*

Αποστολέας Θέμα: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 101415 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 07, 2008, 02:41:59 μμ »
Αν επιδοτείσαι για πρώτη φορά:
•   Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.
•   Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.


Βλέπεις αλλάζουν οι προϋποθέσεις εφόσον επιδοτείσαι για πρώτη φορά.
Πρέπει να έχεις ένσημα και πριν απο το 2007 δηλ μέσα στο 2006
Για να μην σου πω και κάτι λάθος, να πας στον οαεδ για να σου τα μετρήσουν αυτοί.

Μια και ρωτάς για τον Απρίλιο: θα πολλαπλασιάσεις: 16 επι τα ένσημα του Απριλίου (ολα όσα έχεις ) και αυτό το γινόμενο θα το διαιρέσεις με το 30,Αν βγει δεκαδικός στρογγυλοποιείς


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 07, 2008, 02:57:47 μμ »
σε ευχαριστω πολυ vikoulaki!
τι 'χες γιαννη, τι 'χα παντα... εγω μεσα στο 2007 εχω 86 +12 = 98 ενσημα και στο 2008 77-14=63-12=51   αρα προφανως δεν δικαιουμαι...

 να υποθεσω πως και το 3μηνιαιο επιδομα (που δεν το βρισκω στο σαιτ του οαεδ...) προαπαιτει 2 χρονια, τελευταιο 14μηνο και 60 ενσημα το τελευταιο ετος, δηλαδη 2008 και
 - τελευταιο 2μηνο;  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2008, 03:07:53 μμ από vifo »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 07, 2008, 03:12:39 μμ »
πρέπει να πας πρώτα στην Β/θμια και να ζητήσεις Βεβαίωση εργοδότη εις τριπλούν την οποία θα σφραγίσεις στι ΙΚΑ.Εκει θα σου δώσουν αναλυτική κατάσταση των ενσήμων μέχρι και τον Μάρτιο.Ζήτα εσυ ολα όσα έχεις δηλ απο τότε που πρωτοξεκίνησες να κολλάς ένσημα.
Και μετά ναι να πας στον οαεδ

Για το επίδομα γενικά:
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
1.   Έγγραφο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας ή βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου.
2.   Βιβλιάριο ενσήμων του (της) ενδιαφερομένου (-ης) της τελευταίας διετίας.
3.   Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη.
4.   Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος.
5.   Αστυνομική Ταυτότητα του ασφαλισμένου.
6.   Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας.

Αν δεν το δικαιούσαι ίσως πάρεις το βοήθημα για το οποίο  πρέπει να έχεις 60 ένσημα από 1 χρόνο πριν μέχρι σήμερα τα οποία και έχεις

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 07, 2008, 03:14:55 μμ »
χιλια ευχαριστω vikoulaki! σε πονοκεφαλιασα, συγνωμη...  :-[

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 07, 2008, 03:24:55 μμ »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 07, 2008, 05:35:22 μμ »
"Βεβαίωση εργοδότη εις τριπλούν την οποία θα σφραγίσεις στι ΙΚΑ.Εκει θα σου δώσουν αναλυτική κατάσταση των ενσήμων"

λοιπον, εχουμε:
1.παω στα 2 διαφορετικα ικα που ανηκουν τα σχολεια μου και μου σφραγιζουν τις βεβαιωσεις.
2. παω στο 3ο ικα (που ειναι το δικο μου και διαφορετικο απο τα αλλα 2!), ζητω και παιρνω τα ενσημα μου απο 1-6-2007.
 :o

καλα εχω καταλαβει, ή μπορω να ζητησω τα δικα μου συγκεντρωτικα απο οποιοδηποτε ικα;  ::)

Αποσυνδεδεμένος tagiw634

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 07, 2008, 05:40:22 μμ »
να υποθεσω πως και το 3μηνιαιο επιδομα (που δεν το βρισκω στο σαιτ του οαεδ...) προαπαιτει 2 χρονια, τελευταιο 14μηνο και 60 ενσημα το τελευταιο ετος, δηλαδη 2008 και
 - τελευταιο 2μηνο;  ::)

οχι, πηγα τελικα για το τριμηνιαιο επιδομα. χρειαζεται μονο 60 ενσημα την τελευταια χρονια χωρις να σε απασχολει κατι αλλο (οι 2 τελυταιοι μηνες ή τα 2 τελευταια χρονια). Με εβαλαν να συμπληρωσω μια αιτηση οπου ζητουσα το τριμηνιαιο επιδομα εφοσον θα ειμαι ακομα ανεργη κ μετα απο 3 μηνες. Δηλαδη, αφου εκανα χαρτια στις 4/7, αν ως τις 4/10 ειμαι ακομα ανεργη (κατι που απευχομαι!) θα δικαιουμαι το επιδομα αυτο το οποιο ειναι 250 ευρω. Επισης δεν χρειαστηκε να καταθεσω κανενα δικαιολογητικο, θα τα καταθεσω στις 4/10 εφοσον βεβαια δικαιουμαι το επιδομα.

