*

Αποστολέας Θέμα: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 102380 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #196 στις: Ιούνιος 09, 2011, 01:45:56 μμ »

Δηλαδή απ' ό,τι κατάλαβα (επειδή μπερδεύτηκα λίγο) σωστά μου είπε ο υπάλληλος; πρέπει να πηγαίνω ανά μήνα μέχρι Σεπτέμβρη και μετά θα κάνω την αίτηση; Είμαι και εκτός αττικής και εδώ που βρίσκομαι δεν έχει οαεδ να ρωτήσω...

Επειδή κάποιες φορές συμβαίνει σε υποκαταστήματα του ΟΑΕΔ να διεκπεραιώνουν με διαφορετικό τρόπο κάποιες διαδικασίες συνιστώ να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά ώστε να γνωρίζεις ακριβώς τον τρόπο που πρέπει να ενεργήσεις.
Σίγουρα όμως δεν μπορείς να κάνεις τώρα την αίτηση για 3μηνιαίο διότι πρώτα πρέπει να περάσει αυτή η περίοδος των 3 μηνών (ανεργίας) και να μπορείς να το αποδείξεις με τις θεωρήσεις (ανα μήνα) στην κάρτα σου.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #197 στις: Ιούνιος 21, 2011, 09:23:07 πμ »
Αν δεν συμπληρωνεις τα ενσημα για το επιδομα ανεργιας ξερει κανεις αν παιρνεις καποιο αλλο βοηθημα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2013, 01:32:00 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #198 στις: Ιούνιος 21, 2011, 12:23:56 μμ »
Αν δεν συμπληρωνεις τα ενσημα για το επιδομα ανεργιας ξερει κανεις αν παιρνεις καποιο αλλο βοηθημα;
Υπαρχει ενα τριμηνο επιδομα που παιρνεις αν εχεις συμπληρωσει 3 μηνες ανεργιας. Είναι νομιζω γύρω στα 150-200€.
Επίσης, αν σου περίσσεψαν μήνες από το περσινό επίδομα ανεργίας, μπορεις να παρεις το υπολοιπο φέτος.
(πχ αν σου ειχαν εγκρινει 6 μηνες και πηρες τους 4 μπορεις τωρα να παρεις τους αλλους 2)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2013, 01:35:33 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10837
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #199 στις: Ιούνιος 21, 2011, 03:53:03 μμ »
Αν δεν συμπληρωνεις τα ενσημα για το επιδομα ανεργιας ξερει κανεις αν παιρνεις καποιο αλλο βοηθημα;
Υπαρχει ενα τριμηνο επιδομα που παιρνεις αν εχεις συμπληρωσει 3 μηνες ανεργιας. Είναι νομιζω γύρω στα 150-200€.
Επίσης, αν σου περίσσεψαν μήνες από το περσινό επίδομα ανεργίας, μπορεις να παρεις το υπολοιπο φέτος.
(πχ αν σου ειχαν εγκρινει 6 μηνες και πηρες τους 4 μπορεις τωρα να παρεις τους αλλους 2)

   ΕΙΔΙΚΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΜΗΝΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΑ ΜΗΤΡΩΑ ΤΩΝ ΑΝΕΡΓΩΝ   


ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ:
•   παρ. 6 του άρθρου 22 του Ν. 1836/89.
•   Υ.Α. 30659/31-3-1989
•   Υ.Α. 33196/23-2-1995


ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:      
Ειδικό βοήθημα, δικαιούνται οι ασφαλισμένοι, εφόσον δεν συγκεντρώνουν προϋποθέσεις τακτικής επιδότησης, παραμένουν άνεργοι επί τρεις μήνες και έχουν πραγματοποιήσει στην ασφάλιση ανεργίας εξήντα (60) τουλάχιστον ημέρες εργασίας στο έτος που προηγείται της έναρξης του τριμήνου.
Ο ασφαλισμένος μπορεί να λάβει το ειδικό βοήθημα μέχρι και τρεις φορές μέσα στο αυτό ημερολογιακό έτος. Στην περίπτωση που συγκεντρώνει τις προϋποθέσεις για την καταβολή του ειδικού βοηθήματος περισσότερες από μια φορά στο αυτό ημερολογιακό έτος, δεν απαιτείται η προϋπόθεση των εξήντα ημερομισθίων που απαιτείται μόνο για την πρώτη καταβολή του βοηθήματος.
Επίσης ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει τεθεί, σε όλο το καθοριζόμενο σ’ αυτές χρονικό διάστημα, στη διάθεση της αρμόδιας Υπηρεσίας Απασχόλησης του ΟΑΕΔ.

