*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακας Αναπληρωτών φυσικών 2010  (Αναγνώστηκε 35852 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας Αναπληρωτών φυσικών 2010
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 28, 2010, 03:17:28 μμ »
Άμα συνεχίσουν να μας εξετάζουν στη βιολογία και τη γεωλογία,δε μας βλέπω να πιάνουμε τη βάση.

Μη μου το θυμίζεις! Φέτος βρήκα το χαμένο βιβλίο της Γεωλογίας κάτω από το κάθισμα του αυτοκινήτου μου. Λίγες μέρες πριν δώσω ΑΣΕΠ το έψαχνα παντού αλλά που.. Ήμουν και εκτός Ελλάδας. Αναγκάστηκα να βάζω στο google τους τίτλους των ενοτήτων της ύλης για να δω μερικά πράγματα :P.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακας Αναπληρωτών φυσικών 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:29:18 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας Αναπληρωτών φυσικών 2010
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 28, 2010, 03:31:16 μμ »
Ένας καθηγητής μου στο πανεπιστήμιο (Γερμανία) έλεγε πως ένας φυσικός, όταν τελειώνει τις σπουδές του, κατέχει ένα 4% της Φυσικής. Ένας καθηγητής πανεπιστημίου κατέχει ένα 7% - 10%. Αμφότεροι, όμως, σε διαφορετικό βαθμό ο καθένας, έχουν τις βάσεις και την μεθοδολογία να εντρυφήσουν σε ένα θέμα της φυσικής και να δώσουν λύσεις σε εύλογο χρόνο.

Αν κάποιος δει την ύλη στην οποία δίνουν οι φυσικοί, μαζί με την Χημεία, Γεωλογία και την Βιολογία (η  οποία τελευταία, δεν έχει καμία σχέση με τις σπουδες ένος Φυσικού) θα καταλάβει το πόσο δύσκολο είναι να έχει μια επιτυχία στον ΑΣΕΠ.

Εγώ πέρασα τους δύο τελευταίους, με πρότερες 2 αποτυχίες, μέχρι να καταλάβω τι περίπου θέλουν οι εξεταστές από έναν διαγωνιζόμενο. Έτσι πιστεύω πια, πως μπορώ να περάσω και σε οποιοδήποτε νέο ΑΣΕΠ στο μέλλον.
Γι' αυτό, ακόμη, αρκετοί φυσικοί προσπάθησαν και προσπαθούν να πετύχουν διορισμό με πλάγιες μεθόδους: ΟΑΕΔ, ΠΔΣ, Εκκλησιαστικά,...

Το επίπεδο δυσκολίας δεν μπορεί να συγκριθεί με δασκάλους, νηπιαγωγούς ή καθηγτές ξένων γλωσσών. Μόνο οι φιλόλογοι μπορουν να μας καταλάβουν...

Γι' αυτό, ακόμη, οι φυσικοί πρωτοστατούν έναντια σε κάθε είδους αλεξιπτωτιστές, αφού τις επιτυχίες τους στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ τις έχουν εξασφαλίσει μετά από πολύ κόπο και δεν αντέχουν να παραγκωνίζονται,  κάθε τόσο,  από διάφορα "βύσματα", που βγαίνουν μπροστά τους...

