*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους  (Αναγνώστηκε 88632 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #266 στις: Ιούνιος 28, 2010, 01:20:11 μμ »
 και με πρωινή ζώνη 7.00-11.45.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:24:03 »

Αποσυνδεδεμένος foton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #267 στις: Ιούνιος 28, 2010, 01:22:43 μμ »
Σωστά

Αποσυνδεδεμένος Emili83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #268 στις: Ιούνιος 28, 2010, 01:40:07 μμ »
Kαλημέρα κ απο εμένα.. εγω χτες σε τοπική μας εφημεριδα διαβασα πως στοχευουν για φέτος να αλλάξουν το ωράριο των δασκάλων κ η βαρδια των μόνιμων (με υπερωρίες) να ειναι μέχρι τισ 2 το μεσημέρι, καλύπτοντας οι αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου το ολοήμερο πρόγραμμα κ γενικά ότι περισσεύει. Για τουσ δασκάλους άκουσα ότι θα υλοποιηθεί αυτό απο φέτος. Αυτό είναι το πρώτο βήμα για να περάσουν την ωρομισθία στην Α βάθμια. Εσείς πιστεύετε οτι μετά τουσ δασκάλους δεν θα έχουμε εμείς σειρα για κάτι τέτοιο? Εγω βαζω το χέρι στην φωτιά πως μετα από αυτούς θα έχουμε σειρά κ εμείς για ωρομισθία στο νηπιαγωγείο, εκτός  κ αν το αποτρέψουμε εμείς οι ίδιες με τις αιτήσεις που θα κάνουμε. Εγω προσωπικά δε δηλώνω αμω για όλους τους λόγους που προαναφέραμε αλλά κ γιατι κανείς δε μου εγγυάτε πως αν δουν στην αίτηση να εχω δηλώσει αμω τότε  σίγουρα θα με πάρουν αμω κ όχι ακω ,γιατί οι αμω τους συμφέρουν από όλες τις εκδοχές.

Αποσυνδεδεμένος markela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #269 στις: Ιούνιος 28, 2010, 02:32:04 μμ »
πιστευω  πως μειωμενου ωραριου  δηλωνουν  οσες εχουν λιγα  μορια  και προσπαθουν  με  καθε τροπο να διοριστουν.  σιγα  μη σκεφτουν τις συνεπειες  .εγω  δεν το δηλωσα.  δε θα γινω ερμαιο του υπουργειου  για  ψιχουλα.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ  ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΝΙΚΑΣ  ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΝΑ ΜΗ ΔΕΙΛΙΑΖΕΙΣ , ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:24:03 »

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #270 στις: Ιούνιος 28, 2010, 02:44:34 μμ »
Και γω πήγα σημερα στην πρωτοβάθμια και εκανα την αίτηση χωρίς να δηλώσω φυσικά α.μ.ω. Η υπάλληηλος μου είπε οτ πολύ λίγες έχουν δηλώσει α.μ.ω. και είναι αυτές που δεν έχουν καθόλου μόρια.
 Καλή επιυχία σε όλους και καλά κουράγια!!!!! :)

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #271 στις: Ιούνιος 28, 2010, 02:57:40 μμ »
Πήρα τηλ.σήμερα στο υπουργείο και ρώτησα αν θα ισχύσει για νηπιαγωγούς το μειωμένο ωράριο και μου είπαν ότι θα εξαρτηθεί από τα κενά....Εγώ πάντως φοβάμαι ότι περιμένουν να τελειώσει η προθεσμία και μετά να μας σκάσουν το παραμύθι...ή ακόμα χειρότερα το Σεπτέμβρη....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος libra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #272 στις: Ιούνιος 28, 2010, 03:50:07 μμ »
Άποψή μου είναι ότι
1)Αν είσαι ψηλά στον πίνακα αναπληρωτών δεν σε συμφέρει να βάλεις ΑΜΩ γιατί μπορεί να χάσεις θέση ΑΚΩ
2)Αν είσαι στη μέση δεν σε συμφέρει γιατί α) κάνεις μεσοπρόθεσμα ζημιά στο εαυτό σου(μειώνεις την πιθανότητα να προσληφθείς κανονικά ή σαν ΑΚΩ) και β) κάνεις ζημια σε όλο τον κλάδο βάζοντας την ωρομισθία από το παράθυρο
3)Αν είσαι χαμηλά στον πίνακα ούτως ή άλλως δεν θα σε φωνάξουν οπότε το μόνο που καταφέρνεις είναι να επικροτείς την πολιτική του υπουργείου που μας αιφνιδίασε όλους!

