*

Αποστολέας Θέμα: Μετανάστευση, τι λέτε??  (Αναγνώστηκε 26609 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pe70-va

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μετανάστευση, τι λέτε??
« στις: Μάιος 11, 2010, 03:30:31 μμ »
Πρώτα ο μαθητής, τελευταίος ο δάσκαλος...
Αλήθεια, ύστερα από όλα αυτά, πώς βλέπετε την ιδέα αναζήτησης μιας καλύτερης ίσως τύχης στο εξωτερικό? Εγώ πάλι το σκέφτομαι πολύ σοβαρά και το ψάχνω το θέμα.
Ξέρει κανένας πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να καταφέρει ένας εκπαιδευτικός να αξιοποιήσει το πτυχίο του σε χώρες του εξωτερικού? Γνωρίζετε αν είναι εύκολη η πρόσληψη σε ελληνικά σχολεία σε άλλες χώρες καταθέτοντας μόνο βιογραφικό και όχι δηλαδή να σε στείλει το υπουργείο ύστερα από αιτήσεις-εξετάσεις κλπ...Τι γίνεται έξω με τις ελληνικές κοινότητες και τα σχολεία?Υπάρχουν άλλες δυνατότητες να δουλέψουμε στο αντικείμενό μας έξω? Θα μου πείτε, εξαρτάται και από το πού θες να ζήσεις, αλλά κάθε άποψη, ιδέα ή εμπειρία δεκτή, για όποιο μέρος ξέρετε, καθώς δεν έχω καταλήξει ακόμα, αν και σκέφτομαι πολύ την Αγγλία.
Πραγματικά, η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο πλέον εδώ στο Ellada έτσι όπως τα έκαναν! Φεύγω νομίζω...ή καλύτερα με διώχνουν.
Καλό κουράγιο... ;D ;D ;D
Τη στρουμφίσαμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:22:27 »

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 11, 2010, 04:27:11 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι έχω μπει σε.... εντατική σκέψη για την πιθανότητα μετανάστευσης.
Κάνω αιτήσεις σε ιδιωτικές εταιρίες.... χρειάζεται μέσο.
Χθες πέρασα συνεντευξη μαζί με 160 ακόμα άτομα για μία θέση.... Σήμερα έμαθα ότι η θέση είναι "ταγμένη" σε κάποιον άλλο κακομοίρο. Οι υπόλοιποι 159 φάγαμε όλο το πρωινό μας για τα μάτια της αξιοκρατίας.
Στο δημόσιο  από την άλλη δεν κουνιέται φύλλο.
ή απορριπτουν τα χαρτιά μου για ανεξήγητους λόγους πχ. "δεν είναι συναφές το αντικείμενο του μεταπτυχιακού σου με τους υπολογιστές"
Σημείωση οτι ο τίτλος του μεταπτυχιακού είναι "Ηλεκτρονική και Υπολογιστές"....
Τι άλλο δηλαδή έπρεπε να λέει για να είναι συναφές; :-\
Εχω μια ελπίδα ότι στο εξωτερικό τα πράγματα θα είναι καλύτερα.
Σκέφτομαι πολλές εναλλακτικές. Κύπρος, Γερμανία, Αμερική ή Αυστραλία;
Μήπως πρέπει να αποφύγω την ευρωζώνη γενικότερα;
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 11, 2010, 04:38:24 μμ »
Νορβηγία (αν αντέχεις το κρύο). Σήμερα, μάλιστα, διάβασα ότι μόνο το 1/3 (σύμφωνα με δημοσκοπήσεις) των νορβηγών θα ήθελαν ένταξη στην ΕΕ. Οπότε, μια χαρά είναι με τα πετρέλαιά τους και με το νόμισμά τους, χωρίς καμία "κομισιόν" πάνω από το κεφάλι τους.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος diana2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 11, 2010, 04:49:14 μμ »
Αχ ρε παιδιά, ντρέπομαι που θα το πω, αλλά έχω φοβηθεί και εγώ με όσα έρχονται αν κρίνουμε εκ του παρόντος. . .