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας Αναπληρωτών φυσικών 2010
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 28, 2010, 06:12:36 μμ »
Ένας καθηγητής μου στο πανεπιστήμιο (Γερμανία) έλεγε πως ένας φυσικός, όταν τελειώνει τις σπουδές του, κατέχει ένα 4% της Φυσικής. Ένας καθηγητής πανεπιστημίου κατέχει ένα 7% - 10%. Αμφότεροι, όμως, σε διαφορετικό βαθμό ο καθένας, έχουν τις βάσεις και την μεθοδολογία να εντρυφήσουν σε ένα θέμα της φυσικής και να δώσουν λύσεις σε εύλογο χρόνο.Αν κάποιος δει την ύλη στην οποία δίνουν οι φυσικοί, μαζί με την Χημεία, Γεωλογία και την Βιολογία (η  οποία τελευταία, δεν έχει καμία σχέση με τις σπουδες ένος Φυσικού) θα καταλάβει το πόσο δύσκολο είναι να έχει μια επιτυχία στον ΑΣΕΠ.Εγώ πέρασα τους δύο τελευταίους, με πρότερες 2 αποτυχίες, μέχρι να καταλάβω τι περίπου θέλουν οι εξεταστές από έναν διαγωνιζόμενο. Έτσι πιστεύω πια, πως μπορώ να περάσω και σε οποιοδήποτε νέο ΑΣΕΠ στο μέλλον. Γι' αυτό, ακόμη, αρκετοί φυσικοί προσπάθησαν και προσπαθούν να πετύχουν διορισμό με πλάγιες μεθόδους: ΟΑΕΔ, ΠΔΣ, Εκκλησιαστικά,... Το επίπεδο δυσκολίας δεν μπορεί να συγκριθεί με δασκάλους, νηπιαγωγούς ή καθηγτές ξένων γλωσσών. Μόνο οι φιλόλογοι μπορουν να μας καταλάβουν... Γι' αυτό, ακόμη, οι φυσικοί πρωτοστατούν έναντια σε κάθε είδους αλεξιπτωτιστές, αφού τις επιτυχίες τους στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ τις έχουν εξασφαλίσει μετά από πολύ κόπο και δεν αντέχουν να παραγκωνίζονται,  κάθε τόσο,  από διάφορα "βύσματα", που βγαίνουν μπροστά τους...
Καλά, αυτά τα περί επιπέδου δυσκολίας της Σχολής σας αφενός και μετά του ΑΣΕΠ για τους Φυσικούς αφετέρου, έναντι όλων των άλλων, δεν μπορώ να τ'ακούω!

Εμείς επιλέξαμε να σπουδάσουμε αυτήν την επιστήμη, γιατί έχουμε κάποια ικανότητα εκεί, εσείς επιλέξατε την άλλη γιατί έχετε κάποια ικανότητα στην άλλη! Ελάτε σεις να κάνετε αυτό που κάνουμε μεις όπως το κάνουμε μεις και μετά να λέτε όσα λέτε... Άλλο ο ένας άλλο ο άλλος, πώς να το κάνουμε...

Έχεις ιδέα για το τι πρέπει να περάσουν και να διαβάσουν και οι ξενόγλωσσοι, για να τελειώσουν Φιλολογία σε γλώσσα άλλη απ'τη μητρική τους (χώρια το ότι κάναμε και μαθήματα Ελληνικής Φιλολογίας) και μετά την τεράστια ύλη που έχουν να διαβάσουν, για να περάσουν ΑΣΕΠ; Άσε που εκεί είναι όλα μεγαλύτερου όγκου και αοριστίας απ'ό,τι στις Θετικές Επιστήμες...
Και χώρια το ότι, για να έχουμε εξαρχής την ευκαιρία να σπουδάσουμε Αγγλική Φιλολογία, πιάσαμε βάσεις Νομικής! Δεν σας αρέσει να σας τα λένε αυτά! Κι άλλα πολλά, αλλά, άσε, αρκετά για τώρα...

Σταματήστε να το κοπανάτε αυτό, γιατί δείχνει έπαρση (αν μη τι άλλο) κι έλλειψη σεβασμού προς συναδέλφους.
Κάποιος πρόσφατα μάλιστα δεν θεώρησε καν ότι είμαι ...επιστήμονας, επειδή έχω τελειώσει Φιλολογία κι αυτός Βιολογία! Θέλω να πιστεύω ότι τουλάχιστον ντράπηκε όταν του επεσήμανε η κοπέλα του πρώτα και μετά εγώ ότι απλά εγώ σπούδασα Θεωρητικές και όχι Θετικές Επιστήμες... Έχω μάλιστα την εντύπωση ότι δεν το'ξερε καν...
Όταν δε έχει και μεταπτυχιακό, συνήθως (όχι πάντα) η έπαρση χτυπάει κόκκινο! ΝΤΡΟΠΗ!
Ολόκληρος Άινσταιν και δεν είχε τέτοια έπαρση, το αντίθετο μάλιστα! Πιάστε να διαβάσετε!