ΦΕΤΟΣ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΚΑΛΑ ΠΡΙΝ ΠΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ
συμφωνω κ επραξα αναλογα !!!!!!!!!!!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #273 στις: Ιούνιος 28, 2010, 04:11:54 μμ »
Σήμερα έκανα κι εγώ την αίτηση και φυσικά δεν δήλωσα μειωμένου ωραρίου! Και οι λόγοι είναι διότι σέβομαι τον εαυτό μου, τις σπουδές μου , την αξιοπρέπεια μου και τον κλάδο μου, ως ευσυνείδητη νηπιαγωγός!!!! Κι εγώ λίγα μόρια έχω, αλλά  γιατί να βοηθήσουμε να μπει η ωρομισθία με τον πιο ύπουλο τρόπο στον κλάδο μας??? Και στη δική μου πρωτοβάθμια πολύ λίγες το δήλωσαν, αλλά το πρόβλημα είναι πόσοι θα το δηλώσουν πανελλαδικά!!! Δεν καταλαβαίνουν μερικοί ότι με την ωρομισθία σκάβουμε το λάκο μας???  >:( ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ , ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑΣ ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΨΙΧΟΥΛΑ ΜΟΡΙΑ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΨΙΧΟΥΛΑ ΕΥΡΩ!!! ΕΛΕΟΣ!!! ΛΙΓΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!!!!! ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΑ ΜΟΡΙΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΠΟΤΕ ΟΣΟ ΖΟΥΝ!!! ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΚΕΚΤΗΜΕΝΟ!!! ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ ΜΕ ΠΛΗΡΕΣ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΕΣ ΜΙΣΘΟ, ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΟΪΔΑ ΤΟΥ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ???  ???  ;D ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ!!!  ;D  ;D  ;D  >:(

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #274 στις: Ιούνιος 28, 2010, 04:43:14 μμ »
Παραθέτω ένα απόσπασμα για τους μειωμένου ωραρίου του συντονιστικού αδιόριστων εκπ/κών για να καταλάβετε τι "παίζει" φέτος:
ΧΑΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ… ΕΓΚΥΚΛΙΟ

