*

Αποστολέας Θέμα: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;  (Αναγνώστηκε 175646 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #196 στις: Ιούνιος 09, 2010, 01:10:18 πμ »
Φίλη/ε gekal σε χαιρετώ μιας και έχουμε καιρό να τα πούμε. Με λύπη μου διαπιστώνω την ασχετοσύνη κάποιων γυρω απο τις προσλήψεις της ειδικής και το χειρότερο την ευκολία με την οποία ξεστομίζονται ειδήσεις ράδιο αρβύλα με στόχο τη δημιουργία εντυπώσεων. Ξέρεις καλά οτι την ειδική αγωγή όσοι δεν την έζησαν δεν δικαιούνται να μιλούν. Να σαι καλά έχουμε πάντοτε ανάγκη τις πολύτιμες απόψεις σου.

Σε ενοχλεί η ασχετοσύνη εσένα που άνοιξες ένα τέτοιο θέμα με έναν τόσο απαράδεκτο τίτλο και μετά έψαχνες να βρεις πού είναι αυτό το τέλος και δεν ήξερες καν τον νόμο ; Ούτε βέβαια ξέρεις τι αναγνωρίστηκε, ούτε σε ποιους, ούτε γιατί. Οι περισσότεροι που ποστάρουν εδώ δεν ξέρουν ούτε έχουν ψάξει.
Είναι γνωστό ότι στο internet και τα forum ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Ειδικά, όμως σε αυτό το θέμα (γνωρίζω πολύ καλά τι έγινε με τους πρώην καθηγητές του ΟΑΕΔ) το 90% είναι παραπληροφόρηση ίσως σε άλλες περιπτώσεις από άγνοια ίσως σε άλλες περιπτώσεις πονηρή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:49:29 »

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #197 στις: Ιούνιος 09, 2010, 01:22:29 πμ »
Καλά...... Δεν μιλάω για το σύνολο αλλά για κάποιους. Και γνωρίζετε πολύ καλά αυτούς τους κάποιους. Δεν μιλάω για τους 2000 φιλολόγους αλλά για τα 200 - 300 άτομα που με τον ένα ή άλλο τρόπο βολεύτηκαν. Κατανοητό? Δεν ισοπεδώνω τα πάντα.... Μιλάω για αυτά τα λίγα άτομα που φέτος οι υπόλοιποι θα μείνουν έξω. Αλλά δεν είναι μόνο οι ΟΑΕΔΙΤΕΣ. Κατανοητό? Τώρα αν κάποιος χάνει το διορισμό του εξαιτίας του ΟΑΕΔΙΤΗ αλλά έχει μόρια από ΠΔΣ κτλ. έστω και 1 μόριο, τότε εξοργίζομαι. Κατανοητό? Γιατί φέτος ίσως κάποιοι μείνουν έξω από το σύστημα για 0,01 μόριο.
  Α! Ναι, καθόμαστε στον καναπέ μας. Για αυτό και κάποιοι διορίζονται τώρα. Είναι θέμα χρόνου όμως να γίνει η ανατροπή. Περιμένετε και έρχεται.
  Δεν έχω χρήματα να διαθέσω για δικαστήρια. Αλλά και ακόμη αν είχα δεν θα τα έδινα για να παλέψω για κάτι που το αποτέλεσμα μάλλον θα είναι αρνητικό.
 Όμως στο φόρουμ δεν θα μου απαγορέψει κανείς να λέω τη γνώμη μου. Δεν με πείσατε.

