*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους  (Αναγνώστηκε 78010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 26, 2010, 09:20:00 μμ »
Στο proslipsis.gr έχει ένα άρθρο που αναφέρει κάτω-κάτω στην παραπομπή 1 ποιες σχόλες θεωρούνται σήμερα ότι έχουν διδακτική επάρκεια.Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει,αλλά ρίξτε το μια ματιά,είναι ενθαρρυντικό!

Αυτό που ισχύει τώρα για παιδαγωγική επάρκεια θα ισχύει και για τα επόμενα 4 χρόνια(2 επόμενους ασεπ)? Μετά τι θα γίνει? Στην παράγραφο "Ποιοι γίνονται δεκτοί" στο νούμερο 2, λέει ότι την επάρκεια θα την έχουν και με την κατοχή πτυχίου παιδαγωγικών τμημάτων ΑΕΙ. Ποιοι είναι αυτοί? Τους δάσκαλους εννοεί ή και αυτούς και τις φιλολογίες(καθηγητικές σχολές)?

Μπορεί κάποιος να απαντήσει στο παραπάνω ερώτημά μου??

Εννοεί τους δασκάλους, νηπιαγωγούς και της φιλοσοφικής σχολής.

Φιλοσοφικής σχολής, όλους? Εγώ είμαι της αγγλικής φιλολογίας στην Φιλοσοφική. Οπότε τι γίνεται??? Το γλιτώνουμε???
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος πάραλος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #99 στις: Απρίλιος 26, 2010, 09:25:15 μμ »
Καλησπέρα σε όλους/ες. Παρακολουθώ τη συζήτηση σχετικά με το πιστοποιητικό και ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί. Είμαι απόφοιτος του ιστορικού-αρχαιολογικού από το 2000.Θα πρέπει να πάω πίσω στη σχολή μετά από 10 χρόνια για να αποκτήσω πιστοποιητικό ή θεωρείται ότι είμαι 'επαρκής';

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #100 στις: Απρίλιος 26, 2010, 09:33:32 μμ »
Δυστυχώς ούτε εγώ έχω καταλάβει τι γίνεται με το Ιστορικό-Αρχαιολογικό και ψάχνομαι... ???

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #101 στις: Απρίλιος 26, 2010, 09:51:25 μμ »
Στο νομοσχέδιο γράφεται το εξής:
3. Η παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια πιστοποιείται :
α) Με βεβαίωση περί επιτυχούς παρακολουθήσεως ειδικού προγράμματος σπουδών τουλάχιστον εξαμηνιαίας διάρκειας, το οποίο προσφέρεται από τμήμα ΑΕΙ ή από ομάδες συνεργαζομένων τμημάτων εντός του ιδίου ΑΕΙ σε απόφοιτου ς τμημάτων που έχουν τα ειδικά τυπικά προσόντα διορισμού στην πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με τα άρθρα 12,13 και 14 του Ν. 1566/1985. Το πρόγραμμα αυτό καταρτίζεται με απόφαση του οικείου ΑΕΙ που εγκρίνεται από τον υπουργό Παιδείας....

