*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια μετάθεσης  (Αναγνώστηκε 136458 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #294 στις: Αύγουστος 18, 2011, 04:06:42 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:46:03 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #295 στις: Αύγουστος 18, 2011, 05:29:41 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!
επειδή φέτος δεν έκανα αίτηση μετάθεσης και δεν έχω δει τα μορια μου, και επειδη έγινε αλλαγή των μοριων που προστίθενται από 2 σε 2,5, θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:
τελικά τα 2,5 μόρια θα τα παίρνουμε από το 2010 και εξής ή θα ισχύει αναδρομικά και για τα προηγούμενα χρόνια προυπηρεσίας που έχουμε;
Ρωτάω γιατι υπάρχει σύγχυση, άλλοι λένε το ένα και άλλοι το άλλο και εγώ δεν εχω δει τα τελικά μου μορια για να βγάλω συμπέρασμα.
Ευχαριστώ όποιον γνωρίζει σίγουρα και έχει την καλή διάθεση να με διαφωτίσει :)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #296 στις: Αύγουστος 18, 2011, 05:58:31 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!
επειδή φέτος δεν έκανα αίτηση μετάθεσης και δεν έχω δει τα μορια μου, και επειδη έγινε αλλαγή των μοριων που προστίθενται από 2 σε 2,5, θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:
τελικά τα 2,5 μόρια θα τα παίρνουμε από το 2010 και εξής ή θα ισχύει αναδρομικά και για τα προηγούμενα χρόνια προυπηρεσίας που έχουμε;
Ρωτάω γιατι υπάρχει σύγχυση, άλλοι λένε το ένα και άλλοι το άλλο και εγώ δεν εχω δει τα τελικά μου μορια για να βγάλω συμπέρασμα.
Ευχαριστώ όποιον γνωρίζει σίγουρα και έχει την καλή διάθεση να με διαφωτίσει :)

Τα 2,5 μόρια ανά έτος υπηρέτησης ισχύουν αναδρομικά και για τα προηγούμενα χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #297 στις: Αύγουστος 19, 2011, 07:28:28 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!
επειδή φέτος δεν έκανα αίτηση μετάθεσης και δεν έχω δει τα μορια μου, και επειδη έγινε αλλαγή των μοριων που προστίθενται από 2 σε 2,5, θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:
τελικά τα 2,5 μόρια θα τα παίρνουμε από το 2010 και εξής ή θα ισχύει αναδρομικά και για τα προηγούμενα χρόνια προυπηρεσίας που έχουμε;
Ρωτάω γιατι υπάρχει σύγχυση, άλλοι λένε το ένα και άλλοι το άλλο και εγώ δεν εχω δει τα τελικά μου μορια για να βγάλω συμπέρασμα.
Ευχαριστώ όποιον γνωρίζει σίγουρα και έχει την καλή διάθεση να με διαφωτίσει :)

Τα 2,5 μόρια ανά έτος υπηρέτησης ισχύουν αναδρομικά και για τα προηγούμενα χρόνια.

Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:46:03 »

Αποσυνδεδεμένος Τhania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #298 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 10:25:12 πμ »
Γειά σας Συνάδελφοι. Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Γνωρίζετε αν τα μόρια της περυσινής χρονιάς (ήμουν αναπληρώτρια) θα μετρήσουν από δω και στο εξής (φέτος διορίστηκα ) για την περίπτωση μετάθεσης; Θέλω να πω, φέτος δε μέτρησαν για διορισμό, αλλά τώρα ως μόνιμη, δε θα προσμετρηθούν στην προυπηρεσία μου;
Η γνώση μας κάνει υπερήφανους, η σοφία ταπεινούς!

