*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους  (Αναγνώστηκε 77993 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #126 στις: Απρίλιος 28, 2010, 06:43:35 μμ »
Δεν έχω καμία σχέση με τον κλάδο αλλά από περιέργεια τι ισχύει στο εξωτερικό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #127 στις: Απρίλιος 29, 2010, 02:18:57 μμ »
Παράθεση
μα γιατι να απαλλαχθει το ΦΠΨ? θα μας τρελανετε???παιδαγωγικες σχολες ειναι βασει νομου οι ανωτερω που ειπε ο συναδελφος...τωρα αν μας παρει ολους το μπαλακι και δεν ισχυσει ,αυτο αλλο θεμα...γιατι διαχωριζετε τη θεση σας συνεχως οι ΦΠΨτες???στην τελικη αυτο ειναι αντισυναδελφικο και ακρως κομπλεξικο...
Βάνια, δυστυχώς είσαι εκτός πραγματικότητας και δη πανεπιστημιακής! Τι λες, καταλαβαίνεις;! Το ΦΠΨ δηλαδή το τμήμα Φιλοσοφίας, ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ και Ψυχολογίας είναι η κατεξοχήν σχολή/τμήμα που θεραπεύει την παιδαγωγική επιστήμη από ιδρύσεως ελληνικού πανεπιστημίου στη Φιλοσοφική σχολή. Και ποιες είναι για σένα; Μόνο οι πρώην Ακαδημίες δημοδιδασκάλων και νηπιαγωγών;! Ποιο δικό σου νόμο επικαλείσαι περί παιδαγωγικών σχολών; Ο συνάδελφος με τον οποίον συμφώνησες έγραψε και για φιλοσοφική σχολή, εννοώντας το ΦΠΨ από τη σχολή αυτή. Κι όχι! Το μπαλάκι τώρα, επειδή δε σε συμφέρει, δε θα τους πάρει όλους πια! Το τμήμα ΦΠΨ είτε το δέχεσαι είτε όχι, όπως σου έγραψε και η sissyk, απαλλασσόταν του πιστοποιητικού -όπως είναι φυσικό- με το ΝΟΜΟ 2525/97, μαζί τα ΠΤΔΕ, ΠΤΝ και ΑΣΠΑΙΤΕ (δεν τα αφαιρώ) και καλά έκανε και σου παρέθεσε ο Μάρκος τον οδηγό σπουδών του τμήματος με τα 18 μαθήματα Παιδαγωγικής της εν λόγω κατεύθυνσης, που από φέτος γίνονται 25! Αντισυναδελφικό; Κομπλεξικό; Ποιο; Το ότι οι φοιτητές αυτοί ειδικεύονται σε αυτή την επιστήμη;! Σοβαρά μιλάς; Βέβαια... δεν ξέρω αν είσαι του τμήματος Φιλολογίας, αλλά τόσα χρόνια ικανοποιούσε μερικούς να γράφουν περί... καθαρότητας και να υποτιμούν τμήματα και τώρα που στριμώχθηκαν κάποιοι ΟΛΟΙ εξισώθηκαν δια μαγείας! Αν ζητούσαν πχ. πιστοποιητικό... κλασικής επάρκειας (λέμε τώρα) θα ήθελα να δω τι θα έγραφαν οι κλασικοί φιλόλογοι περί ισότητας! Τι τραγικές νοοτροπίες... Και τονίζω: εννοείται πως όλοι είμαστε ίσοι και εννοείται πως υποστηρίζω ότι το πιστοποιητικό δεν πρέπει να απαιτείται από ήδη πτυχιούχους ΠΕ02. Αλλά στο εξής επιβάλλεται πια και τα τμήματα ΕΚΤΟΣ ΦΠΨ να προσθέσουν στο πρόγραμμα σπουδών τους ΑΡΚΕΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ μαθήματα Παιδαγωγικής-Διδακτικής και Ψυχολογίας, ώστε να μπορούν να αναλάβουν πιο υπεύθυνα το έργο του εκπαιδευτικού. Δεν είναι επιχείρημα σε ένα θέμα για πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας να γράφεις περί πολλών αρχαίων του τμήματος Φιλολογίας ή ιστορίας του τμήματος Ιστορίας (επιστημονικά αντικείμενά τους δεν είναι;!). Το ίδιο και για τους παιδαγωγούς επιστήμονες του ΦΠΨ, είναι αδιανόητο να κληθούν να λάβουν πιστοποιητικό. ;D

