*

Αποστολέας Θέμα: Μετανάστευση, τι λέτε??  (Αναγνώστηκε 26628 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pe70-va

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 13, 2010, 03:24:16 μμ »
Και δεν υπήρχε κάποια διστακτικότητα στην πρόσληψη κάποιου μη Βρετανού;

Γιατί εντάξει εκατομμύρια μιλάνε την γλώσσα τους, αλλά μπορούμε να φανταστούμε πώς ακούγεται στα αυτιά των Βρετανών η προφορά του καθενός μη Βρετανού (από Αμερικάνο, μέχρι τον καθένα από εμάς που έχει μάθει την αγγλική σαν ξένη γλώσσα...κοινώς βλάχικα....)

Και επειδή μιλάμε για μικρά παιδιά, δεν θεωρούν ότι ίσως να ήταν καλύτερα να προσλάμβαναν κάποιον Βρετανό;

σημερα συζητησα με μια φιλη λογοθεραπευτρια, η οποια εζησε και δουλεψε για 10 χρονια στην αγγλια. μου ειπε οτι η πλειοψηφια των εργοδοτων δεν εχει προβλημα με το αν δεν εισαι αγγλος... φτανει να μιλας με πολυ καλη συνταξη και πολυ καθαρα τη γλωσσα. οι αγγλοι και οι αμερικανοι στο θεμα ''εργασια'' ειναι πολυ ανοιχτομυαλοι. αν εισαι professional, τοτε  κανενα προβλημα.  

Να ισχύει το ίδιο και για την εκπαίδευση? Εκεί το θέμα προφοράς-γλώσσας παίζει σημαντικό ρόλο.
Τη στρουμφίσαμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:10:30 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 13, 2010, 03:32:27 μμ »
Εγώ στο σχολείο που ήμουν δεν είχα πρόβλημα. Τα παιδιά ούτως ή άλλως χρειαζόταν να τους μιλάς πολύ αργά και πολύ καθαρά, το ίδιο έκαναν και οι άλλοι εκπιαδευτικοίθ και το υπόλοιπο προσωπικό. Στην αρχή είχα εγώ πρόβλημα μέχρι να συνηθίσω τη δική τους ομιλία (κομμένες λέξεις, "μωρουδίστικη" κλπ) αλλά μετά από καμιά 10αριά μέρες το ξεπέρασα.
Αυτό που ενδιαφέρει τους Άγγλους είναι να γνωρίζεις καλά τη γλώσσα, όχι τόσο η προφορά που έχεις (αν και η προφορά μου μετά από 6 μήνες Erasmus, 1 χρόνο μεταπτυχιακό και αμέσως μετά δουλειά είχε αρχίσει να εναρμονίζεται με τη δική τους, χωρίς φυσικά να γίνει ποτέ τέλεια).
Τώρα, στην πρακτική μου κατά το Erasmus είχα πάει σε γενικό σχολείο, σε τάξη Reception, σαν το δικό μας νηπιαγωγείο με 5χρονα παιδιά. Εκεί είχα μεγάλο πρόβλημα να τα καταλάβω! Αλλά η δασκάλα της τάξης παρενέβη και τους είπε ότι έρχομαι από πολύ μακριά (βρήκαμε και στο χάρτη την Ελλάδα) και αν και μιλάω πολύ καλά Αγγλικά δεν μπορώ να καταλάβω αν μιλάνε γρήγορα και "μασημένα". Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν πολύ καλά και όλο το διάστημ απου ήμουν στο σχολείο (3 εβδομάδες) μου μιλούσαν πολύ πολύ αργά και καθαρά.
Όσο για τη ζωή, εμένα μου άρεσε πάρα πολύ η οργάνωση τους. Όλα ήταν προγραμματισμένα και γινόταν στην ώρα τους. Όλοι δούλευαν κανονικά. Ήμουν στο Nottigham, κεντρική Αγγλία. Ως περιοχή ήταν πάρα πολύ όμορφη, πολύ πράσινη (γενικά όλη η χώρα είναι πράσινη), με σχετικά καλό κλίμα, χωρίς πάρα πολλή υγρασία και χωρίς κρύο. Είχε καλή αγορά, ό,τι χρειαζόμουν μπορούσα να το βρω. Σε όλη την Αγγλία υπάρχουν τα "βασικά" προϊόντα της Ελληνικής διατροφής (φέτα και γιαούρτι!!!!!) και είχα βρει και ένα μαγαζί που πουλούσε Merenda!!!!! Νυχτερινή ζωή καμία σχέση με την Ελλάδα. Οι pub ήταν μέχρι τις 11 και μετά τα clubs. Όμως, σε σχέση με την Ελλάδα τα πράγματα ήταν πολύ ήρεμα, με εξαίρεση τα Σαββατικύριακα που οι Άγγλοι ξεσάλωναν κυριολεκτικά. Ήταν όλοι μεθυσμένοι!