Για την καταβολή του ειδικού βοηθήματος απαιτείται επιπλέον το ετήσιο καθαρό οικογενειακό εισόδημα του ασφαλισμένου να μην υπερβαίνει ένα συγκεκριμένο ποσό, (για το έτος 2010 το ποσό αυτό ανέρχεται στα 9.097,58 €) όπως αυτό αποδεικνύεται από έγγραφο της οικείας οικονομικής εφορίας. Το ποσό αυτό αυξάνεται κατά 293,47 € κάθε ημερολογιακό έτος.

ΥΨΟΣ ΒΟΗΘΗΜΑΤΟΣ:
Το ύψος του βοηθήματος είναι ίσο προς το 15πλάσιο του βασικού επιδόματος ανεργίας, που ισχύει κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης για την χορήγησης του βοηθήματος.


ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:   
1)Ένσημα του τελευταίου 12μήνου πριν από την ημερομηνία της αίτησης.
2) Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Εφορίας ή αντίγραφο φορολογικής δήλωσης .
3) Δελτίο ανεργίας θεωρημένο ανά μήνα για όλο το χρονικό διάστημα καταβολής.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2013, 01:39:22 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #200 στις: Ιούνιος 22, 2011, 03:40:34 μμ »
Καλησπέρα,
επειδή δεν έχω καταλάβει καλά.
Εγώ είμαι ωρομίσθιος με μόνο 3 ώρες την εβδομάδα.
Δικαιούμαι έστω το εφάπαξ τρίμηνο βοήθημα ή δεν είναι αρκετές οι ώρες μου και συνακόλουθα τα ένσημα που θα έπρεπε να έχω;
Επίσης δεν έχω κάνει φορολογική δήλωση μιας και το εισόδημα μου είναι πολύ κάτω από τα 6.000 ευρώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2011, 03:42:55 μμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10837
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #201 στις: Ιούνιος 22, 2011, 06:13:04 μμ »
Καλησπέρα,
επειδή δεν έχω καταλάβει καλά.
Εγώ είμαι ωρομίσθιος με μόνο 3 ώρες την εβδομάδα.
Δικαιούμαι έστω το εφάπαξ τρίμηνο βοήθημα ή δεν είναι αρκετές οι ώρες μου και συνακόλουθα τα ένσημα που θα έπρεπε να έχω;
Επίσης δεν έχω κάνει φορολογική δήλωση μιας και το εισόδημα μου είναι πολύ κάτω από τα 6.000 ευρώ.
Η αλήθεια είναι ότι δε δίνεις πλήρη στοιχεία/δεδομένα για να σου απαντήσουμε. Αν διαβάσεις τα προηγούμενα που έχουν δημοσιευθεί στο θέμα αυτό θα πάρεις πολλές απαντήσεις. Το τριμηνιαίο βοήθημα δε νομίζω ότι είναι εφάπαξ, επειδή μπορείς να το πάρεις τρεις φορές μέσα στο χρόνο αν συντρέχουν οι προϋποθέσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2013, 11:40:22 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #202 στις: Ιούνιος 22, 2011, 07:31:50 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Όντως στα προηγούμενα μηνύματα βρήκα αυτό που έψαχνα αλλά από όσα διάβασα νομίζω ότι δε δικαιούμαι κάτι.
Από Δευτέρα όμως, που θα περάσω από τη Δευτεροβάθμια για να πάρω την φετινή προϋπηρεσία και τα υπόλοιπα, θα ρωτήσω και εκεί.

