*

Αποστολέας Θέμα: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 102971 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #182 στις: Ιούνιος 25, 2010, 02:50:28 μμ »
Σχετικά με το ειδικό εφάπαξ τριμηνιαίο επίδομα, επειδή προσπάθησα να κάνω τα χαρτιά μου, αλλά δεν το δικαιούμαι τελικά, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι πέραν των 60 ημερομισθίων, θα πρέπει στη φορολογική δήλωση που υποβάλλετε, τα εισοδήματά σας να μην υπερβαίνουν τα 9.000€. Εγώ καθ'ότι για το 2009 δε δήλωσα προσωπικά εισοδήματα, αλλά καθώς υποβάλλω κοινή φορολογική δήλωση με το σύζυγό μου και το ετήσιο εισόδημα υπερβαίνει φυσικά το συγκεκριμένο ποσό, δε δικαιούμαι κάτι.

Πράγματι έτσι είναι ,γι'αυτό και στις προυποθέσεις αναφερεται "το εισόδημά τους να μην υπερβαίνει ένα καθορισμένο ποσό."
Ευχαριστούμε που μας ενημέρωσες για το ποσό.. :)
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 600
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #183 στις: Ιούνιος 25, 2010, 03:01:57 μμ »
Σχετικά με το ειδικό εφάπαξ τριμηνιαίο επίδομα, επειδή προσπάθησα να κάνω τα χαρτιά μου, αλλά δεν το δικαιούμαι τελικά, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι πέραν των 60 ημερομισθίων, θα πρέπει στη φορολογική δήλωση που υποβάλλετε, τα εισοδήματά σας να μην υπερβαίνουν τα 9.000€. Εγώ καθ'ότι για το 2009 δε δήλωσα προσωπικά εισοδήματα, αλλά καθώς υποβάλλω κοινή φορολογική δήλωση με το σύζυγό μου και το ετήσιο εισόδημα υπερβαίνει φυσικά το συγκεκριμένο ποσό, δε δικαιούμαι κάτι.

Πράγματι έτσι είναι ,γι'αυτό και στις προυποθέσεις αναφερεται "το εισόδημά τους να μην υπερβαίνει ένα καθορισμένο ποσό."
Ευχαριστούμε που μας ενημέρωσες για το ποσό.. :)
Πλάκα κάνεις...?

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #184 στις: Ιούνιος 25, 2010, 03:05:44 μμ »
Σχετικά με το ειδικό εφάπαξ τριμηνιαίο επίδομα, επειδή προσπάθησα να κάνω τα χαρτιά μου, αλλά δεν το δικαιούμαι τελικά, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι πέραν των 60 ημερομισθίων, θα πρέπει στη φορολογική δήλωση που υποβάλλετε, τα εισοδήματά σας να μην υπερβαίνουν τα 9.000€. Εγώ καθ'ότι για το 2009 δε δήλωσα προσωπικά εισοδήματα, αλλά καθώς υποβάλλω κοινή φορολογική δήλωση με το σύζυγό μου και το ετήσιο εισόδημα υπερβαίνει φυσικά το συγκεκριμένο ποσό, δε δικαιούμαι κάτι.

Πράγματι έτσι είναι ,γι'αυτό και στις προυποθέσεις αναφερεται "το εισόδημά τους να μην υπερβαίνει ένα καθορισμένο ποσό."
Ευχαριστούμε που μας ενημέρωσες για το ποσό.. :)
Πλάκα κάνεις...?

 :( :(  Δύσκολοι καιροί για πλάκες...
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος ronsent

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #185 στις: Μάρτιος 01, 2011, 10:46:46 μμ »
Κάποιος ωρομίσθιος σε φροντιστήριο που ασφαλίζεται απο Οκτώβριο,Νοέμβριο δεν πληρεί τις προυποθέσεις να μπεί στο ταμείο ανεργίας.
Μπορεί όμως για δύο μήνες το καλοκαίρι να λάβει κάποιο επίδομα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #186 στις: Μάρτιος 01, 2011, 11:36:14 μμ »
Κάποιος ωρομίσθιος σε φροντιστήριο που ασφαλίζεται απο Οκτώβριο,Νοέμβριο δεν πληρεί τις προυποθέσεις να μπεί στο ταμείο ανεργίας.
Μπορεί όμως για δύο μήνες το καλοκαίρι να λάβει κάποιο επίδομα;