Παράθεση
Καλημέρα σε όλους!Σήμερα μια φίλη μου που εργάζεται στο υπουργείο παιδείας μού  είπε ότι το πιστοποιητικό είναι για όλους.Δεν απαλλασσόμαστε ούτε εμείς που έχουμε τελειώσει ΦΠΨ.Αυτό της είπαν.Τι να πω..Η απορία παραμένει...
Sissyk, είμαι σε επικοινωνία με το υπουργείο και εντός ημερών θα λάβω υπεύθυνη απάντηση από εκεί που πρέπει... Πάντως, εμένα με αρμόδιο άτομο για το θέμα που μίλησα δεν μου απάντησε κάτι τέτοιο που γράφεις. Αντιθέτως, συμφώνησε πως όπως προέβλεπε ο νόμος 2525/97 το ΦΠΨ απαλλάσσεται, όπως είναι το σωστό, αλλά θα λάβω επίσημη απάντηση και θα σας ενημερώσω.

Παράθεση
Αγαπητέ Ιωάννη.Το επιχείρημά μου δεν είναι αστείο όπως υποστηρίζεις. Την σιγουριά μου την βασίζω στο ότι όταν δίναμε πανελλήνιες δεν υπληρχε καθόλου ΣΕΠ (σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός) και αν υπήρχε ήταν σε πολύ πρώιμο στάδιο, οπότε ως μαθητές δεν γνωρίζαμε ακριβώς τι διδάσκεται σε κάθε σχολή.
Αγαπητή Lucinda, δεκαπενταετίας και βάλε είμαι και εγώ και γνωρίζω τα περί ανύπαρκτου ΣΕΠ κτλ κτλ. Στα έγραψα κιόλας και συμφωνώ. Τι ήθελες όμως να εννοήσεις με το "Όλοι ξέρουμε πάρα πολύ καλά ότι αυτός που δηλώνει ΦΠΨ, πάνω από αυτή τη σχολή στο μηχανογραφικό του έχει δηλώσει τουλάχιστον μία φιλολογία"; Αν σκοπός σου ήταν να επισημάνεις αυτό το λανθασμένο τρόπο συμπλήρωσης του μηχανογραφικού και όχι την υπεροχή του ενός τμήματος από το άλλο, θα συμφωνήσω. Το τμήμα Φιλολογίας είναι ένα τμήμα υπερεκτιμημένο και παραδοσιακά υψηλό λόγω της ονομασίας που έχει. Θα συμφωνήσεις ότι από τη στιγμή που οι μαθητές δε συμπληρώνουν το μηχανογραφικό σωστά, λαμβάνοντας υπόψη και ακολουθώντας τη σειρά των περσινών βάσεων, δεν έχουν σωστή καθοδήγηση (ΣΕΠ, τεστ, γραφεία ή κέντρα) και επηρεάζονται από καθηγητές που συνήθως λειτουργούν όχι τόσο αντικειμενικά στη συμβουλή επιλογής τμήματος από τους μαθητές τους, επιλέγουν ένα τμήμα όχι αξιολογώντας το επίπεδο σπουδών (αυτό δεν είναι σε θέση να το γνωρίζουν) ή τις επιστήμες που θεραπεύει. Ακόμα και το τμήμα Νομικής έχει υψηλή βάση επειδή οι υποψήφιοι φοιτητές το θεωρούν παραδοσιακά καλό, χωρίς να γνωρίζουν απόλυτα το αντικείμενο, αν επιθυμούν να σπουδάσουν την επιστήμη αυτή ή αν έχει καλή πλέον επαγγελματική αποκατάσταση. Προσωπικά, όπως και πολλοί συνάδελφοι, χωρίς να προέρχομαι από καμιά ιδιωτική εκπαίδευση, μελέτησα τα βιβλία ΣΕΠ ακόμα και αν δεν τα δίδασκαν αρμόδιοι καθηγητές, μελέτησα όλους τους οδηγούς σπουδών, ειδικά ένθετα εφημερίδων και αποφάσισα συνειδητά για το ΦΠΨ, χωρίς να συμπεριλάβω τα τμήματα Φιλολογίας στο μηχανογραφικό μου. Και σου ξαναλέω, όπως θα θυμάσαι κι εσύ αφού είσαι περίπου της ίδια γενιάς: η βάση τους τότε ήταν στο 18. Και οι αριστούχοι (και δεν ήμασταν λίγοι...) θα μπορούσαμε κάλλιστα να είχαμε περάσει τμήμα Φιλολογίας ακόμα και Αθήνας, αν το επιθυμούσαμε. Δεν είναι φθηνό επιχείρημα, όπως γράφτηκε, είναι η πραγματικότητα. Και αυτό συμβαίνει μέχρι σήμερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2010, 02:45:29 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #128 στις: Απρίλιος 29, 2010, 02:58:28 μμ »
ωχ πια, σιχάθηκα με τους καυγάδες σας... sorry κιόλας...