Κι αναρωτιέμαι... οι πτυχιούχοι του ΦΠΨ, ανεξαρτητως κατεύθυνσης (πόσω μάλλον της Παιδαγωγικής) που είχαμε υποχρεωτικά 7 παιδαγωγικά μαθηματα -τουλάχιστον έτσι ήταν όταν ήμουν εγώ φοιτήτρια στο ΦΠΨ- θεωρείται ότι έχουμε παιδαγωγική επάρκεια; 7 μαθήματα δεν αντιστοιχούν σε ένα εξάμηνο; Αναρωτιέμαι γιατί το νομοσχέδιο δεν είναι ιδιαίτερα σαφές σ' αυτό το θέμα ή ίσως μπερδεύει εμένα...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #102 στις: Απρίλιος 27, 2010, 09:43:31 πμ »
Λοιπόν συνάδελφοι και "συνάδελφοι", ας μην ξανασυζητάμε τα περί τμημάτων μας, έχει καταντήσει αηδία το θέμα, έτσι;! Καλυψώ23, είσαι μήπως καμιά πεντακάθαρη κι εσύ και γράφεις με τέτοιο απαξιωτικό τρόπο για άλλα τμήματα; Ωραία, λοιπόν, ακολουθώντας το συλλογισμό σου, πάρε πρώτα το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας, αφού έχεις σοβαρές ελλείψεις στην παιδαγωγική και διδακτική (έβγαλες εκεί ένα φιλολογίας και κάτι έκανες... Σιγά μην εξισωθείς με τους ΦΠΨ και λέγεσαι και εκπαιδευτικός!) και μετά προσπάθησε να διεκδικήσεις μια θέση στην εκπαίδευση... Αυτό θα έλεγε κάποιος που θα είχε την ίδια νοοτροπία με τη δική σου. Δε θα υποπέσω όμως στο δικό σου ολίσθημα. Θα σε συμβούλευα μόνο να δείχνεις περισσότερο σεβασμό στους συναδέλφους σου, αν επιθυμείς να σε σέβονται και εκείνοι.

Lucinda, διαφωνώ κάθετα με αυτό που έγραψες "Όλοι ξέρουμε πάρα πολύ καλά ότι αυτός που δηλώνει ΦΠΨ, πάνω από αυτή τη σχολή στο μηχανογραφικό του έχει δηλώσει τουλάχιστον μία φιλολογία." Τελείως ανυπόστατο και ανίσχυρο επιχείρημα, πολύ επιφανειακό για να στηρίξεις μια θέση, προσπαθώντας να καταλήξεις βεβιασμένα στο δικό σου συμπέρασμα. Δηλαδή πού βασίζεις τη... σιγουριά σου αυτή; Προσωπικά (όπως και άλλοι συνάδελφοι) δε δήλωσα καν στο μηχανογραφικό μου τμήματα Φιλολογίας, σημειώνοντας ως πρώτη προτίμηση το ΦΠΨ, γιατί ήθελα να ειδικευτώ στην παιδαγωγική επιστήμη. Το ίδιο έκαναν και φοιτητές των Ιστορίας και Αρχαιολογίας ακολουθώντας τη δική τους απόφαση και επιλογή σπουδών. Όταν κάποιος μπαίνει πρώτος στο ΦΠΨ ή έχει υψηλούς βαθμούς δε θα μπορούσε να πιάσει τη βάση του τμήματος Φιλολογίας και της Αθήνας;! Σιγά! Τι αστεία επιχειρήματα είναι αυτά; Έλεος, επιστήμονες είστε βρε παιδιά! Αντιμετωπίζεις το θέμα των βάσεων λανθασμένα, λαμβάνοντας υπόψη όχι το ατομικό ενδιαφέρον αλλά τα μόρια, μια τακτική λανθασμένη και μαθηματικώς υπολογισμένη ότι οδηγεί σε πτυχιούχους δυστυχείς.

Akis71, μήπως μίλησες με την ίδια την υπουργό και δεν το ξέρουμε;! ;D Άσε λοιπόν τα... ΟΧΙ εθνικών επετείων και όταν γράφεις σε ένα forum, πρόσεχε μην παραπλανάς τους συναδέλφους σου είτε γιατί κάτι δε σε συμφέρει είτε γιατί κάτι δεν κατανόησες. Μάθε, αν δεν το γνωρίζεις, πως ο παιδαγωγικός τομέας ΦΠΨ των πανεπιστημίων θεραπεύει την παιδαγωγική επιστήμη.

Παράθεση
Εννοεί τους δασκάλους, νηπιαγωγούς και της φιλοσοφικής σχολής.
Amandeus, συμπληρώνω: κανονικά πρέπει να εννοεί ότι πρόβλεπε ο νόμος 2525/97, δηλαδή ΦΠΨ, δημοτικής εκπαίδευσης, νηπιαγωγών, ΑΣΠΑΙΤΕ.

