*

Αποστολέας Θέμα: εχει ξεφυγει η κατάσταση  (Αναγνώστηκε 108184 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #448 στις: Απρίλιος 01, 2010, 03:59:15 μμ »
και ωφείλεται στο καθεστώς ατιμωρισίας που επικρατεί στη χώρα σε κάθε είδους παραβάτες και παραβάσεις (κοινώς οι κώλ..  είναι ... χαλαροί)

ετσι ειναι..κατι πολυ απλο..μαθητες του 2-3 βαθμολογουνται με 12-13 (μινιμουμ)στα πλαισια της ''συγχρονης παιδαγωγικης''( Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΠΟΥΡΔΑ) και για αλλους λογους που ολοι λιγο πολυ ξερουμε.απο τα γυμνασια στα λυκεια επρεπε να φθανει (το μεγιστο) το ενα τριτο των μαθητων αλλα στα πλαισια της ΜΠΟΥΡΔΑΣ φθανει το 98-99%...μετα απορουμε γιαυτα που περναμε στις ταξεις..ειναι ακρως φυσιολογικα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:08:17 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #449 στις: Απρίλιος 01, 2010, 04:57:37 μμ »
και ωφείλεται στο καθεστώς ατιμωρισίας που επικρατεί στη χώρα σε κάθε είδους παραβάτες και παραβάσεις (κοινώς οι κώλ..  είναι ... χαλαροί)

ετσι ειναι..κατι πολυ απλο..μαθητες του 2-3 βαθμολογουνται με 12-13 (μινιμουμ)στα πλαισια της ''συγχρονης παιδαγωγικης''( Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΠΟΥΡΔΑ) και για αλλους λογους που ολοι λιγο πολυ ξερουμε.απο τα γυμνασια στα λυκεια επρεπε να φθανει (το μεγιστο) το ενα τριτο των μαθητων αλλα στα πλαισια της ΜΠΟΥΡΔΑΣ φθανει το 98-99%...μετα απορουμε γιαυτα που περναμε στις ταξεις..ειναι ακρως φυσιολογικα..

Στο χέρι του καθενός είναι να βάζει τους βαθμούς αξιοκρατικά και να μην επηρεάζεται από κανέναν (ευτυχώς υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι εκπαιδευτικοί). Για τους υπόλοιπους.. λυπάμαι.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος anantina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #450 στις: Απρίλιος 01, 2010, 06:28:11 μμ »
Η εκπαίδευση στην Ελλάδα βρίσκεται, δυστυχώς, σε κακή κατάσταση. Φταίμε και εμείς οι εκπαιδευτικοί για το τι συμβαίνει στις τάξεις μας αλλά και ο θεσμός της οικογένειας με την ανατροφή που δίνει στα παιδιά της, και γενικότερα το όλο νομοθετικό πλαίσιο. Οι μαθητές έχουν μάθει να τα απαιτούν όλα και να θεωρούν ότι τους αξίζουν. Σίγουρα, στο θέμα της βαθμολογίας πρέπει να είμαστε πιο αυστηροί αλλά και πάλι γίνεται να είμαστε απόλυτα αντικειμενικοί; Πολλά τα ερωτήματα που προκύπτουν, παιδιά, και δεν ξέρω αν οι απαντήσεις μπορούν να βγουν τόσο αβίαστα. ??? ??? ???
"Όσο ζω, ελπίζω!"

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #451 στις: Απρίλιος 01, 2010, 07:53:05 μμ »
Τις προάλλες, άκουγα ραδιόφωνο πηγαίνοντας στο σχολείο. Οι εκφωνήτριες έλεγαν καλημέρα στο Σάκη και το Γιώργο που τηλεφωνούσαν/έστελναν μην. στην εκπομπή μέσα από την τάξη, την ώρα του μαθήματος, λέγοντας ότι αν άκουγαν κι εκείνες τη συγκεκριμένη καθηγήτρια θα κοιμόντουσαν!! Στο τέλος, θα μας βγάζουν και στον αέρα εν αγνοία μας :o

Όσο αέρα δίνει κανείς, το ανάλογο αποτέλεσμα θα έχει. Αν δεν μπορεί να ελέγξει μια τάξη και να επιβληθεί, τι περιμένεις μετά;

Landau, θα ήθελα να σε δώ στη τάξη σου κάποια στιγμή.

