*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010  (Αναγνώστηκε 505156 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gas11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #3962 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 08:54:54 μμ »
βρε παιδιά τελικά τι ισχύει? οι πίνακες γενικές έχουν κλειδώσει
για τους πίνακες ειδικής αναφέρουν κάποιοι εδώ ότι η φετινή προυπηρεσία θα προσμετρηθεί κανονικά στους πίνακες και αυτό με υπουργική απόφαση.
τελικά έχουμε χάσει τη μπάλα και πρώτος από όλους το υπουργείο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #3963 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 10:36:36 μμ »
Νομίζω πως το έχω ξαναγράψει εδώ περίπου πριν ένα μήνα: Η υπάλληλος που απαντά στο 194 κατηγορηματικά μου δήλωσε πως οι πίνακες της ειδικής δεν κλείδωσαν και μου ανέφερε και τους λόγους. Έχουν στείλει, μάλιστα, σχετικό έγγραφο προς τους εμπλεκόμενους φορείς. ΛΩΡΑ, καλά κάνεις και γράφεις αυτά που γράφεις, απλώς επισημαίνω τη χρησιμότητα αυτής της ενότητας στο φόρουμ.
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #3964 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 12:43:30 πμ »
Νομίζω πως το έχω ξαναγράψει εδώ περίπου πριν ένα μήνα: Η υπάλληλος που απαντά στο 194 κατηγορηματικά μου δήλωσε πως οι πίνακες της ειδικής δεν κλείδωσαν και μου ανέφερε και τους λόγους. Έχουν στείλει, μάλιστα, σχετικό έγγραφο προς τους εμπλεκόμενους φορείς. ΛΩΡΑ, καλά κάνεις και γράφεις αυτά που γράφεις, απλώς επισημαίνω τη χρησιμότητα αυτής της ενότητας στο φόρουμ.

...προφανώς η προυπηρεσία θα προσμετρηθεί κανονικότατα όχι μόνο στους πίνακες αμαπληρωτών ειδικής ,αλλά και γενικής αγωγής.......

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #3965 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 01:17:01 πμ »
Ο συνάδελφος kinegiros προφανώς δεν έχει καταλάβει ότι γίνεται φορτικός με τις συνεχόμενες κριτικές του ενάντια σε συναδέλφους. Κρίμα!!!!!

έχεις δίκιο αλλά τι να κάνω που είμαι Έλληνας και έχω την κριτική στο αίμα μου....

όσο αφορά την προϋπηρεσία που θα αποκτηθεί φέτος η νομοθεσία λέει ξεκάθαρα ότι δεν προστίθεται σε κανένα πίνακα αναπληρωτών αφού αυτοί έχουν κλειδώσει.
Το συμπέρασμα αυτό βγήκε εδώ και καιρό σε άλλο θέμα στο φόρουμ. Τώρα αν κάποια υπάλληλος λέει κάτι το διαφορετικό αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να το κρίνω αφού δεν ξέρω την επιχειρηματολογία της και πως αυτή μπορεί να ακυρώνει έναν νόμο. Θα φανεί σε λίγους μήνες.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #3966 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 02:46:43 πμ »
Ναι...πραγματικά...ποιους λόγους προέβαλε αυτή η κυρία για την προυπηρεσία στην ειδική...; Έχει ενδιαφέρον να μάθουμε...γιατί ο νόμος έχει ψηφιστεί χωρίς καμία εξαίρεση σε καμιά κατηγορία πινάκων....
ΥΓ: Να πού βοηθάει και η νομολαγνεία του kinegirou καμιά φορά... ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος xrisampa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #3967 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 11:13:53 πμ »
Νομίζω πως του καθενός ο λόγος εδώ μέσα έχει τη σημασία του και ακόμα και αν μας φαίνεται ενίοτε προκλητικός, σίγουρα μας δίνει την άλλη όψη του νομίσματος. Και αυτό κατα την ταπεινή μου γνώμη πάντοτε βοηθά ώστε να διατηρούμε την ψυχραιμία μας και να ενδυναμώνουμε την υπομονή μας. Επιπλέον, θεωρώ άκαιρο και άτοπο το να δημιουργούμε μόνοι μας μια έριδα ανάμεσα σε μονίμους και αναπληρωτές. Οι λόγοι είναι περιττό να αναφερθούν. Οι περισσότεροι κοπιασαν και ταλαιπωρήθηκαν για να φτάσουν εκεί όπου βρίσκονται, αν και - το αναγνωρίζω - άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο. Εμείς που παλεύουμε ακόμα - διότι και εγώ είμαι φιλόλογος της παράλληλης στήριξης με ΕΣΠΑ για πρωτη φορά και δεν έχω ακόμα πληρωθεί παρ'όλο που ξεσπιτώθηκα και άφησα πίσω παιδιά και οικογένεια - καλό είναι να είμαστε συντονισμένοι και ανθρώπινοι. Εδάλλως με την ίδια λογική που τα βάζουμε όλοι με το Κυνέγυρο- θα πρέπει να τα βάλουμε με όλους που σπέρνουν τον πανικό μέσα στo Forum για το καθετι.