Τι άλλο να σας πω;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 13, 2010, 06:02:34 μμ »
"Σε όλη την Αγγλία υπάρχουν τα "βασικά" προϊόντα της Ελληνικής διατροφής (φέτα και γιαούρτι!!!!!)...
Τι άλλο να σας πω;"
τι μαρκα ηταν  η φετα και το γιαουρτι για να αποφασισω αν μπορω να ζησω ή οχι εκει...; δεν αστειευομαι παιδια, εχω φιλους και συγγενεις σε διαφορα μερη του κοσμου και οποτε ερχονται ελλαδα κανουν σαν τρελοι για τα χορτα ή τα γαλακτοκομικα. μια φιλη με ενθουσιασμο μου δηλωνε "βρισκω και το ελληνικο γιαουρτακι μου της φαγε...", για μενα αυτο σημαινει=σκουπιδι. βρεθηκα προσφατα σε ενα απο τα κεντρα του κοσμου οπου η διατροφη ηταν καθημερινο προβλημα...

υγ. εμμακι ελπιζω να μην παρεξηγηθεις, διαβαζω με προσοχη ολες τις πολυτιμες πληροφοριες που ολοι σας δινετε.  :)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 13, 2010, 06:19:18 μμ »
"Σε όλη την Αγγλία υπάρχουν τα "βασικά" προϊόντα της Ελληνικής διατροφής (φέτα και γιαούρτι!!!!!)...
Τι άλλο να σας πω;"
τι μαρκα ηταν  η φετα και το γιαουρτι για να αποφασισω αν μπορω να ζησω ή οχι εκει...; δεν αστειευομαι παιδια, εχω φιλους και συγγενεις σε διαφορα μερη του κοσμου και οποτε ερχονται ελλαδα κανουν σαν τρελοι για τα χορτα ή τα γαλακτοκομικα. μια φιλη με ενθουσιασμο μου δηλωνε "βρισκω και το ελληνικο γιαουρτακι μου της φαγε...", για μενα αυτο σημαινει=σκουπιδι. βρεθηκα προσφατα σε ενα απο τα κεντρα του κοσμου οπου η διατροφη ηταν καθημερινο προβλημα...

υγ. εμμακι ελπιζω να μην παρεξηγηθεις, διαβαζω με προσοχη ολες τις πολυτιμες πληροφοριες που ολοι σας δινετε.  :)

Κοίτα, υπήρχε όντως ΦΑΓΕ γιαούρτι, αλλά εγώ προτιμούσα το Greek Yogurt που είχαν τα Αγγλικα σούπερ μάρκετ (μου ερχόταν πιο ελαφρύ). Όσο για φέτα, εγώ έπαιρνα (και παίρνω ακόμα, μιας και ακόμα επάνω είμαι) Δωδώνη...
Τώρα όντως τα φαγητά είναι καθαρά προσωπικό γούστο του καθένα και φυσικά και δεν παρεξηγούμαι, αφού κάτι που αρέσει σε σένα δεν είναι απαραίτητο ότι θα αρέσει και σε μένα (και το αντίθετο)....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:10:30 »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 13, 2010, 06:38:04 μμ »
σε ευχαριστω πολυ εμμακι. οσο για το φαγητο δεν ειναι μονο θεμα γουστου αλλα πρωτιστως υγειας. οσον αφορα στα προϊοντα φαγε στο παρελθον ειχα βρει πολλα μουχλιασμενα ή προβληματικα.

υγ.1 παιδια, 1 ειναι το γαλα: κουκακη. δοκιμαστε το και θα με θυμηθειτε.
υγ.2 συμβιβαζομαι και με τους κουμπαρους του μεβγαλ... :P
υγ.3 σιγα μη μεταναστευσω η μπουλα...τα μπανια μας που θα τα κανουμε; στις πλαζ του σηκουανα ή του ταμεση; ;D 8)

Αποσυνδεδεμένος pe70-va

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 16, 2010, 09:50:28 μμ »
Για Γερμανία ή Σκανδιναβία γνωρίζετε κάτι? Ή μήπως καλύτερα να αλλάξουμε ήπειρο τελικά?
(και πλανήτη αν γινόταν, ευχαρίστως πάντως...)
Τη στρουμφίσαμε!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 16, 2010, 10:04:21 μμ »
Δεν γνωρίζω πώς γίνεται η πρόσληψη εκπαιδευτικών σε Γερμανία ή Σκανδιναβία ή σε όποα άλλη χώρα, όμως υποθέτω ότι το πρώτο που θα κοιτάνε είναι η καλή (έως άριστη) γνώση της γλώσσας. Και δεν μιλάω για προφορά, αλλά για γνώση γλώσσας. Έχοντας κάποιες λίγες γνώσεις Σουηδικών, δεν θα έελγα ότι είναι και από τις πιο εύκολες γλώσσες, αν θες να λες ότι τη γνωρίζεις (για να μάθεις 5 πράγματα να συννενοείσαι είναι πολύ εύκολα).
Επίσης, Τα Φινλανδικά είναι ίσως από τις δυσκολότερς γλώσσες της Ευρώπης.
Τα Γερμανικά θεωρούνατι σχετικά εύκολη γλώσσα, αν και εγώ είχα τεράστιες δυσκολίες όταν μάθαινα, και αν και κατέχω το ανώτερο πτυχίο δεν θα τολμουσα να πάω σε σχολέιο να διδάξω.
Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται και  για γλώσσες με τις οποίες δεν έχουμε καθημερινή επάφή, όπως με τα Αγγλικά, γεγονός που κάνει ακόμα πιο δύσκολη την εκμάθηση τους,
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 16, 2010, 10:42:40 μμ »
Ο καιρός, το κλίμα είναι το πρόβλημα σ' αυτές τις χώρες παιδιά. Όλα τα άλλα είναι κάπως λυμένα. Όποιος δεν έχει πεινάσει στην Ελλάδα (χωρίς βοήθειες), μπορεί να ζήσει καλά σε οποιάδήποτε χώρα του κόσμου...
Αν κάποιος είναι 25 - 30 θα τον συμβούλευα να μεταναστεύσει για λίγο.

