*

Αποστολέας Θέμα: Δεύτερη ειδικότητα  (Αναγνώστηκε 217963 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 05, 2010, 06:40:20 μμ »
Ας πουμε κάποιος που έχει τελειώσει Ιταλική φιλολογία και στη συνέχεια τελείωσε και κλασσική φιλολογία, θα μπορεί να διοριστεί διαγωνιζόμενος με τους υποψήφιους της Ιταλικής φιλολογίας (που είναι πιο εύκολος ο συναγωνισμός φαντάζομαι σε σχέση με όλον τον κλάδο των φιλολόγων), και στη συνέχεια αφού πάει σε σχολείο και του πουν "φίλε μου η ειδικότητα σου δεν έχει στον ήλιο μοίρα.. Εδώ μόνο 2 ώρες έχουμε. Θα πρέπει να πας και σε άλλα 10 σχολεία για να καλύψεις ωράριο", τότε αυτός έχοντας και δεύτερη ειδικότητα καλύπτει το ωράριό του διδάσκοντας ως φιλόλογος τα φιλολογικά και το κράτος απλά θα προσλάβει έναν φιλόλογο λιγότερο.
Με την δεύτερη ειδικότητα θα σωθούν και θα βολευτούν όσοι διορίστηκαν με ειδικότητες που δίνουν λίγες ώρες (κάτι νομικοί, κάτι ψυχολόγοι, κάτι κοινωνιολόγοι κλπ) και που αναγκάζονταν να πηγαίνουν σε 10 σχολεία να καλύπτουν ώρες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:18:10 »

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 05, 2010, 07:07:57 μμ »
Ας πουμε κάποιος που έχει τελειώσει Ιταλική φιλολογία και στη συνέχεια τελείωσε και κλασσική φιλολογία, θα μπορεί να διοριστεί διαγωνιζόμενος με τους υποψήφιους της Ιταλικής φιλολογίας (που είναι πιο εύκολος ο συναγωνισμός φαντάζομαι σε σχέση με όλον τον κλάδο των φιλολόγων), και στη συνέχεια αφού πάει σε σχολείο και του πουν "φίλε μου η ειδικότητα σου δεν έχει στον ήλιο μοίρα.. Εδώ μόνο 2 ώρες έχουμε. Θα πρέπει να πας και σε άλλα 10 σχολεία για να καλύψεις ωράριο", τότε αυτός έχοντας και δεύτερη ειδικότητα καλύπτει το ωράριό του διδάσκοντας ως φιλόλογος τα φιλολογικά και το κράτος απλά θα προσλάβει έναν φιλόλογο λιγότερο.
Με την δεύτερη ειδικότητα θα σωθούν και θα βολευτούν όσοι διορίστηκαν με ειδικότητες που δίνουν λίγες ώρες (κάτι νομικοί, κάτι ψυχολόγοι, κάτι κοινωνιολόγοι κλπ) και που αναγκάζονταν να πηγαίνουν σε 10 σχολεία να καλύπτουν ώρες.

Λάβε βέβαια υπόψη ότι αυτοί οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να έχουν πάρει και δεύτερο πτυχίο. Κάτι που δεν ελιναι πάντοτε και τόσο εύκολο. Ξέρω πολλούς που δεν θα είχαν την υπομονή και τη θέληση να το κάνουν. Επομένως, μπορεί κάποιος Ιταλικών να έδωσε ΑΣΕΠ με "ευνοϊκούς όρους" - αν και στην πραγματικότητα είναι πολύ πιο δύσκολο να διοριστείς ως Ιταλικών παρά ως Φιλόλογος, πίστεψέ με - αλλά αυτός ο άνθρωπος έχει κάτσει άλλα τέσσερα χρόνια διαβάζοντας και δίνοντας εξετάσεις στα αμφιθέατρα, συχνά δουλεύοντας παράλληλα σε φροντιστήρια ή όντας διορισμένος μακριά από το πανεπιστήμιό του. Οπότε κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να θεωρούμε ότι "κάνει λαμογιά" παίρνοντας κάποιες ώρες με το 2ο πτυχίο.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 05, 2010, 11:31:11 μμ »
Όχι δεν το είπα σαν λαμογιά το δεύτερο πτυχίο. Ζητώ συγνώμη αν απο το κείμενό μου παραπάνω νοήθηκε κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα το αντίθετο. Μάλιστα είμαι και εγώ ο ίδιος κάτοχος 2 πτυχίων και όπως έχω γράψει και πιο πάνω θα αναγνωρίσω την δεύτερη ειδικότητά μου.
Απλά ήθελα να πω ότι η αναγνώριση δεύτερης ειδικότητας, κατά την άποψή μου, είναι κάτι που το βλέπω προς όφελος του εκπαιδευτικού και όχι κάτι αρνητικό που κρύβει κινδύνους ή ότι το υπουργείο ψάχνει για κορόιδα όπως ειπώθηκε και πιο πάνω στη συζήτηση. Και σίγουρα ευνοούνται οι πιο "αδύναμες" ειδικότητες αυτές δηλαδή που έχουν λίγες ώρες σε ένα σχολείο (κοινωνιολόγοι, ιταλικών κλπ).

