*

Αποστολέας Θέμα: ...Διοριστέοι Νηπιαγωγοί, εκτίμηση!  (Αναγνώστηκε 50600 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anni_e

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ...Διοριστέοι Νηπιαγωγοί, εκτίμηση!
« Απάντηση #98 στις: Ιούλιος 14, 2010, 02:50:02 μμ »
βγηκαν οι αποσπασεις για τους νηπιαγωγους.Απο περισυ δεν ειχαμε καμια μειωση.900 περισυ ,900 και φετος.Οι δασκαλοι ειχαν μειωση 600 ατομα

Αυτό τώρα είναι καλό ή κακό?Δηλαδή με τις αποσπάσεις συνεχιζουν να υπάρχουν κενά και να ελπίζουμε ότι θα διορίσει παραπάνω από τον αριθμό που λέει??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ...Διοριστέοι Νηπιαγωγοί, εκτίμηση!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:53:09 »

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
Απ: ...Διοριστέοι Νηπιαγωγοί, εκτίμηση!
« Απάντηση #99 στις: Ιούλιος 14, 2010, 03:13:09 μμ »
βγηκαν οι αποσπασεις για τους νηπιαγωγους.Απο περισυ δεν ειχαμε καμια μειωση.900 περισυ ,900 και φετος.Οι δασκαλοι ειχαν μειωση 600 ατομα

Αυτό τώρα είναι καλό ή κακό?Δηλαδή με τις αποσπάσεις συνεχιζουν να υπάρχουν κενά και να ελπίζουμε ότι θα διορίσει παραπάνω από τον αριθμό που λέει??
ελα μου ντε .Ας μας πει καποιος που ξερει ???

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: ...Διοριστέοι Νηπιαγωγοί, εκτίμηση!
« Απάντηση #100 στις: Ιούλιος 14, 2010, 04:31:03 μμ »
Νομιζω οτι ειναι καλο,χωρις βεβαια να ξερω.Για παραδειγμα στο νηπιαγωγειο που ημουν φετος αναπληρωτρια η κοπελα που τοποθετηθηκε τον ιουνιο ζητησε και πηρε την αποσπαση απο οτι ειδα σημερα.Αρα παραμενει το κενο εκει.,συν οτι απο το σεπτεμβριο θα  λειτουργησει και τμημα ολοημερου στο νηπιαγωγειο αυτο διοτι μαζευτηκε αριθμοσ αιτησεψν,αρα αλλο ενα κενο.Συναδελφοι ασ μην χανουμε τισ ελπιδες μας πιστευω οτι δε θα ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα οσο αναφορα τις προσληψεις αναπληρωτων νηπιαγωγων.

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ...Διοριστέοι Νηπιαγωγοί, εκτίμηση!
« Απάντηση #101 στις: Ιούλιος 14, 2010, 06:33:42 μμ »
Σύμφωνα με το http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=19800.285;topicseen

 Belisha
Νέο μέλος

Μηνύματα: 21

 

Καλημέρα συνάδελφοι! Εχτές οι 24μηνίτες πήγαν στο ΥΠΕΠΘ και τα νέα για τους φιλολόγους δεν ήταν καλά. Ζητάνε κονδύλια για διορισμούς και το Υπ Οικονομικών δεν δίνει. Αυστηρά μέχρι στιγμής οι διορισμοί θα είναι 3000, εκ των οποίων οι 1500 πρωτοβάθμιας. Δεν μπορεί να απορροφήσει όλο το 24μηνο των φιλολόγων γιατί είμαστε πολλοί αλλά δεν διευκρινίστηκε για πόσο διάστημα , αν δηλ, αφορά σε όπλη τη μεταβατική ή μόνο για φέτος. Αν γνωρίζει κανείς τίποτε άλλο ας μας βοηθήσει! Οι Φυσικοί και οι μαθηματικοί είναι λίγοι και το πιθανότερο ν πορροφηθούν!


