και εφόσον υπάρχει κάποια δουλειά
57 (44.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 125

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών  (Αναγνώστηκε 25483 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 10:52:43 μμ »


Σύνολο: 13 εβδομάδες διακοπών στην Αγγλία .

Άρα κι εδώ υπάρχουν 3μηνιαίες διακοπές (συνολικά )

http://www.woodlands-junior.kent.sch.uk/customs/questions/education.html
Μια μικρη διόρθωση - εδω, οι καλοκαιρινες διακοπες μονο, ειναι γυρω στις 12 εβδομαδες ....
Aπό 1 Ιουλίου ως 31 Αυγούστου, δηλ. περ. 8 εβδομάδες (+ 4 Χριστούγεννα, Πάσχα = περ. 12 εβδομάδες σύνολο) .

Νομιζα οτι μιλαμε για διδακτικο ετος - απο μεσα Ιουνιου εως περιπου μεσα Σεπτεμβρη δηλαδη, αφου και το site που παρατεθηκε σε αυτο αναφερεται...
Οι καλοκαιρινές διακοπές για τους μαθητές είναι από τις 20-21 Ιουνίου ως τις 10 Σεπτεμβρίου, δηλ. 11 εδομάδες.
Συν 4 Χριστούγεννα, Πάσχα = 15 εβδομάδες σύνολο.
Στην Αγγλία ,όπως δείχνει το σάιτ, είναι 2 εβδομάδες λιγότερες.
Η τρομερή διαφορά (για μαθητές μιλώντας πάντα)λοιπόν είναι μόλις 2 εβδομάδες, και αν υπολογίσουμε και τα χιόνια, που στην Αγγλία πέφτουν πιο συχνά απ' ό,τι εδώ και κλείνουν τα σχολεία , μάλλον στα ίδια ερχόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:58:30 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 11:23:01 μμ »
Θα ήταν υπέροχα, κατά τη γνώμη μου, να μέναμε μέχρι τις 2, ώστε να τελειώναμε τις δουλειές μας και να μην έχουμε και δουλειά στο σπίτι... αρκεί να είχαμε το κατάλληλο εργασιακό περιβάλλον. Και δεν εννοώ μόνο τα γραφεία... που δεν έχουμε, την ησυχία μας και όλα αυτά που σωστά να φέρθηκαν παραπάνω, αλλά θα προσθέσω και το εξής και μη γελάσετε καθόλου (οι γυναίκες, πιστεύω θα με καταλάβουν): ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ και όχι στην αυλή!!!  ::) Και όμως, εν έτει 2010, στο σχολείο που δουλεύω εγώ, η τουαλέτα μας βρίσκεται στην αυλή του σχολείου, δεν είναι εντελώς κλειστή και το νερό είναι πάγος. Ευτυχώς, τουλάχιστον που η καθαρίστριά μας είναι... μορφή και την έχει πεντακάθαρη. Οπότε... για ποιο ωράριο να συζητήσουμε, όταν τα σχολεία μας είναι σε αυτά τα χάλια! :(

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 11:27:18 μμ »
Συμφωνώ με killbill...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 12:38:44 πμ »
Συνάδελφοι συμφωνώ με όσα λέτε περί άθλιων συνθηκών στα σχολεία. Όμως τι κάνουμε; Αποδεχόμαστε την κατάσταση αυτή? Μήπως πρέπει μόνοι μας να κάνουμε κάτι τουλάχιστον να περνάμε πιο ευχάριστα και πιο δημιουργικά τις ώρες μας;

Όπως είπα πιο πριν εγώ παίρνω μαζί μου το laptop, 20 μέτρα καλώδιο για να έχω internet, βάζω και ακουστικά και ακούω τραγούδια που έχω αποθηκευμένα, φτιάχνω κάτι ωραίες παρουσιάσεις σε power point που 1 φορά τον μήνα κάτι θα δείξω στα παιδιά..

