*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους  (Αναγνώστηκε 78007 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #112 στις: Απρίλιος 27, 2010, 03:10:59 μμ »
Κοιτάτε το δέντρο και χάνετε το δάσος...
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sissyk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Sapere aude!
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #113 στις: Απρίλιος 27, 2010, 03:39:27 μμ »
μα γιατι να απαλλαχθει το ΦΠΨ???? θα μας τρελανετε???παιδαγωγικες σχολες ειναι βασει νομου οι ανωτερω που ειπε ο συναδελφος...τωρα αν μας παρει ολους το μπαλακι και δεν ισχυσει ,αυτο αλλο θεμα...γιατι διαχωριζετε τη θεση σας συνεχως οι ΦΠΨτες???στην τελικη αυτο ειναι αντισυναδελφικο και ακρως κομπλεξικο... >:(
Δεν έγραψα το παραπάνω για να διαχωρίσω το φπψ από τα υπόλοιπα τμήματα της φιλοσοφικής. Δεν ήταν αυτό η πρόθεσή μου.Σαφώς και είμαστε όλοι συνάδελφοι.Απλώς είχα διαβάσει το νόμο του '97,΄σύμφωνα με τον οποίο απαλλασσόταν το ΦΠΨ από το πιστοποιητικό λόγω προπτυχιακών μαθημάτων(γενικές διδακτικές,ειδικές διδακτικές κλπ)& είχα κάποιες απορίες.Βέβαια στο υπουργείο δεν γνωρίζουν ακόμα εάν ισχύσει τώρα κάτι τέτοιο,γιατί τίποτα ακόμα δεν έχει ψηφιστεί.Αυτό μου είπε σήμερα η φίλη μου, η οποία δουλεύει στο υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος BIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #114 στις: Απρίλιος 27, 2010, 04:11:50 μμ »
Κανονικά θα έπρεπε να εξαιρούνται όλες οι "καθηγητικες" σχολές. Απλά ξέρουν ότι είμαστε κοράκια και θα τρέξουμε να μάθουμε και να πάρουμε πρώτοι το πιστ. παιδ. επάρκειας και το μεταπτυχ.στα παιδαγωγικα  και θα κοιτάξει ο καθένας τον εαυτό του. Με αυτό τον τρόπο μας αποπροσανατολίζουν και, φυσικά ,μας κρατούν απασχολημένους,κερδίζουν ένα χρόνο χωρις να αντιδρούμε προσφέροντας και πάλι ελπίδα στους πρώτους του πιστ.παιδ.επάρκειας, του μεταπτυχιακου και του ecdl, της εύκολης ξένης γλώσσας, του προαιρετικού τεστ δεξιοτήτων. Για τους δασκάλους τα πράγματα είναι διαφορετικά, γιατί τους έχουν ανάγκη. Θυμηθείτε πάντως την ιστορία με το χαρτί της ειδικής αγωγής( που κυκλοφόρησε πριν από 2 χρόνια η πληροφορία από έναν γνωστό μας, αλλά δεν επρεπε να μαθευτεί, τρέξαν την επόμενη χρονιά χιλιάδες και πληρώσανε και τελικά πήραν και ίσως ξαναπάρουν τους πρώτους που το απέκτησαν , μαθαίνοντας γι αυτό παλι κρύφα, πρώτοι με βύσμα).

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #115 στις: Απρίλιος 27, 2010, 04:25:23 μμ »
μα γιατι να απαλλαχθει το ΦΠΨ???? θα μας τρελανετε???παιδαγωγικες σχολες ειναι βασει νομου οι ανωτερω που ειπε ο συναδελφος...τωρα αν μας παρει ολους το μπαλακι και δεν ισχυσει ,αυτο αλλο θεμα...γιατι διαχωριζετε τη θεση σας συνεχως οι ΦΠΨτες???στην τελικη αυτο ειναι αντισυναδελφικο και ακρως κομπλεξικο... >:(
Δεν έγραψα το παραπάνω για να διαχωρίσω το φπψ από τα υπόλοιπα τμήματα της φιλοσοφικής. Δεν ήταν αυτό η πρόθεσή μου.Σαφώς και είμαστε όλοι συνάδελφοι.Απλώς είχα διαβάσει το νόμο του '97,΄σύμφωνα με τον οποίο απαλλασσόταν το ΦΠΨ από το πιστοποιητικό λόγω προπτυχιακών μαθημάτων(γενικές διδακτικές,ειδικές διδακτικές κλπ)& είχα κάποιες απορίες.Βέβαια στο υπουργείο δεν γνωρίζουν ακόμα εάν ισχύσει τώρα κάτι τέτοιο,γιατί τίποτα ακόμα δεν έχει ψηφιστεί.Αυτό μου είπε σήμερα η φίλη μου, η οποία δουλεύει στο υπουργείο.