υπαρχει ενα αλλο επιδομα τριμηνο, αν τα θυμαμαι καλα απο το καλοκαιρι, αν εχεις 100 ενσημα κ δεν δικαιουσαι ταμειο ανεργιας τοτε μολις συμπληρωσεις τρεις μηνες ανεργη(καλο σεπτεμβρη δλδ.) θα παρεις απο 72 και κατι ψηλα για καθε μηνα ανεργη. συνολο 220 ευρω περιπου.

Αποσυνδεδεμένος rockwell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #187 στις: Ιούνιος 07, 2011, 06:39:46 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!
Χθες πήρα στα χέρια μου τισ απολύσεις απο τα φροντιστήρια που δουλέυω. Φέτος κλείνω 2 χρόνια οπότε είπα να απευθυνθώ στον ΟΑΕΔ της περιοχής μου για το επίδομα ανεργίας. Ωστόσο επειδή δεν συμπλήρωνα τα ένσημα που χρειαζόντουσαν για το επίδομα μου είπαν να κάνω τα χαρτιά για το βοήθημα το τριμηναίο,όπως και έκανα τελικά. Η εμπειρία δραματική, να περιμένεις με τις ώρες και να μην ξέρουν κιόλας να σε εξυπηρετήσουν και να ανεβοκατεβαίνεις απο τον ένα όροφο στον άλλο μπας και βγάλεις άκρη. Για να μην τα πολυλογώ, επειδή είχα όλα τα δικαιολογητικά που χρειαζόταν έφτιαξα τα χαρτιά σήμερα. Παρόλα αυτά όταν ρωτούσα την υπάλληλο για το πως γίνεται η όλη διαδικασία, πότε γινεται η πληρωμή και με ποιόν τρόπο (μέσω τραπέζης ή απο το γραφείο του ΟΑΕΔ) απάντηση δεν πήρα, πέραν του ότι πρέπει να παρουσιάζομαι τη συγκεκριμένη ημερομηνία κάθε φορά εκεί. Ϋπάρχει κάποιος που γνωρίζει για να με κατατοπίσει καπως. Απ' ότι είδα το ποσό ειναι γύρω στα 272 €. Αυτό πότε καταβάλλεται και με ποιόν τρόπο; Χρειάζεται να τους δώσω και φωτοτυπία του ΙΒΑΝ λογαριασμού της Εθνικής;
Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2013, 04:28:04 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #188 στις: Ιούνιος 07, 2011, 08:51:08 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!
Χθες πήρα στα χέρια μου τισ απολύσεις απο τα φροντιστήρια που δουλέυω. Φέτος κλείνω 2 χρόνια οπότε είπα να απευθυνθώ στον ΟΑΕΔ της περιοχής μου για το επίδομα ανεργίας. Ωστόσο επειδή δεν συμπλήρωνα τα ένσημα που χρειαζόντουσαν για το επίδομα μου είπαν να κάνω τα χαρτιά για το βοήθημα το τριμηναίο,όπως και έκανα τελικά. Η εμπειρία δραματική, να περιμένεις με τις ώρες και να μην ξέρουν κιόλας να σε εξυπηρετήσουν και να ανεβοκατεβαίνεις απο τον ένα όροφο στον άλλο μπας και βγάλεις άκρη. Για να μην τα πολυλογώ, επειδή είχα όλα τα δικαιολογητικά που χρειαζόταν έφτιαξα τα χαρτιά σήμερα. Παρόλα αυτά όταν ρωτούσα την υπάλληλο για το πως γίνεται η όλη διαδικασία, πότε γινεται η πληρωμή και με ποιόν τρόπο (μέσω τραπέζης ή απο το γραφείο του ΟΑΕΔ) απάντηση δεν πήρα, πέραν του ότι πρέπει να παρουσιάζομαι τη συγκεκριμένη ημερομηνία κάθε φορά εκεί. Ϋπάρχει κάποιος που γνωρίζει για να με κατατοπίσει καπως. Απ' ότι είδα το ποσό ειναι γύρω στα 272 €. Αυτό πότε καταβάλλεται και με ποιόν τρόπο; Χρειάζεται να τους δώσω και φωτοτυπία του ΙΒΑΝ λογαριασμού της Εθνικής;
Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
Ναι θα πρέπει να σου ζητήσουν φωτοτυπία από το λογαριασμό της Εθνικής τράπεζας ο οποίος θα πρέπει να είναι μόνο στο δικό σου ονόμα (όπως είχα ενημερωθεί απο τον ΟΑΕΔ). Θα πρέπει να πηγαίνεις την ημερομηνία που σου έχουν ορίσει και θα σου δώσουν μια επιταγή στην οποία θα αναγράφεται το υποκατάστημα της τραπεζας που θα την εξαργυρώσεις και θα εισπράξεις το ποσό που προανέφερες. Αυτό το βοήθημα θα το παίρνεις κάθε 3 μήνες μέχρι τη λήξη του φετινού έτους στην περίπτωση που παραμένεις άνεργος/η.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2013, 04:32:06 μμ από Lasid »
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #189 στις: Ιούνιος 07, 2011, 10:00:18 μμ »
Να σημειωθεί ότι ο ΟΑΕΔ ζητάει συνήθως ένα λογαριασμό της Εθνικής, στον οποίο το όνομα του επιδοτούμενου να είναι πρώτο. Ποτέ δε μου είπαν να είναι μόνο στο δικό μου όνομα ο τραπεζικός λογαριασμός!

