*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών  (Αναγνώστηκε 36232 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 06:27:06 μμ »
καιρος ειναι να φυγουν ολοι οι νηπιαγωγοι και καθηγητες που διδασκουν στα ιδιωτικα......
Kαλά φαντάζομαι οτι το λες σαν σκέψη των δασκάλων και των ιδιοκτητών των σχολείων. Γιατί κατα τα άλλα παρόλο που θεωρώ οτι καθένας πρέπει να κάνει αυτό που σπούδασε δεν βρίσκω και σωστό ο νηπιαγωγός να δουελεύει με μωρά ή πολύ μικρά νηπια σε παιδιούς σταθμούς ή ο καθηγητής με 5 ευρώ την ώρα σε φροντιστήρια/ ιδιαίτερα....Είναι προτιμότερο να δουλεύουν και οι δυο σε Δημοτικό σε μικρές και μεγάλες τάξεις αντίστοιχα. (Εν όψει κρίσης και έλλειψης δασκάλων πάντα...)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2010, 06:30:19 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:16:00 »

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 03:18:35 πμ »
τελικα μετα απο πολλη σκεψη και εξεταση πολλων αλλων σχολων αποφασισα οτι η πιο"ασφαλης" ας πουμε επιλογη ειναι το νηπιαγωγων...δεν λεω,πολλα τμηματα νηπιαγωγων υπαρχουν, πολλα ατομα δινουν ασεπ, πολλοι αδιοριστοι προς το παρον αλλα οι προοπτικες απορροφησης στο μελλον εναι σχετικα καλες με τα ολοημερα νηπιαγωγεια. Λαμβανοντας υποψην οτι θα τελειωσω μετα απο 3-4 χρονια ισως να εχουν φτιαξει τα πραγματα....
Επισης αποφασισα να δωσω στο τμημα της αθηνας, αν καποιος ξερει ποσα ατομα παιρνουν, ποσοι χοντρικα συμμετεχουν και ισως καποιο προηγουμενο θεμα θα με υποχρεωνε:)
ευχαριστω:) :-[
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 03:24:51 μμ »
Στην Αθήνα απ' όσο ξέρω παίρνουν με βαθμό πτυχίου στο δημοτικής εκπαίδευσης. Υποθέτω το ίδιο θα ισχύει και για το τμήμα προσχολικής εκπαίδευσης. Αυτό μπορείς να το μάθεις είτε από το site της σχολής http://www.ecd.uoa.gr/index.htm  είτε να τηλεφωνήσεις στη γραμματεία.

Είναι πολύ αισιόδοξο αυτό που λες για τους νηπιαγωγούς όμως πώς υποθέτεις ότι θα βελτιωθούν τα πράγματα με τα ολοήμερα; Εννοώ ότι ακόμη και τώρα υπάρχουν ολοήμερα, ωστόσο η κατάσταση είναι δύσκολη.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Mariaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 06:03:48 μμ »
τελικα μετα απο πολλη σκεψη και εξεταση πολλων αλλων σχολων αποφασισα οτι η πιο"ασφαλης" ας πουμε επιλογη ειναι το νηπιαγωγων...δεν λεω,πολλα τμηματα νηπιαγωγων υπαρχουν, πολλα ατομα δινουν ασεπ, πολλοι αδιοριστοι προς το παρον αλλα οι προοπτικες απορροφησης στο μελλον εναι σχετικα καλες με τα ολοημερα νηπιαγωγεια. Λαμβανοντας υποψην οτι θα τελειωσω μετα απο 3-4 χρονια ισως να εχουν φτιαξει τα πραγματα....
Επισης αποφασισα να δωσω στο τμημα της αθηνας, αν καποιος ξερει ποσα ατομα παιρνουν, ποσοι χοντρικα συμμετεχουν και ισως καποιο προηγουμενο θεμα θα με υποχρεωνε:)
ευχαριστω:) :-[

rebecca επειδη και γω κανω τις ιδιες σκεψεις με σενα θα ηθελα να σου πω τη γνωμη μου. ο ανταγωνισμος στις κατατακτηριες ειναι συνηθως σκληρος ( πολλοι υποψηφιοι για ελαχιστες θεσεις..) καλο θα ηταν να εχεις και στο νου σου τις πανελληνιες. Εννοω πως αν δεν τα καταφερεις με κατατακτηριες, δωσε πανελληνιες. Απ οτι βλεπω διαθεση για διαβασμα υπαρχει! :)
Βεβαια ο καθενας οπως τα βλεπει τα πραγματα... :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:16:00 »