Βρε Ελένη09, πάλι τα ίδια; ;D Άσε τις... ανεπάρκειες και όπως σου γράφει και η Λώρα, το θέμα μας είναι η παιδαγωγική κατάρτιση των ΠΕ02! Μην ξεφεύγετε βρε παιδιά, όταν κάτι δε σας συμφέρει! ;D Τι ισότητες είναι αυτές;!
Παράθεση
φιλολογικο-ιστορικο αρχαιλογικο=ανεπαρκεις στα παιδαγωγικα
ΦΠΨ = ανεπαρκεις στο γνωστικο
Σου έχω γράψει και αλλού πως ελλείψεις γνωστικού έχουν και τα τμήματα Φιλολογίας και Ιστορίας - Αρχαιολογίας. Προσφέρονται στα Φιλολογίας πολλά μαθήματα Ιστορίας ή Φιλοσοφίας; ΟΧΙ. Προσφέρονται στα Ιστορίας & Αρχαιολογίας πολλά μαθήματα Κλασικής Φιλολογίας, Γλωσσολογίας, Νεοελληνικής Φιλολογίας, Φιλοσοφίας, Έκθεσης; ΟΧΙ. Στο ΦΠΨ όμως κάνουν περισσότερα συγκριτικά και αντίστοιχα. Άρα;! Μήπως εκτός από το πιστοποιητικό παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας να δώσουν και οι πτυχιούχοι τμημάτων Φιλολογίας και Ιστορίας - Αρχαιολογίας εξετάσεις για πιστοποιητικό γνωστικού;!
Συμπλήρωσε λοιπόν στο δικό σου (το τονίζω γιατί έχω τις ενστάσεις μου) συλλογισμό:
φιλολογικο-ιστορικο αρχαιλογικο=ανεπαρκεις στα παιδαγωγικα + ανεπαρκείς σε ανάλογα γνωστικά => 2 ανεπάρκειες! ;D
ΦΠΨ = ανεπαρκεις στο γνωστικό αλλά επαρκείς στην παιδαγωγική - διδακτική & ψυχολογία

Olgalia, σου απάντησα αλλού. Ελένη, επικοινώνησα με το υπουργείο και (Άκη, θα σε απογοητεύσω...) δεν έχουν ΚΑΜΙΑ μα καμία ενημέρωση.

Λώρα, με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2010, 10:03:36 πμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος όλγα. χ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #103 στις: Απρίλιος 27, 2010, 10:24:05 πμ »
Να ρωτησω κατι μηπως αυτο το πιστοποιητικο αφορά τους νεους που θ' αποφοιτησουν και οχι τους παλιους?

