*

Αποστολέας Θέμα: Καταργούνται τα τμήματα ένταξης στην ειδική αγωγή;  (Αναγνώστηκε 19527 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Καταργούνται τα τμήματα ένταξης στην ειδική αγωγή;
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 20, 2010, 01:50:28 μμ »
Ένας εκπαιδευτικός δεν είναι ειδικός αν δεν έχει τα προσόντα και καλό είναι να παραμένει στην τάξη της γενικής εκπαίδευσης όπως αντίστοιχα εγώ παραμένω στην ειδική τάξη γιατί απλά δεν μπορώ να είμαι στη γενική τάξη (πρακτικά, διότι δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα μαθήματα του ΑΠ και ηθικά, διότι δε θέλω να τα κάψω τα παιδιά). Αν όμως έχει πιστοποιημένα προσόντα είναι ειδικός και εννοείται ότι υπάρχει. Τώρα που το ξανασκέφτομαι βέβαια, ίσως το emmaki να εννοεί, ότι τα προβλήματα της ειδικής στη δευτεροβάθμια είναι πολύ μεγάλα. Ετσι υπαρχει το φαινόμενο σε ειδικά σχολεία ο ψυχολόγος να είναι αναπληρωτής (ο μόνομος λείπει με άδεια), ο κοινωνικός λειτουργός να είναι 1 για 130 παιδιά,  ο εργοθεραπευτής να δίνει άκριτα ένα οποιοδήποτε παζλ στα παιδιά για να περάσει η ώρα, εκπαιδευτικοί να είναι απλώς ενημερωμένοι γύρω απο τις ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Τότε ναι emmaki, έχει δίκιο όταν λές, ότι δεν υπάρχει ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό και ειδικοί εκπαιδευτικοί στα ειδικά πλαίσια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Καταργούνται τα τμήματα ένταξης στην ειδική αγωγή;
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 20, 2010, 02:15:06 μμ »
όταν το υπουργείο σε κατατάσσει σε γενικό πίνακα στη θέση 80
και στον πίνακα νοηματικής με θέση 8
και στον πίνακα Braille με θέση 28
καταλαβαίνεις ότι δεν σε αντιμετωπίζει ως ειδικό παιδαγωγό!
αλλά, ως παιδαγωγό γενικής αγωγής.
αν έχεις σου λέει και τα άλλα,καλώς!
δεν είναι έτσι τα πράγματα!
ειδικός παιδαγωγός δεν νοείται να μην έχεις επάρκεια νοηματικής και Braille
να μην έχεις πιστοποίηση και άδεια χορήγησης ενός Τεστ τουλάχιστον!!!
κλπ κλπ κλπ
πέρα φυσικά από ένα διδακτορικό/μεταπτυχιακό!
δεν φταίνε κάποιοι συνάδελφοι που είναι ανειδίκευτοι, αλλά παρ'ολα αυτά κάνουν αυτή τη δουλειά, αλλά το υπουργείο με την ευχέρεια των προκηρύξεων που βγάζει κάθε χρόνο!
το εκάστοτε, το όποιο, το δείνα υπουργείο!
τι να συζητάμε λοιπόν μετά!
και δεν βελτιωνόμαστε!δεν πάμε μπροστά!
τουναντίον!
και δεν είδαμε τίποτα ακόμη!

