*

Αποστολέας Θέμα: εχει ξεφυγει η κατάσταση  (Αναγνώστηκε 108190 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #476 στις: Απρίλιος 18, 2010, 06:47:45 μμ »
Έτσι, έτσι. Αυτό σας χρειάζεται, που τολμάτε να έχετε απαιτήσεις από το ελληνικό κράτος. Δαβρί σας χρειάζεται.
Ποια είσαι συ ρε δασκαλίτσα που δεν θα φερθείς όπως θέλω γω στο παιδί μου;
Ποιος είσαι συ ρε μαθηματικέ που δεν έβαλες 18 στο παιδί μου; Ολόκληρο δεκάρι έγραψε στο διαγώνισμα των "πανδύσκολων" θεμάτων που τους έβαλες. Και συ φυσικός, 17; Στο κωλομάθημα;
Γιατί η άλλη! Η φιλόλογος, που έβαλε 13 γιατί το παιδί δεν ήξερε να βρει το ρήμα στην πρόταση! Άκου κάτι πράματα!
Άει στο δια.λο βρε, που θέλετε 1400 ευρώ. Η baby sitting μου παίρνει 5 ευρώ την ώρα και πολλά της είναι. Μόνο ο σκ.τατζής που ήρθε προχθές και μου ξέφραξε την αποχέτευση πήρε παραπάνω. Ε, εσείς σκ.τατζήδες είστε; Γράμματα είναι, σκ.τά είναι;
Ακριβώς έτσι. ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:16:42 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #477 στις: Απρίλιος 18, 2010, 08:44:45 μμ »
Έτσι, έτσι. Αυτό σας χρειάζεται, που τολμάτε να έχετε απαιτήσεις από το ελληνικό κράτος. Δαβρί σας χρειάζεται.
Ποια είσαι συ ρε δασκαλίτσα που δεν θα φερθείς όπως θέλω γω στο παιδί μου;
Ποιος είσαι συ ρε μαθηματικέ που δεν έβαλες 18 στο παιδί μου; Ολόκληρο δεκάρι έγραψε στο διαγώνισμα των "πανδύσκολων" θεμάτων που τους έβαλες. Και συ φυσικός, 17; Στο κωλομάθημα;
Γιατί η άλλη! Η φιλόλογος, που έβαλε 13 γιατί το παιδί δεν ήξερε να βρει το ρήμα στην πρόταση! Άκου κάτι πράματα!
Άει στο δια.λο βρε, που θέλετε 1400 ευρώ. Η baby sitting μου παίρνει 5 ευρώ την ώρα και πολλά της είναι. Μόνο ο σκ.τατζής που ήρθε προχθές και μου ξέφραξε την αποχέτευση πήρε παραπάνω. Ε, εσείς σκ.τατζήδες είστε; Γράμματα είναι, σκ.τά είναι;
Ακριβώς έτσι. ;)

Ψωμί-μπουρδ...ο-Φινλανδικό μοντέλο.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #478 στις: Απρίλιος 27, 2010, 05:30:25 πμ »
Έτσι, έτσι. Αυτό σας χρειάζεται, που τολμάτε να έχετε απαιτήσεις από το ελληνικό κράτος. Δαβρί σας χρειάζεται.
Ποια είσαι συ ρε δασκαλίτσα που δεν θα φερθείς όπως θέλω γω στο παιδί μου;
Ποιος είσαι συ ρε μαθηματικέ που δεν έβαλες 18 στο παιδί μου; Ολόκληρο δεκάρι έγραψε στο διαγώνισμα των "πανδύσκολων" θεμάτων που τους έβαλες. Και συ φυσικός, 17; Στο κωλομάθημα;
Γιατί η άλλη! Η φιλόλογος, που έβαλε 13 γιατί το παιδί δεν ήξερε να βρει το ρήμα στην πρόταση! Άκου κάτι πράματα!
Άει στο δια.λο βρε, που θέλετε 1400 ευρώ. Η baby sitting μου παίρνει 5 ευρώ την ώρα και πολλά της είναι. Μόνο ο σκ.τατζής που ήρθε προχθές και μου ξέφραξε την αποχέτευση πήρε παραπάνω. Ε, εσείς σκ.τατζήδες είστε; Γράμματα είναι, σκ.τά είναι;
"Οι Δάσκαλοι πληρώνονται υπερβολικά!!! "

http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_3289.html

Μέσος μισθός Δασκάλου 20,000/180 μέρες = 111 ευρώ την ημέρα /25 μαθητές
=4.44/5 ώρες = 0.88 ευρώ την ώρα ανά μαθητή.)
Τρομερά φτηνή φροντίδα και φύλαξη παιδιών και από πάνω μορφώνουν και τα παιδιά σας. Τρελό εεε;