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο;

1. Τι πιθανότητες έχουμε να επιβιώσουμε βρίσκοντας δουλειά σε μία ξένη χώρα, της οποίας μας είναι άγνωστη η γλώσσα;
2. Όσον αφορά στα ελληνικά σχολεία που λέτε, εκεί δεν στέλνουμε τους καθηγητές του ΑΣΕΠ με την μέθοδο της απόσπασης; Που από ό,τι διαβάζω είναι και απλήρωτοι κάτι μήνες;
3. Αν όχι (για το 2.), πώς θα εντοπίσουμε πού είναι τα ελληνικά σχολεία στο εξωτερικό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:22:27 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 11, 2010, 05:25:08 μμ »
Εγώ πάντως παιδιά πριν 5μιση χρόνια είχα κάνει τα χαρτιά μου στην Κύπρο (ΠΕ02) και σε κανα 2 χρονάκια με βάση τους ρυθμούς που κυλάει το σύστημά τους έρχεται η σειρά μου για αναπλήρωση.....το σκέφτομαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ πλέον να πάω και να μην ξαναγυρίσω ΠΟΤΕ!!!! Για τους φιολολόγους πλέον ούτε στην Κύπρο είναι εύκολα,κι εγώ αν δεν είχα κάνει την αίτηση πριν 6 χρόνια περίπου δεν θα είχα ελπίδες τώρα...αλλά για άλλους κλάδους όποιοι θέλετε ρωτήστε και ενημερωθείτε....είναι ΣΑΦΩΣ καλύτερα και χωρίς ΑΣΕΠ,πιστοποιητικά,ωρομισθίες και αηδίες!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 11, 2010, 06:00:28 μμ »
ξέρω μόνο για αγγλία και βέλγιο και μόνο για αγγλική φιλολογία. Λοιπόν, εκεί ισχύουν τα εξής: για να δουλέψεις ως καθηγητής πρέπει να έχεις μεταπτυχιακό. Στο Βέλγιο έχουν χωρίσει την αγγλική φιλολογία σε 3 και 4 έτη - τα 3 έτη αντιστοιχούν σε τει και τα 4 σε αει - οπότε δι
δάσκεις αντίστοιχα σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια. Επισης, το θέμα της γλώσσας ειδικά για βέλγιο είναι ευκολο γιατί υπάρχουν "φροντιστήρια" που ανήκουν στο δήμο και σε μαθαινουν είτε γαλλικά είτε φλαμανδικά και μάλιστα με ελάχιστο τίμημα. Ωστόσο, υπάρχει στο βέλγιο ένα θέμα με την ενοικίαση σπιτιού γιατί ο νομος λέει ότι το ελάχιστο που μποροείς να νοικιάσεις σπιτι ειναι 3 χρόνια ( πάντως δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά αλλά κάπόιος πρέπει να χει κάνει ένα σχετικ΄κομπόδεμα για να έχει,πριν πάει). Υπάρχουν τα λεγόμενα ευρωπαϊκά σχολεία που κάνεις αίτηση στέλνεις βιογραφικό και σε καλούν για συνέντευξη. Στο Βέλγιο έχει δύο τέτοια. (αλλά μιλάμε για τεράστια σχολεία). Υπάρχουν επίσης ιδιωτικά στα οποία επίσης κάνεις αίτηση και μπορεί να σε πάρουν. Για φιλολόγους θαρρώ υπάρχει ζήτηση σε τέτοια για τη διδασκαλία των αρχαίων ελληνικών καθώς θεωρείστε native speakers.
Η ουγγαρία πάλι πληρώνει καθηγητές ξένων γλωσσών το καλοκαίρι - και τους πληρώνει σχετικά καλά γιατί εκεί δεν έχουν πληθώρα όπως εδώ - και μάλιστα τους παρέχει και σπιτι - καλά, μη φανταστειτε τίποτα χλιδές, τέως κομμουνιστικο κράτος ήταν συντρόφια....μη λέμε και ό,τι θέμε...πάντως, για ένα καλοκαίρι ειναι καλά.
