*

Αποστολέας Θέμα: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;  (Αναγνώστηκε 175705 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #420 στις: Ιούνιος 27, 2010, 06:55:25 μμ »
Εγώ έχω πτυχίο απο την δεκαετία του 80 και μου λες πως απέκτησα την προυπηρεσία μου στον ΟΑΕΔ ρε τσουτσέκια.
Έπρεπε να έχω διοριστεί απο την δεκαετία του 90 με προυπηρεσία απο το ΥΠΕΠΘ.  Αλλά ποτέ δεν  με κάλεσαν στο ΥΠΕΠΘ ( γιατί δεν είχα μέσο) και ας έκανα τα χαρτίά μου απο το 1987.


Έγω στη θέση σου θα είχα αλλάξει 3 φορές επάγγελμα αν ήταν να διοριστώ απ΄το 87.
Με τέτοια ψυχολογία και που διορίζεσαι εκτός από το εγώ σου που θα ικανοποιήσεις, έχεις ελάχιστα έως τίποτα να δώσεις. Κι επειδή σε διαβάζω φαγωμένος, εννοώ τις π......ες σου, στην υγεία σου εστω και με σόδα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:18:50 »

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #421 στις: Ιούνιος 27, 2010, 07:16:45 μμ »
Aλήθεια γιατί τόση αγωνία των ΟΑΕΔΙΤΩΝ να μπουν στο 24μηνο;

Κάτι καλό ετοιμάζεται και το... μυρίστηκαν τα αρπαχτικά!

Η επιτροπή αγώνα του 24μήνου όμως είναι προετοιμασμένη αυτή τη φορά και

ετοιμάζεται να υπερασπίσει νόμιμα τα διακαιώματα των μελών της !

Αυτή τη φορά θα μιλήσουν οι νόμοι και όχι τα ρουσφέτια!
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #422 στις: Ιούνιος 27, 2010, 07:32:34 μμ »
Απ΄το στόμα σου...
ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θίγεται απ΄την απορρόφηση του 24μήνου στη μεταβατική. Τουναντίον. Ωφελούνται και οι του 40% και οι επιλαχόντες διοριστέοι. Θάπρεπε όλοι να είναι στο πλευρό μας.

Εκτός από κάποιους χαμερπείς και εμπαθείς που χαίρονται με την αγωνία των υπολοίπων.

Τέτοιες χαρές τους τις χαρίζουμε.

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #423 στις: Ιούνιος 27, 2010, 08:11:07 μμ »
στην ομάδα του 24μηνου είμαι και εγώ dmath και έχω δώσει και χρήματα μάλιαστα αν θες να ξέρεις,και δικαιούμαι να είμαι γιατι οι 23,5 μήνες προυπηρεσία είναι από υπεπθ(κατόπιν 3 επιτυχιών στον ασεπ) και οι 2, 5 απο οαεδ.ΔΕν με ρώτησε κανείς από που προέρχεται μήνα προς μήνα η προυπηρεσία μου... ΄προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να ξαναδώσω εξετάσεις γιατί θα πιάσω τη βάση όπως έγινε και τις άλλες 3 φορές..Δε φοβάμαι να αγωνιστώ...το έχω αποδείξει με τις περγαμηνές μου....μπορεί να ακούγομαι αλαζονική αλλά μάλλον αγανακτισμένη θα έλεγα πως είμαι....αντι να μας απασχολεί πώς θα ξεπεράσουμε το σκόπελο που ορθώνεται μπροστά μας -αμω- τρωγόμαστε μεταξύ μας....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:18:50 »

Αποσυνδεδεμένος sefe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #424 στις: Ιούνιος 27, 2010, 08:22:23 μμ »
Απ΄το στόμα σου...
ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θίγεται απ΄την απορρόφηση του 24μήνου στη μεταβατική. Τουναντίον. Ωφελούνται και οι του 40% και οι επιλαχόντες διοριστέοι. Θάπρεπε όλοι να είναι στο πλευρό μας.


Παραμύθια,
όσοι περισσότεροι διορίζονται με τις ρυθμίσεις τόσο λιγότεροι θα είναι αυτοί που θα προσληφθούν στον επόμενο ΑΣΕΠ, κάτι που ήδη έγινε στους γυμναστές με τις 48 θέσεις του τελευταίου ΑΣΕΠ .



Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #425 στις: Ιούνιος 27, 2010, 09:13:45 μμ »
Κάνεις λάθος sefe.
Με τις ρυθμίσεις της μεταβατικής αν διοριστούν θα διοριστούν όσο κατοχύρωναν δικαίωμα διορισμού φέτος.
Δεν θα έπρεπε κατά τη γνώμη σου να διοριστούν αυτοί οι συνάδελφοι;
Αν η απάντηση είναι όχι, τότε τι θα συμβεί στους επόμενους; Όποτε θέλουν οι ιθύνοντες θα λένε συγνώμη δεν σας διορίζουμε παρόλους τους νόμους που εμείς οι ίδιοι ψηφίσαμε και σας έδιναν δικαίωμα διορισμού; 
Δυστυχώς τέτοια πολιτική πάνε να εφαρμόσουν όταν λένε ότι δεν θα ξαναυπάρξουν διοριστέοι.
Ας σκεφτόμαστε λοιπόν πιο σφαιρικά και πιο μακροπρόθεσμα.
Και σε καμία περίπτωση δεν είναι λύση να μη διοριστούν όσοι το δικαιούνταν για να διοριστούν οι επόμενοι.
Γιατί και οι επόμενοι των επόμενων θα σκεφτούν το ίδιο... Και φίδι που μας έφαγε όλους.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #426 στις: Ιούνιος 27, 2010, 10:01:35 μμ »
Άκουσα την Υπερμαχία στο ραδιόφωνο και κόντεψα να σκάσω από τα γέλια. Ούτε απλός απόφοιτος γυμνασίου δεν μιλάει τόσο χάλια.Γραμματική και συντακτικό ΜΗΔΕΝ.

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #427 στις: Ιούνιος 27, 2010, 11:04:33 μμ »
στην ομάδα του 24μηνου είμαι και εγώ dmath και έχω δώσει και χρήματα μάλιαστα αν θες να ξέρεις,και δικαιούμαι να είμαι γιατι οι 23,5 μήνες προυπηρεσία είναι από υπεπθ(κατόπιν 3 επιτυχιών στον ασεπ) και οι 2, 5 απο οαεδ.ΔΕν με ρώτησε κανείς από που προέρχεται μήνα προς μήνα η προυπηρεσία μου... ΄προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να ξαναδώσω εξετάσεις γιατί θα πιάσω τη βάση όπως έγινε και τις άλλες 3 φορές..Δε φοβάμαι να αγωνιστώ...το έχω αποδείξει με τις περγαμηνές μου....μπορεί να ακούγομαι αλαζονική αλλά μάλλον αγανακτισμένη θα έλεγα πως είμαι....αντι να μας απασχολεί πώς θα ξεπεράσουμε το σκόπελο που ορθώνεται μπροστά μας -αμω- τρωγόμαστε μεταξύ μας....

Σέβομαι την αγωνία και το δικαίωμα σου για ένα καλύτερο αύριο! Από τον τρόπο που γράφεις φαίνεται ότι διαφέρεις από τους υπόλοιπους!

Γνώμη μου είναι ότι το λάθος στην όλη ιστορία αρχίζει από την αναλγησία της κάθε ηγεσίας να χειριστεί με το σωστό τρόπο τα διάφορα

ζητήματα που προκύπτουν!

Εξήγησε μου γιατί να πρέπει οπωσδήποτε να μείνουν έξω άτομα που με φυσιολογικές συνθήκες θα διορίζονταν φέτος ;

Γιατί να μην κατεβάσει το όριο κάτω από τους 24 μήνες ;

Φταίω εγώ τώρα, που φτάνοντας στην άκρη του γκρεμού , αναγκάζομαι να τα βάλω μαζί σου ;

Μακάρι η πολιτεία να ήταν άξια να λύσει το πρόβλημα χωρίς να αδικήσει κανένα από τους δυο μας !

Τώρα όμως μου λέει γίνε εσύ ο κακός για να βγάλω την ουρά μου απ'έξω !

Αν ήσουν στη θέση μου τι θα έκανες, απάντησε μου ειλικρινά όμως ...

Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #428 στις: Ιούνιος 28, 2010, 01:52:00 πμ »
Άκουσα την Υπερμαχία στο ραδιόφωνο και κόντεψα να σκάσω από τα γέλια. Ούτε απλός απόφοιτος γυμνασίου δεν μιλάει τόσο χάλια.Γραμματική και συντακτικό ΜΗΔΕΝ.

Η αλήθεια είναι οτι έχεις σκάσει απο το κακό σου και όχι απ τα γέλια.
Να λες όλη την αλήθεια τενεκέ ξεγάνωτε και όχι την μισή .
Για ποιο πράγμα;Για τον εκπληκτικό τροπο που μιλούσε;Για τα συντακτικά και γραμματικά λάθη;Μπορεί να κάνω και εγώ μερικά αλλά δεν ειμαι πρόεδρος συλλόγου!Απόφοιτος δημοτικού θα έκανε λιγότερα

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #429 στις: Ιούνιος 28, 2010, 06:23:07 πμ »
Άκουσα την Υπερμαχία στο ραδιόφωνο και κόντεψα να σκάσω από τα γέλια. Ούτε απλός απόφοιτος γυμνασίου δεν μιλάει τόσο χάλια.Γραμματική και συντακτικό ΜΗΔΕΝ.