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #190 στις: Ιούνιος 08, 2011, 12:10:00 πμ »
Ναι τώρα που το λές ήμουν το δεύτερο όνομα στο λογαριασμό της εθνικής τράπεζας, γι΄αυτό μου είπαν να ανοίξω νέο με το δικό μου όνομα.
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος rockwell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #191 στις: Ιούνιος 08, 2011, 01:18:14 πμ »
Καλησπέρα παιδιά!
Χθες πήρα στα χέρια μου τισ απολύσεις απο τα φροντιστήρια που δουλέυω. Φέτος κλείνω 2 χρόνια οπότε είπα να απευθυνθώ στον ΟΑΕΔ της περιοχής μου για το επίδομα ανεργίας. Ωστόσο επειδή δεν συμπλήρωνα τα ένσημα που χρειαζόντουσαν για το επίδομα μου είπαν να κάνω τα χαρτιά για το βοήθημα το τριμηναίο,όπως και έκανα τελικά. Η εμπειρία δραματική, να περιμένεις με τις ώρες και να μην ξέρουν κίολας να σε εξυπηρετήσουν και να ανεβοκατεβαίνεις απο τον ένα όροφο στον αλλο μπας και βγάλεις άκρη. Για να μην τα πολυλογώ, επιδή είχα όλατα διακιωλογητικά που χρειαζόταν έφτιαξα τα χαρτιά σήμερα. Παρόλα αυτά όταν ρωτούσα την υπάλληλο για το πως γίνεται η όλη διαδικασία, πότε γινεται η πληρωμή και με ποιόν τρόπο (μέσω τραπέζης ή απο το γραφείο του οαεδ) πάντηση δεν πήρα, πέραν του ότι πρέπει να παρουσίαζομαι τη συγκεκριμένη ημερομηνία κάθε φορά εκεί. Ϋπάρχει κάποιος που γνωρίζει για να με κατατοπίσει καπως.Απ ότι είδα το ποσό ειναι γύρω στα 272 €. Αυτό πότε καταβάλλεται και με ποιόν τρόπο; Χρειάζεται να τους δώσω και φωτοτυπία του ΙΒΑΝ λογαριασμού της Εθνικής;
Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά. 

