*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια από Ιδιωτικό  (Αναγνώστηκε 37983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 10, 2007, 02:51:33 μμ »
Αν π.χ στα 4 χρόνια που δουλεύεις στο ιδιωτικό γίνει ΑΣΕΠ και διοριστείς δεν μπορείς να φύγεις; Ή στα δύο φεύγεις ή στα 6;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:06:35 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 10, 2007, 05:32:44 μμ »
Αν π.χ στα 4 χρόνια που δουλεύεις στο ιδιωτικό γίνει ΑΣΕΠ και διοριστείς δεν μπορείς να φύγεις; Ή στα δύο φεύγεις ή στα 6;

Φυσικά και μπορείς να φύγεις. Τα 2 είναι για τον πίνακα αναπληρωτών, και τα 6 για να διοριστείς κατευθείαν ως ΙΔΑΧ (αορίστου χρόνου) και μετά να μονιμοποιηθείς.

Αποσυνδεδεμένος tsixlas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 28, 2007, 07:10:11 μμ »

Αν σε πάρουν σε ιδιωτικό σχολείο σαν ωρομίσθιο με μειωμένο ωράριο (8 ώρες) για την φετινή σεζόν, τότε:

Συγκεντρώνεις μόρια τα οποία θα προστεθούν στον πίνακα αναπληρωτών Δευτεροβάθμιας?

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 31, 2007, 11:08:45 πμ »

Αν σε πάρουν σε ιδιωτικό σχολείο σαν ωρομίσθιο με μειωμένο ωράριο (8 ώρες) για την φετινή σεζόν, τότε:

Συγκεντρώνεις μόρια τα οποία θα προστεθούν στον πίνακα αναπληρωτών Δευτεροβάθμιας?

Διαβάζοντας ό,τι έχει ειπωθεί στη συζήτηση παραπάνω έχω κι εγώ τήν ίδια απορία με το συνάδελφο. Απ' ό,τι κατάλαβα, τα μόρια γι τον πίνακα μετράνε εαν και εφόσον απολυθείς έχοντας πλήρες ωράριο. Τί συμβαίνει στην περίπτωση που κάποιος έχει για μια χρονιά μειωμένο ωράριο στο ιδιωτικό και την επόμενη αποφασίσει να δουλέψει αναπληρωτής/ωρομίσθιος στο δημόσιο; Του τα μετράνε αυτά τα μόρια του μειωμένου ωραρίου; Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας απαντήσει άμεσα γιατί σε λίγο θα συναντηθώ για συνέντευξη με διευθυντή ιδιωτικού σχολείου.
Ευχαριστώ.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:06:35 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 31, 2007, 11:34:25 πμ »
Όχι, δεν μετράνε αυτά τα μόρια για τον πίνακα αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 31, 2007, 11:37:52 πμ »
Ευχαριστώ ioanna κι εσένα και το συνάδελφο που μου απάντησε με pm. :)
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος 1Vathmios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 02, 2007, 12:19:09 μμ »
Με τη νέα χρονιά, σκοπεύω να εργαστώ ως δάσκαλος σε ιδιωτικό σχολείο με πλήρες ωράριο και η σύμβασή μου 2ετής.
Ωστόσο, έχω κάνει αίτηση σαν αναπληρωτής και βρίσκομαι στον τρίτο πίνακα - μηδενικής προϋπηρεσίας).

Διαβάζω με προσοχή τα μηνύματά σας παρ'όλα αυτά εξακολουθώ να έχω κάποιες απορίες:

1) Απο τη στιγμή που με καλέσει το δημόσιο (αν γίνει αυτό), για να μετρήσει η προϋπηρεσία μου σαν προϋπηρεσία δημοσίου θα πρέπει να με απολύσει το ιδιωτικό σχολείο ή μπορώ και να παραιτηθώ μετά το τέλος του σχολικού έτους;

2) Με τι διακιολογητικά και από ποιον θα βεβαιώσω την (δημόσια) προϋπηρεσία που θα αποκτήσω μέσω του ιδιωτικού;
Και πότε ακριβώς ζητάω αυτά τα δικαιολογητικά (στην αρχή της χρονιάς; όταν με καλέσουν για ανπληρωτή; στο τέλος της χρονιάς;)




Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 02, 2007, 02:15:08 μμ »
Επειδή είναι περίπλοκα τα πράγματα και δεν μπορώ να στα εξηγήσω γραπτά, γιατί είναι πολλά...