δωσε sissyk στη φιλη σου αυτο να το ξεστραβοθουνε...οι ειδικοι,
http://www.ppp.uoa.gr/proptyxiakes-spoydes/odhgos-spoydon/katey8ynsh-paidagwgikis.html
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2010, 04:27:40 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος parapara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #116 στις: Απρίλιος 27, 2010, 04:27:13 μμ »
Απο αυτα που διαβασα δεν καταλαβα εγω που ειμαι κατοχος μεταπτυχιακου τιτλου στο ΕΑΠ "ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ" αν θα εχω παιδαγωγικη επαρκεια η οχι.
Δεν εντασσεται στις επιστημες της αγωγης το μεαπτυχιακο μου ή τουλάχιστον δεν εντασσοταν μεχρι τωρα. Θα μπορουσε να πει καποιος οτι εντασσεται στις επιστημες της εκπαιδευσης. Στην αρχη γαφαν οτι ισχυει και για τις επιστημες της εκπαιδευσης. Τωρα οχι... Τελικα?????


Σε λαθος σημειο το δημοσιευσα καθοτι πληροφορικαριος.....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2010, 04:32:08 μμ από parapara »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #117 στις: Απρίλιος 27, 2010, 05:31:50 μμ »
Κανονικά θα έπρεπε να εξαιρούνται όλες οι "καθηγητικες" σχολές. Απλά ξέρουν ότι είμαστε κοράκια και θα τρέξουμε να μάθουμε και να πάρουμε πρώτοι το πιστ. παιδ. επάρκειας και το μεταπτυχ.στα παιδαγωγικα  και θα κοιτάξει ο καθένας τον εαυτό του. Με αυτό τον τρόπο μας αποπροσανατολίζουν και, φυσικά ,μας κρατούν απασχολημένους,κερδίζουν ένα χρόνο χωρις να αντιδρούμε προσφέροντας και πάλι ελπίδα στους πρώτους του πιστ.παιδ.επάρκειας, του μεταπτυχιακου και του ecdl, της εύκολης ξένης γλώσσας, του προαιρετικού τεστ δεξιοτήτων. Για τους δασκάλους τα πράγματα είναι διαφορετικά, γιατί τους έχουν ανάγκη. Θυμηθείτε πάντως την ιστορία με το χαρτί της ειδικής αγωγής( που κυκλοφόρησε πριν από 2 χρόνια η πληροφορία από έναν γνωστό μας, αλλά δεν επρεπε να μαθευτεί, τρέξαν την επόμενη χρονιά χιλιάδες και πληρώσανε και τελικά πήραν και ίσως ξαναπάρουν τους πρώτους που το απέκτησαν , μαθαίνοντας γι αυτό παλι κρύφα, πρώτοι με βύσμα).
θα συμφωνησω με οσα ειπε ο συναδελφος...εχουμε χασει την μπαλα και μας νοιαζει να καλυψει ο καθενας την παρτουλα του...αν ειναι να χορεψουμε τον χορο θα τον χορεψουμε ολοι γιατι οι διαχωρισμοι που κατα καιρους κανουν μερικοι μερικοι του ΦΠΨ μας κουραζουν ολους...
Μαρκο παρεθεσες κατι το οποιο ειναι ανουσιο...οκ εχετε πολλα μαθηματα παιδαγωγικα και διδακτικα και τι μ αυτο???και συ το ιδιο λαθος κανεις με τους υπολοιπους...χανεις την ουσια...ωραια και οι φιλολογοι εχουν πολλα αρχαια και νεα και οι ιστορικοι πολλες ιστοριες...τα χουμε ξαναπει αυτα αν θυμασαι..επι του παροντος ομως ολοι ειμαστε ισοι..πολλοι φιλολογοι απο τους 18000 π εχουν δωσει αν θελετε να τα ακουσετε κιολας εγραψαν πανω απο 80 και 85 την ιδια στιγμη που ψπψτες γραφατε με δυσκολια 50...μην μενετε λοιπον σ αυτα και μην κανετε ανοητες εικασιες δινοντας τροφη στο κρατος... >:(