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Καταργούνται τα τμήματα ένταξης στην ειδική αγωγή;
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 20, 2010, 03:29:19 μμ »
Εγώ αναφέρθηκα στον απλό εκπαιδευτικό, που διδάσκει σε μία τάξη γενικού σχολέιου.
Αν στο σχολέιο δεν υπάρχει ΤΕ, αλλά υπάρχουν παιδιά με κάποιες ειδικές ανάγκες, τότε ο απλος εκπαιδευτικός είναι υπέυθυνος για την εκπάιδευση και αυτών των παιδιών, χωρίς όμως να έχει κάποια εξειδίκευση (τις περισσότερες φορές).
Για μένα, σε κάθε σχολέιο (γενικό και ειδικό) θα πρέπει να υπάρχει το ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό αλλά και ο ειδικός εκπαίδευτικός (αν θέλετε ο εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής) για να αντιμετωπίζει τα θέματα που τυχόν θα υπάρξουν. Δεν μπορεί τις περισσότερες φορές π.χ. ένας φιλόλογος ή μαθηματικός ή όποια άλλη ειδικότητα να αντιμετωπίσει με το σωστό τρόπο ένα παιδί που έχει προβλήματα στο σπίτι, ή ένα παιδί που έχει πέσει η απόδοση του κλπ. ΑΥτά είναι δουλειά ψυχολόγων και κοινωνικών λειτουργούν.
Τώρα, πότε ένας εκαπιδευτικός θεωρείται εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής; Όταν γνωρίζει πολύ καλά το αντικέιμενο της ειδικ΄ποτηατς του, έχει σπουδές στην ειδική αγωγή (είτε σε επίπεδο πρώτου πτυχίου, είτε μεταπτυχιακό, είτε διδακτιρικό) και δεν έχει μέινει μόνο εκέι, αλλά μόνος του προσπαθεί να μαθαίνει όσο μπορεί περισσότερα. Επίσης, ειδικός παιδαγωγός είναι αυτός που έχει τη δυνατότητα, την ευελιξία και τη θέληση να σχοληθεί με το κα΄θε παιδί ξεχωριστά και να τα αντιμετωπίσει ως διαφορετικές οντότητες, χωρίς λύπηση και οίκτο ("το καϋμένο το παιδάκι!")
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Γάτος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταργούνται τα τμήματα ένταξης στην ειδική αγωγή;
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 20, 2010, 05:08:30 μμ »
Εγώ "ζω" από την ΕΑ, όπως το θετεις. Και λοιπόν;;;;;;
Η λογική σκέψη δεν νομίζω ότι έχει σχέση με την επαγγελματική ιδιότητα του καθενός. Και σε αυτή την περίπτωση η λογική σκέψη είναι πάρα πολύ απλή και δεν χρειάζονται ούτε μεγαλοστομίες, ούτε "κοσμητικά επίθετα", ούτε κινδυνολογίες.
Η λογική σκέψη λέει πως αν καταργήσει τα ΤΕ και στείλει όλα τα παιδιά στα ειδικά σχολέια (τα οποία είναι πολύ υποβαθμισμένα όσον αφορά το επίπεδο και τις δυνατότητες των παιδιών), θα ξεσηκωθούν οι γονείς. Κάποιος θα προσφύγει στην ευρωπαϊκή ένωση (και πολύ καλά θα κα΄νει, και εγώ το ίδιο θα έκανα). Η χώρα μας θα καταδικαστεί και τελικά το απότέλεσμα θα είναι να πληρώσει η χώρα ένα ωραίο πρόστιμο. Νομίζεις ότι αυτά δεν τα έχιουν σκεφτεί; Συμφέρει περισσότερο οικονομικά να διατηρηθούν τα ΤΕ, αλλά να μειωθούν σημαντικά, παρά να κλείσουν τελέιως.
Και αυτή είναι η λογική. ¨οχι συναισθηματισμοί, τύπου τι θα γίνουν τα παιδιά τα καημένα κλπ. Στην πολιτική, και μάλσιτα στην πολιτική ενός υπουργείου που διοικείται από σκληρούς τεχνοκράτες, συναισθηματισμοί δεν χωράνε.
Να δεχθώ να μην κάνω κινδυνολογίες όπως τις λές, οκ. Όμως αυτό που λες ότι θα ξεσηκωθούν οι γονείς δε νομίζω ότι νοιάζει και πολύ αυτήν την συγκεκριμένη υπουργό. Θα σου θυμίσω ότι πλέον έχουν κόψει τα μεταφορικά για παιδιά με ειδικές ανάγκες στη θεσσαλονίκη και οι γονείς ξεσηκώθηκαν αλλά της υπουργάρας μας δεν ίδρωσε το αυτί. Νομίζω ότι το μόνο που τους νοιάζει στο υπουργείο και στην κυβέρνηση είναι το πρόγραμμα σταθερότητας και να μην διορίσει κόσμο. Το έχει πεί σε 160 συνεντέυξεις η διαμαντώ, δες τες μία, μία αν δεν με πιστεύεις, Μακάρι να μην τα καταφέρει, τι να πώ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2010, 06:52:57 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Καταργούνται τα τμήματα ένταξης στην ειδική αγωγή;
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 20, 2010, 05:16:56 μμ »
Εγώ "ζω" από την ΕΑ, όπως το θετεις. Και λοιπόν;;;;;;
Η λογική σκέψη δεν νομίζω ότι έχει σχέση με την επαγγελματική ιδιότητα του καθενός. Και σε αυτή την περίπτωση η λογική σκέψη είναι πάρα πολύ απλή και δεν χρειάζονται ούτε μεγαλοστομίες, ούτε "κοσμητικά επίθετα", ούτε κινδυνολογίες.
Η λογική σκέψη λέει πως αν καταργήσει τα ΤΕ και στείλει όλα τα παιδιά στα ειδικά σχολέια (τα οποία είναι πολύ υποβαθμισμένα όσον αφορά το επίπεδο και τις δυνατότητες των παιδιών), θα ξεσηκωθούν οι γονείς. Κάποιος θα προσφύγει στην ευρωπαϊκή ένωση (και πολύ καλά θα κα΄νει, και εγώ το ίδιο θα έκανα). Η χώρα μας θα καταδικαστεί και τελικά το απότέλεσμα θα είναι να πληρώσει η χώρα ένα ωραίο πρόστιμο. Νομίζεις ότι αυτά δεν τα έχιουν σκεφτεί; Συμφέρει περισσότερο οικονομικά να διατηρηθούν τα ΤΕ, αλλά να μειωθούν σημαντικά, παρά να κλείσουν τελέιως.
Και αυτή είναι η λογική. ¨οχι συναισθηματισμοί, τύπου τι θα γίνουν τα παιδιά τα καημένα κλπ. Στην πολιτική, και μάλσιτα στην πολιτική ενός υπουργείου που διοικείται από σκληρούς τεχνοκράτες, συναισθηματισμοί δεν χωράνε.
Να δεχθώ να μην κάνω κινδυνολογίες όπως τις λές, οκ. Όμως αυτό που λες ότι θα ξεσηκωθούν οι γονείς δε νομίζω ότι νοιάζει και πολύ αυτήν την συγκεκριμένη υπουργό. Θα σου θυμίσω ότι πλέον έχουν κόψει τα μεταφορικά για παιδιά με ειδικές ανάγκες στη θεσσαλονίκη και οι γονείς ξεσηκώθηκαν αλλά της υπουργάρας μας δεν ίδρωσε το αυτί. Νομίζω ότι το μόνο που τους νοιάζει στο υπουργείο και στην κυβέρνηση είναι το πρόγραμμα σταθερότητας και να μην διορίσει κόσμο. Το έχει πεί σε 160 συνεντέυξεις η διαμαντώ, δες τες μία, μία αν δεν με πιστεύεις, Μακάρι να μην τα καταφέρει, τι να πώ...