Η απορία μου είναι αν κάποιος με 3 ή 4 ώρες μάθημα την εβδομάδα, μετά την 21 Ιουνίου, δηλαδή με τη λήξη τη σύμβασης δικαιούται κάποιο επίδομα;
Ειδικά αν εξαιτίας του χαμηλού εισοδήματος δεν κάνει και φορολογική δήλωση.
Εγώ ανέλαβα καθήκοντα την 1η Νοεμβρίου του 2010 μέχρι την 21 Ιουνίου του 2011.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2013, 11:42:21 μμ από Lasid »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10837
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #203 στις: Ιούνιος 22, 2011, 08:21:21 μμ »
Πάλι δε δίνεις ακριβή στοιχεία. Δεν ενδιαφέρουν οι ώρες που δίδασκες εβδομαδιαίως, αλλά πόσες μέρες εργάστηκες, δηλαδή πόσα ένσημα έχεις τον τελευταίο χρόνο. Είναι 60; Αυτό πρέπει να υπολογίσεις.
Εντάξει το εισόδημά σου είναι κάτω από 9000 και κάτι που είναι το όριο...άρα δεν τίθεται θέμα για αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2013, 11:42:56 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #204 στις: Ιούνιος 23, 2011, 10:53:58 μμ »
έβγαινα χρόνια σε ταμείο, αλλά πέρσι δεν εργάστηκα καθόλου. φέτος συμπληρώνω περίπου 90 ένσημα από τον Οκτώβρη που άρχισα να δουλεύω. Να κάνω τα χαρτιά μου; Δικαιούμαι να βγω ταμείο ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #205 στις: Ιούνιος 23, 2011, 11:30:12 μμ »
έβγαινα χρόνια σε ταμείο, αλλά πέρσι δεν εργάστηκα καθόλου. φέτος συμπληρώνω περίπου 90 ένσημα από τον Οκτώβρη που άρχισα να δουλεύω. Να κάνω τα χαρτιά μου; Δικαιούμαι να βγω ταμείο ή όχι;

Χρειάζεσαι 125 ένσημα από την ημερομηνία της νέας σύμβασης μέχρι και την ημερομηνία δύο μήνες πριν την απόλυση σου.
Έλεγξε όμως τις προϋποθέσεις για το ειδικό βοήθημα, μπορεί να σε αφορά:


   ΕΙΔΙΚΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΜΗΝΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΑ ΜΗΤΡΩΑ ΤΩΝ ΑΝΕΡΓΩΝ   


ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ:
•   παρ. 6 του άρθρου 22 του Ν. 1836/89.
•   Υ.Α. 30659/31-3-1989
•   Υ.Α. 33196/23-2-1995


ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:      
Ειδικό βοήθημα, δικαιούνται οι ασφαλισμένοι, εφόσον δεν συγκεντρώνουν προϋποθέσεις τακτικής επιδότησης, παραμένουν άνεργοι επί τρεις μήνες και έχουν πραγματοποιήσει στην ασφάλιση ανεργίας εξήντα (60) τουλάχιστον ημέρες εργασίας στο έτος που προηγείται της έναρξης του τριμήνου.
Ο ασφαλισμένος μπορεί να λάβει το ειδικό βοήθημα μέχρι και τρεις φορές μέσα στο αυτό ημερολογιακό έτος. Στην περίπτωση που συγκεντρώνει τις προϋποθέσεις για την καταβολή του ειδικού βοηθήματος περισσότερες από μια φορά στο αυτό ημερολογιακό έτος, δεν απαιτείται η προϋπόθεση των εξήντα ημερομισθίων που απαιτείται μόνο για την πρώτη καταβολή του βοηθήματος.
Επίσης ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει τεθεί, σε όλο το καθοριζόμενο σ’ αυτές χρονικό διάστημα, στη διάθεση της αρμόδιας Υπηρεσίας Απασχόλησης του ΟΑΕΔ.

