*

Ψηφοφορία

Τι ημερίσιο ωράριο πρέπει να δουλεύουμε στο σχολείο;

1) 8:00-14:00, όπως ορίζει ο νόμος, ανεξάρτητα τις ώρες διδασκαλίας που έχουμε
53 (41.7%)
2) μόνο τις ώρες διδασκαλίας που έχουμε και να φεύγουμε μετά
17 (13.4%)
3) άντε το πολύ 1-2 ωρίτσες παραπάνω και εφόσον υπάρχει κάποια δουλειά
57 (44.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 125

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών  (Αναγνώστηκε 25626 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3671
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 12:07:22 μμ »
Το αν σε ένα σχολείο χάνονται ώρες λογω Τσικνοπέμπτης ή Τσικνοπαρασκευής (η επόμενη μέρα είναι πάντα δύσκολη) μετά από απόφαση του διευθυντή, το αν οι συνδικαλιστές καθημερινά κρατάνα τους εκπαιδευτικούς από το μάθημα τους για να τους ενημερώσουν για την απεργία...αυτά δεν δείχνουν ότι οι εκπαιδευτικοί δεν θέλουν να δουλέψουν. Αυτό δείχνει έναν διευθυντή που δεν θέλει να δουλέψει, έναν διευθυντή που κάνει ό,τι θέλοιυν τα παιδιά, έναν διευθυντή που στην τελική γράφει τους νόμους στα παλιά του τα παπούτσια (δεν υπάρχει η Τσικνοπέμπτη ούτε ωα αργία ούτε ως ημιαργία). όσο για τους συνδικαλιστές, πάλι είναι θέμα διευθυντή. Μπορεί να ζητήσει η ενημέρωση να γίνεται στο μεγάλο διάλλειμα και όχι σε διδακτική ώρα.
Τώρα αν είναι παράδοση η Τσικνοπέμπτη....υπάρχει και η λύση της εκδρομής....

Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:30:32 »

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 12:13:29 μμ »
Το αν σε ένα σχολείο χάνονται ώρες λογω Τσικνοπέμπτης ή Τσικνοπαρασκευής (η επόμενη μέρα είναι πάντα δύσκολη) μετά από απόφαση του διευθυντή, το αν οι συνδικαλιστές καθημερινά κρατάνα τους εκπαιδευτικούς από το μάθημα τους για να τους ενημερώσουν για την απεργία...αυτά δεν δείχνουν ότι οι εκπαιδευτικοί δεν θέλουν να δουλέψουν. Αυτό δείχνει έναν διευθυντή που δεν θέλει να δουλέψει, έναν διευθυντή που κάνει ό,τι θέλοιυν τα παιδιά, έναν διευθυντή που στην τελική γράφει τους νόμους στα παλιά του τα παπούτσια (δεν υπάρχει η Τσικνοπέμπτη ούτε ωα αργία ούτε ως ημιαργία). όσο για τους συνδικαλιστές, πάλι είναι θέμα διευθυντή. Μπορεί να ζητήσει η ενημέρωση να γίνεται στο μεγάλο διάλλειμα και όχι σε διδακτική ώρα.
Τώρα αν είναι παράδοση η Τσικνοπέμπτη....υπάρχει και η λύση της εκδρομής....


χθες ακουσα το εξης χαρακτηριστικο απο γονεα..

''ρε τι ειναι αυτοι  οι καθηγητες ; θα τους πληρωνουμε για να τσικνιζουν ;;'' ;D

αντιγραφω τον προβληματισμο ενος συναδελφου σε blog που με βρισκει συμφωνο:

