*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό Επάρκειας  (Αναγνώστηκε 50757 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 09, 2010, 11:35:17 πμ »
εδώ δεν είπαν άλλα κι άλλα.............
ρίχνουν τις βόμβες και μετά βγαίνουν και μιλάνε μόνο για το ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, που ανάθεμα κι αν ξέρουν τι λενε και τι εννοούν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:17:16 »

Αποσυνδεδεμένος zenia78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 09, 2010, 11:56:04 πμ »
Καλησπερα.Επειδη δεν μπορω να βγαλω ακρη εγω εχω τελειωσει το Φ.Π.Ψ.Πρεπει να παρω παιδαγωγικη επαρκεια και που πρεπει να απευθυνθω?

Υποτίθεται ότι όλοι όσοι έχουμε τελειώσει καθηγητική σχολή, έχουμε την επάρκεια. 

Δεν υπάρχει κάπου να απευθυνθείς γιατί κανείς δεν ξέρει τι είναι.  Ούτε η ίδια η Διαμαντοπούλου.
Πολλά ακούγονται, αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Υπομονή και ψυχραιμία μέχρι να μάθουμε. Κάποια στιγμή θα μας εξηγήσει...
Θέλω να βγω από το αδιέξοδο, αλλά δε θυμάμαι πως μπήκα...

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 10, 2010, 01:27:57 πμ »
Αντί να κοιτάμε αν ο καθένας έχει "πιστοποιητικό" επειδή έχει πέρασει 567 μαθήματα παιδαγωγικών και 35678904 μαθήματα διδακτικής ή έχει κάνει 6585874 ώρες πρακτική ή ο τίτλος σπουδών του έχει τη λέξη "παιδαγωγικά" ή παράγωγά του ή να "σκανάρουμε "τις εκάστοτε δηλώσεις της γνωστής δυάδας Υπουργού -Υφιπουργού μήπως και ανήκουμε στις "προνομιούχες" κατηγορίες ή να δηλώνουμε έτοιμοι να "τρέξουμε" να εξασφαλήσουμε θέση στα φημολογούμενα "σεμινάρια" διδακτικής επάρκειας, πρέπει να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ το όποιο "πιστοποιητικό επάρκειας" να ισχύσει μόνο για τους ΝΕΟΥΣ απόφοιτους των σχολών και για εμάς να συνεχίσει να ισχύει το παρόν καθεστώς. Είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ για οποιονδήποτε ήδη ταλαιπωρημένο από πολλαπλά ΑΣΕΠ αδιόριστο εκπαιδευτικό να του λες ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ ότι θα πρέπει πρώτα να (ξανα)πιστοποιήσει την επάρκειά του και μετά να(ξάνα)δώσει ΑΣΕΠ για να (ξάνα)περιμένει την σειρά του ώστε να μπορεί να (ξανα)ελπίζει μήπως του δώσουν λίγες ώρες ψίχουλα στην ωρομισθία .... ΤΕΡΜΑ ΠΙΑ Η ΚΟΡΟΙΔΙΑ !!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 10, 2010, 08:32:03 πμ »
Η αναγκαιότητα των παιδαγωγικών γνώσεων είναι αδιαμφισβήτητη. Η Διδακτική δεν είναι ερασιτεχνισμός ή μιμητισμός παλαιότερων, είναι κλάδος της Παιδαγωγικής Επιστήμης. Και για να υπάρχει πρακτική άσκηση (που είναι σημαντικότατη), χρειάζεται και θεωρητικό υπόβαθρο. Τι θα εφαρμόσετε στην τάξη, αν δε γνωρίζετε τις βασικές διδακτικές αρχές, σκοπούς και στόχους, ώστε να οργανώσετε υπεύθυνα και αποτελεσματικά τα σχέδια διδασκαλίας σας; Επομένως, τα μαθήματα Παιδαγωγικής σε προπτυχιακό επίπεδο ή τα προγράμματα παιδαγωγικής κατάρτισης σε τμήματα που ούτε έχουν ως επιστημονικό αντικείμενο την Παιδαγωγική (για παράδειγμα στο τμήμα Φιλολογίας σε αντίθεση με το τμήμα Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας) ούτε έχουν συμπεριλάβει στα προγράμματα σπουδών τους επαρκή αριθμό παιδαγωγικών μαθημάτων (πχ. τμήματα Ιστορίας & Αρχαιολογίας, Φιλολογίας, Μαθηματικών, Πληροφορικής, Φυσικής, Βιολογίας κλπ.) είναι αναγκαία.

