*

Αποστολέας Θέμα: Δεύτερη ειδικότητα  (Αναγνώστηκε 217520 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 03:38:26 μμ »
Να κάνω και εγώ μια "κουλή" ερώτηση;
Έστω ότι έχουμε έναν μαθηματικό, που έχει και πτυχίο φυσικού, και μετά λόγω τρέλας έχει πάρει και πτυχίο φιλολόγου....
Αυτός θα διδάσκει όοοοοολα τα μαθήματα σε ένα σχολείο; Θα μπορεί να διδάξει μαθηματικά (λογικότατο αφού είανι διορισμένος ως μαθηματικός), φυσική (αφού έχει πτυχίο φυσικού), χημεία (δεν είμαι σίγουρη αν ισχύει ακ΄΄ομα, αλλά εμένα φυσικός μου έκανε χημεία στο σχολείο), βιολογία (το ίδο με το προηγούμενο) και φιλολογικά μαθήματα;;;;;;
Άρα αν βάλουμε έναν τέτοι "πολυεκπαιδευτικό" σε κάποια σχολεία ειδικά σε νησιά που δεν ε΄χουν πολλούς μαθητές, έχουμε 1 για όλα!!!!!!!!!

O νέος νόμος αναφέρεται για απονομή δεύτερης ειδικότητας σε εκπαιδευτικούς που έχουν δεύτερο πανεπιστημιακό πτυχίο (πέραν εκείνου του διορισμού του). Ουδεμία αναφορά γίνεται σε τρίτο πτυχίο, όπως αναφέρεις στο παράδειγμά σου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:00:46 »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 03:39:37 μμ »
Να κάνω και εγώ μια "κουλή" ερώτηση;
Έστω ότι έχουμε έναν μαθηματικό, που έχει και πτυχίο φυσικού, και μετά λόγω τρέλας έχει πάρει και πτυχίο φιλολόγου....
Αυτός θα διδάσκει όοοοοολα τα μαθήματα σε ένα σχολείο; Θα μπορεί να διδάξει μαθηματικά (λογικότατο αφού είανι διορισμένος ως μαθηματικός), φυσική (αφού έχει πτυχίο φυσικού), χημεία (δεν είμαι σίγουρη αν ισχύει ακ΄΄ομα, αλλά εμένα φυσικός μου έκανε χημεία στο σχολείο), βιολογία (το ίδο με το προηγούμενο) και φιλολογικά μαθήματα;;;;;;
Άρα αν βάλουμε έναν τέτοι "πολυεκπαιδευτικό" σε κάποια σχολεία ειδικά σε νησιά που δεν ε΄χουν πολλούς μαθητές, έχουμε 1 για όλα!!!!!!!!!

O νέος νόμος αναφέρεται για απονομή δεύτερης ειδικότητας σε εκπαιδευτικούς που έχουν δεύτερο πανεπιστημιακό πτυχίο (πέραν εκείνου του διορισμού του). Ουδεμία αναφορά γίνεται σε τρίτο πτυχίο, όπως αναφέρεις στο παράδειγμά σου...
 

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 03:41:50 μμ »
Να κάνω και εγώ μια "κουλή" ερώτηση;
Έστω ότι έχουμε έναν μαθηματικό, που έχει και πτυχίο φυσικού, και μετά λόγω τρέλας έχει πάρει και πτυχίο φιλολόγου....
Αυτός θα διδάσκει όοοοοολα τα μαθήματα σε ένα σχολείο; Θα μπορεί να διδάξει μαθηματικά (λογικότατο αφού είανι διορισμένος ως μαθηματικός), φυσική (αφού έχει πτυχίο φυσικού), χημεία (δεν είμαι σίγουρη αν ισχύει ακ΄΄ομα, αλλά εμένα φυσικός μου έκανε χημεία στο σχολείο), βιολογία (το ίδο με το προηγούμενο) και φιλολογικά μαθήματα;;;;;;
Άρα αν βάλουμε έναν τέτοι "πολυεκπαιδευτικό" σε κάποια σχολεία ειδικά σε νησιά που δεν ε΄χουν πολλούς μαθητές, έχουμε 1 για όλα!!!!!!!!!