Η ΠΔΣ δεν ειναι υποχρεωτικη για να την παρακολουθησει ο μαθητης ενω το πρωινο μαθημα ειναι υποχρεωτικο.Επομενως που θελει περισσοτερη προσπαθεια απο την πλευρα του καθηγητη  ??? Που ειναι το μεγαλυτερο ζορι? Π.χ. τι πιθανοτητες εχει ενας πρωινος καθηγητης να φαει ακυρο σε μια προσπαθεια του να κρατησει ή να φερει τους μαθητες παραπανω ωρα/ωρες  ??? Μηπως γινεται μια εσκεμμενη ισοπεδωση και απαξιωση και καλα στο ονομα του βαθμου ΑΣΕΠ λιγο παρακατω απο την βαση των διοριστεων? Γιατι αυτη την "γλωσσα" μιλαει η Διαμαντω και η Χριστοφιλοπουλου 7 μηνες τωρα
Επικαλουνται και οι δυο τους την δικαιοσυνη εφαρμοζοντας αδικους νομους .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2010, 01:27:40 πμ από physicaest »

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #198 στις: Ιούνιος 09, 2010, 01:41:09 πμ »
Και  κάπως έτσι αναγόμαστε στο αρχικό μας ερώτημα-δίλημμα που αφορά το ποιος είναι πιο άξιος καθηγητής.Αυτός που στον ασεπ γράφει 72,5 (διδακτική-παιδαγωγικά μ.ο. 90)και δεν προσλαμβάνεται ούτε ως ωρομίσθιος,ή ο άλλος που έχει προυπηρεσία τυπικά αναγνωρισμένη και ενδεχομένως διορίζεται;Η αλήθεια βρίσκεται,αν το σκεφτούμε χωρίς εμπάθειες,κάπου στη μέση.Όμως θεωρώ απαράδεκτο οι ανθρωποι που περνούν τη βάση στον ασεπ να μην έχουν την ευκαιρία να "ψηθούν"μέσα σε τάξη,ώστε να αποκτήσουν και τις δεξιότητες που διαθέτει κάποιος με προυπηρεσία,παράλληλα με τις πιστοποιημένες θωρητικές τους γνώσεις.
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #199 στις: Ιούνιος 09, 2010, 01:49:21 πμ »
Φίλη/ε gekal σε χαιρετώ μιας και έχουμε καιρό να τα πούμε. Με λύπη μου διαπιστώνω την ασχετοσύνη κάποιων γυρω απο τις προσλήψεις της ειδικής και το χειρότερο την ευκολία με την οποία ξεστομίζονται ειδήσεις ράδιο αρβύλα με στόχο τη δημιουργία εντυπώσεων. Ξέρεις καλά οτι την ειδική αγωγή όσοι δεν την έζησαν δεν δικαιούνται να μιλούν. Να σαι καλά έχουμε πάντοτε ανάγκη τις πολύτιμες απόψεις σου.

Σε ενοχλεί η ασχετοσύνη εσένα που άνοιξες ένα τέτοιο θέμα με έναν τόσο απαράδεκτο τίτλο και μετά έψαχνες να βρεις πού είναι αυτό το τέλος και δεν ήξερες καν τον νόμο ; Ούτε βέβαια ξέρεις τι αναγνωρίστηκε, ούτε σε ποιους, ούτε γιατί. Οι περισσότεροι που ποστάρουν εδώ δεν ξέρουν ούτε έχουν ψάξει.
Είναι γνωστό ότι στο internet και τα forum ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Ειδικά, όμως σε αυτό το θέμα (γνωρίζω πολύ καλά τι έγινε με τους πρώην καθηγητές του ΟΑΕΔ) το 90% είναι παραπληροφόρηση ίσως σε άλλες περιπτώσεις από άγνοια ίσως σε άλλες περιπτώσεις πονηρή.
Κάποιοι άλλοι όμως ξέρουν....γι αυτό ας μην ρίχνουμε λάδι στη φωτιά!! Πρόσφατσ άκουσα ΄σε κουβέντα κοπέλα τεχνικής ειδικότητας να λέει: "Να πάω στον ΟΑΕΔ για να μην φεύγω απ'την πόλη μου ή να πάω ωρομίσθια σε σχολείο ή στην καλύτερη αναπληρώτρια μειωμένου ωραρίου για τρεις κι εξήντα και να είμαι και στ'ανάθεμα...;!" Τα συμπεράσματα δικά σας.........
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:49:29 »