τέλος πάντων και στο δικό μου σχολείο οι τουαλέτες είναι χάλια, δεν έχουμε γραφεία της προκοπής, μάλιστα είναι ένα γραφείο όπου δεν κάθεται κανείς γιατί ακριβώς από πάνω στο ταβάνι ίσα που κρέμεται μια μεγάλη λάμπα φθορίου από μια μικροσποπική βίδα και από στιγμή σε στιγμή θα πέσει και κανείς δεν ασχολείται να την φτιάξει (θα την βγάλω photo και θα την βάλω στο forum!!).
ΌΜΩΣ κάθε μέρα που φεύγω από το σχολείο λέω, ωραία αρκετή δουλειά έβγαλα σήμερα, έκανα κάτι παραγωγικό.

Δεν έχω αποδεχθεί την μίζερη κατάσταση που λίγο πολύ υπάρχει σε όλα τα σχολεία, και ούτε πρόκειται! Σκέφτομαι απλά πως να αξιοποιώ καλύτερα τον χρόνο για μένα... Θα μου πείτε καλά και γιατί δεν τα κάνεις αυτά σπίτι σου; Αυτό έχει ήδη απαντηθεί πιο πριν σε μήνυμα συναδέλφου: Μαρεσει να γυρνάω σπίτι και να έχω τελειώσει με την δουλειά! να μην έχω ούτε γραπτά ούτε διαγωνίσματα ούτε σημειώσεις ούτε διάβασμα ούτε προετοιμασία ούτε τίποτα, και να έχω όλο τον χρόνο μπροστά μου να κάνω τα χόμπυ μου (να ξεσκιστώ να παίζω 3 ώρες τέννις! και να παίζω στο synthesizer μου ατελείωτες ώρες μουσική)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2010, 12:41:47 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:58:30 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 08:28:08 πμ »
Killbill, καλά όλ'αυτά. Εσύ ίσως έχεις την πολυτέλεια να κουβαλάς laptop, να έχεις γραφείο και να καταφέρνεις να "αξιοποιείς καλύτερα τον χρόνο σου" και να μην "αποδέχεσαι την μίζερη κατάσταση". Δεν είναι εύκολο για όλους, όμως. Ειλικρινά, μακάρι να μπορούσα κι εγώ να το κάνω, ειδικά αφού τον ελεύθευρο χρόνο στο σπίτι δεν τον θέλω για χόμπυ, αλλά για να ασχοληθώ με τα 2 μικρά παιδιά μου. Νομίζεις ότι μ'αρέσει να πασχίζω να τα βάλω για ύπνο για να καταφέρω να ετοιμαστώ για την άλλη μέρα; Και φυσικά σαν εμένα είναι πάάάάάάρα πολλές συναδέλφισσες (δεν μιλώ για συναδέλφους, φυσικά 8)). Ακόμα και το κατέβασμα των τραγουδιών που έχεις κάνει θέλει χρόνο. Τέλος πάντων, μπράβο σου που καταφέρνεις να αξιοποιείς τον χρόνο σου, αλλά σκέψου ότι δεν μπορούν όλοι να κουβαλάνε τόνους βιβλία για να ετοιμάσουν το μάθημα της άλλης μέρας, κι ότι, στην τελική, υπάρχουν κι άλλα προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 02:18:56 μμ »
Καλά τόνους βιβλίων δεν κουβαλάω. Δεν χρειάζομαι τόσα πολλά βιβλία ταυτόχρονα. 1 βιβλίο αρκεί να περάσω παραγωγικά 2 έως 3 ώρες κενών. Συνήθως παίρνω το περιοδικό Ευκλείδης για τα Μαθηματικά το οποίο χωράει στην εσωτερική τσέπη του σακακιού (είναι μόλις 60 σελίδες!). Απλά θέλω να πω ότι και με ένα βιβλίο αξιοποιείς τον χρόνο σου (τόσο απλά), γιατί πριν κάπου ειπώθηκε ότι δεν έχουμε όλοι λεφτά για να έχουμε laptop... Το laptop εξάλλου δεν το παίρνω κάθε φορά. Μόνο αν έχω κάποια δουλειά και το χρειάζομαι.

