*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου. Τράπεζα θεμάτων  (Αναγνώστηκε 53628 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #140 στις: Μάιος 14, 2010, 01:22:19 μμ »
bikini μπορεί, αλλά νομίζω ότι έχει να κάνει με άλλου τύπου διατύπωση... Δεν είμαι σίγουρη πάντως, μπορεί να κάνω λάθος. Εν τω μεταξύ, το Υπουργείο δίνει ορθές απαντήσεις? και πότε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:26:36 »

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #141 στις: Μάιος 14, 2010, 01:24:58 μμ »
bikini μπορεί, αλλά νομίζω ότι έχει να κάνει με άλλου τύπου διατύπωση... Δεν είμαι σίγουρη πάντως, μπορεί να κάνω λάθος. Εν τω μεταξύ, το Υπουργείο δίνει ορθές απαντήσεις? και πότε?

ποτε δεν δινει απαντησεις το υπουργειο..μας αφηνει να καλλιεργουμε την φαντασια μας... :D

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #142 στις: Μάιος 14, 2010, 01:26:26 μμ »
Κάτι σαν τον ΑΣΕΠ ένα πράγμα, ε? Κατάλαβα... Πάλι ο dafyduck θα βγάλει το φίδι από την τρύπα μου φαίνεται...

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #143 στις: Μάιος 14, 2010, 01:27:38 μμ »
Κάτι σαν τον ΑΣΕΠ ένα πράγμα, ε? Κατάλαβα... Πάλι ο dafyduck θα βγάλει το φίδι από την τρύπα μου φαίνεται...

Έεεεεεεεεεετσι!  ;D
Ολόσωστη!  ;)  8)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:26:36 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #144 στις: Μάιος 14, 2010, 01:30:32 μμ »
Και γω τώρα βλέπω άλλα φροντιστήρια να αναφέρουν μόνο αιτιολόγηση, και ένα άλλο φροντιστήριο να δίνει ως απάντηση αιτιο-αποτέλεσμα και ορισμό...

http://www.alfavita.gr/ejetaseis05/ejetaseis_GenikoyLykeioy_Hm_NEllhnika_10.php#1
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος aziuol

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VENCEREMOS !!!
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #145 στις: Μάιος 14, 2010, 01:33:34 μμ »
Βρε παιδιά για να είναι αίτιο αποτέλεσμα θα πρέπει και το αίτιο και το αποτελέσμα να υπάρχουν στη θεματική περίοδο.Πράγμα που δε γίνεται εδώ! Όσο για τον ορισμό δεν παίζει με τίποτα
The revolution will not be televised, the revolution will be live...

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #146 στις: Μάιος 14, 2010, 01:39:09 μμ »
Κ μία... αυτοέρευνα...  ;D  ;D

http://wwk.kathimerini.gr/kathnews/graph/14-05-10/s6.pdf
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #147 στις: Μάιος 14, 2010, 01:48:35 μμ »
αν δεν είναι πολιτικό...θέμα η έκθεση ιδεών τότε τι να πω.
Σωστά τα λέει ο Κάτσικας... το μόνο που έλειπε απο τα θέματα ήτνα να πει κανεις πόσο καλό είναι το υπουργείο που πιάνει...το ρυθμό της σύγχρονης εποχής και μεταλλάσσει το όνομα του σε δια βίου μάθησης...
τουλάχιστον εμεις που είμαστε φιλόλογοι και διδάσκουμε όχι μόνο έκθεση αρχαία : πολιτεία, θουκυδίδη...κτλ κτλ θα επρεπε το πολιτικό σε ολα τα ζητήματα να το αναδεικνύουμε

τωρα θα ελεγα τι λεει ο Κατσικας αλλα θα περιοριστω σε μια ελαφρυτερη εκφραση...ανοησιες....

ενταξει ο καθένας με τις απόψεις του. Υπάρχει η υποκειμενική αλήθεια όπως υπάρχει και η αντικειμενική πραγματικότητα

δυστυχως,....και η πραγματικοτητα κατα τους φιλοσοφους (εμεις που ειμαστε .."φιλολογοι" οπως ειπες θα επρεπε να το γνωριζουμε καλα) και η πραγματικοτητα λοιπον ειναι ...ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ.( Ετσι λενε οι φιλοσοφοι)

 όχι συνάδελφε η υποκειμενική πραγματικότητα πρόεκυψε με το μεταμοντερνισμό ντεριντα κ.α και οδήγησε ως ένα βαθμό σε μια απαξίωση σήμερα τις θεωρητικές επιστήμες... όλα είναι σχετικά και δεν υπάρχει μεθοδολογία δεν είναι έτσι
δηλαδή τρώει  ένας άνθρωπος μπριζόλα και λέει ένας άλλος είναι καλό το κρασί που πίνεις; όσο και ακούγεται απλοικό το πχ είναι ενδεικτικό στο τι θεωρούμε σήμερα αντικειμενική πραγματικότητα και τι υποκειμενική αλήθεια. και φυσικά αυτά τα έχουν πει οι υλιστές φιλόσοφοι.. με ψήγματα να εντοπίζονται και στον αΡιστοετέλη και πιο παλιά.

αλλά διαλέγει πα΄ντα ο καθένας τα μεθοδολογικα΄εργαλεία που θέλει να χρησιμοποιησει και το βλέπουμε αν η θεωρρία διακιώνει την πράξη .