Μιλάς για 2 διαφορετικά πράγματα. Άλλο η μεταφορά των παιδιών, η οποία στην τελική μπορεί να γίνει από τους γονείς (δεν λέω ότι δεν πρέπει να παρέχεται από το κράτος, απλά υπάρχει άλλος τρόπος) και άλλο η εκπαίδευση των παιδιών. Η εκπαίδευση δεν μπορεί να γίνει αλλού. Δεν μπορεί να εξισώσει την ελαφριά ή μέτρια νοητική ή τη δυσλεξία με τη βαριά νοητική που συνήθως υπάρχει στα ειδικά σχολέια.
Και αν το κάνει αυτό, να σ΄τείλει δηλαδή τα παιδιά σε ειδικά σχολέια, πάλι θα πρέπει να προσλάβει εκπαιδευτικούς, γιατί δεν μπορεί να είναι ολά σε μία τάξη και γιατί ο μέγιστος αριθμός παιδιών στο ειδικό σχολείο είναι 5 (αν θυμάμαι καλά) ή 8! Αν ξαφνικά πάνε άλλα 30 ή 40 (που θα είναι τα παιδιά των ΤΕ) τι θα κάνει; Οπότε πάλι δεν συμφέρει οικονομικά αυτό!
ΤΕ αλλά πολύ λιγότερα και με το μέγιστο αριθμό μαθητών. ΄Πως και να το δεις είναι η πιο φυμφέρουσα οικονομικά λύση.
Όσο για τις συνεντεύξεις τις έχω ακούσει όλες. Δεν θα διορίσει όσους διόρισε περυσι, αυτό είναι γεγονός. Αλλά πολλοί θα φύγουν (ειδικά γυναίκες) και ήδη υπάρχουν και ανάγκες λειτουργικές και οργανικές, οπότε ΠΡΕΠΕΙ να πάρει κόσμο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2010, 06:53:22 μμ από Dr_Michael »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Γάτος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταργούνται τα τμήματα ένταξης στην ειδική αγωγή;
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 20, 2010, 05:42:06 μμ »
Δες αυτό:

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4575669

Σε κάποιο σημείο λέει ότι θα διορίσει 3000 μόνιμους και 4000 αναπληρωτές ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ (70% μείωση σε σχέση με πέρυσι) και έχει δηλώσει η ίδια ότι δε θέλει ωρομίσθιους, πες μου εσυ τώρα πως θα γίνει να προσλάβει άτομα στην ειδική αγωγή αφου μόνο οι διοριστέοι είναι απο ΑΣΕΠ ειναι νομίζω 4000 απο περυσι; Μιλάμε για όλες τις ειδικότητες...

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Καταργούνται τα τμήματα ένταξης στην ειδική αγωγή;
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 20, 2010, 05:48:25 μμ »
Δες αυτό:

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4575669

Σε κάποιο σημείο λέει ότι θα διορίσει 3000 μόνιμους και 4000 αναπληρωτές ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ (70% μείωση σε σχέση με πέρυσι) και έχει δηλώσει η ίδια ότι δε θέλει ωρομίσθιους, πες μου εσυ τώρα πως θα γίνει να προσλάβει άτομα στην ειδική αγωγή αφου μόνο οι διοριστέοι είναι απο ΑΣΕΠ ειναι νομίζω 4000 απο περυσι; Μιλάμε για όλες τις ειδικότητες...

ΟΚ δεν μπορώ να σε πείσω για τη δική μου λογική, αλλά και η κινδυνολογία και η λογική του πανικού (καταργούνται τα ΤΕ) δεν είναι σωστή.
Επαναλαμβάνω, άλλο καταργώ και άλλο μειώνω! Το ένα σημαίνει τα κλείνω τελέιως, πάπαλα τα ΤΕ και το άλλο σημαίνει θα είναι λιγότερα, αλλά θα υπάρχουν...
Όσο για τον αριθμό των αναπληρωτών που δήλωσε....Τα πομπόδικα λόγια γενικά τείνω να μην τα πιστεύω. Όταν θα έρθει η ώρα που τα σχολέια θα είναι άδεια, τότε θα τρέχει, αν όντως πάρει μόνο 4000 αναπληρωτές.... Έτσι ξεκίνησε και για τις αποσπάσεις, αν θυμάσαι. Όλοι οι εκπαιδευτικοί άμεσα επιστρέφουν στα σχολεία κλπ. Πόσοι επέστρεψαν;;;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Γάτος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταργούνται τα τμήματα ένταξης στην ειδική αγωγή;
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 20, 2010, 05:51:45 μμ »
οκ, αυτό σου λέω ας περιμένουμε να δούμε το Σεπτέμβρη. Πάντως αυτά τα λέει η κυβέρνηση και το υπουργείο που τυχαίνει να αποφασίζει για τις τύχες και των παιδιών αλλά και των εκαπιδευτικών..δεν τα λέω εγω

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Καταργούνται τα τμήματα ένταξης στην ειδική αγωγή;
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 20, 2010, 05:54:43 μμ »
οκ, αυτό σου λέω ας περιμένουμε να δούμε το Σεπτέμβρη. Πάντως αυτά τα λέει η κυβέρνηση και το υπουργείο που τυχαίνει να αποφασίζει για τις τύχες και των παιδιών αλλά και των εκαπιδευτικών..δεν τα λέω εγω