μπαίνω στο topic να μάθω ποιές τελικά σχολές δε χρειάζονται να πάρουν πιστοποιητικό και ποιές όχι, και όχι να μάθω ποιά σχολή είναι καλύτερη και ποιός είχε πρώτη επιλογή ποία σχολή...

Το θέμα είναι να αντιδράσουμε ώστε να κοπούν αυτές οι αηδίες περί πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας στις καθηγητικές σχολές. Όλες αυτές οι σχολές έκαναν παιδαγωγικά μαθήματα, άλλες λιγότερα, άλλες περισσότερα. Και ΝΑΙ, το ΦΠΨ έκανε τα περισσότερα. Έκανε όμως τα λιγότερα σε γνωστικό. Δε νομίζω ότι είναι αυτό το θέμα μας. Υποτίθεται ότι η μαντάμ Διαμαντοπούλου είναι ανοιχτή σε διαβούλευση. Μπορούμε να πιέσουμε τα πράγματα ώστε να φύγει από το μυαλό της αυτή η μπούρδα που σκέφτηκε? αυτό είναι το θέμα για μένα.

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #129 στις: Απρίλιος 29, 2010, 03:11:55 μμ »
Παράθεση
Αγαπητή Lucinda, δεκαπενταετίας και βάλε είμαι και εγώ και γνωρίζω τα περί ανύπαρκτου ΣΕΠ κτλ κτλ. Στα έγραψα κιόλας και συμφωνώ. Τι ήθελες όμως να εννοήσεις με το "Όλοι ξέρουμε πάρα πολύ καλά ότι αυτός που δηλώνει ΦΠΨ, πάνω από αυτή τη σχολή στο μηχανογραφικό του έχει δηλώσει τουλάχιστον μία φιλολογία"; Αν σκοπός σου ήταν να επισημάνεις αυτό το λανθασμένο τρόπο συμπλήρωσης του μηχανογραφικού και όχι την υπεροχή του ενός τμήματος από το άλλο, θα συμφωνήσω. Το τμήμα Φιλολογίας είναι ένα τμήμα υπερεκτιμημένο και παραδοσιακά υψηλό λόγω της ονομασίας που έχει. Θα συμφωνήσεις ότι από τη στιγμή που οι μαθητές δε συμπληρώνουν το μηχανογραφικό σωστά, λαμβάνοντας υπόψη και ακολουθώντας τη σειρά των περσινών βάσεων, δεν έχουν σωστή καθοδήγηση (ΣΕΠ, τεστ, γραφεία ή κέντρα) και επηρεάζονται από καθηγητές που συνήθως λειτουργούν όχι τόσο αντικειμενικά στη συμβουλή επιλογής τμήματος από τους μαθητές τους, επιλέγουν ένα τμήμα όχι αξιολογώντας το επίπεδο σπουδών (αυτό δεν είναι σε θέση να το γνωρίζουν) ή τις επιστήμες που θεραπεύει. Ακόμα και το τμήμα Νομικής έχει υψηλή βάση επειδή οι υποψήφιοι φοιτητές το θεωρούν παραδοσιακά καλό, χωρίς να γνωρίζουν απόλυτα το αντικείμενο, αν επιθυμούν να σπουδάσουν την επιστήμη αυτή ή αν έχει καλή πλέον επαγγελματική αποκατάσταση. Προσωπικά, όπως και πολλοί συνάδελφοι, χωρίς να προέρχομαι από καμιά ιδιωτική εκπαίδευση, μελέτησα τα βιβλία ΣΕΠ ακόμα και αν δεν τα δίδασκαν αρμόδιοι καθηγητές, μελέτησα όλους τους οδηγούς σπουδών, ειδικά ένθετα εφημερίδων και αποφάσισα συνειδητά για το ΦΠΨ, χωρίς να συμπεριλάβω τα τμήματα Φιλολογίας στο μηχανογραφικό μου. Και σου ξαναλέω, όπως θα θυμάσαι κι εσύ αφού είσαι περίπου της ίδια γενιάς: η βάση τους τότε ήταν στο 18. Και οι αριστούχοι (και δεν ήμασταν λίγοι...) θα μπορούσαμε κάλλιστα να είχαμε περάσει τμήμα Φιλολογίας ακόμα και Αθήνας, αν το επιθυμούσαμε. Δεν είναι φθηνό επιχείρημα, όπως γράφτηκε, είναι η πραγματικότητα. Και αυτό συμβαίνει μέχρι σήμερα.