Κάνε ένα τηλέφωνο στη Διεύθυνση Ιδιωτικής Εκπαίδευσης του ΥΠΕΠΘ
τηλεφωνα:  210-344.21.12   και 210-344.27.33

Θα σε εξυπηρετήσουν και θα σε κατατοπίσουν...
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος fibi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 03:32:11 μμ »
Καλησπέρα, είμαι ΠΕ70 και στον πίνακα αναπληρωτών με μηδενική προυπηρεσία. Όπως έχουν τα πράγματα προβλέπεται να με πάρουν Νοέμβρη-Δεκέμβρη. Για την πρώτη χρονιά, όπως διάβασα, μπορώ να δουλέψω σε ιδιωτικό και εαν με καλέσουν ως αναπληρώτρια να παίρνω τα μόρια της περιοχής που με κάλεσαν. Όμως αυτό που με φοβίζει είναι μην τυχόν μου ανανεώσουν τη σύμβαση στο ιδιωτικό και για την επόμενη χρονιά και εγκλωβιστώ για μια διετία στο ιδιωτικό. Υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάτι τετοιο; Ευχαριστώ....  :)
"Είναι τα βλέφαρα μου διάφανες αυλαίες... Όταν τ' ανοίγω βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει.. όταν τα κλείνω βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ..."  Ανδρέας Εμπειρίκος

Βάλτε σκοπό της ζωής σας το ξύπνημα και το φώτισμα του παιδιού!!

Αποσυνδεδεμένος 1Vathmios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 06:29:25 μμ »
Καλησπέρα, είμαι ΠΕ70 και στον πίνακα αναπληρωτών με μηδενική προυπηρεσία. Όπως έχουν τα πράγματα προβλέπεται να με πάρουν Νοέμβρη-Δεκέμβρη. Για την πρώτη χρονιά, όπως διάβασα, μπορώ να δουλέψω σε ιδιωτικό και εαν με καλέσουν ως αναπληρώτρια να παίρνω τα μόρια της περιοχής που με κάλεσαν. Όμως αυτό που με φοβίζει είναι μην τυχόν μου ανανεώσουν τη σύμβαση στο ιδιωτικό και για την επόμενη χρονιά και εγκλωβιστώ για μια διετία στο ιδιωτικό. Υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάτι τετοιο; Ευχαριστώ....  :)

είμαι ακριβώς στην ίδια μοίρα με τα ίδια διλλήματα και φοβερή πίεση απο το ιδιωτικό να υπογράψω αύριο-μεθαύριο.

Georgi@ ευχαριστώ για τη συμβουλή σου μα δυστυχώς δεν θα απευθυνόμουν στους συναδέλφους μας στο forum εδώ αν μπορούσα να πάρω μια απάντηση απο τους υπευθύνους του υπουργείου. ΚΑΘΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΑΠΟ "ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ" αν θέλετε με πιστεύετε  αγαπητοί συνάδελφοι ΚΑΙ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΜΠΑΛΑΚΙ αφού ο καθένας ξέρει τα μισά και με παραπέμπουν συνεχώς σε άλλους.

fibi, αύριο πάλι θα δώσω μια τελευταία ευκαιρία και θα πάρω κι άλλα τηλέφωνα μήπως κάποιος απαντήσει ολοκληρωμένα και υπεύθυνα. Αν όχι, δεν νομίζω να ρισκάρω τον εγκλωβισμό στο ιδιωτικό για τουλάχιστον 2 χρόνια και θα ελπίζω να με πάρουν σε κάποια απο τις αναμενόμενες φάσεις. Αν μάθεις και εσύ κάτι ή κάποιος γνωρίζει/έχει περάσει απο αυτό το στάδιο παρακαλώ ας ανακοινωθεί σε αυτό το topic.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 12:44:27 πμ »
Επειδή είναι περίπλοκα τα πράγματα και δεν μπορώ να στα εξηγήσω γραπτά, γιατί είναι πολλά...

