*

Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008  (Αναγνώστηκε 71676 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #154 στις: Ιούνιος 15, 2007, 10:42:13 πμ »
βρε παιδια, βλεπω καλα?

Οι υποψήφιοι που κριθούν ως αξιολογήσιμοι σύμφωνα με τον παρόντα ΚΑΥ, θα συγκριθούν μεταξύ τους με βάση τα εξής κριτήρια:
1.   Το βαθμό βασικού πτυχίου.
2.   Τους τίτλους μεταπτυχιακών σπουδών.
3.   Τη γνώση ξένων γλωσσών.
4.   Τη γνώση χειρισμού Η/Υ.


Δεν μετραει φετος η διδακτικη ή εργασιακη εμπειρια?


100 φορές έχει αναφερθει. Όχι, δεν μετραει
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:13:21 »

Αποσυνδεδεμένος PENELOPE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • ΠΕ18.02
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #155 στις: Ιούνιος 15, 2007, 10:50:06 πμ »
Καλημέρα. Να κάνω και εγώ μια ερώτηση? Σχετικά με το ECDL θα πρέπει να είναι επικυρωμένο από δικήγόρο ή μπορώ να το επικυρώσω στα ΚΕΠ??? Επίσης Χειάζεται μετάφραση( σήμερα θα το πάρω και δεν το έχω χρησιμοποιήσει πάλι για'αυτό και αυτές οι αφελείς ίσως.. ερωτήσεις)??
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #156 στις: Ιούνιος 15, 2007, 11:07:11 πμ »
βρε παιδια, βλεπω καλα?

Οι υποψήφιοι που κριθούν ως αξιολογήσιμοι σύμφωνα με τον παρόντα ΚΑΥ, θα συγκριθούν μεταξύ τους με βάση τα εξής κριτήρια:
1.   Το βαθμό βασικού πτυχίου.
2.   Τους τίτλους μεταπτυχιακών σπουδών.
3.   Τη γνώση ξένων γλωσσών.
4.   Τη γνώση χειρισμού Η/Υ.


Δεν μετραει φετος η διδακτικη ή εργασιακη εμπειρια?


100 φορές έχει αναφερθει. Όχι, δεν μετραει

περιεργο, γιατι ΟΛΕΣ τις αλλες φορες μετρουσε... ???

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #157 στις: Ιούνιος 15, 2007, 11:10:42 πμ »

και κατι αλλο: οταν εκανα πριν 2-3 χρονια αιτηση δεν μου ειχαν καταμετρησει τα μορια απο το Lower γιατι δεν ειχα προσκομισει την μεταφραση
ΠΡΟΣΟΧΗ μην την πατησει καποιος σαν και μενα
Γεια σου heren.
Ίσως έχει αναφερθεί και αλλού (αλλά ποιος ψάχνει τώρα..)
Από πού θα πάρω επίσημο χαρτί για τη μετάφραση;  :-\
Από το B.C.;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:13:21 »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #158 στις: Ιούνιος 15, 2007, 11:29:36 πμ »

και κατι αλλο: οταν εκανα πριν 2-3 χρονια αιτηση δεν μου ειχαν καταμετρησει τα μορια απο το Lower γιατι δεν ειχα προσκομισει την μεταφραση
ΠΡΟΣΟΧΗ μην την πατησει καποιος σαν και μενα
Γεια σου heren.
Ίσως έχει αναφερθεί και αλλού (αλλά ποιος ψάχνει τώρα..)
Από πού θα πάρω επίσημο χαρτί για τη μετάφραση;  :-\
Από το B.C.;
αφου την πατησα μια φορα μετα πηγα σε εναν δικηγορο που εχει αδεια μεταφραστη, μου το μετεφρασε , μου επικυρωσε την μεταφραση και μετα το πηγε στο δικηγορικό σύλλογο , υπογραψαν και αυτοι για την εγκυροτητα της μεταφρασης και μου εδωσε πισω την μεταφραση με ολα τα χαρτοσημα και τις υπογραφες. (φυσικα σε ολη αυτην την πορεια η μεταφραση συνοδευοταν απο το πρωτυπο πτυχιο και τη μια φωτοτυπια του). Την πρωτοτυπη μεταφραση την εχω κρατησει στο αρχειο μου και οταν καταθετω χαρτια βαζω φωτοτυπια της μεταφρασης επικυρωμενης απο το ΚΕΠ και φωτοτυπια του πρωτοτυπου πτυχιου μαζι. Ολοι οι φορεις μου το δεχτηκαν

Αποσυνδεδεμένος shark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • the ocean is deep!
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #159 στις: Ιούνιος 15, 2007, 11:30:47 πμ »
Επικύρωση ECDL: δεν κάνουν τα ΚΕΠ, γιατί δεν πρόκειται για έγγραφο που εκδίδει διοικητική αρχή. Επικύρωση μπορεί να κάνει δικηγόρος. Βγάζουμε φωτοτυπία το πιστοποιητικό, του επιδεικνύουμε το πρωτότυπο και μας επικυρώνει το φωτοαντίγραφο.
Ξενόγλωσσα πτυχία: μέχρι τώρα πάντα έκανα επικυρώσεις των πτυχίων μου σε δικηγόρο και ποτέ δε συνάντησα πρόβλημα όπου κι αν τα κατέθεσα. Ομοίως βγάζουμε φωτοτυπία το πιστοποιητικό, επιδεικνύουμε το πρωτότυπο και εν συνεχεία μας επικυρώνει το φωτοαντίγραφο σημειώνοντας ότι είναι αντίγραφο εκ του πρωτοτύπου και παράλληλα μεταφράζει στα ελληνικά τον τίτλο.