Ναι θα πρέπει να σου ζητήσουν φωτοτυπία από το λογαριασμό της Εθνικής τράπεζας ο οποίος θα πρέπει να είναι μόνο στο δικό σου ονόμα (όπως με είχα ενημερωθεί απο τον οαέδ). Θα πρέπει να πηγαίνεις την ημερομηνία που σου έχουν ορίσει και θα σου δώσουν μια επιταγή στην οποία θα αναγράφεται το υποκαστημα της τραπεζας οπου και θα την εξαργυρώσεις ,  καθώς  το ποσό που προανέφερες .
Αυτό το βοήθημα θα το παίρνεις κάθε 3 μήνες μέχρι τη λήξη του φετινού έτους στην περίπτωση που παραμένεις άνεργος/η.
Το περίεργο είναι οτι δεν μου ζήτησαν τώρα τη φωτοτυπία με το λογαριασμό.Μήπως θα πρέπει να ξαναπάω και να τους το πω εγώ;Η θα τη ζητήσουν απο μόνοι τους; (Χλωμό το κόβω) Συνεπώς αυτό το πόσο έιναι και για τους 3 μήνες. Σωστά;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #192 στις: Ιούνιος 08, 2011, 01:25:11 πμ »
Ναι τώρα που το λές ήμουν το δεύτερο όνομα στο λογαριασμό της εθνικής τράπεζας, γι΄αυτό μου είπαν να ανοίξω νέο με το δικό μου όνομα.
Και το δικό μου ήταν δεύτερο, αλλά ήταν πολύ γάτα η τραπεζικός και μόλις της είπα ότι μάλλον έπρεπε να ανοίξω καινούριο λογαριασμό επειδή ο ΟΑΕΔ απαιτούσε να είναι πρώτο το όνομά μου, μου είπε ότι μπορεί αμέσως να αντιστρέψει αλλάξει τη σειρά των ονομάτων. Σε ένα λεπτό είχα έτοιμη τη λύση χωρίς νέο τραπεζικό βιβλιάριο. Απλά, ζητείστε να βάλουν το όνομά σας πρώτο και έγινε η δουλειά σας.

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #193 στις: Ιούνιος 08, 2011, 03:21:09 μμ »

Μια ερώτηση και έχω αγχωθεί... Έκανα τα χαρτιά μου για το επίδομα (λογαριασμός εθνικής, βεβαίωση κλπ.) και μου είπαν να περάσω 12/7 να μου ανακοινώσουν την απόφαση. Έτσι όπως τα μετράω εγώ πάντως δεν μου βγαίνουν τα ένσημα για τακτικό επίδομα (το μηνιαίο), γιατί επιδοτούμαι για πρώτη φορά. Τους ρώτησα λοιπόν εκεί αν χρειάζεται να κάνω διαφορετικά τα χαρτιά μου για το τριμηνιαίο και μου είπαν όχι, θα σου πουν στις 12/7 αν χρειάζεται.

Ενώ νόμιζα ότι τα είχα τακτοποιήσει, μια φίλη μου μου είπε ότι πέρσι έκανε διαφορετικά χαρτιά για το τριμηνιαίο. Τι ισχύει τελικά; Γιατί αν  περιμένω και τα κάνω 12/7 δεν θα προλάβω να το πάρω (μέσα Σεπτέμβρη προσλαμβάνομαι). Στον οαεδ στα κεντρικά δεν σηκώνουν τηλέφωνα ...

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #194 στις: Ιούνιος 08, 2011, 05:32:13 μμ »

Μια ερώτηση και έχω αγχωθεί... Έκανα τα χαρτιά μου για το επίδομα (λογαριασμός εθνικής, βεβαίωση κλπ.) και μου είπαν να περάσω 12/7 να μου ανακοινώσουν την απόφαση. Έτσι όπως τα μετράω εγώ πάντως δεν μου βγαίνουν τα ένσημα για τακτικό επίδομα (το μηνιαίο), γιατί επιδοτούμαι για πρώτη φορά. Τους ρώτησα λοιπόν εκεί αν χρειάζεται να κάνω διαφορετικά τα χαρτιά μου για το τριμηνιαίο και μου είπαν όχι, θα σου πουν στις 12/7 αν χρειάζεται.

Ενώ νόμιζα ότι τα είχα τακτοποιήσει, μια φίλη μου μου είπε ότι πέρσι έκανε διαφορετικά χαρτιά για το τριμηνιαίο. Τι ισχύει τελικά; Γιατί αν  περιμένω και τα κάνω 12/7 δεν θα προλάβω να το πάρω (μέσα Σεπτέμβρη προσλαμβάνομαι). Στον οαεδ στα κεντρικά δεν σηκώνουν τηλέφωνα ...