Το ότι καταργούνατι τα ΤΕ ΔΕΝ το έχει πει κανένα υπουργείο. Ράδιο Αρβύλα είναι από κάποιον  ανόητο (για να μην πω άλλη κακιά λέξη) και άκριτα γίνεται καραμέλα! Όπως και πολλά άλλα πράγματα!
Απλή λογική θέλει, όχι πολύπλοκους συλλογισμούς!  ;) ;) ;)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Γάτος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταργούνται τα τμήματα ένταξης στην ειδική αγωγή;
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 20, 2010, 06:00:35 μμ »
Το ότι έχει πει ότι θα προσλάβει 3000 + 4000 αναπληρωτές εσένα δε σου λέει τίποτα, πρέπει να στο πει στα μούτρα? δεν καταλαβαίνεις οτι το θεωρέι πια πολυτελεια. Ότι δεν αναφέρει τίποτα μέσα στο νόμο της για ΤΕ δε σου λέει τίποτα. Τι πολύπλοκους υπολογισμούς μου λες πλάκα μου κάνεις? και για το κλείσουμε, το ποιός είναι ανόητος (μην πω τιποτα χειρότερο) και ποιός δεν είναι θα φανεί τον Σεπτέμβρη...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2010, 06:43:03 μμ από Γάτος »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Καταργούνται τα τμήματα ένταξης στην ειδική αγωγή;
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 20, 2010, 06:10:57 μμ »
Το ότι έχει πει ότι θα προσλάβει 3000 + 4000 αναπληρωτές εσένα δε σου λέει τίποτα, πρέπει να στο πει στα μούτρα? δεν καταλαβαίνεις οτι το θεωρέι πια πολυτελεια. Ότι δεν αναφέρει τίποτα μέσα στο νόμο της για ΤΕ δε σου λέει τίποτα. Τι πολύπλοκους υπολογισμούς μου λες πλάκα μου κάνεις?

ΟΚ! Δεν έχω να πω κάτι άλλο....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Καταργούνται τα τμήματα ένταξης στην ειδική αγωγή;
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 20, 2010, 07:27:46 μμ »

ειδικός παιδαγωγός δεν νοείται να μην έχεις επάρκεια νοηματικής και Braille
να μην έχεις πιστοποίηση και άδεια χορήγησης ενός Τεστ τουλάχιστον!!!
κλπ κλπ κλπ


συνάδελφε θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, εμένα δεν με ενδιαφέρουν οι περιπτώσεις παιδιών με προβλήματα στην
όραση ή/και στην ακοή, γιατί πρέπει να έχω επάρκεια ; έτσι δεν είναι ; αυτό σημαίνει ότι δεν είμαι ειδικός σε αυτό που θέλω ;

επίσης τι πάει να πει άδεια χορήγησης ενός τέστ ; αν εννοείς ψυχομετρικό αυτή δεν είναι δική μου δουλειά. Αν εννοείς για ανίχνευση μαθ. δυσκολιών πρέπει πρώτα να βγει κάποιο επίσημο σταθμισμένο για την Β/θμια  που εγώ δουλέυω και ειδικά στα μαθηματικά και εγκεκριμένο από το υπουργείο. Να με επιμορφώσει το υπουργείο και να το χρησιμοποιώ και ούτε άδεια όυτε τίποτα αφού είναι εργαλείο.
 Όπως και να έχει ούτε αυτό είναι κριτήριο για να λέγεται κάποιος ειδικός.

Μην προσπαθείς να συγκρίνεις τον εαυτό σου που μπορεί να έχεις όλα αυτά τα προσόντα με όλους τους υπόλοιπους.
Δεν είσαι μονάδα σύγκρισης.

