*

Αποστολέας Θέμα: εχει ξεφυγει η κατάσταση  (Αναγνώστηκε 108261 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elefthe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #378 στις: Μάρτιος 23, 2010, 04:57:46 μμ »
πραγματικα αυτο ειναι για κλαματα και οχι για γελια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:12:34 »

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #379 στις: Μάρτιος 23, 2010, 05:07:18 μμ »
Είδα την αναφορά για την έκδοση σχολικών ημερολογίων με το "dvd" και θυμήθηκα τα εξής.
Ερχεται μαθητής μου και μου λέει "κυρία το είδατε το dvd;"
αγνοώ την ερώτηση και τον ρωτάω τι ασκήσεις είχε για σήμερα.
Συνεχίζει μόνος του " στο σχολείο ο κ. Τάδε, μας ρώτησε αν το έχουμε να του το δείξουμε!!! και το βλέπαμε μαζί στο κινητό του Τάδε μαθητή."
Δεν σχολίασα τίποτα.... και συνέχισα το μάθημα.
Και πείτε μου μετά... ότι η παιδεία μας πάει καλά με τους καθηγητές να ζητάνε απο τα παιδιά να τους δείξουν το "απαγορευμένο" !!!!! αχαχαχαχαχα ;D

μη κανεις το ιδιο λαθος με τα ΜΜΕ δεν το εκαναν αυτο ολοι οι καθηγητες...(οντως τραγικο) ....εκει μας εφτασε η υπουργος  ...να μην εχει 20 ευρω να το αγορασει ο ανθρωπος.. :P η εστω μια συνδεση να το κατεβασει ;D ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #380 στις: Μάρτιος 23, 2010, 05:42:52 μμ »
...πάντως οι περισσότεροι δικοί μου μαθητές και μαθήτριες γυμνασίου το έχουν δει και αναρωτιέμαι πως, θα βγάλουν από μέσα τους αυτήν την στρεβλή εικόνα για τον έρωτα (εναλλακτική ιδέα) και πως αυτή θα αντικατασταθεί με την σωστή...
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #381 στις: Μάρτιος 23, 2010, 05:45:58 μμ »
α καλα με εχουν πρηξει με τη τζουλια. μου λεγαν κ με καμαρι κιολας οτι αγορασαν το dvd απο την αθηνα οπου ειχαν παει μονοημερη μονο 6 ευρω απο τους μαυρους. (γ γυμνασιου).
τους ειχα βαλει την ταινια με τον αλεξη ζορμπα κ σε καποια στιγμη δινει τη μανταμ ορτανς που επινε σαμπανια. τι ηθελε να το δουν? αρχισανε...
α η τζουλια...κ οποτε την εβλεπαν φωναζαν "η τζουλια, η τζουλια"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:12:34 »

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #382 στις: Μάρτιος 23, 2010, 05:49:32 μμ »
Εγώ δεν το είδα και τώρα από το μπλα μπλά τους ξέρω και για τη σαμπάνια..έχουν φτιάξει πόσα γκρουπ στο f/b...Αλλά αυτό ..αυτή η εικόνα δε θα βγει από μέσα τους και είναι κατάντια...δεν το θέλω ούτε για κείνα αλλά ούτε για τα δικά μου παιδιά...
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #383 στις: Μάρτιος 25, 2010, 03:38:47 μμ »
Πραγματικά, koth, το τραγικό της όλης κατάστασης είναι το αρρωστημένο πρότυπο του έρωτα που περνάει και στιγματίζει ανεξίτηλα τις παιδικές ψυχές. Eιδικά στις περιπτώσεις αυτών των παιδιών που δεν έχουν ακόμη γνωρίσει τον έρωτα και δεν έχουν ερωτικές επαφές η ζημιά είναι ανυπολόγιστη! :(

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #384 στις: Μάρτιος 25, 2010, 03:48:15 μμ »
..... Eιδικά στις περιπτώσεις αυτών των παιδιών που δεν έχουν ακόμη γνωρίσει τον έρωτα και δεν έχουν ερωτικές επαφές η ζημιά είναι ανυπολόγιστη! :(


Αυτό ακριβώς εννοώ...και συγγνώμη που θα πω για τα παιδιά μου, αλλά η κόρη μου που είναι 8,5 και ο γιος μου 5 εκτέθηκαν σε σκληρό πορνό και από κινητό συμμαθητή και σε φιλικό σπίτι μέσω διαδικτύου, παρόλες τις προφυλάξεις, κυριολεκτικά κάτω από τη μύτη μας...Και πείτε μου τώρα πως διορθώνεται αυτή η αρχική και ισχυρή εικόνα...
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #385 στις: Μάρτιος 25, 2010, 04:14:56 μμ »
  ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::)
:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

ΤΡΑΓΙΚΟ!! Μήπως, τουλάχιστον, επειδή είναι πολύ μικρά, δεν κατάλαβαν ακριβώς περί τίνος πρόκειται, οπότε σώζεται λίγο η κατάσταση ???