Πληροφορίες για όλα τα παραπάνω μπορειτε να βρείτε στα αντίστοιχα υπουργεία παιδείας της κάθε χώρας. Πάντως, παράλληλα ψάξτε και το καθεστώς ενοικίασης σπιτών σε καθε χώρα - για΄τι υπάρχουν και δυσάρεστες΄εκπλήξεις - και επίσης φροντίστε να είστε έτοιμοι για πολλη πολλή δουλειά. Α επίσης στο Βέλγιο, ο νεοδιοριστος ξεκινά με μικρο ωράριο και όσο αυξάνονται τα έτη υπηρεσίας αυξάνει και το ωράριο. Στην ουγγαρία δυλεύουν και τοκαλοκαίρι με μόνο ένα μήνα διακοπές που τον ορίζει ο σύλλογος και ο διευθυντής και ακόμα, σε περίοδο απεργίας ο καθηγητής υποχρεούται να πάει στην εργασία του και να ....φυλάει τα παιδιά. Αυτά τα ωραία.
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 11, 2010, 06:04:49 μμ »
Εγώ πάντως παιδιά πριν 5μιση χρόνια είχα κάνει τα χαρτιά μου στην Κύπρο (ΠΕ02) και σε κανα 2 χρονάκια με βάση τους ρυθμούς που κυλάει το σύστημά τους έρχεται η σειρά μου για αναπλήρωση.....το σκέφτομαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ πλέον να πάω και να μην ξαναγυρίσω ΠΟΤΕ!!!! Για τους φιολολόγους πλέον ούτε στην Κύπρο είναι εύκολα,κι εγώ αν δεν είχα κάνει την αίτηση πριν 6 χρόνια περίπου δεν θα είχα ελπίδες τώρα...αλλά για άλλους κλάδους όποιοι θέλετε ρωτήστε και ενημερωθείτε....είναι ΣΑΦΩΣ καλύτερα και χωρίς ΑΣΕΠ,πιστοποιητικά,ωρομισθίες και αηδίες!!!
Ρίξτε μια ματιά για το μισθό αναπληρωτή πρώτη φορά στην Κύπρο.
Πάνω από 1800 ευρώ καθαρά τον μήνα και οι κρατήσεις για το αντίστοιχο του ΙΚΑ περίπου 150ευρώ.
Τα δώρα Χριστουγέννων, Πάσχα, επίδομα αδείας κλπ ισχύουν κανονικότατα στην Κύπρο. Όπως επίσης το πρόγραμμα διδασκαλίας που είναι 21 ώρες την εβδομάδα, και οι μήνες του καλοκαιριού πληρώνονται όλοι... Με ένα υπουργείο που είναι πλάι στον μαθητή αλλά και τον εκπαιδευτικό.
Καμιά σχέση με το χάλι της Ελλάδας.
Να σημειωθεί ότι οι τιμές είναι χαμηλότερες απ’ την Ελλάδα σε ΟΛΑ. Πχ η βενζίνη είναι γύρω στα 95λεπτά το λίτρο...

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 11, 2010, 06:56:49 μμ »
Εγώ πάντως παιδιά πριν 5μιση χρόνια είχα κάνει τα χαρτιά μου στην Κύπρο (ΠΕ02) και σε κανα 2 χρονάκια με βάση τους ρυθμούς που κυλάει το σύστημά τους έρχεται η σειρά μου για αναπλήρωση.....το σκέφτομαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ πλέον να πάω και να μην ξαναγυρίσω ΠΟΤΕ!!!! Για τους φιολολόγους πλέον ούτε στην Κύπρο είναι εύκολα,κι εγώ αν δεν είχα κάνει την αίτηση πριν 6 χρόνια περίπου δεν θα είχα ελπίδες τώρα...αλλά για άλλους κλάδους όποιοι θέλετε ρωτήστε και ενημερωθείτε....είναι ΣΑΦΩΣ καλύτερα και χωρίς ΑΣΕΠ,πιστοποιητικά,ωρομισθίες και αηδίες!!!
Ρίξτε μια ματιά για το μισθό αναπληρωτή πρώτη φορά στην Κύπρο.