(Τα νούμερα από την αρχική δημοσίευση έχουν αλλάξει για να ταιριάζουν
με τον μέσο μισθό των δασκάλων στην Ελλάδα!)

"Καταλαβαίνεις πόσο κυνικός έχει γίνει ένας λαός όταν θεωρεί φυσιολογικό να πληρώνει περισσότερο αυτόν που ασχολείται με τις αποχετεύσεις του, παρά αυτόν που ασχολείται με τα μυαλά των παιδιών του" J.F. Kennedy"

Καλά, ανησυχώ τώρα. Μήπως είμαι μετεμψύχωση του Κένεντι;

Αποσυνδεδεμένος kbazar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 329
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #479 στις: Απρίλιος 27, 2010, 09:59:53 πμ »
8)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2010, 10:06:43 πμ από kbazar »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:16:42 »

Αποσυνδεδεμένος mlks

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #480 στις: Απρίλιος 27, 2010, 10:07:35 πμ »
   Παιδιά,αν αληθεύει πληροφορία που έχω για το τι ετοιμάζουν στους μόνιμους,θα γίνει χαμός!Λοιπόν,τέρμα οι εποχικοί πυροσβέστες...γιατί απλούστατα βρήκε αντικαταστάτες η υπουργός μας(να μη δώσει τα φώτα της και στ'άλλα υπουργεία ;))...Όσοι λοιπόν εκπαιδευτικοί δε θέλουν να χάσουν τον καλοκαιρινό τους μισθουλάκο θα πρέπει να πάνε εποχικοί πυροσβέστες  ::) :o 8)

Αυτο θα ισχυσει για οσους βρισκονται κοντα σε δαση. Οι υπολοιποι σε νησια και θαλασσα ναυαγοσωστες.

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #481 στις: Απρίλιος 27, 2010, 10:07:58 πμ »
Εγώ θεωρώ πολύ πιθανό να κοπεί ο μισθός του καλοκαιριού. Έτσι κι αλλιώς όλες οι υπόλοιπες κοινωνικές ομάδες δε μας κατηγορούν ότι κάθεστε το καλοκάιρι και πληρώνεστε;
Να είστε έτοιμοι για όλα και φυσικά να μην αντιδράσει κανείς... τι να χάσουμε 60 ευρώ από την απεργεία!!!

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #482 στις: Απρίλιος 27, 2010, 10:18:10 πμ »
το χειροτερο ειναι οτι με ολα αυτα που συμβαινουν kbazar μου πηρε λιγα λεπτα να αναρωτιεμαι αν κανεις χιουμορ ή μιλας σοβαρα!

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #483 στις: Απρίλιος 27, 2010, 10:28:18 πμ »
μα αν δε βγαίνει κανείς να πει το αυτονόητο να μπουν μέσα όλοι αυτοί οι μαλάκες πολιτικοί που για 20 χρόνια κατέστρεψαν οικονομικά τη χώρα, να κατασχεθούν οι περιουσιες τους και να λυθει το προβλημα τότε τι περιμένετε; θα μας διαλύσουν
και από τη στιγμή που επιβλήθηκε εξωτερικα κυβέρνηση με τ ΔΝΤ τι χρειαζόμαστε 300 στη βουλή; διακοσμητικά; για να τους πληρώνουμε; είναι πιο χρήσιμο ιαυτοί από 300 εκπαιδευτικους;να πάνε να πνιγουν όλοι τους!
που είναι οι τρομοκρατικές οργανώσεις τώρα να τους τακτοποιήσουν όλους εκεί μέσα; μια βόμβαμόνο χρειάζεται, είναι απλό!