Δεν έχω οργανική σε ΕΠΑΛ,αλλά ούσα αποσπασμένη στην περιοχή, είναι πολύ πιθανό να εργαστώ ξανά σ'αυτά. Πριν πάω ήμουν σχεδόν τρομοκρατημένη απ'αυτά που περίμενα να συναντήσω.Τώρα πια, θα τα δήλωνα με άνεση όποτε χρειαζόταν (τη νέα χρονιά πχ, να'μαστε καλά). Δεν έχω πρόβλημα μη αντιμετωπίσιμο μέσα στην τάξη, προφανώς είναι ιδιαίτερη περίπτωση σχολείου ένα τεχνικό λύκειο κ προφανώς υπάρχουν αρκετά ζιζάνια -όπως σε πολλά ΓΕΛ άλλωστε-. Το ψάρι σίγουρα βρωμάει απ'το κεφάλι, απλά δεν είμαι σίγουρη πόσα είναι τα κεφάλια της Λερναίας Ύδρας... Από πού ν'αρχίσω??? Η ανοχή απ'όλους είναι καταστροφική: από εμάς τους ίδιους, τη διεύθυνση του σχολείου, τον προΐστάμενο,κλπ,κλπ... Από πού να το πιάσεις και πού να τ'αφήσεις?
Πάντως έχω διαπιτώσει ότι ίσως σου πάρει ένα Α διάστημα να βρεις ένα δίαυλο επικοινωνίας με κάποιους μαθητές,αλλά τελικά το 95% είναι προσεγγίσιμα και φιλότιμα παιδιά. Πράγμα που με κρατάει ακόμη στο επάγγελμα.

Αυτό είναι αλήθεια, αλλά το θέμα είναι πώς να μπορέσει κάποιος να αφιερώσει το χρόνο να βρει κάποιο τρόπο συνεννόησης, χωρίς να του πάρουν τον αέρα.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:08:17 »

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #452 στις: Απρίλιος 06, 2010, 12:34:05 μμ »
Σας θυμίζει κάτι;;;;;;;;;;;;

http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_6331.html
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #453 στις: Απρίλιος 06, 2010, 02:37:27 μμ »
Σας θυμίζει κάτι;;;;;;;;;;;;

http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_6331.html

σε πολλα μοιάζουμε με την Ιαπωνία,
μου έλεγε φίλη μου οτι η Ιαπωνία είναι η μόνη χωρα  που τα παιδια τρεχουν στα ιδιαιτερα φροντιστηριακά μαθήματα όπως και στην Ελλαδα.....
αχ ας της μοιάζαμε και στα άλλα.............  ;)

Αποσυνδεδεμένος anantina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #454 στις: Απρίλιος 06, 2010, 02:49:06 μμ »
Σας θυμίζει κάτι;;;;;;;;;;;;

http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_6331.html

Ότι έτσι θα καταλήξουμε κι εμείς; Δεν είμαστε πολύ μακριά από αυτό. Θυμάμαι μια μητέρα που, όταν έκανα φροντιστήρια, είχε την απαίτηση να παίρνω με το αυτοκίνητο την κόρη της από το σπίτι της γιατί έτσι έκανε και η προηγούμενη καθηγήτριά της!!!Και τότε το συζητούσαμε ακόμη. Φυσικά, δεν έκανε μάθημα σε μένα. Επίσης, άλλη μαθήτριά μου σε ιδιαίτερο μου έλεγε: "μα, να μην έχεις κάτι να τσιμπήσουμε ή να πιούμε;" Σκηνές παραλόγου;;; ??? ??? ???
"Όσο ζω, ελπίζω!"

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #455 στις: Απρίλιος 06, 2010, 04:31:44 μμ »
αυτο δεν ειναι τιποτα!!!
εμενα που μου ελεγε η μανα της να την πηγαινω για καφε οταν εχω χρονο, γιατι "ειναι πολυ ντροπαλη η κορουλα μου και δεν βγαινει απο το σπιτι "!!!!