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #200 στις: Ιούνιος 09, 2010, 01:52:14 πμ »
Φίλη/ε gekal σε χαιρετώ μιας και έχουμε καιρό να τα πούμε. Με λύπη μου διαπιστώνω την ασχετοσύνη κάποιων γυρω απο τις προσλήψεις της ειδικής και το χειρότερο την ευκολία με την οποία ξεστομίζονται ειδήσεις ράδιο αρβύλα με στόχο τη δημιουργία εντυπώσεων. Ξέρεις καλά οτι την ειδική αγωγή όσοι δεν την έζησαν δεν δικαιούνται να μιλούν. Να σαι καλά έχουμε πάντοτε ανάγκη τις πολύτιμες απόψεις σου.

Σε ενοχλεί η ασχετοσύνη εσένα που άνοιξες ένα τέτοιο θέμα με έναν τόσο απαράδεκτο τίτλο και μετά έψαχνες να βρεις πού είναι αυτό το τέλος και δεν ήξερες καν τον νόμο ; Ούτε βέβαια ξέρεις τι αναγνωρίστηκε, ούτε σε ποιους, ούτε γιατί. Οι περισσότεροι που ποστάρουν εδώ δεν ξέρουν ούτε έχουν ψάξει.
Είναι γνωστό ότι στο internet και τα forum ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Ειδικά, όμως σε αυτό το θέμα (γνωρίζω πολύ καλά τι έγινε με τους πρώην καθηγητές του ΟΑΕΔ) το 90% είναι παραπληροφόρηση ίσως σε άλλες περιπτώσεις από άγνοια ίσως σε άλλες περιπτώσεις πονηρή.
Κάποιοι άλλοι όμως ξέρουν....γι αυτό ας μην ρίχνουμε λάδι στη φωτιά!! Πρόσφατσ άκουσα ΄σε κουβέντα κοπέλα τεχνικής ειδικότητας να λέει: "Να πάω στον ΟΑΕΔ για να μην φεύγω απ'την πόλη μου ή να πάω ωρομίσθια σε σχολείο ή στην καλύτερη αναπληρώτρια μειωμένου ωραρίου για τρεις κι εξήντα και να είμαι και στ'ανάθεμα...;!" Τα συμπεράσματα δικά σας.........

Εσύ ξέρεις ότι στις τεχνικές ειδικότητες που αναφέρεις για παράδειγμα ότι δεν έχει αναγνωριστεί η προϋπηρεσία ;
Επίσης, η στάση απέναντι σε κάποιο θέμα δεν μπορεί να γίνεται με βάση την περιπτωσιολογία του στυλ "εγω έχω ένα γνωστό που έκανε αυτό"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2010, 02:03:43 πμ από link »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #201 στις: Ιούνιος 09, 2010, 02:05:40 πμ »
Μια χαρά το ξέρω....απλά ήθελα να δείξω τις συνθήκες στις οποίες δούλευαν ως τώρα όλοι αυτοί που τους αναγνωρίστηκε η προυπηρεσία....δίπλα στο σπίτι τους και τώρα να επικαλούνται ότι είναι αδικημένοι.....τη στιγμή που άλλοι πέρασαν το μανίκι του ΑΣΕΠ....πήραν τα παιδιά τους και τα μπογαλάκια τους και όργωναν την Ελλάδα...!!! Έτσι....για να μην μπερδεύουμε τα μπούτια μας....!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #202 στις: Ιούνιος 09, 2010, 02:12:36 πμ »
Τι σχέση έχει ο ΑΣΕΠ με την αναγνώριση της προϋπηρεσίας ;
Η προϋπηρεσία δεν πρέπει να μετράει σε καθηγητές οι οποίοι εργάζονται σε σχολεία κοντά στο σπίτι τους ;

Μια χαρά το ξέρω....απλά ήθελα να δείξω τις συνθήκες στις οποίες δούλευαν ως τώρα όλοι αυτοί που τους αναγνωρίστηκε η προυπηρεσία....δίπλα στο σπίτι τους και τώρα να επικαλούνται ότι είναι αδικημένοι.....τη στιγμή που άλλοι πέρασαν το μανίκι του ΑΣΕΠ....πήραν τα παιδιά τους και τα μπογαλάκια τους και όργωναν την Ελλάδα...!!! Έτσι....για να μην μπερδεύουμε τα μπούτια μας....!!