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #104 στις: Απρίλιος 27, 2010, 10:30:36 πμ »
Είδα κάπου ότι στον ΑΣΕΠ υπάρχει η σκεψη να καταργηθεί η εξέταση του γνωστικού αντικειμένου γιατί ειναι αυτονόητο ότι ο καθένας έχει θεμελιώδη γνώση του αντικειμένου που σπούδασε. Τώρα ο συλλογισμός μου είναι: Αν ο καθένας μας έχει ή αποκτήσει πιστοποιητικό παιδαγωγικής ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ η εξέταση στα παιδαγωγικά και την διδακτική  δεν είναι περιττή;
Συμπέρασμα: ο ΑΣΕΠ είναι περιττός!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2010, 10:32:34 πμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 27, 2010, 11:10:46 πμ »
Είδα κάπου ότι στον ΑΣΕΠ υπάρχει η σκεψη να καταργηθεί η εξέταση του γνωστικού αντικειμένου γιατί ειναι αυτονόητο ότι ο καθένας έχει θεμελιώδη γνώση του αντικειμένου που σπούδασε. Τώρα ο συλλογισμός μου είναι: Αν ο καθένας μας έχει ή αποκτήσει πιστοποιητικό παιδαγωγικής ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ η εξέταση στα παιδαγωγικά και την διδακτική  δεν είναι περιττή;
Συμπέρασμα: ο ΑΣΕΠ είναι περιττός!
Δε θα καταργηθεί η εξέταση του γνωστικού αλλά θα μειωθεί η ύλη και ο διαγωνισμός θα "εμπλουτιστεί" με ερωτήσεις που θα σκιαγραφούν την...προσωπικότητά μας! Για παράδειγμα θα υπάρχουν ερωτήσεις του τύπου: Αν ήσουν ζώο, τί ζώο θα ήθελες να ήσουν; α)Τίγρη, β)Άλογο, γ) Γουρούνι ή δ) φίδι κολοβό;;; :P :P :P :P :-X
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 27, 2010, 11:35:08 πμ »
Lucinda, διαφωνώ κάθετα με αυτό που έγραψες "Όλοι ξέρουμε πάρα πολύ καλά ότι αυτός που δηλώνει ΦΠΨ, πάνω από αυτή τη σχολή στο μηχανογραφικό του έχει δηλώσει τουλάχιστον μία φιλολογία." Τελείως ανυπόστατο και ανίσχυρο επιχείρημα, πολύ επιφανειακό για να στηρίξεις μια θέση, προσπαθώντας να καταλήξεις βεβιασμένα στο δικό σου συμπέρασμα. Δηλαδή πού βασίζεις τη... σιγουριά σου αυτή; Προσωπικά (όπως και άλλοι συνάδελφοι) δε δήλωσα καν στο μηχανογραφικό μου τμήματα Φιλολογίας, σημειώνοντας ως πρώτη προτίμηση το ΦΠΨ, γιατί ήθελα να ειδικευτώ στην παιδαγωγική επιστήμη. Το ίδιο έκαναν και φοιτητές των Ιστορίας και Αρχαιολογίας ακολουθώντας τη δική τους απόφαση και επιλογή σπουδών. Όταν κάποιος μπαίνει πρώτος στο ΦΠΨ ή έχει υψηλούς βαθμούς δε θα μπορούσε να πιάσει τη βάση του τμήματος Φιλολογίας και της Αθήνας;! Σιγά! Τι αστεία επιχειρήματα είναι αυτά; Έλεος, επιστήμονες είστε βρε παιδιά! Αντιμετωπίζεις το θέμα των βάσεων λανθασμένα, λαμβάνοντας υπόψη όχι το ατομικό ενδιαφέρον αλλά τα μόρια, μια τακτική λανθασμένη και μαθηματικώς υπολογισμένη ότι οδηγεί σε πτυχιούχους δυστυχείς.

Αγαπητέ Ιωάννη.Το επιχείρημά μου δεν είναι αστείο όπως υποστηρίζεις. Την σιγουριά μου την βασίζω στο ότι όταν δίναμε πανελλήνιες δεν υπληρχε καθόλου ΣΕΠ (σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός) και αν υπήρχε ήταν σε πολύ πρώιμο στάδιο, οπότε ως μαθητές δεν γνωρίζαμε ακριβώς τι διδάσκεται σε κάθε σχολή.

Μια δεκαετία πίσω (όχι πολύ μακριά δηλαδή χρονικά) υπήρχε η αντίληψη (στην πλειοψηφία των μαθητών) ότι όλες οι σχολές γιατί τις οποίες "λογομαχούμε" σήμερα εδώ και που παράγουν φιλολόγους είναι το ίδιο και απλά αυτός που δεν καταφέρνει να περάσει στη φιλολογία, θα πάει στην αμέσως επόμενη παρεμφερή, δηλαδή στο ΦΠΨ ή κάποιο ιστορικό. Εξαίρεση αποτελούσε ίσως το Ιστορίας-αρχαιολογίας, το οποίο δηλώναν αρκετοί μαθητές που είχαν ως όνειρο να γίνουν αρχαιολόγοι.