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 06:10:12 μμ »
silvi το εχω σκεφτει αλλα δυσκολα θα γραψω 16-17 που ειναι η βαση για το νηπιαγωγων...επιπλεον εχουν περασει πολλα χρονια(7-8) απο τοτε που τελειωσα το σχολειο και δεν θυμαμαι τπτ απο αρχαια,λατινικα κλπ ποσο μαλλον μαθηματικα και φυσικες....:( ασε που ψιλοντρεπομαι κιολας....
εσυ θα δωσεις πανελληνιες?που στεοχευεις?
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος Mariaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 06:21:05 μμ »
silvi το εχω σκεφτει αλλα δυσκολα θα γραψω 16-17 που ειναι η βαση για το νηπιαγωγων...επιπλεον εχουν περασει πολλα χρονια(7-8) απο τοτε που τελειωσα το σχολειο και δεν θυμαμαι τπτ απο αρχαια,λατινικα κλπ ποσο μαλλον μαθηματικα και φυσικες....:( ασε που ψιλοντρεπομαι κιολας....
εσυ θα δωσεις πανελληνιες?που στεοχευεις?

σκεφτομαι να δωσω μετα απο 8 χρονια και γω!!!  Καλα δεν χρειαζεται ν ασχοληθεις με μαθηματικα κτλ εφ οσον θες 1 πεδιο.. Φυσικα οτι θεωρεις εσυ πιο ευκολο.Εγω  θεωρω τις πανελληνιες πιο ευκολες. Τελειωσα φιλολογια.
Για παιδαγωγικο σκεφτομαι.

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 10:08:26 μμ »
σου απανταω με πμ γιατι ισως να ειμαι οφ τοπικ

ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 03:04:22 πμ »
Στην Αθήνα απ' όσο ξέρω παίρνουν με βαθμό πτυχίου στο δημοτικής εκπαίδευσης. Υποθέτω το ίδιο θα ισχύει και για το τμήμα προσχολικής εκπαίδευσης. Αυτό μπορείς να το μάθεις είτε από το site της σχολής http://www.ecd.uoa.gr/index.htm  είτε να τηλεφωνήσεις στη γραμματεία.

Είναι πολύ αισιόδοξο αυτό που λες για τους νηπιαγωγούς όμως πώς υποθέτεις ότι θα βελτιωθούν τα πράγματα με τα ολοήμερα; Εννοώ ότι ακόμη και τώρα υπάρχουν ολοήμερα, ωστόσο η κατάσταση είναι δύσκολη.

maklin τωρα ειδα το μην σου...στο νηπιαγωγων της αθηνας εξεταζεσαι σε 3 μαθηματα με αρκετη βιβλιογραφια....
τωρα οσον αφορα την "αισιοδοξη" προβλεψη μου, δεν την στηριζω καπου με βεβαιοτητα....απλα εχω συζητησει με 2-3 αποφοιτες του κλαδου και ενω απο τη μια μου λενε οτι πολλα επαρχιακα νηπιαγωγεια κλεινουν απο την αλλη μου αναπτερωνουν το ηθικο οτι ο κλαδος προβλεπεται να "ανοιξει"...βεβαια και στασιμα να μεινουν τα πραγματα, παλι οκ θα ειναι διοτι απορροφαται 1:13, αρα με γερο διαβασμα και λιγη τυχη οι πιθανοτητες θα ειναι με το μερος μου....λεω τωρα....αισιοδοξα σεναρια...

