*

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???  (Αναγνώστηκε 44921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 31, 2010, 06:35:41 μμ »
Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΥ ΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ
ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ,ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΙΣ ΟΝΟΜΑΣΩ, ΤΗΣ ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΩΘΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ....Ο ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ....ΑΝ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΟΡΘΕΣ) ΩΘΗΣΟΥΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΑΡΑΣΤΡΑΤΗΜΑΤΑ ΟΔΗΓΟΥΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΛΥΣΙΔΩΤΕΣ  ΚΑΡΑΜΠΟΛΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΤΥΧΙΩΝ
ΜΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΤΩΝ ΕΙΣΑΧΘΕΝΤΩΝ ΜΕ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΗ,ΝΟΜΙΜΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ.ΦΥΣΙΚΑ ΟΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ  ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ

προς τι τα κεφαλαία γράμματα; Κανείς από εμάς δεν υποστήριξε την ιδιωτική εκπαίδευση, αν διάβασες τα παραπάνω σχόλια όλων των παιδιών. Και δεν είναι λίγες οι φορές που κάποιοι έχουν αναγκαστεί να κάνουν και συμβιβασμούς προκειμένου να δουλέψουν, πχ Νηπιαγωγός σε θέση βρεφονηπιοκόμου γιατί δεν συνέφερε οικονομικά τον εκάστοτε ιδιώτη. Στις κατατακτήριες που αναφέρεις πρέπει να γνωρίζεις πως ένα μεγάλο ποσοστό επιτυχόντων είναι απο την "πίσω πόρτα". Αυτό το θεωρώ πολύ πιο επικίνδυνο απο την πολιτισμένη κουβέντα που κάνουμε. Στην Ελλάδα αυτό που χρειάζεται είναι μια εκ βάθρων αλλαγή στην φιλοσοφία της παιδείας που θέλουμε να παρέχουμε, μετά να έχουμε πτυχία που να ανταποκρίνονται σε πολύ περισσότερους τομείς απο την αγορά εργασίας του κράτους μας.
Και όπως ανέφερα προηγουμένως, στο εξωτερικό που δεν υπάρχει ο ΑΣΕΠ αλλά το πτυχίο και οτιδήποτε έχει ο καθένας μας στο βιογραφικό του, μια/ένας νηπιαγωγός μπορεί να διδάξει στην Α' και Β' Δημοτικού (πρωτοσχολική αγωγή)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:58:40 »

Αποσυνδεδεμένος hazos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 31, 2010, 07:08:04 μμ »
ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΜΟΥ ΔΕ ΓΡΑΦΕΙ ΜΙΚΡΑ
ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ "ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ" ΤΩΝ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ  ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ
ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ..Ο,ΤΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟ
ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΙΚΟΣΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΕΠΑΡΧΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ,ΟΠΟΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ  ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙ ΚΙ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΑΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΑΓΚΗ.ΚΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΑΠΑΝΗΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ
ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΤΑΝ ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΘΕΤΑΝ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΑΘΗΜΑ ΟΥΡΛΙΑΖΑΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ "ΧΤΙΣΤΗΚΕ" ΜΙΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΑΥΣΤΗΡΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΝΑΘΕΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ.
ΤΑ ΖΗΣΑΜΕ ΩΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΑΥΤΑ ΑΝ ΘΥΜΑΣΑΙ...ΕΓΩ ΤΑ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΑ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΛΟΓΟΥ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΡΤΙΣΤΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙ ΚΙΟΛΑΣ.
ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΛΥΣΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ "ΑΝΟΙΓΟΥΝ" ΘΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ [b]ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ [/b] ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΘΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ  ΚΑΙ ΠΛΗΡΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΧΟΜΕΝΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 31, 2010, 07:11:48 μμ »
Πάλι θα γίνω κακιά.
Ωραία, να μπαίνουν νηπιαγωγοί σε θέσεις δασκάλων και να αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία τους.
Όταν όμως θα το διεκδικήσουν και οι βρεφπονηπιοκόμοι που μπάινουν σε θέσεις νηπιαγωγών, μην διαμαρτυρηθεί κανένας.....
Ό,τι κάνουμε και ότι ζητάμε έχει και άλλες επιπτώσεις που μπορεί να μην φαίνονται τώρα, αλλά θα φανούν στο μέλλον!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος praeceptor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 & ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 31, 2010, 07:18:37 μμ »
Τελικά γιατί μας ωθούν να τρωγόμαστε μεταξύ μας; Φταίνε οι δάσκαλοι για την ανεργία στις υπόλοιπες ειδικότητες; Επειδή καίγεται το δικό μου σπίτι, φταίει το σπίτι του διπλανού που δεν καίγεται;
Είναι απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει τα τελευταία χρόνια!!! Όλοι οι Φιλόλογοι, οι Θεολόγοι, οι Μαθηματικοί και οι Νηπιαγωγοί θέλουν να μπουν στο δημοτικό σχολείο!!! Ρε παιδιά.... οι δάσκαλοι τότε τι θα κάνουν; να τα μαζέψουν και να φύγουν, για να σας αδειάσουν τη γωνιά;
Κι εγώ φιλόλογος σπούδασα και μετά είδα πως δεν πάει η κατάσταση και τελείωσα και το Παιδαγωγικό. Γιατί τα βάζετε με τους δασκάλους που δουλεύουν δεν μπορώ ειλικρινά να το καταλάβω!!
vanitas vanitatis
omnia vanitas