Αποσυνδεδεμένος kostzo10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #3968 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 12:30:07 μμ »
Νομίζω πως το έχω ξαναγράψει εδώ περίπου πριν ένα μήνα: Η υπάλληλος που απαντά στο 194 κατηγορηματικά μου δήλωσε πως οι πίνακες της ειδικής δεν κλείδωσαν και μου ανέφερε και τους λόγους. Έχουν στείλει, μάλιστα, σχετικό έγγραφο προς τους εμπλεκόμενους φορείς. ΛΩΡΑ, καλά κάνεις και γράφεις αυτά που γράφεις, απλώς επισημαίνω τη χρησιμότητα αυτής της ενότητας στο φόρουμ.
Μπορεις να αναφερεις επιγραμματικα τους λογους που τελικα δεν κλειδωσαν οι πινακες...συμφωνα με την κυρια στο 194?

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #3969 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 02:09:20 μμ »
Νομίζω πως το έχω ξαναγράψει εδώ περίπου πριν ένα μήνα: Η υπάλληλος που απαντά στο 194 κατηγορηματικά μου δήλωσε πως οι πίνακες της ειδικής δεν κλείδωσαν και μου ανέφερε και τους λόγους. Έχουν στείλει, μάλιστα, σχετικό έγγραφο προς τους εμπλεκόμενους φορείς. ΛΩΡΑ, καλά κάνεις και γράφεις αυτά που γράφεις, απλώς επισημαίνω τη χρησιμότητα αυτής της ενότητας στο φόρουμ.
Μπορεις να αναφερεις επιγραμματικα τους λογους που τελικα δεν κλειδωσαν οι πινακες...συμφωνα με την κυρια στο 194?

Συνάδερφοι, καλησπέρα. Συγγνώμη που δεν απάντησα τις δύο προηγούμενες ημέρες, αλλά λόγω ΣΚ ήμουν εκτός. Λοιπόν, η υπάλληλος μου είχε πει πως σύμφωνα με το νόμο οι πίνακες κλείδωσαν..όλοι οι πίνακες, σωστά επεσήμαναν κάποιοι συνάδερφοι κι εδώ. Μου συμπλήρωσε όμως -και δεν την ξέρω, δε με ξέρει, άρα δεν έχω λόγο να την αμφισβητήσω ούτε αυτή να με παραπλανήσει -πως η Διεύθυνση ΕΑ ζήτησε να εξαιρεθεί η ειδική αγωγή από αυτό το νομοθετικό πλαίσιο. Μάλιστα μου είπε πως το έκαναν, γιατί στην ειδική θεωρούν πιο σημαντική την προυπηρεσία από ο,τιδήποτε άλλο, άρα δε θέλουν στον επόμενο πίνακα να μην είναι κριτήριο κατάταξης..Άλλωστε, δεν υπάρχει πρόθεση για ΑΣΕΠ ΕΑ στη δευτεροβάθμια..Γι' αυτό το θέμα την ρώτησα και μου είπε πως κι αυτός είναι ακόμης ένας λόγος που οι πίνακες της ΕΑ δεν πρέπει να κλειδώσουν..Τα συμπεράσματα δικά σας!
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #3970 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 02:24:27 μμ »
η δ/νση ΕΑ δεν ξερει τι της γινεται μου φαινεται ... τι θα πει ζηταει να εξαιρεθει ..τοσο απλα γινονται τα πραγματα ....εδω υπαρχουν νομοι..η προυπηρεσια σιγουρα δεν χανεται αλλα δεν πιστευω οτι η υπαλληλος στο ΥΠΕΠΘ ξερει τι της γινεται, φημες μεταφερει και τιποτα παραπανω
η λυση ειναι ΑΣΕΠ στην  ΕΑ με οργανικες θεσεις γιατιμοι αναγκες ειναι μεγαλες και ουσιατικες , γιατι δηλ να εξαιρεθει η ΕΑ απο τον ΑΣΕΠ  ?