Προσπαθούσα (συνταξιούχος πλέον), τα τελευταία χρόνια να καταλάβω το «έθιμο» της Τσικνοπέμπτης, που με ιδιαίτερη προσπάθεια και σπουδή πάρα πολλά σχολεία (βλ. συνάδελφοι) έβαλαν στη ζωή τους.
Είναι δυνατόν, μια ολόκληρη σχολική μονάδα να παραδίδεται εκείνη την ημέρα αυθαίρετα (είναι εργάσιμη) στους ρυθμούς μιας αλλόκοτης ξενόφερ- της μουσικής, με συμμετοχή εξωσχολικών - σχετικών και άσχετων με το σχολείο ατόμων - με όψη κακόγουστης ταβέρνας και τους μαθητές να σου- λατσάρουν στο προαύλιό του, λουσμένοι στην τσίκνα και καταβροχθίζο- ντας σουβλάκια και άλλα «εδέσματα»; Αυτό είναι διασκέδαση; Είναι πολι- τισμός; Είναι τελικά Παράδοση;
Τα ελληνικά έθιμα έχουν διαστάσεις κοινωνικές, θρησκευτικές, ιστορικές, πολιτιστικές. Το παραπάνω «έθιμο», τελικά, από πού μας ήρθε και τι απ? όλα εξυπηρετεί;
Δε θέλω να αναφερθώ καθόλου στην επικινδυνότητα της όλης διαμορφω- μένης κατάστασης εκείνη την ημέρα στο σχολείο. Μόνο να αναλογιστεί κα- νείς όλους αυτούς τους μαθητές να κυκλοφορούν ανεξέλεγκτα στο προαύ- λιο, με ό, τι έχει απομείνει στο χέρι τους από το φαγωμένο σουβλάκι! Σε πιάνει ανατριχίλα, αναλογιζόμενος τι μπορεί, με πολλή ευκολία, να συμβεί!
Μήπως θα πρέπει να επανεξετάσουμε τις περί «εθίμων» αντιλήψεις μας;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2010, 12:18:00 μμ από rorygr »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 03:04:50 μμ »
killbill το θέμα των χαμένων και των "χαμένων" ωρών είναι μεγάλη κουβέντα. Εγώ δεν δέχομαι την άποψη ότι κάθε διδακτική ώρα στην οποία δεν είναι τα παιδιά μέσα στην τάξη με τον καθηγητή να μιλάει επί της ύλης του μαθήματος, είναι χαμένη ώρα. Αποστολή του σχολείου είναι να κάνει τα παιδιά μορφωμένους, σκεπτόμενους, λογικούς ανθρώπους, πολίτες της χώρας. Αυτή η αποστολή για να επιτευχθεί περιλαμβάνει και άλλες δραστηριότητες εκτός από το "τάξη-παράδοση".
Σε αυτή την κατηγορία εντάσσονται και οι εκπαιδευτικές εκδρομές, οι εκδηλώσεις του σχολείου, τα σεμινάρια κα. Για να μιλήσω και πιο ειδικά συνάδελφε, η τσικνοπέμπτη αποτελεί έθιμο του τόπου μας. Ειδικά σητν Πάτρα απ' όπου προέρχομαι εγώ από το πρωί το κάθε κατάστημα (και εννοώ το ΚΑΘΕ κατάστημα. Μόνο τα φαρμακεία δεν ψήνουν , όπως είπε και μια γνωστή μου) βγάζει στο πεζοδρόμιο ψηστιέρα και αρχίζει το ψήσιμο που πάει μέχρι το βράδυ. Μιλάμε θολώνει η πόλη από την κάπνα. Ε ... εγώ το θεωρώ πολύ φυσιολογικό να γίνει μία τέτοια δραστηριότητα και στο σχολείο εκείνη την μέρα. Μερικά παιδιά έρχονται και ολίγον "ντυμένα" αυτή την μέρα και γενικά υπάρχει άλλη διάθεση στο σχολείο.


Πολύ ωραία αυτά που λες και με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο. Πουθενά δεν είπα ότι αυτά είναι άχρηστα ή ότι πρέπει να καταργηθούν. Να γίνονται αλλά όχι εις βάρος διδακτικών ωρών!

Ίσως όποιος δεν διδάσκει μάθημα κατεύθυνσης Γ Λυκείου να μην καταλαβαίνει την σοβαρή επίπτωση που έχει το χάσιμο των ωρών. Όπως επίσης και όσοι διδάσκουν σε Γυμνάσιο εκεί και αν δεν τρέχει τίποτα. Σου λέει όπου φτάσουμε στην ύλη.
Έχω χάσει απίστευτα πολλές ώρες και νιώθω ένοχος όταν περνάω ένα κομμάτι της ύλης μέσα σε μια ώρα ενώ θα έπρεπε να αφιερώσω 5 ώρες κανονικά.

Να κάποιες προτάσεις:

1) Οι εκδρομές να γίνουν Σάββατα! (τι πέταξα τώρα...!!)  :P

2) Οι συνελεύσεις των καθηγητών και μαθητών μετά τις 14:00 (κανείς δεν θα καθόταν!)  ::) (<---έτσι θα με κοιτούσαν οι συνάδελφοι αν πρότεινα κάτι τέτοιο!!)

3) Οι ενημερώσεις από τους συνδικαλιστές να μας μαζέψουν ένα απόγευμα και να μας τα πουν (μα τι λέω ο μαλ*** αφού έχουμε τα ιδιαίτερά μας τότε) ;D

4) Οι Σχολικές Εορτές να γίνονται μετά τις 14:00 ή Σάββατα (θα έπεφτε η κυβέρνηση την άλλη μέρα!) ???