Νομιζω πως δεν ξεχναω να σας πω κατι...


Αποσυνδεδεμένος tagiw634

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 07, 2008, 05:45:04 μμ »
"Βεβαίωση εργοδότη εις τριπλούν την οποία θα σφραγίσεις στι ΙΚΑ.Εκει θα σου δώσουν αναλυτική κατάσταση των ενσήμων"

λοιπον, εχουμε:
1.παω στα 2 διαφορετικα ικα που ανηκουν τα σχολεια μου και μου σφραγιζουν τις βεβαιωσεις.
2. παω στο 3ο ικα (που ειναι το δικο μου και διαφορετικο απο τα αλλα 2!), ζητω και παιρνω τα ενσημα μου απο 1-6-2007.
 :o

καλα εχω καταλαβει, ή μπορω να ζητησω τα δικα μου συγκεντρωτικα απο οποιοδηποτε ικα;  ::)


1. γι' αυτο δεν ειμαι σιγουρη, αν και λογικο μου φαινεται να στα σφραγισει ολα τα ενσημα το ενα ΙΚΑ
2. τα ενσημα σου τα ζητας απο οπουδηποτε, δεν υπαρχει προβλημα, σε αυτο ειμαι βεβαιη ;D.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 07, 2008, 06:03:11 μμ »
να υποθεσω πως και το 3μηνιαιο επιδομα (που δεν το βρισκω στο σαιτ του οαεδ...) προαπαιτει 2 χρονια, τελευταιο 14μηνο και 60 ενσημα το τελευταιο ετος, δηλαδη 2008 και
 - τελευταιο 2μηνο;  ::)

οχι, πηγα τελικα για το τριμηνιαιο επιδομα. χρειαζεται μονο 60 ενσημα την τελευταια χρονια χωρις να σε απασχολει κατι αλλο (οι 2 τελυταιοι μηνες ή τα 2 τελευταια χρονια). Με εβαλαν να συμπληρωσω μια αιτηση οπου ζητουσα το τριμηνιαιο επιδομα εφοσον θα ειμαι ακομα ανεργη κ μετα απο 3 μηνες. Δηλαδη, αφου εκανα χαρτια στις 4/7, αν ως τις 4/10 ειμαι ακομα ανεργη (κατι που απευχομαι!) θα δικαιουμαι το επιδομα αυτο το οποιο ειναι 250 ευρω. Επισης δεν χρειαστηκε να καταθεσω κανενα δικαιολογητικο, θα τα καταθεσω στις 4/10 εφοσον βεβαια δικαιουμαι το επιδομα.

Νομιζω πως δεν ξεχναω να σας πω κατι...


καρτα οαεδ πρεπει να βγαλουμε και να ανανεωνουμε καθε μηνα; ::)

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 07, 2008, 06:08:46 μμ »
Είχα απο διαφορετικά σχολεία βεβαιώσεις σε διαφορετικά ΙΚΑ.Σε αυτό της περιοχής μου έίχα πρόβλημα να μου τα σφραγίσουν όλα και οταν τους εξήγησα οτι ήταν αδύνατο να πάω 140Km για μια υπογραφή οπότε με εξυπηρέτησαν
Ολα τα ένσημα ακόμη και απο διαφορετικούς νομούς θα βγούν σε μια κατάσταση, αρκει να έχουν περαστει.Δηλ μέχρι τον Μάρτιο θα είναι όλα