Θεωρώ λοιπόν, πως στη συντριπτική τους πλειοψηφία οι υποψήφιοι (3ης δέσμης και θεωρητικής κατεύθυνσης) της προηγούμενης και προ-προηγούμενης δεκαετίας, μην έχοντας σωστή πληροφόρηση και επαγγελματικό προσανατολισμό (δεδομένου ότι δεν υπήρχαν ούτε τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού, ούτε το ίντερνετ) δηλώναν με τη σειρά τις παραδοσιακές σχολές. Αυτό συνέβαινε ως επί το πλείστον κι όχι απόλυτα σε όλους.

Δεν ξέρω πότε έδωσες πανελλήνιες, αλλά τουλάχιστον μία δεκαετία-δεκαπενταετία πριν δεν νομίζω ότι πολλοί από εμάς ήξεραν τι είναι παιδαγωγική επιστήμη. Κι αυτό δεν είναι υποτιμητικό, αλλά απλώς δηλώνει την ανεπάρκεια του συστήματος, και δη του σχολικού, να πληροφορεί σωστά τους μελλοντικούς πολίτες αυτής της χώρας. Αν εσύ τώρα αποτελούσες την εξαίρεση εκείνα τα χρόνια και ήξερες τι είναι παιδαγωγική επιστήμη κι ότι αυτό το αντικείμενο θα το διδαχτείς στο ΦΠΨ μπράβο σου, είτε είχες καλή καθοδήγηση (βλέπε ιδιωτική εκπαίδευση και γενικά ιδιωτικά γραφεία επαγγελματικού προσανατολισμού επί πληρωμεί), είτε είσαι πολύ νέος και έκανες στο σχολείο σου το μάθημα του ΣΕΠ έτσι όπως ενδείκνυται και μπόρεσες να ξεχωρίσεις τα αντικείμενα, πριν πας για σπουδές.

Τελειώνοντας, το θέμα των βάσεων σαφώς και είναι ένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο και νομίζω κανένας δεν θα πρέπει να αμφισβητεί ότι υπάρχουν πάαααααρα πολλοί που δεν μπόρεσαν να πετύχουν σε μία σχολή και κατέληξαν σε κάποια άλλη παρεμφερή, που τους κέρδισε στην πορεία. Ας μην είμαστε τόσο υπεράνω και δεν είναι πάντα θέμα επιλογής η σχολή. Για την ακρίβεια υπάρχουν πάρα πάρα πολλοί που δεν καταφέρνουν να πιάσουν την πρώτη τους επιλογή, γι' αυτό το λόγο και το μηχανογραφικό περιλαμβάνει πολλές επιλογές.

Συνοψίζοντας, το θέμα της παιδαγωγικής επάρκειας είναι ένα θέμα που αφορά τους πάντες. Κι αυτούς που έκαναν 1 μάθημα στη σχολή κι αυτούς που έκαναν 10. Δεν είναι θέμα κατοχύρωσης, είναι θέμα συνειδητοποίησης.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 27, 2010, 12:16:25 μμ »
συναδελφοι ας μου απαντησει καποιος...εμεις τελικα εχουμε ή δεν εχουμε παιδαγωγικη επαρκεια???εγω προερχομαι απο τμημα φιλολογιας εχω ή δεν εχω καταρτιση???ανηκω στα παιδαγωγικα ΑΕΙ ή οχι???απο οτι ξερω για τους φιλολογους δεν ισχυει αυτο περι επαρκειας αλλα εχω ζαλιστει και με οσα ακουω τις τελευταιες μερες... :o :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #108 στις: Απρίλιος 27, 2010, 12:20:38 μμ »
συναδελφοι ας μου απαντησει καποιος...εμεις τελικα εχουμε ή δεν εχουμε παιδαγωγικη επαρκεια???εγω προερχομαι απο τμημα φιλολογιας εχω ή δεν εχω καταρτιση???ανηκω στα παιδαγωγικα ΑΕΙ ή οχι???απο οτι ξερω για τους φιλολογους δεν ισχυει αυτο περι επαρκειας αλλα εχω ζαλιστει και με οσα ακουω τις τελευταιες μερες... :o :o :o :o