Η αλήθεια είναι οτι έχεις σκάσει απο το κακό σου και όχι απ τα γέλια.
Να λες όλη την αλήθεια τενεκέ ξεγάνωτε και όχι την μισή .
Για ποιο πράγμα;Για τον εκπληκτικό τροπο που μιλούσε;Για τα συντακτικά και γραμματικά λάθη;Μπορεί να κάνω και εγώ μερικά αλλά δεν ειμαι πρόεδρος συλλόγου!Απόφοιτος δημοτικού θα έκανε λιγότερα

Έχεις δίκιο! Είμαστε για γέλια όλοι μας. Αλλά γελάει καλύτερα αυτός που γελάει τελευταία.
Χαίρομαι όμως που είμαι ο διασκεδαστής σας και σας προκαλώ τέτοια συναισθήματα. Δεν είμαι επαγγελματίας συνδικαλιστής και δικαιούμαι να κάνω όσα λάθη θέλω στις συνεντεύξεις μου, φτάνει να λέω την αλήθεια.

ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ:

http://clubs.pathfinder.gr/kathigites/801843?forum=70485&read=674

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #430 στις: Ιούνιος 28, 2010, 08:15:19 πμ »
Άκουσα την Υπερμαχία στο ραδιόφωνο και κόντεψα να σκάσω από τα γέλια. Ούτε απλός απόφοιτος γυμνασίου δεν μιλάει τόσο χάλια.Γραμματική και συντακτικό ΜΗΔΕΝ.

Η αλήθεια είναι οτι έχεις σκάσει απο το κακό σου και όχι απ τα γέλια.
Να λες όλη την αλήθεια τενεκέ ξεγάνωτε και όχι την μισή .
Για ποιο πράγμα;Για τον εκπληκτικό τροπο που μιλούσε;Για τα συντακτικά και γραμματικά λάθη;Μπορεί να κάνω και εγώ μερικά αλλά δεν ειμαι πρόεδρος συλλόγου!Απόφοιτος δημοτικού θα έκανε λιγότερα

Έχεις δίκιο! Είμαστε για γέλια όλοι μας. Αλλά γελάει καλύτερα αυτός που γελάει τελευταία.
Χαίρομαι όμως που είμαι ο διασκεδαστής σας και σας προκαλώ τέτοια συναισθήματα. Δεν είμαι επαγγελματίας συνδικαλιστής και δικαιούμαι να κάνω όσα λάθη θέλω στις συνεντεύξεις μου, φτάνει να λέω την αλήθεια.

ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ:

http://clubs.pathfinder.gr/kathigites/801843?forum=70485&read=674
Μάλλον αδυνατεί το μυαλουδάκι σου να καταλάβει ότι δεν ακούγεσαι σαν καθηγήτρια αλλά σαν να έχεις κατέβει από το βουνό

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #431 στις: Ιούνιος 28, 2010, 11:31:17 πμ »
Άκουσα την Υπερμαχία στο ραδιόφωνο και κόντεψα να σκάσω από τα γέλια. Ούτε απλός απόφοιτος γυμνασίου δεν μιλάει τόσο χάλια.Γραμματική και συντακτικό ΜΗΔΕΝ.

Η αλήθεια είναι οτι έχεις σκάσει απο το κακό σου και όχι απ τα γέλια.
Να λες όλη την αλήθεια τενεκέ ξεγάνωτε και όχι την μισή .
Για ποιο πράγμα;Για τον εκπληκτικό τροπο που μιλούσε;Για τα συντακτικά και γραμματικά λάθη;Μπορεί να κάνω και εγώ μερικά αλλά δεν ειμαι πρόεδρος συλλόγου!Απόφοιτος δημοτικού θα έκανε λιγότερα

Έχεις δίκιο! Είμαστε για γέλια όλοι μας. Αλλά γελάει καλύτερα αυτός που γελάει τελευταία.
Χαίρομαι όμως που είμαι ο διασκεδαστής σας και σας προκαλώ τέτοια συναισθήματα. Δεν είμαι επαγγελματίας συνδικαλιστής και δικαιούμαι να κάνω όσα λάθη θέλω στις συνεντεύξεις μου, φτάνει να λέω την αλήθεια.

ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ:

http://clubs.pathfinder.gr/kathigites/801843?forum=70485&read=674
Μάλλον αδυνατεί το μυαλουδάκι σου να καταλάβει ότι δεν ακούγεσαι σαν καθηγήτρια αλλά σαν να έχεις κατέβει από το βουνό

Η έλλειψη επιχειρημάτων σε κάνει να με βρίζεις αρκετές φορές. Δεν έχω κανένα πρόβλημα, βρίσε με όσο θες αν αυτό σε κάνει να νιώθεις καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος physeye

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #432 στις: Ιούνιος 28, 2010, 12:00:33 μμ »
zagorakis......