Έκαστος στο είδος του λοιπόν, η κάθε επιστήμη έχει τις δυσκολίες και τις προκλήσεις της, μην πούμε τώρα για τις αδυναμίες όσων είναι των Θετικών Επιστημών και πλακωθούμε και ηρεμήσουμε, μέρες που είναι!
Σεμνά.  >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2010, 07:00:07 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας Αναπληρωτών φυσικών 2010
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 28, 2010, 06:20:26 μμ »
δεν θα τσακωθω, απλα δειτε ποσοι δε βγαζουν καν τη σχολη..
μπορει να στεκεσαι ωρες μπροστα σε μια και μονο σελιδα και να μην καταλαβαινεις αν κρατας το βιβλιο ισια η αναποδα
οποιος περασει 4 μαθηματα στο εξαμηνο ειιναι θεος
δεν μπορεις να καταβροχθιζεις βιβλια, προσπαθεις με τα χιλια ζορια απλα να παρεις μυρωδια..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακας Αναπληρωτών φυσικών 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:29:18 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας Αναπληρωτών φυσικών 2010
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 28, 2010, 06:25:18 μμ »
Ένας καθηγητής μου στο πανεπιστήμιο (Γερμανία) έλεγε πως ένας φυσικός, όταν τελειώνει τις σπουδές του, κατέχει ένα 4% της Φυσικής. Ένας καθηγητής πανεπιστημίου κατέχει ένα 7% - 10%. Αμφότεροι, όμως, σε διαφορετικό βαθμό ο καθένας, έχουν τις βάσεις και την μεθοδολογία να εντρυφήσουν σε ένα θέμα της φυσικής και να δώσουν λύσεις σε εύλογο χρόνο.

Αν κάποιος δει την ύλη στην οποία δίνουν οι φυσικοί, μαζί με την Χημεία, Γεωλογία και την Βιολογία (η  οποία τελευταία, δεν έχει καμία σχέση με τις σπουδες ένος Φυσικού) θα καταλάβει το πόσο δύσκολο είναι να έχει μια επιτυχία στον ΑΣΕΠ.

Εγώ πέρασα τους δύο τελευταίους, με πρότερες 2 αποτυχίες, μέχρι να καταλάβω τι περίπου θέλουν οι εξεταστές από έναν διαγωνιζόμενο. Έτσι πιστεύω πια, πως μπορώ να περάσω και σε οποιοδήποτε νέο ΑΣΕΠ στο μέλλον.
Γι' αυτό, ακόμη, αρκετοί φυσικοί προσπάθησαν και προσπαθούν να πετύχουν διορισμό με πλάγιες μεθόδους: ΟΑΕΔ, ΠΔΣ, Εκκλησιαστικά,...

Το επίπεδο δυσκολίας δεν μπορεί να συγκριθεί με δασκάλους, νηπιαγωγούς ή καθηγτές ξένων γλωσσών. Μόνο οι φιλόλογοι μπορουν να μας καταλάβουν...

Γι' αυτό, ακόμη, οι φυσικοί πρωτοστατούν έναντια σε κάθε είδους αλεξιπτωτιστές, αφού τις επιτυχίες τους στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ τις έχουν εξασφαλίσει μετά από πολύ κόπο και δεν αντέχουν να παραγκωνίζονται,  κάθε τόσο,  από διάφορα "βύσματα", που βγαίνουν μπροστά τους...



ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ!!!!
Αραγε οι οαεδίτες θα αναφωνούν "τη Υπερμάχω στρατηγώ τα νικητήρια;"   όχι...δεν θα τους κάνουμε τη χάρη!!!!
ας γίνει με το καλό η δίκη και τότε θα δουν τη γλύκα!!!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας Αναπληρωτών φυσικών 2010
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 28, 2010, 06:25:43 μμ »
Θυμήθηκα το ανέκδοτο με τον διαβάτη που τον καταδιώξε μία αρκούδα. Ο διαβάτης λοιπόν αφού σώθηκε βρέθηκε από έναν περαστικό κάτω από ένα μικρό δέντρο. Και ο περαστικός τον ρώτησε γιατί έχει τα πόδια στον ίσκιο και όχι το κεφάλι. Ο διαβάτης του λέει: Τα πόδια με έσωσαν από την αρκούδα και όχι το κεφάλι (μυαλό).

Αυτό έπαθα και εγώ φέτος που κατέβηκα μέσω των μορίων από δύο ΑΣΕΠ να δουλέψω στην Ελλάδα ως αναπληρωτής. Τον Οκτώβριο λοιπόν εμφανίστηκα στο ΕΠΑΛ ενός ακριτικού νομού ως ο 8ος κατά σειρα φυσικός σε διάστημα 1,2 χρόνων για την ίδια θέση! Την πρώτη εβδομάδα μαδούσα μαργαρίτες..
Τελικά άντεξα...Αυτό όμως που διαπίστωσα είναι το εξής. Τα 15 χρόνια δουλειάς και εμπειρίας με σώσανε και σε καμμιά περίπτωση ο ΑΣΕΠ.

Όντως είναι δύσκολος ο ΑΣΕΠ των φυσικών. Καλό είναι όμως οι νέοι συνάδελφοι να δουλέψουν μερικά χρόνια στον ιδιωτικό τομέα ώστε να μάθουν το αντικείμενο καλύτερα αλλά και να αποκτήσουν μία εμπειρία να στέκονται απέναντι σε πολλούς μαθητές. Η πρακτική μόλις τελειώσω το πανεπιστήμιο, πάω και φροντιστήρια ΑΣΕΠ που έχουν πολλοί, κυρίως σε άλλους κλάδους δεν είναι χρήσιμη.

Σίγουρα το νέο νομοσχέδιο, αν δεν προσθέσουν καμμιά εκατοστή νέεες τροπολογίες, θα επιφέρει κάποια δικαιοσύνη στο θέμα των διορισμών. Κανένας ΑΣΕΠ δεν μπορεί όμως να σώσει την δημόσια εκπαίδευση από αυτά τα χάλια. Πρέπει να αλλάζουν πολλά πράγματα ακόμη.

Πάντως panos2 είμαστε ίδια περίπτωση πάνω κάτω. Εγώ όμως σε ζηλεύω γιατί εσύ εκεί κάτω τα έφαγες ήδη στην μάπα.  Εγώ είμαι ακόμη στο πρώτο σοκ...

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας Αναπληρωτών φυσικών 2010
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 28, 2010, 06:30:09 μμ »
δεν θα τσακωθω, απλα δειτε ποσοι δε βγαζουν καν τη σχολη..
μπορει να στεκεσαι ωρες μπροστα σε μια και μονο σελιδα και να μην καταλαβαινεις αν κρατας το βιβλιο ισια η αναποδα
οποιος περασει 4 μαθηματα στο εξαμηνο ειιναι θεος
δεν μπορεις να καταβροχθιζεις βιβλια, προσπαθεις με τα χιλια ζορια απλα να παρεις μυρωδια..
Μα, δεν αμφισβήτησα εγώ τη Σχολή σας!
Το αντίθετο συνέβη!

Όταν έχεις να διαβάσεις Άγγλους συγγραφείς του Μεσαίωνα, των οποίων η γλώσσα έμοιαζε με Γερμανικά (και καλά εγώ, ήμουν προνομιούχα, γιατί ήξερα ήδη Γερμανικά), όταν έχεις να βγάλεις κάτι βιβλιάρες που στη θέα τους και μόνο κόβεται η ανάσα, όταν έχεις ιδιαίτερα να διαβάσεις Γλωσσολογία (που ήταν η δική μου κατεύθυνση) και όντως χρειάζεσαι και ...μαθηματικές-συνδυαστικές και πλείστες άλλες ικανότητες, για να την κατανοήσεις αρχικά και μετά να την κατακτήσεις (!), τι νομίζεις...