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #299 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 11:15:21 πμ »
ναι ... αλλά θα υπολογιστούν ως μόρια εκπαιδευτικής υπηρεσίας και δυσμενών συνθηκών ανάλογα με τα σχολεία που διορίστηκες... αλλά όλα αυτά σε 3 χρόνια γιατί ως νεοδιόριστη διανύεις υποχρεωτική τριετία στον τόπο διορισμού σου και ως εκ τούτου δεν έχεις δικαίωμα μετάθεσης.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #300 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 05:00:26 μμ »
kάποιος που έχει οργανική στις σμεα/κεδδυ, αφού συμπληρώσει τα δύο χρόνια και έχει δικαίωμα μετάθεσης, κάνει αίτηση κανονικά σαν να πρόκειται για μετάθεση απο περιοχή σε περιοχή ή για βελτίωση θέσης;;ή κανένα απο τα δύο; :o

ρωτάω γιατί πχ τα κεδδυ ανήκουν στην περιφέρεια και όχι στην δ/θμια (α,β,γ,δ κάποιας περιοχής)

γνωρίζει κανείς;;

Αποσυνδεδεμένος @G

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so and so ...
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #301 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 06:35:03 μμ »
(Σύμφωνα με το Άρθρο 4  του Ν.2817/2000)
Διορισμός και υπηρεσιακή κατάσταση του προσωπικού των Κ.Δ.Α.Υ και

Δ'. Μεταθέσεις - Αποσπάσεις


1. Τα μέλη του ειδικού εκπαιδευτικού και του ειδικού βοηθητικού προσωπικού των Σ.Μ.Ε.Α. και των Κ.Δ.Α.Υ. μπορεί να μετατίθενται για την κάλυψη οργανικών θέσεων σε άλλες Σ.Μ.Ε.Α. ή σε άλλα Κ.Δ.Α.Υ.. Τα μέλη του διοικητικού προσωπικού των Κ.Δ.Α.Υ. μετατίθενται για την κάλυψη οργανικών θέσεων σε άλλα Κ.Δ.Α.Υ.

2. Με προεδρικό διάταγμα, που εκδίδεται με πρόταση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ορίζονται η διαδικασία, οι σχετικές προθεσμίες, τα όργανα, οι προϋποθέσεις, τα κριτήρια, στα οποία περιλαμβάνονται ιδίως το ευδόκιμο της υπηρεσίας, η συνολική υπηρεσία, η υπηρεσία σε σχολεία με δυσμενείς όρους λειτουργίας και διαβίωσης, η συνυπηρέτηση, η ανάγκη συνοίκησης συζύγων, η εντοπιότητα, η προστασία τέκνων και γενικότεροι οικογενειακοί λόγοι, καθώς και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για τη διενέργεια των μεταθέσεων του προσωπικού της προηγούμενης παραγράφου.

3. Για την κάλυψη εξαιρετικών υπηρεσιακών αναγκών στις Σ.Μ.Ε.Α. και στα Κ.Δ.Α.Υ., καθώς και για την αντιμετώπιση σοβαρών προσωπικών και οικογενειακών λόγων, όπως αυτοί ορίζονται στην παράγραφο 6 του κεφαλαίου Γ' του άρθρου 16 του ν. 1566/1985, μπορεί να αποσπώνται. σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις του Υπαλληλικού Κώδικα, μέλη του προσωπικού της παραγράφου 1, για ένα σχολικό έτος .

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #302 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 06:42:57 μμ »
ναι ... αλλά θα υπολογιστούν ως μόρια εκπαιδευτικής υπηρεσίας και δυσμενών συνθηκών ανάλογα με τα σχολεία που διορίστηκες... αλλά όλα αυτά σε 3 χρόνια γιατί ως νεοδιόριστη διανύεις υποχρεωτική τριετία στον τόπο διορισμού σου και ως εκ τούτου δεν έχεις δικαίωμα μετάθεσης.

knaison - μια διευκρινηση μονάχα: στα μέσα της δεύτερης χρονιάς υπηρεσίας ενός νεοδιόριστου ( το Νοέμβριο) καλούνται να υποβάλλουν αίτηση οριστικής τοποθέτησης ( οι αιτήσεις αυτές τρέχουν μαζί με τις αιτήσεις μεταθέσεων ) προκειμένου να πάρουν οργανική την τρίτη χρονιά διορισμού. Τα μόρια συνολικής εκπ/κής υπηρεσείας και δυσμενών συνθηκών, υπολογίζονται ΚΑΙ για αυτή την αίτηση.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #303 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 10:15:03 μμ »
(Σύμφωνα με το Άρθρο 4  του Ν.2817/2000)
Διορισμός και υπηρεσιακή κατάσταση του προσωπικού των Κ.Δ.Α.Υ και

