*

Αποστολέας Θέμα: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων  (Αναγνώστηκε 159595 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lloullou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #210 στις: Ιούνιος 24, 2010, 04:18:32 μμ »
αν σε καλέσουν αμω για 5 'ωρες υπάρχει περίπτωση μετά να σε καλέσουν και για περισσότερες? και ως τι? ως αμω ΄πάλι ή ως ωρομίσθιο??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:38:09 »

Αποσυνδεδεμένος isambo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #211 στις: Ιούνιος 24, 2010, 04:32:11 μμ »
Βοήθεια συνάδελφοι!
Έχει βγει μια διόρθωση της εγκυκλίου και δε μπορώ να ανοίξω το αρχείο. Υπάρχει κάποιος να μου πει τι λέει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
"Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι μας πώς θα γενούνε τα σκοτάδια λάμψη;"
Ναζίμ Χικμέτ

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #212 στις: Ιούνιος 24, 2010, 04:51:35 μμ »
αν σε καλέσουν αμω για 5 'ωρες υπάρχει περίπτωση μετά να σε καλέσουν και για περισσότερες? και ως τι? ως αμω ΄πάλι ή ως ωρομίσθιο??

ΑΜΩ θα είσαι πάλι αλλά αντί για 5 ώρες θα έχεις πχ 10

Βοήθεια συνάδελφοι!
Έχει βγει μια διόρθωση της εγκυκλίου και δε μπορώ να ανοίξω το αρχείο. Υπάρχει κάποιος να μου πει τι λέει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τίποτα το ιδιαίτερο. Βγάλανε τα ΣΜΕΑ από τη πρόταση που αφορούσε τα τμήματα ένταξης
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος Recoba

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #213 στις: Ιούνιος 24, 2010, 04:52:20 μμ »
Ποια  " μόρια απο προυπηρεσία "   ?
Ναρκωτικά παίρνετε όλοι ?
 
Εώς τώρα ο εργοδότης σε έστελνε στο διάολο με την υπόσχεση αργότερα να σε προσλάβει .
Τώρα ?

0,7 του μόριου ?Να τα κάνεις τι? Να έχεις το αβαντάζ των 0,7 ?

Ποια ιδιωτική εταιρεία θα το κάνει αυτό και θα πας?

Σκεφτείτε τώρα τι συνθήκες έχουν φτιάξει ?

Υπάρχει ακόμα μια ορμή από τα προηγούμενα χρόνια εξαιτίας της οποίας ο κόσμος θα δηλώσει αναπλήρωτής από "συνήθεια".
Μετά θα συνειδητοποιήσει ο καθένας που κατάντησε.

+++++++++++++

δηλαδή εσείς πως θα μαζέψετε μόρια με μέγιστο το 100 για το καινούργιο σύστημα;
δεν θα πάρετε το 0,7 ; δεν θα κάνετε τους υπολογιστές για το 1 μόριο; δεν θα κάνετε και καμία γλώσσα αν δεν την έχετε ακόμα;
η αλλαγή των μορίων δεν είναι υποβάθμιση γιατί το μέγιστο που θα μπορεί να έχει κάποιος είναι το 100. βάλε ασεπ και όλα τα άλλα
προσόντα που μετράνε, για σας δεν θα έχει σημασία το 0,5 το 0,7 ή 1,3? δηλαδή αν είσαστε στο 82,5 δεν θα θέλετε να φτάσετε το 83?
εκτός και αν μπορείτε να χτυπήσετε κανένα 95άρι μόνο από τον Ασεπ, τι να πώ!

υπάρχουν πολλοί σοβαροί άνθρωποι εδώ μέσα, που κάθονται και υπολογίζουν όλες τις παραμέτρους, από χλμ, αύξηση βενζίνης, πιθανότητες ανάλογα με τις σχολικές μονάδες, δεν υπάρχει λόγος να υποτιμάτε κανέναν. η κατάντια είναι όλη του υπουργείου και όχι δική μας!

Πού το είδες το "μόρια με μέγιστο 100 για το καινούργιο σύστημα"? Έχεις διαβάσει το νόμο 3848? Έχεις διαβάσει καλά την εγκύκλιο?

Λοιπόν:
  • Μέγιστο 100 μετά το νέο ΑΣΕΠ απλά δεν υπάρχει
  • Μεταβατική περίοδος στην οποία δεν προσμετράται η προϋπηρεσία που αποκτάς μετά τις 30-6-2010 είναι για το έτος 2010-11, 2011-12 και μέχρι τη διενέργεια του νέου ΑΣΕΠ. Ό,τι μοριάκια προϋπηρεσίας λοιπόν μαζέψεις το έτος 2010-11, θα μετρήσουν το νωρίτερο το 2012-13 (μπορεί και αργότερα) και εφόσον έχεις επιτυχία σε κάποιον από τους ΑΣΕΠ 2006, 2008 και το νέο ΑΣΕΠ.