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:58:40 »

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 31, 2010, 07:42:52 μμ »
αν είχαμε καλύτερο εκπαιδευτικό συστημα δεν θα υπήρχε καν αυτή η κουβέντα. Να αναφέρω οτι στον Καναδά για να διοριστεί δασκάλα απο νηπιαγωγός σε τάξη πέραν της -ας την πούμε με τα δικά μας δεδομένα- Γ Δημοτικού, το μόνο που χρειάζεται είναι ένα έτος στο πανεπιστήμιο γιατι γνωρίζουν πολύ καλά οτι η κατάρτισή της είναι τέτοια που δεν χρειάζεται 4ετής φοίτηση όπως γίνεται εδώ στην Ελλάδα. κατατακτίριες και ΑΣΕΠ και φροντιστήρια δεν υπάρχουν, ούτε και αυτή η ασυδοσία στον τρόπο πρόσληψης και μοριοδότησης. Οι βρεφονηπιοκόμοι που αναφέρατε ήδη έχουν ξεσηκωθεί στην Ελλάδα και απαιτούν να χαρακτηρίζονται βρεφονηπιαγωγοί μα οι σπουδές τους δεν τους καλύπτουν (γι'αυτό το λόγο άλλωστε υπάγονται στα επαγγέλματα υγείας αν δεν κάνω λάθος και όχι στην εκπαίδευση). Καθαρά τεχνικά ένας φιλόλογος, μαθηματικός, φυσικός στο δημοτικό σχολείο δεν μπορεί να μπει, εδώ καλά καλά το ξέρεις και εσύ praeceptor οτι ελάχιστα παιδαγωγικά διδαχθήκατε στη σχολή, όπως και διδακτική και δεν προβλέπεται μέχρι στιγμής πρακτική σε τάξη. Δεν σας έχει κάνει ποτέ εντύπωση αυτό; ενώ στην Ελλάδα το πτυχίο του μαθηματικού, Φιλολόγου, Θεολόγου, Φυσικού κλπ έχει συνδεθεί με το σχολείο και την τάξη,, κανείς ποτέ δεν έκανε τον κόπο να βάλει έναν φοιτητή να κάνει πρακτική σε τάξη εάν κ εφόσον το επιθυμεί να διδάξει (και το κράτος του δώσει μια θέση σύμφωνα με τα προσόντα του). περιμένω ποιότητα εκπαίδευσης, που σημαίνει σωστή κατάρτιση και ένα πρόγραμμα να υποστηρίζει τον καθένα απο εμάς και την ειδικότητά του και την εξειδίκευσή του, ανήκω σε τομέα που παραγκωνίζεται ούτως ή άλλως στην Ελλάδα μα θα συνεχίζω να παλεύω για τα παιδιά που το έχουν ανάγκη και για καλή μου τύχη εκτός του εκπαιδευτικού συστήματος αναλαμβάνω απο παιδιά μέχρι και εφήβους. Δεν περιμένω απο το υπουργείο παιδείας να με διορίσει δασκάλα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 31, 2010, 08:05:59 μμ »