Εχτές που μίλησα με ΑΣΠΑΙΤΕ μου είπαν ότι δέχονται τις παραπάνω επικυρώσεις.

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #160 στις: Ιούνιος 15, 2007, 11:31:14 πμ »
Καλημέρα. Να κάνω και εγώ μια ερώτηση? Σχετικά με το ECDL θα πρέπει να είναι επικυρωμένο από δικήγόρο ή μπορώ να το επικυρώσω στα ΚΕΠ??? Επίσης Χειάζεται μετάφραση( σήμερα θα το πάρω και δεν το έχω χρησιμοποιήσει πάλι για'αυτό και αυτές οι αφελείς ίσως.. ερωτήσεις)??
Ευχαριστώ

Καλημέρα! Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει σήμερα αλλά πέρσι που έτρεχα σαν την τρελλή να μαζέψω τα χαρτιά το ΚΕΠ της περιοχής μου δε μου το επικύρωνε με την αιτιολογία ότι είναι ιδιωτικό έγγραφο αλλά ξέρω άτομο που σε άλλο ΚΕΠ το επικύρωσε  :P. Τρέχα γύρευε, δε βγάζεις άκρη. Προτείνω να το επικυρώσεις μόνο και μόνο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο μπας και ο αξιολογητής που θα πέσεις είναι κανα στραβόξυλο...

psych@ra κάνε έναν κόπο να διαβάσεις και τα προηγούμενα ποστς, νομίζω ότι θα λυθούν οι απορίες σου...

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #161 στις: Ιούνιος 15, 2007, 11:52:18 πμ »

psych@ra κάνε έναν κόπο να διαβάσεις και τα προηγούμενα ποστς, νομίζω ότι θα λυθούν οι απορίες σου...
Έχω λίγη δουλίτσα και είχα αγωνία για την απάντηση. Αυτή τη στιγμή δεν είχα πολύ χρόνο να δω τα προηγούμενα.
Sorry..
Α, και κάτι άλλο. Για να πει κάτι κάποιος πρέπει να διαβάσει όλο το θέμα από την αρχή; (39 σελίδες;)   :-\

Και μια και μιλάμε για αναδρομή, σε ποιο σημείο αναφέρει για μετάφραση που μπορεί να κάνει κάποιος στη Θεσσαλονίκη; (Μόλις διάβασα μήνυμά σου ότι η ανάλογη διεύθυνση στην Αθήνα είναι στου Ψυρρή. Πρέπει να κάνω ταξιδάκι ?  :-\)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2007, 12:12:06 μμ από psych@ra »

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #162 στις: Ιούνιος 15, 2007, 12:24:21 μμ »

psych@ra κάνε έναν κόπο να διαβάσεις και τα προηγούμενα ποστς, νομίζω ότι θα λυθούν οι απορίες σου...
Έχω λίγη δουλίτσα και είχα αγωνία για την απάντηση. Αυτή τη στιγμή δεν είχα πολύ χρόνο να δω τα προηγούμενα.
Sorry..
Α, και κάτι άλλο. Για να πει κάτι κάποιος πρέπει να διαβάσει όλο το θέμα από την αρχή; (39 σελίδες;)   :-\

Και μια και μιλάμε για αναδρομή, σε ποιο σημείο αναφέρει για μετάφραση που μπορεί να κάνει κάποιος στη Θεσσαλονίκη; (Μόλις διάβασα μήνυμά σου ότι η ανάλογη διεύθυνση στην Αθήνα είναι στου Ψυρρή. Πρέπει να κάνω ταξιδάκι ?  :-\)

Το θέμα με το να διαβάζει κανείς τα προηγούμενα ποστς είναι για να μην επαναλαμβανόμαστε και γινόμαστε κουραστικοί. Καταλαβαίνω τι λες, κι εγώ στο γραφείο είμαι και τα κοιτάζω στη ζούλα αλλά αν δω κάτι που με ενδιαφέρει προσπαθώ να διαβάσω το τόπικ από την αρχή.

Για τη μετάφραση καλό θα ήταν να πάρεις ένα τηλέφωνο στο ίδιο το Υπουργείο να σε καθοδηγήσει, εγώ δεν ξέρω να σου πω...