O νέος νόμος αναφέρεται για απονομή δεύτερης ειδικότητας σε εκπαιδευτικούς που έχουν δεύτερο πανεπιστημιακό πτυχίο (πέραν εκείνου του διορισμού του). Ουδεμία αναφορά γίνεται σε τρίτο πτυχίο, όπως αναφέρεις στο παράδειγμά σου...
 

΄
Το ότι δεν αναφερέται σημαίνει αυτομάτως και ότι δεν ισχύει;
Νομίζω ότι σημαίνει ότι δεν υπήρξε μέχρι τώρα κάποια παρόμοια περίπτωση.....
Τι θα γίνει αν υπάρξει;;;;;;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 03:45:45 μμ »
Να κάνω και εγώ μια "κουλή" ερώτηση;
Έστω ότι έχουμε έναν μαθηματικό, που έχει και πτυχίο φυσικού, και μετά λόγω τρέλας έχει πάρει και πτυχίο φιλολόγου....
Αυτός θα διδάσκει όοοοοολα τα μαθήματα σε ένα σχολείο; Θα μπορεί να διδάξει μαθηματικά (λογικότατο αφού είανι διορισμένος ως μαθηματικός), φυσική (αφού έχει πτυχίο φυσικού), χημεία (δεν είμαι σίγουρη αν ισχύει ακ΄΄ομα, αλλά εμένα φυσικός μου έκανε χημεία στο σχολείο), βιολογία (το ίδο με το προηγούμενο) και φιλολογικά μαθήματα;;;;;;
Άρα αν βάλουμε έναν τέτοι "πολυεκπαιδευτικό" σε κάποια σχολεία ειδικά σε νησιά που δεν ε΄χουν πολλούς μαθητές, έχουμε 1 για όλα!!!!!!!!!

O νέος νόμος αναφέρεται για απονομή δεύτερης ειδικότητας σε εκπαιδευτικούς που έχουν δεύτερο πανεπιστημιακό πτυχίο (πέραν εκείνου του διορισμού του). Ουδεμία αναφορά γίνεται σε τρίτο πτυχίο, όπως αναφέρεις στο παράδειγμά σου...
 

΄
Το ότι δεν αναφερέται σημαίνει αυτομάτως και ότι δεν ισχύει;
Νομίζω ότι σημαίνει ότι δεν υπήρξε μέχρι τώρα κάποια παρόμοια περίπτωση.....
Τι θα γίνει αν υπάρξει;;;;;;

Οπως το λές: "Εφ' όσον δεν αναφέρεται, δεν ισχύει". Στην Ελλάδα λειτουργούμε (ακόμη, τουλάχιστον...) με νόμους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:00:46 »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 03:48:19 μμ »

Aτυχές το παράδειγμα με τον "θεολόγο που έχει και πτυχίο φιλολογίας και θα μπορεί να διδάξει και Ιστορία", γιατί ο θεολόγος εκ των ισχυόντων, μπορεί να διδάξει με β' ανάθεση Ιστορία και χωρίς να έχει πτυχίο φιλολογίας.

Μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα από όσα είπα. Ο θεολόγος μέχρι τώρα θα δίδασκε την ιστορία ως Β  ανάθεση, ενώ τώρα με τον νέο νόμο θα την έχει ως Α ΑΝΑΘΕΣΗ!!.
Πριν θα έπρεπε να μην υπάρχει φιλόλογος στο σχολείο του με κενές ώρες για να πάρει ο θεολόγος την Ιστορία ως Β ανάθεση. Τώρα και να υπάρχουν φιλόλογοι που δεν συμπληρώνουν ωράριο, ο θεολόγος με την απονομή της δεύτερης ειδικότητας έχει και αυτός ως Α ανάθεση την Ιστορία ακριβώς όπως και οι υπόλοιποι φιλόλογοι, και αν προηγείται στην τοποθέτηση, συμπληρώνει αυτός τις ώρες.