αυτο που με προβληματιζει ειναι αν κανω γι αυτη τη δουλεια...αγαπω βεβαια τα παιδια αλλα ισως η υπομονη δεν  ειναι το δυνατο μου σημειο...
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 10:04:44 πμ »
Καλησπερα,σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες στο νηπιαγωγων,μπορειτε να με πληροφορισετε τις προοπτικες του κλαδου?
καπου ακουσα οτι τα νηπιαγωγεια θα γινουν ολοημερα,θα προσλαμβανονται δηλαδη οι νηπιαγγοι οπως τωρα οι δασκαλοι???
επιπλεον μια βασικη ερωτηση,τι κανει ενας νηπιαγωγος?
ευχαριστω οποιον εχει την καλη διαθεση να μου απαντησει:)
Τα νηπιαγωγεία είναι νηπιαγωγεία και όχι δημοτικά...πόσες από μας να προσλάβουν, είμαστε ήδη αρκετές.Αν δε σου αρέσει αυτό το επάγγελμα και αυτή η ηλικία να μην το κάνεις γιατί θέλει γερά νεύρα..Οσο για το τι κάνουμε...κανονική διδασκαλία σύμφωνα με τον τρόπο που προβλέπει το Αναλυτικό πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας.
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 10:45:23 πμ »
το επάγγελμα του νηπιαγωγού είναι, κατά τη γνώμη μου, από τα πιο δύσκολα και πιο απαιτητικά στην εκπαίδευση. Θέλει πολύ γερά νεύρα, πολύ υπομονή, πολύ φαντασία, πολύ ευελιξία....
Έχεις να κάνεις με 20 παιδιά (στην ακλύτερη) ηλικίας 4 και 5! Ταυτόχρονα έχεις να κάνεις και με 20 μαμάδες που όλες ξέρουν πολύ καλύτερα από σένα τη δουλειά σου (έτσι νομίζουν τουλάχιστον).
Πρέπει να είσαι δάσκαλος, διασκεδαστής, σκηνοθέτης, μουσικός, ζωγράφος, γυμναστής, εργοθεραπευτής, νοσοκόμος και πολλά άλλα μαζί για να βγάλεις το πρόγραμμα αλλά και να φροντίσεις τα παιδιά.\
Να έχεις επίσης μάτια και στην πλάτη και στο πάλι και παντού, γιατί πάντα κάποιο παιδί θα κλαίει ή θα έχει χτυπήσει (τα άτιμα καταφέρνουν να ματώνουν μπροστά στα μάτια σου και εκέι που λες ότι δεν υπάρχει τίποτα επικίνδυνο!)
Αλλά είναι υπέροχη δουλειά για όποιον την αγαπά!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 02:51:23 μμ »
το καλο ειναι οτι το χρονικο διαστημα ειναι μικρο 4 ωρες...αλλα θα μου πεις ειναι πολλες οι 4 ωρες....βεβαια ειναι δημιουργικο επαγγελμα...αλλα απο τα πιο μελενα του σημεια πιστευω ειναι οτι εχεις αμεση επαφη με τους γονεις.Στο νηπιαγωγειο φανταζομαι εισαι μομος σου, δεν υπαρχει καποιος υπευθυνος οπως ο διευθυντης στα σχολεια ε?
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 03:20:22 μμ »
το καλο ειναι οτι το χρονικο διαστημα ειναι μικρο 4 ωρες...αλλα θα μου πεις ειναι πολλες οι 4 ωρες....βεβαια ειναι δημιουργικο επαγγελμα...αλλα απο τα πιο μελενα του σημεια πιστευω ειναι οτι εχεις αμεση επαφη με τους γονεις.Στο νηπιαγωγειο φανταζομαι εισαι μομος σου, δεν υπαρχει καποιος υπευθυνος οπως ο διευθυντης στα σχολεια ε?

Είναι 4μιση ώρες, κατά ρτη διάρεκια των οποίων είσαι πάντα απίκο! Δεν έχεις ούτε διάλειμμα, ούτε τίποτα. Δεν έχεις δικαίωμα ούτε για κατούρημα, ούτε για τσιγάρο, ούτε για καφέ! Γιατί, τα πιτσιρίκια σε κλάσματα του δευτερολέπτου μπορεί να σκοτωθούν ή να φέρουν τα πάνω κάτω τσην αίθουσα!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 04:01:26 μμ »
.Στο νηπιαγωγειο φανταζομαι εισαι μομος σου, δεν υπαρχει καποιος υπευθυνος οπως ο διευθυντης στα σχολεια ε?


ισχυει μαλλον ε?
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 05:03:10 μμ »
.Στο νηπιαγωγειο φανταζομαι εισαι μομος σου, δεν υπαρχει καποιος υπευθυνος οπως ο διευθυντης στα σχολεια ε?


ισχυει μαλλον ε?

Στο νηπιαγωγείο υπ΄παρχουν συνάδελφοι και μία προϊσταμένη που έχει γραφειοκρατικό ρόλο.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161427
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 430
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 345

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.