Για το Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας ισχύει και σήμερα ότι προβλέπει ο Νόμος 2525/97:
"Δεκτοί στο διαγωνισμό είναι οι έχοντες τα ειδικά τυπικά προσόντα διορισμού στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, κατά τις διατάξεις των άρθρων 12, 13 και 14 του Ν. 1566/85, καθώς και πιστοποιητικό Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας, που χορηγείται από τα ΑΕΙ, ανεξάρτητα εάν είναι εγγεγραμμένοι στους πίνακες διοριστέων του Ν. 1566/85. Στο διαγωνισμό γίνονται δεκτοί, χωρίς πιστοποιητικό Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας, οι έχοντες πτυχίο Παιδαγωγικών Τμημάτων Δημοτικής Εκπαίδευσης και Νηπιαγωγών και των Τμημάτων Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας ή Φιλοσοφίας και Κοινωνικών Σπουδών των ΑΕΙ ή πτυχίο της Παιδαγωγικής Τεχνικής Σχολής της Σχολής Εκπαιδευτικών Λειτουργών Επαγγελματικής Τεχνικής Εκπαίδευσης και της Ανωτέρας Σχολής Εκπαιδευτικών Tεχνολόγων Μηχανικών (ΠΑΤΕΣ και ΑΣΕΤΕΜ της ΣΕΛΕΤΕ), καθώς και οι εγγεγραμμένοι στους πίνακες διοριστέων του Ν. 1566/85 και έχοντες διδακτορικό δίπλωμα στις επιστήμες της Αγωγής ή τίτλο μεταπτυχιακών σπουδών στις επιστήμες της Αγωγής."

Emmaki, διάβασε προσεκτικά τα παραπάνω τμήματα, δεν αναφέρονται μόνο τα τμήματα δημοτικής εκπαίδευσης και νηπιαγωγών. Βιόλα, εννοείται πως το τμήμα ΦΠΨ, από τη στιγμή που θεραπεύει την Επιστήμη της Αγωγής (θεωρητικά μαθήματα & πρακτικές με υποχρεωτικές διδασκαλίες) και προσφέρει τα παιδαγωγικά μαθήματα και τη διδακτική άσκηση σε ΟΛΑ τα καθηγητικά τμήματα των Πανεπιστήμιων, εξαιρείται της απόκτησης του ΠΠΔΕ. Ελένη, έγραψες για πιστοποιητικό γνωστικού όσον αφορά στο ΦΠΨ. Κάνεις όμως ένα σοβαρό λάθος: ελλείψεις στα γνωστικά/διδακτικά αντικείμενα έχουν και τα άλλα δύο ελληνικά τμήματα των φιλοσοφικών σχολών. Οι απόφοιτοι του τμήματος Φιλολογίας με ένα μάθημα Ιστορίας ή Φιλοσοφίας δεν έχουν τεράστιες ελλείψεις στα συγκεκριμένα αντικείμενα; Εκτός φυσικά από το ένα μάθημα Εισαγωγής στην Παιδαγωγική & ένα Διδακτικής, σύνολο μόνο 2, ankas. Αντιθέτως, οι φοιτητές ΦΠΨ διδάσκονται περισσότερα μαθήματα πχ. Ιστορίας ή Φιλοσοφίας από εκείνους του τμήματος Φιλολογίας και περισσότερα μαθήματα Αρχαίων ή Νέων Ελληνικών ή Φιλοσοφίας από εκείνους του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας. Επομένως, Ελένη, τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα παρουσίασες. Μήπως, λοιπόν, οι πτυχιούχοι και των δύο αυτών τμημάτων εκτός από το ΠΠΔΕ να πρέπει να πάρουν και πιστοποιητικό γνωστικού όπου χρειάζεται; Χρυσούλα, ο Τομέας Παιδαγωγικής, ακόμα και αν δεν έγινε αυτόνομο τμήμα, παρά τις προσπάθειές σας να μην τριχοτομηθούν τα τμήματα της σχολής μας (όχι μόνο το ΦΠΨ, αλλά και το Φιλολογίας σε κλασικών σπουδών, ΜΝΕΣ και Γλωσσολογίας κλπ. -τα έζησα κι εγώ), εξακολουθεί και είναι -ως φυσικό- ο φορέας της παιδαγωγικής ειδίκευσης και κατάρτισης.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2010, 08:50:38 πμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:17:16 »