Για την καταβολή του ειδικού βοηθήματος απαιτείται επιπλέον το ετήσιο καθαρό οικογενειακό εισόδημα του ασφαλισμένου να μην υπερβαίνει ένα συγκεκριμένο ποσό, (για το έτος 2010 το ποσό αυτό ανέρχεται στα 9.097,58 €) όπως αυτό αποδεικνύεται από έγγραφο της οικείας οικονομικής εφορίας. Το ποσό αυτό αυξάνεται κατά 293,47 € κάθε ημερολογιακό έτος.

ΥΨΟΣ ΒΟΗΘΗΜΑΤΟΣ:
Το ύψος του βοηθήματος είναι ίσο προς το 15πλάσιο του βασικού επιδόματος ανεργίας, που ισχύει κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης για την χορήγησης του βοηθήματος.


ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:   
1)Ένσημα του τελευταίου 12μήνου πριν από την ημερομηνία της αίτησης.
2) Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Εφορίας ή αντίγραφο φορολογικής δήλωσης .
3) Δελτίο ανεργίας θεωρημένο ανά μήνα για όλο το χρονικό διάστημα καταβολής.


" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #206 στις: Ιούλιος 02, 2011, 08:56:44 μμ »
Στον ΟΑΕΔ μου είπε η υπάλληλος να περάσω στις 28/7/2011 για το επίδομα ανεργίας. Ωστόσο σήμερα πληροφορήθηκα απο άλλο συνάδελφο ότι, σε περίπτωση που απορριφθεί η αίτησή μου, υπάρχει η δυνατότητα επιδόματος μετα απο τρίμηνη παραμονή στο μητρώο ανέργων.
Γνωρίζει κάποιος τι δικαιολογητικά πρέπει να υποβάλλω και πότε;
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #207 στις: Ιούλιος 02, 2011, 09:04:06 μμ »
ekpaid δεν πρόκειται για επιδομα αλλα για τρίμηνο βοηθημα εφοσον παραμείνεις άνεργος για 3 μηνες. Είναι γύρω στα 270 ευρώ και μπορείς να πάρεις άλλες δύο δόσεις (δηλ. + 270 και + 270) στο ίδιο ημερολογιακό έτος. Χρειαζονται μια σειρά απο χαρτιά (δεν τα θυμαμαι όλα - καλυτερα να ρωτησεις στον ΟΑΕΔ).

1. ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ (πρεπει να εγγραφείς στα μητρωα ανεργων)
2. Ενσημα ΙΚΑ
3. Βιβλιαριο καταθεσεων - φωτοτυπια (εθνικη τραπεζα νομιζω)
4. εκκαθαριστικο εφορίας

κ.α. ίσως (δεν θυμαμαι)

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #208 στις: Ιούλιος 02, 2011, 10:27:44 μμ »
ekpaid δεν πρόκειται για επιδομα αλλα για τρίμηνο βοηθημα εφοσον παραμείνεις άνεργος για 3 μηνες. Είναι γύρω στα 270 ευρώ και μπορείς να πάρεις άλλες δύο δόσεις (δηλ. + 270 και + 270) στο ίδιο ημερολογιακό έτος. Χρειαζονται μια σειρά απο χαρτιά (δεν τα θυμαμαι όλα - καλυτερα να ρωτησεις στον ΟΑΕΔ).

1. ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ (πρεπει να εγγραφείς στα μητρωα ανεργων)
2. Ενσημα ΙΚΑ
3. Βιβλιαριο καταθεσεων - φωτοτυπια (εθνικη τραπεζα νομιζω)
4. εκκαθαριστικο εφορίας

κ.α. ίσως (δεν θυμαμαι)
Ευχαριστώ πολύ dessi. Λογικά αίτηση για αυτό το βοήθημα υποβάλλεται μετά απο απόρριψη του επιδόματος ανεργίας..;;
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #209 στις: Ιούλιος 02, 2011, 11:08:01 μμ »
Στον ΟΑΕΔ μου είπε η υπάλληλος να περάσω στις 28/7/2011 για το επίδομα ανεργίας. Ωστόσο σήμερα πληροφορήθηκα απο άλλο συνάδελφο ότι, σε περίπτωση που απορριφθεί η αίτησή μου, υπάρχει η δυνατότητα επιδόματος μετα απο τρίμηνη παραμονή στο μητρώο ανέργων.
Γνωρίζει κάποιος τι δικαιολογητικά πρέπει να υποβάλλω και πότε;