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #484 στις: Απρίλιος 27, 2010, 03:02:55 μμ »
μα αν δε βγαίνει κανείς να πει το αυτονόητο να μπουν μέσα όλοι αυτοί οι μαλάκες πολιτικοί που για 20 χρόνια κατέστρεψαν οικονομικά τη χώρα, να κατασχεθούν οι περιουσιες τους και να λυθει το προβλημα τότε τι περιμένετε; θα μας διαλύσουν
και από τη στιγμή που επιβλήθηκε εξωτερικα κυβέρνηση με τ ΔΝΤ τι χρειαζόμαστε 300 στη βουλή; διακοσμητικά; για να τους πληρώνουμε; είναι πιο χρήσιμο ιαυτοί από 300 εκπαιδευτικους;να πάνε να πνιγουν όλοι τους!
που είναι οι τρομοκρατικές οργανώσεις τώρα να τους τακτοποιήσουν όλους εκεί μέσα; μια βόμβαμόνο χρειάζεται, είναι απλό!

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος sirea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #485 στις: Απρίλιος 27, 2010, 03:49:49 μμ »
Εγώ θεωρώ πολύ πιθανό να κοπεί ο μισθός του καλοκαιριού. Έτσι κι αλλιώς όλες οι υπόλοιπες κοινωνικές ομάδες δε μας κατηγορούν ότι κάθεστε το καλοκάιρι και πληρώνεστε;
Να είστε έτοιμοι για όλα και φυσικά να μην αντιδράσει κανείς... τι να χάσουμε 60 ευρώ από την απεργεία!!!


Εννοείται ότι δεν πρέπει να κουνηθεί φύλλο!

Ο Μάνος την έκανε ήδη την πρόταση στην υπουργό μέσω των μεγαλοδημοσιογράφων που έχουν αναλάβει να μας πείσουν ότι πρέπει να τιμωρηθούμε αφού εμείς φταίμε για όλα:
Να αρχίσουμε να απολύουμε εκπαιδευτικούς λέει. Το νομοσχέδιο είναι ανεπίκαιρο! Δε χρείάζεται να βρούμε τον σωστό τρόπο προσλήψεων αλλά τον σωστό δρόμο για απολύσεις.
Μπρος! Τα κεφάλια μέσα.

http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=112515

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #486 στις: Μάιος 20, 2010, 02:59:45 μμ »
ΚΡΙΣΗ ΑΞΙΩΝ
Η χειρότερη Κρίση




Απόγευμα. Διπλό λεωφορείο από Γλυφάδα για κέντρο. Φίσκα. Οι όρθιοι κρεμασμένοι από τις χειρολαβές. Οι καθισμένοι έκλειναν τα μάτια κατάκοποι από δουλειά και έγνοιες. Μέσα κατήφεια κι ιδρώτας. Από τα ανοιχτά παράθυρα αύρα και καυσαέριο...

Σε μια στάση επιβιβάστηκε μια μεγάλη παρέα εφήβων. Απλώθηκαν σπρώχνοντας άγαρμπα τους ήδη στριμωγμένους. Από την άμμο που σκόρπισαν σε κάθε τους κίνηση φαινόταν ότι επέστρεφαν από μπάνιο στη θάλασσα. 'Αρχισαν να φωνάζουν. Για την ακρίβεια να ουρλιάζουν. Η εθνική μας λέξη επανερχόταν σε κάθε φράση υποκαθιστώντας ονόματα, επίθετα, ουσιαστικά, ρήματα. Δεν ήταν κουβέντα αλλά παραλήρημα. Υστερία διανθισμένη με άναρθρες κραυγές που ξεσήκωναν τα εξωπραγματικά γέλια των υπόλοιπων της αγέλης.

Η μόνη αντίδραση στην εισβολή, απειροελάχιστες συσπάσεις ενόχλησης στα πρόσωπα των επιβατών. Και ερμητικό κλείσιμο στο καβούκι του ο καθένας. Καρτερικά. Ώσπου κάποιος δεν άντεξε. Ήταν γύρω στα εξηνταπέντε με εβδομήντα. Στον τόνο παράπονου κι όχι της επίπληξης, με χροιά απελπισίας, είπε χαμηλόφωνα στον έφηβο που στεκόταν δίπλα του και έκανε το μεγαλύτερο σαματά: “Βρε αγόρι μου κουφός είσαι και φωνάζεις έτσι; Πιο σιγά σε παρακαλώ, δεν αντέχουμε. Κουρασμένοι άνθρωποι είμαστε.”