το ντυσιμο ομως ....καθε αλλο εδειχνε!   
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #456 στις: Απρίλιος 06, 2010, 05:12:08 μμ »
Μη χειρότερα! Τ΄ακούσαμε κι αυτό!!!!! :( (Μήπως την έσπρωχνε προς εσένα μπας και τη γλυκοκοιτάξεις?  ;D)
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #457 στις: Απρίλιος 11, 2010, 01:00:24 μμ »
ΕΚΚΟΛΑΠΤΗΡΙΑ ΑΝΟΜΙΑΣ
Αισθάνομαι ιδιαίτερη ικανοποίηση που τα άρθρα μου για τα χάλια και τα αδιέξοδα στα οποία έχει περιέλθει το εκπαιδευτικό μας σύστημα ελάχιστες αρνητικές αντιδράσεις προκάλεσαν ορισμένων δασκάλων και καθηγητών της μέσης εκπαίδευσης. Αντίθετα, ενθάρρυναν πολλούς ευαίσθητους και καταπιεσμένους παιδαγωγούς, που είναι ταγμένοι με την ψυχή τους στο ύψιστο λειτούργημά τους, να μου επισημάνουν μερικά από τα όσα δεινά πλήττουν την εκτροχιασθείσα Παιδεία μας. Μία ημέρα πριν από την επιστροφή των μαθητών στα σχολεία φιλοξενώ (δυστυχώς με περικοπές) κείμενο που μου απέστειλε ο κ. Δημήτρης Χορόσκελης, καθηγητής Κοινωνιολογίας στο 2ο Γυμνάσιο Λαγκαδά:

«Πέρα από τα διάφορα άλλα προβλήματα του εκπαιδευτικού μας συστήματος, πιστεύω ότι το βασικότερο είναι το θέμα της συμπεριφοράς των μαθητών. Δεν είναι δυνατόν να γίνουν διδασκαλία και μετάδοση της γνώσης όταν απουσιάζουν η απαραίτητη ησυχία και ο σεβασμός των μαθητών προς τους διδάσκοντες. Οταν διορίστηκα, προ δεκαετίας, έμεινα έκπληκτος διαπιστώνοντας ότι από το παλιό σχολείο-στρατώνα (όπου οι μαθητές είχαν μόνο υποχρεώσεις και κανένα δικαίωμα) περάσαμε στο σχολείο-παιδική χαρά (όπου οι μαθητές έχουν μόνο δικαιώματα και σχεδόν καμία υποχρέωση)!

Πιστεύω ότι οι βασικές αιτίες αυτής της απαράδεκτης κατάστασης είναι οι εξής:

1) Η γενικότερη φιλελευθεροποίηση της κοινωνικής ζωήςαπό το 1974 και μετά.

2) Η μετάθεση της εκπαιδευτικής διαδικασίας στα φροντιστήρια. Πολλοί μαθητές δεν προσέχουν στο μάθημα του σχολείου επειδή “θα τα κάνουν μετά στο φροντιστήριο”,με αποτέλεσμα να ενοχλούν την ομαλή διεξαγωγή του.

3) Η εισαγωγή του συνδικαλισμού σε χώρους με παιδιά 13-15 ετών. Ολοι γνωρίζουμε ότι στα πενταμελή και στα δεκαπενταμελή μαθητικά συμβούλια εκλέγονται (συχνά με βία και νοθεία) οι χειρότεροι μαθητές,οι οποίοι στη συνέχεια χειραγωγούν τους υπολοίπους, πρωτοστατούν σε καταλήψεις που έχουν ως μοναδικό σκοπό την “ηγετική προβολή” των οργανωτών τους, το χάσιμο μαθημάτωνκαι την καταστροφική εκτόνωση.

4) Η καταστροφική επήρεια της τηλεόρασης. Αποτελεί πλέον κοινό τόπο ότι μεγάλο μέρος της εκπαιδευτικής διαδικασίας έχει υποκατασταθεί από την τηλεόραση,η οποία προβάλλει συνεχώς το τρίπτυχο “σεξ- βίαθάνατος”.

5)Η αρνητική εμπειρία των παλαιότερων γενεών από το σχολείο-στρατώνα. Οι σημερινοί γονείς των 40-50 ετών, έχοντας ζήσει την παλιά αυταρχική εκπαίδευση,δεν θέλουν καν να ακούσουν για οποιοδήποτε μέτρο που επιχειρεί να επιβάλει μια στοιχειώδη τάξη στη χαοτική κατάσταση που επικρατεί πλέον στα σχολεία.

