*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση Κρατικου πιστοποιητικου γλωσσομαθειας στο εξωτερικο???  (Αναγνώστηκε 33762 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
γνωριζετε αν στα πανεπιστημια της Γαλλιας δεχονται ως αναγνωρισμενο πτυχιο το κρατικο πιτοποιητικο γλωσσομαθειας επιπεδου β1?προκειται για μεταπτυχιακο προγραμμα στο απαιτειται γνωση της γλωσσας επιπεδου β1.ευχαριστω!!! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 26, 2010, 01:01:51 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
το κρατικο αναγνωριζεται μονο στην ελλαδα. επισης ειναι δυνατον να θελουν μονο επιπεδο β1 σε μεταπτυχιακο? δηλαδη ουτε lower. β1 ειναι η μετρια γνωση εισαι σιγουρη γιαυτο?

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
ναι ειμαι απολυτα σιγουρη!ειχα την υποψια οτι δεν αναγνωριζεται!!απλα η βασικη τους απαιτηση δεν ειναη η γλωσσα εχει αλλες βαρβατες προυποθεσεις!

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
τα επίπεδα στο ΚΠΓ δεν εχουν ιεραρχηθεί τυχαία αλλά με βάση το κοινό ευρωπαικό πλαίσιο γλωσσών. Σκοπιμότητα αυτού είναι ακριβώς να αναγνωρίζεται σε όλη την Ευρώπη όπως ισχυεί και με τα κρατικά των άλλων χωρών που αναγνωρίζονται παντου. Το θέμα, παρόλαυτα , είναι ότι επειδή στην Ελλάδα δεν υπάρχει το Γ2 , ίσως δεν μπορεί να θεωρηθεί ολοκληρωμένο ακόμη. Οπότε προς το παρόν ίσως δεν αναγνωρίζεται χωρίς να είμαι σίγουρη. Ωστόσο, σίγουρα στο μέλλον θα ισχυεί σε όλη την Ευρώπη αφού αυτός είναι ο λόγος θ'εσπισης του

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
συγνωμη φιλε γκρουγκ, αλλα μολις μιλησα με εμπειρη καθηγητρια γαλλικης και μου ειπε το αυτονοητο. το κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας ΔΕΝ αναγνωριζεται πουθενα στο εξωτερικο, παρα μονο στην ελλαδα. και ειναι λογικο. και γνωμη μου δε γινεται με λιγοτερο απο τα μισα λεφτα(60 ευρω) απο αυτα που δινεις για το delf(140 ευρω) να παιρνεις πτυχιο ισης αξιας.

Αποσυνδεδεμένος canella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
συγνωμη φιλε γκρουγκ, αλλα μολις μιλησα με εμπειρη καθηγητρια γαλλικης και μου ειπε το αυτονοητο. το κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας ΔΕΝ αναγνωριζεται πουθενα στο εξωτερικο, παρα μονο στην ελλαδα. και ειναι λογικο. και γνωμη μου δε γινεται με λιγοτερο απο τα μισα λεφτα(60 ευρω) απο αυτα που δινεις για το delf(140 ευρω) να παιρνεις πτυχιο ισης αξιας.

Συγνώμη μετράμε δηλαδή το πόσο καλό είναι ένα πτυχίο από το πόσο ακριβό είναι;;;; Δηλαδή το τζιν που κάνει 150 ευρώ είναι καλύτερο από αυτό που κάνει απλά 50 ευρω ή κάποιος από τους δυο πουλάει απλά αέρα;
Πάντως για το αν αναγνωριζεται ( αυτό είναι το ζητούμενο) πραγματικά δεν γνωρίζω. 

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
μη λετε χαζα......... πως ειναι δυνατον το κρατικο πιστοποιητικο του υπουργειου παιδειας χωρας μελους της Ε.Ε. να μην αναγνωριζεται απο τα αλλα μελη? η συμβουλος της αγγλικης περισι στηο νομο μου μου ειχε πει οτι αναγνωριζεται. ασε που ειναι το μονο που κανει ειδικες εξετασεις σε παιδια με μαθησιακες δυσκ.
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
εχετε δει δηλαδη σε γαλλικο πανεπιστημιο να μπαινει καποιος με το κρατικο πιστοποιητικο? μακαρι να γινοταν δηλαδη γιατι και πιο ευκολο ειναι και πιο φτηνο και εμενα θα με συνεφερε αυτο το πραγμα.αλλα δεν ειναι ετσι δυστυχως.το κπγ εχει βγει για τους διαγωνισμους δημοσιου του ασεπ.εκει γινεται δεκτο. και ναι το τζιν των 150 ευρω ειναι καλυτερο απο των 50(αστοχο παραδειγμα βεβαια)

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
και επισης γιατι δεν υπαρχει επιπεδο c2?