Δ'. Μεταθέσεις - Αποσπάσεις


1. Τα μέλη του ειδικού εκπαιδευτικού και του ειδικού βοηθητικού προσωπικού των Σ.Μ.Ε.Α. και των Κ.Δ.Α.Υ. μπορεί να μετατίθενται για την κάλυψη οργανικών θέσεων σε άλλες Σ.Μ.Ε.Α. ή σε άλλα Κ.Δ.Α.Υ.. Τα μέλη του διοικητικού προσωπικού των Κ.Δ.Α.Υ. μετατίθενται για την κάλυψη οργανικών θέσεων σε άλλα Κ.Δ.Α.Υ.

2. Με προεδρικό διάταγμα, που εκδίδεται με πρόταση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ορίζονται η διαδικασία, οι σχετικές προθεσμίες, τα όργανα, οι προϋποθέσεις, τα κριτήρια, στα οποία περιλαμβάνονται ιδίως το ευδόκιμο της υπηρεσίας, η συνολική υπηρεσία, η υπηρεσία σε σχολεία με δυσμενείς όρους λειτουργίας και διαβίωσης, η συνυπηρέτηση, η ανάγκη συνοίκησης συζύγων, η εντοπιότητα, η προστασία τέκνων και γενικότεροι οικογενειακοί λόγοι, καθώς και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για τη διενέργεια των μεταθέσεων του προσωπικού της προηγούμενης παραγράφου.

3. Για την κάλυψη εξαιρετικών υπηρεσιακών αναγκών στις Σ.Μ.Ε.Α. και στα Κ.Δ.Α.Υ., καθώς και για την αντιμετώπιση σοβαρών προσωπικών και οικογενειακών λόγων, όπως αυτοί ορίζονται στην παράγραφο 6 του κεφαλαίου Γ' του άρθρου 16 του ν. 1566/1985, μπορεί να αποσπώνται. σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις του Υπαλληλικού Κώδικα, μέλη του προσωπικού της παραγράφου 1, για ένα σχολικό έτος .

εγώ αναφέρομαι στο εκπαιδευτικό προσωπικό (πε02,03)

Αποσυνδεδεμένος @G

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so and so ...
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #304 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 11:18:56 μμ »
Συγνώμη epistimik, αρχικά όμως δεν διευκρίνησες σε ποια κατηγορία ανήκεις.
Για δες ισως τα παρακάτω να σε καλύπτουν

ΦΕΚ Α'45/1996 ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 50

Άρθρο 11
Μεταθέσεις σε σχολικές μονάδες ειδικής αγωγής (ΣΜΕΑ)

1 . Δικαίωμα υποβολής αίτησης μετάθεσης ή τοποθέτησης σε ΣΜΕΑ έχουν:
* α) Για τις ΣΜΕΑ Α/θμιας Εκπαίδευσης οι νηπιαγωγοί και οι δάσκαλοι, εφόσον έχουν πτυχίο διετούς μετεκπαίδευσης στο τμήμα ειδικής αγωγής του Μαρασλείου Διδασκαλείου Δημοτικής Εκπαίδευσης (ΜΔΔΕ) ή μετεκπαίδευση στην ειδική αγωγή σε ΑΕΙ ημεδαπής ή αλλοδαπής ή πενταετή διδακτική υπηρεσία σε σχολικές μονάδες ειδικής αγωγής.
* β) Για τις ΣΜΕΑ Β/θμιας Εκπαίδευσης οι εκπαιδευτικοί της βαθμίδας αυτής, εφόσον έχουν πτυχίο ειδικής αγωγής ή ψυχοπαιδαγωγικής αγωγής ΑΕΙ ή μετεκπαίδευση ή ειδίκευση ή επιμόρφωση σε θέματα ειδικής αγωγής ή αγωγής επαγγελματικής εκπαίδευσης, όπως ορίζεται στην παρ. 12 του άρθρου 35 του Ν. 1566/1985 ή τριετή διδακτική υπηρεσία σε σχολικές μονάδες ειδικής αγωγής.
* γ) Οι εκπαιδευτικοί με τα παραπάνω προσόντα εφόσον έχουν συμπληρώσει διετή πραγματική υπηρεσία στην οργανική τους θέση, εάν υπηρετούν οργανικά σε ΣΜΕΑ και ανεξάρτητα από το χρόνο υπηρεσίας στην οργανική τους θέση, εάν δεν υπηρετούν οργανικά σε ΣΜΕΑ.