Πάνω από 1800 ευρώ καθαρά τον μήνα και οι κρατήσεις για το αντίστοιχο του ΙΚΑ περίπου 150ευρώ.
Τα δώρα Χριστουγέννων, Πάσχα, επίδομα αδείας κλπ ισχύουν κανονικότατα στην Κύπρο. Όπως επίσης το πρόγραμμα διδασκαλίας που είναι 21 ώρες την εβδομάδα, και οι μήνες του καλοκαιριού πληρώνονται όλοι... Με ένα υπουργείο που είναι πλάι στον μαθητή αλλά και τον εκπαιδευτικό.
Καμιά σχέση με το χάλι της Ελλάδας.
Να σημειωθεί ότι οι τιμές είναι χαμηλότερες απ’ την Ελλάδα σε ΟΛΑ. Πχ η βενζίνη είναι γύρω στα 95λεπτά το λίτρο...
Ναι...αυτά είναι πραγματικότητα στην Κύπρο....όσα δηλαδή είναι αυτονόητα και εδώ έχουν γίνει όνειρα θερινής νυκτός!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 11, 2010, 07:14:49 μμ »
Εάν επιλέξει κανείς την Αγγλία (εγώ μετανιώνω που δεν έμεινα μόνιμα μετά το πρώτο μεταπτυχιακό, αλλά μόνο για 1 χρόνο) πρέπει να ξέρει ότι τα σχολέια είναι ανεξάρτητα. Οι προσλήψεις γίνονται από το κάθε σχολέιο ξεχωρίστά με κριτήριο καθρά το κέρδος για το σχολέιο. Κέρδος και χρηματικό (πάιρνουμε τον πιο άπειρο εκπαιδευτικό, που χρειάζεται χαμηλότερο μισθό) αλλά και κέρδος στην απόδοση (ο εκπαιδευτικός πρέπει να είναι πολύ καλός, γιατί οι επιδοτήσεις εξαρτώνται από την επίδοση του σχολέιου στον έλεγχο). Αν έχετε προϋπηρεσία διδακτική σε σχολείο, τότε είναι πιθανό να σας αναγνωριστεί και να μην ξεκινήσετε με το πρώτο μισθολογικό κλιμάκιο. Τα 5 πρώτα χρόνια οι μισθοί είναι σχετικά χαμηλοί (υψηλότεροι από την Ελλάδα, αλλά αν υπολογίσουμε το κ΄σοτος ζωής βγαίνουν ίσως και λιγότερα από εδώ) αλλά μετά τον 5ο χρόνο σχεδόν απογειώνονται. Στα σχολέια δεν υπάρχει μονιμότητα, αλλά μορεί ανά πάσα στιγμή να σε διώξουν (είτε γιατί κρίθηκες αναποτελεσματικός, έιτε γιατί κρίθηκες ακριβός καθώς ανεβαίνει ο μισθός). Αν σε διώξει ένα σχολέιο και πας σε άλλο, δεν σημαίνει ότι το μισθολογικό κλιμάκιο σε ακολουθεί, αλλά διαπραγματεύεσαι από την αρχή.
Εάν δεν έχεις διδακτική προϋπηρεσία, ίσως και να χρειαστεί να κάνεις PGCE για να αποκτήσεις το πιστοποιητικό παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας (εγώ για κάποι λόγο, ίσως επειδή ήμουν στην ΕΑ, δεν χρειάστηκε να το κάνω), που σημαίνει 1 χρόνο σε κολέγιο ή πανεπιστήμιο.
Θεωρώ ότι γενικά δεν είναι πολύ εύκολο να σε πάρουν σε κάποιο σχολείο, γιατί προτιμούν στους native speakers. Ίσως να είναι ευκολότερο για τους φιλολόγους να πάνε σε κάποιο κολέγιο.