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 10, 2010, 08:50:04 πμ »
Για το θέμα της παιδαγωγικής επάρκειας που προσφέρουν μεταπτυχιακοί τίτλοι έχουν γραφτεί πολλά και ενδιαφέροντα και σε άλλα topics. Επίσης, έχω επικοινωνήσει με αρμόδια άτομα του υπουργείου και έχω γράψει σχετικά για το περιεχόμενο της συνομιλίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2010, 08:54:59 πμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 10, 2010, 09:00:43 πμ »
καλημερα....ioannis....δεν παρουσιασα καπως τα πραγματα αλλα ειπα την γνωμη μου.η οποια ειναι κατι υποκειμενικο προφανως....δεν θα μπω στο τρυπακι να συγκρινω τις σχολες μας.....(με το "μας'' εννοω τον κλαδο ΠΕ02... ;))

το εχουμε κανει αμετρητες φορες κσι νομιζω πως υπαρχει διαφωνια....εχω φιλους και που τελειωσαν το Αρχαιολογικο, και το ΠΦΨ....και δεν ξερω τι λεει ο νομος...αλλα εγω δεν θεωρω οτι αυτοι ειναι περισσοτερο ικανοι η καταρτισμενοι απο εμενα (γλωσσολογικο φιλολογικου) για να διδαξουν..............

ο καθενας εχει τα υπερ του και τα κατα του. ολοι παλεψαμε γι αυτο το πτυχιο και δεν θεωρω σε καμια περιπτωση οτι υπαρχει λογος να δωσουμε γι αυτο το ''δηθεν'' πιστοποιητικο...

επιπροσθετως να πω οτι : ξερω πρωην συμφοιτητες μου νυν συναδελφους απο το φιλολογικο για τους οποιους ακομα αναρωτιεμαι...πως θα γινουν εκπαιδευτικοι....που αν για καποιο λογο ειχα παιδια κ μαθαινα οτι στο σχολειοθα τους κανει ο/η ταδε ...θα τραβουσα τα μαλλια μου........επισης ξερω και παιδια απο το Αρχαιολογικο που εχω ακριβως τις ιδιες σκεψεις γι αυτους......οπως ξερω και παιδια απο το ΦΠΨ τα οποια θεωρω αδιανοητο να γινουν εκπαιδευτικοι σε σχολια.......

θελω να σου πω, οτι προσωπικα πιστευω πως το να εχει καποιος ενα χαρτι...απο καποια σχολη δεν σημαινει κατι....δεν αποδεικνυει κατι και ουτε τον κανει ικανοτερο καποιου αλλου.....υπαρχουν πολλοι παραγοντες...κ σιγουρα αυτοι δεν σχετιζονται με το ποιο τμημα τελειωσε αλλα ουτε με το αν εκανε πρακτικη ασκηση! :-\

σαφως ειμαι υπερ της πρακτικης ασκησης κ κριμα που δεν γινοταν στο τμημα μου (μονο παρακολουθηση) αλλα ειλικρινα δεν πιστευω οτι αυτο ειναι το ''διακριτικο'' που κανει εναν πτυχιουχο του ΦΠΨ να διαφερει και μαλιστα να υπερεχει απο εμας του Φιλολογικου η απο αυτους του Αρχαιολογικου......

και μιλωντας για το πιστοποιητικο γνωστικου-μιλησα αστειευομενη-καταρχας  ;D γιατι θεωρω παραλογο το να μας βαλει ολους να δωσουμε γι αυτο το πιστοποιητικο....και κατα δευτερον θελωντας να ''τονισω'' οτι πρεπει να δδθει λυση στη βαση των σχολων δλδ , να εμπλουτιστουν τα μαθηματα των ΑΕΙ ....απο δω κ περα.....κ να εστιασουμε στις ελλειψεις του καθε τμηματος......(παιδαγωγικα, γνωστικο, ιστορια, ολα.......)
μιλωντας παντα για ολα τα τμηματα...δεν τα ''εβαλα'' με το φπψ.... :)