αν είχαμε καλύτερο εκπαιδευτικό συστημα δεν θα υπήρχε καν αυτή η κουβέντα. Να αναφέρω οτι στον Καναδά για να διοριστεί δασκάλα απο νηπιαγωγός σε τάξη πέραν της -ας την πούμε με τα δικά μας δεδομένα- Γ Δημοτικού, το μόνο που χρειάζεται είναι ένα έτος στο πανεπιστήμιο γιατι γνωρίζουν πολύ καλά οτι η κατάρτισή της είναι τέτοια που δεν χρειάζεται 4ετής φοίτηση όπως γίνεται εδώ στην Ελλάδα. κατατακτίριες και ΑΣΕΠ και φροντιστήρια δεν υπάρχουν, ούτε και αυτή η ασυδοσία στον τρόπο πρόσληψης και μοριοδότησης. Οι βρεφονηπιοκόμοι που αναφέρατε ήδη έχουν ξεσηκωθεί στην Ελλάδα και απαιτούν να χαρακτηρίζονται βρεφονηπιαγωγοί μα οι σπουδές τους δεν τους καλύπτουν (γι'αυτό το λόγο άλλωστε υπάγονται στα επαγγέλματα υγείας αν δεν κάνω λάθος και όχι στην εκπαίδευση). Καθαρά τεχνικά ένας φιλόλογος, μαθηματικός, φυσικός στο δημοτικό σχολείο δεν μπορεί να μπει, εδώ καλά καλά το ξέρεις και εσύ praeceptor οτι ελάχιστα παιδαγωγικά διδαχθήκατε στη σχολή, όπως και διδακτική και δεν προβλέπεται μέχρι στιγμής πρακτική σε τάξη. Δεν σας έχει κάνει ποτέ εντύπωση αυτό; ενώ στην Ελλάδα το πτυχίο του μαθηματικού, Φιλολόγου, Θεολόγου, Φυσικού κλπ έχει συνδεθεί με το σχολείο και την τάξη,, κανείς ποτέ δεν έκανε τον κόπο να βάλει έναν φοιτητή να κάνει πρακτική σε τάξη εάν κ εφόσον το επιθυμεί να διδάξει (και το κράτος του δώσει μια θέση σύμφωνα με τα προσόντα του). περιμένω ποιότητα εκπαίδευσης, που σημαίνει σωστή κατάρτιση και ένα πρόγραμμα να υποστηρίζει τον καθένα απο εμάς και την ειδικότητά του και την εξειδίκευσή του, ανήκω σε τομέα που παραγκωνίζεται ούτως ή άλλως στην Ελλάδα μα θα συνεχίζω να παλεύω για τα παιδιά που το έχουν ανάγκη και για καλή μου τύχη εκτός του εκπαιδευτικού συστήματος αναλαμβάνω απο παιδιά μέχρι και εφήβους. Δεν περιμένω απο το υπουργείο παιδείας να με διορίσει δασκάλα.