Κάνε ένα τηλέφωνο στη Διεύθυνση Ιδιωτικής Εκπαίδευσης του ΥΠΕΠΘ
τηλεφωνα:  210-344.21.12   και 210-344.27.33

Θα σε εξυπηρετήσουν και θα σε κατατοπίσουν...
georgi@ (ή οποιοσδήποτε άλλος που ξέρει), αφιέρωσε λίγο χρόνο (pleeeeaaseee) να τα γράψεις γιατί όπως φαίνεται στους περισσότερους δεν αρέσουν τα τηλέφωνα με εκτροπές... ;D
Έτσι θα διευκολύνουμε και τους ανθρώπους που απαντάνε στα παραπάνω τηλέφωνα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 01:19:54 πμ »
Tα συγκεκριμενα τηλεφωνα που εδωσε η Georgia ειναι τα τηλεφωνα πληροφοριων ιδιωτικης εκπαιδευσης για την πρωτοβαθμια.
Για τη δευτεροβαθμια τα τηλεφωνα πληροφοριων ειναι 210-3442097 (σε αυτο υπευθυνη ειναι η Ζ.Κουρετα) και το 210-3442233

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 08:09:44 πμ »
Για την πρωτοβάθμια ισχύουν τα εξής:

α) Εάν σε καλέσουν και έχεις σύμβαση με ιδιωτικό σχολείο, μπορείς να αρνηθείς μόνο για μια φορά δείχνοντας τη σύμβαση και χωρίς να σβηστείς από τον πίνακα. Και οι επόμενοι μήνες μετρούν σαν να ήσουν στο δημόσιο.

β) Τα χρήματα είναι όσα στο δημόσιο και όλες οι διαδικασίες ελέγχονται από την πρωτοβάθμια.

γ) Η προυπηρεσία αποδεικνύεται από την πρωτοβάθμια εφόσον όλα τα χαρτιά σου τα έχουν αυτοί και όχι το σχολείο. 
Προσοχη πρέπει να σας ζητήσουν εγγραφή στην ιδιωτική επετηρίδα.

δ) Τα μόρια της ιδιωτικής εκπαιδευσης μετρούν μετά τον πρώτο χρόνο μας στο δημόσιο.

Κατι άλλο; Αν θυμηθώ θα σας πω. Μπορείτε να επισκεφθείτε την Ομοσπονδία Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Λειτουργών Ελλάδας http://www.oiele.gr

ΥΓ: Εάν καμιά φορά απευθύνεστε σε μένα και δεν απαντάω, στείλτε μου ένα προσωπικό μήνυμα για να το δω. Δεν μπαίνω σε κάθε θέμα και δεν το είδα εγκαίρως. Sorry.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 09:32:36 πμ »
...Αν όχι, δεν νομίζω να ρισκάρω τον εγκλωβισμό στο ιδιωτικό για τουλάχιστον 2 χρόνια...

Η σύμβαση δεν σε εγκλωβίζει, απλά σε κατοχυρώνει στην περίπτωση που θελήσει το αφεντικό να σε διώξει (να σου δώσει, δηλαδή, την αποζημίωση που δικαιούσαι). Αλίμονο αν δεν μπορείς να παραιτηθείς! Αν δηλαδή προκύψει ένα πρόβλημα υγείας ("χτύπα ξύλο"!!!) σε αναγκάζουν να δουλεύεις?
Διάβασε καλά τους όρους της σύμβασης και πάρε τηλέφωνο και στην επιθεώρηση εργασίας.
Για φέτος έχεις καλυφθεί από την εγκύκλιο (εφόσον σε καλέσουν αναπληρωτή υποχρεούσαι να παραμείνεις στο ιδιωτικό και παίρνεις μόρια προϋπηρεσίας δημοσίου).
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.135 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.