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #3971 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 03:12:19 μμ »
η δ/νση ΕΑ δεν ξερει τι της γινεται μου φαινεται ... τι θα πει ζηταει να εξαιρεθει ..τοσο απλα γινονται τα πραγματα ....εδω υπαρχουν νομοι..η προυπηρεσια σιγουρα δεν χανεται αλλα δεν πιστευω οτι η υπαλληλος στο ΥΠΕΠΘ ξερει τι της γινεται, φημες μεταφερει και τιποτα παραπανω
η λυση ειναι ΑΣΕΠ στην  ΕΑ με οργανικες θεσεις γιατιμοι αναγκες ειναι μεγαλες και ουσιατικες , γιατι δηλ να εξαιρεθει η ΕΑ απο τον ΑΣΕΠ  ?

αυτό που μπορεί να μεταφέρει η υπάλληλος ίσως είναι κάτι που έχουν συζητήσει στην δ/νση ε.α. αλλά όπως είπες και εσύ το να γίνει πραγματικότητα απαιτεί νομοθετική ρύθμιση, πράγμα δύσκολο αλλά όχι αδύνατο. Το πρόβλημα πιστεύω για το υπουργείο είναι ότι ξέρουν ότι αν ανοίξουν ένα πίνακα θα δεχτούν πιέσεις να ανοίξουν και τους άλλους άρα αν κάτι είναι πιθανότερο είναι οι πίνακες να μείνουν παγωμένοι όπως λέει ο νόμος. Φυσικά αν δεν πάνε για ΑΣΕΠ ειδικής αυτό σημαίνει ότι θα μείνουν παγωμένοι μέχρι να γίνει, πράγμα που δεν θα το αφήσουν.
Αν λοιπόν ήμουν εγώ το υπουργείο και εφόσον δεν θα είχα σκοπό να κάνω ΑΣΕΠ ε.α. θα κρατούσα του πίνακες όπως είναι μέχρι να γίνει ΑΣΕΠ γενικής και τότε θα έβγαζα ρύθμιση για επέκταση της μεταβατικής για την Ε.Α. με τους ίδιους πίνακες ή θα επέκτεινα τους νέους πίνακες αναπληρωτών από ΑΣΕΠ σε ειδική εφόσον έχουν τα τυπικά προσόντα.

Ο λόγος που δεν νομίζω να πάνε για ΑΣΕΠ ε.α. στην β/θμια είναι το ζόρι στα οικονομικά που θα έφερνε η σύσταση νέων οργανικών θέσεων. Εδώ στην πρωτοβάθμια και προσπαθούν να δώσουν όχι νέες οργανικές αλλά να πάρουν από δασκάλους που έχουν την οργανική.