Για να τελειώνουμε με τα κομπλεξικά, ο καθένας σπουδάζει ό,τι γουστάρει! Και εμένα ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ-ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ, ήταν το ΦΠΨ!!!! Όπως ένας άλλος θα διάλεγε τη φιλολογία κτλ. Το διάλεξα γιατί ήθελα να κάνω πιο πολλά παιδαγωγικά και ψυχολογία από την κλασική Φιλολογία! Πειράζει που δικαιούμαι γι΄αυτή την επιλογή μου να εξαιρεθώ του πιστοποιητικού; Άντε γιατί ορισμένοι δε σέβεστε τίποτα και θέλετε να διοριστείτε κιόλας......μην απαξιώνετε γιατί θα απαξιωθείτε....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2010, 03:57:07 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #130 στις: Απρίλιος 29, 2010, 03:55:14 μμ »
Eγώ τελείωσα ΦΠΨ και είχα ως πρώτη επιλογή την ψυχολογία και ομολογώ πως ήταν η καλύτερη αποτυχία που βίωσα ποτέ γιατί η ψυχολογία δεν μου ταιριάζει καθόλου και το σχολείο είναι ο φυσικός μου χώρος...μην ξεχνάτε παιδιά "διαλέγουμε" μια σχολή στα τυφλά, με μηδεν επαγγελματικό προσανατολισμό και είναι θέμα τύχης αν θα ευτυχίσουμε ή όχι σ αυτό τον τομέα της ζωής μας! Καθαρή τύχη....

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #131 στις: Απρίλιος 29, 2010, 04:51:57 μμ »
Eγώ τελείωσα ΦΠΨ και είχα ως πρώτη επιλογή την ψυχολογία και ομολογώ πως ήταν η καλύτερη αποτυχία που βίωσα ποτέ γιατί η ψυχολογία δεν μου ταιριάζει καθόλου και το σχολείο είναι ο φυσικός μου χώρος...μην ξεχνάτε παιδιά "διαλέγουμε" μια σχολή στα τυφλά, με μηδεν επαγγελματικό προσανατολισμό και είναι θέμα τύχης αν θα ευτυχίσουμε ή όχι σ αυτό τον τομέα της ζωής μας! Καθαρή τύχη....
Ναι οκ! Νομίζω ότι υπάρχει και η περίπτωση κάποιος να μπει από τύχη όπως εσύ...
Αλλά τι σχέση έχει αυτό με αυτό που συζητάμε τώρα, δηλαδή το γεγονός ότι έκανες παιδαγωγικά περισσότερα και ότι το δίκαιο θα ήταν να μην τρέχεις και εσύ για το πιστοποιητικό τη στιγμή που τις γνώσεις τις έχεις σε αντιδιαστολή με άλλα τμήματα? Γιατί το topic αφορά στο πιστοποιητικό...Ας συγκεντρωθούμε επιτέλους στο συγκεκριμένο. Ένας του ΦΠΨ έχει κάνει ίδια παιδαγωγικά με έναν Φιλόλογο άλλου τμήματος??????????????????