Δεδομένου συνόλου 2120 ΑΣΕΠΙΤΩΝ δασκάλων, οι μισοί 1060 μπήκαν την προηγούμενη χρονιά. Μένουν 1060 για 60% από τους οποίους σύμφωνα με τα φετινά δεδομένα θα πάρει 530. Συν 354 από το 40 % έχουμε σύνολο 884 δασκάλους.
Νηπιαγωγούς αντίστοιχα 150+100 250 άτομα.
Σύνολο 1134. Ως τα 1500 έχουμε άλλους 366 δασκάλους και νηπιαγωγούς και μάλλον και Αγγλική φιλολογία και γυμναστές.
Πως λέτε θα κατανείμει αυτά τα 366 άτομα, πόσοι δηλ. από κάθε κατηγορία;
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ...Διοριστέοι Νηπιαγωγοί, εκτίμηση!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:53:09 »

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ...Διοριστέοι Νηπιαγωγοί, εκτίμηση!
« Απάντηση #102 στις: Ιούλιος 14, 2010, 07:08:24 μμ »
δεν αντιστοιχουν τα νουμερα στους δασκαλους που αναφέρεις . εδω δεν μπορουμε να κανουμε εκτιμηση του τι ακριβως θα γινει καθως δεν υπηρξαν διοριστεοι δασκαλοι οσοι ζητουσε η εγκυκλιο και ήδη εχει παρει το 95% περιπου των δασκαλων απο ασεπ , μενουν γυρω στους 80 διοριστεους γι α φετος , δεν ειναι ακριβης ο αριθμός.
ομως αν δεν υπαρχουν τοσοι διοριστεοι οσοι ζητα η προκηρυξη παιρνει απο το πίνακα του 40% τους υπολοιπους , τι γιντετε ομως μετα μετο 40% ? συνεχιζει να τραβαει για να καλυψει και το 40% του ποσοστου 60-40 ?

μαρακι

Αποσυνδεδεμένος markela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ...Διοριστέοι Νηπιαγωγοί, εκτίμηση!
« Απάντηση #103 στις: Ιούλιος 14, 2010, 07:25:34 μμ »
μονο  250   μονιμους  νηπιαγωγους  θα  παρει;    εχοντας  υποψη  οτι  οι διορισμοι  θα ειναι  οι μισοι  απο  περυσι   δεν  θα  πρεπει  να  προσλαβει  300  η  350   φετος;  περυσι  ηταν  710.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ  ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΝΙΚΑΣ  ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΝΑ ΜΗ ΔΕΙΛΙΑΖΕΙΣ , ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ...Διοριστέοι Νηπιαγωγοί, εκτίμηση!
« Απάντηση #104 στις: Ιούλιος 14, 2010, 08:42:28 μμ »
μονο  250   μονιμους  νηπιαγωγους  θα  παρει;    εχοντας  υποψη  οτι  οι διορισμοι  θα ειναι  οι μισοι  απο  περυσι   δεν  θα  πρεπει  να  προσλαβει  300  η  350   φετος;  περυσι  ηταν  710.
Ναι αλλά είχε απορροφήσει όλο το 24μηνο + πολύτεκνους κτλ.  Ο "κανονικός" αριθμός την προηγούμενη χρονιά ήταν 300 από 60% και 200 από το 40%. Μετά πήρε και τους 200+ 24μηνίτες.
Για τη φετινή χρονιά είναι "υποχρεωμένοι" να πάρουν τους μισούς από τους 500 αντίστοιχα. Εκτός κι αν στα 1500 της πρωτοβάθμιας περισσέψει για κάτι παραπάνω.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ...Διοριστέοι Νηπιαγωγοί, εκτίμηση!
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 14, 2010, 08:57:30 μμ »
Aυτό είναι τραγικό σενάριο...Δεν πρόκειται να απορροφήσει όλους τους 24μηνίτες στη μεταβατική,η οποία αποδεικνύεται και περίτρανα ότι είναι κοροιδία.Θα μείνει κόσμος απέξω...και είναι και κατακαλόκαιρο,δεν τη γλιτώνουμε τη θερμοπληξία!!!
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ...Διοριστέοι Νηπιαγωγοί, εκτίμηση!
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 14, 2010, 09:09:50 μμ »
Aυτό είναι τραγικό σενάριο...Δεν πρόκειται να απορροφήσει όλους τους 24μηνίτες στη μεταβατική,η οποία αποδεικνύεται και περίτρανα ότι είναι κοροιδία.Θα μείνει κόσμος απέξω...και είναι και κατακαλόκαιρο,δεν τη γλιτώνουμε τη θερμοπληξία!!!
Το λέει και στο νομοσχέδιο πως όσοι από 24μηνο δεν απορροφηθούν και στη μεταβατική θα έχουν τη βάση του ΑΣΕΠ κτλ κτλ. Αυτό δεν είναι τραγικό σενάριο, εννοείται πως θα γίνει έτσι με 3000 προσλήψεις μόνο.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ...Διοριστέοι Νηπιαγωγοί, εκτίμηση!
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 14, 2010, 09:27:48 μμ »
Ότι εννοείται είναι το μόνο σίγουρο....Αλλιώς δεν θα έριχνε την μπανανόφλουδα του"πριμοδοτούνται με τη βάση"στον επόμενο ασεπ όσοι έχουν 24 μήνες προυπηρεσία"Απλώς το 250 άτομα είναι όντως πολύ λίγοι για φέτος......
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: ...Διοριστέοι Νηπιαγωγοί, εκτίμηση!
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 14, 2010, 10:10:42 μμ »
Εγώ πιστεύω ότι από ορισμένους κλάδους (π.χ. φιλολόγους, μαθηματικούς, δασκάλους και νηπιαγωγούς) θα πάρει και ένα ποσοστό του 24μηνου. Δεν ξεκαθαρίζει ποσοστό γιατί κάθε κλάδος θα έχει ανάγκες για διαφορετικό αριθμό και κάποιοι κλάδοι (πιθανώς γυμναστές και πληροφορικής) ίσως να μην έχουν και καθόλου διορισμούς 24μηνου. Για να μην δεσμευτεί λοιπόν για όλους θα πάρει την τελευταία στιγμή όσους κρίνει απαραίτητο και όσους "χωράει" το συνολικό νούμερο που θέλει να διορίσει. Ας περιμένουμε και ας είμαστε αισιόδοξοι...