Μόνο ως έκτρωμα μπορεί να χαρακτηριστεί η νέα εγκύκλιος για την πρόσληψη αναπληρωτών και ωρομισθίων. Για άλλη μια φορά το Υπουργείο Παιδείας επέλεξε να νομοθετήσει μέσω εγκυκλίου, αποδεικνύοντας ότι πάγια στάση του είναι να αντιμετωπίζει τις ζωές τόσο των εκπαιδευτικών όσο και των μαθητών ως τα ψιλά γράμματα μιας εγκυκλίου. Αναλυτικότερα:
Αναπληρωτής κανονικού και μειωμένου ωραρίου: Το νέο σκλαβοπάζαρο στήνεται. Ο αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου με 5 ώρες, 270 ευρώ (Ν.1566/85), αλλά και με τις υποχρεώσεις ενός μονίμου είναι ο νέος σκλάβος που θέλουν να ευδοκιμήσει στις σχολικές αίθουσες από Σεπτέμβρη. Το Υπουργείο Παιδείας προγραμματίζει το ξεκίνημα της νέας σχολικής χρονιάς με λιγότερες από 70% προσλήψεις αναπληρωτών, μειωμένους κατά 50% τους διορισμούς μονίμων και με τους μαθητές στοιβαγμένους σε τμήματα των 30 μαθητών.
Παράλληλα, ενώ διακηρύσσει ότι κλείνει τα «παράθυρα», στην πραγματικότητα γκρεμίζει τους τοίχους. Δεν μπορεί ο αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου να διεκδικεί την πρόσληψή του ως αναπληρωτής πλήρους ωραρίου την ίδια χρονιά παρά μόνο στην περιοχή που ήδη βρίσκεται «στην περίπτωση που δεν υπάρχει ενδιαφέρον από άλλον υποψήφιο που προηγείται στην σειρά κατάταξης.». Πώς θα διαφυλαχθεί η σειρά κατάταξης στους πίνακες με τον τρόπο αυτό; Τι σημαίνει ενδιαφέρον πέρα από την αίτηση (μήπως οι πελατειακές σχέσεις σε μια τοπική κοινωνία) και πώς ορίζεται η περιοχή του (περιφέρεια, διεύθυνση, γειτονιά;;;;). Είναι δε γνωστό ότι τέτοια κενά δε θα προκύψουν ακόμα κι αν οι ακάλυπτες ώρες τα δικαιολογούν. Όλα τα προηγούμενα χρόνια η εκάστοτε ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας έχει αποδείξει ότι πάγια πολιτική της είναι το «σπάσιμο» των κενών, προκειμένου να αποκρύπτονται οι ελλείψεις και να προσλαμβάνεται κόσμος με λιγότερα χρήματα και ασφαλιστικά δικαιώματα.
Αυτό ενισχύεται και από τη δυνατότητα συμπλήρωσης των 15 ωρών του αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου με ωρομίσθια εργασία. Γιατί αλήθεια μπαίνει το πλαφόν των 15 ωρών και όχι η συμπλήρωση πλήρους ωραρίου; Γιατί επιβάλλεται η πρόσληψη να γίνεται σε επίπεδο σχολικής μονάδας και όχι Διεύθυνσης; Ποιον εξυπηρετεί η αποκέντρωση;
Ένα ακόμη στοιχείο που αποδεικνύει την τιμωρό διάθεση του Υπουργείου προς τους εκπαιδευτικούς είναι η μείωση των περιοχών επιλογής τοποθέτησης του αναπληρωτή από 30 σε 20 και ο ψυχολογικός εξαναγκασμός που προκύπτει και από αυτή τη μείωση, ώστε να δηλώσουμε ότι επιθυμούμε να εργαστούμε και ως αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου με το φόβο μη μείνουμε χωρίς δουλειά

κλπ. κλπ. Είναι μεγάλη η παγίδα της ωρομισθίας - μειωμένου ωραρίου στα νηπιαγωγεία, δεν αξίζει τον κόπο να το δηλώσει κάποιος!!! Προσπαθούν να μειώσουν τις προσλήψεις των αναπληρωτών πλήρους ωραρίου και μονίμων και έτσι να δημιουργηθεί "μπάχαλο" φέτος στα σχολεία! Ας υποστηρίξουμε επιτέλους τον κλάδο μας, την προσχολική εκπ/ση και τους μαθητές μας!!! Ενημερώστε και άλλους συναδέρφους για να μην το δηλώσουν και πέσουν στην παγίδα!!!

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #275 στις: Ιούνιος 28, 2010, 05:17:13 μμ »
Ήταν πραγματικά ύπουλο χτύπημα το ότι το περάσανε μ' αυτό τον τρόπο μέσα από τις δηλώσεις των αναπληρωτών όταν τα σχολεία είναι κλειστά και δεν μπορείς να κάνεις ούτε απεργία!!!!!! Ελπίζω η ΔΟΕ  να ξυπνήσει έστω και το Σεπτέμβριο και να αντιδράσει  :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #276 στις: Ιούνιος 28, 2010, 05:24:29 μμ »
Η νηπιαγωγός  του κλασικού δουλεύει 8-12 κ 30 =4,30 ωρες
Η πρωινή νηπιαγωγός  του ολοημέρου δουλεύει 8-12 =4 ώρες
Η απογευματινή  νηπιαγωγός  του ολοημέρου δουλεύει 11:45 -16:00= 4ωρες και 15λεπτά
γεγονός που υποτίθεται πρέπει να ληθεί.Αυτά ξέρω αλλά και πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο.
Θέλω να ελπίζω και σε κάτι θετικό!!! Ίσως μέσα σε όλη την αναστάτωση καταφέρουμε και θεσμοθετήσουμε επιτέλους και το ωράριό μας και δεν είμαστε έρμαιο του καθενός.