Υ.Γ.: Τώρα μου λέει ο άντρας μου να σας πω ότι ...η δική του τέχνη είναι πιο δύσκολη απ'όλων μας και σιωπή! Είναι αργυροχρυσοχόος, βλέπετε!  ;D  ;D ;D
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας Αναπληρωτών φυσικών 2010
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 28, 2010, 06:41:50 μμ »
Θυμήθηκα το ανέκδοτο με τον διαβάτη που τον καταδιώξε μία αρκούδα. Ο διαβάτης λοιπόν αφού σώθηκε βρέθηκε από έναν περαστικό κάτω από ένα μικρό δέντρο. Και ο περαστικός τον ρώτησε γιατί έχει τα πόδια στον ίσκιο και όχι το κεφάλι. Ο διαβάτης του λέει: Τα πόδια με έσωσαν από την αρκούδα και όχι το κεφάλι (μυαλό).Αυτό έπαθα και εγώ φέτος που κατέβηκα μέσω των μορίων από δύο ΑΣΕΠ να δουλέψω στην Ελλάδα ως αναπληρωτής. Τον Οκτώβριο λοιπόν εμφανίστηκα στο ΕΠΑΛ ενός ακριτικού νομού ως ο 8ος κατά σειρα φυσικός σε διάστημα 1,2 χρόνων για την ίδια θέση! Την πρώτη εβδομάδα μαδούσ μαργαρίτες..Τελικά άντεξα...Αυτό όμως που διαπίστωσα είναι το εξής. Τα 15 χρόνια δουλειάς και εμπειρίας με σώσανε και σε καμμιά περίπτωση ο ΑΣΕΠ.Όντως είναι δύσκολος ο ΑΣΕΠ των φυσικών. Καλό είναι όμως οι νέοι συνάδελφοι να δουλέψουν μερικά χρόνια στον ιδιωτικό τομέα ώστε να μάθουν το αντικείμενο καλύτερα αλλά και να αποκτήσουν μία εμπειρία να στέκονται απέναντι σε πολλούς μαθητές. Η πρακτική μόλις τελειώσω το πανεπιστήμιο, πάω και φροντιστήρια ΑΣΕΠ που έχουν πολλοί, κυρίως σε άλλους κλάδους δεν είναι χρήσιμη.Σίγουρα το νέο νομοσχέδιο, αν δεν προσθέσουν καμμιά εκατοστή νέεες τροπολογίες, θα επιφέρει κάποια δικαιοσύνη στο θέμα των διορισμών. Κανένας ΑΣΕΠ δεν μπορεί όμως να σώσει την δημόσια εκπαίδευση από αυτά τα χάλια. Πρέπει να αλλάζουν πολλά πράγματα ακόμη.Πάντως panos2 είμαστε ίδια περίπτωση πάνω κάτω. Εγώ όμως σε ζηλεύω γιατί εσύ εκεί κάτω τα έφαγες ήδη στην μάπα.  Εγώ είμαι ακόμη στο πρώτο σοκ...
Συμφωνώ κι εγώ, χωρίς εμπειρία και δουλειά, ΠΟΛΛΗ δουλειά, ΜΕΤΑ που θα πάρει κανείς πτυχίο, ΜΕΤΑ που θα κάνει μεταπτυχιακό, ΜΕΤΑ που θα περάσει ΑΣΕΠ, ΔΕΝ μπορεί να σταθεί σε τάξη. Τελεία και παύλα.