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 18, 2010, 10:10:50 πμ »
Yπομονή, θα εκδοθεί υπουργική απόφαση, η οποία, όπως αναφέρεται στο νόμο, θα δημοσιευθεί στο φύλλο της εφημερίδας της κυβέρνησης (ΦΕΚ) και από κεί και πέρα θα αρχίσει να τρέχει η προθεσμία για την υποβολή αίτησης για την απόδοση της δεύτερης ειδικότητας (στους κατόχους δεύτερου πτυχίου).

Ακόμα τίποτα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:18:10 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 19, 2010, 02:12:13 μμ »
Μάλλον κανείς μας δεν το πήρε χαμπάρι εδώ στο forum.

Υπάρχει ΦΕΚ από 19 Μαίου παρακαλώ. Τι συζητάμε τότε τόσο καιρό;

Δείτε εδώ: http://www.minedu.gov.gr/publications/docs/_71_3848_19-5-10.pdf, άρθρο 7 παράγραφος 6

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 19, 2010, 02:27:18 μμ »
πρέπει να βγει υπουργική απόφαση και να δημοσιευθει κατόπιν εξουσιοδότησης που παρέχει ο νόμος. Αυτό που παραθέτεις δεν είναι η υπουργική απόφαση αλλά   ο νομος που παραχωρεί το δικαιωμα στον υπουργο με αποφαση του να εξειδικεύσει τις λεπτομέρειες εφαρμογής  της απονομής της δεύτερης ειδικότητας.   Μέχρι να βγει η απόφαση αυτή   ονόμος είναι σαν να μην υπάρχει. Οι υπουργικές αποφάσεις που συνοδευουν τους νομους αργούν συνήθως να εκδοθούν είτε  λόγω γραφεικορατίας, είτε λόγω αντιδράσεων στο περιεχόμενο του νόμου.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 20, 2010, 03:16:54 μμ »
Πολύ σωστά, χρειάζεται να εκδοθεί υπουργική απόφαση. Πότε θα εκδοθεί;

Λογικά, τουλάχιστον, μέχρι τα τέλη Αυγούστου, γιατί, στον ίδιο νόμο (3848/2010) προβλέπεται (άρθρο 7) ότι στο ηλεκτρονικό σύστημα (survey, κλπ.) του υπουργείου και των σχολικών μονάδων, με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς καταγράφονται πέραν των άλλων (οι οργανικές θέσεις των εκπαιδευτικών με την ειδικότητά τους, κλπ) και "η τυχόν δεύτερη ειδικότητα των εκπαιδευτικών". Οπότε, μάλλον εντός - περί τα τέλη - Αυγούστου.

Βεβαίως, ....Ελλάδα, είμαστε μπορεί να πάει για του χρόνου, ή και να μην ισχύσει ποτέ....

(Η ...μουγγαμάρα της ΟΛΜΕ για το εν λόγω θέμα δεν σας προβληματίζει;)

 

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 20, 2010, 07:35:21 μμ »
παιδιά γνωρίζεται αν και κατα πόσο κάποιον με δυο ειδικότητες αφού τον κάλεσαν αναπληρωτή στη μια μετά, την ίδια χρονιά τον κάλεσαν και στην άλλη; φαίνεσαι σε διάθεση στη δεύτερη ειδικότητα αν δουλεύεις στην άλλη; πού θα το βρω αυτό γραπτά;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 21, 2010, 01:10:05 μμ »
πρέπει να βγει υπουργική απόφαση και να δημοσιευθει κατόπιν εξουσιοδότησης που παρέχει ο νόμος. Αυτό που παραθέτεις δεν είναι η υπουργική απόφαση αλλά   ο νομος που παραχωρεί το δικαιωμα στον υπουργο με αποφαση του να εξειδικεύσει τις λεπτομέρειες εφαρμογής  της απονομής της δεύτερης ειδικότητας.   Μέχρι να βγει η απόφαση αυτή   ονόμος είναι σαν να μην υπάρχει. Οι υπουργικές αποφάσεις που συνοδευουν τους νομους αργούν συνήθως να εκδοθούν είτε  λόγω γραφεικορατίας, είτε λόγω αντιδράσεων στο περιεχόμενο του νόμου.