ειναι απλα παρανοικο να ακυρωνει ετσι στεγνα τοσες χιλιαδες υποψηφιους......κ να μας βαζει παλι να αποδειξουμε κατι....ελεος πια........... >:(


Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 10, 2010, 09:30:22 πμ »
Ξεκινώ από το τελευταίο και συμφωνώ ότι αυτό το αέναο κυνήγι τίτλων και "χαρτιών", αυτή η ψυχοφθόρος διαδικασία εξετάσεων και δοκιμασιών, είναι απαράδεκτη. Συμφωνούμε, λοιπόν, όλοι με αυτή τη βάση. Δυστυχώς, όμως, σε μια εποχή που οι πτυχιούχοι εκπαιδευτικοί οποιασδήποτε βαθμίδας είναι χιλιάδες και οι θέσεις είναι λίγες, πρέπει να υπάρχει ένας τρόπος αξιολόγησης των ικανοτήτων και της επάρκειας του μελλοντικού εκπαιδευτικού. Σίγουρα δε θα μπούμε στη διαδικασία σύγκρισης σχολών και τμημάτων, ο καθένας έχει τα επιχειρήματά του και τη γνώμη του (η οποία, όσο υποκειμενική κι αν είναι, καλό είναι να βασίζεται σε ουσιαστικά επιχειρήματα), ανέφερα όμως κάποιες λεπτομέρειες των προγραμμάτων σπουδών των τμημάτων μας, γιατί μπορεί να αστειεύτηκες με το πιστοποιητικό γνωστικού, αναφέρθηκες όμως μονομερώς στις ελλείψεις των τμημάτων, τις οποίες έσπευσα να διορθώσω για του λόγου το αληθές και για να μη δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις. Επίσης, έγραψες για κάποιες περιπτώσεις πτυχιούχων από όλα τα τμήματά μας (εννοώ των ΠΕ02 φιλολόγων καθηγητών) που γνωρίζεις προσωπικά, χωρίς όμως αυτές να είναι ενδεικτικές και να αποτελούν τον κανόνα. Εξάλλου, μην ξεχνάς ότι ο πτυχιούχος με ελλείψεις είτε στα γνωστικά αντικείμενα είτε στην Παιδαγωγική δύσκολα επιτυγχάνει στους εκάστοτε διαγωνισμούς πρόσληψης.

Παράθεση
θελω να σου πω, οτι προσωπικα πιστευω πως το να εχει καποιος ενα χαρτι...απο καποια σχολη δεν σημαινει κατι....δεν αποδεικνυει κατι και ουτε τον κανει ικανοτερο καποιου αλλου.....υπαρχουν πολλοι παραγοντες...κ σιγουρα αυτοι δεν σχετιζονται με το ποιο τμημα τελειωσε αλλα ουτε με το αν εκανε πρακτικη ασκηση!

Αυτό κάλλιστα θα μπορούσε, λοιπόν, να ισχύει -σύμφωνα με τη γνώμη σου- και για το γνωστικό είτε είναι πτυχιούχος κατεύθυνσης Γλωσσολογίας, όπως εσύ, είτε Ιστορίας είτε Παιδαγωγικής, αναιρώντας τα περί διαφωνίας σου στο"φλέγον" ζήτημα των τμημάτων μας... Γιατί εκπλήσσομαι, όταν διαβάζοντας σε άλλα topics πχ. για την ανόητη υπεροχή του κλασικού δε βλέπω να διαφωνούν οι συνάδελφοι πτυχιούχοι τμήματος Φιλολογίας και Γλωσσολογίας και όταν τίθεται κάποια... "υπεροχή" παιδαγωγού στα θέματα διδακτικής και παιδαγωγικής, να υπάρχει άμεση ένσταση. Προσωπικά πιστεύω ότι όπως ένας πτυχιούχος κατεύθυνσης ΜΝΕΦ είναι ειδικευμένος στη νεοελληνική λογοτεχνία περισσότερο από τις άλλες κατευθύνσεις (αφού αποτελεί επιστημονικό του αντικείμενο), έτσι και οι πτυχιούχοι Παιδαγωγικής ΦΠΨ είναι ειδικευμένοι στα θέματα αγωγής, εκπαίδευσης, μάθησης και διδασκαλίας, που αποτελούν ισχυρό εφόδιο (πολλές φορές ισχυρότερο κι από άλλα) για το μετέπειτα εκπαιδευτικό τους έργο.