5) όσο για την τσικνοπέμπτη ουδέν σχόλιο. Η ξεφτίλα μιλάει από μόνη της. Θέλει το σχολείο να τσικνήσει? να κανονίσουν οι μαθητές μαζί και με τους καθηγητές αν θέλουν να πάνε σε μια ταβέρνα το βράδυ. Δεν βλέπω τον λόγο να μην γίνει το μάθημα την 3η ώρα πρωι πρωι λόγω τσικνοπέμπτης. Συμφωνώ 100% με τον rorygr

Εναλλακτικά, τα διατηρούμε όλα ως έχουν, αλλά αφού όπως λέει και η αγαπητή hapiness (και συμφωνώ) το σχολείο πρέπει να διαπαιδαγωγεί κιόλας, τότε η διδακτέα και εξεταστέα ύλη να μειώθεί στο 1/10 από αυτή που είναι τώρα, σε όλες τις τάξεις, γιατί προετοιμασία για πανελλήνιες και σχολικές εκδηλώσεις για την "διαπαιδαγώγιση" στα σουβλάκια δεν πάνε μαζί!


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2010, 03:10:43 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 03:04:57 μμ »
 Φροντίζω μόνος μου για τα απαραίτητα, γιατί μέχρι να γίνουν τέτοιες αλλαγές ίσως θα έχω πάρει σύνταξη. Και επειδή θέλω να περνάω καλά κοιταω τι μπορώ να κάνω εγώ για να φτιάξουν κάπως οι συνθήκες! Μια ζωή την έχουμε. Εκπαιδευτικός μια φορά θα είσαι. Το επέλεξα συνειδητά. Δεν μπήκα από σπόντα ή επειδή δεν έχω τίποτα καλύτερο να κάνω. Δεν περιμένω από κανένα κράτος τίποτα!


[/quote] Συμφωνώ κι επαυξάνω. Όλα είναι δικαιολογίες...αν θέλεις μπορείς να κάνεις πολλά κι όσοι θέλουν κάνουν :-) και με τις ήδη υπάρχουσες - άθλιες - συνθήκες!
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:30:32 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 09:05:11 μμ »
killbill να σου κάνω εγώ μία καί μόνο πρόταση;
- επέκταση του ωραρίου του σχολείου μέχρι τις 5-6 το απόγευμα και ένταξη μέσα σε αυτό ώρα σίτισης, ώρα χαλάρωσης/μελέτης

Αντιλαμβάνεσαι βέβαια, ότι κάτι τέτοιο χρειάζεται και την κατάλληλη υλικοτεχνική υποστήριξη. Δεν είναι δυνατόν να παραμένουν τα παιδιά μέχρι το απόγευμα στο σχολείο με την άθλια τυρόπιτα του κυλικείου. Είναι απαραίτητο να υπάρχει στο σχολείο τραπεζαρία και κουζίνα. Επίσης δεν είναι δυνατόν να υπάρχει "ώρα μελέτης" τόσο για μαθητές όσο και για καθηγητές, χωρίς οι μεν να έχουν αίθουσα μελέτης και οι δε τα προσωπικά τους γραφεία. Η δε "ώρα χαλάρωσης" θα μπορεί άνετα να αντικατασταθεί από εκδηλώσεις, σεμινάρια και λοιπές δραστηριότητες, χωρίς να έρχεται σε σύγκρουση με τις διδακτικές ώρες.
Δυστυχώς χωρίς αυτές τις υποδομές ΔΕΝ είναι δυνατόν να υπάρξει επέκταση του ωραρίου ΟΥΤΕ υποχρεωτική παραμονή των καθηγητών στον χώρο του σχολείου. Μέχρι τότε, θα πρέπει αναγκαστικά να στριμώχνονται όσα μπορούν να στριμωχθούν στο 8-2, μερικές φορές ακόμα και "εις βάρος" των διδακτικών ωρών.