Κατάλαβες την διαφορά τώρα με πριν; Καμία σχέση. Άλλα δικαιώματα θα έχει τώρα με την ισότιμη απονομή 2ης ειδικότητας άλλα είχε πριν με Β ανάθεση! Αναβαθμίζεται τώρα περισσότερο. Και με τα αρχαία που λες, πριν το είχε Β ανάθεση αν είχε και δεύτερο πτυχίο στην φιλολογία, και θα έπρεπε πάλι να δει αν δεν καλύπτονται οι ώρες από κανέναν φιλόλογο για να τις πάρει αυτός. Τώρα θα το έχει Α ανάθεση! Το παράδειγμά μου είναι πολύ σαφές.

Μακάρι η σαφήνεια των λεγομένων σου (τα οποία, στο περιεχόμενό τους, απολύτως συμμερίζομαι, όπως προκύπτει από προ - προηγηθείσες αναφορές μου για το θέμα) να διατυπωθεί ομοίως και παρομοίως στην εκδοθησομένη υπουργική εγκύκλιο περί απονομής 2ης ειδικότητας, μακάρι...

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 04:24:18 πμ »
Νομίζω ότι στην πράξη η δεύτερη ειδικότητα θα λειτουργήσει ως εξής:

Ο Θεολόγος (1η ειδικότητα) - Φιλόλογος (2η ειδικότητα)  θα πάρει τα μαθήματα της 1ης ειδικότητας. Αν συμπληρώσει το ωράριο του τέλος.

Αν δεν συμπληρώσει ωράριο, τότε παίρνει μαθήματα της 2ης ειδικότητας μέχρι να συμπληρώσει το ωράριο του.

Αλλιώς τι θα γίνει; Θα πει ότι θέλω π.χ.10 ώρες Θεολογικά και 8 ώρες Φιλολογικά; Δεν μου φαίνεται λογικό.

Βέβαια περιμένουμε την υπουργική απόφαση, για να δούμε τις λεπτομέρειες.

Κατά τη γνώμη μου, στην πράξη αναμένεται πολύ μαγειρική.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 05:05:13 μμ »
Νομίζω ότι στην πράξη η δεύτερη ειδικότητα θα λειτουργήσει ως εξής:

Ο Θεολόγος (1η ειδικότητα) - Φιλόλογος (2η ειδικότητα)  θα πάρει τα μαθήματα της 1ης ειδικότητας. Αν συμπληρώσει το ωράριο του τέλος.

Αν δεν συμπληρώσει ωράριο, τότε παίρνει μαθήματα της 2ης ειδικότητας μέχρι να συμπληρώσει το ωράριο του.

Αλλιώς τι θα γίνει; Θα πει ότι θέλω π.χ.10 ώρες Θεολογικά και 8 ώρες Φιλολογικά; Δεν μου φαίνεται λογικό.

Βέβαια περιμένουμε την υπουργική απόφαση, για να δούμε τις λεπτομέρειες.

Κατά τη γνώμη μου, στην πράξη αναμένεται πολύ μαγειρική.