6) Η αίσθηση του Ελληνα-γονέα ότι το παιδί του είναι το κέντρο του κόσμου. Αποτέλεσμα αυτής της νοοτροπίας είναι να παίρνουν συστηματικά οι γονείς το μέρος των μαθητών,ακόμη και σε περιπτώσεις που αυτοί έχουν πασιφανώς άδικο. Χαρακτηριστικά παραδείγματα:τηλεφωνεί η διευθύντρια σε γονέα για να τον ενημερώσει ότι το παιδί του καπνίζεικαι εκείνος απαντάει:“Ε, τι έγινε; Και οι καθηγητές δεν καπνίζουν;”!

Είναι φανερό ότι οι τέσσερις πρώτες παράμετροι του προβλήματος είναι εξαιρετικά δύσκολο να αλλάξουν. Πρέπει οι γονείς να πειστούν ότι η παρούσα κατάσταση δεν συμφέρει κανέναν και κυρίως ότι η Παιδεία αρχίζει από το σπίτι. Οταν στέλνουν τα παιδιά τους σε ημιάγρια κατάσταση στο σχολείο και οι εκπαιδευτικοί δεν έχουν πλέον το δικαίωμα να κάνουν την παραμικρή παρέμβαση, στο όνομα μιας κακώς εννοούμενης ελευθερίας και δημοκρατίας,τότε το παιχνίδι είναι χαμένο για όλους.

Νομίζω ότι περιέγραψα το πρόβλημα με τον πλέον σύντομο και περιεκτικό τρόπο προτείνοντας και το βασικό περίγραμμα της αντιμετώπισής του. Είναι πλέον στην αρμοδιότητα της υπουργού Παιδείας ο διαδικαστικός τρόπος εφαρμογής του. Το συγκεκριμένο πρόβλημα απασχολεί πλέον τη συντριπτική πλειονότητα των εκπαιδευτικών, δεδομένου ότι από χρονιά σε χρονιά η κατάσταση (δυστυχώς) επιδεινώνεται».

Επ΄ αυτών έχει γνώση και άποψη η κυρία Διαμαντοπούλου;

ΤΟ ΒΗΜΑ


Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #458 στις: Απρίλιος 11, 2010, 01:13:56 μμ »
ΕΚΚΟΛΑΠΤΗΡΙΑ ΑΝΟΜΙΑΣ

Πιστεύω ότι οι βασικές αιτίες αυτής της απαράδεκτης κατάστασης είναι οι εξής:

2) Η μετάθεση της εκπαιδευτικής διαδικασίας στα φροντιστήρια. Πολλοί μαθητές δεν προσέχουν στο μάθημα του σχολείου επειδή “θα τα κάνουν μετά στο φροντιστήριο”,με αποτέλεσμα να ενοχλούν την ομαλή διεξαγωγή του.


σε αυτο το ζητημα το οποιο ειναι πηγη πολλών άλλων πιστευω οτι μπορει να κάνει κάτι το υπουργειο
αλλα επίσης σκέφτομαι και το άλλο, εαν με όποιον τροπο παψουν να υφιστανται τα φροντιστηρια, όλος αυτος ο κόσμος που τρωει ψωμακι απο τα φροντιστηρια, τι θα γινει; ; ;

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #459 στις: Απρίλιος 11, 2010, 03:25:35 μμ »
rorygr, μήπως, κατά λάθος, σου ξέφυγε οτι το άρθρο που παρέθεσες είναι του γνωστού ξερόλα κονδυλοφόρου Μαρίνου;

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #460 στις: Απρίλιος 11, 2010, 03:31:33 μμ »
rorygr, μήπως, κατά λάθος, σου ξέφυγε οτι το άρθρο που παρέθεσες είναι του γνωστού ξερόλα κονδυλοφόρου Μαρίνου;
Άντε μην αρχίσω και εγώ με τον άσχετο...

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #461 στις: Απρίλιος 11, 2010, 03:36:12 μμ »
δεν νομιζω οτι το συγκεκριμενο αρθρο απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα ασχετα με τον συγγραφεα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 518
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.