Σε μια ερώτηση που είχα κάνει χθες σε παρόμοιο θέμα (εγώ είμαι αγγλικής φιλολογίας) κάποιος μου απάντησε ότι στις παιδαγωγικές σχολές είναι οι δάσκαλοι, νηπιαγωγοί και της φιλοσοφικής σχολής... Παρ'όλα αυτά στο νομοσχέδιο δεν διευκρινίζεται κάτι τέτοιο....
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος BIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #109 στις: Απρίλιος 27, 2010, 12:24:30 μμ »
Καλημέρα! Η διάσπαση των φιλολόγων στα φόρουμ δίνει αφορμή σε υπουργους και αρμοδιους να ισχυροποιήσουν τα επιχειρήματά τους (το πιστοπ. παιδ. επάρκειας είναι απαραίτητο, επειδή και οι ίδιοι οι φιλόλογοι στα φόρουμ επιβεβαιώνουν ότι δεν έχουν όλοι γνώσεις παιδαγωγικών και δεν είναι όλοι οι συνάδελφοί τους ικανοί για να χειριστούν μια τάξη). Ας μη δίνουμε αφορμές να υποβιβάζουν τον κλάδο μας και τους συναδέλφους... Διαμαρτυρόμαστε όλοι μαζί για την απαξίωση του μόχθου  και της προσπάθειάς μας. Δεν έχει πια σημασία ποιος είχε βύσμα για πρόσθετη, ποιος τελείωσε φπψ, ποιος τελείωσε Αθήνα και ποιος επαρχία, ποιος τελείωσε βαλκανικών σπουδών, ποιος δούλεψε σε ιδιωτικό και ξέρει από μαθητές και ποιος πέρασε ασεπ και κατέχει την ύλη... Έλεος πια, θιγόμαστε όλοι, ας μην ανοίγουμε συζητήσεις του τύπου ''ο αδελφός μου ξέρει καράτε και θα σε δείρει/ ναι αλλά ο δικός μου είναι αστυνόμος΄'...Μεγαλώσαμε και θα πρέπει  να καταλάβουμε ότι οι νόμοι και τα νομοσχέδια δεν πρέπει να λειτουργούν αναδρομικά.Αν δε θέλουν να μετράνε τα πτυχία ,οι διαγωνισμοί και οι προυπηρεσίες από εδω και πέρα ας ενημερώσουν τους υποψήφιους φοιτητές των σχολών μας και όχι να αλλάζουν τα δεδομένα και τις συμφωνίες τόσων ετών.

Αποσυνδεδεμένος sissyk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Sapere aude!
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #110 στις: Απρίλιος 27, 2010, 01:33:29 μμ »
Καλημέρα σε όλους!Σήμερα μια φίλη μου που εργάζεται στο υπουργείο παιδείας μού  είπε ότι το πιστοποιητικό είναι για όλους.Δεν απαλλασσόμαστε ούτε εμείς που έχουμε τελειώσει ΦΠΨ.Αυτό της είπαν.Τι να πω..Η απορία παραμένει.. :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #111 στις: Απρίλιος 27, 2010, 02:51:26 μμ »
μα γιατι να απαλλαχθει το ΦΠΨ???? θα μας τρελανετε???παιδαγωγικες σχολες ειναι βασει νομου οι ανωτερω που ειπε ο συναδελφος...τωρα αν μας παρει ολους το μπαλακι και δεν ισχυσει ,αυτο αλλο θεμα...γιατι διαχωριζετε τη θεση σας συνεχως οι ΦΠΨτες???στην τελικη αυτο ειναι αντισυναδελφικο και ακρως κομπλεξικο... >:(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 459
Σύνολο: 461

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.