Δηλαδή, σήμερα που δεν έχει εφαρμοσθεί ακόμη ο θεσμός της 2ης ειδικότητας, ...δεν πέφτει μαγειρική;

Μη μου πείτε ότι δεν γνωρίζετε κοινωνιολόγους χωρίς δεύτερο πτυχίο (οικονομολόγου) να διδάσκουν ΑΟΔΕ (μάθημα κατεύθυνσης (!!!), χωρίς να το έχουν ανάθεση ως ΠΕ09...), ή γυμναστές να διδάσκουν βιολογία (χωρίς ανάθεση, απλώς κατά το νομιζόμενο ότι έχουν κάποια συνάφεια με το μάθημα ως γυμναστές), ή ΣΕΠ στην Α' Λυκείου (απλώς και μόνο για να αναπληρώσουν στο Β' τετράμηνο την ώρα της Γυμναστικής που χάνουν από το Α' τετράμηνο), ή αποφοίτους των ΦΠΨ να διδάσκουν αρχαία, λατινικά, ιστορία (χωρίς να έχουν διδαχθεί τέτοια μαθήματα, απλώς και μόνο επειδή κάτι θυμούνται από τα λυκειακά τους χρόνια και, κυρίως, επειδή έχουν ενταχθεί (χωρίς να είναι!) στο κλάδο ΠΕ 02 Φιλολόγων;

Eγώ πιστεύω ότι με την αναγνώριση της 2ης ειδικότητας θα χωρίσει η ήρα από το στάρι. Εσείς;

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 08:40:59 πμ »

Δηλαδή, σήμερα που δεν έχει εφαρμοσθεί ακόμη ο θεσμός της 2ης ειδικότητας, ...δεν πέφτει μαγειρική;

Εννοείται...


Eγώ πιστεύω ότι με την αναγνώριση της 2ης ειδικότητας θα χωρίσει η ήρα από το στάρι. Εσείς;


Υπό την έννοια, ότι ο ενδεχόμενα θιγόμενος με αναγνωρισμένη 2η ειδικότητα θα μπορεί να πατήσει πόδι σε μαγειρέματα και βολέματα κολλητών ναι το πιστεύω.

Π.χ. Σε Φυσικό λείπουν 4 ώρες για συμπλήρωση ωραρίου και του δίνουν 4 ώρες Μαθηματικά για να συμπληρώσει.
Στον Πληροφορικό με αναγνωρισμένη 2η ειδικότητα Μαθηματικού λείπουν επίσης 4 ώρες.

Ο Πληροφορικός απαιτεί να συμπληρώσει εκείνος ωράριο!

http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/21-1st-2nd-anathesi-2008-09.htm

Αποσυνδεδεμένος labros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 01:35:36 μμ »
Πληροφορικός με οργανική σε σχολειο και με δευτερο πτυχίο στα μαθηματικά, ο οποίος δε συμπληρωνει το υποχρεωτικο του ωραριο. Στο σχολειο υπαρχει ελλειψη ωρων στα μαθηματικα  8 ωρων, κατα συμπτωση οσες ακριβως χρειαζεται για να συμπληρωσει το ωραριο του.
Στην αιτηση για συπληρωση ωραριου αναφερει οτι θελει Α) να συμπληρωσει το ωραριο του στη διδασκαλια των μαθηματικων στο σχολειο του
Β) στη διδασκαλια της Πληροφορικης στα κατω σχολεια...
Αποτελεσμα: Τον στελνουν σε αλλο σχολειο για συμπληρωση ωραριου και επειδη οι ωρες δε φτανουν θα κανει και Γραμματειακη υποστηριξη στο σχολειο αυτο και τη διδασκαλια των μαθηματικων την αναθετουν σε αποσπασμενο απο αλλο ΠΥΣΔΕ μαθηματικο.
Με το καθεστως που ισχυει με δευτερο πτυχιο μονο απο ωρομισθιο προηγειται καποιος, ενω με την αποδοση δευτερης ειδικοτητας στο πανω παραδειγμα, αφου οι ορανικα ανηκοντες μαθηματικοι του Σχολειου του συμπληρωσουν ωραριο, οτι ωρες μεινουν στα μαθηματικα μπορει να τις αναλαβει αυτος (για την ακριβεια με τη δευτερη ειδικοτητα θα υποχρεουται να τις διδαξει)

Αποσυνδεδεμένος sigtania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #107 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 02:49:03 μμ »
Έχει προκύψει κάτι καινούργιο;