ΥΓ: @killbill : τα "σουβλάκια" που με τόση απέχθεια αντιμετωπίζεις, μπορεί να μην αποτελούν διαπαιδαγώγηση, η διοργάνωση της γιορτής όμως από τους μαθητές, αποτελεί. Διότι δεν ξέρω τι γίνεται τώρα, αλλά όταν εμείς είμασταν μαθητές, το 15μελές από τους καθηγητές μόνο την άδεια ζητούσε και τπτ άλλο. Την προμήθεια των φαγητών, την συγκέντρωση των λεφτών , ακόμ ακαι το ψήσιμο, τα αναλαμβάναν όλα οι μαθητές. Δεν ξέρω, αλλά εγώ το θεωρούσα πολύ ωραίο το γεγονός ότι μπορούσαμε να το οργανώσουμε αυτό.
@rorygr: Το παραπάνω «έθιμο» μας ήρθε ..... από την Ελλάδα  :o.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 09:19:02 μμ »
αντιγραφω τον προβληματισμο ενος συναδελφου σε blog που με βρισκει συμφωνο:
...................
 Μόνο να αναλογιστεί κα- νείς όλους αυτούς τους μαθητές να κυκλοφορούν ανεξέλεγκτα στο προαύ- λιο, με ό, τι έχει απομείνει στο χέρι τους από το φαγωμένο σουβλάκι! Σε πιάνει ανατριχίλα, αναλογιζόμενος τι μπορεί, με πολλή ευκολία, να συμβεί!

Τώρα εντάξει, να είμαστε και λίγο σοβαροί, δηλ τι μπορεί να συμβεί από το φαγωμένο σουβλάκι, να βγάλουν κανένα μάτι; γιατί αυτό δεν μπορεί να γίνει με στιλό, γίνεται μόνο με σουβλάκι; Μήπως να δείχνουμε λίγο περισσότερη εμπιστοσύνη στα παιδιά, τα παιδιά μας;
Προσωπικά το ζήτημα της Τσικνοπέμπτης με αφήνει παγερά αδιάφορη. Στο δικό μου σχολείο έγινε κανονικά μάθημα, αλλά ένα τμήμα της Α' Λυκείου έκανε κοπάνα τις τρεις τελευταίες ώρες και τσίκνισαν μόνοι τους :)
Το μόνο που θέλω να πω -είναι προσωπική άποψη, όποιος θέλει μπορεί να διαφωνήσει- είναι ότι το σχολείο δεν είναι στρατός και ίσως τέτοιες εκδηλώσεις λειτουργούν θετικά διαμορφώνοντας καλύτερο σχολικό κλίμα.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 10:40:10 μμ »
killbill να σου κάνω εγώ μία καί μόνο πρόταση;
- επέκταση του ωραρίου του σχολείου μέχρι τις 5-6 το απόγευμα και ένταξη μέσα σε αυτό ώρα σίτισης, ώρα χαλάρωσης/μελέτης

Αντιλαμβάνεσαι βέβαια, ότι κάτι τέτοιο χρειάζεται και την κατάλληλη υλικοτεχνική υποστήριξη. Δεν είναι δυνατόν να παραμένουν τα παιδιά μέχρι το απόγευμα στο σχολείο με την άθλια τυρόπιτα του κυλικείου. Είναι απαραίτητο να υπάρχει στο σχολείο τραπεζαρία και κουζίνα. Επίσης δεν είναι δυνατόν να υπάρχει "ώρα μελέτης" τόσο για μαθητές όσο και για καθηγητές, χωρίς οι μεν να έχουν αίθουσα μελέτης και οι δε τα προσωπικά τους γραφεία. Η δε "ώρα χαλάρωσης" θα μπορεί άνετα να αντικατασταθεί από εκδηλώσεις, σεμινάρια και λοιπές δραστηριότητες, χωρίς να έρχεται σε σύγκρουση με τις διδακτικές ώρες.
Δυστυχώς χωρίς αυτές τις υποδομές ΔΕΝ είναι δυνατόν να υπάρξει επέκταση του ωραρίου ΟΥΤΕ υποχρεωτική παραμονή των καθηγητών στον χώρο του σχολείου. Μέχρι τότε, θα πρέπει αναγκαστικά να στριμώχνονται όσα μπορούν να στριμωχθούν στο 8-2, μερικές φορές ακόμα και "εις βάρος" των διδακτικών ωρών.


ΥΓ: @killbill : τα "σουβλάκια" που με τόση απέχθεια αντιμετωπίζεις, μπορεί να μην αποτελούν διαπαιδαγώγηση, η διοργάνωση της γιορτής όμως από τους μαθητές, αποτελεί. Διότι δεν ξέρω τι γίνεται τώρα, αλλά όταν εμείς είμασταν μαθητές, το 15μελές από τους καθηγητές μόνο την άδεια ζητούσε και τπτ άλλο. Την προμήθεια των φαγητών, την συγκέντρωση των λεφτών , ακόμ ακαι το ψήσιμο, τα αναλαμβάναν όλα οι μαθητές. Δεν ξέρω, αλλά εγώ το θεωρούσα πολύ ωραίο το γεγονός ότι μπορούσαμε να το οργανώσουμε αυτό.