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Καταργούνται τα τμήματα ένταξης στην ειδική αγωγή;
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 21, 2010, 08:46:52 πμ »
πολυ σωστη διαπιστωση. Ο καθηγητης δεν ειναι για να εφαρμοζει ψυχομετρικα test , αν ειναι δυνατον . Αν τωρα η mitsy παρακολουθησε ενα τετοιο και πηρε μια βεβαιωση , αλιμονο σ' αυτον που θα το κανει...δεν ειναι αυτη η δουλεια της ευτυχως . Ειπαμε να εχουμε προσοντα αλλα να μην ισοπεδωσουμε και τα παντα.
η ΔΟΥΛΕΙΑ του εκπαιδευτικου ειναι αλλη, μεσα στην ταξη και συμφωνα με τα ειδια ΑΠ και τις γνωματευσεις  του καθε παιδιου που εχει να βοηθησει με την καλη του διαθεση και την συνεργασια με τον π. συμβουλο ΕΑ οσο μπορει την καθε περιπτωση διαφορετικα....
Ας αναμενουμε λοιπον τα νεα του ΥΠΕΠΘ για φετος ειδικα εχουν πολυ ενδιαφερον..
Αλλα οι αποψεις της emmaki με βρισκουν απολυτως συμφωνη  και για λογους οικονομιας που ειναι η βασικη παραμετρος του υπουργειου.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Καταργούνται τα τμήματα ένταξης στην ειδική αγωγή;
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 21, 2010, 09:10:16 πμ »
επομένως, είστε (pd, kinegiros) απόλυτα σύμφωνοι με τη σειρά κατάταξης του υπουργείου.
χαίρομαι.
το προηγούμενο μήνυμά μου δεν περιγράφει τον εαυτό μου. περιγράφει έναν ειδικό παιδαγωγό όσο πιο άρτια τον έχω εγώ στο μυαλό μου.
μα το υπουργείο συνάδελφοι, δεν σε τοποθετεί με βάση τα προσόντα σου, αυτό θέλω να σας πω, όπως και να τα έχει ο καθένας τα απαραίτητα προσόντα στο μυαλό του.
δηλαδή, εγώ θέλω/δύναμαι να ασχολούμαι με μαθησιακές και με τοποθετεί σε σχολείο που έχει μαθησιακές;
θέλω/δύναμαι να ασχολούμαι με παιδιά με αδυναμία όρασης,και με τοποθετεί σε σχολείο που υπάρχουν ανάλογες αδυναμίες;
που είναι λοιπόν η δυνατότητα της επιλογής; και που οριοθετούνται τα προσόντα;
φέτος έχω τη τύχη να έχω πληθώρα παιδιών στο σχολείο.
έχω και μαθησιακές, και νοητική υστέρηση και αυτισμό.
τι σημαίνει αυτό;
ότι είδε τα προσόντα μου και με τοποθέτησε εκεί;
όχι.
δεν οφείλω όμως να γνωρίζω, πέρα από τις μαθησιακές δυσκολίες, τι εστί αυτισμός, πώς μπορώ να τον αντιμετωπίσω; πως για παράδειγμα θα επικοινωνήσω με το παιδί, αφού αυτό δεν έχει λόγο;
το υπουργείο με έχει εκπαιδεύσει;
όχι.και αυτό ισχύσει για όλες τις περιπτώσεις παιδιών.
νοηματική διδάσκει το υπουργείο;
θέλω να πω το εξής, ότι τουπουργείο οφείλει να κρίνει έναν εκπαιδευτικό, τις ικανότητες αυτού, και έπειτα να τον τοποθετεί.
στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν το κάνει.
κρίνει και σε τοποθετεί 1ο αν έχεις διδακτορικό, 2ο αν έχεις μεταπτυχιακό κλπ κλπ ξέρετε τη σειρά.
δεν αρκεί όμως μόνο αυτό.
οφείλω επομένως, να αυτο-εκπαιδευτώ και αυτο-μορφωθώ  ;) προκειμένου να είμαι σε θέση να σταθώ στη τάξη.
δεν θα το κάνω για το υπουργείο, περιμένω όμως από το υπουργείο να ξέρει τι τοποθετεί και που και με τι στόχους.
μεγάλη κουβέντα.
και πολλές και διαφορετικές απόψεις.
ας πράξει ο καθένας κατά βούληση.
κι ας είναι ο καθένας από εμάς όσο το δυνατόν πιο προετοιμασμένος για, ει δυνατόν, όλες τις ειδικές ή μη μαθησιακές δυσκολίες.
προσωπικά πάντως, κάθε χρόνο το υλικό της προηγούμενης χρονιάς μου είναι  άχρηστο.
κι αυτό διότι ακόμη και στην ίδια αδυναμία τα παιδιά διαφέρουν.
κάθε χρόνο λοιπόν κι από τη αρχή,ουσιαστικά.
η εξειδίκευση, η επιμόρφωση, η κατάρτιση για ποικίλες διαταραχές είναι αναπόφευκτη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159748
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 430
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.