Το ως τώρα είναι παραπληροφόρηση αφού αυτοί που τους αναγνωρίστηκε η προϋπηρεσία δεν μπορούν να προσληφθούν στον ΟΑΕΔ από το 2006-2007 και μετά γιατί δεν ζητούνται οι ειδικότητές τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2010, 02:41:22 πμ από link »

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #203 στις: Ιούνιος 09, 2010, 07:45:33 πμ »
Εξοργίζεται για τον ίδιο λόγο που εξοργίζομαι κι εγώ. Γιατί έχετε φαγωθεί όλοι με το γεγονός οτι κινούμαστε εναντίον μιας ομάδας και όχι του συνόλου. Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εσείς τι κάνατε? εμείς τουλάχιστον αντιδράσαμε σε κάτι, και αντιδράσαμε πραγματικά και όχι μέσα από έναν υπολογιστή φωνάζοντας απλά για την τόση αδικία. Εξοργίζεται γιατί απλά γίνεται λόγος για σιβ., ΠΔΣ, εκκλησιαστικά αλλά για πράξεις ούτε κουβέντα, στο χέρι σας είναι να αντιδράσετε. Εξοργίζεται με τη νοοτροπία του Έλληνα που περιμένει πάντα άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα και μέχρι να γίνει αυτό φωνάζει και τους βρίζει και όταν οι άλλοι πετύχουν κάτι τότε τα κατάφεραν όλοι μαζί. Και για να μην παρεξηγούμε τα πράγματα δεν κινούμαστε εναντίον των παιδιών που δούλεψαν στον ΟΑΕΔ αλλά εναντίον ενός νόμου. Προσωπικά δεν έχω τίποτα εναντίον τους και πιστεύω ούτε και κανένας άλλος από τους συμμετέχοντες στην προσφυγή.

Δεν είναι έτσι και το ξέρουμε όλοι συναδέλφισσα. Δεν κινηθήκατε απλά κατά ενός νόμου και αλλά συγκεκριμένα κατά ανθρώπων. Έχετε χρησιμοποιήσει τα ονόματά μας. Τα ονόματά μας βρίσκονται σε φακέλους Πρωτοδικείου. Σε γραφεία δικηγόρων.
Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. ΝΑΙ κινηθήκατε αποκλειστικά και μόνο εναντίον μας και γράφετε οι περισσότεροι στο φόρουμ μειωτικά και απαξιωτικά εναντίον μας. Χρόνια τώρα κλείνετε τα μάτια σας σε όλες τις ύποπτες προϋπηρεσίες με τις οποίες ο γιος ή κόρη διευθυντή παντός καιρού βολεύτηκε και διορίστηκε από την ΠΔΣ.
Επίσης με την προϋπηρεσία από την Ειδική Αγωγή. Ξέρεις πόσοι με κάποια σεμινάρια (πληρωμένα) πήραν κάποια βεβαίωση και δούλεψαν στην Ειδική Αγωγή; Δεν μιλώ για αυτούς που εργάστηκαν με κάποιο μεταπτυχιακό και προσέφεραν πολλά.

Κινηθήκατε αποκλειστικά και μόνο εναντίον μας και προσπαθήσατε (χωρίς οι περισσότεροι να έχετε έννομο συμφέρον γιατί και κάποιοι είναι μόνιμοι αλλά πήγατε αναπληρωτές και δεν χάσατε τη δουλειά σας εξ αιτίας μας)να μας εξοντώσετε . Αυτός ήταν ο στόχος σας. Η ψυχολογική μας εξόντωση.