Όσον αφορά το θέμα των μικρών παιδιών, δεν το συζητάω καθόλου! Από τη στιγμή που έχεις μικρά παιδιά στο σπίτι και σου δίνεται η ευκαιρία να βρίσκεσαι στο σπίτι νωρίτερα εννοείται ότι θα το κάνεις χωρίς δεύτερη σκέψη!

Υπάρχουν πολλές οπτικές γωνίες να δεις το θέμα του ωραρίου των εκπαιδευτικών. Οργάνωσα την ψηφοφορία καθαρά για ανταλλαγή απόψεων, γιατί λίγο πολύ όλοι μας έχουμε παρευρεθεί σε διαλόγους του στυλ:

Υπάλληλος:Δουλεύετε το λιγότερο από κάθε Δημόσιο υπάλληλο, μόλις 21 ώρες το πολύ

Καθηγητής: Μα δουλεύουμε και σπίτι

Υπάλληλος: Ναι σκοτώνεστε! τότε να δουλεύουμε όλοι σπίτια μας και να απασχολούμαστε στην εργασία μας το πολύ 4 ώρες την ημέρα όπως εσείς και να έχουμε και τις διακοπές κλπ κλπ κλπ

Καθηγητής: Αν μου παρείχαν γραφείο με βιβλιοθήκη και εξοπλισμό δεν θα με πέιραζε να καθόμουν

Υπάλληλος: Ναι, ενώ εμένα στη δημόσια υπηρεσία που δουλεύω τι να σου πω... τα έχω όλα! Και εμάς οι τουαλέτες εκεί χάλια είναι.

Υπάλληλος στον ιδιωτικό τομέα: Α πόσο σας ζηλεύω! Εγώ δουλεύω 9:00-17:00 και παίρνω 600 ευρώ και δεν έχω το καθισιό το δικό σας. Και πολλές φορές φεύγω και αργότερα γιατί έχει δουλειά και αν δεν την κάνω θα με απολύσουν και δεν πληρώνομαι για αυτό! Και εσείς γκρινιάζετε και από πάνω για αυξήσεις μισθών. Εμείς τι να πούμε όπου δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε τίποτα; Μας λένε αν σας αρέσει, αλλιώς.. να φύγετε να πάτε αλλού!!

Ωρομίσθιος (πετάγεται!!): δεν κάνω εφημερία 5 λεπτά γιατί δεν είναι στις υποχρεώσεις μου! Δεν πληρώνομαι για αυτό!!

Καθηγητής: Θέλουμε 2000 ευρώ το λιγότερο όπως γίνεται στη Γερμανία! (αλλά να έχουμε και το ωράριο που έχουμε τώρα δηλαδή να πηγαίνουμε για 2-3 ωρίτσες και να φεύγω μετά!! αλλά αυτό δεν το λέμε. Θίγουμε μόνο το οικονομικό και όχι τις συνθήκες φυσικά. δεν μας συμφέρει)

Υπάλληλος: Ναι αλλά ο Γερμανός δουλεύει μέχρι τις 16:00 στο σχολείο του

Καθηγητής: μα έχει το laptop του και την βιβλιοθήκη και την γραφειάρα του και ωραίες τουαλέττες.

Υπάλληλος: Δηλαδή αν σας φτιάξουν τις τουαλλέτες και σας δώσουν και από ένα laptop (σημείωση: στα Γυμνάσια ήδη δώσανε στους καθηγητές της Α τάξης laptop. Έπεται και στους υπόλοιπους), τότε θα καθόσασταν?