Σίγουρα θα έχεις διαβάσει τις προϋποθέσεις για το τακτικό επίδομα μια και συχνά έχουν αναφερθεί σε αυτές τις σελίδες.. Δεν έχω προσωπική εμπειρία που αφορά το τριμηνιαίο επίδομα, ωστόσο βρήκα κάποιες πληροφορίες και τις παραθέτω πιστεύοντας να φανούν χρήσιμες μέχρι κάποιος συνάδελφος που να γνωρίζει περισσότερα να μπορέσει να σε βοηθήσει αποτελεσματικά. Όσο για το λόγο που δε μπορείς άμεσα να κάνεις αίτηση για το ειδικό επίδομα , γίνεται άμεσα κατανοητός αν διαβάσεις ότι:

"Ειδικό βοήθημα, δικαιούνται οι ασφαλισμένοι, εφόσον δεν συγκεντρώνουν προϋποθέσεις τακτικής επιδότησης, παραμένουν άνεργοι επί τρεις μήνες και έχουν πραγματοποιήσει στην ασφάλιση ανεργίας εξήντα (60) τουλάχιστον ημέρες εργασίας στο έτος που προηγείται της έναρξης του τριμήνου.
Ο ασφαλισμένος μπορεί να λάβει το ειδικό βοήθημα μέχρι και τρεις φορές μέσα στο αυτό ημερολογιακό έτος. Στην περίπτωση που συγκεντρώνει τις προϋποθέσεις για την καταβολή του ειδικού βοηθήματος περισσότερες από μια φορά στο αυτό ημερολογιακό έτος, δεν απαιτείται η προϋπόθεση των εξήντα ημερομισθίων που απαιτείται μόνο για την πρώτη καταβολή του βοηθήματος.
Επίσης ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει τεθεί, σε όλο το καθοριζόμενο σ’ αυτές χρονικό διάστημα, στη διάθεση της αρμόδιας Υπηρεσίας Απασχόλησης του ΟΑΕΔ.

Για την καταβολή του ειδικού βοηθήματος απαιτείται επιπλέον το ετήσιο καθαρό οικογενειακό εισόδημα του ασφαλισμένου να μην υπερβαίνει ένα συγκεκριμένο ποσό, (για το έτος 2010 το ποσό αυτό ανέρχεται στα 9.097,58 €) όπως αυτό αποδεικνύεται από έγγραφο της οικείας οικονομικής εφορίας. Το ποσό αυτό αυξάνεται κατά 293,47 € κάθε ημερολογιακό έτος.

Δικαιολογητικά:

1)Ένσημα του τελευταίου 12μήνου πριν από την ημερομηνία της αίτησης.
2) Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Εφορίας ή αντίγραφο φορολογικής δήλωσης .
3) Δελτίο ανεργίας θεωρημένο ανά μήνα για όλο το χρονικό διάστημα καταβολής."

(και υποθέτω και τα γνωστά όπως ταυτότητα, αρ. λογαριασμού Εθνικής κλπ.. )

Εύχομαι να μετράς λάθος τα ένσημα σου και να επαρκούν για να πάρεις τακτικό επίδομα  :)
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #195 στις: Ιούνιος 09, 2011, 09:43:46 πμ »

Μια ερώτηση και έχω αγχωθεί... Έκανα τα χαρτιά μου για το επίδομα (λογαριασμός εθνικής, βεβαίωση κλπ.) και μου είπαν να περάσω 12/7 να μου ανακοινώσουν την απόφαση. Έτσι όπως τα μετράω εγώ πάντως δεν μου βγαίνουν τα ένσημα για τακτικό επίδομα (το μηνιαίο), γιατί επιδοτούμαι για πρώτη φορά. Τους ρώτησα λοιπόν εκεί αν χρειάζεται να κάνω διαφορετικά τα χαρτιά μου για το τριμηνιαίο και μου είπαν όχι, θα σου πουν στις 12/7 αν χρειάζεται.