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #163 στις: Ιούνιος 15, 2007, 12:39:24 μμ »
οk, ευχαριστώ.
Θα περιμένω απάντηση πρώτα από κάποιο συμπολίτη.(γιατί από το υπουργείο.. άντε βρες άκρη)

Αποσυνδεδεμένος Feng

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω τη δουλειά μου!
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #164 στις: Ιούνιος 15, 2007, 04:42:51 μμ »
ρε παιδια.....ειστε σιγουροι οτι ΜΟΝΟ δικηγοροι και ΜΟΝΟ μεταφραστικη υπηρεσια, θα κανουν δουλεια?

δλδ αν παω εγω στο ΚΕΠ και βαλω το Proficiency ας πουμε, με μια ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ, ΚΑΙ ΓΝΗΣΙΟ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ, οπως επισης και στο πτυχιο Η/Υ, θα μου πει κανεις τιποτα?

νομιζω αυτο ειχα κανι και περσι και μου τα δεχτηκαν ολα τα χαρτια μου....

εεε?


επισης, ο δικηγορος, ποσα παιρνει για να βαλει αυτη την παλιοσφραγιδα του?
νομιζω τον πληρωνουμε κανονικοτατα!!
Υπογραφή Υπο Κατασκευή

Αποσυνδεδεμένος Venceremos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Δίχως καβάντζα καμιά...
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #165 στις: Ιούνιος 15, 2007, 05:44:29 μμ »
Καλησπέρα παιδιά ....

Εγώ πάντως δεν πρόκειται να μεταφράσω πτυχίο αγγλικών (Lower, Proficiency  κτλ)

Αν είναι δυνατόν ! ! !

Παρακάτω επισυνάπτω το σχετικό απόσπασμα από τον ΚΑΥ .... Το ξέρω ότι  έχει μπει και προηγουμένως και ζητώ συγνώμη γιατί κάπου

καταντάει και κουραστικό .....

Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να υποβάλλεται οπωσδήποτε (1) ο ίδιος ο τίτλος ή αντίστοιχη Βεβαίωση κατοχής του τίτλου ή επιτυχίας στις αντίστοιχες εξετάσεις από τον αρμόδιο φορέα κα (2) για γλώσσες εκτός αγγλικής, γαλλικής, γερμανικής και ιταλικής, μετάφραση του τίτλου στην ελληνική, που έγινε από κατά νόμο αρμόδιο φορέα (από το Υπουργείο Εξωτερικών ή την Υπηρεσία Πολιτικών Υποθέσεων Βορείου Ελλάδος ή τις Προξενικές αρχές της αντίστοιχης χώρας και τις κατά περίπτωση ειδικές υπηρεσίες τους ή εντεταλμένο Δικηγόρο).
Στην περίπτωση που υποβάλλονται αντίγραφα του τίτλου, τα φωτοαντίγραφα πρέπει να είναι νομίμως επικυρωμένα (από δικηγόρο ή το Υπουργείο Εξωτερικών ή Προξενική αρχή της αντίστοιχης χώρας ή υπηρεσίες των χωρών που έχουν τέτοια ευθύνη και να φέρουν απαραίτητα ημερομηνία, ονοματεπώνυμο του αρμόδιου για την επικύρωση και σφραγίδα),


Η λογική λοιπόν λέει : παίρνουμε το πτυχίο των αγγλικών μας , το βγάζουμε μια φωτοτυπία και μας το επικυρώνει ένας δικηγόρος.

Ούτε μετάφραση ούτε τπτ.....

Και απευθύνομαι σε αυτούς που κάναν και πέρισυ τα χαρτιά τους : ΑΝ ρε παιδιά και πέρισυ ο ΚΑΥ έγραφε τα ίδια πράγματα για τα

ξενόγλωσσα πτυχία και μετά σας τα θεώρησαν άκυρα ζητώντας μετάφραση , ε τότε τι  να πω !  !  !  !  !  !  !  !  !  !  !

Σε αυτό το θέατρο του παραλόγου που διοργανώνει η  ΑΣΠΑΙΤΕ  εγώ δε συμμετέχω .......

Κάτι τέτοια παλαβά συμβαίνουν γύρω μας και μου 'ρχεται στο νου ένα σύνθημα που είδα κάποτε γραμμένο σε έναν τοίχο :

             Σταματήστε τη γη
             
                        να κατέβω...
Πες μου ένα ψέμα
ν' αποκοιμηθώ....

Αποσυνδεδεμένος tsixlas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #166 στις: Ιούνιος 15, 2007, 07:17:26 μμ »
Καταρχήν καλή επιτυχία σε όλους με την ΑΣΠΑΙΤΕ!
Πρώτη φορά θα κάνω τα χαρτιά μου και μελετάω αυτή τη στιγμή την προκήρυξη. Aπο οτι βλέπω θα στείλουμε όλοι τα χαρτιά μας στην Αθήνα.

Μέχρι πέρσι ήταν έτσι?

Ενας φίλος μου, μου είχε πεί οτι τα στέλνουμε στο παράρτημα της πόλης που θέλουμε να φοιτήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #167 στις: Ιούνιος 15, 2007, 09:18:45 μμ »
Εφυγε ο φάκελος σήμερα για ΑΣΠΑΙΤΕ-ΕΠΠΑΙΚ και ο Θεός βοηθός ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 860
Σύνολο: 871

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.