Καθηγητής: Φυσικά!!! (και από μέσα του λέει: μωρέ καλά δεν είμαι με τις 2-3 ωρίτσες που δουλεύω? τι το θέλω να γίνω Γερμανός!! και σιγά για την τουαλέτα κρατιέμαι και πάω και σπίτι μου)

Λοιπον, να μην κουράσω άλλο. Ενα μόνο θέλω να πω: Αν το καλοσκεφτούμε δεν είμαστε και τόσο χάλια!

Και να σας πω και κάτι? Εντάξει το ωράριο. Είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει αυτό το κατεστημένο και να το αλλάξει ο οποιοσδήποτε Υπουργός. Τουλάχιστον αυτή η ασυδοσία στο χάσιμο των ωρών να σταματήσει κάπως ρε παιδιά!!!  (το λέω γιατί και σήμερα λόγω τσικνοπέμπτης εμείς στο σχολείο κάναμε μόνο τις 4 πρώτες ώρες! Έλεος δηλαδή!!!)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2010, 02:20:55 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 03:05:26 μμ »
Όσον αφορά το θέμα των μικρών παιδιών, δεν το συζητάω καθόλου! Από τη στιγμή που έχεις μικρά παιδιά στο σπίτι και σου δίνεται η ευκαιρία να βρίσκεσαι στο σπίτι νωρίτερα εννοείται ότι θα το κάνεις χωρίς δεύτερη σκέψη!
Μια διόρθωση: λόγω ακριβώς της κατάστασης στο σπίτι, προτιμώ να μένω παραπάνω στο σχολείο και να τελειώνω εκεί την δουλειά μου παρά να αγχώνομαι πότε θα μ'αφήσουν τα μικρά να ετοιμαστώ.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα τώρα. Πάντα μα πάντα σε συζητήσεις που έχω με συναδέλφους και μη υποστηρίζω ότι είμαστε μια χαρά οικονομικά (σε σημείο που με παρεξηγούν). Είναι η πιο ευχάριστη δουλειά του κόσμου. Έχουμε να κάνουμε με παιδιά, παίρνουμε και δίνουμε. Καθόμαστε καλοκαίρι, Χριστούγεννα, Πάσχα (που ξέρουμε πόσο σημαντικό είναι ειδικά για τις μητέρες). Δεν έχουμε κανέναν πάνω απ'το κεφάλι μας να μας λέει τι να κάνουμε, όπως στον ιδιωτικό τομέα. Τι άλλο να ζητήσουμε;

Πάντως, βλέπω ότι ΠΑΛΙ αναφέρεις το θέμα των εφημεριών. Δεν θέλω να το θίξω εδώ, αλλά βλέπω ότι είσαι πολύ κατά της άρνησης των ωρομισθίων να τις κάνουν και δεν λαμβάνεις υπόψιν σου ότι είναι ....... ωρομίσθιοι!!!!!

Α, και κάτι ακόμα: πιάνεσαι από κάτι λεπτομέρειες ("τόνους βιβλίων") και δεν σκέφτεσαι ότι κάποιοι κουβαλούν κάθε μέρα πολλά βιβλία (ακόμα και 10) και θα πρέπει να κουβαλούν περισσότερα κι όχι απλά ένα περιοδικό. Για προετοιμασία μαθήματος εμένα δεν μου φτάνει ένα περιοδικό. Anyway, είμαι υπέρ της αξιοποίησης των κενών και δεν με πειράζει να έχω κενά αλλά με μία προυπόθεση: να είναι δίκαια τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 04:18:11 μμ »
Killbil,
από περιέργεια να ρωτήσω κάτι. Ποιος είναι αυτός που αποφασίζει ότι λόγω Τσικνοπέμπτης θα κάνετε μόνο 4 ώρες; Ο διευθυντής, ο σύλλογος των καθηγητών; Συγγνώμη που ρωτάω αλλά μου φαίνεται πολύ κουλό να χαθούν ώρες λόγω τσικνοπέμπτης. και αν αποφασίζουν οι καθηγητές γίνεται ψηφοφορία ή αν διαφωνήσει κάποιος μπορεί να κάνει το μάθημά του;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 07:16:01 μμ »
Το 15μελές έπιασε τον διευθυντή και του είπε να μην γίνουν οι 3 τελευταίες ώρες λόγω τσικνοπέμπτης!