Ανανεώνεις την κάρτα εφόσον εισαι άνεργος

Για την κάρτα ανεργίας θέλει και Ε1

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 07, 2008, 06:17:09 μμ »
Είχα απο διαφορετικά σχολεία βεβαιώσεις σε διαφορετικά ΙΚΑ.Σε αυτό της περιοχής μου έίχα πρόβλημα να μου τα σφραγίσουν όλα και οταν τους εξήγησα οτι ήταν αδύνατο να πάω 140Km για μια υπογραφή οπότε με εξυπηρέτησαν
Ολα τα ένσημα ακόμη και απο διαφορετικούς νομούς θα βγούν σε μια κατάσταση, αρκει να έχουν περαστει.Δηλ μέχρι τον Μάρτιο θα είναι όλα

Ανανεώνεις την κάρτα εφόσον εισαι άνεργος

Για την κάρτα ανεργίας θέλει και Ε1

1. θα κανω μια αποπειρα να τα σφραγισω ολα στο 1ο ικα που θα παω αλλα επειδη εδω ειναι αθηνα... :-X δεν το βλεπω πιθανο... :-X
2. Ε1 ; τι ειναι αυτο παλι;  :o :P

να υποθεσω πως και το 3μηνιαιο επιδομα (που δεν το βρισκω στο σαιτ του οαεδ...) προαπαιτει 2 χρονια, τελευταιο 14μηνο και 60 ενσημα το τελευταιο ετος, δηλαδη 2008 και
 - τελευταιο 2μηνο;  ::)

οχι, πηγα τελικα για το τριμηνιαιο επιδομα. χρειαζεται μονο 60 ενσημα την τελευταια χρονια χωρις να σε απασχολει κατι αλλο (οι 2 τελυταιοι μηνες ή τα 2 τελευταια χρονια). Με εβαλαν να συμπληρωσω μια αιτηση οπου ζητουσα το τριμηνιαιο επιδομα εφοσον θα ειμαι ακομα ανεργη κ μετα απο 3 μηνες. Δηλαδη, αφου εκανα χαρτια στις 4/7, αν ως τις 4/10 ειμαι ακομα ανεργη (κατι που απευχομαι!) θα δικαιουμαι το επιδομα αυτο το οποιο ειναι 250 ευρω. Επισης δεν χρειαστηκε να καταθεσω κανενα δικαιολογητικο, θα τα καταθεσω στις 4/10 εφοσον βεβαια δικαιουμαι το επιδομα.

Νομιζω πως δεν ξεχναω να σας πω κατι...


αρα πριν παω οπουδηποτε αλλου πρεπει να παω πρωτα στον οαεδ μου και να υποβαλω μια αιτηση για το συγκεκριμενο επιδομα (τριμηνιαιο; εκπαιδευτικων; ) αφου πρωτα βγαλω καρτα ανεργιας. σωστα; ::)

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 07, 2008, 06:24:46 μμ »
Ε1 ,είναι η βεβαίωση φορολογικής δήλωσης για το οικ. έτος 2008, αν έχεις κάνει

Σωστά το σκέφτηκες, πήγαινε σε ένα ΙΚΑ, ίσως αυριο είναι μια απο τις τυχερές σου ημέρες και σε εξυπηρετήσουν.

Πρώτα θα βγάλεις κάρτα ανεργίας και μετά το επίδομα


Αποσυνδεδεμένος tagiw634

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 07, 2008, 06:28:55 μμ »

1. θα κανω μια αποπειρα να τα σφραγισω ολα στο 1ο ικα που θα παω αλλα επειδη εδω ειναι αθηνα... :-X δεν το βλεπω πιθανο... :-X
2. Ε1 ; τι ειναι αυτο παλι;  :o :P

αρα πριν παω οπουδηποτε αλλου πρεπει να παω πρωτα στον οαεδ μου και να υποβαλω μια αιτηση για το συγκεκριμενο επιδομα (τριμηνιαιο; εκπαιδευτικων; ) αφου πρωτα βγαλω καρτα ανεργιας. σωστα; ::)

αντι του Ε1 εγω κατεθεσα χαρτι που πηρα απο την εφορια οτι δεν κανω φορολογικη δηλωση.

πρωτα θα βγαλεις καρτα ανεργιας και μετα θα πας για το επιδομα. Αν εισαι σιγουρη οτι δεν δικαιουσαι κανονικο επιδομα, τοτε οκ. νομιζω πως μπορεις να τρεξεις για τα ενσημα στο τελος. (συμφωνα παντα με οσα εκανα εγω)

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 07, 2008, 06:34:06 μμ »
ευχαριστω παιδια! :D
 :o :P :P :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159854
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 664
Σύνολο: 673

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.