Συμφωνώ και επαυξάνω!

Ανατρίχιασα όταν διάβασα το μήνυμά σου γιατί ακριβώς αυτήν την ιδέα την έχω ποστάρει πριν από μερικούς μήνες σε άλλο forum! Χαίρομαι να συναντάω άτομα με τις ίδιες ιδέες με μένα. Επιβεβαιώνω έτσι ότι δεν είμαι μόνος!  

Λοιπόν σε πληροφορώ ότι όταν έγραψα αυτήν ακριβώς την ιδέα δέχτηκα απίστευτες κακές κριτικές από φροντιστές και αδιόριστους καθηγητές που δουλεύουν σε φροντιστήρια για να βγάλουν το ψωμί τους. Εμείς τι θα κάνουμε τότε? έλεγαν. Εσύ καλά βολεύτηκες στο δημόσιο σχολείο.....

Μάλιστα στο συγκεκριμένο forum είχα παραθέσει και το εξής:
http://www.youtube.com/watch?v=RtcAPxh-NQs

απόπου και πήρα την ιδεα αυτή. Βασικά δεν χρειάζεται να σπάμε το κεφάλι μας να δούμε πως θα βελτιωθεί το σύστημα στην εκπαίδευση. Αρκεί να αντιγράψουμε ένα επιτυχημένο και δοκιμασμένο σύστημα από το εξωτερικό με όποιο οικονομικό κόστος και να ξενοιάσουμε όμως μια και καλή!

Αλλά αυτό θα ήταν μια μεγάλη τομή στην εκπαίδευση. Ας αρχίσουμε από τα βασικά, να τηρείται το σχολικό ωράριο και να μην χάνονται άσκοπα ώρες. Γιατί δεν πάνε όλοι φροντιστήριο (τουλάχιστον στο σχολείο που είμάι εγώ) και περιμένουν μια βοήθεια από το σχολείο. Αυτό που σώζει κάπως την κατάσταση για αυτά τα παιδιά είναι η ενισχυτική που ευτυχώς δεν χάνοται οι ώρες, γιατί ο καθηγητής της ενισχυτικής έχει ανάγκη να γράψει ώρες! και δεν έχει βολευτεί όπως κάποιοι άλλοι.

ΥΓ όσον αφορά τα σουβλάκια δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Το θεωρώ τελείως άστοχο και άσχετο με την χώρο του σχολείου και το πνεύμα της εκπαίδευσης. τα παιδιά φέρανε τσίπουρο και μεθύσανε και τρέχαμε και είχαμε άλλα μετά. Άσε σου λέω... Να λοιπόν τι μπορεί να συμβεί από το φαγωμένο σουβλάκι olgalia! Εντάξει να σε αφήνει αδιάφορη δικαίωμά σου, αλλά όσοι συμφωνούν με το ότι τέτοια εκδήλωση διαμορφώνει καλύτερο σχολικό κλίμα να αναλαμβάνουν και τις ευθύνες τους!

Φιλικά

killbill
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2010, 10:59:27 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3671
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 10:59:15 μμ »
Το να γιορταστεί η Τσικνοπέμπτη σε ένη νηπιαγωγείο ή σε ένα δημοτικό το καταλαβάινω και μποώ να του βρω και παιδαγωγικό στόχο (γνωριμία με τα παραδοσιακά έθιμα) και να το εντάξω και σε ένα πρότζεκτ για διαπολιτισμικότητα, περιβάλλον κλπ.
Τώρα στις άλλες βαθμίδες δεν νοίζω ότι εξυπηρετεί κάτι.
όσον αφορά τα τσίπουρα...εδώ θα επανέλθω στην ευθύνη του διευθυντή αλλά και των καθηγητών. Αφέθηκαν, δηλαδή, τα παιδιά ελέυθερα σε μια αυλή σχολείου και επόμενο ήταν να μεθύσουν..... Πού ήταν οι καθηγητές; πού ήταν ο διευθυντής να κάνει έλεγχο; Και μην μου πέιτε ότι το τσίπουρο πώς θα το βρει!!!!!! Επίσής, εγώ θα ρωτήσω και το άλλο, ποιές οι συνέπειες για τους μαθητές που τους κουβαλούσατε; Μήπως απλά σήμερα ήρθαν στην τάξη του και όλα μέλι γάλα;