1. Κλείσατε τα μάτια σας στις Βασικές Αρχές του Συντάγματος.
2. Κλείσατε τα μάτια σας στις Γνωμοδοτήσεις του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους
3. Κλείσατε τα μάτια σας στις Προτάσεις του Συνηγόρου του Πολίτη.
4. Κλείσατε τα αυτιά σας στις εκκλήσεις μας για βοήθεια.
5. Μια ομάδα συναδέλφων σας πετάχτηκε στο δρόμο και εσείς αντί να μας στηρίξετε προσπαθήσατε να μας αποτελειώσατε.

Αυτό κάνατε συναδέλφισσα χωρίς να νοιαστείτε αν οι συνάδελφοί σας έχουν παιδιά να ταϊσουν.

Τέλος, θέλω να ξέρετε πως εγώ προσωπικά δεν σας κρατώ κακία γιατί ξέρω πως κάποιοι σας υποκίνησαν για αυτή σας την κίνηση.
Και δεν αναφέρομαι στην προσφυγή κατά του νόμου, (που είναι αναφαίρετο δικαίωμά σας) αλλά στο ότι χρησιμοποιήσατε τα ονόματά μας.Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που δηλώσαμε ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ.
Τελικά, Ο Θεός  μας βοήθησε και πάλι.

Πως βγάζω αυτό το συμπέρασμα;Ανήμερα του Αγίου Γεωργίου κατατέθηκε η ρύθμιση. Ανήμερα της Αγίας Ειρήνης ψηφίστηκε το νομοσχέδιο. Ανήμερα του Αγίου Χαραλάμπους αναβλήθηκε το πρώτο δικαστήριο.Όσο για την νέα αναβολή όλο και κάποιος Άγιος θα άκουσε τις προσευχές μας.

ΥΓ
Από σένα δέχομαι πως δεν έχεις κάτι εναντίον μας, αλλά άσε με για τους υπόλοιπους να έχω κάποιες επιφυλάξεις

Υπερμαχία.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #204 στις: Ιούνιος 09, 2010, 09:03:00 πμ »
Φίλη/ε gekal σε χαιρετώ μιας και έχουμε καιρό να τα πούμε. Με λύπη μου διαπιστώνω την ασχετοσύνη κάποιων γυρω απο τις προσλήψεις της ειδικής και το χειρότερο την ευκολία με την οποία ξεστομίζονται ειδήσεις ράδιο αρβύλα με στόχο τη δημιουργία εντυπώσεων. Ξέρεις καλά οτι την ειδική αγωγή όσοι δεν την έζησαν δεν δικαιούνται να μιλούν. Να σαι καλά έχουμε πάντοτε ανάγκη τις πολύτιμες απόψεις σου.

Σε ενοχλεί η ασχετοσύνη εσένα που άνοιξες ένα τέτοιο θέμα με έναν τόσο απαράδεκτο τίτλο και μετά έψαχνες να βρεις πού είναι αυτό το τέλος και δεν ήξερες καν τον νόμο ; Ούτε βέβαια ξέρεις τι αναγνωρίστηκε, ούτε σε ποιους, ούτε γιατί. Οι περισσότεροι που ποστάρουν εδώ δεν ξέρουν ούτε έχουν ψάξει.
Είναι γνωστό ότι στο internet και τα forum ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Ειδικά, όμως σε αυτό το θέμα (γνωρίζω πολύ καλά τι έγινε με τους πρώην καθηγητές του ΟΑΕΔ) το 90% είναι παραπληροφόρηση ίσως σε άλλες περιπτώσεις από άγνοια ίσως σε άλλες περιπτώσεις πονηρή.