Αποσυνδεδεμένος zion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #118 στις: Απρίλιος 27, 2010, 06:21:08 μμ »
Καλησπέρα σας. Παρακολουθώ τη συζήτηση σχετικά με την παιδαγωγική επάρκεια και πραγματικά έχω απογοητευτεί. Είναι δυνατόν να ζητούν από 18.000 ανθρώπους να επιστρέψουν στα θρανία για να αποκτήσουν κάτι που όταν έπαιρναν το πτυχίο τους θεωρούνταν δεδομένο; Για εμένα τα πράγματα είναι απλά: Αυτό που επιθυμούν να κάνουν οι "εκ των άνω" είναι στην ουσία να παραγκονίσουν τους μεγαλύτερους σε ηλικία με σκοπό να προσλάβουν όσο το δυνατόν νεότερους εκπαιδευτικούς γίνεται. Πώς θα μπορέσει κάποιος με οικογενένεια και δεύτερη εργασία να εγκαταλείψει τη ζωή του(την οποία έχτισε γύρω από την αναμονή ενός διορισμού)για ένα εξάμηνο τουλάχιστον; Μεγάλος αριθμός των παλιών δεν θα μπορέσει. Ποιοι είναι αυτοί που είναι διαθέσιμοι; Οι νεότεροι και φυσικά αυτοί που ακόμα φοιτούν. Και τι θα πετύχουν με αυτό; Μα να εργάζονται οι νέοι από τα 24-25 μέχρι τα 67 τους, ώστε να γεμίζουν τα ταμεία με χρήματα. Ενώ ένας εκπαιδευτικός 35 ετών θα εργαστεί καμιά δεκαετία λιγότερη προτού συνταξιοδοτηθεί.
Οπότε συνάδελφοι, αντί να τσακώνεστε για το ποια σχολή θα πρέπει να εξαιρεθεί και ποια όχι-είναι γεγονός ότι οι τσακωμοί βολεύουν πολύ την εκάστοτε κυβέρνηση- σταματήστε να παρακολουθείτε με απάθεια τον παραγκονισμό σας και τον μικρόκοσμό σας. Το ξέρω ότι οι καιροί είναι δύσκολοι, αλλά πλέον ούτε το δημόσιο αποτελεί τη σίγουρη λύση. Πρέπει όλοι να ανοίξουμε τα μάτια μας και να διαβάζουμε τι είναι αυτό που λέγεται ανάμεσα στις γραμμές. Και προπάντων να παραμείνουμε ενωμένοι.

Αποσυνδεδεμένος isambo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #119 στις: Απρίλιος 27, 2010, 06:58:08 μμ »
Είδα κάπου ότι στον ΑΣΕΠ υπάρχει η σκεψη να καταργηθεί η εξέταση του γνωστικού αντικειμένου γιατί ειναι αυτονόητο ότι ο καθένας έχει θεμελιώδη γνώση του αντικειμένου που σπούδασε. Τώρα ο συλλογισμός μου είναι: Αν ο καθένας μας έχει ή αποκτήσει πιστοποιητικό παιδαγωγικής ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ η εξέταση στα παιδαγωγικά και την διδακτική  δεν είναι περιττή;
Συμπέρασμα: ο ΑΣΕΠ είναι περιττός!
Δε θα καταργηθεί η εξέταση του γνωστικού αλλά θα μειωθεί η ύλη και ο διαγωνισμός θα "εμπλουτιστεί" με ερωτήσεις που θα σκιαγραφούν την...προσωπικότητά μας! Για παράδειγμα θα υπάρχουν ερωτήσεις του τύπου: Αν ήσουν ζώο, τί ζώο θα ήθελες να ήσουν; α)Τίγρη, β)Άλογο, γ) Γουρούνι ή δ) φίδι κολοβό;;; :P :P :P :P :-X
χοντρός σκύλος στην είσοδο κρεοπωλείου!
"Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι μας πώς θα γενούνε τα σκοτάδια λάμψη;"
Ναζίμ Χικμέτ