Όσον αφορα για την επέκταση του ωραρίου....έχω πει ότι δεν διαφωνώ, αλλά με προϋποθέσεις. Βιβλιοθήκες, υπολογιστές, καρέκλες, γραφεία, χώρο προσωπικό.... Αυτά στα περισσότερα σχολέια δεν υπάρχουν. Εάν δεν υπάρχει καρέκλα να καθίσεις, αν δεν υπάρχει χώρος να αφήσεις τα βιβλία σου, πώς να μείνεις παραπάνω ώρες στο σχολέιο;
Η εμπειρία μου από έξω, όπου ήμουν 8 ώρες στο σχολείο, ήταν ότι είχα και χώρο δικό μου, και προσωπικό υπολογιστή με ίντερνετ και μια οργανωμ'ενη βιβλιοθήκη και εστιατόριο/καντίναι με μαγειρεμένα φαγητά για το μεσημέρι. Έτσι κάθομαι και 8 και 10 ώρες στο σχολέιο..... Αλλά, φυσικά, όπως είπα και παραπάνω, έπαιρνα μεν μεγαλύτερο μισθό (που φυσικά δεν φαινόταν μεγαλύτερος γιατί η ζωή ήταν πιο ακριβή), μου πρόσφερε το σχολείο αυτά, αλλά υπήρχε και πολύ αυστηρή αξιολόγηση, από την οποία εξαρτιόταν και η δική μου η δουλειά αλλά και η μελλοντική χρηματοδότηση του σχολέιου....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 11:12:26 μμ »
Ειλικρινά 1η φορά το ακούω αυτό το έθιμο με την Τσικνοπέμπτη και τα σχολεία! ::) Ποτέ στα σχολεία που έχω δουλέψει, αλλά και ως μαθήτρια που θυμάμαι, δεν έχει γίνει κάτι ανάλογο!

Και μια και λέμε για ωράριο των καθηγητών, να αναφέρω κάτι από πρόσφατη συζήτηση που είχα με συνάδελφο για έναν ανεκδιήγητο διευθυντή που είχαμε κάποτε, ο οποίος ήταν ο ορισμός του τυπολάτρη. Αυτός, λοιπόν, έμαθα, τα τελευταία χρόνια φέρνει όλους τους καθηγητές κανονικά από 1η ώρα μέχρι το τέλος, δεν τους αφήνει στα κενά τους να βγουν από το σχολείο, για να πάρεις άδεια... πρέπει να καταθέσεις 3 τόμους δικαιολογητικά και για τους ωρομίσθιους... δεν το σχολιάζω καν. Τον ρώτησα, λοιπόν, επειδή τον ξέρει από παλιά:
- Καλά, ρε συ, έτσι τυπικός ήταν και πριν γίνει διευθυντής;
- Τυπικός ??? ???... ήταν από τους μεγαλύτερους λουφαδόρους του σχολείου. Αφού, προκειμένου να μην μπει για μάθημα... καθάριζε το μπουρί της σόμπας!! ::)
Πού θέλω να καταλήξω;
α) Είμαι υπέρ του να δουλεύουμε όπως και στο ιδιωτικό χώρο, υπό τις... γνωστές προϋποθέσεις και, βέβαια, ό,τι ισχύει να ισχύει για όλους.
β) Πολλές φορές υπάρχουν και ανθρώπινοι παράγοντες, που εμποδίζουν το να παραμείνεις στο σχολείο όλες τις ώρες.
γ) Τα πάντα στο σχολείο είναι ο διευθυντής, ο οποίος, κατά τη γνώμη μου, πρέπει να ... τα σέρνει, ώστε να γίνεται σεβαστός από το σύλλογο και όχι να είναι τυπολάτρης και ευθυνόφοβος.
δ) Οι μεγαλύτεροι τεμπέληδες, όταν πιάσει η κουτάλα τους νερό και γίνουν... διευθυντάδες, είναι μακράν οι χειρότεροι, οι πιο αντισυναδελφικοί και αποτελούν μια από τις σπουδαιότερες αιτίες διάλυσης του σχολείου! >:(