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: ...Διοριστέοι Νηπιαγωγοί, εκτίμηση!
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 22, 2010, 12:16:38 μμ »
Αν μέχρι αύριο βγουν οι πίνακες αναπληρωτών, τότε από βδομάδα θα βγουν και οι αιτήσεις για μόνιμο διορισμό!
Υπάρχουν κενά, αλλά το θέμα είναι αν θελήσουν να τα καλύψουν και με τι τρόπο με μόνιμους ή αναπληρωτές...  ::)   ???
Έχετε πληροφορίες από "μέσα" ή εκτιμήσεις για τον κλάδο μας???
Αν κάποιος διοριστέος ΑΣΕΠ, δεν δηλώσει πολλές περιοχές φέτος , θα έχει πιθανότητες για του χρόνου να διοριστεί και να περάσει σε πιο κοντινή περιοχή??? Θα δηλώσετε και δυσπρόσιτα??? Έχω προβληματιστεί πολύ φέτος για το τι να δηλώσω, διότι :
1) οικονομικά δεν έχω πολλές δυνατότητες να νοικιάζω σπίτια και να πληρώνω εισιτήρια, όλος ο μισθός θα φεύγει σε έξοδα διαβίωσης και δεν με φτάνουν...
2) συναισθηματικά στεναχωριέμαι να αφήσω μόνο του τον σύζυγό μου και την οικογένειά μου για ... 3 ολόκληρα χρόνια!!!!... Πρέπει να πετύχουμε περιοχές με πολύ ψηλά μόρια π.χ. Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, Κρήτη, Βόρεια Ελλάδα, κλπ., ώστε να πετύχουμε μετάθεση αργότερα...
3) Θα έχω και το άγχος της πρωτάρας νεοδιόριστης και το άγχος της προσαρμογής σε ξένο μέρος, με άγνωστους ανθρώπους και συνθήκες...
4) Χρειάζομαι να έχω στο πλευρό μου αγαπημένα μου πρόσωπα να με στηρίζουν....
5) Όμως πως να το ρισκάρω και να χάσω το διορισμό μου.... δεν ξέρω σίγουρα αν ο νομός που μένω ή οι κοντινοί νομοί, θα έχουν και του χρόνου κενά , ή τι θα γίνει του χρόνου με τις προσλήψεις....  ???
Εσείς τι με συμβουλεύετε να κάνω??? Θα κάνω δημοσκόπηση και μετά θα αποφασίσω....   ;D  ;D  ;D
Καλή επιτυχία σε όλους, εύχομαι να πάνε όλα καλά!  Ποτέ δεν ξέρεις, γίνονται και ... θαύματα!!!!!  ;)  ;D 