Αποσυνδεδεμένος karousel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #148 στις: Μάιος 14, 2010, 01:50:06 μμ »
Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος που θα πάει στην ενημέρωση των βαθμολογητών, ας μας ενημερώσει για το πώς θα βαθμολογήσουν. Προσωπικά μου φαίνεται περισσότερο αιτιολόγηση, αλλά επειδή δημιουργείται σύγχυση με το "επομένως", ίσως αποφασίσουν να δεχτούν και τις δύο απαντήσεις, δεδομένου ότι πολλοί έγραψαν αίτιο- αποτέλεσμα.
Πάντως όποιος μπορεί ας μας δώσει κάποια πληροφορία...

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #149 στις: Μάιος 14, 2010, 01:56:02 μμ »
πραγματικά έχω ακούσει και εγώ πολλές εκδοχές!!  δεν είμαι πολύ έμπειρη, αλλά με την πρώτη ματιά σκεφτηκα αμέσως την αιτιολόγηση!! Δεν πιστεύω οτι περιλαμβάνει ορισμό...  το γεγονος οτι στη θεματική πρόταση αναφερεται στο πως οριζε κάποτε την εκπαίδευση ο Durkheim, δε σημαίνει , κατα τη γνώμη μου, οτι κανει απόπειρα ορισμού της εκπαιδευσης....ίσα ισα που προσπαθει να αποδείξει κατόπιν το γιατι η εκπαιδευση δεν ειναι σήμεραμια απλή μετάδοση γνώσεων... όσο για το επομένως στην κατακλείδα , νομίζω πως ειναι καθαρά για να ανακεφαλαιώσει ...  

Δεν ξέρω αν ειναι σωστή η σκέψη μου...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #150 στις: Μάιος 14, 2010, 01:58:37 μμ »
To  θέμα της έκθεσης ήθελε να δείξει στα παιδιά και να τα αναγκάσει να υποστηρίξουν ότι ο εργαζόμενος είναι αναλώσιμος , αφού η εργασία του είναι αναλώσιμη και θέλει συνεχώς αναβάθμιση με τη δια βίου μάθηση, ειδάλλως αν δεν γίνεται συνεχής αναβάθμιση στις γνώσεις του, δεν χρήζει καλών αμοιβών με άλλα λόγια είναι άχρηστος και να είναι ευχαριστημένος με τα ψίχουλα που θα πληρώνεται.

σωστη η τοποθετηση σου!
και να προσθεσω,....

μαθηση δεν σημαινει μονο "γνωσεις" αλλα και τροπο σκεψης, νοοτροπιας, ανοιχτο πνευμα, ευελικτο.
περασαν, δυτυχως, οι εποχες που επαιρνες ενα πτυχιο και that's all.

το "θεμα" μας φταιει τωρα.....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #151 στις: Μάιος 14, 2010, 02:04:49 μμ »
Το θέμα ήταν άκρως προπαγανδιστικό της ...Νέας Εποχής . Δηλαδή, της εποχής της ανεργίας, της φτώχειας , των αναλώσιμων εκπαιδευτικών -εργαζομένων, της μιζέριας . "Συγχαρητήρια" στους θεματοθέτες !!! Ίσως εξασφάλισαν την προαγωγή τους με το θέμα που επέλεξαν. Ίσως πάλι τους το επέβαλαν. Η οργανωμένη προπαγάνδα βρίσκεται σε πλήρη έξαρση και όλοι οφείλουμε να επαγρυπνούμε.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #152 στις: Μάιος 14, 2010, 02:12:55 μμ »
Το θέμα ήταν άκρως προπαγανδιστικό της ...Νέας Εποχής . Δηλαδή, της εποχής της ανεργίας, της φτώχειας , των αναλώσιμων εκπαιδευτικών -εργαζομένων, της μιζέριας . "Συγχαρητήρια" στους θεματοθέτες !!! Ίσως εξασφάλισαν την προαγωγή τους με το θέμα που επέλεξαν. Ίσως πάλι τους το επέβαλαν. Η οργανωμένη προπαγάνδα βρίσκεται σε πλήρη έξαρση και όλοι οφείλουμε να επαγρυπνούμε.

Μυρίζει... χειραγώγηση;;;  ???  :o  :-X
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #153 στις: Μάιος 14, 2010, 02:19:17 μμ »
Το θέμα ήταν άκρως προπαγανδιστικό της ...Νέας Εποχής . Δηλαδή, της εποχής της ανεργίας, της φτώχειας , των αναλώσιμων εκπαιδευτικών -εργαζομένων, της μιζέριας . "Συγχαρητήρια" στους θεματοθέτες !!! Ίσως εξασφάλισαν την προαγωγή τους με το θέμα που επέλεξαν. Ίσως πάλι τους το επέβαλαν. Η οργανωμένη προπαγάνδα βρίσκεται σε πλήρη έξαρση και όλοι οφείλουμε να επαγρυπνούμε.

Λέτε το θέμα να το επέβαλε το ΔΝΤ; Μήπως η Διαμαντοπούλου;
Μήπως υπήρξε διαρροή από το ΔΝΤ προς τα φροντιστήρια; Έλεος...

Μήπως το θέμα το επέβαλε η πραγματικότητα που θα συναντήσουν τα παιδιά στο μέλλον;

Μας αρέσει δεν μας αρέσει, η επιλογή του θέματος είναι εύστοχη, επίκαιρη και ταιριάζει στις ανάγκες ρων νέων... Ο προβληματισμός των νέων σχετικά μ' αυτό το θέμα είναι μεγάλο κέρδος...
Θυμάμαι, αυτό το θέμα ήταν επίκαιρο πριν 15 -20 χρόνια στην Γερμανία...


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32326
  • Τελευταία: Maria Eirini
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161663
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 410
Σύνολο: 413

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.