Μιας και το θέτεις προσωπικά αυτό που ενοχλεί εμένα είναι πως άτομα που υπέγραφαν συμβάσεις, όπως εσύ, σε κάθε καρυδιάς καρύδι υπουργείο άσχετο με το ΥΠΕΠΘ, κατάφεραν να μεταφέρουν την προυπηρεσία τους, ενώ άλλοι με μεγαλύτερη θητεία σε άλλες θέσεις δεν πετυχαν το ίδιο. Όλα αυτά βγάζουν λεξάριθμο 11888 link, ΤΥΧΑΙΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ;;;

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #205 στις: Ιούνιος 09, 2010, 09:35:38 πμ »
Το κράτος Ελλάδα είναι ένα και έχει υπουργεία στα οποία το ίδιο το κράτος δίνει τη δυνατότητα να έχουν δημόσια σχολεία. Πώς είναι δυνατόν να γίνεται διαχωρισμός ενός υπουργείου και τα άλλα να τα λες "κάθε καρυδιάς καρύδι";

H προϋπηρεσία ως προσόν, σε ένα ΔΗΜΟΣΙΟ σχολείο και μάλιστα με το ίδιο πρόγραμμα σπουδών, τα ίδια βιβλία κ.τ.λ. (TEE), δεν έχει σημασία αν προσφέρεται σε ένα σχολείο του υπουργείου Παιδείας ή Απασχόλησης ή άλλο. Άλλωστε την ίδια πολύ απλή λογική ισονομίας εφαρμόζει και το νέο νομοσχέδιο αναγνωρίζοντας την προϋπηρεσία και στα ΤΕΕ του ΟΤΕΚ. Όπως επίσης επίσης αναγνωρίζεται και η προϋπηρεσία από κάθε δημόσιο σχολείο της Ε.Ε. και γι' αυτό άλλωστε και ο Συνήγορος του Πολίτη έχει γνωμοδοτήσει υπέρ των πρών καθηγητών του ΟΑΕΔ.

Αυτοί οι διαχωρισμοί υπουργείων και σχολείων εξυπηρετούν κάποια συμφέροντα όσων θέλουν να έχουν αυτή την οπτική γωνία.

Από trendy χιούμορ καλά τα πας μακάρι να είχες και λίγη γνώση του θέματος.

υ.γ. Δεν είναι προσωπικο αλλά εσύ προσωπικά ξεκίνησες νέο θέμα με αυτό τον τίτλο ενώ υπήρχε θέμα για την προσφυγή αλλού.

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #206 στις: Ιούνιος 09, 2010, 09:40:32 πμ »
Και ξέχασα τι εννοείς : "άλλοι με μεγαλύτερη θητεία σε άλλες θέσεις δεν πετυχαν το ίδιο." ;

Αποσυνδεδεμένος Zizelaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #207 στις: Ιούνιος 09, 2010, 09:41:33 πμ »
Να δούμε σε ποιον Άγιο θα δικαιωθούμε και θα τους πετάξουμε όλους έξω.

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #208 στις: Ιούνιος 09, 2010, 09:51:03 πμ »
Να δούμε σε ποιον Άγιο θα δικαιωθούμε και θα τους πετάξουμε όλους έξω.

Πώς φαίνεται ότι η επίθεση γίνεται εναντίον ατόμων και όχι κατά ενός νόμου !!!! 

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #209 στις: Ιούνιος 09, 2010, 10:06:39 πμ »
Εξοργίζεται για τον ίδιο λόγο που εξοργίζομαι κι εγώ. Γιατί έχετε φαγωθεί όλοι με το γεγονός οτι κινούμαστε εναντίον μιας ομάδας και όχι του συνόλου. Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εσείς τι κάνατε? εμείς τουλάχιστον αντιδράσαμε σε κάτι, και αντιδράσαμε πραγματικά και όχι μέσα από έναν υπολογιστή φωνάζοντας απλά για την τόση αδικία. Εξοργίζεται γιατί απλά γίνεται λόγος για σιβ., ΠΔΣ, εκκλησιαστικά αλλά για πράξεις ούτε κουβέντα, στο χέρι σας είναι να αντιδράσετε. Εξοργίζεται με τη νοοτροπία του Έλληνα που περιμένει πάντα άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα και μέχρι να γίνει αυτό φωνάζει και τους βρίζει και όταν οι άλλοι πετύχουν κάτι τότε τα κατάφεραν όλοι μαζί. Και για να μην παρεξηγούμε τα πράγματα δεν κινούμαστε εναντίον των παιδιών που δούλεψαν στον ΟΑΕΔ αλλά εναντίον ενός νόμου. Προσωπικά δεν έχω τίποτα εναντίον τους και πιστεύω ούτε και κανένας άλλος από τους συμμετέχοντες στην προσφυγή.