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: ...Διοριστέοι Νηπιαγωγοί, εκτίμηση!
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 22, 2010, 01:13:31 μμ »
maritinaki υπο αυτες τις συνθηκες δεν ρισκαρεις για κανενα λογο το διορισμο,κατα τη γνωμη μου δηλωνεις οτι προσφερεται!
Εγω σε ευνοικοτερες συνθηκες απο τις τωρινες ειχα δηλωσει τα παντα και να χεις υποψη σου οτι τα μορια των αστικων περιοχων,οπου κι αν πας,ειναι λιγα και οτι αυξανονται οσο απομακρυνεσαι απο αυτες(μιλαμε για μεγαλη απομακρυνση απο τα αστικα κεντρα!).
Οσο για το συναισθηματικο ειναι ενα θεμα το οποιο ολες/ολοι βιωνουν λιγο-πολυ αλλα δεν γινεται κατι αλλο περα απο το οτι θα πρεπει να το αντιμετωπισεις!
Θυμαμαι τον καιρο που ετοιμαζομουν να φυγω και σε καταλαβαινω, ηταν ακομη πιο δυσκολο γιατι αφηνα πισω μου σοβαρα προβληματα μελων του οικογενειακου περιβαλλοντος και μπορω να πω οτι αυτο με αγχωνε περισσοτερο απο τη απομακρυνση καθεαυτη!
Το οικονομικο ειναι υπολογισιμο κομματι και περισσοτερο απο ποτε σημερα επιβαλλεται η οσο το δυνατον συνετοτερη διαχειριση των χρηματων! 
Να ευχεσαι να βρεις ενταξει ανθρωπους οπου κι αν πας!αυτο εχει μεγαλη αξια αλλα οπως κι αν εχει ολα αντιμετωπιζονται!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ...Διοριστέοι Νηπιαγωγοί, εκτίμηση!
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 22, 2010, 01:25:33 μμ »

Αν κάποιος διοριστέος ΑΣΕΠ, δεν δηλώσει πολλές περιοχές φέτος , θα έχει πιθανότητες για του χρόνου να διοριστεί και να περάσει σε πιο κοντινή περιοχή??? Θα δηλώσετε και δυσπρόσιτα???


Χωρίς, να θέλω να σε αγχώσω, απλά παραθέτω την άποψή μου, η οποία είναι καθαρά υποκειμενική και όχι απαραίτητα σωστή.
Από τη στιγμή που είσαι διοριστέα ΑΣΕΠ και προφανώς Β' φουρνιάς, με τις αλλαγές που γίνονται, που όλα είναι ρευστά, κανένας (από υπουργείο κτλ) δεν έχει βγει να πει τι θα γίνει επίσημα (με εγκυκλίους δηλαδή), μπορείς να πάρεις το ρίσκο να μην δηλώσεις πολλές περιοχές;  
Καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σου απόλυτα και γω ως νεοδιόριστη, ήμουν μακριά από τον τόπο μου, με ότι αυτό συνεπάγεται (ενοίκια, αεροπλάνα και βαπόρια - όπως λέει και το τραγούδι).
Τα αγαπημένα πρόσωπα, είναι πάντα κοντά με τον τρόπο τους και ας υπάρχουν τα χιλιόμετρα.
Περίμενε πρώτα να βγει η εγκύκλιος, να δεις τις περιοχές και ζύγισε τότε όλες τις παραμέτρους.
Ίσως να είμαι υπερβολική και να αγχώνω κόσμο με τη γνώμη μου, ίσως άδικα....
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.