Όσον αφορά τη ζωή, υπάρχει μεγάλη ακρίβεια. Το Λονδίνο και οι μεγάλες πόλεις είναι πολύ πιο ακριβές από τα χωριά (το Λονδίνο είναι σχεδόν απλησίαστο). Στο Λονδίνο, ένα δωμάτιο σε σπίτι με συγκάτοικο ή συγκατοίκους είναι σχεδόν 600 ευρώ το μήνα (4 εβδομάδες=1 μήνας). Η μετακινήσεις είναι επίσης πολύ ακριβές (Μετρό Λονδίνου: Μηνιαία κάρτα=150 ευρώ περίπου, τρένα=10 λίρες για μια διαδρομή 20 λεπτών, ταξί=7-8 λίρες για 5 μίλια).
Πρώτο βήμα είναι να αναγνωρίσετε το πτυχίο σας από το Βρετανικό ΔΟΑΤΑΠ (NARIC) και μετά να ψάξετε για σχολεία που χρειάζονται εκπαιδευτικούς (από εφημερίδες).
Δείτε ακι αυτή τη σελίδα
http://www.workgateways.com/job-teaching.html#faqqual
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 11, 2010, 07:31:23 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!! Πόσο χαίρομαι που βλέπω ότι δεν είμαι η μόνη που σκέφτομαι να μεταναστεύσω!! :D  Η αλήθεια είναι πως εγώ σκεφτόμουν την Αυστραλία και συγκεκριμένα τη Μελβούρνη που έχει και πολλούς Έλληνες, πολύ μακρυά μεν, αλλά μακρυά από το ευρώ και όπου θέλει ας είναι!! 8) Επίσης, σκεφτόμουν και τη Σουηδία και Νορβηγία, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται και εκεί και αν μπορούμε να βρούμε δουλειά ως φιλόλογοι ελληνικής -από την Έλλάδα καλύτερα θα είναι σίγουρα βέβαια!! Και η Κύπρος είναι μια πολύ καλή λύση, αλλά με την επετηρίδα θα φάμε 5-6 χρονάκια το λιγότερο και εκεί... :(
Αν ξέρει κανείς τι γίνεται με την εκπαίδευση σε Αυστραλία, Νορβηγία, Σουηδία και μπορεί να ενημερώσει ας το κάνει παρακαλώ.:)
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος pe70-va

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 11, 2010, 07:58:49 μμ »
Εάν επιλέξει κανείς την Αγγλία (εγώ μετανιώνω που δεν έμεινα μόνιμα μετά το πρώτο μεταπτυχιακό, αλλά μόνο για 1 χρόνο) πρέπει να ξέρει ότι τα σχολέια είναι ανεξάρτητα. Οι προσλήψεις γίνονται από το κάθε σχολέιο ξεχωρίστά με κριτήριο καθρά το κέρδος για το σχολέιο. Κέρδος και χρηματικό (πάιρνουμε τον πιο άπειρο εκπαιδευτικό, που χρειάζεται χαμηλότερο μισθό) αλλά και κέρδος στην απόδοση (ο εκπαιδευτικός πρέπει να είναι πολύ καλός, γιατί οι επιδοτήσεις εξαρτώνται από την επίδοση του σχολέιου στον έλεγχο). Αν έχετε προϋπηρεσία διδακτική σε σχολείο, τότε είναι πιθανό να σας αναγνωριστεί και να μην ξεκινήσετε με το πρώτο μισθολογικό κλιμάκιο. Τα 5 πρώτα χρόνια οι μισθοί είναι σχετικά χαμηλοί (υψηλότεροι από την Ελλάδα, αλλά αν υπολογίσουμε το κ΄σοτος ζωής βγαίνουν ίσως και λιγότερα από εδώ
έλα και τους φτάσαμε...χιχι  ;D


αλλά μετά τον 5ο χρόνο σχεδόν απογειώνονται. Στα σχολέια δεν υπάρχει μονιμότητα, αλλά μορεί ανά πάσα στιγμή να σε διώξουν (είτε γιατί κρίθηκες αναποτελεσματικός, έιτε γιατί κρίθηκες ακριβός καθώς ανεβαίνει ο μισθός). Αν σε διώξει ένα σχολέιο και πας σε άλλο, δεν σημαίνει ότι το μισθολογικό κλιμάκιο σε ακολουθεί, αλλά διαπραγματεύεσαι από την αρχή.