Αποσυνδεδεμένος giannis10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #108 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 04:01:59 μμ »
Ας υποθέσουμε ότι μου αποδίδεται ή δεύτερη ειδικότητα(ΠΕ03 Μαθηματικών) που με ενδιαφέρει.
Μπορώ να κάνω αίτηση για βελτίωση θέσης (για οργανική θέση) χρησιμοποιώντας πλέον τη δεύτερη ειδικότητα;
Αν παραμείνω στο σχολείο μου, η οργανική που έχω θα αφορά την πρώτη ειδικότητα ή τη δεύτερη;
Θα μπορώ να διδάσκω τα μαθήματα της δεύτερης ειδικότητας (Μαθηματικά) με πρώτη ανάθεση και ως αρχαιότερος των συναδέλφων να καλύπτω πρώτος ωράριο;
Θα έχω τα ίδια δικαιώματα (και υποχρεώσεις λοιπόν) όπως και με την πρώτη ειδικότητα;
Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει;
Άραγε οι συνάδελφοι και οι προιστάμενοί μας στο υπουργείο έχουν κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό τους για το θέμα αυτό;

Αποσυνδεδεμένος giannis10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #109 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 04:10:48 μμ »
Προφανώς έχει σημασία να γνωρίζουμε αν υπάρχει κάτι επίσημο.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #110 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 04:56:21 μμ »
Ας υποθέσουμε ότι μου αποδίδεται ή δεύτερη ειδικότητα(ΠΕ03 Μαθηματικών) που με ενδιαφέρει.
Μπορώ να κάνω αίτηση για βελτίωση θέσης (για οργανική θέση) χρησιμοποιώντας πλέον τη δεύτερη ειδικότητα;
Αν παραμείνω στο σχολείο μου, η οργανική που έχω θα αφορά την πρώτη ειδικότητα ή τη δεύτερη;
Θα μπορώ να διδάσκω τα μαθήματα της δεύτερης ειδικότητας (Μαθηματικά) με πρώτη ανάθεση και ως αρχαιότερος των συναδέλφων να καλύπτω πρώτος ωράριο;
Θα έχω τα ίδια δικαιώματα (και υποχρεώσεις λοιπόν) όπως και με την πρώτη ειδικότητα;
Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει;
Άραγε οι συνάδελφοι και οι προιστάμενοί μας στο υπουργείο έχουν κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό τους για το θέμα αυτό;

H λογική της ψηφισθείσας σχετικής διάταξης, περί απόδοσης δεύτερης ειδικότητας, θεωρώ ότι θα πρέπει να απαντά θετικά ερωτήματά σου. Γιατί, υποτίθεται ότι, όταν μιλάμε για δεύτερη ειδικότητα, θα πρέπει να εννοούμε μια ισότιμη ειδικότητα, που θα δίνει στο κάτοχό της όλα τα δικαιώματα (φυσικά, και τις υποχρεώσεις) της πρώτης ειδικότητας (διορισμού). Ειδ' άλλως τι νόημα είχε η διάταξη του νόμου 3848; Kαι το λέω αυτό γιατί και μέχρι τώρα ο κάτοχος δεύτερου πτυχίου έχει (βάσει υπουργικής απόφασης) τη δυνατότητα να διδάξει μαθήματα της δεύτερης ειδικότητάς του, όμως, υπό προϋποθέσεις (να έχουν συμπληρώσεις τις Β' αναθέσεις καθηγητές συναφών ειδικοτήτων με το μάθημα, κλπ.).

Θα δούμε τις ακριβείς προθέσεις του υπουργείου στην επικείμενη απόφαση και στην σχετική ερμηνευτική εγκύκλιο. 




 

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #111 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 05:53:35 μμ »
προς το παρόν για το συγκεκριμένο θέμα δεν υπάρχει καμιά επίσημη απόφαση από το ΥΠΔΜΘ.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161380
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 512
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.