Τέλος, ο νόμος το γράφει ξεκάθαρα και ο νόμος θα καθορίσει τα πράγματα. Και το ΠΠΔΕ έπρεπε να ισχύει από το 1997, άντε 1998. Αντιθέτως, κάποιοι πάγωσαν την εφαρμογή του (!) Εύχομαι, όπως και εσύ, να ασχοληθούν κάποτε και με τα προπτυχιακά προγράμματα των τμημάτων και να δοθούν οι κατάλληλες λύσεις, ώστε να μην αναλωνόμαστε στις ίδιες συζητήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2010, 09:44:34 πμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 10, 2010, 09:42:45 πμ »
θα ισχύσει αυτός ο νόμος ή θα βγάλουν νέο νόμο?
εγω που είμαι ξενόγλωσση και έχω κάνει παιδαγωγικά στη σχολή?η σχολή μου θεωρείται καθηγητική, θα με πιάνει?

ο,τι και να λέμε...αν δε βγει να μιλήσει ΞΕΚΑΘΑΡΑ και για το σύστημα προσλήψεων και για το πιστοποιητικό, εμείς εδώ θα λέμε άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...........

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 10, 2010, 09:47:02 πμ »
[quote author=Ioannis! link=topic=17805.msg288529#msg288529 date=1268206222

Τέλος, ο νόμος το γράφει ξεκάθαρα και ο νόμος θα καθορίσει τα πράγματα. Εύχομαι, όπως και εσύ, να ασχοληθούν κάποτε και με τα προπτυχιακά προγράμματα των τμημάτων και να δοθούν οι κατάλληλες λύσεις, ώστε να μην αναλωνόμαστε στις ίδιες συζητήσεις.
[/quote]

ας μεινουμε σε αυτο...δεν εχω διαθεση για αντιπαραθεσεις.... :)
δεν νομιζω οτι μιλησα μονομερως καθως αστειευτηκα πανω σε ενα θεμα που το αναλυουμε συχνα πυκνα εδω στπ πδε.... ;) δεν ΄΄στοχευσα '' καποιους.... :)

δεν εχει νοημα να κατσουμε να κανουμε συγκριση των προγραμματων σπουδων των τμηματων η των κατευθυνσεων.... :-\

αλλα αυτο που λες με την ειδικευση καθενος ειναι λιγο κατα τη γνωμη μου υπερβολικο...οκ εγω ειδικευση στην γλωσσολογια...ο αλλος στα ν.ελληνικα...ο αλλος στα αρχαια...ο αλλος στην ιστορια....οι του φπψ....στην αγωγη διδασκαλια κτλ που ειπες...(νομιζω μπνο το Π ομως ε...? ) οι αλλοι εχουν φιλοσοφια ψυχολογια κτλ.....

ναι οκ, συμφωνω....αλλα με αυτη τη λογικη δλδ κ αν ο καθενας ασχολειται με το αντικειμενο ειδικευσης του.....οπως τα ανεφερες κ εσυ....οι πτυχιουχοι του ΦΠΨ θα πρπει να ασχολουνται με τη διδασκαλια της διδασκαλιας....της αγωγης κ της παιδαγωγικης.......??  ;) ;D..γιατι καπως ετσι παει.....

(ioannis αστειευομαι, τις περισσοτερες φορες συμφωνω με οσα γραφεις, μιλας λογικα κ παντα με επιχειρηματα...νομιζω οτι πρεπει να ειμαστε ενωμενοι σαν κλαδος πε02 γιατι αλλα ειναι τα βασικοτερα προβληματα μας κ ειναι κοινα...κ οχι επειδη ο εκαστοτε υπουργος αποφασισε να ευνοησει καποιους να....να αρχιζουμε να τρωγομαστε ...η θα ειμαστε παντα ενωμενοι η οχι...)