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #386 στις: Μάρτιος 25, 2010, 04:21:16 μμ »
Δυστυχώς μια χαρά κατάλαβαν...αλλά εντάξει συζητάμε ...η κόρη μου ήρθε κατευθείαν να μου το πει ταράχτηκε πολύ..σκέψου με παράδειγμα αυτό, ότι μέχρι τα γυμνασιακά τους χρόνια τα παιδιά έχουν ήδη διαμορφώσει μέσα τους μια (στρεβλη) εικόνα για τον έρωτα χωρίς να έχει ωριμάσει μέσα τους το αντίστοιχο συναίσθημα...που κανονικά έπρεπε να προηγείται...
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #387 στις: Μάρτιος 25, 2010, 05:58:09 μμ »
Οι μικροί μαθητές δεν έχουν καμμιά δουλειά να διαθέτουν και να χρησιμοποιούν κινητά.

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #388 στις: Μάρτιος 25, 2010, 06:51:10 μμ »
Οι μικροί μαθητές δεν έχουν καμμιά δουλειά να διαθέτουν και να χρησιμοποιούν κινητά.

Δυστυχώς τα έχουν (συνήθως κλειστά και κρυμμένα στο σχολείο) και μην ξεχνάς ότι μόλις περάσουν την πόρτα του σχολείου τα ανοίγουν ...και τα παιδιά του δημοτικού..δυστυχώς από πέμπτη δημοτικού τα περισσότερα έχουν κινητά με τις ευλογίες των γονιών τους. Τα παιδιά μου για παράδειγμα έπαιζαν ανέμελα μπροστά από το σπίτι μας ώσπου ήρθε το παιδάκι της τετάρτης με το κινητό του πατέρα του και τους άνοιξε τα μάτια...όλοι οι γονείς δεν έχουμε το ίδιο επίπεδο και αναγκαστικά σε μια γειτονιά συγχρωτιζόμαστε με κάθε καρυδιάς καρύδι...τι να πρωτοπροσέξει κανείς..
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #389 στις: Μάρτιος 26, 2010, 05:10:14 μμ »
Μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση το ότι, ενώ υποτίθεται ότι το επίπεδό μας έχει αναβαθμιστεί και ως γονείς προσπαθούμε πάντα για το καλύτερο των παιδιών μας, υπάρχουν ακόμη γονείς που επιτρέπουν πχ, όπως είπες στο παιδάκι της 4ης, να έχουν κινητό, να βλέπουν ό,τι θέλουν στην τηλεόραση και τον Η/Υ, να τρώνε ό,τι θέλουν κλπ. Αυτοί είναι για κρέμασμα και όχι τα παιδάκια που, δυστυχώς, μιμούνται τα πρότυπα των γονιών. Πώς θα απαγορέψω πχ στο γιο μου να βλέπει τσόντες, όταν τις έχω εγώ στο κινητό μου ή πώς θα του υποδείξω να τρώει σωστά, όταν εγώ τρώω αηδίες ???

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #390 στις: Μάρτιος 26, 2010, 05:16:52 μμ »
πολυ σωστα τα λες ,αλλα μη ξεχναμε και τους φιλους -συμμαθητες που ειναι μεγαλη επιρροη...δυστυχως....
τα κινητα δεν ειναι παντα κατι αρνητικο.δεν πρεπει να δαιμονοποιουμε την τεχνολογια ...μπορουμε να τους παρουμε κινητο χωρις καμερες μνημες κλπ...ετσι ωστε να μπορουμε να τα βρισκουμε ανα πασα ωρα και στιγμη,μη ξεχνατε οτι πλεον οι γονεις λειπουν πολλες ωρες απ το σπιτι.. ;) οσο για την διατροφη δεν το συζητω συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με την θαλασσινη μας ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #391 στις: Μάρτιος 26, 2010, 05:26:45 μμ »
πολυ σωστα τα λες ,αλλα μη ξεχναμε και τους φιλους -συμμαθητες που ειναι μεγαλη επιρροη...δυστυχως....
τα κινητα δεν ειναι παντα κατι αρνητικο.δεν πρεπει να δαιμονοποιουμε την τεχνολογια ...μπορουμε να τους παρουμε κινητο χωρις καμερες μνημες κλπ...ετσι ωστε να μπορουμε να τα βρισκουμε ανα πασα ωρα και στιγμη,μη ξεχνατε οτι πλεον οι γονεις λειπουν πολλες ωρες απ το σπιτι.. ;) οσο για την διατροφη δεν το συζητω συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με την θαλασσινη μας ;D

Άραγε όσοι έχουν παιδιά σκέφτονται έστω και την υπόνοια πρόκλησης βλαβών από τα κινητά;;; Δεν ξέρω....
Εγώ, πάντως, αν είχα παιδί δεν θα του επέτρεπα να χρησιμοποιήσει κινητό πριν βγουν κάποια συμπεράσματα για την ακτινοβολία (απόψεις έχω ακούσει πολλές πάνω στο θέμα, αλλά τίποτα σίγουρο)....
Και, όμως, πριν από 15 χρόνια εμείς πώς τα καταφέρναμε χωρίς κινητά; Και σε παρέες και παντού....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 648
Σύνολο: 652

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.