Δεν είναι έτσι και το ξέρουμε όλοι συναδέλφισσα. Δεν κινηθήκατε απλά κατά ενός νόμου και αλλά συγκεκριμένα κατά ανθρώπων. Έχετε χρησιμοποιήσει τα ονόματά μας. Τα ονόματά μας βρίσκονται σε φακέλους Πρωτοδικείου. Σε γραφεία δικηγόρων.
Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. ΝΑΙ κινηθήκατε αποκλειστικά και μόνο εναντίον μας και γράφετε οι περισσότεροι στο φόρουμ μειωτικά και απαξιωτικά εναντίον μας. Χρόνια τώρα κλείνετε τα μάτια σας σε όλες τις ύποπτες προϋπηρεσίες με τις οποίες ο γιος ή κόρη διευθυντή παντός καιρού βολεύτηκε και διορίστηκε από την ΠΔΣ.
Επίσης με την προϋπηρεσία από την Ειδική Αγωγή. Ξέρεις πόσοι με κάποια σεμινάρια (πληρωμένα) πήραν κάποια βεβαίωση και δούλεψαν στην Ειδική Αγωγή; Δεν μιλώ για αυτούς που εργάστηκαν με κάποιο μεταπτυχιακό και προσέφεραν πολλά.

Κινηθήκατε αποκλειστικά και μόνο εναντίον μας και προσπαθήσατε (χωρίς οι περισσότεροι να έχετε έννομο συμφέρον γιατί και κάποιοι είναι μόνιμοι αλλά πήγατε αναπληρωτές και δεν χάσατε τη δουλειά σας εξ αιτίας μας)να μας εξοντώσετε . Αυτός ήταν ο στόχος σας. Η ψυχολογική μας εξόντωση.

1. Κλείσατε τα μάτια σας στις Βασικές Αρχές του Συντάγματος.
2. Κλείσατε τα μάτια σας στις Γνωμοδοτήσεις του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους
3. Κλείσατε τα μάτια σας στις Προτάσεις του Συνηγόρου του Πολίτη.
4. Κλείσατε τα αυτιά σας στις εκκλήσεις μας για βοήθεια.
5. Μια ομάδα συναδέλφων σας πετάχτηκε στο δρόμο και εσείς αντί να μας στηρίξετε προσπαθήσατε να μας αποτελειώσατε.

Αυτό κάνατε συναδέλφισσα χωρίς να νοιαστείτε αν οι συνάδελφοί σας έχουν παιδιά να ταϊσουν.

Τέλος, θέλω να ξέρετε πως εγώ προσωπικά δεν σας κρατώ κακία γιατί ξέρω πως κάποιοι σας υποκίνησαν για αυτή σας την κίνηση.
Και δεν αναφέρομαι στην προσφυγή κατά του νόμου, (που είναι αναφαίρετο δικαίωμά σας) αλλά στο ότι χρησιμοποιήσατε τα ονόματά μας.Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που δηλώσαμε ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ.
Τελικά, Ο Θεός  μας βοήθησε και πάλι.

Πως βγάζω αυτό το συμπέρασμα;Ανήμερα του Αγίου Γεωργίου κατατέθηκε η ρύθμιση. Ανήμερα της Αγίας Ειρήνης ψηφίστηκε το νομοσχέδιο. Ανήμερα του Αγίου Χαραλάμπους αναβλήθηκε το πρώτο δικαστήριο.Όσο για την νέα αναβολή όλο και κάποιος Άγιος θα άκουσε τις προσευχές μας.

ΥΓ
Από σένα δέχομαι πως δεν έχεις κάτι εναντίον μας, αλλά άσε με για τους υπόλοιπους να έχω κάποιες επιφυλάξεις

Υπερμαχία.

Θρησκευτικό παραλήρημα λέγεται αυτό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161392
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.