Ο διευθυντής αντί να αρνηθεί αμέσως (κατά την γνώμη μου), και να πει χωρίς δεύτερη σκέψη ότι αυτό δεν γίνεται ή που το είδατε γραμμένο, είπε ναι μεν ότι είναι αντίθετος αλλά θα το πει στον σύλλογο. Ε, ο σύλλογος αν κρίνετε από αυτά που έχω γράψει παραπάνω (θέλουν να πάνε λαική, δεν ξυπνάνε εύκολα το πρωι κλπ κλπ) άλλο που δεν ήθελε και συμφώνησε λόγω τσικνοπέμπτης να μην γίνουν οι 3 τελευταίες ώρες.

Πιστεύω τα πράγματα έχουν φτάσει στα άκρα. Όχι μόνο δεν καθόμαστε λεπτό παραπάνω από τις ώρες διδασκαλίας μας, αλλά αρπάζουμε την παραμικρή αφορμή να μην γίνει μάθημα.
Ειδικά το τελευταίο διάστημα εν όψει απεργίας κάθε μέρα έρχονται συνδικαλιστές και μιλάνε για τις θέσεις τους και την κατάσταση. Περιμένουν να μαζευτούν όλοι οι συνάδελφοι πρώτα στο γραφείο καθηγητών (άρα κατά την διάρκεια του διαλείμματος δεν έχουν ξεκινήσει να μιλάνε) και η ομιλία ξεκινάει μόλις χτυπήσει το κουδούνι για μάθημα. Πάει και αυτή η ώρα...
Ένας από κάθε παράταξη να έρθει, πάει δεν γίνεται μάθημα καθόλου!

Τελικά δεν δουλεύουμε ούτε καν τις ώρες διδασκαλίας μας! Εγώ αυτό ξέρω και λέω και όχι μόνο εγώ αλλά και όλος ο κόσμος, γιατί τα παιδιά πάνε σπίτι μετα και λένε στους γονείς τους πάλι κενό είχαμε σήμερα.... Και όλοι μας κοροιδεύουν και καλά κάνουν!

Για ποιό ωράριο εργασίας μιλάμε επομένως? Ανύπαρκτο.... Ούτε το στοιχειώδες!

Ίσως στην ψηφοφορία έπρεπε να βάλω και μια 4η επιλογή "Ούτε τις ώρες διδασκαλείας" !
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2010, 07:28:59 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 07:50:01 μμ »
Το 15μελές έπιασε τον διευθυντή και του είπε να μην γίνουν οι 3 τελευταίες ώρες λόγω τσικνοπέμπτης!

Ο διευθυντής αντί να αρνηθεί αμέσως (κατά την γνώμη μου), και να πει χωρίς δεύτερη σκέψη ότι αυτό δεν γίνεται ή που το είδατε γραμμένο, είπε ναι μεν ότι είναι αντίθετος αλλά θα το πει στον σύλλογο. Ε, ο σύλλογος αν κρίνετε από αυτά που έχω γράψει παραπάνω (θέλουν να πάνε λαική, δεν ξυπνάνε εύκολα το πρωι κλπ κλπ) άλλο που δεν ήθελε και συμφώνησε λόγω τσικνοπέμπτης να μην γίνουν οι 3 τελευταίες ώρες.