Εγώ πάντως έκανα αγώνα για να μην αναλάβω παιδιά περα από το νηπιαγωγείο, γιατί πολύ απλά πιστεύω ότι δεν είναι δική μου δουλειά. Συνειδησιακά θα είχα πολύ μεγάλο πρόβλημα, παρά το γεγονός ότι θα μπορούσα να τα αναλάβω (και νομικά)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 31, 2010, 08:21:35 μμ »
αν είχες να κάνεις με δυσλεξία πχ, που εδώ ακόμα δεν είμαστε σε θέση επίσημα να μιλάμε για πρώιμη ανίχνευση, συνεπώς στα ΚΔΑΥ θα δεις κανένα διορισμένο με απόσπαση και αυτό απο σπόντα, τι απομένει? ίσως είναι διαφορετική η θέση μου αφού ανήκω και στην ειδική εκπαίδευση  ή δεν διατυπώνω σωστά την άποψή μου. Δεν μου φταίει σε τίποτε ούτε η δασκάλα/ο δάσκαλος ούτε η βρεφονηπιοκόμος. Αυτό που θέλω και κακώς που δεν υπάρχει στην Ελλάδα είναι σωστή παιδεία γιατί ακόμα και στο θεμα της επιλογής της σχολής πολλοί μπορεί να βρέθηκαν είτε τυχαία είτε γιατί σκέφτονται μόνο τον διορισμό και τίποτε παραπάνω. Δεν θέλω να βρεθώ σε τάξη του Δημοτικού, θέλω όμως να αξιοποιήσω τα όσα γνωρίζω, τα όσα εφαρμόζω στην πράξω, κλπ και στα παιδιά του δημοσιου σχολείου που έχουν ειδικές μαθησιακές δυσκολίες. Μάλλον κακώς απάντησα στο όλο θέμα, απλά ηθελα να υποστηρίξω τις συναδέλφους οταν κάποιοι άδικα απαξιώνουν το πτυχίο μας.

Αποσυνδεδεμένος lia*

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 31, 2010, 08:24:10 μμ »
Πάλι θα γίνω κακιά.
Ωραία, να μπαίνουν νηπιαγωγοί σε θέσεις δασκάλων και να αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία τους.
Όταν όμως θα το διεκδικήσουν και οι βρεφπονηπιοκόμοι που μπάινουν σε θέσεις νηπιαγωγών, μην διαμαρτυρηθεί κανένας.....
Ό,τι κάνουμε και ότι ζητάμε έχει και άλλες επιπτώσεις που μπορεί να μην φαίνονται τώρα, αλλά θα φανούν στο μέλλον!
emmaki, η συζήτηση, εαν δεν κάνω λάθος, αναφέρεται στον εάν μπορούν οι νηπιαγωγοί να διδάσκουν στην α΄και β΄ δημοτικού στην περίπτωση που δεν υπάρχουν άλλοι δάσκαλοι και όχι να πάρουμε τη θέση των δασκάλων. Εάν στον κλάδο μας είχαμε τόση απορρόφηση που δεν έφταναν πλέον οι νηπιαγωγοί, ίσως τότε να έπρεπε αν μπουν οι βρεφονηπιοκόμοι. Αλλά και πάλι θα έπρεπε με κάποια επιμόρφωση. Εγώ τουλάχιστον, μόνο σε αυτές τις περιπτώσεις συμφωνώ να μπαίνουν νηπιαγωγοί στο δημοτικό σχολείο και βρεφονηπιοκόμοι στα νηπιαγωγεία. Όπως και να έχει όμως, στην πρώτη περίπτωση μιλάμε για ΑΕΙ και στην άλλη για ΑΕΙ και ΤΕΙ. Ωστόσο, εάν υπήρχε τόσο μεγάλη ανάγκη από άτομα, είναι μια λύση.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 31, 2010, 08:46:57 μμ »
αν είχες να κάνεις με δυσλεξία πχ, που εδώ ακόμα δεν είμαστε σε θέση επίσημα να μιλάμε για πρώιμη ανίχνευση, συνεπώς στα ΚΔΑΥ θα δεις κανένα διορισμένο με απόσπαση και αυτό απο σπόντα, τι απομένει? ίσως είναι διαφορετική η θέση μου αφού ανήκω και στην ειδική εκπαίδευση  ή δεν διατυπώνω σωστά την άποψή μου. Δεν μου φταίει σε τίποτε ούτε η δασκάλα/ο δάσκαλος ούτε η βρεφονηπιοκόμος. Αυτό που θέλω και κακώς που δεν υπάρχει στην Ελλάδα είναι σωστή παιδεία γιατί ακόμα και στο θεμα της επιλογής της σχολής πολλοί μπορεί να βρέθηκαν είτε τυχαία είτε γιατί σκέφτονται μόνο τον διορισμό και τίποτε παραπάνω. Δεν θέλω να βρεθώ σε τάξη του Δημοτικού, θέλω όμως να αξιοποιήσω τα όσα γνωρίζω, τα όσα εφαρμόζω στην πράξω, κλπ και στα παιδιά του δημοσιου σχολείου που έχουν ειδικές μαθησιακές δυσκολίες. Μάλλον κακώς απάντησα στο όλο θέμα, απλά ηθελα να υποστηρίξω τις συναδέλφους οταν κάποιοι άδικα απαξιώνουν το πτυχίο μας.