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #120 στις: Απρίλιος 27, 2010, 07:20:52 μμ »
Είδα κάπου ότι στον ΑΣΕΠ υπάρχει η σκεψη να καταργηθεί η εξέταση του γνωστικού αντικειμένου γιατί ειναι αυτονόητο ότι ο καθένας έχει θεμελιώδη γνώση του αντικειμένου που σπούδασε. Τώρα ο συλλογισμός μου είναι: Αν ο καθένας μας έχει ή αποκτήσει πιστοποιητικό παιδαγωγικής ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ η εξέταση στα παιδαγωγικά και την διδακτική  δεν είναι περιττή;
Συμπέρασμα: ο ΑΣΕΠ είναι περιττός!
Δε θα καταργηθεί η εξέταση του γνωστικού αλλά θα μειωθεί η ύλη και ο διαγωνισμός θα "εμπλουτιστεί" με ερωτήσεις που θα σκιαγραφούν την...προσωπικότητά μας! Για παράδειγμα θα υπάρχουν ερωτήσεις του τύπου: Αν ήσουν ζώο, τί ζώο θα ήθελες να ήσουν; α)Τίγρη, β)Άλογο, γ) Γουρούνι ή δ) φίδι κολοβό;;; :P :P :P :P :-X
χοντρός σκύλος στην είσοδο κρεοπωλείου!
isambo, έγραψες!!! χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!! Αν υπάρχει μετενσάρκωση, παρακαλώ την όποια θεότητα να με κάνει χοντρό σκύλο κρεοπωλείου και τη Διαμαντοπούλου εκαπαιδευτικό στην Ελλάδα!
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος isambo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #121 στις: Απρίλιος 27, 2010, 07:32:04 μμ »
Είδα κάπου ότι στον ΑΣΕΠ υπάρχει η σκεψη να καταργηθεί η εξέταση του γνωστικού αντικειμένου γιατί ειναι αυτονόητο ότι ο καθένας έχει θεμελιώδη γνώση του αντικειμένου που σπούδασε. Τώρα ο συλλογισμός μου είναι: Αν ο καθένας μας έχει ή αποκτήσει πιστοποιητικό παιδαγωγικής ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ η εξέταση στα παιδαγωγικά και την διδακτική  δεν είναι περιττή;
Συμπέρασμα: ο ΑΣΕΠ είναι περιττός!
Δε θα καταργηθεί η εξέταση του γνωστικού αλλά θα μειωθεί η ύλη και ο διαγωνισμός θα "εμπλουτιστεί" με ερωτήσεις που θα σκιαγραφούν την...προσωπικότητά μας! Για παράδειγμα θα υπάρχουν ερωτήσεις του τύπου: Αν ήσουν ζώο, τί ζώο θα ήθελες να ήσουν; α)Τίγρη, β)Άλογο, γ) Γουρούνι ή δ) φίδι κολοβό;;; :P :P :P :P :-X
χοντρός σκύλος στην είσοδο κρεοπωλείου!
isambo, έγραψες!!! χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!! Αν υπάρχει μετενσάρκωση, παρακαλώ την όποια θεότητα να με κάνει χοντρό σκύλο κρεοπωλείου και τη Διαμαντοπούλου εκαπαιδευτικό στην Ελλάδα!
Σ' ευχαριστώ! Αν προτιμάς γάτα παραγγέλνεις ψαράδικο...
Τι να κάνω η γυναίκα, διασκεδάζω την πίκρα μου με όλα αυτά...
"Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι μας πώς θα γενούνε τα σκοτάδια λάμψη;"
Ναζίμ Χικμέτ

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #122 στις: Απρίλιος 27, 2010, 08:28:44 μμ »
Θα μας τρελάνουν.....νομίζω ότι όσοι είναι από σχολές της φιλοσοφικής (συγκεκριμένα είμαι από φιλολογία) κάναμε ένα εξάμηνο διδακτική άσκηση......γνωρίζω ότι το ίδιο κάνουν και στο μαθηματικό..........Θα μας τρελάνουν τώρα να τρέχουμε να δίνουμε και για πιστοποιητικό; Αϊ σιχτίρ......................ΒΑΡΕΘΗΚΑ.....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2010, 10:47:41 μμ από Kallipateira »

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #123 στις: Απρίλιος 27, 2010, 08:32:31 μμ »
Πώς μπορούμε να κινηθούμε; Πέρα από πορείες, κινητοποιήσεις κτλ. που γίνονται μπορούμε να οργανώσουμε και ένα  petittion και να υπογράψουμε; Είναι πιο εύκολο να συγκεντρώσουμε άτομα με κάτι τέτοιο.Ξέρει κάποιος από αυτά;

Αποσυνδεδεμένος nikolia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #124 στις: Απρίλιος 27, 2010, 08:50:42 μμ »
Κοιτάτε το δέντρο και χάνετε το δάσος...


Συμφωνω και επαυξανω!!!!!!

Σταματηστε επιτελους τις αντιδικιες μεταξυ σας. Εγω τελειωσα ΦΠΨ και δουλευω 12 χρονια, καποιοι τελειωσαν κλασσικο, καποιοι ιστορικο.... ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ- ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ- ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΕΙΡΟ- ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΓΩΝΙΕΣ-ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!! Ή ΕΤΣΙ Ή ΠΑΨΤΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΤΟΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΤΟΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΧΩΡΙΖΟΥΝ. ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #125 στις: Απρίλιος 28, 2010, 06:36:19 μμ »
... Και όλοι, από κοινού, θα πάρουμε τα... ΜΟΡΙΑ... τους! >:(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 633
Σύνολο: 641

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.