*

Αποστολέας Θέμα: εχει ξεφυγει η κατάσταση  (Αναγνώστηκε 108209 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #252 στις: Μάρτιος 01, 2010, 04:37:38 μμ »
εμένα με προβληματίζουν τα όρια και η πειθαρχία στο γυμνάσιο.....
έχω την αίσθηση ότι σε μερικά παιδιά σε συτή την ηλικία δεν ωφελεί ο διάλογος αλλά άμεσες λύσεις....
είμαι σε γυμνάσιο και δυσκολεύομαι πολύ σε θέματα πειθαρχίας.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:50:02 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #253 στις: Μάρτιος 01, 2010, 04:43:26 μμ »
ειναι ντροπης πραγματα αυτα! (οπως ελεγε και η ....γιαγια μου: του σατανα!!!)

εγω παντως εκανα διαγραφή. δεν εβρισκα κατι το ενδιαφερον. (δεν κατηγορω κανεναν ομως απο αυτους που εχουν facebook. απλως, εγω ειμαι γεννημενος για ....μεγαλα πραγματα, να δινω τα φωτα μου στο συνολο της εκπ/κης κοινοτητας, οπως ειναι το pde  και να ειμαι χρησιμος στην κοινωνια)

παντως θα ελεγα στα παιδια να κανουν εγγραφη στο pde και οχι στο προσωπικο μου "Fatse-book"  ;D

Ντροπη σας! ενω υπαρχει το pde  να ασχολεισθε με facebook!!! και να διαφθειρετε τη νεολαια μας!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #254 στις: Μάρτιος 01, 2010, 04:47:50 μμ »



υπαρχει και το MSN. Eβαλα και απο δαύτο !!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #255 στις: Μάρτιος 01, 2010, 04:53:14 μμ »
Και μόνο που χρησιμοποιείς το διαδίκτυο, είναι του σατανά!!! Ουυυ σιξ χαντρεντ σιξτι σιξ!!!
Όπως λέει και ο Λιακόπουλος σε ένα από τα... "μπεστ-σελλερ" του.. Η τεχνολογία του διαβόλου (ή κάπως έτσι) :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:50:02 »

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #256 στις: Μάρτιος 01, 2010, 06:23:19 μμ »
Κάθε μέσο κρίνεται, αναλόγως πως το χρησιμοποιείς...

Προσωπικά, δεν έχω σελίδα στο facebook διότι είναι σαν να ανοίγεις ένα παράθυρο στην ιδιωτική σου ζωή σε όλους. Έστω όμως ότι είχα, σίγουρα δεν θα έκανα add τους μαθητές μου. Για ποιο λόγο να αφήσω τα παιδιά να είναι θεατές του τι κάνω, τι σκέφτομαι, πώς διασκεδάζω, τι παιχνίδια παίζω κτλ.
 Παιδιά και γονείς με κρίνουν καθημερινά χωρίς να έχουν πρόσβαση στην προσωπική μου ζωή... ε όχι να τους δώσω και πάτημα!  >:(

Έχω msn όμως όπου έχω κάνει add  αρκετούς από τους μαθητές μου, κανονίζουμε συγκεκριμένα ραντεβού και μιλάμε όλοι μαζί. Τις περισσότερες φορές με ρωτάνε για τα μαθήματα και τις εργασίες τους. Έχει πλάκα όμως γιατί μου μιλάνε ακόμα και στο msn στον πληθυντικό, ακόμα και όταν μου στέλνουν φιλιά και αγκαλιές  :-[

Πέρα όμως από το msn υπάρχουν και τα blogs, που έχουμε δημιουργήσει σαν τάξη. Βασικός συντάκτης είμαι εγώ αλλά έχω δώσει άδεια και στους μαθητές μου να κάνουν αναρτήσεις. Εκεί ανεβάζουμε φωτογραφίες και βιντεάκια που έχουν σχέση με το μάθημα. Προσέχω πολύ να μην φαίνεται πρόσωπο παιδιού και είμαστε μια χαρά!
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #257 στις: Μάρτιος 01, 2010, 09:03:07 μμ »



υπαρχει και το MSN. Eβαλα και απο δαύτο !!