Αποσυνδεδεμένος ioulia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Παιδιά το κρατικό πτύχίο αναγνωρίζεται σε χώρες τις ευρωπαικής ένωσης εξάλλου οι τίτλοι που αναγράφονται είναι διπλά γραμμένοι ελληνικά και αγγλικά γι' αυτό ακριβώς τον λόγο διαφορετικά θα ήταν μόνο σε ελληνικά!!!ποίος ο λόγος αμα δεν ήταν να χρησιμοποιηθούν σε άλλες χώρες. Τώρα όσο αφορά τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό κάθε ένα έχει και διαφορετικά κριτήρια και άμα θέλεις π.χ. να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό. Σίγουρα η επάρκεια είναι απαραίτητη απλά το Γ2 δεν έχει γίνει ακόμα!!για επάρκεια!!αλλά αμα κάποιος θέλει να δουλέψει στο εξωτερικό θεωρώ ότι αναγνωρίζεται ώς προσόν η κατοχή κάποιου επιπέδου γλώσσας.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αναγωνριση Κρατικου πιστοποιητικου γλωσσομαθειας στο εξωτερικο???
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 26, 2010, 03:47:44 μμ »
συγνωμη φιλε γκρουγκ, αλλα μολις μιλησα με εμπειρη καθηγητρια γαλλικης και μου ειπε το αυτονοητο. το κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας ΔΕΝ αναγνωριζεται πουθενα στο εξωτερικο, παρα μονο στην ελλαδα. και ειναι λογικο. και γνωμη μου δε γινεται με λιγοτερο απο τα μισα λεφτα(60 ευρω) απο αυτα που δινεις για το delf(140 ευρω) να παιρνεις πτυχιο ισης αξιας.
τους καθηγητες των ξενων γλωσσών μη τους πολυεμπιστευεσαι σε αυτα.Και μενα η δική μου αυτά μου έλεγε, ότι μάλλον δεν αναγνωρίζεται.
Το ΚΠΓ είναι κατι καινούργιο για τα ελληνικά δεδομένα. Οι περισσότεροι καθηγητές είναι περισσότερο εξοικειωμένοι με των άλλα των ξένων πανεπιστημίων. Με βάση αυτά διδάσκουν τόσα χρόνια. Οπότε δεν ψάχνοναται παραπάνω για τα άλλα.
Το ΚΠΓ δημιουργήθηκε με βάση το Κοινό Ευρωπαικό Πλαίσιο Αναφοράς για την Γλώσσα, κάτι στο οποίο προσπαθούν να προσαρμοστούν και όλα τα άλλα πτυχία των ξένων πανεπιστημίων.Αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο. Απλά δεν σήμερα δεν ξέρω αν ισχυεί (μπορεί και ναι βέβαια) γιατί οπως έχω ξαναπει δεν υπάρχει το Γ2 ακόμη για να θεωρείται ολοκληρωμένο. Το γιατί το ψάχνουμε εδώ και πολύ καιρό. Υποτίθεται πως έχουν δεσμευθεί εως τέλος του 2010 να υπάρχει. Να δούμε όμως....
Αλλά όπως και να χει, η προοπτική αλλά και ο λόγος δημιουργίας του είναι να θεωρείται αναγνωρισμένο από όλες τις χώρες της Ε.Ε.
Όσο για τα χρήματα δεν πρέπει να μας προβληματίζει το πόσο φθηνό είναι το ΚΠΓ αλλά το πόσο ακριβά ειναι τα άλλα... ;) Είναι πιο φθηνό διότι ανήκει σε κρατικό φορέα και όχι επειδή δεν είναι τόσο ισχυρό.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση Κρατικου πιστοποιητικου γλωσσομαθειας στο εξωτερικο???
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 26, 2010, 03:58:11 μμ »
Α! Και κάτι ακόμη, πρόσφατα μιλούσα με εμπειρη καθηγήτρια για το σε ποιό επίπεδο αντιστοιχεί το BASICO στα ισπανικά. Δεν καταλαβαινε καν τι της έλεγα!!!Α1,Α2,Β1,Β2,Γ1,Γ2???Με τα χιλια ζόρια τις έδωσα να καταλαβει τι εννοουσα και μου απανταει "α, αυτά είναι μόνο για το ΚΠΓ!", συνεχίζω και της εξηγώ πως δεν είναι ετσι γιατί όλα τα πτυχια πλέον να υπάγονται στο Κοινο Ευρωπαικο Πλαισιο για τις Γλώσσες και είναι απαραιτητο να υπάρχει κάποια αντιστοιχία. Μου απανταει μετά απο σκεψη πως μάλλον ειναι το Γ1. Πηγαίνω και σε ενα φροντηστηριο για να το επιβεβαιωσω και μου λενε και αυτοι για Γ1. Εν τέλει ψαχνοντας το λίγο παραπάνω ,μαθαίνω με σιγουρια πως προσφατα έγινε η επίσημη αντιστοιχία απο το Cervantes και το BASICO είναι το Β2!!
Συμπέρασμα: Δεν ξέρουν οι καθηγητές τέτοιες λεπτομέρειες μονο αν ισχύει εδώ και χρόνια ,διαφορετικά, δεν κάθονται να παρακολουθησουν τις εξελιξεις.

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση Κρατικου πιστοποιητικου γλωσσομαθειας στο εξωτερικο???
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 26, 2010, 04:22:51 μμ »
για εμας των αγγλκων ειναι λογικο να μην δινουν ακομα το γ2 γιατι θα πρεπει να δωσουν επαρκεια διδασκαλιας οποτε ειναι σαν να αυτοανερουμαστε ολοι εμεις της αγγλικης αν τους δωσουμε το δικαιωμα με γ2 να διδασκουν.........
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση Κρατικου πιστοποιητικου γλωσσομαθειας στο εξωτερικο???
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 26, 2010, 05:00:01 μμ »
για εμας των αγγλκων ειναι λογικο να μην δινουν ακομα το γ2 γιατι θα πρεπει να δωσουν επαρκεια διδασκαλιας οποτε ειναι σαν να αυτοανερουμαστε ολοι εμεις της αγγλικης αν τους δωσουμε το δικαιωμα με γ2 να διδασκουν.........
??? ??? ??? δεν καταλαβαινω...ποιοι εσεις ???
καθηγητές?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.