Εάν δεν έχεις διδακτική προϋπηρεσία, ίσως και να χρειαστεί να κάνεις PGCE για να αποκτήσεις το πιστοποιητικό παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας (εγώ για κάποι λόγο, ίσως επειδή ήμουν στην ΕΑ, δεν χρειάστηκε να το κάνω), που σημαίνει 1 χρόνο σε κολέγιο ή πανεπιστήμιο.
Θεωρώ ότι γενικά δεν είναι πολύ εύκολο να σε πάρουν σε κάποιο σχολείο, γιατί προτιμούν στους native speakers. Ίσως να είναι ευκολότερο για τους φιλολόγους να πάνε σε κάποιο κολέγιο.
Όσον αφορά τη ζωή, υπάρχει μεγάλη ακρίβεια. Το Λονδίνο και οι μεγάλες πόλεις είναι πολύ πιο ακριβές από τα χωριά (το Λονδίνο είναι σχεδόν απλησίαστο). Στο Λονδίνο, ένα δωμάτιο σε σπίτι με συγκάτοικο ή συγκατοίκους είναι σχεδόν 600 ευρώ το μήνα (4 εβδομάδες=1 μήνας). Η μετακινήσεις είναι επίσης πολύ ακριβές (Μετρό Λονδίνου: Μηνιαία κάρτα=150 ευρώ περίπου, τρένα=10 λίρες για μια διαδρομή 20 λεπτών, ταξί=7-8 λίρες για 5 μίλια).
Πρώτο βήμα είναι να αναγνωρίσετε το πτυχίο σας από το Βρετανικό ΔΟΑΤΑΠ (NARIC) και μετά να ψάξετε για σχολεία που χρειάζονται εκπαιδευτικούς (από εφημερίδες).
Δείτε ακι αυτή τη σελίδα
http://www.workgateways.com/job-teaching.html#faqqual
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ emmaki για τις πληροφορίες.
Μήπως γνωρίζεις για τα ελληνικά δημοτικά σχολεία στις ελληνικές κοινότητες τίποτα? Πάλι το μεταπτυχιακό κρίνεται απαραίτητο ε?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2010, 08:03:48 μμ από pe70-va »
Τη στρουμφίσαμε!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 11, 2010, 09:21:37 μμ »
Αυτό που γνωρίζω για τα σχολεία των κοινοτων είναι ότι λειτουργούν υπό ένα ιδιότυπο καθεστώς. Δεν έχουν σχέση με τα δημόσια σχολεία, άρα και αν εργαστείς σε αυτά δεν θα μετρά η προϋπηρεσία αν κάποτε επιστρέψεις στην Ελλάδα.
Γνωρίζω για το σχολείο του Nottingham που είναι σχολέιο της Εκκλησίας. Λειτουργεί κάθε Σαββατοκύριακο για λίγες ώρες και είναι σε στυλ φροντιστηρίου. Υπάρχουν δασκάλες που ή πληρώνονται με την ώρα ή (συνήθως) είναι εθελοντές.
Κάπως έτσι υποθέτω ότι λειτουργούν και τα υπόλοιπα σχολεία των κοινοτήτων... Αν ψάξεις στο internet ίσως βρεις κάποιο μέιλ εκπροσώπων κοινοτήτων για να ρωτήσεις για συγκεκριμένα μέρη...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 11, 2010, 09:27:02 μμ »
Μία φίλη μου, οικονομολόγος, φεύγει τον Αύγουστο για Δανία... Άντε να φεύγουμε και εμείς σιγά σιγά, να αδειάζει αυτός ο οίκος ανοχής που λέγεται Ελληνική Δημοκρατία! Αρκετά ταΐζαμε τις "ιερόδουλες"!! :-X :-X :-X

ΥΓ Με συγχωρείτε για τη φρασεολογία αλλά είμαι αγανακτισμένος με την κατάσταση και ταυτόχρονα απίστευτα θλιμμένος που μιλάω έτσι για την πατρίδα μου. :'( :'(
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 11, 2010, 10:07:50 μμ »
Είναι τρομερό...!!! Πίκρα  :-\
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 257
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 207
Σύνολο: 212

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.