Όχι που θα σου ξέφευγε εσένα!!!  ;D ;D Ούτε να το σκεφτείς βέβαια να το χρησιμοποιήσεις με τους μαθητές σου! Φτάνει το pde και το facebook!!  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #258 στις: Μάρτιος 01, 2010, 10:02:35 μμ »
Λυκειάρχης «ψάχνει» καθηγητή για Facebook

Νέα υπόθεση για ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης, όπως αλλιώς ονομάζεται το Facebook, απασχολεί τη σχολική κοινότητα, αυτή τη φορά σε Λύκειο της Λάρισας.

Ο λυκειάρχης κλήθηκε να διερευνήσει τις επαφές καθηγητή με μαθητές ή πρώην μαθητές του, ύστερα από καταγγελία από συγγενείς μαθητή που συνοδεύονταν από εκτυπώσεις με άσεμνο υλικό.

Παρά το γεγονός ότι η σελίδα του καθηγητή, που σύμφωνα με πληροφορίες χρησιμοποιούσε ψευδώνυμο όπως αρκετοί συνηθίζουν, μπορεί να θεωρηθεί και ιδιωτική υπόθεση, αφού για την πρόσβαση κάποιου τρίτου αποτελεί προϋπόθεση να είναι χρήστης, να έχει δηλαδή δικό του «λογαριασμό», σε αντίθεση με την ανταλλαγή μηνυμάτων μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που είναι ελεύθερη, αυτό που θα διερευνηθεί αφορά το υλικό που ανταλλάσσει με τα παιδιά, είτε είναι σημερινοί είτε είναι πρώην μαθητές του.

Θα διερευνηθεί επίσης αν ο καθηγητής έχει αναρτήσει φωτογραφικό υλικό από το σχολείο όπου σήμερα υπηρετεί και ειδικότερα αν εμφανίζει μαθητές του ως «φίλους». Σύμφωνα πάντως με άλλες πληροφορίες, ο καθηγητής μιλά για συνηθισμένη επικοινωνία μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου λαμβάνοντας (και) από μαθητές χιουμοριστικό υλικό (αστεία βίντεο κ.λπ.) και πως άσχετοι με τη σχολική κοινότητα επιχειρούν να τον εμπλέξουν.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ

Νομίζω πως, με τους εκπαιδευτικούς στο στόχαστρο, αυτό δεν αποκλείεται να χρησιμοποιηθεί ως πυρομαχικό λάσπης (ή να κατασκευάστηκε για να χρησιμοποιηθεί ως τέτοιο), είτε υπάρχει είτε οχι "φωτιά" εκτός απ' το "καπνό". Ξεκινήσαμε άλλωστε με τη δήλωση του "σπουδαίου" Οικονομέα οτι ούτε το σκύλο του δε θα έστελνε στα δημόσια σχολεία. Τώρα κάτι τέτοιο θα μπορούσε να "δέσει" την εικόνα του εκπαιδευτικού, και να προσθέσει και τη πινελιά του ατόμου που κάνει "σχέσεις" με τους μαθητές του. Μετά απ' αυτό δε θα χρειάζεται και πολύ για να αρχίσουμε να έχουμε παράδοση των εκπαυδευτικών στη πυρά, πράγμα που άλλωστε φαίνεται να θέλει η παρούσα ηγεσία του υπουργείου παιδείας.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #259 στις: Μάρτιος 01, 2010, 11:07:52 μμ »
Συγχαρητήρια για τον τρόπο έκφρασής σου και για τους χαρακτηρισμούς σου. Να υποθέσω ότι είσαι εκπαιδευτικός και ότι έτσι μιλάς και στους μαθητές σου? μήπως εσύ είσαι η μαύρη κηλίδα και όχι οι μαθητές σου?
Έχουμε πήξει στις αυθεντίες εκπαιδευτικούς που τα ξέρουν όλα και που όταν στριμώχνονται και δεν έχουν επιχειρήματα χρησιμοποιούν απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς για τους αυτούς που τολμούν να διαφωνήσουν μαζί τους. Αυτό κάνουν κάθε μέρα και στην τάξη για αυτό και οι μαύρες κηλίδες όπως χαρακτηρίζουν τους μαθητές τους θα πολλαπλασιάζονται όσο περνάει ο καιρός