2. Οι ενδιαφερόμενοι για μετάθεση και τοποθέτηση από και προς ΣΜΕΑ καθώς και από λοιπές σχολικές μονάδες σε ΣΜΕΑ της ίδιας ή άλλης περιοχής μετάθεσης, υποβάλλουν προς το ΚΥΣΠΕ ή ΚΥΣΔΕ αντίστοιχα χωριστή αίτηση για το αίτημά τους αυτό μέσα στην προθεσμία και με τη διαδικασία που ορίζεται στο άρθρο 12 αυτού του Π.Δ. Στην αίτησή τους αυτή έχουν δικαίωμα να ζητήσουν μέχρι και δεκαπέντε (15) σχολικές μονάδες κατά σειρά προτίμησης.

3. Οι εκπαιδευτικοί που συμπληρώνουν διετή πραγματική υπηρεσία σε ΣΜΕΑ δύνανται να υποβάλουν αίτηση για να μετατεθούν σε σχολικές μονάδες μη ειδικής αγωγής της ίδιας ή άλλης περιοχής μετάθεσης σύμφωνα με τη διαδικασία των μεταθέσεων από περιοχή σε άλλη περιοχή μετάθεσης. Στην αίτησή τους αυτή έχουν δικαίωμα να ζητήσουν μέχρι και δέκα πέντε (15) περιοχές μετάθεσης, κατά σειρά προτίμησης, περιλαμβανομένης και της περιοχής στην οποία υπηρετεί ο αιτών, εφόσον φυσικά επιθυμεί να παραμείνει στην περιοχή αυτή.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2011, 11:24:16 μμ από Agse »

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #305 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 11:27:32 μμ »
Συγνώμη epistimik, αρχικά όμως δεν διευκρίνησες σε ποια κατηγορία ανήκεις.

καλά ντε, δε με έβρισες κιόλας για να ζητάς συγνώμη.. :P :P

σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση! ;)

Αποσυνδεδεμένος @G

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so and so ...
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #306 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 11:42:33 μμ »
Συγνώμη epistimik, αρχικά όμως δεν διευκρίνησες σε ποια κατηγορία ανήκεις.

καλά ντε, δε με έβρισες κιόλας για να ζητάς συγνώμη.. :P :P

σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση! ;)

Πρακαλώ, να σαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος kon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #307 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 09:13:23 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους!
Για την τρέχουσα σχολική χρονιά είμαι αποσπασμένος από το πυσδε Βοιωτίας στο πυσδε Καβάλας.
1η Σεπτεμβρίου παρουσιάζομαι στη ΔΔΕ Καβάλας (1 μόριο).
8 Σεπτεμβρίου τοποθετούμαι στο σχολείο Α (4 μόρια).
21 Σεπτεμβρίου αποσπώμαι εξολοκλήρου, χωρίς αίτησή μου, στο σχολείο Β (6 μόρια).
20 Οκτωβρίου τοποθετούμαι εξολοκλήρου στο σχολείο Γ (8 μόρια), όπου και παραμένω έως σήμερα.
Εάν μέχρι 29 Ιουνίου παραμείνω στο σχολείο Γ (και δεν προκαλέσω πτώση της κυβέρνησης), ποια τα μόρια δυσμενών συνθηκών των μηνών Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου στην περίπτωση αυτή;
Ας απαντήσει παρακαλώ κάποιος που γνωρίζει. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντησή σας!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160913
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 700
Σύνολο: 708

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.