Ζητώ συγνώμη για το ελαφρώς ασυνάρτητο των σκέψεων μου  :-[, αλλά, όπως λέει και ο μεγάλος Νταλάρας... θέλω να τα πω, όπως υπάρχουν στο μυαλό μου!.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 12:53:47 πμ »
Το να γιορταστεί η Τσικνοπέμπτη σε ένη νηπιαγωγείο ή σε ένα δημοτικό το καταλαβάινω και μποώ να του βρω και παιδαγωγικό στόχο (γνωριμία με τα παραδοσιακά έθιμα) και να το εντάξω και σε ένα πρότζεκτ για διαπολιτισμικότητα, περιβάλλον κλπ.
Τώρα στις άλλες βαθμίδες δεν νοίζω ότι εξυπηρετεί κάτι.
όσον αφορά τα τσίπουρα...εδώ θα επανέλθω στην ευθύνη του διευθυντή αλλά και των καθηγητών. Αφέθηκαν, δηλαδή, τα παιδιά ελέυθερα σε μια αυλή σχολείου και επόμενο ήταν να μεθύσουν..... Πού ήταν οι καθηγητές; πού ήταν ο διευθυντής να κάνει έλεγχο; Και μην μου πέιτε ότι το τσίπουρο πώς θα το βρει!!!!!!
Ακριβώς αυτό τόνισα και εγώ πιο πάνω: "Οι φιλέλληνες και εκσυγχρονιστές συνάδελφοι καθηγητές που έχουν την προχωρημένη και μοντέρνα αντίληψη ότι η Τσικνοπέμπτη θα φέρει τα παιδιά πιο κοντά στον πολιτισμό και θα μάθουν τα έθιμα του τόπου μας μέσα από μια γιορτή διαπολιτισμικού χαρακτήρα, να αναλάβουν τις ευθύνες τους!"
Τι πού ήταν οι καθηγητές? ευκαιρία να την κοπανήσουν να πάνε να ψωνίσουν νωρίς νωρίς για την τσικνοπέμπτη για να προλάβουν να πάρουν τα καλά κομμάτια από τον κρεοπώλη.

Από τη στιγμή που λές στους μαθητές να γιορτάσουν την τσικνοπέμπτη στο σχολείο, τι θέλετε να φέρουν μαζί τους? πορτοκαλάδα fanta? Είναι σαν να τους λες εντάξει πηγαίνετε να μαζέψετε ξεβράκωτοι τα αγγούρια. Το μοιραίο θα γίνει! :P
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2010, 12:55:24 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 08:26:11 πμ »
Τα όσα περιγράφει ο Killbill αφορούν τη νοοτροπία και τη στάση ζωής ανθρώπων (κύρια) της επαρχίας που ανήκουν στον ευρύτερο δημόσιο τομέα: δημόσιες υπηρεσίες, οτε, δεη. Επίσης δημοτικούς υπάλληλους, τους πρώην υπάλληλους της Ολυμπιακής (δεν πατούσαν ποτέ στη δουλειά τους οι περισσότεροι) κ.ο.κ. Λογικό είναι κάποιος με αυτήν την κουλτούρα που από τύχη έγινε καθηγητής να καταριέται τη μοίρα του που πρέπει να μπαίνει σε τάξη κάθε μέρα, αφού αν είχε διοριστεί σε κάποια δημόσια υπηρεσία θα ήταν αργόμισθος και θα…καθόταν. Είναι κοινό μυστικό ότι στα υπουργεία στην Αθήνα που είναι υποχρεωμένοι να χτυπάνε κάρτα πηγαίνει ένας τη φορά και χτυπάει κάρτα για όλους, με την ανοχή του διευθυντή βέβαια που ασχολείται με σοβαρότερα θέματα (πώς θα κλέψει το δημόσιο κ.λ.π)

Αυτό που εγώ δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να υπάρχει ένα τέτοιο θέμα στο φόρουμ που κατά βάση δυσφημεί τον κλάδο μας που ήδη είναι και σκληρά εργαζόμενος και χαμηλά αμειβόμενος και πρόσφατα βρίσκεται σε δεινή θέση σύμφωνα με τις εξαγγελίες της υπουργού!

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 09:36:11 πμ »
Αυτό που εγώ δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να υπάρχει ένα τέτοιο θέμα στο φόρουμ που κατά βάση δυσφημεί τον κλάδο μας που ήδη είναι και σκληρά εργαζόμενος και χαμηλά αμειβόμενος και πρόσφατα βρίσκεται σε δεινή θέση σύμφωνα με τις εξαγγελίες της υπουργού!


δυστυχως τετοια θεματα δεν μπορουν να κρυβονται κατω απο το χαλακι...το να μην μπαινουν στο φορουμ θα μας κανει δηλαδη εναν υπερηφανο κλαδο στον οποιο ολα ειναι ροδινα;...ας φροντισουν καποιοι να μην κανουν μ....ιες για να μην γραφονται και τετοια...οταν εχουμε στον κλαδο  περιστατικα του ποινικου κωδικα (παιδεραστες ,χρηστες ναρκωτικων) μεχρι εκβιασμους (εμμεσους η αμεσους) για ιδιαιτερα μαθηματα δεν χρειαζεται να τα γραφουμε στο φορουμ ..η δυσφημιση υπαρχει εδω και χρονια στους γυρω μας ..το βλεπουμε στα ματια τους...Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΘΗΓΗΤΑΚΟΣ....δυστυχως...