η λυση πρεπει να δοθει απο δω κ περα πιστευω κ οχι αναδρομικα.....
ποσες εξετασεις πια...ποσες....?  :-\

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 10, 2010, 10:19:31 πμ »
Σμάρω, και τα ξενόγλωσσα τμήματα με το ισχύον καθεστώς (ως καθηγητικά τμήματα) απαλλάσσονται του ΠΠΔΕ. Αν όμως ισχύσει ο Νόμος, τότε τα λίγα μαθήματα Παιδαγωγικής δεν αρκούν. Η παιδαγωγική κατάρτιση δεν εξαντλείται σε 1 ή 2 μαθήματα. Χρειάζονται γνώσεις Γενικής και Ειδικής Διδακτικής, Κοινωνιολογίας της Εκπαίδευσης, Παιδαγωγικής Ψυχολογίας, Θεωριών Μάθησης κλπ. Αυτή η κουβέντα "έχω κάνει παιδαγωγικά στη σχολή μου" είναι τόσο γενική και τόσο ανίσχυρη...

Ελένη, επειδή το θέμα αυτό που αναφέρουμε συχνά πυκνά για τα τμήματά μας και εδώ στο Pde και αλλού έστω ως αστείο έχει βαθιές... ρίζες και έχει κουράσει όλους όσους τους αφορά, καλύτερα να μην το αναμοχλεύουμε. Γιατί την ίδια στάση έχετε δεχτεί και εσείς της κατεύθυνσης Γλωσσολογίας από συναδέλφους του ίδιου σας του τμήματος...

Εννοείται πως για τα θέματα αγωγής, εκπαίδευσης, μάθησης, διδασκαλίας κλπ. αναφέρομαι πρωτίστως στους φοιτητές / πτυχιούχους κατεύθυνσης Παιδαγωγικής. Οι άλλες δύο κατευθύνσεις του ΦΠΨ έχουν τα δικά τους αντικείμενα. Όσο για τις διδασκαλίες των αντικειμένων θα το εκλάβω ως ένα από τα δικά σου αστεία (!) ;D Γιατί τα τμήματα θεραπεύουν επιστήμες όχι μαθήματα σχολείου (ασχέτως αν αρκετές φορές συμπίπτουν) και ο καθένας μας ειδικεύτηκε σε ένα ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ αντικείμενο, όπως είναι η παιδαγωγική, η ιστορία, η γλωσσολογία κλπ. Δεν ανέφερα ότι κάθε πτυχιούχος πρέπει να ασχολείται με το αντικείμενο ειδίκευσής του αποκλειστικά, αυτά τα πρεσβεύουν οι... "περί του διαχωρισμού" που με βρίσκουν τελείως αντίθετο. Το ότι ο καθένας ακολούθησε μια κατεύθυνση και ειδικεύτηκε είναι όμως γεγονός. Άρα, φυσικά και δεν υπάρχει διδασκαλία της διδασκαλίας ;D υπάρχει σκέτη διδασκαλία όλων των αντικειμένων (διδακτική μεθοδολογία τη λένε πια), άντε και διδασκαλία της έκθεσης ή ιστορίας της αγωγής που κάνει μόνο η κατεύθυνση Παιδαγωγικής. ;) Με το ίδιο σκεπτικό, είδες διδασκαλία της αρχαιολογίας ή της λαογραφίας στο σχολείο, όσον αφορά στις εν λόγω κατευθύνσεις; :)

Ελένη μου, η αλληλεγγύη στον κλάδο μας είναι αυτονόητη για εμένα. Αλλά αυτή η αλληλεγγύη πια θέλει και αμοιβαία εκτίμηση (αναφέρομαι σε άλλους που δεν τη δείχνουν, όχι σε εσένα φυσικά). Σου θυμίζω κάποια vasogr που ενώ ζητούσε τη συμπαράσταση όλων μας για τον κοινό αγώνα ("ΑΣΕΠ 2010-2011"), έκρυβε μέσα της και δεν άργησε να ρίξει μπόλικο δηλητήριο για τους... συναδέλφους της (τι ειρωνεία!).