Πάντως εγώ βλέπω σήμερα στην 1η σελίδα του www.pde.gr, ότι οι διατάξεις του νόμου 3848 προχωράνε και εφαρμόζονται κανονικά (παραθέτω το κείμενο μιας και η 1η σελίδα του pde ανανεώνεται συνεχώς)
"Σε εφαρμογή των διατάξεων των άρθρων 19 και 20 του Ν. 3848/2010, παρακαλούμε να προβείτε στην άμεση επίδοση (αυθημερόν) στους υποψηφίους Διευθυντές Εκπαίδευσης της περιφέρειάς σας, του επισυναπτόμενου πίνακα μοριοδότησης, στον οποίο αναφέρονται οι αξιολογικές μονάδες που συγκέντρωσαν συνολικά και κατά μοριοδοτούμενο κριτήριο."
Διαβάστε περισσότερα...
http://www.pde.gr/forum/index.php?page=1678


"Σε εφαρμογή των διατάξεων των άρθρων 19 και 20 του Ν. 3848/2010, σας κοινοποιούμε τον επισυναπτόμενο πίνακα μοριοδότησης, στον οποίο αναφέρονται οι αξιολογικές μονάδες που συγκεντρώσατε συνολικά και κατά μοριοδοτούμενο κριτήριο."
Διαβάστε περισσότερα...
http://www.pde.gr/forum/index.php?page=1677

Μετά από αυτή την ανακοίνωση του pde, πήγα στην Δευτεροβάθμια και υπέβαλα αίτηση αναγνωρισης 2ης ειδικότητα σύμφωνα με τον ίδιο νόμο, χωρίς πρόβλημα. Την δέχθηκαν κανονικά

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 27, 2010, 09:16:45 πμ »
Παράθεση
Μετά από αυτή την ανακοίνωση του pde, πήγα στην Δευτεροβάθμια και υπέβαλα αίτηση αναγνωρισης 2ης ειδικότητα σύμφωνα με τον ίδιο νόμο, χωρίς πρόβλημα. Την δέχθηκαν κανονικά

Killbill καλημέρα,

Εκτός από το 2ο πτυχίο σου ζήτησαν άλλα δικαιολογητικά;


Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 27, 2010, 09:37:25 πμ »
Όχι τίποτα άλλο.
Βασικά δεν χρειαζόταν να καταθέσω καν το 2ο πτυχίο μιας και υπάρχει στον ατομικό μου φάκελο, αλλά για διευκόλυνση το επισύναψα με την αίτηση

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 27, 2010, 02:24:17 μμ »
Ευχαριστώ killbill

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 29, 2010, 12:57:51 πμ »
O νόμος είναι σαφής, σαφέστατος και λέει ότι για την απόδοση της 2ης ειδικότητας θα εκδοθεί σχετική υπουργική απόφαση η οποία θα ορίζει τις προϋποθέσεις απόδοσης (π.χ. μπορεί να ορίζει ότι θα πρέπει ο ενδιαφερόμενος να έχει καταστεί μόνιμος δημόσιος υπάλληλος).

Ολα τ' άλλα (περί άμεσης αναγνώρισης 2ης ειδικότητας, κλπ) συνιστούν (κακής ποιότητας) παραπληροφόρηση.

Αυτή τη στιγμή η ύπαρξη - κατάθεση 2ου πτυχίου δίδει απλώς τη δυνατότητα για την  ανάληψη διδασκαλίας σε σχετικό μάθημα εφ' οσον υπάρχει έλλειψη εκπαιδευτικού του σχετικού κλάδου, σε καμμιά περίπτωση όμως αυτό δεν συνιστά θεσμιική αναγνώριση 2ης ειδικότητας, έτσι όπως την καθιερώνει ο νέος νόμος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2010, 12:59:33 πμ από xaan »

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 29, 2010, 08:33:39 πμ »
@xaan

Εγώ θα κάνω την αίτηση με αναφορά στο νόμο και θα δω τι θα μου απαντήσουν.

Νομίζω ότι είναι καλύτερο να ασχοληθεί η διοίκηση με το θέμα.

Ας κάνουν ερώτημα στο Υπουργείο για τα περαιτέρω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161980
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 454

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.