Ενώ νόμιζα ότι τα είχα τακτοποιήσει, μια φίλη μου μου είπε ότι πέρσι έκανε διαφορετικά χαρτιά για το τριμηνιαίο. Τι ισχύει τελικά; Γιατί αν  περιμένω και τα κάνω 12/7 δεν θα προλάβω να το πάρω (μέσα Σεπτέμβρη προσλαμβάνομαι). Στον οαεδ στα κεντρικά δεν σηκώνουν τηλέφωνα ...

Σίγουρα θα έχεις διαβάσει τις προϋποθέσεις για το τακτικό επίδομα μια και συχνά έχουν αναφερθεί σε αυτές τις σελίδες.. Δεν έχω προσωπική εμπειρία που αφορά το τριμηνιαίο επίδομα, ωστόσο βρήκα κάποιες πληροφορίες και τις παραθέτω πιστεύοντας να φανούν χρήσιμες μέχρι κάποιος συνάδελφος που να γνωρίζει περισσότερα να μπορέσει να σε βοηθήσει αποτελεσματικά. Όσο για το λόγο που δε μπορείς άμεσα να κάνεις αίτηση για το ειδικό επίδομα , γίνεται άμεσα κατανοητός αν διαβάσεις ότι:

"Ειδικό βοήθημα, δικαιούνται οι ασφαλισμένοι, εφόσον δεν συγκεντρώνουν προϋποθέσεις τακτικής επιδότησης, παραμένουν άνεργοι επί τρεις μήνες και έχουν πραγματοποιήσει στην ασφάλιση ανεργίας εξήντα (60) τουλάχιστον ημέρες εργασίας στο έτος που προηγείται της έναρξης του τριμήνου.
Ο ασφαλισμένος μπορεί να λάβει το ειδικό βοήθημα μέχρι και τρεις φορές μέσα στο αυτό ημερολογιακό έτος. Στην περίπτωση που συγκεντρώνει τις προϋποθέσεις για την καταβολή του ειδικού βοηθήματος περισσότερες από μια φορά στο αυτό ημερολογιακό έτος, δεν απαιτείται η προϋπόθεση των εξήντα ημερομισθίων που απαιτείται μόνο για την πρώτη καταβολή του βοηθήματος.
Επίσης ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει τεθεί, σε όλο το καθοριζόμενο σ’ αυτές χρονικό διάστημα, στη διάθεση της αρμόδιας Υπηρεσίας Απασχόλησης του ΟΑΕΔ.

Για την καταβολή του ειδικού βοηθήματος απαιτείται επιπλέον το ετήσιο καθαρό οικογενειακό εισόδημα του ασφαλισμένου να μην υπερβαίνει ένα συγκεκριμένο ποσό, (για το έτος 2010 το ποσό αυτό ανέρχεται στα 9.097,58 €) όπως αυτό αποδεικνύεται από έγγραφο της οικείας οικονομικής εφορίας. Το ποσό αυτό αυξάνεται κατά 293,47 € κάθε ημερολογιακό έτος.

Δικαιολογητικά:

1)Ένσημα του τελευταίου 12μήνου πριν από την ημερομηνία της αίτησης.
2) Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Εφορίας ή αντίγραφο φορολογικής δήλωσης .
3) Δελτίο ανεργίας θεωρημένο ανά μήνα για όλο το χρονικό διάστημα καταβολής."

(και υποθέτω και τα γνωστά όπως ταυτότητα, αρ. λογαριασμού Εθνικής κλπ.. )

Εύχομαι να μετράς λάθος τα ένσημα σου και να επαρκούν για να πάρεις τακτικό επίδομα  :)

Καταρχήν, ευχαριστώ για την απάντησή σου domenica!

Δηλαδή απ' ό,τι κατάλαβα (επειδή μπερδεύτηκα λίγο) σωστά μου είπε ο υπάλληλος; πρέπει να πηγαίνω ανά μήνα μέχρι Σεπτέμβρη και μετά θα κάνω την αίτηση; Είμαι και εκτός αττικής και εδώ που βρίσκομαι δεν έχει οαεδ να ρωτήσω...

Μάλλον το τακτικό επίδομα δεν το δικαιούμαι, γιατί, αν και έχω πάνω από 200 τα τελευταία 2 χρόνια, πρόπερσι είχα λιγότερα από 70. Πολύ εύχομαι να τα μετρώ λάθος  ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 603
Σύνολο: 603

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.