Πιστεύω τα πράγματα έχουν φτάσει στα άκρα. Όχι μόνο δεν καθόμαστε λεπτό παραπάνω από τις ώρες διδασκαλίας μας, αλλά αρπάζουμε την παραμικρή αφορμή να μην γίνει μάθημα.
Ειδικά το τελευταίο διάστημα εν όψει απεργίας κάθε μέρα έρχονται συνδικαλιστές και μιλάνε για τις θέσεις τους και την κατάσταση. Περιμένουν να μαζευτούν όλοι οι συνάδελφοι πρώτα στο γραφείο καθηγητών (άρα κατά την διάρκεια του διαλείμματος δεν έχουν ξεκινήσει να μιλάνε) και η ομιλία ξεκινάει μόλις χτυπήσει το κουδούνι για μάθημα. Πάει και αυτή η ώρα...
Ένας από κάθε παράταξη να έρθει, πάει δεν γίνεται μάθημα καθόλου!

Τελικά δεν δουλεύουμε ούτε καν τις ώρες διδασκαλίας μας! Εγώ αυτό ξέρω και λέω και όχι μόνο εγώ αλλά και όλος ο κόσμος, γιατί τα παιδιά πάνε σπίτι μετα και λένε στους γονείς τους πάλι κενό είχαμε σήμερα.... Και όλοι μας κοροιδεύουν και καλά κάνουν!

Για ποιό ωράριο εργασίας μιλάμε επομένως? Ανύπαρκτο.... Ούτε το στοιχειώδες!

Ίσως στην ψηφοφορία έπρεπε να βάλω και μια 4η επιλογή "Ούτε τις ώρες διδασκαλείας" !
Απαράδεκτο ....κατά τη γνώμη πάντα

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 08:33:50 μμ »
Το 15μελές έπιασε τον διευθυντή και του είπε να μην γίνουν οι 3 τελευταίες ώρες λόγω τσικνοπέμπτης!

Ο διευθυντής αντί να αρνηθεί αμέσως (κατά την γνώμη μου), και να πει χωρίς δεύτερη σκέψη ότι αυτό δεν γίνεται ή που το είδατε γραμμένο, είπε ναι μεν ότι είναι αντίθετος αλλά θα το πει στον σύλλογο. Ε, ο σύλλογος αν κρίνετε από αυτά που έχω γράψει παραπάνω (θέλουν να πάνε λαική, δεν ξυπνάνε εύκολα το πρωι κλπ κλπ) άλλο που δεν ήθελε και συμφώνησε λόγω τσικνοπέμπτης να μην γίνουν οι 3 τελευταίες ώρες.

Πιστεύω τα πράγματα έχουν φτάσει στα άκρα. Όχι μόνο δεν καθόμαστε λεπτό παραπάνω από τις ώρες διδασκαλίας μας, αλλά αρπάζουμε την παραμικρή αφορμή να μην γίνει μάθημα.
Ειδικά το τελευταίο διάστημα εν όψει απεργίας κάθε μέρα έρχονται συνδικαλιστές και μιλάνε για τις θέσεις τους και την κατάσταση. Περιμένουν να μαζευτούν όλοι οι συνάδελφοι πρώτα στο γραφείο καθηγητών (άρα κατά την διάρκεια του διαλείμματος δεν έχουν ξεκινήσει να μιλάνε) και η ομιλία ξεκινάει μόλις χτυπήσει το κουδούνι για μάθημα. Πάει και αυτή η ώρα...
Ένας από κάθε παράταξη να έρθει, πάει δεν γίνεται μάθημα καθόλου!

Τελικά δεν δουλεύουμε ούτε καν τις ώρες διδασκαλίας μας! Εγώ αυτό ξέρω και λέω και όχι μόνο εγώ αλλά και όλος ο κόσμος, γιατί τα παιδιά πάνε σπίτι μετα και λένε στους γονείς τους πάλι κενό είχαμε σήμερα.... Και όλοι μας κοροιδεύουν και καλά κάνουν!

Για ποιό ωράριο εργασίας μιλάμε επομένως? Ανύπαρκτο.... Ούτε το στοιχειώδες!