τελικά είστε ανώτεροι άνθρωποι.......

αλήθεια οι φωτογραφίες του σπηλιωτόπουλου και του Στυλιανίδη γιατί κατέβηκαν από το site σας ...
 όπως και οι τεμενάδες που κάνατε προεκλογικά υπερ τους ?

Εντάξει ξεπληρώσατε την μία ρύθμιση με την προπαγάνδα σας στρουμφακια....τώρα τι έγινε ?
Άλλαξε η κυβέρνηση και γλύφουμε αλλού ?
Ποιος θα είναι ο επόμενος που θα αγοράσει την ψήφο σας ? Πάλι στην δημοπρασία δεν την βγάλατε ?

Αλλα ξέχασα στρουμφάκια στρουμφάκια τα μπλε ανθρωπάκια αλλά τώρα άλλαξε η κυβέρνηση?

Τις θυμάστε τις αφίσες (γιατί φωτογραφίες δεν ήταν ) που είχατε βγάλει του Σπηλιωτόπουλου και του Μέγα Στυλιανίδη ?

Θυμάστε τους τεμενάδες που κάνατε υπερ τους ?

Που είναι τώρα ? Αυτός ήταν ο Στυλιανίδης που τον βγάζετε και πρώτο σε δημοσκοπήσεις...για να φοβίσετε ποιον ? Δεν καταλάβατε με ποια έχετε να κάνεται πλέον ......






Αποσυνδεδεμένος DreamOn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #433 στις: Ιούνιος 28, 2010, 01:03:18 μμ »
Γεια σας.

Είμαι επιτυχούσα του ασεπ 3 φορές, χάρη σε αυτές τις επιτυχίες με πήραν ωρομίσθια (4 χρόνια τώρα...) και φέτος για πρώτη φορά δίδαξα και στον ΟΑΕΔ. Μη βιαστείτε να πείτε για μέσο. Είχα προσκομίσει βεβαίωση ότι είμαι επιδοτούμενη άνεργη κι έτσι με πήραν (οι επιδοτούμενοι άνεργοι, δλδ όσοι παίρνουν ταμείο ανεργίας) προηγούνται όλων. Και όλ'αυτά σε νησί όπου πήγα ως ωρομίσθια. Τόσο προσεκτική με το 40% ήμουνα που, επειδή κάναμε αιτήσεις πριν βγουν τα αποτελέσματα του ασεπ και δεν ήξερα τη σειρά μου στον πίνακα ωρομισθίων, δεν ήθελα να το διακινδυνεύσω. Κι έτσι, υπολογίζοντας στο περίπου πού θα πάω, έκανα τα χαρτιά μου για όλες τις βαθμίδες και οαεδ. Ήμουν τόσο χαρούμενη και θεωρούσα τον εαυτό μου τυχερό. Μπορεί να πεινούσα αλλά μπροστά ήταν ο διορισμός' τον είχα σίγουρο για του χρόνου. Μετά ξέρετε...ήρθε η περίφημη κατάργηση του 40%, η διαίρεση των διορισμών, η προσθήκη προϋπηρεσίας κι από άλλους φορείς και μας έκαναν άνω κάτω. Μας σακάτεψαν. Προσωπικά, δε μου έφτανε που οι ώρες στον οαεδ ήταν ελάχιστες, αλλά επιπλέον εκεί δε μου είχαν δώσει σωστή βεβαίωση (υπάρχει η απλή τύπου Α κι η άλλη τυπου Β που φέρει και σφραγίδα από Αθήνα και που αυτή πρέπει να προσκομίσω τώρα). Τι τηλέφωνα, τι στείλτε τη με κούριερ...το καθυστερούν. Τώρα πια κινδυνεύω να μη μου περαστεί αυτή η προϋπηρεσία.

Τέλος πάντων έχει κι άλλες λεπτομέρειες που δεν έχει νόημα να πω. Η ουσία είναι πως ΝΙΩΘΩ ΧΑΜΕΝΗ, ΚΟΡΟΙΔΕΜΕΝΗ, ΦΤΥΣΜΕΝΗ. Και τους καταριέμαι. 4 χρόνια δε θα έτρεχα αν δεν υπήρχε η προοπτική του διορισμού. 200 οι βενζίνες, 300 η πληρωμή, κρατάω και 100 για τσίχλες. Η οδήγηση που δεν πληρώνεται, η κούραση...

Και γιατί τα λέω αυτά; Γιατί μπήκα εδώ και βλέπω αντιπαραθέσεις. Πραγματικά δε μας φταίμε εμείς. Αν κάποιοι άλλοι έκαναν σωστές δουλειές, δε θα φαγωνόμασταν μεταξύ μας. Αυτό ήθελα να πω..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161403
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.