Με μια απλή αναζήτηση στο φόρουμ, μπορείτε εύκολα να διαπιστώσετε πως αρκετά ερωτήματα είναι κοινά κι έχουν ήδη απαντηθεί πολύ πρόσφατα, μάλιστα κάποιες φορές η απάντηση έχει δοθεί στην αμέσως προηγούμενη σελίδα..Πάντα βρίσκονται καλοί συνάδελφοι που απαντάνε στα ερωτήματα απλά με την αναζήτηση κερδίζεται χρόνος (πιστεύω) για όσους θέτουν ένα ερώτημα και περιμένουν άμεση απάντηση.

 ΕΙΔΙΚΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΜΗΝΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΑ ΜΗΤΡΩΑ ΤΩΝ ΑΝΕΡΓΩΝ   


ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ:
•   παρ. 6 του άρθρου 22 του Ν. 1836/89.
•   Υ.Α. 30659/31-3-1989
•   Υ.Α. 33196/23-2-1995


ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:     
Ειδικό βοήθημα, δικαιούνται οι ασφαλισμένοι, εφόσον δεν συγκεντρώνουν προϋποθέσεις τακτικής επιδότησης, παραμένουν άνεργοι επί τρεις μήνες και έχουν πραγματοποιήσει στην ασφάλιση ανεργίας εξήντα (60) τουλάχιστον ημέρες εργασίας στο έτος που προηγείται της έναρξης του τριμήνου.
Ο ασφαλισμένος μπορεί να λάβει το ειδικό βοήθημα μέχρι και τρεις φορές μέσα στο αυτό ημερολογιακό έτος. Στην περίπτωση που συγκεντρώνει τις προϋποθέσεις για την καταβολή του ειδικού βοηθήματος περισσότερες από μια φορά στο αυτό ημερολογιακό έτος, δεν απαιτείται η προϋπόθεση των εξήντα ημερομισθίων που απαιτείται μόνο για την πρώτη καταβολή του βοηθήματος.
Επίσης ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει τεθεί, σε όλο το καθοριζόμενο σ’ αυτές χρονικό διάστημα, στη διάθεση της αρμόδιας Υπηρεσίας Απασχόλησης του ΟΑΕΔ.

Για την καταβολή του ειδικού βοηθήματος απαιτείται επιπλέον το ετήσιο καθαρό οικογενειακό εισόδημα του ασφαλισμένου να μην υπερβαίνει ένα συγκεκριμένο ποσό, (για το έτος 2010 το ποσό αυτό ανέρχεται στα 9.097,58 €) όπως αυτό αποδεικνύεται από έγγραφο της οικείας οικονομικής εφορίας. Το ποσό αυτό αυξάνεται κατά 293,47 € κάθε ημερολογιακό έτος.

ΥΨΟΣ ΒΟΗΘΗΜΑΤΟΣ:
Το ύψος του βοηθήματος είναι ίσο προς το 15πλάσιο του βασικού επιδόματος ανεργίας, που ισχύει κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης για την χορήγησης του βοηθήματος.


ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:   
1)Ένσημα του τελευταίου 12μήνου πριν από την ημερομηνία της αίτησης.
2) Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Εφορίας ή αντίγραφο φορολογικής δήλωσης .
3) Δελτίο ανεργίας θεωρημένο ανά μήνα για όλο το χρονικό διάστημα καταβολής.

@ekpaid, σχετική αίτηση θα υποβάλλεις σε περίπτωση που απορριφθεί το αίτημα σου για τακτικό επίδομα ανεργίας και φυσικά αφού έχει επιβεβαιωθεί (μέσα από τη θεώρηση της κάρτας ανεργίας) πως έχεις παραμείνεις άνεργος/η 3μήνες..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161375
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 510
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.