    Ωραία, και πόσο θα "μετρήσουν" τότε, καλά να είμαστε? Απάντηση: Θα μετρήσουν ελάχιστα, όπως λες κι εσύ. Αν νομίζεις μετά από αυτά ότι "αξίζει" να πας 80km μακριά από το σπίτι σου για αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου, τότε πήγαινε. Αν πας όμως, π.χ. στα 200km μακριά, και παίρνεις 600 ευρώ και ξοδεύεις 900 (σε νοίκι κτλ) και είσαι και μόνος σου όλη τη βδομάδα με ψυχολογικά προβλήματα, για να πάρεις το 0,7 που νομίζεις ότι θα σε βοηθήσει το 2013, ε, τότε πήγαινε. Δεν θα σου φταίει ούτε το Υπουργείο ούτε κανείς όμως αν το 0,7 δεν σε διορίσει. Δική σου επιλογή είναι.

Θέλει λίγο διάβασμα παιδιά. Την εγκύκλιο κυρίως και το νέο νόμο 3848 αν γίνεται (είναι στη σελίδα του ypepth.gr πάνω πάνω) τα πρώτα 9 άρθρα. Τα πράγματα έχουν αλλάξει. Η (νέα) προϋπηρεσία μετράει λίγο και μετά το 2012-13 (το νωρίτερο...)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2010, 04:54:13 μμ από Recoba »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:38:09 »

Αποσυνδεδεμένος isambo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #214 στις: Ιούνιος 24, 2010, 04:55:21 μμ »
αν σε καλέσουν αμω για 5 'ωρες υπάρχει περίπτωση μετά να σε καλέσουν και για περισσότερες? και ως τι? ως αμω ΄πάλι ή ως ωρομίσθιο??

ΑΜΩ θα είσαι πάλι αλλά αντί για 5 ώρες θα έχεις πχ 10

Βοήθεια συνάδελφοι!
Έχει βγει μια διόρθωση της εγκυκλίου και δε μπορώ να ανοίξω το αρχείο. Υπάρχει κάποιος να μου πει τι λέει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τίποτα το ιδιαίτερο. Βγάλανε τα ΣΜΕΑ από τη πρόταση που αφορούσε τα τμήματα ένταξης
Σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση!
"Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι μας πώς θα γενούνε τα σκοτάδια λάμψη;"
Ναζίμ Χικμέτ

Αποσυνδεδεμένος psaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #215 στις: Ιούνιος 24, 2010, 04:58:22 μμ »
Ποια  " μόρια απο προυπηρεσία "   ?
Ναρκωτικά παίρνετε όλοι ?
 
Εώς τώρα ο εργοδότης σε έστελνε στο διάολο με την υπόσχεση αργότερα να σε προσλάβει .
Τώρα ?

0,7 του μόριου ?Να τα κάνεις τι? Να έχεις το αβαντάζ των 0,7 ?

Ποια ιδιωτική εταιρεία θα το κάνει αυτό και θα πας?

Σκεφτείτε τώρα τι συνθήκες έχουν φτιάξει ?

Υπάρχει ακόμα μια ορμή από τα προηγούμενα χρόνια εξαιτίας της οποίας ο κόσμος θα δηλώσει αναπλήρωτής από "συνήθεια".
Μετά θα συνειδητοποιήσει ο καθένας που κατάντησε.

+++++++++++++

δηλαδή εσείς πως θα μαζέψετε μόρια με μέγιστο το 100 για το καινούργιο σύστημα;
δεν θα πάρετε το 0,7 ; δεν θα κάνετε τους υπολογιστές για το 1 μόριο; δεν θα κάνετε και καμία γλώσσα αν δεν την έχετε ακόμα;
η αλλαγή των μορίων δεν είναι υποβάθμιση γιατί το μέγιστο που θα μπορεί να έχει κάποιος είναι το 100. βάλε ασεπ και όλα τα άλλα
προσόντα που μετράνε, για σας δεν θα έχει σημασία το 0,5 το 0,7 ή 1,3? δηλαδή αν είσαστε στο 82,5 δεν θα θέλετε να φτάσετε το 83?
εκτός και αν μπορείτε να χτυπήσετε κανένα 95άρι μόνο από τον Ασεπ, τι να πώ!

υπάρχουν πολλοί σοβαροί άνθρωποι εδώ μέσα, που κάθονται και υπολογίζουν όλες τις παραμέτρους, από χλμ, αύξηση βενζίνης, πιθανότητες ανάλογα με τις σχολικές μονάδες, δεν υπάρχει λόγος να υποτιμάτε κανέναν. η κατάντια είναι όλη του υπουργείου και όχι δική μας!
Το κακό είναι ότι το άριστα πλέον δεν είναι το 100, και με κάθε χρόνο που θα περνάει, θα τείνει στα σύννεφα...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #216 στις: Ιούνιος 24, 2010, 05:08:01 μμ »
Το άριστα είναι και τώρα πάνω από εκατό. Απλά μετά το 2012 θα αυξηθεί γιατί στους νέους πίνακες θα δηλώνονται επιπλέον τίτλοι. Στην πράξη θα μπορούσε κάποιος να το πλησιάσει αν στον ΑΣΕΠ τα θέματα ήταν πολύ εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος djjohn2001