Την ομορφιά της Ελλάδας δεν τη βρίσκεις πουθενά. Είναι όμως "δύστροπη", "καπριτσιόζα", "ψεύτρα", αλλά πολύ όμορφη και ερωτεύσιμη...
Εζησα χρόνια στην Γερμανία. Δεν λέω, ήταν φερέγγυα, ήρεμη.... Που και που την σκέφτομαι τελευταία, αλλά και να γυρίσω πίσω, πάλι την Ελλάδα θα σκέφτομαι και ας με πλήγωσε τόσες φορές :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 16, 2010, 10:57:05 μμ »
Όπου και να πάω η Ελλάδα με  πληγώνει.Σεφέρης. Όπου και να πάω η διαμάντω με πληγώνει.Ινώ.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 17, 2010, 10:21:54 πμ »
 ;D

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 02, 2010, 06:26:58 μμ »
Ο καιρός, το κλίμα είναι το πρόβλημα σ' αυτές τις χώρες παιδιά. Όλα τα άλλα είναι κάπως λυμένα. Όποιος δεν έχει πεινάσει στην Ελλάδα (χωρίς βοήθειες), μπορεί να ζήσει καλά σε οποιάδήποτε χώρα του κόσμου...
Αν κάποιος είναι 25 - 30 θα τον συμβούλευα να μεταναστεύσει για λίγο.

Την ομορφιά της Ελλάδας δεν τη βρίσκεις πουθενά. Είναι όμως "δύστροπη", "καπριτσιόζα", "ψεύτρα", αλλά πολύ όμορφη και ερωτεύσιμη...
Εζησα χρόνια στην Γερμανία. Δεν λέω, ήταν φερέγγυα, ήρεμη.... Που και που την σκέφτομαι τελευταία, αλλά και να γυρίσω πίσω, πάλι την Ελλάδα θα σκέφτομαι και ας με πλήγωσε τόσες φορές :'( :'(
[/quote
Συμφωνώ κι εγώ...αλλά το είπα και σε άλλο topic πριν...εγώ ετοιμάζομαι για Κύπρο...είναι το ίδιο τοπίο,η ίδια γλώσσα (παρόλη την διάλεκτό τους) και το ίδιο φως της Μεσογείου με τον ίδιο ήλιο να λούζει αρχαιοελληνικούς ναούς παντού γύρω σου όπως κι εδώ...!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 02, 2010, 06:30:35 μμ »
Υπάρχουν άλλα topic στο pde για το θέμα της επετηρίδας της Κύπρου για όποιον θέλει να μάθει...απλά ήθελα να επισημάνω πως είναι μια καλή λύση (εκτος από φιλολόγους που κι εκεί πήξανε...) Ήταν η τελευταία μου λύση και τώρα έχει γίνει το μόνο σενάριο στο μυαλό μου....!! ??? ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 04, 2010, 12:01:49 πμ »
Εν ολίγοις, το καλό μας υπουργείο εμμέσως πλην σαφώς μας καθοδηγεί σε 2 προορισμούς:
1. τον ... αγύριστο!
2. εις Κύριον!
Μάλιστα. Ωραία.. φέτα (για όποιον θυμάται τη διαφήμιση)!

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 04, 2010, 02:14:08 μμ »
για την αυστραλια γνωριζει κανεις κατι συγκριμενο; αν υπαρχει ελπια για καποιον φιλολογος να ασκησει κάπου καπως το επεαγγελμα του; ή γενικος για το τι παιζει με την ανεργια εκει..την αξιοκρατια στον ιδιωτικο φυσικα τομεα...δε κολλαω μονο στην εκπαιδευση...θα εκανα οποιαδηποτε δουλεια...ουτε εγω συνδεω τη μεταναστευση με το επαγγελμα του καθηγητη. οχι επειδη δε θελω να το εξασκησω απλως επειδη ειμαι ρεαλιστρια και βλεπω πως το συγκεκριμενο πτυχιο(ελληνικης φιλολογιας) ειναι δυσκολο να χρησιμευσει τοσο στην ελλαδα οσο και στο εξωτερικο..σε δυσκολους καιρους πρεπει να προσαρμοζομαστε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 398

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.