Διορισμένμη με οργανική σε ΚΕΔΔΥ είμαι!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 31, 2010, 08:48:44 μμ »
αν είχες να κάνεις με δυσλεξία πχ, που εδώ ακόμα δεν είμαστε σε θέση επίσημα να μιλάμε για πρώιμη ανίχνευση, συνεπώς στα ΚΔΑΥ θα δεις κανένα διορισμένο με απόσπαση και αυτό απο σπόντα, τι απομένει? ίσως είναι διαφορετική η θέση μου αφού ανήκω και στην ειδική εκπαίδευση  ή δεν διατυπώνω σωστά την άποψή μου. Δεν μου φταίει σε τίποτε ούτε η δασκάλα/ο δάσκαλος ούτε η βρεφονηπιοκόμος. Αυτό που θέλω και κακώς που δεν υπάρχει στην Ελλάδα είναι σωστή παιδεία γιατί ακόμα και στο θεμα της επιλογής της σχολής πολλοί μπορεί να βρέθηκαν είτε τυχαία είτε γιατί σκέφτονται μόνο τον διορισμό και τίποτε παραπάνω. Δεν θέλω να βρεθώ σε τάξη του Δημοτικού, θέλω όμως να αξιοποιήσω τα όσα γνωρίζω, τα όσα εφαρμόζω στην πράξω, κλπ και στα παιδιά του δημοσιου σχολείου που έχουν ειδικές μαθησιακές δυσκολίες. Μάλλον κακώς απάντησα στο όλο θέμα, απλά ηθελα να υποστηρίξω τις συναδέλφους οταν κάποιοι άδικα απαξιώνουν το πτυχίο μας.


Διορισμένμη με οργανική σε ΚΕΔΔΥ είμαι!

συγχαρητήρια γιατί είσαι απο τις τυχερές!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 31, 2010, 10:16:02 μμ »
αν είχες να κάνεις με δυσλεξία πχ, που εδώ ακόμα δεν είμαστε σε θέση επίσημα να μιλάμε για πρώιμη ανίχνευση, συνεπώς στα ΚΔΑΥ θα δεις κανένα διορισμένο με απόσπαση και αυτό απο σπόντα, τι απομένει? ίσως είναι διαφορετική η θέση μου αφού ανήκω και στην ειδική εκπαίδευση  ή δεν διατυπώνω σωστά την άποψή μου. Δεν μου φταίει σε τίποτε ούτε η δασκάλα/ο δάσκαλος ούτε η βρεφονηπιοκόμος. Αυτό που θέλω και κακώς που δεν υπάρχει στην Ελλάδα είναι σωστή παιδεία γιατί ακόμα και στο θεμα της επιλογής της σχολής πολλοί μπορεί να βρέθηκαν είτε τυχαία είτε γιατί σκέφτονται μόνο τον διορισμό και τίποτε παραπάνω. Δεν θέλω να βρεθώ σε τάξη του Δημοτικού, θέλω όμως να αξιοποιήσω τα όσα γνωρίζω, τα όσα εφαρμόζω στην πράξω, κλπ και στα παιδιά του δημοσιου σχολείου που έχουν ειδικές μαθησιακές δυσκολίες. Μάλλον κακώς απάντησα στο όλο θέμα, απλά ηθελα να υποστηρίξω τις συναδέλφους οταν κάποιοι άδικα απαξιώνουν το πτυχίο μας.


Διορισμένμη με οργανική σε ΚΕΔΔΥ είμαι!

συγχαρητήρια γιατί είσαι απο τις τυχερές!