Υ.Γ οσο για το ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ αστο καλυτερα..ολοι μεσα στα σχολεια ζουμε και βλεπουμε τι γινεται....

Αποσυνδεδεμένος kooki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 11:02:09 πμ »
Μπράβο σας. Και με τον τρόπο αυτό θα διορθωθούν τα κακώς κείμενα. Το κράτος -ΤΙΜΩΡΌΣ που με τη μορφή επιθεωρητή Ράμπο θα διορθώσει και θα πατάξει τους κακούς και  τεμπέληδες καθηγητάκους.  Ή το άλλο το ανεκδιήγητο που δε χάνει  ευκαιρία να μας κοπανάει ο killbill . Ότι πρέπει να  περάσουμε απο τα κινέζικα βασανιστήρια του ιδιωτικού τομέα ,για να παραδειγματιστούμε  και γίνουμε ,λέει ,συνεπέστεροι στη δουλειά μας!! Αντι να παραδειγματιζόμαστε από τις καλύτερες  δομές ,κατακτήσεις και εφαρμογές σε ελληνικό και παγκόσμιο εκπαιδευτικό επίπεδο, ας αλληθωρίσουμε πάλι προς τα σκ@τά. Οι  λέξεις: επιμόρφωση ,ανατροφοδότηση, αξιολόγηση,ενίσχυση του εκπαιδευτικού ΕΡΓΟΥ, η πολλαπλασιαστικότητα των καλών πρακτικών είναι άγνωστες για το Υπουργείο Παδείας που όταν ασχολείται με την εκπαίδευση ,αντιγράφει τις πρακτικές της Αννίτας Πάνια. Μην ξεπέφτουμε στο ίδιο επίπεδο. Δεν μας τιμά. Οι βαθύτερες αιτίες μας ενδιαφέρουν . Όχι η κορυφή του παγόβουνου.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 11:34:06 πμ »
Αυτό που εγώ δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να υπάρχει ένα τέτοιο θέμα στο φόρουμ που κατά βάση δυσφημεί τον κλάδο μας που ήδη είναι και σκληρά εργαζόμενος και χαμηλά αμειβόμενος και πρόσφατα βρίσκεται σε δεινή θέση σύμφωνα με τις εξαγγελίες της υπουργού!


1) Για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας

2) Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους

3) Μήπως και αναθεωρήσουν κάποια πραγματα όλοι αυτοί που χαλάνε τον κλάδο μας

Αλήθεια πιστεύετε ότι αν μας φτιάξουν τις τέλειες υποδομές, μας επιμορφώνουν, μας αξιολογούν, μας ανατροφοδοτούν, μας ενισχύσουν κλπ, η νοοτροπία αυτών των "τεμπέληδων" που γκρινιάζουν γιατί έχουν 2 κενά στο πρόγραμμα, ή γιατί έχουν 1η ώρα στο πρόγραμμα και διαμαρτύρονται γιατί δεν μπορούν να ξυπνάνε, θα αλλάξει?
Πάλι 2 κενά στο πρόγραμμα θα έχουν! Πάλι το ξυπνητήρι πρωί πρωί δεν θα το βάζουν?
Tι(?) λέτε να συγκινηθούν από τις παροχές στην εκπαίδευση και να αλλάξουν μυαλα? Πολύ αμφιβάλω..

Και καλά, το forum και η συζήτηση αυτή που ξεκίνησα δυσφημεί τον κλάδο? Δεν το βλέπετε στα μάτια των παιδιών καθημερινά? Μας έχουν πάρει χαμπάρι. Δεν περιμένουν το forum για να μαθευτεί η κατάσταση. Εξάλλου κίνητρο για να ξεκινήσω αυτήν την συζήτηση ήταν που συνεχώς ακούω αυτήν την ταμπέλα του "τεμπέλη" και "βολεμένου" που μας έχει κολλήσει η κοινωνία.

Σκοπός του forum και της συζήτησης αυτής είναι μπας και χτυπήσει κάποιο καμπανάκι μέσα μας αν ηχεί ακόμα.

Δεν έχω καμία επιθετική διάθεση απέναντι στον κλάδο του οποίου μέρος είμαι και εγώ.
Ναι τα "κοπανάω" τα στραβά, αλλά μην το γενικεύετε σας παρακαλώ. Δεν είναι όλος ο κλάδος έτσι.

Εξάλλου αυτό δείχνει και η ψηφοφορία μέχρις στιγμής!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2010, 06:25:59 μμ από killbill »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161192
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 725
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 698
Σύνολο: 717

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.