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #132 στις: Απρίλιος 29, 2010, 05:12:23 μμ »
είναι λάθος να μάλώνουμε μεταξύ μας για το ποιος έχει κάνει πιο πολλά μαθήματα σε τι. διότι μπορώ να αντιστρέψω το ερώτημα ως εξης: ένας του ΦΠΨ έχει κάνει τον ίδιο αριθμό μαθημάτω αρχαίων και λατινικών με έναν της φιλολογίας, ώστε να δίνει ασεπ και να διεκδικεί τις ίδιες θέσεις με τους κλασικούς φιλολόγους; οπότε επειδή κανένα δε συμφέρουν όλοι αυτοί οι διαξιφισμοί, καλύτερα να αγωνιστούμε για να μη χαθούν τα κεκτημένα μας τουλάχιστον ως προς την επάρκεια.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #133 στις: Απρίλιος 29, 2010, 05:52:58 μμ »
Παράθεση
Αγαπητή Lucinda, δεκαπενταετίας και βάλε είμαι και εγώ και γνωρίζω τα περί ανύπαρκτου ΣΕΠ κτλ κτλ. Στα έγραψα κιόλας και συμφωνώ. Τι ήθελες όμως να εννοήσεις με το "Όλοι ξέρουμε πάρα πολύ καλά ότι αυτός που δηλώνει ΦΠΨ, πάνω από αυτή τη σχολή στο μηχανογραφικό του έχει δηλώσει τουλάχιστον μία φιλολογία"; Αν σκοπός σου ήταν να επισημάνεις αυτό το λανθασμένο τρόπο συμπλήρωσης του μηχανογραφικού και όχι την υπεροχή του ενός τμήματος από το άλλο, θα συμφωνήσω. Το τμήμα Φιλολογίας είναι ένα τμήμα υπερεκτιμημένο και παραδοσιακά υψηλό λόγω της ονομασίας που έχει. Θα συμφωνήσεις ότι από τη στιγμή που οι μαθητές δε συμπληρώνουν το μηχανογραφικό σωστά, λαμβάνοντας υπόψη και ακολουθώντας τη σειρά των περσινών βάσεων, δεν έχουν σωστή καθοδήγηση (ΣΕΠ, τεστ, γραφεία ή κέντρα) και επηρεάζονται από καθηγητές που συνήθως λειτουργούν όχι τόσο αντικειμενικά στη συμβουλή επιλογής τμήματος από τους μαθητές τους, επιλέγουν ένα τμήμα όχι αξιολογώντας το επίπεδο σπουδών (αυτό δεν είναι σε θέση να το γνωρίζουν) ή τις επιστήμες που θεραπεύει. Ακόμα και το τμήμα Νομικής έχει υψηλή βάση επειδή οι υποψήφιοι φοιτητές το θεωρούν παραδοσιακά καλό, χωρίς να γνωρίζουν απόλυτα το αντικείμενο, αν επιθυμούν να σπουδάσουν την επιστήμη αυτή ή αν έχει καλή πλέον επαγγελματική αποκατάσταση. Προσωπικά, όπως και πολλοί συνάδελφοι, χωρίς να προέρχομαι από καμιά ιδιωτική εκπαίδευση, μελέτησα τα βιβλία ΣΕΠ ακόμα και αν δεν τα δίδασκαν αρμόδιοι καθηγητές, μελέτησα όλους τους οδηγούς σπουδών, ειδικά ένθετα εφημερίδων και αποφάσισα συνειδητά για το ΦΠΨ, χωρίς να συμπεριλάβω τα τμήματα Φιλολογίας στο μηχανογραφικό μου. Και σου ξαναλέω, όπως θα θυμάσαι κι εσύ αφού είσαι περίπου της ίδια γενιάς: η βάση τους τότε ήταν στο 18. Και οι αριστούχοι (και δεν ήμασταν λίγοι...) θα μπορούσαμε κάλλιστα να είχαμε περάσει τμήμα Φιλολογίας ακόμα και Αθήνας, αν το επιθυμούσαμε. Δεν είναι φθηνό επιχείρημα, όπως γράφτηκε, είναι η πραγματικότητα. Και αυτό συμβαίνει μέχρι σήμερα.
Για να τελειώνουμε με τα κομπλεξικά, ο καθένας σπουδάζει ό,τι γουστάρει! Και εμένα ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ-ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ, ήταν το ΦΠΨ!!!! Όπως ένας άλλος θα διάλεγε τη φιλολογία κτλ. Το διάλεξα γιατί ήθελα να κάνω πιο πολλά παιδαγωγικά και ψυχολογία από την κλασική Φιλολογία! Πειράζει που δικαιούμαι γι΄αυτή την επιλογή μου να εξαιρεθώ του πιστοποιητικού; Άντε γιατί ορισμένοι δε σέβεστε τίποτα και θέλετε να διοριστείτε κιόλας......μην απαξιώνετε γιατί θα απαξιωθείτε....