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #217 στις: Ιούνιος 24, 2010, 05:08:35 μμ »
εγώ αυτό που έχω καταλάβει γενικότερα είναι το εξής :

Με τη φετινή εγκύκλιο αυτό που προσπαθούν να κάνουν και τα καταφέρνουν μια χαρά απ' ότι φαίνεται είναι πως θέλουν να καταργήσουν πολλές θέσεις κανονικών αναπληρωτών για εξοικονόμηση χρημάτων και στη θέση τους να "προσλάβουν" ΑΜΩ  τους οποίους ίσως του πληρώνουν σαν ωρομίσθιους, τώρα οι ωρομίσθιοι θα προσλαμβάνονται άραγε για όπου υπάρχουν διαθέσιμες κάτω από 4 ώρες εφόσον δεν επαρκούν οι ΑΜΩ στη συγκεκριμένη περιοχή λογικά.(αν δεν έχω καταλάβει κάτι καλά σας παρακαλώ διορθώστε).

Η απορία που προκύπτει τώρα για εμάς τουλάχιστον τους ΠΕ19-20 είναι , ενώ πέρυσι πχ. μπορούσαμε να πάρουμε σαν ωρομίσθιοι 12 ώρες από Α/θμια εκπ. και 11 ώρες απο Β/θμια εκπ. φέτος τι θα γίνει θα γίνουμε όλοι το ίδιο με την έννοια του ΑΜΩ οπότε το maximum των ωρών που θα μπορέσουμε να πάρουμε θα είναι 15 ? τις οποίες θα τις συμπληρώνουμε πχ. 10 ώρες σε πρωινό γυμνάσιο 3 ώρες σε ολοήμερο και 2 ώρες σε ΠΔΣ ?

πολύ περίεργα και μπερδεμένα μου ακούγονται όλα αυτά ..
    
    καιρός να κοιτάξουμε μπροστά για καμιά άλλη δουλειά (απευθύνομαι σε αυτούς που δεν έχουμε συμπληρώσει 24 μήνες πραγματικούς δεν έχουμε πετύχει σε ΑΣΕΠ και επίσης δεν έχουμε παιδαγωγική κατάρτιση...)

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #218 στις: Ιούνιος 24, 2010, 05:16:18 μμ »
'Η με την ελπίδα ότι θα τα ξαναλλάξουν όπως τα άλλαξαν και φέτος. Μας έχουν παγιδεύσει.
Μάλλον αυτο.οι περισσότεροι ελπίζουν
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #219 στις: Ιούνιος 24, 2010, 06:01:53 μμ »
παιδιά τι ελπίδα ; όσοι πάνε με τέτοιες ελπίδες να είναι έτοιμοι και για την απογοήτευση.
εγώ θα δηλώσω και για αμω επειδή δεν έχω τίποτα να χάσω αφού δεν έχω υποχρεώσεις. αν όμως ΄μου πούνε για περιοχή που δε μου αρέσει ή με πολύ λίγες ώρες θα αρνηθώ.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #220 στις: Ιούνιος 24, 2010, 06:32:07 μμ »
παιδιά τι ελπίδα ; όσοι πάνε με τέτοιες ελπίδες να είναι έτοιμοι και για την απογοήτευση.
εγώ θα δηλώσω και για αμω επειδή δεν έχω τίποτα να χάσω αφού δεν έχω υποχρεώσεις. αν όμως ΄μου πούνε για περιοχή που δε μου αρέσει ή με πολύ λίγες ώρες θα αρνηθώ.

Αν αρνηθείς, αποκλείεσαι για την υπόλοιπη χρονιά
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #221 στις: Ιούνιος 24, 2010, 06:36:56 μμ »
Στην αίτηση στο Β.Ι (ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ)την ΠΔΣ πως την δηλώνουμε;

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #222 στις: Ιούνιος 24, 2010, 06:38:00 μμ »
παιδιά τι ελπίδα ; όσοι πάνε με τέτοιες ελπίδες να είναι έτοιμοι και για την απογοήτευση.
εγώ θα δηλώσω και για αμω επειδή δεν έχω τίποτα να χάσω αφού δεν έχω υποχρεώσεις. αν όμως ΄μου πούνε για περιοχή που δε μου αρέσει ή με πολύ λίγες ώρες θα αρνηθώ.

Αν αρνηθείς, αποκλείεσαι για την υπόλοιπη χρονιά

Λίγο έως πολύ μπέρδεμα δεν θα είναι με τους αμω;; Πώς θα κατανεμηθούν οι θέσεις;Πρέπει να ανακοινωθούν για όλη την Ελλάδα αυτοί που θα προσλαμβάνονται, ώστε να ξεκινούν με 15 ώρες οι πρώτοι στην κατάταξη κάθε περιοχής και να φθίνουν οι ώρες;;;  Οι αμω θα καλούνται από το Υπουργείο ή από τις διευθύνσεις;;

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #223 στις: Ιούνιος 24, 2010, 06:40:39 μμ »
 Οι αμω θα καλούνται από το Υπουργείο ή από τις διευθύνσεις;;

Λογικά, το Υπουργείο
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.