«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 10, 2010, 07:52:23 μμ »
λοιπον καλησπερα...επανερχομαι στο θεμα γιατι ειχα μια καλαπληκτικη ιδεα!!!!  ;D

λοιπον.....εφοσον χρειαζομαστε το πιστοποιητικο παιδαγωγικης επαρκειας για να διδαξουμε......
τοτε οφειλει η κ. Διαμαντοπουλου νομιζω....να υποχρεωσει ολους τους καθηγητες που δεν εχουν την "παιδαγωγικη επαρκεια'' να δωσουν κι αυτοι για το συγκεκριμενο χαρτακι.......κ αν καποιος δεν το παρει.....λυπαμαι....αλλα θα πρεπει να απολυθει........ :-\

συγνωμη κιολας...αλλα δεν εχει λογικη αυτο που λεω...? :-\ (ετσι νομιζω οτι ειναι η λογικη της κ. υπουργεσσας...... :-\ λογικη του παραλογου... :P)

επισης....θα πρεπει να δωσουμε εξετασεις κ για τον χειρισμο των διαδραστικων πινακων ρε παιδια.....το ξεχασαμε αυτο.....αυτο κι αν ειναι απαραιτητο.................................. :-\ ;D >:(

Αποσυνδεδεμένος mixafr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 1/5 των ανθρώπων στον κόσμο δεν μπορεί να διαβάσει
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 11, 2010, 12:13:22 πμ »
λοιπον καλησπερα...επανερχομαι στο θεμα γιατι ειχα μια καλαπληκτικη ιδεα!!!!  ;D

λοιπον.....εφοσον χρειαζομαστε το πιστοποιητικο παιδαγωγικης επαρκειας για να διδαξουμε......
τοτε οφειλει η κ. Διαμαντοπουλου νομιζω....να υποχρεωσει ολους τους καθηγητες που δεν εχουν την "παιδαγωγικη επαρκεια'' να δωσουν κι αυτοι για το συγκεκριμενο χαρτακι.......κ αν καποιος δεν το παρει.....λυπαμαι....αλλα θα πρεπει να απολυθει........ :-\

συγνωμη κιολας...αλλα δεν εχει λογικη αυτο που λεω...? :-\ (ετσι νομιζω οτι ειναι η λογικη της κ. υπουργεσσας...... :-\ λογικη του παραλογου... :P)

επισης....θα πρεπει να δωσουμε εξετασεις κ για τον χειρισμο των διαδραστικων πινακων ρε παιδια.....το ξεχασαμε αυτο.....αυτο κι αν ειναι απαραιτητο.................................. :-\ ;D >:(
Μην τους βάζετε ιδέες!

Από το esos.gr την Κυριακή 7 Μαρτίου συνέντευξη της υφυπουργού:(αναδημοσίευση από την Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία)
*Τα σεμινάρια επιμόρφωσης για τις νέες παιδαγωγικές μεθόδους θα καταλήγουν μέσα από μια μορφή εξετάσεων σε πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας, που καθίσταται πλέον υποχρεωτικό για όλους τους εκπαιδευτικούς.

* Αυτά όλα προϋποθέτουν ειδικές γνώσεις των εκπαιδευτικών. Πότε θα τις αποκτήσουν;
- Ολοι οι εκπαιδευτικοί της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης θα παρακολουθήσουν τη σχετική επιμόρφωση μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2010.

(παρένθεση δικιά μου: ΜΕΧΡΙ το Σεπτέμβριο 2010;)
Θα πω για εμένα μόνο ότι αν κάνω για 50η φορά ένα μάθημα, θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 11, 2010, 12:23:06 πμ »
α οχι.....ειναι παραλογο........ :-\....οφειλει να τους απολυσει...να παρουν το πιστοποιητικο με εξετασεις....μετα να δωσουν ασεπ...κ μετα αν επιτυχουν....να τους ξαναπαρει.....ε τι..... η θα το κανει η δεν θα το κανει...!!!! ;D ;) :P

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Επάρκειας
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 11, 2010, 01:29:54 πμ »
Nα ρωτήσω βρε παιδιά,εγώ στη σχολή μου(φιλολογία) είχα μάθημα παιδαγωγικών και πρακτική έξω σε σχολεία.Για ποιο λόγο πρέπει να αποκτήσω πιστοποιητικό;δεν αρκεί ότι στο Πανεπιστήμιο υπήρχαν τέτοια μαθήματα;

Προφανώς όχι! Πρέπει να είμαστε και με τη... βούλα, σαν τα πεπόνια και τα καρπούζια :P Και τι έπεται στη συνέχεια, πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων, ασφαλούς οδήγησης, τεστ κοπώσεως κλπ; :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 714
Σύνολο: 718

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.