Πάλι καλά που μιλήσαν κι άλλοι του ΦΠΨ γιατί προχθές που τα είπα μόνη μου πέσαν να με φάνε.........!  ??? ??? ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #134 στις: Απρίλιος 30, 2010, 12:41:53 πμ »
είναι λάθος να μάλώνουμε μεταξύ μας για το ποιος έχει κάνει πιο πολλά μαθήματα σε τι. διότι μπορώ να αντιστρέψω το ερώτημα ως εξης: ένας του ΦΠΨ έχει κάνει τον ίδιο αριθμό μαθημάτω αρχαίων και λατινικών με έναν της φιλολογίας, ώστε να δίνει ασεπ και να διεκδικεί τις ίδιες θέσεις με τους κλασικούς φιλολόγους; οπότε επειδή κανένα δε συμφέρουν όλοι αυτοί οι διαξιφισμοί, καλύτερα να αγωνιστούμε για να μη χαθούν τα κεκτημένα μας τουλάχιστον ως προς την επάρκεια.
Δε μιλάμε γενικά για μαθήματα εδώ. Εδώ ρωτάμε το εύλογο, εάν θα έπρεπε οι του ΦΠΨ να εξαιρούνται από τη διαδικασία έκδοσης πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας.
Εσύ εκεί να αντιστρέψεις.....τι? Είπαν κάτι για γνωστικό και θέλεις να αντιστρέψεις? Αν κατάλαβα καλά εννοείς πως δε θα έπρεπε να δίνουμε ΑΣΕΠ επειδή εσείς κάνετε πιο πολλά λατινικά. Δεν το ήξερα ότι δίναμε και λατινικά...Αλλά να σου πω και να δίναμε άψογα θα τα πηγαίναμε...
Και τα αρχαία μας μια χαρά πάντως είναι...άλλωστε μπορούσαμε να πάρουμε και επιλεγόμενα όσα θέλαμε...Και επίσης εμείς δεν κάναμε μόνο σ΄ένα εξάμηνο αρχαία, όπως εσείς τα αντίστοιχα παιδαγωγικά (και άν). Δεν ξέρω αν το ξέρεις...Και  γνωρίζω πολλούς του τμήματός μου που μπορούν να διδάξουν άψογα αρχαία αλλά ξέρουν και άψογα παιδαγωγικά. Χίλια συγγνώμη γι΄αυτό!

Επίσης: α) Εδώ μιλάμε για την παιδαγωγική επάρκεια...Τα άλλα τα συζητάμε σε άλλο θέμα συζήτησης

β) τα κεκτημένα σας (ένα εξάμηνο παιδαγωγικά και αν) ή τα κεκτημένα μας (δε χρειάζεται να αναφέρω αριθμό μαθημάτων)???? Για να ξέρουμε γιατί μιλάμε...
Είδατε πώς ξαφνικά τα κεκτημένα μας ανήκουν σε όλου και μπλα μπλα μπλα....