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #277 στις: Ιούνιος 28, 2010, 05:45:57 μμ »
Ήταν πραγματικά ύπουλο χτύπημα το ότι το περάσανε μ' αυτό τον τρόπο μέσα από τις δηλώσεις των αναπληρωτών όταν τα σχολεία είναι κλειστά και δεν μπορείς να κάνεις ούτε απεργία!!!!!! Ελπίζω η ΔΟΕ  να ξυπνήσει έστω και το Σεπτέμβριο και να αντιδράσει  :( :( :(

Συμφωνώ συνάδερφε!!!

Η νηπιαγωγός  του κλασικού δουλεύει 8-12 κ 30 =4,30 ωρες
Η πρωινή νηπιαγωγός  του ολοημέρου δουλεύει 8-12 =4 ώρες
Η απογευματινή  νηπιαγωγός  του ολοημέρου δουλεύει 11:45 -16:00= 4ωρες και 15λεπτά
γεγονός που υποτίθεται πρέπει να ληθεί.Αυτά ξέρω αλλά και πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο.
Θέλω να ελπίζω και σε κάτι θετικό!!! Ίσως μέσα σε όλη την αναστάτωση καταφέρουμε και θεσμοθετήσουμε επιτέλους και το ωράριό μας και δεν είμαστε έρμαιο του καθενός.

Μακάρι να γίνει κάτι θετικό!!!

Στεναχωρήθηκα πολύ φέτος με τις αιτήσεις και με τι ύπουλο τρόπο πάνε να περάσουν την ωρομισθία στα νηπιαγωγεία... και το χειρότερο κάποιοι συνάδερφοι να μην δίνουν σημασία για τις αρνητικές συνέπειες που θα έχει αυτό στο κλάδο μας και να το δηλώνουν....χρειάζεται λίγη συνείδηση και λίγη εξυπνάδα , τίποτα παραπάνω , ώστε να αντιληφθεί κάποιος τι σημαίνει αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου και πόσο κακό κάνει αυτό στον κλάδο μας!!! Που είναι η ΔΟΕ να ενημερώσει τους συναδέρφους??? Που είναι η οργάνωση στον κλάδο μας??? Θέλουμε και αναβάθμιση "τρομάρα" μας!!! Είμαστε άξιοι της μοίρας μας!!!! Δεν μπορώ να πω κάτι άλλο!!! >:(  >:(  >:(

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #278 στις: Ιούνιος 28, 2010, 06:13:32 μμ »

 Που είναι η ΔΟΕ να ενημερώσει τους συναδέρφους??? Που είναι η οργάνωση στον κλάδο μας??? Θέλουμε και αναβάθμιση "τρομάρα" μας!!! Είμαστε άξιοι της μοίρας μας!!!! Δεν μπορώ να πω κάτι άλλο!!! >:(  >:(  >:(

+++++++++++++++++++++++++++++
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #279 στις: Ιούνιος 28, 2010, 07:00:36 μμ »
Εγω θα πω κατι θετικο.Πρακτικα ειναι δυσκολη η αυξησει ωραριου στο ωραριο των μονιμων νηπιαγωγων καο απο 8-12 να γινει 8-2.Διοτι υπαρχουν τμηματα νηπιαγωγειων που λειτουργουν ως ολοημερα αρα δουλευουν 8-4 ενω τα κλασικα τμηματα δουλευουν 8-12.Εστω οτι αυξανουν το ωραριο των μινομων.Αυτη η αυξηση ωραριου μπορει να γινει οταν το τμημα λειτουργει ωσ ολ0ημερο  ,ΟΤΑΝ ομως το νηπιαγωγειο ειναι μονο κλασικο δεν μπορει να γινει αυξησει ωραριου.Και ρωταω ειναι δυνατον  να ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΙΜΟΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ 8-2(ΟΤΑΝ ΟΛΗΜΕΡΟ) ΕΝΩ καποιοι νηπιαγωγοι να δουλευουν 8-12(κλασικο τμημα).?οχι.Αρα πρακτικα ειναι αδυνατο να αυξηθει το ωραριο ολων των μονιμων νηπιαγωγων.Αρα δεν θα υπαρχουν ΑΜΩ στους νηπιαγωγουσ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161494
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.