Ίσως στην ψηφοφορία έπρεπε να βάλω και μια 4η επιλογή "Ούτε τις ώρες διδασκαλείας" !
Απαράδεκτο ....κατά τη γνώμη πάντα

Και πολλές κάνατε...εμείς κάναμε τις....2 (ολογράφως: δύο) πρώτες ώρες, κι αυτές με το ζόρι γιατί κάτι γραφικοί φιλόλογοι (καλή ώρα..) ωρύονταν για την Έκθεση και τις χαμένες ώρες κατεύθυνσης. Και η 2η έγινε "πρόβα" για το γλέντι σε κάποια τμήματα...

Killbill, το'χεις με τη γραφή πάντως - ο διάλογος που εφτιαξες είναι όλα τα λεφτά !!!! :-))) Δεν τον στέλνεις και στο email της Διαμαντοπούλου;;;
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 08:40:20 μμ »
Το 15μελές έπιασε τον διευθυντή και του είπε να μην γίνουν οι 3 τελευταίες ώρες λόγω τσικνοπέμπτης!

Ο διευθυντής αντί να αρνηθεί αμέσως (κατά την γνώμη μου), και να πει χωρίς δεύτερη σκέψη ότι αυτό δεν γίνεται ή που το είδατε γραμμένο, είπε ναι μεν ότι είναι αντίθετος αλλά θα το πει στον σύλλογο. Ε, ο σύλλογος αν κρίνετε από αυτά που έχω γράψει παραπάνω (θέλουν να πάνε λαική, δεν ξυπνάνε εύκολα το πρωι κλπ κλπ) άλλο που δεν ήθελε και συμφώνησε λόγω τσικνοπέμπτης να μην γίνουν οι 3 τελευταίες ώρες.

Πιστεύω τα πράγματα έχουν φτάσει στα άκρα. Όχι μόνο δεν καθόμαστε λεπτό παραπάνω από τις ώρες διδασκαλίας μας, αλλά αρπάζουμε την παραμικρή αφορμή να μην γίνει μάθημα.
Ειδικά το τελευταίο διάστημα εν όψει απεργίας κάθε μέρα έρχονται συνδικαλιστές και μιλάνε για τις θέσεις τους και την κατάσταση. Περιμένουν να μαζευτούν όλοι οι συνάδελφοι πρώτα στο γραφείο καθηγητών (άρα κατά την διάρκεια του διαλείμματος δεν έχουν ξεκινήσει να μιλάνε) και η ομιλία ξεκινάει μόλις χτυπήσει το κουδούνι για μάθημα. Πάει και αυτή η ώρα...
Ένας από κάθε παράταξη να έρθει, πάει δεν γίνεται μάθημα καθόλου!

Τελικά δεν δουλεύουμε ούτε καν τις ώρες διδασκαλίας μας! Εγώ αυτό ξέρω και λέω και όχι μόνο εγώ αλλά και όλος ο κόσμος, γιατί τα παιδιά πάνε σπίτι μετα και λένε στους γονείς τους πάλι κενό είχαμε σήμερα.... Και όλοι μας κοροιδεύουν και καλά κάνουν!

Για ποιό ωράριο εργασίας μιλάμε επομένως? Ανύπαρκτο.... Ούτε το στοιχειώδες!

Ίσως στην ψηφοφορία έπρεπε να βάλω και μια 4η επιλογή "Ούτε τις ώρες διδασκαλείας" !
Απαράδεκτο ....κατά τη γνώμη πάντα

Και πολλές κάνατε...εμείς κάναμε τις....2 (ολογράφως: δύο) πρώτες ώρες, κι αυτές με το ζόρι γιατί κάτι γραφικοί φιλόλογοι (καλή ώρα..) ωρύονταν για την Έκθεση και τις χαμένες ώρες κατεύθυνσης. Και η 2η έγινε "πρόβα" για το γλέντι σε κάποια τμήματα...