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #135 στις: Απρίλιος 30, 2010, 12:53:25 πμ »
είναι λάθος να μάλώνουμε μεταξύ μας για το ποιος έχει κάνει πιο πολλά μαθήματα σε τι. διότι μπορώ να αντιστρέψω το ερώτημα ως εξης: ένας του ΦΠΨ έχει κάνει τον ίδιο αριθμό μαθημάτω αρχαίων και λατινικών με έναν της φιλολογίας, ώστε να δίνει ασεπ και να διεκδικεί τις ίδιες θέσεις με τους κλασικούς φιλολόγους; οπότε επειδή κανένα δε συμφέρουν όλοι αυτοί οι διαξιφισμοί, καλύτερα να αγωνιστούμε για να μη χαθούν τα κεκτημένα μας τουλάχιστον ως προς την επάρκεια.
Δε μιλάμε γενικά για μαθήματα εδώ. Εδώ ρωτάμε το εύλογο, εάν θα έπρεπε οι του ΦΠΨ να εξαιρούνται από τη διαδικασία έκδοσης πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας.
Εσύ εκεί να αντιστρέψεις.....τι? Είπαν κάτι για γνωστικό και θέλεις να αντιστρέψεις? Αν κατάλαβα καλά εννοείς πως δε θα έπρεπε να δίνουμε ΑΣΕΠ επειδή εσείς κάνετε πιο πολλά λατινικά. Δεν το ήξερα ότι δίναμε και λατινικά...Αλλά να σου πω και να δίναμε άψογα θα τα πηγαίναμε...
Και τα αρχαία μας μια χαρά πάντως είναι...άλλωστε μπορούσαμε να πάρουμε και επιλεγόμενα όσα θέλαμε...Και επίσης εμείς δεν κάναμε μόνο σ΄ένα εξάμηνο αρχαία, όπως εσείς τα αντίστοιχα παιδαγωγικά (και άν). Δεν ξέρω αν το ξέρεις...Και  γνωρίζω πολλούς του τμήματός μου που μπορούν να διδάξουν άψογα αρχαία αλλά ξέρουν και άψογα παιδαγωγικά. Χίλια συγγνώμη γι΄αυτό!

Επίσης: α) Εδώ μιλάμε για την παιδαγωγική επάρκεια...Τα άλλα τα συζητάμε σε άλλο θέμα συζήτησης

β) τα κεκτημένα σας (ένα εξάμηνο παιδαγωγικά και αν) ή τα κεκτημένα μας (δε χρειάζεται να αναφέρω αριθμό μαθημάτων)???? Για να ξέρουμε γιατί μιλάμε...
Είδατε πώς ξαφνικά τα κεκτημένα μας ανήκουν σε όλου και μπλα μπλα μπλα....
Μην την ψάχνεις....λες και δεν ξέρουμε τον σνομπισμό των φοιτητών του φιλολογικού...λες και ο μύθος (γιατί υπήρχε και υπάρχει ο μύθος ότι είναι η πιο ελιτ σχολή) φτιάχνει την πραγματικότητα...!!! Οι μύθοι είναι για το μυαλό μας...η πραγματικότητα όμως διαφέρει ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #136 στις: Απρίλιος 30, 2010, 12:58:20 πμ »
Και να προσθέσω κάτι που έχω ξαναπει...δεν θεωρώ πως είναι δίκαιο να βάλει τον όρο της επάρκειας για τόοοοσο κόσμο και τόοοοσα χρόνια μετά το πανεπιστήμιο....αλλά μην λέμε και ό,τι θέλουμε...κατά φαντασίαν παιδαγωγικά καταρτισμένοι δηλαδή.....!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #137 στις: Απρίλιος 30, 2010, 09:43:12 πμ »
Πω πω ρε παιδιά είμαστε τραγικοί!!!Πώς τα κατάφεραν τόσο καλά κι έσπειραν τέτοια διχόνοια ανάμεσά μας; Πετάνε μία φράση για το ποιος έχει ή δεν έχει παιδαγωγική κατάρτιση κι εμείς, ως μάντεις, τρωγόμαστε. Ρε παιδιά, αν όλη αυτή την ένταση την βγάζαμε εναντίον όλων αυτών των μεγάλων, πραγματικά θα πετυχαίναμε σπουδαία πράγματα. Τι να πω, ο Θεός να μας λυπηθεί!

Συνάδελφοι (γιατί αυτό είμαστε συνάδελφοι), ας παραμερίσουμε όλα αυτά που μας αποπροσανατολίζουν κι ας ετοιμαστούμε για μεγάλους αγώνες. Να δείτε που θα ζήσουμε ξανά το Πολυτεχνείο.

Και για να επανέλθω στο θέμα της παιδαγωγικής κατάρτισης, όπως προείπα είναι θέμα συνειδητοποίησης. Με αυτό εννοώ ότι τα παιδαγωγικά μαθήματα, ναι μπορεί να βοηθήσουν σημαντικά (και το τονίζω) κάποιον εκπαιδευτικό να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, αλλά αλίμονο αν αυτή τελικά κρίνει ποιος είναι ικανός και ποιος όχι. Αρκετοί εδώ μέσα έχουμε διδάξει πολλά χρόνια και είναι εντελώς παράλογο να ακυρώνεται όλη αυτή η δουλειά μας. Αυτό που πρέπει να διεκδικήσουμε είναι η μη αναδρομική ισχύ του γελοίου αυτού νόμου για τους  απόφοιτους. Αν θέλουν να αλλάξουν κάτι, να το κάνουν σε αυτούς που δεν έχουν αποφοιτήσει ακόμα.