Οι επιβάτες αναθάρρησαν για μια στιγμή, πιστεύοντας ότι θα έπιαναν τόπο τα λόγια του. Τα ουρλιαχτά σταμάτησαν για δευτερόλεπτα για να συνεχίσουν επιδεικτικά εντονότερα από πριν. Στάση τη στάση η αγέλη άρχισε να αποδεκατίζεται. Τελευταίος έμεινε ο έφηβος που δέχτηκε την παράκληση του ηλικιωμένου. Επιτέλους ήσυχος. Το μόνο που έκανε ήταν κάποιες περίεργες, ανεξήγητες γκριμάτσες με το στόμα του.

Κάποια στιγμή πάτησε κι εκείνος το κουμπί για στάση. Όταν άνοιξε η πόρτα έσκυψε αστραπιαία στον επιβάτη που τόλμησε να μιλήσει, τον έφτυσε κατάμουτρα, πήδηξε έξω από το λεωφορείο και πριν εξαφανιστεί τέντωσε θριαμβευτικά τον μέσο του δεξιού του χεριού προς το παράθυρο που καθόταν ο αποδέκτης της γιγαντιαίας ροχάλας.

Ο ηλικιωμένος δεν είδε τη χειρονομία. Στεκόταν ακίνητος στη θέση του σαν να μην μπορούσε να πιστέψει αυτό που μόλις είχε συμβεί. Μόνο όταν έκλεισε η πόρτα και το λεωφορείο ξεκίνησε, έβγαλε από την τσέπη του με αργές κινήσεις ένα υφασμάτινο άσπρο μαντήλι. Όλοι τριγύρω που είχαν δει τη σκηνή στράφηκαν προς άλλες κατευθύνσεις, αφήνοντάς τον διακριτικά μόνο να σκουπίσει πρώτα το μάτι, μετά το μάγουλό του και τέλος το πουκάμισό του. Ύστερα το δίπλωσε προσεκτικά στα τέσσερα, στα οχτώ, στα δεκάξι. Μέχρι το τέρμα δεν σήκωσε το κεφάλι. Το βλέμμα του έμεινε προσηλωμένο στα δάχτυλα που τρέμοντας έστριβαν τις άκρες του υγρού μαντηλιού.

Κανένας δεν σχολίασε, κανένας δεν είπε κουβέντα. Μόνο μετά από αρκετή ώρα, ανηφορίζοντας πια τη Συγγρού κάποιος μουρμούρισε: “Αυτή είναι η χειρότερη κρίση...” Η φωνή του όμως σκεπάστηκε από τη σειρήνα ενός ασθενοφόρου.

ΠΗΓΗ: http://tsalapetinos.blogspot.com/2010/0 ... st_18.html


Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #487 στις: Μάιος 20, 2010, 06:23:19 μμ »
Δίδαξε  ήθος η Μιμή, αλλά η Αθήνη δεν το κατάλαβε.
Κι ο Τζοχατζόπουλος δίδαξε σεμνότητα κι ο Λαλιώτης.
Κι ο Ρέπας κι ο Βουλγαράκης.
Και έπαιρναν ψήφους ..., ψήφους να δουν τα μάτια σου.
Αυτή η κρίση είναι αξιακή. Κι όποιος αντέξει.
 

Αποσυνδεδεμένος kbazar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 329
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #488 στις: Μάιος 20, 2010, 06:37:43 μμ »

Αποσυνδεδεμένος mardz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #489 στις: Μάιος 20, 2010, 06:51:34 μμ »
λοιπον ;
δασκαλοι του γεννους
επρεπε απο καιρο να ειχατε διδαξει την εννοια του νεποτισμου
το κενο γνωσης που δημιουργηθηκε πρεπει να καλυφθει ταχιστα  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 518
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 616
Σύνολο: 632

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.