Και η παιδαγωγική κατάρτιση όλων μας ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ, ΑΦΟΤΟΥ πάρουμε πτυχίο φαντάζει ελλιπέστατη... Είναι το μοναδικό παράπονο που έχω από την κατά τ'άλλα υπέροχη σχολή που επέλεξα...
Από τα ...άδυτα της Θεωρητικής Γλωσσολογίας μέχρι το πώς να τρίψεις τα μούτρα σου μες στην τάξη, να διδάξεις σωστά και να αντιμετωπίσεις ζωντανές ψυχές, απέχει πολύ... Και πάλι εγώ ήμουν προνομιούχα, γιατί δίδασκα σε φροντιστήριο από 18 χρόνων, αλλά δυστυχώς η πραγματικότητα είναι πολύ δυσάρεστη για τους πολλούς που δεν έχουν διδακτική εμπειρία, όσες γνώσεις κι αν έχουν συσσωρευμένες.

Θεωρώ λοιπόν ότι η δουλειά που έχω να κάνω ΤΩΡΑ, από 'δω και στο εξής, είναι ΠΟΛΥ περισσότερη απ'όση έχω κάνει ώς τώρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2010, 06:46:18 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας Αναπληρωτών φυσικών 2010
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 28, 2010, 07:28:50 μμ »
Η δυσκολία δεν κρύβεται στην ποσότητα των σελίδων,αλλά στο τι γράφουν. Η Θερμοδυναμική και στατιστική του Οικονόμου είναι σαν άρλεκιν αν τη βάλεις δίπλα στις παθολογίες της ιατρικής. Οι γιατροί με μια απλή παπαγαλία περνούσαν το μάθημα κι εμείς λιώναμε να βγάλουμε άκρη.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας Αναπληρωτών φυσικών 2010
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 28, 2010, 07:34:38 μμ »
Μήπως αυτός ο γνωστός σου βιολόγος είπε ότι η βιολογία είναι επιστήμη,αφού απαιτείται παρατήρηση,θεωρία,πείραμα κτλ?
Γιατί με αυτή τη λογική έχει δίκαιο ο άνθρωπος,στη φιλολογία τι πείραμα να κάνεις?
Δε ξέρω,υπάρχει η έννοια πείραμα στις θεωρητικές επιστήμες? ???

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας Αναπληρωτών φυσικών 2010
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 28, 2010, 07:41:10 μμ »
Μήπως αυτός ο γνωστός σου βιολόγος είπε ότι η βιολογία είναι επιστήμη,αφού απαιτείται παρατήρηση,θεωρία,πείραμα κτλ?
Γιατί με αυτή τη λογική έχει δίκαιο ο άνθρωπος,στη φιλολογία τι πείραμα να κάνεις?
Δε ξέρω,υπάρχει η έννοια πείραμα στις θεωρητικές επιστήμες? ???
Εσύ τι λες;
Δεν απαιτείται παρατήρηση και πειραματισμός σ'έναν τόσο ζωντανό οργανισμό όσο η γλώσσα;! Σε πιάνω αδιάβαστο, αγαπητέ.
Πόσω μάλλον όταν συγκρίνουμε κι όλες τις γλώσσες στον κόσμο μεταξύ τους, για να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα!
Μέσω πειραμάτων σε ζώα και ανθρώπους έχουν διατυπωθεί τόσες και τόσες θεωρίες...

Και όσον αφορά στη γλώσσα και όσον αφορά στη συμπεριφορά και σε χίλια δυο άλλα...

Δηλαδή πείραμα δεν νοείται, αν δεν ανακατέψεις κανένα υγρό με κανένα αέριο, άντε αν δεν γίνει και καμιά έκρηξη, για το ...καλό;!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2010, 08:40:24 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας Αναπληρωτών φυσικών 2010
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 28, 2010, 07:46:55 μμ »
Η δυσκολία δεν κρύβεται στην ποσότητα των σελίδων,αλλά στο τι γράφουν. Η Θερμοδυναμική και στατιστική του Οικονόμου είναι σαν άρλεκιν αν τη βάλεις δίπλα στις παθολογίες της ιατρικής. Οι γιατροί με μια απλή παπαγαλία περνούσαν το μάθημα κι εμείς λιώναμε να βγάλουμε άκρη.
Δεν λέω το αντίθετο... Ούτε σε μας η δυσκολία έγκειται μόνο στον όγκο της ύλης... (Αλλά δεν είναι και κάτι αμελητέο.)