Bρε συνάδελφοι, απλή ερώτηση... γιατί σπαταλάτε τον πολύτιμο χρόνο σας για να ασχοληθείτε με το... ζευγαράκι της "Αγιά Παρασκευής" (έχουμε πανηγύρι εμείς τότε  ;)),
 Γιατί πρέπει να γίνουμε θεατές και κοινωνοί της ταινίας... "Ο ηλίθιος και ο πανηλίθιος";
θα ήθελα να επισημάνω για όσους το κεφάλι τους μέσα έχει άχυρα
Αυτά για τους ...κούρβουλα έχοντας εις την κεφαλήν. Για τους υπόλοιπους, τους γνώστες και συνοδοιπόρους, όλα αυτά που είπα είναι περιττά!  :)

Σε όλους και κυρίως στους "συναδέλφους" μιλάω όπως αρμόζει στην περίσταση. Και η συγκεκριμένη περίσταση και επιχειρηματολογία δε νομίζω ότι άξιζε κάτι περισσότερο από αυτό που έγραψα.
Αλλά μια και ξεχειλίσαμε ορισμένοι από επίπεδο... και επειδή κάποιοι από εμάς είμαστε, φαίνεται πολύ... decadence για το επίπεδό σου, γιατί δεν πας να βρεις τον Vygotsky να τα πείτε οι 2 σας; :P

Ως προς το facebook, συμφωνώ με GiannisV. Εδώ κινδυνεύεις να παρεξηγηθείς, ιδίως αν είσαι άντρας, ακόμη και στο χώρο του σχολείου. Πόσο μάλλον στο ...ντερνέτ, που έλεγε και η γιαγιά μου!

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #260 στις: Μάρτιος 03, 2010, 01:30:21 πμ »
Σήμερα τσατίστικα με ένα άτομο στο ΙΕΚ... Είχε αργήσει να μπει κανενα 10λεπτο, δε του βάζω απουσία. Όταν μπήκε, κάποιος του είχε ρίξει ένα χαρτάκι όταν εγώ δε κοιτούσα, γυρνάει το πατάει με δύναμη. Μετά πήγε να πιεί νερό και κάτι έγινε, πνίγηκε μάλλον και οι άλλοι άρχισαν να γελάνε. Του κάνω μια παρατήρηση για το οτι άργησε και κανονικά θα έπρεπε να του βάλω απουσία, και αρχίζει να φωνάζει, "δηλαδή επίτηδες πνίγηκα" και "ΕΜΕΝΑ θα μου βάλεις απουσία"? Του είπα κι εγώ αρκετά εκνευρισμένος "οι κανόνες ισχύουν για όλους, και παρόλα αυτά ήδη σου φέρθηκα με επιείκια" και συνεχίζει στο ίδιο στυλ. Μετά ήθελα να του μιλήσω, και μου λέει δεν ακούω τίποτα, λες και έφταιγα εγώ.
Πρόκειται για άτομο 40+ ετών. Από ένα παιδί 14-15 τί μπορούμε να περιμένουμε?
Αυτή τη νοοτροπία "Οι κανόνες είναι το άλφα και το ωμέγα, αλλά ισχύουν μόνο για τους άλλους" να μπορούσαμε να αποβάλλουμε....

Παράθεση
Ως προς το facebook, συμφωνώ με GiannisV. Εδώ κινδυνεύεις να παρεξηγηθείς, ιδίως αν είσαι άντρας, ακόμη και στο χώρο του σχολείου. Πόσο μάλλον στο ...ντερνέτ, που έλεγε και η γιαγιά μου!