Να σαι καλά, αλλά δεν το θεωρώ θέμα τύχης. Το παλεψα, διιορίστηκα μέσω ΑΣΕΠ και πήρα μετάθεση
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 02:34:31 μμ »
http://www.proslipsis.gr/cmCat_treePrd.php?&cm_catid=58&cm_prdid=10729
Βγήκε απόφαση για το θέμα.
Ανανεώνεται η περσινη εγκύκλιος

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 03:03:03 μμ »
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=8353

Ναι επιτέλους βγήκε η εγκύκλιος !!!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 08:30:36 μμ »
αν είχαμε καλύτερο εκπαιδευτικό συστημα δεν θα υπήρχε καν αυτή η κουβέντα. Να αναφέρω οτι στον Καναδά για να διοριστεί δασκάλα απο νηπιαγωγός σε τάξη πέραν της -ας την πούμε με τα δικά μας δεδομένα- Γ Δημοτικού, το μόνο που χρειάζεται είναι ένα έτος στο πανεπιστήμιο γιατι γνωρίζουν πολύ καλά οτι η κατάρτισή της είναι τέτοια που δεν χρειάζεται 4ετής φοίτηση όπως γίνεται εδώ στην Ελλάδα. κατατακτίριες και ΑΣΕΠ και φροντιστήρια δεν υπάρχουν, ούτε και αυτή η ασυδοσία στον τρόπο πρόσληψης και μοριοδότησης. Οι βρεφονηπιοκόμοι που αναφέρατε ήδη έχουν ξεσηκωθεί στην Ελλάδα και απαιτούν να χαρακτηρίζονται βρεφονηπιαγωγοί μα οι σπουδές τους δεν τους καλύπτουν (γι'αυτό το λόγο άλλωστε υπάγονται στα επαγγέλματα υγείας αν δεν κάνω λάθος και όχι στην εκπαίδευση). Καθαρά τεχνικά ένας φιλόλογος, μαθηματικός, φυσικός στο δημοτικό σχολείο δεν μπορεί να μπει, εδώ καλά καλά το ξέρεις και εσύ praeceptor οτι ελάχιστα παιδαγωγικά διδαχθήκατε στη σχολή, όπως και διδακτική και δεν προβλέπεται μέχρι στιγμής πρακτική σε τάξη. Δεν σας έχει κάνει ποτέ εντύπωση αυτό; ενώ στην Ελλάδα το πτυχίο του μαθηματικού, Φιλολόγου, Θεολόγου, Φυσικού κλπ έχει συνδεθεί με το σχολείο και την τάξη,, κανείς ποτέ δεν έκανε τον κόπο να βάλει έναν φοιτητή να κάνει πρακτική σε τάξη εάν κ εφόσον το επιθυμεί να διδάξει (και το κράτος του δώσει μια θέση σύμφωνα με τα προσόντα του). περιμένω ποιότητα εκπαίδευσης, που σημαίνει σωστή κατάρτιση και ένα πρόγραμμα να υποστηρίζει τον καθένα απο εμάς και την ειδικότητά του και την εξειδίκευσή του, ανήκω σε τομέα που παραγκωνίζεται ούτως ή άλλως στην Ελλάδα μα θα συνεχίζω να παλεύω για τα παιδιά που το έχουν ανάγκη και για καλή μου τύχη εκτός του εκπαιδευτικού συστήματος αναλαμβάνω απο παιδιά μέχρι και εφήβους. Δεν περιμένω απο το υπουργείο παιδείας να με διορίσει δασκάλα.

Παρόλ'αυτά εγώ που είμαι φιλόλογος αλλά απ'το ΦΠ  έχω κάνει και παιδαγωγικά και πρακτικές και διδακτικές και μικροδιδασκαλίες επίσης....μην τους παίρνετε όλους αμπάριζα.....αλλά και με όλα αυτά εγώ δεν θα μπορούσα να διδάξω στην Α' και Β' δημοτικού...είναι εντελώς άλλη ηλικία από αυτές για τις οποίες έχω εκπαιδευτεί...οι νηπιαγωγοί όμως πιστεύω πως μπορούνε να μπούνε στην Α' και Β' δημοτικού...είναι μια ηλικία στην οποία μπορούν να ανταπεξέλθουν...το χω ξαναπεί...αλλά αυτό πρέπει να γίνεται μόνο σε περιπτώσεις έλλειψης της ανάλογης ειδικότητας!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159905
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.