Κάτι τελευταίο...τι απογοήτευση, τι τεράστια απογοήτευση! Δε ξέρω για εσάς, αλλά εγώ πίστευα, τότε που ήμουν ακόμα στη σχολή, πως άμα πάρω το πτυχίο μου θα "κατακτήσω" το κόσμο, νόμιζα πως όλα θα είναι τέλεια!

Δηλώνω την αμέριστη συμπαράσταση σε όλους τους αδιόριστους που πολεμάνε χρόνια για μια θέση στον ήλιο, που τώρα μας τον στερούν για να μαραζώσουμε και να είμαστε πια πραγματικά ανίκανοι να σταθούμε όχι μόνο σε τάξη, αλλά γενικά στα πόδια μας.

Αποσυνδεδεμένος BIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #138 στις: Απρίλιος 30, 2010, 09:49:24 πμ »
Πραγματικά, δεν έχουν όλα τα τμήματα την ίδια ειδίκευση, όλοι έχουμε ελλείψεις. Φυσικά το να γυρίσουν στα θρανία χιλιάδες εκπαιδευτικοί και να πληρώσουν δεν είναι λύση...Θα μπορούσαν να κάνουν σεμινάρια σε αυτούς που πρόκειται να διοριστούν, τους 100-200(?), σε πολλά θέματα και όχι να ταλαιπωρήσουν τόσους ανθρώπους εκμεταλλευόμενοι την ελπίδα. Απλά θέλουν να μας καθυστερήσουν ένα χρόνο για να μην αντιδράσουμε, δηλαδή να μας απασχολήσουν για λίγο και μετά?Μετά τίποτα... Και μην ξεχνάτε ότι όπως θέλουν να περάσουν το ecdl, ξενες γλώσσες, τεστ δεξιοτήτων που ισχύουν για τους άλλους δημόσιους υπαλλήλους κάποια στιγμή θα περάσουν και Όρια Ηλικίας, όπως υπάρχουν για κάποιους διαγωνισμούς. Δηλαδή, οι υποχωρήσεις από μέρους μας γενικά  χρειάζεται να αντιμετωπίζονται με σκέψη και καχυποψία.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #139 στις: Απρίλιος 30, 2010, 10:18:11 πμ »
Ioannis ..δεν θα συμφωνησω καθολου μαζι σου αυτη τη φορα......

δεν καταλαβες καν το συλλογισμο μου. σκοπος μου ειναι να δειξω οτι βασει της λογικης που χρησιμοποιησε η κοπελα με την οποια ειχα αντιπαραθεση....δεν θυμαμαι το ονομα τωρα......

ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΣ.....αρα ας μας παρει τα πτυχια να τελειωνουμε κ να ξαναδωσουμε πανελληνιες.........!!!!

εσυ εμεινες σε ενα μηνυμα μου κ δεν διαβασες τα υπολοιπα...... ;) ;D  .....

σημειωνω οτι θεωρω οτι εχεις φτασει στο αλλο ακρο ..η το αγγιζεις........και καταληγεις στο οτι οι καλυτεροι φιλολογοι ειστε οι του ΦΠΨ και οι υπολοιποι ειμαστε πολυ κατωτεροι κ δεν ξερουμε τι μας γινεται...το οποιο περα απο αδικο ειναι κ πραγματικα ακυρο.....

ο καλυτερος...η απλα καλυτερος..... δεν εισαι επειδη τελειωσες τη ταδε σχολη.........αλλοι ειναι οι παραγοντες που το καθοριζουν αυτο................... ;)

δεν τιθεται λοιπον θεμα συγκρισης. το θεμα ειναι οτι δεν γινεται να ειχαμε μεχρι τωρα παιδαγωγικη επαρκεια κ ξαφνικα επειδη καποιος το αποφασισε να μην εχουμε πλεον.........κ να ακυρωνονται ετσι απλα τα πτυχια μας....... :-\ >:([/b]
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2010, 10:20:48 πμ από eleni09 ΠΕ 02 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 650
Σύνολο: 673

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.