Γενικώς πάντως δεν είμαι υπέρ του να συγκρίνεται ο ένας με τον άλλο, ειδικά σε τέτοιες βάσεις... Καταντούμε ανόητοι τελικά.

Και μιας και λες για γιατρούς, αυτοί λένε για σας το αντίστροφο, ειδικά εκεί η έπαρση είναι απίστευτη... (Εξ ου και η διαφθορά στον χώρο...)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2010, 07:54:42 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος NuclearFusion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας Αναπληρωτών φυσικών 2010
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 28, 2010, 07:52:36 μμ »
"Ολόκληρος Άινσταιν και δεν είχε τέτοια έπαρση, το αντίθετο μάλιστα! Πιάστε να διαβάσετε!"

Τί έπαρση να έχει ο 'Αινσταιν βρε joanna, εδώ το Λύκειο έβγαλε με δυσκολία,
μάλλον εσύ χρειάζεται να ασχοληθείς λίγο παραπάνω με κάτι αν θες να το χρησιμοποιείς
στα επιχειρήματά σου...

Εγώ έχω να πώ ότι δεν πρέπει να μαλώνουμε μεταξύ μας, όσο πιο χωρισμένοι
είμαστε τόσο κερδίζουν οι πολιτικοί και όσοι επιβουλεύονται τα δικαιώματά μας :-\

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας Αναπληρωτών φυσικών 2010
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 28, 2010, 08:02:00 μμ »
"Ολόκληρος Άινσταιν και δεν είχε τέτοια έπαρση, το αντίθετο μάλιστα! Πιάστε να διαβάσετε!"

Τί έπαρση να έχει ο 'Αινσταιν βρε joanna, εδώ το Λύκειο έβγαλε με δυσκολία,
μάλλον εσύ χρειάζεται να ασχοληθείς λίγο παραπάνω με κάτι αν θες να το χρησιμοποιείς
στα επιχειρήματά σου...

Εγώ έχω να πώ ότι δεν πρέπει να μαλώνουμε μεταξύ μας, όσο πιο χωρισμένοι
είμαστε τόσο κερδίζουν οι πολιτικοί και όσοι επιβουλεύονται τα δικαιώματά μας :-\
Και σένα σε πιάνω αδιάβαστο, αγαπητέ συνάδελφε... Απορώ!!!  ???
Α, δηλαδή, εάν κάποιος θα εδικαιολογείτο να έχει έπαρση, αυτός δεν θα ήταν ο Άινσταιν, ε;!  Και ... ποιος θα ήταν;
(Έχουμε υπερτιμήσει την αξία του, φαίνεται...  :o )

Τα επιχειρήματά μου δεν είναι του αέρα, μόνο και μόνο για να πω κάτι... Αυτήν την τακτική την απεχθάνομαι.
Για να πω κάτι με σιγουριά, το'χω ψάξει πολύ, σε διαβεβαιώνω! Αλλιώς το λέω μ'επιφύλαξη.

Ξαναλέω, πιάστε και διαβάστε κανένα ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ βιβλίο για το πρόσωπο του Άινσταιν κι όχι τους μύθους που κυκλοφορούν!

Εάν εννοείς τα περί δυσλεξίας που υποτιθέμενα είχε (επειδή άργησε να μιλήσει), τότε καταλαβαίνω γιατί τα λες αυτά!

Και στο πανεπιστήμιο δεν πέρασε με την πρώτη, όχι γιατί με δυσκολία έβγαλε το Λύκειο, αλλά γιατί πήγε αδιάβαστος,
γιατί ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ να περάσει σε μια σχολή, μόνο και μόνο επειδή οι γονείς του τον πίεζαν!
Βλέπεις, ακόμη κι εκείνος έπρεπε να διαβάσει, για να πετύχει κάτι τέτοιο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2010, 08:09:47 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 622
Σύνολο: 629

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.