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #3972 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 02:08:56 μμ »


Nα ρωτήσω κάτι επ'αυτού..έστω ότι η προυπηρεσία δεν θα μετράει του χρόνου στους κλειδωμένους πίνακες(αν και οι απόψεις διίστανται)..αν κάποιος αποκτήσει μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή ή αποκτήσει αναπηρία κ.ο.κ. δεν θα μπορεί να ενταχθεί στους πίνακες? Κι αν όχι πώς θα ενταχθεί αφού δεν προβλέπεται για τη δευτεροβαθμια διεξαγωγή γραπτού διαγωνισμού (τουλάχιστον όχι άμεσα)
[/quote]

Eπαναφέρω το ερώτημα εφόσον δεν πήρα απάντησα..θεωρώντας ότι οι πίνακες κλείδωσαν ως προς την προυπηρεσία, αυτό αποκλείει να ενταχθεί κάποιος που αποκτά κάποιο άλλο προσον ένταξης (μεταπτυχιακό, διδακτορικό, αναπηρία, γονιός ανάπηρου παιδιού)? ή να μετακινηθεί κάποιος ήδη ενταγμένος στον πίνακα ο οποίος εντωμεταξύ απέκτησε κάτι από τα παραπάνω ?

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #3973 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 02:16:58 μμ »


Nα ρωτήσω κάτι επ'αυτού..έστω ότι η προυπηρεσία δεν θα μετράει του χρόνου στους κλειδωμένους πίνακες(αν και οι απόψεις διίστανται)..αν κάποιος αποκτήσει μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή ή αποκτήσει αναπηρία κ.ο.κ. δεν θα μπορεί να ενταχθεί στους πίνακες? Κι αν όχι πώς θα ενταχθεί αφού δεν προβλέπεται για τη δευτεροβαθμια διεξαγωγή γραπτού διαγωνισμού (τουλάχιστον όχι άμεσα)

Eπαναφέρω το ερώτημα εφόσον δεν πήρα απάντησα..θεωρώντας ότι οι πίνακες κλείδωσαν ως προς την προυπηρεσία, αυτό αποκλείει να ενταχθεί κάποιος που αποκτά κάποιο άλλο προσον ένταξης (μεταπτυχιακό, διδακτορικό, αναπηρία, γονιός ανάπηρου παιδιού)? ή να μετακινηθεί κάποιος ήδη ενταγμένος στον πίνακα ο οποίος εντωμεταξύ απέκτησε κάτι από τα παραπάνω ?
[/quote]
Όχι φυσικά...η κατάταξη με βάση τα προσόντα στην ειδική αγωγή θα συνεχίσει να ισχύει...εξάλλου και τώρα οι έχοντες μεταπτυχιακό αλλά με μηδενική προυπηρεσία μπαίνουν πιο πάνω απ'αυτούς που απλά έχουν σεμινάριο κι ας έχουν και 20 μήνες προυπηρεσία...
 Τώρα όσον αφορά στην απόκτηση αναπηρίας που ανέφερες...πολλά έχουν δει τα μάτια μας κι έχουν ακούσει τ'αφτιά μας για πλαστές αναπηρίες...γι αυτό απέφευγε καλύτερα τέτοια παραδείγματα...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #3974 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 08:57:30 μμ »
Eπαναφέρω το ερώτημα εφόσον δεν πήρα απάντησα..θεωρώντας ότι οι πίνακες κλείδωσαν ως προς την προυπηρεσία, αυτό αποκλείει να ενταχθεί κάποιος που αποκτά κάποιο άλλο προσον ένταξης (μεταπτυχιακό, διδακτορικό, αναπηρία, γονιός ανάπηρου παιδιού)? ή να μετακινηθεί κάποιος ήδη ενταγμένος στον πίνακα ο οποίος εντωμεταξύ απέκτησε κάτι από τα παραπάνω ?

Αυτό θα φανεί σε λίγους μήνες, υπομονή. Όταν βγάλει προκήρυξη θα το δεις.

Τώρα έχουμε σημαντικότερα θέματα όπως να καλυφθούν τα κενά τα φετινά.

Μια θετική εξέλιξη σήμερα ήταν ότι πήραν πρώτη φορά για ΚΕΔΔΥ. Άντε να δούμε.

Αποσυνδεδεμένος chob

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #3975 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 01:03:23 μμ »
Κανένα νεότερο? Καλέσαν κανένα ωρομίσθιο ειδικής αγωγής???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 699
Σύνολο: 715

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.