Killbill, το'χεις με τη γραφή πάντως - ο διάλογος που εφτιαξες είναι όλα τα λεφτά !!!! :-))) Δεν τον στέλνεις και στο email της Διαμαντοπούλου;;;
Αν το στείλει στο email της Διαμαντοπούλου, όχι μόνο όλους τους αποσπασμένους θα επαναφέρει στα σχολεία, αλλά θα πηγαίνει και η ίδια κάθε μέρα  σε κάθε σχολείο, για να δει, αν τηρείται το πρόγραμμα :D :D

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 10:05:16 πμ »
υπαρχουν και αυτες οι αποψεις

http://troktiko.blogspot.com/2010/02/blog-post_732.html

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 11:37:23 πμ »
killbill το θέμα των χαμένων και των "χαμένων" ωρών είναι μεγάλη κουβέντα. Εγώ δεν δέχομαι την άποψη ότι κάθε διδακτική ώρα στην οποία δεν είναι τα παιδιά μέσα στην τάξη με τον καθηγητή να μιλάει επί της ύλης του μαθήματος, είναι χαμένη ώρα. Αποστολή του σχολείου είναι να κάνει τα παιδιά μορφωμένους, σκεπτόμενους, λογικούς ανθρώπους, πολίτες της χώρας. Αυτή η αποστολή για να επιτευχθεί περιλαμβάνει και άλλες δραστηριότητες εκτός από το "τάξη-παράδοση".
Σε αυτή την κατηγορία εντάσσονται και οι εκπαιδευτικές εκδρομές, οι εκδηλώσεις του σχολείου, τα σεμινάρια κα. Για να μιλήσω και πιο ειδικά συνάδελφε, η τσικνοπέμπτη αποτελεί έθιμο του τόπου μας. Ειδικά σητν Πάτρα απ' όπου προέρχομαι εγώ από το πρωί το κάθε κατάστημα (και εννοώ το ΚΑΘΕ κατάστημα. Μόνο τα φαρμακεία δεν ψήνουν , όπως είπε και μια γνωστή μου) βγάζει στο πεζοδρόμιο ψηστιέρα και αρχίζει το ψήσιμο που πάει μέχρι το βράδυ. Μιλάμε θολώνει η πόλη από την κάπνα. Ε ... εγώ το θεωρώ πολύ φυσιολογικό να γίνει μία τέτοια δραστηριότητα και στο σχολείο εκείνη την μέρα. Μερικά παιδιά έρχονται και ολίγον "ντυμένα" αυτή την μέρα και γενικά υπάρχει άλλη διάθεση στο σχολείο.

Το πρόβλημα των "χαμένων" ωρών κατά την γνώμη μου ξεκινάει από το γεγονός ότι το ωράριο του σχολείου είναι περιορισμένο. 8 με 2 δυστυχώς δεν είναι δυνατόν να χωρέσουν ΚΑΙ οι παραδόσεις ΚΑΙ οι συζητήσεις ΚΑΙ οι δραστηριότητες ΚΑΙ η χαλάρωση των μαθητών. Οπότε κάθε φορά που τίθεται ένα τέτοιο θέμα δημιουργείται σύγκρουση. είναι πολύ φυσικό να φωνάζουν οι φιλολογοι (ή ο οποιοσδήποτε) ότι δεν τους φτάνουν οι ώρες για την κατεύθυνση, διότι έτσι είναι. Επίσης είναι γεγονός, ότι αρκετές φορές οι "χαμένες" ώρες στο σχολείο είναι ΟΝΤΩΣ χαμένες διότι η αιτία της μη διεξαγωγής του μαθήτος είνα πραγματικά γελοία. Αυτή η διαπίστωση όμως δεν με κάνει να απαξιώνω ΚΑΘΕ εναλλακτική δραστηριότητα που γίνεται εκτός των πλαισίων της τάξης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 361
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.144 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.