και ακόμα πιο πολύ όταν κάποιοι μας έχουν στοχοποιήσει και ψάχνουν να μας παρεξηγήσουν για να χτυπήσουν όλο το κλάδο, αγαπητό καρχαριάκι...
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #261 στις: Μάρτιος 03, 2010, 09:38:10 μμ »
ΠΑΙΔΙΑ ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΑΙΝΕ ΣΠΙΤΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ

ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΣΟΚ

http://troktiko.blogspot.com/2010/03/blog-post_5420.html

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #262 στις: Μάρτιος 03, 2010, 09:49:39 μμ »
Ρε παιδιά αν είναι δυνατόν!Κάθε μέρα και κάτι καινούριο... Τι κουβαλάνε στην ψυχή τους αυτά τα παιδιά σήμερα,πραγματικά δεν ξέρω! Μου θύμισε και την υπόθεση του Άλεξ στη Βέροια όλο αυτό. Αν κάνουν τέτοια στα 15 τους, στα 25 τί θα κάνουν; Θα καίνε και ανθρώπους; Νέα γενιά Ναζιστών βγάζουμε στον κόσμο; Γιατί τέτοια περιστατικά δεν έχει μόνο η Ελλάδα.. Τι να πει κανείς..  :-\ :-\ :-\  ::) ::)  :( :( :(
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #263 στις: Μάρτιος 03, 2010, 09:58:19 μμ »
εν τω μεταξύ η υπάρχουσα πολιτικοοικονομική κατάσταση ευνοεί την ανάπτυξη εθνικιστικών αντιλήψεων (οι κακοί Γερμανοί, οι καλοί Έλληνες και το ανάποδο και όχι μόνο) με ότι αυτό συνεπάγεται.
Θέλει ιδιαίτερη προσοχή το πώς και εμείς οι εκπαιδευτικοί τοποθετούμαστε και τι μνμ περνάμε στους μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #264 στις: Μάρτιος 03, 2010, 10:14:56 μμ »
Εδώ δεν ξέρουμε τι μήνυμα να περάσουμε στον εαυτό μας δυστυχώς... Πως να τοποθετηθεί κανείς;..Εγώ δεν ξέρω τι να πιστέψω, οι κακοί Γερμανοί που μας υποχρεώνουν να πάρουμε και να υποστούμε τόσο σκληρά μέτρα,ενώ μας χρωστάνε κιόλας πολεμικές αποζημιώσεις κλπ κλπ που λέγονται τελευταία και το θυμηθήκαμε τώρα (γιατί οι περισσότεροι τώρα το ακούσαμε αυτό πρώτη φορά,τόσα χρόνια κανείς δεν είχε αναφερθεί στο θέμα από ό,τι μπορώ να θυμάμαι), και οι καλοί Έλληνες που μας εκμεταλλεύονται και μας κάνουν πιόνια και ό,τι θέλουν οι εταίροι για να τους πληρώσουμε, ή οι κακοί Έλληνες που τόσα χρόνια παρουσίαζαν πλαστά στοιχεία στους έξω ενώ έτρωγαν το δικό μας χρήμα και έκαναν περιουσίες κι εμείς δεν παίρναμε χαμπάρι και τώρα ζητάνε τα ρέστα να μαζέψουν το χάλι μας,και οι καλοί Ευρωπαίοι που θέλουν να μας δανείσουν "να μας σώσουν" αλλά θέλουν αντάλλαγμα... ??? ??? ??? Άντε να βγάλεις άκρη!!  :-\ :-\ :-\
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #265 στις: Μάρτιος 04, 2010, 11:46:39 πμ »
αναστασουλα δες το διαφορετικα..οι λαοι ειναι καλοι..αρα μιλαμε για καλους και κακους πολιτικους..γερμανους και ελληνες.. ;)
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 656
Σύνολο: 666

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.14 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.